Reklama

2023-09-19 13:00:28

List otwarty

Nie ma naszej zgody na Krempachy

Po naszym artykule dotyczącym dzierżawy przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną - Koło w Nowym Targu budynku w Krempachach - do naszej redakcji nadszedł list otwarty. W dawnej podstawówce będzie się mieścił Środowiskowy Dom Samopomocy przeznaczony dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz sprzężonymi niepełnosprawnościami. Oto treść listu:

We wrześniu 2023 r. Zarząd PSONI Koło w Nowym Targu przejął w dzierżawę byłą szkołę w Krempachach. Decyzja ta nie była konsultowana z rodzicami uczestników, ale utrzymana w tajemnicy do jej sfinalizowania. Fakt ten spowodował konflikt pomiędzy rodzicami a Zarządem PSONI. Decyzją Zarządu do Krempach mają być przeniesieni uczestnicy ŚDS i Grupy Postrewalidacyjnej, tzn. najstarsi uczestnicy Ośrodka, których rodzice byli pionierami i twórcami Koła i Ośrodka oraz grupa najbardziej niepełnosprawnych osób z wieloraką niepełnosprawnością, stale pogłębiającymi się problemami zdrowotnymi, poważnymi deformacjami kręgosłupa, trudnościami w oddychaniu, z atakami epilepsji i niesygnalizujących potrzeb fizjologicznych.

My rodzice sprzeciwiamy się tej decyzji, gdyż nasze Dzieci mają pełne prawo do miejsca w istniejącym obiekcie, gdyż to my 34 lata temu byliśmy założycielami tego Koła i Stowarzyszenia. Poświęcaliśmy czas na prace społeczne oraz ponosiliśmy różne koszty związane z organizowaniem Ośrodka dla naszych Dzieci. Jak się okazuje dla Państwa nie ma to żadnego znaczenia, a dla naszych Dzieci to ,,drugi dom”, z którym są związane emocjonalnie od początku istnienia placówki.

Kompetencje Zarządu mają przecież jakieś granice. O zdrowiu i życiu naszych Dzieci nikt z Państwa nie powinien decydować, a także podważać zaświadczeń lekarskich, jak również całkowicie wykluczyć z Ośrodka PSONI w Nowym Targu przez brak możliwości Ich dowozu ze względu na stan zdrowia Na taką nieprzemyślaną decyzję nie dajemy zgody, ponieważ naszym obowiązkiem jest chronić, walczyć o Ich dobro i szczęście zresztą już tak skrzywdzonych przez los.

Nigdy nie byliśmy przeciwni przyjmowaniu nowych uczestników, o czym świadczy ich obecna ilość.

Czujemy się oszukani, że przez 5 lat przedstawiano nam wizję planowanej rozbudowy Ośrodka. W tym roku mieliśmy świętować jego oddanie. W zamian za to dnia 19 maja br. na jednym z zebrań dowiedzieliśmy się o przeniesieniu naszych dzieci do Krempach. Niestety to była tylko Państwa decyzja.

W artykule TP z dnia 14 września Prezes Zarządu twierdzi, że ,, Zarząd nie ucieka przed spotkaniem”, co mija się z prawdą, gdyż do dnia dzisiejszego nie umożliwiono nam konfrontacji.

Pragniemy, by wszystkie dzieci mogły przebywać w Ośrodku w Nowym Targu, bo istnieje możliwość jego rozbudowy.

My, założyciele tego Koła nie możemy pozwolić na wykluczenie z niego naszych Dzieci kosztem przyjmowania nowych, nawet z powiatu tatrzańskiego. To nie dla nas, którzy tutaj w Nowym Targu stworzyliśmy coś wyjątkowego, dziś nam się odbiera i przerzuca do Krempach. Nie dajemy na to zgody.

Chcemy, aby nadal uczestnicy ŚDS i Grupy Postrewalidacyjnej mogli przebywać w swoim Ośrodku, miejscu, które tak doskonale znają.

Z poważaniem i z upoważnienia rodziców dzieci niepełnosprawnych Czesław Gąsior

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
rodzic 2023-09-20 14:15:22
Pani Barbara ma rację. Może ktoś z komentujących, którym nie odpowiadają Krempachy odstąpi miejsce dziecku Pani Barbary? No dalej Panie Czesławie,a może Pani Iwono przecież nie tylko wy macie niepełnosprawne dzieci.
A tak na marginesie Panie Czesławie nie zakładał Pan i nie tworzył Chatki, rodziny niektórych nieżyjących już założycieli chatki są oburzeni Pana zachowaniem i przypisywaniem sobie nie swoich zasług.
Pana na pewno wszyscy zapamiętamy jako osoba, która zrobiła zły PR całej Chatce i wielu osobom zaangażowanym w jej działalność.
Barbara P 2023-09-20 12:23:31
Postrewalidacja to nie wszystko? A dla mnie i mojego dziecka to właśnie jest wszystko...... Wykwalifikowana kadra, ciekawe zajecia, kontakt z drugim człowiekiem (nie będącym członkiem rodziny). Tego chce dla mojego dziecka... Czy ktoś z juz będących w ŚDS obieca mi, że np za 4 lata będzie moj syn mógł dołączyć do tej grupy? Moze ktoś dobrowolnie odstąpi miejsce dla niego? Dla mnie,, To Odludzie ,, to szansa.
Ciekawska 2023-09-20 08:58:00
W liście jest mowa o braku możliwości dowozu ze względu na dolegliwości zdrowotne.
Rozumiem, że obecnie tych dolegliwości nie ma bo jednak dzieci są dowożone do Nowego Targu?
Czy jakąś rodzicielskim magicznym sposobem transportujecie je do NT?
Zorientowany 2023-09-20 08:32:41
Szkoła w Krempachach od bardzo dawna stoi pusta bo NIKT, naprawdę NIK nie był zainteresowany aby robić cokolwiek tam na tym odludziu. Dlatego PSONI dostał ją za darmo.
I oczywiście pozbędzie się tam dorosłych podopiecznych bo tak najwygodniej i na nich są najmniejsze pieniądze.
I mieszkańcy w Krempachach w cale się z tego nie cieszą. Nie wierzcie w to!
właTca mÓch 2023-09-20 00:14:35
Za komuny w garnizonie
Siedział Kaczor zagubiony.
Kłamstwo, donos, wszystko jedno
Byle by czymś trafić w sedno.
Na kolegę, na sąsiada
Będzie skarga i jest rada.
Lecz komuna się skończyła
Choć nawyków nie rozmyła.
Do Starosty, do gazety
Pisze Kaczor swoje bzdety.
Wszyscy dziwią się niezmiernie
Jak tak długo siedział biernie.
I w tej chwili rozjątrzony
Sam poczuł się osaczony.
Straszy, pisze nic nie działa
Chyba jednak dałem ciała:)

Pomyśl chłopie ile zła,
Wyrządziłeś dziś za dnia.
zakopianka 2023-09-20 00:06:17
Pan z tego listu chyba nie wie że tygodnik jest z powiatu tatrzańskiego, jak komuś od nas trzeba do chatki to nasi gorsi jakoś? Niepełnosprawni są wszędzie i tylko rodzice powinni decydować gdzie będzie ich dziecko. Jak z tatrzańskiego przyjeżdżają do Was to chyba tylko dobrze świadczy o Chatce.
baca 2023-09-20 00:00:33
co to za ludzie tu narzekają. dostali za darmo budynek szkoły, mają tam zrobić ośrodek dla niepełnosprawnych i jeszcze niektórym źle???? czy to naprawdę rodzice, czy ktoś ich napuścił bo ma oko na ten budynek??? to się w głowie nie mieści.
rodzic 2023-09-19 23:55:57
mój syn będzie miał bliżej do krempach jestem za
rodzic 2023-09-19 23:52:33
Panie Antoni jest kilku rodziców którym nie pasuje przeprowadzka do Krempach. Zdecydowana większość jest za przenosinami. Wszystkim nigdy się nie dogodzi. Tak to już jest. Szkoda tylko że zawsze głośniej słychać tych niezadowolonych.
członek 2023-09-19 23:47:21
do Iwona
weź się lepiej do pracy, a nie rób z siebie "pokrzywdzonej".
Kto jest pokrzywdzony?
Myślę że naprawdę pokrzywdzona jest matka, której dziecka nie można przyjąć bo nie ma miejsca. Rozmawiałem z niektórymi rodzicami z zarządu i oni robią wszystko żeby było więcej miejsca w Chatce.
rodzic 2023-09-19 23:20:42
Ludzie weźcie pomyślcie o osobach które nie mogą tak jak wasze dzieci mieć specjalistycznej opieki, bo warunki lokalowe na to nie pozwalają. Krempachy to obecnie jedyna możliwość zapewnienia odpowiednich warunków lokalowych dla naszych dzieci. Zdecydowana większość nas rodziców jest za przeniesieniem ŚDŚ do Krempach. Wstyd mi za to co piszecie.
andzia 2023-09-19 23:06:54
Do ŚDS zgłaszają się osoby chętne do udziału w zajęciach, ale nie ma dla nich miejsc, zostają w domu wraz ze starszym rodzicem.
Dzięki nowemu miejscu więcej osób będzie mogło wyjść z domu, uczestniczyć w zajęciach terapeutycznych, mieć kontakt z innym ludźmi i rozwijać się społecznie.
Krempachy to szansa.
Nie wyobrażam sobie jak się czują rodziny dorosłych osób z niepełnosprawnością, dla których do tej pory brakuje miejsca w ŚDS, a potencjalne możliwości chce się im odebrać i to z braku zrozumienia pewnej grupy rodziców.
Brak "zgody na Krempachy" to skazanie tych rodzin z dorosłymi osobami niepełnosprawnymi na dalsze zamknięcie w domu, bez perspektyw, z narastającą frustracją i wyczerpaniem, w imię czego?
Co to ma być 2023-09-19 23:06:27
Wlatco Móch ty samozwańczy poeto z Bożej łaski zamiast wypisywać tu te żałosne wypociny to byś zrobił coś faktycznie pożytecznego dla społeczeństwa. Chociażby zamilknął...bo jak prawdziwa mucha cieszy cię tylko go*no
Obserwator 2023-09-19 22:53:53
Oczywiście,że w zarządzie są rodzice niepełnosprawnych dzieci. I te dzieci są z urzędu lepiej traktowane, a naszych najlepiej się pozbyć wysyłając gdzieś daleko, jak niepotrzebny balast.
Matka 2023-09-19 22:26:28
Postrewalidacja to nie wszystko. Jest jeszcze duża grupa podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy, którzy codziennie mają okazję przyjeżdżać do Nowego Targu, miasta gdzie biorą udział w różnych spotkaniach i integrują się z lokalną społecznością. To jest dla nich wspaniale,wyjazd do miasta z tych wsi gdzie mieszkają. A wspaniałomyślny zarząd zsyła ich do zamknięcia na odludziu jak niepotrzebny balast.
Rodzic 2023-09-19 22:21:35
Dla nowego zarządu liczą się tylko pieniądze, a że dorośli podopieczni nie są już tak dochodowi to najlepiej wywalić ich na wieś, jak najdalej żeby ich wykluczyć już totalnie z życia społecznego w Nowym Targu. Serdecznie dziękujemy za taki stosunek do dorosłych z ŚDS
Iwona 2023-09-19 22:12:48
Panie Czesławie nie jest pan sam, jest nas wielu pokrzywdzonych, którzy boją się otwarcie mówić bo są zwyczajnie zastraszeni. Skoro w Krempachach jest tak wspaniale to niech się tam zarząd przeniesie.
Antoni 2023-09-19 22:08:34
Nie ma naszej zgody na Krempachy, jest nas więcej rodziców nie tylko Pan Czesław. On jest naszym głosem, zarząd kłamie!
Paweł i Gaweł 2023-09-19 22:03:45
Dziękuję Panu i wszystkim sprzeciwiającym się przenoszeniu do Krempach Rodzicom za walkę o dobro dzieci, które same nie potrafią się bronić. To nie jest dobre rozwiązanie dla nich. Nie poddajcie się, jesteśmy z Wami!
właTca mÓch 2023-09-19 21:23:39
Prawda kuje, prawda boli
A Gąseczka dalej woli
Zamiast pomóc, nie przeszkadzać
Nos w nie swoje sprawy wsadzać.

Knuje, pisze i pomawia,
Ludzką krzywdą się zabawia.
I za wszystkich mówić chce
Choć to BZDURY dobrze wie.

Pomyśl Gąsko o zagrodzie
Żeby wszyscy żyli w zgodzie.
I dla wszystkich miejsce było
A rodzicom ich ulżyło.

Nie ty jeden masz gąseczkę
Jest nas więcej, choć troszeczkę.
Każdy kocha swoje dzieci
I swe życie im poświęci.
Kaczor 2023-09-19 19:24:23
To ja Czesław Gąsior ujawnij się poeto I inni odważni. Ja kocham swego SYNA I nikt mi tego nie odbierze. Życzę wszystkiego dobrego.
Niekumata 2023-09-19 15:28:53
Konflikt między rodzicami a zarządem???
Jak to możliwe skoro zarząd to też rodzice???
Ja jako rodzic się pod tym listem absolutnie nie podpisuję, a mimo to wstyd mi jak go czytam.
właTca mÓch 2023-09-19 15:15:22
Na podwórku Czesia gwarno,
Kury, kaczki jedzą ziarno.
Całą wieś już obgadały
I do kłamstwa się zabrały.

Oj daleko będzie szkoła
I kup pełno dookoła.
Jeździć na wieś, nie wypada
Nasze dzieci, oj przesada.

I dla nowych miejsca nie ma
Bo Czesiowi tego trzeba.
Jego gąska ważna przecie
Inne w du..e ma jak wiecie.
Andzia 2023-09-19 14:53:23
Kochani Rodzice, ja na Waszym miejscu cieszyłabym się, że dla Waszych dorosłych niepełnosprawnych dzieci będzie miejsce, gdzie będą mogły spędzić kilka godzin dziennie pod fachową opieką dając Wam chwilę wytchnienia.
To, że obecnie działa Postrewalidacja nie daje chyba gwarancji, że nadal tak będzie.
Obecnie Postrewalidacja jest finansowana z różnych programów, ma finansowe wsparcie od Fundacji dla Chatki, ale chyba wiecie, że nie są to gwarantowane środki tak jak jest w przypadku subwencji oświatowej, która osobom po 25 roku życia już nie przysługuje.
Na Waszym miejscu mając świadomość, że w naszym kraju dla osoby po 25 roku życia z głębokim upośledzeniem, sprzężoną niepełnosprawnością nie istnieje żadna forma wsparcia cieszyłabym się że mam możliwość wyboru, że ktoś wpadł na pomysł, znalazł źródło finansowania, lokal i jest miejsce gdzie moje dorosłe dziecko będzie przyjęte i będę spokojna, że takie miejsce jest.

PS. Miejsce dla osób po 25 roku życia czyli tzw. Postrewalidacja i sposoby jej finansowania to zasługa między innym członków Zarządu:) ale nawet nie musicie im dziękować....

Reklama
 • BIZNES
  Sprzedam WPOŻYCZALNIĘ NART I SNOWBORDU. 662 370 510.
 • PRACA | dam
  Pensjonat w centrum Zakopanego zatrudni PRACOWNIKÓW RECEPCJI. Praca stała w systemie dziennym oraz nocnym, na pełny etat lub pół etatu. CV proszę wysyłać na adres: recepcja.rekrutacja@wp.pl lub kontakt telefoniczny: 666 37 83 57.
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • KUPNO
  SKUP STARYCH SPAWAREK. 536269912.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY, Zakopane centrum, ul. Kościuszki - ok. 57 m2 - 691 124 272.
 • PRACA | dam
  Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni: KUCHARZA/-kę, KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną,całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
 • PRACA | dam
  Witam zatrudnie do pracy przy dachach. Praca na terenie krakowa i podhala stawka od 25zl netto plus umowa o prace . Wiecej informacji udziele telefonicznie lub osobiscie. 889397694 Swiec12@op.pl
  Tel.: 889397694
 • USŁUGI | budowlane
  ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK. 660 079 941.
 • SPRZEDAŻ | różne
  DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, szer. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy do pracy osoby na stanowisko: POKOJOWA/KELNER ŚNIADANIOWY. Oferujemy pracę w systemie zmianowym, lokalizacja w centrum Zakopanego. kontakt 660 636 736
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY/PODDASZA/WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 794 964 176
  Tel.: 794
 • PRACA | dam
  PIEKARNIA ZAREMBA, ZAKOPANE przyjmie FAKTURZYSTKĘ, od zaraz. 570 644 318
 • PRACA | dam
  Poszukujemy KUCHARZA do Restauracji w Białce Tatrzańskiej w eleganckim Aparthotelu OD ZARAZ! Oferujemy: - Umowę o pracę, - Dobre wynagrodzenie, - Sympatyczny zespół, - Możliwość zakwaterowania. +48512576206 paula23staszel@wp.pl
  Tel.: 48512576206
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni KONSERWATORA. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni EKSPEDIENTKĘ/-A. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. 604 102 804, 602 285 793.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  HARNASIOWA CHATA zatrudni KUCHARZA, POMOC KUCHENNĄ, OBSŁUGĘ BARU, KELNERKĘ. 600 035 355.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię PRZEDSTAWICIELA HANDLOWEGO DO HURTOWNI na terenie Zakopanego i okolic - oferty: gobo10@wp.pl, 602 74 31 38.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA od A do Z. 572624414.
 • USŁUGI | budowlane
  BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW ORAZ WIĘŹBY DACHOWE WRAZ Z POKRYCIEM. 572624414.
 • PRACA | szukam
  KUCHARKA, POMOC KUCHENNA , SPRZĄTANIE. 796 358 958.
 • PRACA | dam
  Regionalna karczma w Zakopanem przyjmie do pracy: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, KELNER/-KA. 602 366 750.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE. 880 232 189.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE tanio i solidnie, zacieranie mechaniczne, technika silosowa. Realizujemy małe i duże obiekty 18 26 550 39, 503 532 680.
 • PRACA | dam
  Przyjmę BRYGADY LUB POJEDYNCZE OSOBY NA WYLEWKI MASZYNOWE. 503 532 680.
 • SPRZEDAŻ | tv, agd, komputery
  MASZ PROBLEM Z INTERNETEM? SERWIS, MONTAŻ, INSTALACJA. Chicago i okolice. +18 72 324 84 02
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA 15 AR - Nowy Targ Zadział. +44 7553 721231.
 • USŁUGI | budowlane
  WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, FLIZOWANIE, PODDASZA. 505 821 021.
 • USŁUGI | budowlane
  OCIEPLENIA BUDYNKÓW, własne rusztowanie. 793 628 855.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  MIESZKANIA Cyrhla Hrube, Za Strugiem - 607 506 428.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Sprzedam trzy ogiery 1.5-rocznego kasztana , 2.5-letniego gniadego oraz 3.5-letniego karego (będzie szpakowaty) rasy wielkopolskiej. 609521837.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE, SZPACHLOWANIE, PODDASZA, PŁYTKI. 787 479 002.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Wynajmę HALĘ: MAGAZYN/ PRODUKCJA - 250m. Nowy Targ, ul. Składowa. Tel. 602 290 555
 • PRACA | dam
  SZKOŁA NARCIARSKA MAŁE CICHE zatrudni INSTRUKTÓRÓW NARCIARSTWA NA CAŁY SEZON. 609 664 393.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  STACJA NARCIARSKA POLANA SZYMOSZKOWA POSZUKUJE NA SEZON ZIMOWY 2023/2024: OPERATORÓW KOLEI, OSOBY DO OBSŁUGI BRAMEK I KONTROLI PRZEJŚĆ, OSOBY DO OBSŁUGI I ZABEZPIECZENIA TRASY NARCIARSKIEJ, OSOBY DO OBSŁUGI SYSTEMU ŚNIEŻENIA TRASY NARCIARSKIEJ, OSOBY DO OBSŁUGI PARKINGU ORAZ PRAC PORZĄDKOWYCH Więcej informacji pod nr tel. 601 628 584
 • PRACA | dam
  POMOC W PENSJONACIE. Możliwość zamieszkania. 601 661 661.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Skupujemy nieruchomości; - działki - domy - mieszkania PODHALE! +48 600 404 554 grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 48
 • SPRZEDAŻ | różne
  AUTORYZOWANY SPRZEDAWCA ORLEN S.A. Oferuje sprzedaż oleju opałowego EKOTERM Orlen !!! Atrakcyjne ceny!!! natychmiastowa realizacja dostaw!!! NAJLEPSZE CENY NA PODHALU!!! Zapraszamy do kontaktu!!! www.paliwa24.com.pl 32 288 09 41, 0 - 451 176 355 biuro@paliwa24.com.pl
  Tel.: 32
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - TYNKARZ, MALARZ, BLACHARZ, STOLARZ. Norwegia (Oslo). Języki obce NIE wymagane. Praca z pracownikami z Podhala. Zjazd do kraju (samolot) co 1-3 tygodni wg. własnego uznania - pełna elastyczność i swoboda co do wyjazdów. Zarobki w przeliczeniu 20-27 Euro/godz. ZAPRASZAMY - Oferta ze względu na pracę na terenie Norwegii skierowana tylko dla obywateli Polski (z polskim paszportem). Tel. 667 602 602.
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2023-12-05 22:00 Anna Seniuk w Rabce 2023-12-05 21:00 Znikające kosze nie pomagają, ktoś nadal podrzuca śmieci w dawne miejsca 2023-12-05 20:30 Policyjne ostrzeżenie, wraz z nocą nadciąga nie tylko Święty Mikołaj z prezentami 2023-12-05 20:07 Konserwator dopiero za miesiąc skontroluje miejsce po rabczańskim zabytku 2 2023-12-05 19:07 Głupota czy znieczulica? Zostawiła w zamkniętym mieszkaniu kota i psa na dwa tygodnie 5 2023-12-05 18:20 Dziecko pokrzywdzone przestępstwem - nie tylko o "ustawie Kamilka" 2023-12-05 18:00 Tak wygladają schody przy parkingu na Alejach 3 Maja 1 2023-12-05 17:29 Policjanci u gaździnek z Gronkowa 2023-12-05 17:15 Zakopiańscy policjanci uczcili pamięć swoich kolegów z Wrocławia (WIDEO) 1 2023-12-05 17:10 Mikołaj w Rabie Wyżnej 2023-12-05 16:54 Kolizja na skrzyżowaniu ulicy Grunwaldzkiej i Tetmajera, uwaga na śliskie jezdnie 2023-12-05 16:50 Krzywda warta milion 1 2023-12-05 16:30 "Cztery pory roku" Vivaldiego w nowotarskim MCK 1 2023-12-05 16:04 Oszuści wpadli na nowy pomysł 2023-12-05 15:30 Norwid i Dziubek. Orawskie posiady poetyckie i literackie 2023-12-05 15:00 Osiem tysięcy naboi wystrzelali dla bezpieczeństwa 2023-12-05 14:08 Największa stacja ładowania aut elektrycznych w Polsce Południowej powstanie na Podhalu 6 2023-12-05 13:09 Osuszacz powietrza do piwnicy. Mocny i niezawodny 2023-12-05 13:04 Jak zrobić wentylację w domu? 2023-12-05 13:01 WYSTAWA POWARSZTATOWA "GODNY CAS" 2023-12-05 13:00 Ruszyły przygotowania do budowy lodowiska na płycie Rynku 1 2023-12-05 12:00 Cyrhla to piękna dzielnica Zakopanego (WIDEO) 1 2023-12-05 11:38 Najstarsze języki programowania - sprawdź, czy je znasz! 2023-12-05 11:30 Z jednej chałpy. Wystawa prac rodziny Gładczanów 2023-12-05 11:19 Masz w sobie żyłkę handlowca? Zgłoś się do nas! 2023-12-05 11:00 Malowane na szkle, a raczej pod szkłem (WIDEO) 2023-12-05 10:00 Tatrzańscy policjanci składają kondolencje kolegom z Wrocławia (WIDEO) 9 2023-12-05 09:30 Fotografie folklorem malowane 2023-12-05 09:00 Zdrowie, odporność na stres i dyspozycyjność, czyli szkoła stewardess pod Giewontem 2023-12-05 09:00 Zbieraj "GONTY" i wymieniaj na nasze produkty. Przedłużamy promocję! 2023-12-05 08:30 Johnny Trash na pokazie filmu "Ski Bums" 2023-12-05 07:59 Mamy poważny problem z internetem z Netii. Już drugi dzień 3 2023-12-04 21:40 Góra śniegu usunięta 2 2023-12-04 20:59 Nie żyje Stanisława Strachanowska 2023-12-04 20:21 Zakopower i Ralph Kamiński razem. Teledysk do utworu Wołosi (WIDEO) 4 2023-12-04 19:40 Słynne łopatowanie ma już prawie 10 lat, ale problem pozostał (WIDEO) 1 2023-12-04 18:51 Ranny jeleń uśpiony 12 2023-12-04 18:40 Polacy utknęli pod Babią Górą. Z pomocą przyszli słowaccy ratownicy 2023-12-04 17:40 Czekacie na prezenty? Święty Mikołaj nie zawsze je przynosił (WIDEO) 2023-12-04 17:30 Nie boimy się mówić o trudnych sprawach. Mikołajki z Natalią Niemen 2023-12-04 16:39 Prawdziwy święty, czyli XVIII Podhalańskie Mikołajki 1 2023-12-04 15:40 Koronacja Pięknej Madonny 3 2023-12-04 15:30 Podaruj dzieciom najcenniejszy dar. Akcja zbiórki krwi 2023-12-04 14:45 Narty w Austrii - gdzie się wybrać i jak się przygotować? 2023-12-04 14:42 Ranny jeleń od dwóch tygodni czekał na pomoc AKTUALIZACJA (WIDEO) 17 2023-12-04 14:30 Piękna zima także na Krupówkach 2023-12-04 13:40 Takie odśnieżanie w Zakopanem. Góra śniegu na chodniku i miejscu dla niepełnosprawnych 8 2023-12-04 12:59 Zmarł wieloletni sołtys Małego Cichego. Był też członkiem władz miejscowej OSP 1 2023-12-04 12:03 Szalik i czapka dla bezdomnych 2023-12-04 11:59 Nieodśnieżone chodniki w Zakopanem, a śnieg przestał padać w niedzielę 5
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2023-12-05 21:42 1. w dobie smartfonów, paczkomatów i kurierów za pare złotych tlumaczenie 'zapomnialam zostawić kluczy' jest nieco niedorzeczne..... 2023-12-05 21:37 2. Pewnie jesteś młody, więc w tym temacie trudno będzie się porozumieć :)). Czytać między wierszami potrafię i jeszcze sporo innych rzeczy też . Mam wielu młodych przyjaciół - ale tych nowoczesnych teledysków nie rozumiałam, nie rozumiem i już raczej nigdy nie zrozumiem. Ralf Kamiński ma również bardzo ciekawe wykonania , lubię piosenki tego typu i z przyjemnością słucham ich w wydaniu koncertowym . Niestety w tym teledysku nic mnie nie wzrusza tylko męczy. A piosenka - choć właściwie można powiedzieć pieśń - bardzo ładna . To jednak nieważne, młodszym fanom się podoba , mnie nie musi - a obu lubianym wykonawcom życzę dalszych sukcesów i takich udanych kompozycji .. 2023-12-05 21:31 3. Nic nie tłumaczy głupoty kobiety.Zwierzęta jej odebrać i poszukać dobrych domów. A dzicii mają kuratora więc dogląda . Wśród sąsiadów kompletna znieczulica. Ludzie już są chyba wyzuci z wszelkich uczuć. Źle się dzieje 2023-12-05 21:11 4. Takie są matki polki samotne, zero odpowiedzialności, liczą się tylko one, tak jak w tym przypadku - bo ona musiała wyjechać, i nie pomyślała żeby oddać zwierzęta pod opiekę normalnym ludziom, których pewnie w otoczeniu pańci brak. Takiej pańci niestety tylko się wydaje że się zajmuje zwierzętami, pewnie ma je tylko po to żeby dzieci miały kogo ciągnąć za ogony, albo wynagrodzić im brak normalnej rodziny. Aż łzy płyną do oczu jak można biedne zwierzaki zostawić na pastwę losu. Zero odpowiedzialności, zero człowieczeństwa. A takiej się wydaje że świat zwojuje, niestety i na szczęście tylko w swoim mniemaniu.. 2023-12-05 21:02 5. Bez jedzenia i picia jakoś można wytrzymać, ale co jeśli zwierzątka nie potrafiły korzystać z ubikacji...? 2023-12-05 20:48 6. Pięć aut naraz no sukces, 2023-12-05 20:35 7. Przykro czytać 2023-12-05 20:26 8. inwestor docenił konserwatora :) 2023-12-05 20:26 9. Dlaczego szukacie dziury w całym- Właściciel chce doprowadzić budynek do dawnego blasku a tu takie larum. Rabczański szpital to też budynek zabytkowy i nikt jednego słowa nie powiedział. Mało tego - prezes prawie uzdrowiciel ! A tu poważny Inwestor z pomysłem i kasą. A tam ani pomysłu ani kasy...ej Rabka, Rabka 2023-12-05 19:33 10. Zamiast robić zdjęcia to łopata i odśnieżać :)
2023-11-18 22:12 1. "...wydają się być gotowe" tak jak tunel swego czasu. Sensację ogłoście jak będzie już gotowe. Na razie sensacyjne są korki, nawet poza sezonem. 2023-10-25 07:37 2. Dźwięk dobry wszystkim. Widzę sporo ładnych zdjęć więc dodam: światło realizował Marcin Kępiak a za dźwięk odpowiadał Marcin Słodyczka. Jeden i drugi z Zakopanego (Future Tech technika sceniczna). Miłego dnia czytelnikom TP :) 2023-09-21 22:45 3. Niestety. Dla dzieci niepełnosprawnych niedowidzących jaskinie w polskich Tatrach się skończyły. Dzięki Bogu że jest Słowacja 2023-09-18 15:10 4. Dajcie znizke dla platfusow. Po 15 pazdiernika beda tam tlumnie walic . 2023-09-14 10:39 5. A to chyba Ministerstwo MSWiA jest od tego, żeby dawać sprzęt. No chyba, że Terlecki narkoman z Krakowa dał z własnej inicjatywy i kieszeni. Skoro jest jedynką wśród šlebodnych. Z mojej kieszeni i podatków wolę dać na biedne psy w Nowym Targu. 2023-09-03 06:18 6. Jak zwykle ksiadz po danine. 2023-08-31 19:14 7. Zdjęcie 13 i 14, jesteś piękna. Mój typ. 2023-08-29 14:16 8. No nie ma komentarzy chyba dlatego napiszę, że Pani ze zdjęcia 14 i 15 jest w moim typie. Panie redaktorze znasz Pan mój gust. 2023-08-17 13:12 9. Po rozpoczęciu roku szkolnego będą dzieci przymusowo oglądać takie se obrazki kosztem matematyki. Minister od nauki już się o to postara. Minister od kultury zawnioskuje jakieś odznaczenie dla "artysty".Natomiast Małgorzata Ziętkiewicz w Wydarzeniach Polsatu będzie pół godziny gęgać na ten temat. Wojtyła wiecznie żywy! 2023-08-15 07:46 10. Czy był jakis wernisaż na ktorym był ktos wiecej niz rodzina artysty i urzednicy? Przeciez to sie w glowie nie miesci, tyle publicznych pieniędzy to kosztuje a nikt tego nie oglada. Komu to i po co?
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Pożegnania


REKLAMA