Reklama

2023-09-21 10:00:30

Zakopane

Mamy w Polsce aferę wizową, a w Zakopanem uchwałową. Kalata rezygnuje (WIDEO)

Tak na konferencji prasowej przed zakopiańskim Urzędem Miasta mówi Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. Chodzi o unieważnienie przez wojewodę reasumpcji głosowania nad odwołaniem Jacka Kalaty ze stanowiska przewodniczącego Komisji Urbanistyki i Rozwoju.

TIG prezentuje pismo wojewody, który stwierdza nieważność reasumpcji głosowania. Dotyczyło ono odwołania radnego Jacka Kalaty z funkcji przewodniczącego Komisji Urbanistyki i Rozwoju w zeszłym roku. Najpierw większość radnych była za odwołaniem. Po głosowaniu na mównicę weszła radna Lucyna Galica Jurecka i stwierdziła, że się pomyliła. Zarządzono reasumpcję głosowania. W powtórzonym głosowaniu większość radnych była przeciwko dymisji. Takie procedowanie podważył wojewoda.
W związku z tym, zdaniem szefowej TIG, od 30 listopada 2022 roku radny Kalata nie jest przewodniczącym komisji.
Szefowa TIG podkreśla, że reasumpcji używa się w szczególnych przypadkach i należy spełnić szereg warunków. Kontrola wojewody wykazała, że rada miasta tego nie dopełniła. Dziś na sesji w pkt 8 rada ma ponownie decydować o odwołaniu Jacka Kalaty z funkcji przewodniczącego.

Rozpoczynając sesję Jan Gluc poinformował o tym, że dziś wpłynęła do przewodniczącego Rady Miasta Zakopanego pisemna rezygnacja radnego Jacka Kalaty z funkcji przewodniczącego komisji. 

Radny Bartłomiej Bryjak poprosił o pokazanie pisma, bowiem obieg dokumentów stwarza w radzie miasta problem. - Czy za okres prawie roku pan przewodniczący zwróci diety od 30 listopada 2022 roku - dopytywał radny Bryjak. - Nie obawiaj się - odpowiedział z ławki radny Jacek Kalata. 

Radny Zbigniew Szczerba z mównicy komentował, że Jacek Kalata nie ma z czego rezygnować, ponieważ od 30 listopada nie jest już przewodniczącym komisji urbanistyki. 

Po długiej dyskusji radni zdjęli z porządku obrad punkt 8. Zastąpili go nowo wprowadzonym punktem o wyborze nowego przewodniczącego Komisji Urbanistyki i Rozwoju. 

rav


O problemie pisaliśmy w papierowym wydaniu Tygodnika Podhalańskiego m.in. w listopadzie 2022 roku. Poniżej przypominamy nasz artykuł. 
Kalata musi odejść
Wołają ludzie, którzy mają dość patodeweloperki w mieście. 
Mają dość sądowych batalii, które muszą sami toczyć z deweloperami, i fatalnej pracy komisji urbanistyki, którą dowodzi radny Jacek Kalata. 
- Czujemy się wyrolowani. Nie mamy żadnego wsparcia ze strony tej komisji, czyli naszych radnych  - podkreśla Bożena Grzegorzewska, prezes Stowarzyszenia Mieszkańcy spod Regli, które powstało w obronie willowej dzielnicy przy ul. Bogdańskiego w Zakopanem. Przypomina, że cztery lata temu burmistrz obiecał, że jeżeli mieszkańcy złożą uwagi do opisów tekstowych w planach zagospodarowania przestrzennego, to te uwagi będą uwzględnione. - My swoją pracę wykonaliśmy, tych uwag było wiele, ale do dziś na przesłane przez nas pisma burmistrz nie zareagował. Prosiliśmy wiele razy pana Kalatę o zorganizowanie spotkania z burmistrzem, innymi urzędnikami. On nas ignorował. Dopiero pan Stanisław Karp zorganizował komisję wyjazdową - dodaje szefowa stowarzyszenia. 

Ludzie domagają się odwołania przewodniczącego komisji już od kilku miesięcy. Mieszkańcy, którzy bronią swych dzielnic przed agresywnymi inwestorami i wielkokubaturową zabudową, chcą, by Jacek Kalata, przewodniczący komisji urbanistyki i rozwoju, ustąpił bądź został odwołany z pełnionej funkcji. Pisma w tej sprawie składali m.in. do komisji skarg, wniosków i petycji oraz do burmistrza.  

Zakopiańczycy skupieni w Stowarzyszeniach: "Mieszkańcy spod Regli" i "Mieszkańcy Drogi do Daniela i Przyjaciele" są oburzeni sposobem traktowania i lekceważeniem ze strony przewodniczącego. Zarzucają mu brak sprawozdań z komisji wyjazdowych, wielomiesięczne przetrzymywanie ważnych pism i dokumentów, zły kontakt z mieszkańcami.

W październiku radni Tymoteusz Mróz i Wojciech Solik wnioskowali na komisji skarg, wniosków i petycji o wystąpienie przewodniczącego rady miasta Jana Gluca w sprawie odwołania Jacka Kalaty z pełnionej funkcji. Ich wniosek przepadł jednak w głosowaniu.

Pamiętają mu barana

W listopadzie w urzędzie miasta odbyło się spotkanie mieszkańców reprezentujących obydwa stowarzyszenia z radnymi. Mieszkańcy punkt po punkcie przytaczali kolejne pisma, na które przewodniczący komisji Jacek Kalata do tej pory nie odpowiedział ani nie nadał dalszego biegu interwencjom mieszkańców.

W obronie Jacka Kalaty wystąpił Jan Gluc, przewodniczący rady miasta, i radny Wojciech Tatar. Argumentowali, że Jacek Kalata jest bardzo aktywnym radnym i działa dla dobra mieszkańców. Jan Gluc podkreślił, że dzięki pracy Jacka Kalaty udało się doprowadzić gaz do wielu gospodarstw na Gubałówce i w Kościelisku. - Radny musiał założyć nawet firmę w tym celu - bronił kolegi radnego Jan Gluc. - W dodatku, gdy przyjeżdżają do nas zagraniczne delegacje, nikt tak jak Jacek Kalata nie potrafi z nimi rozmawiać, czy to po angielsku, czy to po niemiecku - wyliczał przewodniczący rady miasta.

Doprowadził tym do wrzenia radnych opozycji. Radny Zbigniew Szczerba i Grzegorz Jóźkiewicz w burzliwej dyskusji przypomnieli, że rozwój sieci gazowniczej, prowadzony przy współpracy z firmą Jacka Kalaty, nie odbywa się za darmo, to normalna praca, za którą radny pobiera wynagrodzenie. - To ja dziękuję radnemu Józkowi Figlowi, że zbiera na tacę w kościele, radnemu Wojtkowi Tatarowi, że zapewnia transport po Zakopanem, Grześkowi Jóźkiewiczowi, że poprawia wizerunek miasta przez remontowanie domów, sobie, że zamontowaliśmy trochę paneli fotowoltaicznych, Bartkowi dziękuję, że sprzedaje śrubki - wyliczał Zbigniew Szczerba. Na to Jan Gluc zaapelował, by radni sami uderzyli się we własne piersi, przypominając ile zrobili dla miasta, zamiast atakować kolegę Jacka Kalatę. Mieszkańcy z niesmakiem komentowali, że Jan Gluc jako przewodniczący rady miasta powinien pozostać bezstronny w ocenie pracy komisji i jej przewodniczącego. A najwyraźniej jest jego adwokatem. 

- Pan Jacek wielokrotnie lekceważył mieszkańców - przypominał Grzegorz Jóźkiewicz. - Projekt uchwały dotyczący Równi Krupowej przetrzymany był przez dwa lata w komisji. Lekceważył mieszkańców, twierdząc, że nie musi na ich pytania odpowiadać. 

Zdaniem Jóźkiewicza radny powinien robić wszystko, by pomagać mieszkańcom w rozwiązywaniu ich problemów. A przewodniczący komisji robi wszystko, żeby tylko nic nie zrobić. 

Radni Marek Donatowicz i Wojciech Solik przypominali, że takie podejście i traktowanie mieszkańców przez Kalatę to nic nowego. Zanim został radnym, jego zachowanie na sali obrad pozostawiało wiele do życzenia. Przypomnieli też incydent z wprowadzaniem barana na salę obrad urzędu miasta. 

- Byliśmy w różnych konfiguracjach politycznych, personalnych, jestem radnym czwartą kadencję - podkreślał Marek Donatowicz. - Ale tylko ty dotykałeś naszych spraw osobistych, wypowiadając się na różne tematy czy to w prasie, czy z tej mównicy. Dlatego do tej pory wielu radnych nie podaje ci ręki - zwrócił się bezpośrednio do przewodniczącego komisji urbanistyki. Zarzucił mu, że incydent z wprowadzeniem barana na salę obrad pokazuje, jakimi niskimi standardami kieruje się jako radny reprezentujący mieszkańców. Radny Wojciech Solik dodał, że na fatalną pracę komisji urbanistyki narzekają mieszkańcy w różnych rejonach miasta. 

Pusta spychotechnika 

Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, podkreśliła, że najwyraźniej sprawy, jakimi zajmuje się komisja urbanistyki, przerastają jej przewodniczącego. A jego postawa rzuca cień na pracę całej rady, bo do tej pory nie zdarzyło się, by mieszkańcy domagali się ustąpienia przewodniczącego jakiejkolwiek komisji w mieście. 

- Jeśli będzie głosowanie o odwołaniu Jacka Kalaty z funkcji przewodniczącego komisji, to będę za - podkreślił Zbigniew Szczerba. Bo jego zdaniem, gdyby cała rada pracowała tak, jak działa (a raczej nie działa) komisja urbanistyki, to żaden wniosek mieszkańców nie trafiłby na forum publiczne. - Nigdy nie byłoby mowy o Palace, o wnioskach z komisji sportu, z komisji oświaty, nie byłoby mowy o podatkach, bo wszystko pochowane byłoby w teczkach - mówił. Dodał, że pod kierunkiem Jacka Kalaty w komisji odbywa się "przelewanie z pustego w próżne". 

Jacek Kalata bronił się na końcu długiej, blisko czterogodzinnej dyskusji. Tłumaczył, że żaden z radnych podczas komisji wyjazdowej na Drodze do Daniela i na ulicy Bogdańskiego nie złożył formalnego wniosku o sporządzenie protokołu. - Ja nie jestem od naprawiania całego miasta. Państwo mieszkańcy macie swoich radnych, ze swoich okręgów wyborczych, i do nich powinniście się zwracać z problemami - podkreślał. Dodał, że ani w tej, ani w poprzedniej kadencji nie spotkał się z tym, by przewodniczący komisji odpowiadał na pisma mieszkańców. Wyjaśnił, że każde ich pismo jest przekierowane albo do przewodniczącego rady miasta, albo do burmistrza. - Jest mi bardzo przykro, że mieszkańcy na komisji musieli nieraz czekać na zabranie głosu, ale to radni muszą wnioskować o zmianę porządku obrad, tak by to zmienić. Ja mam prowadzić komisję, a nie przejmować za wszystkich inicjatywę - bronił się Jacek Kalata. Bronił go też przewodniczący rady miasta. Jan Gluc zapewniał mieszkańców, że ich pisma z pewnością zostały przez Jacka Kalatę przekazane dalej, do burmistrza albo przewodniczącego rady. Co też obiecał sprawdzić. 

- Jacek Kalata będzie tu na pasku, bo jest bardzo wygodny - podkreślił na koniec Zbigniew Szczerba. - Gdy trzeba wyjść na mównicę i głupotę powiedzieć, że plany były źle zrobione, czy zrobić harakiri, to on to zrobi. 

Tydzień po burzliwym spotkaniu z mieszkańcami komisja oświaty na wniosek radnego Zbigniewa Szczerby przegłosowała wniosek o odwołaniu Jacka Kalaty z funkcji przewodniczącego komisji urbanistyki i rozwoju. Teraz wniosek w formie uchwały powinien trafić na obrady sesji rady miasta, gdzie poddany zostanie głosowaniu wszystkich radnych.

Sesja Rady Miasta Zakopanego odbędzie się w środę 30 listopada.  Czy mieszkańcy zostaną dopuszczeni do głosu? Czy wniosek komisji oświaty o odwołaniu Jacka Kalaty będzie rozpatrywany?  

 Radny bez mandatu

Jacek Kalata jest radnym już drugą kadencję. W 2014 roku dostał poparcie mieszkańców po swych głośnych akcjach, które organizował przed urzędem miasta i w trakcie obrad rady miasta. Protestował w widowiskowy sposób - a to z użyciem taczek, zwiezionej ziemi, a to wprowadzając na salę obrad barana. Sam był wyprowadzany albo nawet wynoszony przez strażników miejskich z sali. Obiecał walczyć o drogę na Furmanową, a także z nieprawidłowościami, które jego zdaniem toczyły urząd niczym rak. Cztery lata później - w 2018 roku jego start z listy Prawa i Sprawiedliwości poparło już tylko 107 mieszkańców. Nie zdobył mandatu. Jednak radnym został. Bo z tej samej listy startował burmistrz Leszek Dorula, który zdobywając fotel burmistrza, automatycznie zwolnił miejsce w radzie. Tym samym Jacek Kalata z poparciem 3,89 procent wyborców został w radzie miasta. I jest przewodniczącym bardzo ważnej dla mieszkańców komisji urbanistyki i rozwoju. 

Rafał Gratkowski

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Mieszkaniec 2023-09-21 12:05:24
Ciekawe jakiego fikołka zrobi sołtys z giermkiem żeby obronić kalatę lub zapewnić mu miękkie lądowanie. To skandal żeby radni wybrani przez mieszkańców byli przeciwni mieszkańcom w tak istotnej i drażliwej kwestii jak odwołanie tego bufona. Pamiętajcie sprzedawczyki że radnymi możecie być kadencję czy dwie ale sąsiedzi, mieszkańcy Wam tego nie zapomną nigdy.
O Pani radnej od reasumpcji szkoda się wypowiadać.

I jeszcze przypomnienie dla mieszkańców kto jak głosował przy "reasumpcji". Niech każdy wie który radny dba o dobro miasta i mieszkańców a który ma ich w ciemnej d...ie i myśli tylko o własnej... I dla jasności radni wstrzymujący się w takich głosowaniach powinni zdać mandat skoro nie potrafią wypowiedzieć się w tak istotnej kwestii. To również w dużej mierze dzięki wam kalata nadal kpi z mieszkańców.

30.11.2022
Wyniki głosowania za dwołaniiem Przewodniczącego Komisji Urbanistyki i Rozwoju Rady Miasta Zakopane (reasumpcja głosowania)
ZA (9)
Bryjak Bartłomiej
Bystrzycki Wawrzyniec
Donatowicz Marek
Jędrysiak Jerzy
Jóźkiewicz Grzegorz
Mróz Tymoteusz
Solik Wojciech
Szczerba Zbigniew
Wiśniowski Krzysztof

PRZECIW (9)
Bachleda-Curuś Aneta
Figiel Józef
Galica Jurecka Lucyna
Gąsienica Walczak Maciej
Gluc Jan
Łukaszczyk Maria
Sęk Marcin
Strączek Paweł
Tatar Wojciech

WSTRZYMUJĘ SIĘ (2)
Kalata Jacek
Karp Stanisław

BRAK GŁOSU (1)
Konarski Kazimierz
hej 2023-09-21 10:53:04
Cyrku ciąg dalszy w tym baranowie dalej wybierajcie takich kalatow ,sołtysów i iinnych wicebumów a temu miastu nie wróże nic dobrego ale najwazniejsze ze bedzie sylwester marzen
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  KOZA DOJNA - 783 575 415
 • PRACA | dam
  REMONT DACHU. Zlecę wykonanie remontu dachu polegającego na wymianie gontu drewnianego na blachę imitującą gont (np. Janosik) wraz z obróbkami. Powierzchnia dachu to około 3000 m2. Celem ustalenia szczegółów i złożenia oferty proszę o kontakt na numer 502732604
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię na stanowisko fryzjer, pełne świadczenia, wysokie zarobki. 600050535 dorotakolasaa@gmail.com
  Tel.: 600050535
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o powierzchni ok. 53.5 m2, również PIWNICA 21 m2. Możliwość połączenia lokali. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Lokal handlowo usługowy 48 m2 -Aleje 3 maja Zakopane Sprzedam 660797241 b12.pl.
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Sprzedam nowego Forda connecta LII kolor szary 3 miejsca z przodu ,hak,bagażnik.Faktura VaT /pełny odpis netto oraz Vat w jednym miesiącu/.Cena 82000 zł /netto/. 601592780 jan_kaczor@wp.pl
  Tel.: 601592780
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI, GONTY - 788 344 233.
 • PRACA | dam
  Biedronka w Nowym Targu poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Kierownik Sklepu i Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/63639/. 222051033 Jeronimo Martins Polska S.A. Biuro Główne ul. Doln klaudia.soja@jeronimo-martins.com
  Tel.: 222051033
 • PRACA | dam
  Biedronka w Jabłonce poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/12517/. 222051033 www.pracawbiedronce.pl
  Tel.: 222051033
 • PRACA | dam
  Biedronka w Lipnicy Wielkiej poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/49546/. 222051033 www.pracawbiedronce.pl
  Tel.: 222051033
 • PRACA | dam
  Biedronka w Zakopanem poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/39069/. Infolinia 222051033 www.pracawbiedronce.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam BACÓWKĘ, nowo wybudowaną na Sralówkach. 515 503 494.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • USŁUGI | budowlane
  KLIMATYZACJA. Oferuje dobór i montaż klimatyzacji a także automatykę kotłowni, ogrzewania. Zapraszam do skorzystania z darmowej wyceny. 504163439 biuro@majerczyk.pl
  Tel.: 504163439
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy OSÓB DO PRACY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM na stanowiska: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, OBSŁUGA BARU MLECZNEGO, KELNER/-KA. Zakopane - 600 035 080, 600 035 355.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam 2 HEKTARY POLA. 505 429 375.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DO SPRZEDANIA MIESZKANIA W ZAKOPANEM - 607 506 428.
 • USŁUGI | budowlane
  Remonty-Wykończenia/Hydroizolacje budynków. 794 964 176 kacper.piczura@gmail.com
  Tel.: 794
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię Działkę widokową w Kościelisku. 600404554 grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 600404554
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • PRACA | dam
  PRACA W PENSJONACIE z zamieszkaniem. 601 661 661.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-07-19 21:39 Niech święty Florian ma cię w opiece, strażacy żegnają swego młodego druha Aleksa 2024-07-19 20:35 Na Nosal w dwie minuty (WIDEO) 2024-07-19 19:35 Szlak Wokół Tatr - będą nowe odcinki kultowej trasy rowerowej! 2024-07-19 18:35 Tragedia w Tatrach. Nie żyje 61-letni turysta 2024-07-19 17:59 Budowa przy Drodze do Walczaków wstrzymana przez nadzór budowlany 3 2024-07-19 16:59 Większe boisko na Orkana mało realne. Będą rozmowy z COS, są pomysły na inne lokalizacje 4 2024-07-19 16:39 Zamknięta droga na Cyrhli 2024-07-19 16:00 Uwaga na przejeździe kolejowym - wszystko się nagrywa 1 2024-07-19 15:30 Niedzielny koncert na tarasie MCK 2024-07-19 15:00 Krzysztof Przybyła nadleśniczym 2024-07-19 14:33 Kolizja na Alejach 3 Maja w Zakopanem 2024-07-19 14:20 Co robić w weekend w Zakopanem? 2024-07-19 13:38 W Sromowcach flisacy mają pełne ręce roboty (WIDEO) 5 2024-07-19 12:59 Zdjęcia z wypadku, w którym ucierpiała zakopiańska łyżwiarka szybka w Niemczech 2024-07-19 11:59 Napadł na młodą kobietę, był już karany za rozbój. Jest na wolności 14 2024-07-19 10:59 Muzyczna podróż z Szymanowskim przez Zakopane 2024-07-19 10:45 Zapalenie przyzębia - przyczyny, objawy i sposoby leczenia 2024-07-19 10:30 "Wolni". Podróż do enklawy ciszy. Mamy dla Was bilety 2024-07-19 10:00 Giń rowerzysto, kto z rozpędem w łańcuch wjedzie, ten może fiknąć kozła 6 2024-07-19 09:11 Tragiczny finał wypadku w Bustryku. Nie żyje nastolatek (WIDEO) 11 2024-07-19 09:00 Ta kawiarnia Was zadziwi. Jedyne takie miejsce w Zakopanem, a może i w Polsce (ZDJĘCIA) 2024-07-19 08:18 Samochód potrącił nastolatka na hulajnodze. Chłopiec nie przeżył (WIDEO) 1 2024-07-19 08:00 Będzie skarga na dyrektora i może ruszy Korpus Wsparcia Seniora 8 2024-07-18 22:59 Posłanka z Podhala z nominacją na wiceszefową Komisji Zatrudnienia i Spraw Społecznych w PE 31 2024-07-18 21:47 Fatalny wypadek z udziałem polskich panczenistów, poszkodowana zakopianka 1 2024-07-18 21:40 Znamy nowego szefa centrum sportu i rekreacji. Znane nazwisko 1 2024-07-18 21:00 Błoto i koleiny. Równia Krupowa zdewastowana po koncercie (WIDEO) 18 2024-07-18 20:34 Zamknięta ulica Przewodników Tatrzańskich, zmiana kursów autobusów 2024-07-18 20:20 Uraz podudzia i ukąszenie, na ratunek ruszyli ratownicy GOPR, poszkodowana ewakuowana 2024-07-18 19:30 Góralski plus latynoski żywioł i mamy nowy wideoklip Basi Giewont (WIDEO) 2024-07-18 19:00 Kto stoi za kradzieżą drogocennego dzieła? Celina Stefańska na tropie. Mamy dla Was książki 2024-07-18 18:30 Kilka miejskich toalet już otwartych. Jedna zdewastowana 4 2024-07-18 18:03 Największa hurtownia stolarska na Podhalu - gdzie ją znaleźć? 2024-07-18 17:30 Welcome to Gubałówka (WIDEO) 6 2024-07-18 16:28 Policja zatrzymała nocnego napastnika, Onet pisze o niedoszłym linczu 2 2024-07-18 15:30 Superbohaterowie w szczytnym celu 2024-07-18 15:30 Zawężony chodnik. Trudno tędy przejść latem, a co dopiero zimą 2 2024-07-18 14:49 Czy ktoś widział tego kotka? 2024-07-18 14:41 Groźny wypadek na Waksmundzkiej 2024-07-18 14:09 Napadł na dwóch mężczyzn, kastetem wymusił pieniądze i już siedzi 7 2024-07-18 14:00 Lustro Historii w rocznicę Bitwy Warszawskiej 2024-07-18 13:33 Uziomy w instalacjach odgromowych - krótki, ale praktyczny przegląd 2024-07-18 13:00 Podwójny sukces Stanisława Apostoła (WIDEO) 2024-07-18 12:59 Najczęstsze błędy przy sporządzaniu testamentu i jak ich unikać 2024-07-18 12:30 Kluszkowce zapraszają do wspólnego świętowania 3 2024-07-18 12:00 w Łopusznej w szranki staną Koła Gospodyń Wiejskich z nowotarskiej gminy 2 2024-07-18 11:10 Na krawędzi wspinania Jana Muskata 2024-07-18 10:30 Moc biegania, to moc pomagania 2024-07-18 10:01 Duże korki na zakopiance 2 2024-07-18 09:00 Warsztaty edukacyjne Artolingua, czyli jak łączyć muzykę ludową z nowoczesną 4
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-07-19 22:13 1. Pozdrawiam sąsiada, ale trzymam kciuki za dewelopera. Jestem zorientowana co nieco..... 2024-07-19 21:14 2. #Janek - Forsal "Ile Polska otrzymała pieniędzy z UE przez 20 lat? Kwota robi wrażenie " , Money "Tak Polska skorzystała na członkostwie w UE. Ministerstwo pokazało wyliczenia" - 161,6mld E. Skąd masz 245 Jareczku ? Inwektywy ad personam nie działają na mnie :) 2024-07-19 20:18 3. Winny jest system szkolenia, kierowcy uczą się jak zaliczyć egzamin. A posiadanie prawa jazdy nie jest obowiązkiem tylko przywilejem. Patrząc co oni, tzw. posiadacze praw jazdy wyprawiają na drodze jestem pełen obaw że tego nie wytępimy bez radykalnych rozwiązań. 2024-07-19 20:12 4. O co chodzi z tą piłką ?, Najbardziej przepłacany i przeszacowany sport na świecie, a w Polsce to już są jaja. reprezentacja za ostatnie wypociny i kompromitację (koleją) na Euro dostała 10mln zł, a siatkarze którzy doszli do ćwierćfinału dostali 1mln zł - to są jakieś żarty. Dość budowania fikcji jaką jest to że piłka jest naszym sportem narodowym i wpajania dzieciom bzdur jakie to wszystko jest ważne. Rodzice płacą kasę ze treningi piłkarskie dzieci, płacą kupę kasy za sobotnie turnieje, bo ktoś wpaja dzieciom jakie to ważne, To wszystko to fikcja dla kręcenia kasy. Niektóre turnieje kosztują po kilkaset złotych. Kasa się kręci, więc czemu klub nie wybuduje sobie stadionu na działce którą sobie wcześniej kupi ? I wtedy może sobie zaprojektować to co sam będzie chciał - PROSTE !!!! 2024-07-19 19:47 5. ten @xxx, we wszystkim zmyśla i konfabuluje jak każdy pisuar czy konfederata każdy może to w internecie przeczytać. Polska od 01. 05 .2004 do grudnia 2023 r. po odliczeniu składek otrzymała 245 mld euro 2024-07-19 19:26 6. O ile na początku po wejściu jakaś logika była to teraz jedno wariatkowo. Przecież wszystkiego te dyrektywy to sen pijanego wariata. Zakaz palenia węglem, drzewem, gazem. Dopłaty do złomów elektrycznych typu rower i samochody. Kary za segregację śmieci dla prostego człowieka, a wielkie korporacje produkują śmieci na potęgę. Zakaz wszystkiego. Ja ich wszystkich p .ę. Jak mi przyjdą z kontrolą to poszczuję psami Trzeba wyjść z tego eurożymskokraińskiego kołchozu 2024-07-19 19:11 7. pewne jest to, że to ty STOCZYŁEŚ SIĘ i wypisujesz jakieś brednie JEDEN WIELKI SŁOWOTOK 2024-07-19 19:07 8. Faktycznie, dużo idzie tego materiału związanego ze spływem. Ja myślałam, że im więcej spłyną w ciągu dnia to mają większy zysk a tu pomyśleć że charytatywnie. 2024-07-19 19:04 9. Niech radny Karp zapyta swojego kolegę z koalicji radnego solika co można było tam pobudować jak on z kolegami uchwalili plany , niech dziękują że niema tera w tym miejscu planu bo mieliby wieżowiec z 50 mieszkaniami minimum . Jeszcze jedno do radnego Karpa , tak walczy z wielką zabudową a sam ma wydaną wzetkę na największą budowę w Zakopanem Brutal x 4 dlamnie to hipokryta 2024-07-19 18:59 10. Zgadzam się co piszą w komentarzach. Tylko czy ten Pan co robił zdjęcia ujął w nim znak koniec i początek ścieżki rowerowej. ?.
2024-07-15 15:01 1. Pan prezes Zubek jak zwykle w pierwszym szeregu. Parcie na szkło jest... 2024-07-13 22:34 2. Giewont nawet gdyby nie miał foto, to i tak jest najpiękniejszy. 2024-07-13 20:45 3. Jaguś bedzie łolimpiade robić. Toć dośfiadcenie mo. 2024-07-08 21:41 4. Nt to wioska jest przecież 2024-06-22 16:50 5. Dobrze że wreszcie jest. Ale to i tak o ponad 30 lat za późno. I o to mam pretensje do władz Zakopanego, wszystkich od 1989 roku. 2024-06-10 21:44 6. Super impreza, moje gratulacje. Szkoda tylko że osoba która Wam tyle pomogła została przez was pominięta. Nawet nie usłyszałem od Was dla Pana M G słowa dziękujemy. 2024-05-19 18:55 7. Czyli zaczyna się jazda " bez trzymanki"_ kilku Radnych jest z poprzedniego wyboru ( nic nie robili ) nowi dużo obiecują. Nie wiadomo jakich zastępców będzie miał Burmistrz ( Pani od żółtych wstążek) odpadła...... 2024-04-22 15:13 8. Tutaj można się wiele dowiedzieć o naszym świecie i przyszłości. Super! 2024-04-21 22:36 9. Dlaczego nie piszecie o hejcie jaki sąsiedzi wyrzygują na organizatorów tej inwestycji? Grupa sąsiadów brnie w zaparte, skargi, blokady, pisma, w żaden sposób nieuzasadnione. Może nagłośnienie ich zachowania przywróci im poczucie przyzwoitości i serdeczności wobec osób którym los nie oszczedził kalectwa? 2024-04-05 23:21 10. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę"
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

FILMY TP


REKLAMA