Reklama

2023-09-21 10:00:30

Zakopane

Mamy w Polsce aferę wizową, a w Zakopanem uchwałową. Kalata rezygnuje (WIDEO)

Tak na konferencji prasowej przed zakopiańskim Urzędem Miasta mówi Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. Chodzi o unieważnienie przez wojewodę reasumpcji głosowania nad odwołaniem Jacka Kalaty ze stanowiska przewodniczącego Komisji Urbanistyki i Rozwoju.

TIG prezentuje pismo wojewody, który stwierdza nieważność reasumpcji głosowania. Dotyczyło ono odwołania radnego Jacka Kalaty z funkcji przewodniczącego Komisji Urbanistyki i Rozwoju w zeszłym roku. Najpierw większość radnych była za odwołaniem. Po głosowaniu na mównicę weszła radna Lucyna Galica Jurecka i stwierdziła, że się pomyliła. Zarządzono reasumpcję głosowania. W powtórzonym głosowaniu większość radnych była przeciwko dymisji. Takie procedowanie podważył wojewoda.
W związku z tym, zdaniem szefowej TIG, od 30 listopada 2022 roku radny Kalata nie jest przewodniczącym komisji.
Szefowa TIG podkreśla, że reasumpcji używa się w szczególnych przypadkach i należy spełnić szereg warunków. Kontrola wojewody wykazała, że rada miasta tego nie dopełniła. Dziś na sesji w pkt 8 rada ma ponownie decydować o odwołaniu Jacka Kalaty z funkcji przewodniczącego.

Rozpoczynając sesję Jan Gluc poinformował o tym, że dziś wpłynęła do przewodniczącego Rady Miasta Zakopanego pisemna rezygnacja radnego Jacka Kalaty z funkcji przewodniczącego komisji. 

Radny Bartłomiej Bryjak poprosił o pokazanie pisma, bowiem obieg dokumentów stwarza w radzie miasta problem. - Czy za okres prawie roku pan przewodniczący zwróci diety od 30 listopada 2022 roku - dopytywał radny Bryjak. - Nie obawiaj się - odpowiedział z ławki radny Jacek Kalata. 

Radny Zbigniew Szczerba z mównicy komentował, że Jacek Kalata nie ma z czego rezygnować, ponieważ od 30 listopada nie jest już przewodniczącym komisji urbanistyki. 

Po długiej dyskusji radni zdjęli z porządku obrad punkt 8. Zastąpili go nowo wprowadzonym punktem o wyborze nowego przewodniczącego Komisji Urbanistyki i Rozwoju. 

rav


O problemie pisaliśmy w papierowym wydaniu Tygodnika Podhalańskiego m.in. w listopadzie 2022 roku. Poniżej przypominamy nasz artykuł. 
Kalata musi odejść
Wołają ludzie, którzy mają dość patodeweloperki w mieście. 
Mają dość sądowych batalii, które muszą sami toczyć z deweloperami, i fatalnej pracy komisji urbanistyki, którą dowodzi radny Jacek Kalata. 
- Czujemy się wyrolowani. Nie mamy żadnego wsparcia ze strony tej komisji, czyli naszych radnych  - podkreśla Bożena Grzegorzewska, prezes Stowarzyszenia Mieszkańcy spod Regli, które powstało w obronie willowej dzielnicy przy ul. Bogdańskiego w Zakopanem. Przypomina, że cztery lata temu burmistrz obiecał, że jeżeli mieszkańcy złożą uwagi do opisów tekstowych w planach zagospodarowania przestrzennego, to te uwagi będą uwzględnione. - My swoją pracę wykonaliśmy, tych uwag było wiele, ale do dziś na przesłane przez nas pisma burmistrz nie zareagował. Prosiliśmy wiele razy pana Kalatę o zorganizowanie spotkania z burmistrzem, innymi urzędnikami. On nas ignorował. Dopiero pan Stanisław Karp zorganizował komisję wyjazdową - dodaje szefowa stowarzyszenia. 

Ludzie domagają się odwołania przewodniczącego komisji już od kilku miesięcy. Mieszkańcy, którzy bronią swych dzielnic przed agresywnymi inwestorami i wielkokubaturową zabudową, chcą, by Jacek Kalata, przewodniczący komisji urbanistyki i rozwoju, ustąpił bądź został odwołany z pełnionej funkcji. Pisma w tej sprawie składali m.in. do komisji skarg, wniosków i petycji oraz do burmistrza.  

Zakopiańczycy skupieni w Stowarzyszeniach: "Mieszkańcy spod Regli" i "Mieszkańcy Drogi do Daniela i Przyjaciele" są oburzeni sposobem traktowania i lekceważeniem ze strony przewodniczącego. Zarzucają mu brak sprawozdań z komisji wyjazdowych, wielomiesięczne przetrzymywanie ważnych pism i dokumentów, zły kontakt z mieszkańcami.

W październiku radni Tymoteusz Mróz i Wojciech Solik wnioskowali na komisji skarg, wniosków i petycji o wystąpienie przewodniczącego rady miasta Jana Gluca w sprawie odwołania Jacka Kalaty z pełnionej funkcji. Ich wniosek przepadł jednak w głosowaniu.

Pamiętają mu barana

W listopadzie w urzędzie miasta odbyło się spotkanie mieszkańców reprezentujących obydwa stowarzyszenia z radnymi. Mieszkańcy punkt po punkcie przytaczali kolejne pisma, na które przewodniczący komisji Jacek Kalata do tej pory nie odpowiedział ani nie nadał dalszego biegu interwencjom mieszkańców.

W obronie Jacka Kalaty wystąpił Jan Gluc, przewodniczący rady miasta, i radny Wojciech Tatar. Argumentowali, że Jacek Kalata jest bardzo aktywnym radnym i działa dla dobra mieszkańców. Jan Gluc podkreślił, że dzięki pracy Jacka Kalaty udało się doprowadzić gaz do wielu gospodarstw na Gubałówce i w Kościelisku. - Radny musiał założyć nawet firmę w tym celu - bronił kolegi radnego Jan Gluc. - W dodatku, gdy przyjeżdżają do nas zagraniczne delegacje, nikt tak jak Jacek Kalata nie potrafi z nimi rozmawiać, czy to po angielsku, czy to po niemiecku - wyliczał przewodniczący rady miasta.

Doprowadził tym do wrzenia radnych opozycji. Radny Zbigniew Szczerba i Grzegorz Jóźkiewicz w burzliwej dyskusji przypomnieli, że rozwój sieci gazowniczej, prowadzony przy współpracy z firmą Jacka Kalaty, nie odbywa się za darmo, to normalna praca, za którą radny pobiera wynagrodzenie. - To ja dziękuję radnemu Józkowi Figlowi, że zbiera na tacę w kościele, radnemu Wojtkowi Tatarowi, że zapewnia transport po Zakopanem, Grześkowi Jóźkiewiczowi, że poprawia wizerunek miasta przez remontowanie domów, sobie, że zamontowaliśmy trochę paneli fotowoltaicznych, Bartkowi dziękuję, że sprzedaje śrubki - wyliczał Zbigniew Szczerba. Na to Jan Gluc zaapelował, by radni sami uderzyli się we własne piersi, przypominając ile zrobili dla miasta, zamiast atakować kolegę Jacka Kalatę. Mieszkańcy z niesmakiem komentowali, że Jan Gluc jako przewodniczący rady miasta powinien pozostać bezstronny w ocenie pracy komisji i jej przewodniczącego. A najwyraźniej jest jego adwokatem. 

- Pan Jacek wielokrotnie lekceważył mieszkańców - przypominał Grzegorz Jóźkiewicz. - Projekt uchwały dotyczący Równi Krupowej przetrzymany był przez dwa lata w komisji. Lekceważył mieszkańców, twierdząc, że nie musi na ich pytania odpowiadać. 

Zdaniem Jóźkiewicza radny powinien robić wszystko, by pomagać mieszkańcom w rozwiązywaniu ich problemów. A przewodniczący komisji robi wszystko, żeby tylko nic nie zrobić. 

Radni Marek Donatowicz i Wojciech Solik przypominali, że takie podejście i traktowanie mieszkańców przez Kalatę to nic nowego. Zanim został radnym, jego zachowanie na sali obrad pozostawiało wiele do życzenia. Przypomnieli też incydent z wprowadzaniem barana na salę obrad urzędu miasta. 

- Byliśmy w różnych konfiguracjach politycznych, personalnych, jestem radnym czwartą kadencję - podkreślał Marek Donatowicz. - Ale tylko ty dotykałeś naszych spraw osobistych, wypowiadając się na różne tematy czy to w prasie, czy z tej mównicy. Dlatego do tej pory wielu radnych nie podaje ci ręki - zwrócił się bezpośrednio do przewodniczącego komisji urbanistyki. Zarzucił mu, że incydent z wprowadzeniem barana na salę obrad pokazuje, jakimi niskimi standardami kieruje się jako radny reprezentujący mieszkańców. Radny Wojciech Solik dodał, że na fatalną pracę komisji urbanistyki narzekają mieszkańcy w różnych rejonach miasta. 

Pusta spychotechnika 

Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, podkreśliła, że najwyraźniej sprawy, jakimi zajmuje się komisja urbanistyki, przerastają jej przewodniczącego. A jego postawa rzuca cień na pracę całej rady, bo do tej pory nie zdarzyło się, by mieszkańcy domagali się ustąpienia przewodniczącego jakiejkolwiek komisji w mieście. 

- Jeśli będzie głosowanie o odwołaniu Jacka Kalaty z funkcji przewodniczącego komisji, to będę za - podkreślił Zbigniew Szczerba. Bo jego zdaniem, gdyby cała rada pracowała tak, jak działa (a raczej nie działa) komisja urbanistyki, to żaden wniosek mieszkańców nie trafiłby na forum publiczne. - Nigdy nie byłoby mowy o Palace, o wnioskach z komisji sportu, z komisji oświaty, nie byłoby mowy o podatkach, bo wszystko pochowane byłoby w teczkach - mówił. Dodał, że pod kierunkiem Jacka Kalaty w komisji odbywa się "przelewanie z pustego w próżne". 

Jacek Kalata bronił się na końcu długiej, blisko czterogodzinnej dyskusji. Tłumaczył, że żaden z radnych podczas komisji wyjazdowej na Drodze do Daniela i na ulicy Bogdańskiego nie złożył formalnego wniosku o sporządzenie protokołu. - Ja nie jestem od naprawiania całego miasta. Państwo mieszkańcy macie swoich radnych, ze swoich okręgów wyborczych, i do nich powinniście się zwracać z problemami - podkreślał. Dodał, że ani w tej, ani w poprzedniej kadencji nie spotkał się z tym, by przewodniczący komisji odpowiadał na pisma mieszkańców. Wyjaśnił, że każde ich pismo jest przekierowane albo do przewodniczącego rady miasta, albo do burmistrza. - Jest mi bardzo przykro, że mieszkańcy na komisji musieli nieraz czekać na zabranie głosu, ale to radni muszą wnioskować o zmianę porządku obrad, tak by to zmienić. Ja mam prowadzić komisję, a nie przejmować za wszystkich inicjatywę - bronił się Jacek Kalata. Bronił go też przewodniczący rady miasta. Jan Gluc zapewniał mieszkańców, że ich pisma z pewnością zostały przez Jacka Kalatę przekazane dalej, do burmistrza albo przewodniczącego rady. Co też obiecał sprawdzić. 

- Jacek Kalata będzie tu na pasku, bo jest bardzo wygodny - podkreślił na koniec Zbigniew Szczerba. - Gdy trzeba wyjść na mównicę i głupotę powiedzieć, że plany były źle zrobione, czy zrobić harakiri, to on to zrobi. 

Tydzień po burzliwym spotkaniu z mieszkańcami komisja oświaty na wniosek radnego Zbigniewa Szczerby przegłosowała wniosek o odwołaniu Jacka Kalaty z funkcji przewodniczącego komisji urbanistyki i rozwoju. Teraz wniosek w formie uchwały powinien trafić na obrady sesji rady miasta, gdzie poddany zostanie głosowaniu wszystkich radnych.

Sesja Rady Miasta Zakopanego odbędzie się w środę 30 listopada.  Czy mieszkańcy zostaną dopuszczeni do głosu? Czy wniosek komisji oświaty o odwołaniu Jacka Kalaty będzie rozpatrywany?  

 Radny bez mandatu

Jacek Kalata jest radnym już drugą kadencję. W 2014 roku dostał poparcie mieszkańców po swych głośnych akcjach, które organizował przed urzędem miasta i w trakcie obrad rady miasta. Protestował w widowiskowy sposób - a to z użyciem taczek, zwiezionej ziemi, a to wprowadzając na salę obrad barana. Sam był wyprowadzany albo nawet wynoszony przez strażników miejskich z sali. Obiecał walczyć o drogę na Furmanową, a także z nieprawidłowościami, które jego zdaniem toczyły urząd niczym rak. Cztery lata później - w 2018 roku jego start z listy Prawa i Sprawiedliwości poparło już tylko 107 mieszkańców. Nie zdobył mandatu. Jednak radnym został. Bo z tej samej listy startował burmistrz Leszek Dorula, który zdobywając fotel burmistrza, automatycznie zwolnił miejsce w radzie. Tym samym Jacek Kalata z poparciem 3,89 procent wyborców został w radzie miasta. I jest przewodniczącym bardzo ważnej dla mieszkańców komisji urbanistyki i rozwoju. 

Rafał Gratkowski

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Mieszkaniec 2023-09-21 12:05:24
Ciekawe jakiego fikołka zrobi sołtys z giermkiem żeby obronić kalatę lub zapewnić mu miękkie lądowanie. To skandal żeby radni wybrani przez mieszkańców byli przeciwni mieszkańcom w tak istotnej i drażliwej kwestii jak odwołanie tego bufona. Pamiętajcie sprzedawczyki że radnymi możecie być kadencję czy dwie ale sąsiedzi, mieszkańcy Wam tego nie zapomną nigdy.
O Pani radnej od reasumpcji szkoda się wypowiadać.

I jeszcze przypomnienie dla mieszkańców kto jak głosował przy "reasumpcji". Niech każdy wie który radny dba o dobro miasta i mieszkańców a który ma ich w ciemnej d...ie i myśli tylko o własnej... I dla jasności radni wstrzymujący się w takich głosowaniach powinni zdać mandat skoro nie potrafią wypowiedzieć się w tak istotnej kwestii. To również w dużej mierze dzięki wam kalata nadal kpi z mieszkańców.

30.11.2022
Wyniki głosowania za dwołaniiem Przewodniczącego Komisji Urbanistyki i Rozwoju Rady Miasta Zakopane (reasumpcja głosowania)
ZA (9)
Bryjak Bartłomiej
Bystrzycki Wawrzyniec
Donatowicz Marek
Jędrysiak Jerzy
Jóźkiewicz Grzegorz
Mróz Tymoteusz
Solik Wojciech
Szczerba Zbigniew
Wiśniowski Krzysztof

PRZECIW (9)
Bachleda-Curuś Aneta
Figiel Józef
Galica Jurecka Lucyna
Gąsienica Walczak Maciej
Gluc Jan
Łukaszczyk Maria
Sęk Marcin
Strączek Paweł
Tatar Wojciech

WSTRZYMUJĘ SIĘ (2)
Kalata Jacek
Karp Stanisław

BRAK GŁOSU (1)
Konarski Kazimierz
hej 2023-09-21 10:53:04
Cyrku ciąg dalszy w tym baranowie dalej wybierajcie takich kalatow ,sołtysów i iinnych wicebumów a temu miastu nie wróże nic dobrego ale najwazniejsze ze bedzie sylwester marzen

Reklama
 • PRACA | dam
  Poszukujemy KUCHARZA do Restauracji w Białce Tatrzańskiej w eleganckim Aparthotelu OD ZARAZ! Oferujemy: - Umowę o pracę, - Dobre wynagrodzenie, - Sympatyczny zespół, - Możliwość zakwaterowania. +48512576206 paula23staszel@wp.pl
  Tel.: 48512576206
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni KONSERWATORA. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni EKSPEDIENTKĘ/-A. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. 604 102 804, 602 285 793.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  Pensjonat w centrum Zakopanego zatrudni PRACOWNIKÓW RECEPCJI. Praca stała w systemie dziennym oraz nocnym, na pełny etat lub pół etatu. CV proszę wysyłać na adres: recepcja.rekrutacja@wp.pl lub kontakt telefoniczny: 666 37 83 57.
 • PRACA | dam
  HARNASIOWA CHATA zatrudni KUCHARZA, POMOC KUCHENNĄ, OBSŁUGĘ BARU, KELNERKĘ. 600 035 355.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Młode OWCE. 783 575 415.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię PRZEDSTAWICIELA HANDLOWEGO DO HURTOWNI na terenie Zakopanego i okolic - oferty: gobo10@wp.pl, 602 74 31 38.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • PRACA | dam
  PRACA NA STOISKU Z PAMIĄTKAMI Poszukuje kobiety do pracy na stoisku z pamiątkami w Zakopanem Praca od początku grudnia/ koniec listopada. Na sezon lub na stałe. Możliwość ZAKWATEROWANIA!! Wysokie wynagrodzenie + premie Tel. 539 720 809. 539720809 g.stolowska@wp.pl
  Tel.: 539720809
 • KUPNO
  SKUP STARYCH SPAWAREK. 536269912.
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA od A do Z. 572624414.
 • USŁUGI | budowlane
  BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW ORAZ WIĘŹBY DACHOWE WRAZ Z POKRYCIEM. 572624414.
 • PRACA | szukam
  KUCHARKA, POMOC KUCHENNA , SPRZĄTANIE. 796 358 958.
 • PRACA | dam
  NOWY OBIEKT POSZUKUJE OSOBY DO PRACY W RECEPCJI.Oferujemy pracę w systemie zmianowym, bez nocnych dyżurów. Wymagana znajomość języka angielskiego. Lokalizacja w centrum Zakopanego. kontakt 660 636 736
 • PRACA | dam
  Regionalna karczma w Zakopanem przyjmie do pracy: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, KELNER/-KA. 602 366 750.
 • SPRZEDAŻ | różne
  OPAŁ ŚWIERK SUCHY. 609 927 174.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE. 880 232 189.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE tanio i solidnie, zacieranie mechaniczne, technika silosowa. Realizujemy małe i duże obiekty 18 26 550 39, 503 532 680.
 • PRACA | dam
  Przyjmę BRYGADY LUB POJEDYNCZE OSOBY NA WYLEWKI MASZYNOWE. 503 532 680.
 • SPRZEDAŻ | tv, agd, komputery
  MASZ PROBLEM Z INTERNETEM? SERWIS, MONTAŻ, INSTALACJA. Chicago i okolice. +18 72 324 84 02
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA 15 AR - Nowy Targ Zadział. +44 7553 721231.
 • USŁUGI | budowlane
  WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, FLIZOWANIE, PODDASZA. 505 821 021.
 • USŁUGI | budowlane
  OCIEPLENIA BUDYNKÓW, własne rusztowanie. 793 628 855.
 • USŁUGI | inne
  RÓŻNEGO TYPU PRACE WYSOKOŚCIOWE, WYCINKA DRZEW ORAZ SPRZĄTANIE POWALONYCH DRZEW. 695 092 678
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  MIESZKANIA Cyrhla Hrube, Za Strugiem - 607 506 428.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Sprzedam trzy ogiery 1.5-rocznego kasztana , 2.5-letniego gniadego oraz 3.5-letniego karego (będzie szpakowaty) rasy wielkopolskiej. 609521837.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY, Zakopane centrum, ul. Kościuszki - ok. 57 m2 - 691 124 272.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE, SZPACHLOWANIE, PODDASZA, PŁYTKI. 787 479 002.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Wynajmę HALĘ: MAGAZYN/ PRODUKCJA - 250m. Nowy Targ, ul. Składowa. Tel. 602 290 555
 • PRACA | dam
  SZKOŁA NARCIARSKA MAŁE CICHE zatrudni INSTRUKTÓRÓW NARCIARSTWA NA CAŁY SEZON. 609 664 393.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  STACJA NARCIARSKA POLANA SZYMOSZKOWA POSZUKUJE NA SEZON ZIMOWY 2023/2024: OPERATORÓW KOLEI, OSOBY DO OBSŁUGI BRAMEK I KONTROLI PRZEJŚĆ, OSOBY DO OBSŁUGI I ZABEZPIECZENIA TRASY NARCIARSKIEJ, OSOBY DO OBSŁUGI SYSTEMU ŚNIEŻENIA TRASY NARCIARSKIEJ, OSOBY DO OBSŁUGI PARKINGU ORAZ PRAC PORZĄDKOWYCH Więcej informacji pod nr tel. 601 628 584
 • PRACA | dam
  POMOC W PENSJONACIE. Możliwość zamieszkania. 601 661 661.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Skupujemy nieruchomości; - działki - domy - mieszkania PODHALE! +48 600 404 554 grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 48
 • SPRZEDAŻ | różne
  AUTORYZOWANY SPRZEDAWCA ORLEN S.A. Oferuje sprzedaż oleju opałowego EKOTERM Orlen !!! Atrakcyjne ceny!!! natychmiastowa realizacja dostaw!!! NAJLEPSZE CENY NA PODHALU!!! Zapraszamy do kontaktu!!! www.paliwa24.com.pl 32 288 09 41, 0 - 451 176 355 biuro@paliwa24.com.pl
  Tel.: 32
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - TYNKARZ, MALARZ, BLACHARZ, STOLARZ. Norwegia (Oslo). Języki obce NIE wymagane. Praca z pracownikami z Podhala. Zjazd do kraju (samolot) co 1-3 tygodni wg. własnego uznania - pełna elastyczność i swoboda co do wyjazdów. Zarobki w przeliczeniu 20-27 Euro/godz. ZAPRASZAMY - Oferta ze względu na pracę na terenie Norwegii skierowana tylko dla obywateli Polski (z polskim paszportem). Tel. 667 602 602.
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2023-12-02 22:24 Parada mikołajowa w Saint-Dié-des-Vosges (WIDEO) 2023-12-02 21:34 Krupówki wieczorową porą. W Zakopanem na razie nie było dużych opadów śniegu (WIDEO) 1 2023-12-02 21:00 Przysięga terytorialsa (WIDEO) 2 2023-12-02 20:00 Dwójka lawinowa na Babiej Górze 2023-12-02 19:00 Sprawdź czy swoim samochodem pojedziesz na nowym paliwie 4 2023-12-02 18:00 Bez wielkich zmian w oświadczeniu majątkowym Andrzeja Guta Mostowego, posła PiS 3 2023-12-02 16:52 Wybuch gazu w Rabce 2023-12-02 15:30 Opady marznącego deszczu przeszły w śnieg. Tak jest na Polanie Olczyskiej (WIDEO) 1 2023-12-02 14:14 Kolejny tir blokuje zakopiankę 5 2023-12-02 13:30 Mężczyzna leżał na śniegu, pies nie pozwalał do niego podejść 6 2023-12-02 12:30 21-latek pędził setką przez miasto nie bacząc na trudne warunki 4 2023-12-02 11:30 Samochód wjechał w płot na Olczy. Właściciele posesji poszukują kierowcy (WIDEO) 6 2023-12-02 10:30 Na razie z dużej chmury mały śnieg. Nietypowa sytuacja pogodowa (WIDEO) 1 2023-12-02 10:24 Ośrodek Narciarski Bania rusza 2 grudnia! 1 2023-12-02 09:26 Uwaga! Cysterna utknęła na podjeździe w Rdzawce od strony Krakowa (WIDEO) 4 2023-12-02 09:00 Piękno i groza gór, czyli twórcy urzeczeni tradycyjnym pejzażem tatrzańskim (WIDEO) 2023-12-02 08:30 Warsztaty malowania na szkle o tematyce bożonarodzeniowej 2023-12-02 08:00 Szymborska w Zakopanem. Wieczór w Czerwonym Dworze 2023-12-01 22:40 Dachowanie w Lipnicy Wielkiej 2023-12-01 22:30 Zderzenie w Kościelisku. Dwie osoby poszkodowane (ZDJĘCIA) 2023-12-01 21:42 Uchwała antyprzemocowa przegłosowana. Po ponad 10 latach (WIDEO) 23 2023-12-01 21:30 Narty smarowali sardynkami, podpierali się bambusowym kijem. Tak wyglądały początki narciarstwa 2023-12-01 20:30 To będzie pierwszy narciarski weekend 1 2023-12-01 19:46 Przerwa w obradach. Radni próbują połączyć dwa projekty uchwał antyprzemocowych 2 2023-12-01 19:30 Uwaga na oszukańcze oferty, warto sprawdzić zdjęcia wrzucane przez kwaterodawców 3 2023-12-01 18:50 Nowe ostrzeżenie przed opadami śniegu! Spadnie go ponad pół metra? 5 2023-12-01 18:30 Szukamy informacji o losach byłej sportsmenki, która zamieszkała w Zakopanem 1 2023-12-01 17:30 Zwłoki znalezione w lesie w Sieniawe 6 2023-12-01 17:30 Dokarmiaj ptaki z głową 2 2023-12-01 16:59 Obajtek pozbywa się majątku, co dalej z dworkiem użyczonym zakopiańskiej Fundacji HANDICAP? 42 2023-12-01 16:52 W Zębie zaginął sympatyczny kotek 2023-12-01 16:44 Dyrektor otrzymał już swoją roczną nagrodę a załoga... to się jeszcze zobaczy 2 2023-12-01 15:59 Wojsko ćwiczy na nowotarskim Rynku przed jutrzejszą przysięgą 14 2023-12-01 15:41 Jak dbać o skórzane torebki? Czy i warto je impregnować? 2023-12-01 15:10 Przyjechała pani przypiąć order do klapy. Gorąca dyskusja na temat uchwały antyprzemocowej w Zakopanem (ZDJĘCIA) 4 2023-12-01 14:18 Stawiają choinkę na Krupówkach 2023-12-01 13:30 Co robić w weekend w Zakopanem? 1 2023-12-01 12:30 Udane policyjne łowy 2 2023-12-01 11:13 Siedmiu poszukiwanych listami gończymi mężczyzn wpadło w ręce policji 1 2023-12-01 10:30 "Mikołajki dla Mukoludków" po raz dziesiąty 2023-12-01 09:59 Ostrzeżenie przed silnymi opadami. Spadnie 40 cm śniegu? 2023-12-01 09:05 Zaśnieżone chodniki w Zakopanem. Aż strach przejść 7 2023-12-01 08:00 Wojsko w mieście - sprawdź jakie objazdy szykują się w sobotę! 2023-11-30 23:28 Zasypuje Zakopane, a to dopiero początek opadów (WIDEO) 1 2023-11-30 22:00 Śmiertelnie niebezpieczne pustostany, w dzień schronienie, w nocy zagrożenie 4 2023-11-30 21:00 Eko-moda w szkolnym wydaniu, czyli wielobarwne stroje, a nawet teatralne kostiumy (FOTO) 6 2023-11-30 19:54 Rozpoczął się proces policjanta oskarżonego o nieumyślne spowodowanie śmierci 19 2023-11-30 19:00 Ma 21 lat, wystawione za sobą dwa listy gończe, a w kieszeni narkotyki 2023-11-30 18:00 Krupówki zaśnieżone, a na weekend zapowiadane są duże opady śniegu 1 2023-11-30 17:00 Będą układać asfalt w ostatniej chwili. Przez wiele tygodni nic się nie działo 10
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2023-11-18 22:12 1. "...wydają się być gotowe" tak jak tunel swego czasu. Sensację ogłoście jak będzie już gotowe. Na razie sensacyjne są korki, nawet poza sezonem. 2023-10-25 07:37 2. Dźwięk dobry wszystkim. Widzę sporo ładnych zdjęć więc dodam: światło realizował Marcin Kępiak a za dźwięk odpowiadał Marcin Słodyczka. Jeden i drugi z Zakopanego (Future Tech technika sceniczna). Miłego dnia czytelnikom TP :) 2023-09-21 22:45 3. Niestety. Dla dzieci niepełnosprawnych niedowidzących jaskinie w polskich Tatrach się skończyły. Dzięki Bogu że jest Słowacja 2023-09-18 15:10 4. Dajcie znizke dla platfusow. Po 15 pazdiernika beda tam tlumnie walic . 2023-09-14 10:39 5. A to chyba Ministerstwo MSWiA jest od tego, żeby dawać sprzęt. No chyba, że Terlecki narkoman z Krakowa dał z własnej inicjatywy i kieszeni. Skoro jest jedynką wśród šlebodnych. Z mojej kieszeni i podatków wolę dać na biedne psy w Nowym Targu. 2023-09-03 06:18 6. Jak zwykle ksiadz po danine. 2023-08-31 19:14 7. Zdjęcie 13 i 14, jesteś piękna. Mój typ. 2023-08-29 14:16 8. No nie ma komentarzy chyba dlatego napiszę, że Pani ze zdjęcia 14 i 15 jest w moim typie. Panie redaktorze znasz Pan mój gust. 2023-08-17 13:12 9. Po rozpoczęciu roku szkolnego będą dzieci przymusowo oglądać takie se obrazki kosztem matematyki. Minister od nauki już się o to postara. Minister od kultury zawnioskuje jakieś odznaczenie dla "artysty".Natomiast Małgorzata Ziętkiewicz w Wydarzeniach Polsatu będzie pół godziny gęgać na ten temat. Wojtyła wiecznie żywy! 2023-08-15 07:46 10. Czy był jakis wernisaż na ktorym był ktos wiecej niz rodzina artysty i urzednicy? Przeciez to sie w glowie nie miesci, tyle publicznych pieniędzy to kosztuje a nikt tego nie oglada. Komu to i po co?
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Pożegnania


REKLAMA