Reklama

2023-09-21 16:18:17

Zakopane

Mamy prawo domagać się przyjęcia przez rząd Federacji Niemieckiej odpowiedzialności za zniszczenie gminy Zakopane

Zakopiańscy radni podjęli stanowisko w sprawie: reparacji, odszkodowań i zadośćuczynienia z tytułu strat, jakie Polska poniosła z powodu napaści Niemiec oraz późniejszej okupacji na terenie Zakopanego.

Stanowisko to efekt pism rozsyłanych do gmin przez wiceministra Arkadiusza Mularczyka. Stanowisko przedstawił przewodniczący Rady Miasta Jan Gluc. Nawiązał on do uchwały Sejmu z 14 września 2022 w sprawie dochodzenia przez Polskę odszkodowań z tytułu strat jakie ponieśliśmy z tytułu napaści oraz okupacji niemieckiej w trakcie II wojny światowej.

- Rzeczpospolita Polska poniosła proporcjonalnie największe straty z państwa zaatakowanych przez III Rzeszę. Ucierpiała nie tylko w związku z działaniami wojennymi, ale z powodu niemieckiej eksterminacji ludności na okupowanej na ziemiach polskich i celowego niszczenia mienia. Również Zakopane zostało ciężko doświadczenie przez agresję i okupację niemiecką. Poniosło ogromne straty ludzkie, materialne. Mamy prawo domagać się przyjęcia przez rząd Federacji Niemieckiej odpowiedzialności za zniszczenie miasta gminy Zakopane. Oczekujemy od rządu polskiego stanowczych działań na rzecz otrzymania zadośćuczynienia w imię sprawiedliwości, prawdy historycznej i rzeczywistego pojednania polsko-niemieckiego - stwierdził przewodniczący Jan Gluc.
Ze stanowiskiem polemizował radny Zbigniew Szczerba:

- Nikt nie podważa, że II wojna światowa to była największa tragedia w historii państwa polskiego i mam nadzieję, że nigdy do niej ponownie nie dojdzie. To rzecz bezsprzeczna. Chciałbym jasno powiedzieć to nie zakopiańska Rada Miasta prowadzi politykę zagraniczną, od tego są odpowiednie organy, jak Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Prezydent. Kibicuje każdemu rządowi niezależnie kto w nim będzie w uzyskaniu zadośćuczynienia, czy odszkodowania. Uważam jednak, że kwestia ta staje na sesji na skutek walki politycznej pomiędzy graczami warszawskiej sceny politycznej. Ja w grze politycznej nie będę uczestniczył z powodu szacunku do ludzi, którzy walczyli o niepodległą Polskę - stwierdził radny Zbigniew Szczerba.

Zapowiedział, że w tym głosowaniu nie weźmie udziału.

Radny Stanisław Karp stwierdził, że można byłoby wyliczyć straty materialne, ale jak oszacować wartość życia ludzkiego.

- Będę głosował za, chociaż częściowo podzielam wątpliwości, które wypowiedział radny Zbyszek. To jest polska racja stanu, abyśmy te reperacje uzyskali. Mamy na to znikome szanse. Te szanse urosłyby, gdybyśmy zaczęli mówić w tej sprawie jednym głosem. Nasze starania byłyby brane poważnie przez międzynarodowe instytucje finansowe. Podzielenie jesteśmy słabi - stwierdził radny Stanisław Karp.

Radna Lucyna Galica Jurecka przypomniała krzywdy i cierpienia, jakie Polacy w Zakopanem ponieśli z rąk niemieckiego okupanta.
- Groby krzyczą, są przecież w czasie wojny tylko kaci i ofiary. Pojednanie można zbudować na prawdzie, a prawda jest w grobach. To zobowiązanie wobec naszych rodziców. Po co mieszać politykę do tego. Dlaczego niektóre kraje potrafiły to wywalczyć, a my nie. Jest ktoś kto o to zawalczył i robi to dla mnie. To jest wreszcie odezwanie się normalnym głosem - stwierdził radny Kazimierz Konarski.
Przewodniczący Jan Gluc stwierdził, że zbrodnie wojenne i roszczenia nigdy się nie przedawniają, a RFN jest spadkobiercą III Rzeszy, zaś duża część Niemców nie jest świadoma z tego co działo się w czasie II wojny światowej.

Przedstawił materialne zniszczenia w Zakopanem - przemysł pracował na rzecz Rzeszy Niemieckiej. Pierwszy burmistrz po II wojnie oszacował straty materialne Zakopanego. Wysadzono prawie wszystkie mosty, cztery spalone schroniska w Tatrach, przejęcie narciarskiej fabryki Bujaka, zniszczono pomnik grunwaldzki, dwa duże tartaki, wysadzona elektrownia na Kamieńcu. - To była grabież i niszczenie na niespotykaną skalę. Na końcu wojny  wyjeżdżały ciężarówki wyładowane dobytkiem. Przed II wojną byliśmy jednym z czterech największych kurortów w Europie - stwierdził przewodniczący Gluc. Dodał, że trzeba podjąć ten temat dla pamięci przodków.
Radny Bartłomiej Bryjak stwierdził, że to nie tylko Niemcy, ale również Armia Czerwona wyganiając Niemców uczyniła nam wiele krzywd. - O tym też musimy mówić dla pamięci tych reżimów, które rządziły później - stwierdził radny przywołując też historię zaboru austriackiego. Namawiał burmistrza Zakopanego, aby zapytał o sprawę burmistrza partnerskiego miasta Siegen w Niemczech.
Stanowisko przyjęto przy 14 głosach za, nikt nie był przeciwny.

Na sesji pojawił się też wiceminister Arkadiusz Mularczyk, który dziękował za dyskusję i uchwałę.

p

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
PRAWDZIWY PATRIOTA 2023-09-22 21:18:09
@PATRIOTA. Z ciebie to prawdziwy patriota. Poznać po języku.
Pringac 2023-09-22 13:11:52
Panie Wojtku może czas zareagować bo chyba ktoś się pod Pana odzywa @wnuk_GV.
kurr 2023-09-22 11:35:55
Te sznycle to dobry pomysl. Chce widziec jeszcze parowki, jesli laska. Tak na poczatek.
Potem Trabant, itd
Juz tworzymy kolejke.
Sumienie 2023-09-22 11:25:22
Po wojnie otrzymaliśmy kosztem Niemiec 100 tys km2 gruntu czyli ok 30% dzisiejszego obszaru Polski. Wartość tego gruntu bez nieruchomości i bogactwo to ok 5 bilionów zł czyli ponad bilion euro.
wnuk_GV. 2023-09-22 11:06:43
OK, wszystko jest dobrze, a co z moim dziadkiem, który był w GORALEN VOLK, a ja nadal w kuferku pilnuje jego kenkarty z Wermachtu - czy jemu tez się należy reperacja no bo go ZMUSILI, sam by nie wstąpił do Goralenn Volk.
Czy jako jako jego wnuk tez będą mógł dochodzić swoich roszczeń w sprawie mojego dziadziusia.
No to rody KRZEPTOWSKICH - SABAŁA będą milionerami za PIS-u bo im tez się należy od rządu bo wacek krzeptowski - sabałą szef Goralen VOLK tez był zmuszony do współpracy - kolaraboracji.
kurr 2023-09-22 09:15:47
trzeba wymyślać najdziksze tematy, żeby przykryć wizy i seksworkera u jegomościów w dąbrowie
franek 2023-09-22 08:45:59
Największą tragedią w dziejach Polski był tzw. Potop szwedzki. Kiedy uchwała na temat reparacji od Szwedów? Co prawda Zakopane wtedy było jeszcze mało znane (jeśli w ogóle), ale jak się bawić to na całego.
Patriota 2023-09-21 23:44:38
Ten Radny Szczerbaty Zbigniew to taki sam Judasz jak jego mocodawca Donek z PO czyli Profesjonalne Okradanie. To jest zakamuflowana opcja niemiecka. Ta śmieszna opozycja jest sterowana przez Niemców i Bruksele, więc normalne, że będą przeciwni reparacjom. Ludzie włączcie rozsądne myślenie i 15.10.3023 pokażcie tej hołocie czerwoną kartkę.
Totalizator 2023-09-21 21:41:45
Dla tych dziarskich tu obroncow germanskiej narracji reparacji, Berlin powinien przyslac raz na miesiac jakis schnitzel-bus, co by ich nieco dozywic.
Jak pozbieraja z kazdego landu troche wurstu to wdzieczni beda im jeszcze bardziej.
stasek_zokopian 2023-09-21 20:27:05
NO tak jak Stesek Karp z okolic Gorlic - Bobowej (cysty górol - lach z pod N. Sącza, który wkłado góralskie portki) wziął się wraz z innymi za tę sprawę to życzę wam powodzenia.
Stasek zajmuj się biznesem w BRUTALU, a nie politykujesz - widziałeś się z nawiedzonym mularczykiem z N. Sącza czy z TW BALBINA od sekty pis-u.
Bije im na cegiel, wy to se możecie.
ktoś 2023-09-21 19:46:08
Do którego radnego mam złożyć wyliczenie żołdu porucznika Armii Krajowej prywatnie mojego dziadka - bo oczywiście będą wypłacać poszkodowanym. Jakim trzeba być hipokrytą żeby coś takiego zmaścić
polski glut 2023-09-21 19:06:22
Podpowiem wam bezradni radni. Podejmijcie uchwałę zobowiązującą polskiego premiera do wypłacenia należnych naszej gminie pieniędzy z kpo, z pozyskania których chwalił się 2 lata temu i triumfował jaką to pokaźną kwotę udało mu się wynegocjować w Brukseli. Pamiętacie to pyszałkowate samozadowolenie Morawieckiego? Podejmujecie uchwałę zobowiązującą haha państwo niemieckie, bo wiecie, że nikt na was nie zwróci najmniejszej uwagi. Nie wstyd wam, dietobiorcy?
Tomek 2023-09-21 18:49:47
Czy Pan Mularczyk i inni nawiedzeni pomyśleli , co zrobią jak Niemcy za reparacje każą sobie zwrócić tzw. ziemie odzyskane (Dolny Śląsk, Warmię i Mazury, Wybrzeże itd.), zaplacić za Wrocław, wydobyty węgiel, miedź ...
hitstal 2023-09-21 18:35:40
Polskie sądy oddalają wnioski Polaków o odszkodowania za poniesione krzywdy w czasie drugiej wojny światowej, więc o czym oni mówią. Niech dostosują polskie prawo podobnie jak mają inne narody.
A Niemcy wypłacają emerytury belgijskim i holenderskim esesmanom
Gogo 2023-09-21 18:17:48
Zajmijcie się innymi problemami a nie marzeniami.
jo 2023-09-21 17:58:38
biorą przykład z góry, a to wszystko dla słupków wyborczych. Pinokio stwierdził, że nie będzie militarnie pomagał Ukrainie, a długopis mówi, że "tonący brzytwy się chwyta" a udawali takich przyjaciół! To wszystko uśmieszki w stronę wyborców konfederacji, aby zdobyć ich głosy. Słowacja dogadała się w sprawie zboża, a nasz minister potrafi tylko głupio latać z gaśnicą i filmiki na YT wstawiać szkoda słów
Bleeeeh 2023-09-21 17:35:47
Porzygać się można od tej błazenady
zne 2023-09-21 17:33:13
ZAJMIJCIE SIE P.......CE UL.CHAUBIŃSKIEGO.
pajacoland 2023-09-21 17:09:16
Przypominam radnym że oprócz prawa do pajacowania mają też obowiązki wobec mieszkańców. Jak chcecie błaźnić siebie i nas to wynocha do Warszawy. Zajmijcie się deweloperka i lewym wynajmem dziady sakramenckie.
Szarlotka 2023-09-21 17:02:55
Lepiej radni zajęliby się problemami miasta, taką chociażby dolną równią. Nikt nie widzi problemu pijanstwa ani tych meneli, którzy z leżaków zrobili sobie melinę i noclegownię zarazem, młodzieży która zamiast do szkoły urządza sobie wagary popijając piwo i inne trunki nie wspomnę o narkotykach. To jest problem miasta. A historia? Trzeba pamiętać i iść naprzód a nie roztrząsać i jątrzyć po tylu latach i skłócać ludzi że sobą.
Yz 2023-09-21 16:52:20
Na głupote nie ma lekarstwa
jarek 2023-09-21 16:51:57
Polska nie działała pod żadnym przymusem !
a wy radni nie znacie historii
https://historia.interia.pl/prl/news-24-sierpnia-1953-roku-polska-zrzekla-sie-reparacji-od-niemie,nId,5437639
kurr 2023-09-21 16:48:43
odsunąć pis w wyborach, bo robią zwadę już ze wszystkimi dookoła, od ukrainy po niemcy.
Gorex 2023-09-21 16:37:32
Pis stworzył taki dobrobyt że w Niemczech pracuje 5mln polakow
Pytajnik 2023-09-21 16:30:59
A Göralenvolk?Radni zapomnieli?
Czy ewentualne odszkodowanie gmina zatrzyma, czy odda prywatnym właścicielom zagrabionego/zniszczonego majątku?

Reklama
 • BIZNES
  Sprzedam WPOŻYCZALNIĘ NART I SNOWBORDU. 662 370 510.
 • PRACA | dam
  Pensjonat w centrum Zakopanego zatrudni PRACOWNIKÓW RECEPCJI. Praca stała w systemie dziennym oraz nocnym, na pełny etat lub pół etatu. CV proszę wysyłać na adres: recepcja.rekrutacja@wp.pl lub kontakt telefoniczny: 666 37 83 57.
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • KUPNO
  SKUP STARYCH SPAWAREK. 536269912.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY, Zakopane centrum, ul. Kościuszki - ok. 57 m2 - 691 124 272.
 • PRACA | dam
  Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni: KUCHARZA/-kę, KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną,całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
 • PRACA | dam
  Witam zatrudnie do pracy przy dachach. Praca na terenie krakowa i podhala stawka od 25zl netto plus umowa o prace . Wiecej informacji udziele telefonicznie lub osobiscie. 889397694 Swiec12@op.pl
  Tel.: 889397694
 • USŁUGI | budowlane
  ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK. 660 079 941.
 • SPRZEDAŻ | różne
  DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, szer. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy do pracy osoby na stanowisko: POKOJOWA/KELNER ŚNIADANIOWY. Oferujemy pracę w systemie zmianowym, lokalizacja w centrum Zakopanego. kontakt 660 636 736
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY/PODDASZA/WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 794 964 176
  Tel.: 794
 • PRACA | dam
  PIEKARNIA ZAREMBA, ZAKOPANE przyjmie FAKTURZYSTKĘ, od zaraz. 570 644 318
 • PRACA | dam
  Poszukujemy KUCHARZA do Restauracji w Białce Tatrzańskiej w eleganckim Aparthotelu OD ZARAZ! Oferujemy: - Umowę o pracę, - Dobre wynagrodzenie, - Sympatyczny zespół, - Możliwość zakwaterowania. +48512576206 paula23staszel@wp.pl
  Tel.: 48512576206
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni KONSERWATORA. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni EKSPEDIENTKĘ/-A. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. 604 102 804, 602 285 793.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  HARNASIOWA CHATA zatrudni KUCHARZA, POMOC KUCHENNĄ, OBSŁUGĘ BARU, KELNERKĘ. 600 035 355.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię PRZEDSTAWICIELA HANDLOWEGO DO HURTOWNI na terenie Zakopanego i okolic - oferty: gobo10@wp.pl, 602 74 31 38.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA od A do Z. 572624414.
 • USŁUGI | budowlane
  BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW ORAZ WIĘŹBY DACHOWE WRAZ Z POKRYCIEM. 572624414.
 • PRACA | szukam
  KUCHARKA, POMOC KUCHENNA , SPRZĄTANIE. 796 358 958.
 • PRACA | dam
  Regionalna karczma w Zakopanem przyjmie do pracy: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, KELNER/-KA. 602 366 750.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE. 880 232 189.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE tanio i solidnie, zacieranie mechaniczne, technika silosowa. Realizujemy małe i duże obiekty 18 26 550 39, 503 532 680.
 • PRACA | dam
  Przyjmę BRYGADY LUB POJEDYNCZE OSOBY NA WYLEWKI MASZYNOWE. 503 532 680.
 • SPRZEDAŻ | tv, agd, komputery
  MASZ PROBLEM Z INTERNETEM? SERWIS, MONTAŻ, INSTALACJA. Chicago i okolice. +18 72 324 84 02
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA 15 AR - Nowy Targ Zadział. +44 7553 721231.
 • USŁUGI | budowlane
  WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, FLIZOWANIE, PODDASZA. 505 821 021.
 • USŁUGI | budowlane
  OCIEPLENIA BUDYNKÓW, własne rusztowanie. 793 628 855.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  MIESZKANIA Cyrhla Hrube, Za Strugiem - 607 506 428.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Sprzedam trzy ogiery 1.5-rocznego kasztana , 2.5-letniego gniadego oraz 3.5-letniego karego (będzie szpakowaty) rasy wielkopolskiej. 609521837.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE, SZPACHLOWANIE, PODDASZA, PŁYTKI. 787 479 002.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Wynajmę HALĘ: MAGAZYN/ PRODUKCJA - 250m. Nowy Targ, ul. Składowa. Tel. 602 290 555
 • PRACA | dam
  SZKOŁA NARCIARSKA MAŁE CICHE zatrudni INSTRUKTÓRÓW NARCIARSTWA NA CAŁY SEZON. 609 664 393.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  STACJA NARCIARSKA POLANA SZYMOSZKOWA POSZUKUJE NA SEZON ZIMOWY 2023/2024: OPERATORÓW KOLEI, OSOBY DO OBSŁUGI BRAMEK I KONTROLI PRZEJŚĆ, OSOBY DO OBSŁUGI I ZABEZPIECZENIA TRASY NARCIARSKIEJ, OSOBY DO OBSŁUGI SYSTEMU ŚNIEŻENIA TRASY NARCIARSKIEJ, OSOBY DO OBSŁUGI PARKINGU ORAZ PRAC PORZĄDKOWYCH Więcej informacji pod nr tel. 601 628 584
 • PRACA | dam
  POMOC W PENSJONACIE. Możliwość zamieszkania. 601 661 661.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Skupujemy nieruchomości; - działki - domy - mieszkania PODHALE! +48 600 404 554 grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 48
 • SPRZEDAŻ | różne
  AUTORYZOWANY SPRZEDAWCA ORLEN S.A. Oferuje sprzedaż oleju opałowego EKOTERM Orlen !!! Atrakcyjne ceny!!! natychmiastowa realizacja dostaw!!! NAJLEPSZE CENY NA PODHALU!!! Zapraszamy do kontaktu!!! www.paliwa24.com.pl 32 288 09 41, 0 - 451 176 355 biuro@paliwa24.com.pl
  Tel.: 32
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - TYNKARZ, MALARZ, BLACHARZ, STOLARZ. Norwegia (Oslo). Języki obce NIE wymagane. Praca z pracownikami z Podhala. Zjazd do kraju (samolot) co 1-3 tygodni wg. własnego uznania - pełna elastyczność i swoboda co do wyjazdów. Zarobki w przeliczeniu 20-27 Euro/godz. ZAPRASZAMY - Oferta ze względu na pracę na terenie Norwegii skierowana tylko dla obywateli Polski (z polskim paszportem). Tel. 667 602 602.
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2023-12-05 22:00 Anna Seniuk w Rabce 2023-12-05 21:00 Znikające kosze nie pomagają, ktoś nadal podrzuca śmieci w dawne miejsca 2023-12-05 20:30 Policyjne ostrzeżenie, wraz z nocą nadciąga nie tylko Święty Mikołaj z prezentami 2023-12-05 20:07 Konserwator dopiero za miesiąc skontroluje miejsce po rabczańskim zabytku 2 2023-12-05 19:07 Głupota czy znieczulica? Zostawiła w zamkniętym mieszkaniu kota i psa na dwa tygodnie 5 2023-12-05 18:20 Dziecko pokrzywdzone przestępstwem - nie tylko o "ustawie Kamilka" 2023-12-05 18:00 Tak wygladają schody przy parkingu na Alejach 3 Maja 1 2023-12-05 17:29 Policjanci u gaździnek z Gronkowa 2023-12-05 17:15 Zakopiańscy policjanci uczcili pamięć swoich kolegów z Wrocławia (WIDEO) 1 2023-12-05 17:10 Mikołaj w Rabie Wyżnej 2023-12-05 16:54 Kolizja na skrzyżowaniu ulicy Grunwaldzkiej i Tetmajera, uwaga na śliskie jezdnie 2023-12-05 16:50 Krzywda warta milion 1 2023-12-05 16:30 "Cztery pory roku" Vivaldiego w nowotarskim MCK 1 2023-12-05 16:04 Oszuści wpadli na nowy pomysł 2023-12-05 15:30 Norwid i Dziubek. Orawskie posiady poetyckie i literackie 2023-12-05 15:00 Osiem tysięcy naboi wystrzelali dla bezpieczeństwa 2023-12-05 14:08 Największa stacja ładowania aut elektrycznych w Polsce Południowej powstanie na Podhalu 6 2023-12-05 13:09 Osuszacz powietrza do piwnicy. Mocny i niezawodny 2023-12-05 13:04 Jak zrobić wentylację w domu? 2023-12-05 13:01 WYSTAWA POWARSZTATOWA "GODNY CAS" 2023-12-05 13:00 Ruszyły przygotowania do budowy lodowiska na płycie Rynku 1 2023-12-05 12:00 Cyrhla to piękna dzielnica Zakopanego (WIDEO) 1 2023-12-05 11:38 Najstarsze języki programowania - sprawdź, czy je znasz! 2023-12-05 11:30 Z jednej chałpy. Wystawa prac rodziny Gładczanów 2023-12-05 11:19 Masz w sobie żyłkę handlowca? Zgłoś się do nas! 2023-12-05 11:00 Malowane na szkle, a raczej pod szkłem (WIDEO) 2023-12-05 10:00 Tatrzańscy policjanci składają kondolencje kolegom z Wrocławia (WIDEO) 9 2023-12-05 09:30 Fotografie folklorem malowane 2023-12-05 09:00 Zdrowie, odporność na stres i dyspozycyjność, czyli szkoła stewardess pod Giewontem 2023-12-05 09:00 Zbieraj "GONTY" i wymieniaj na nasze produkty. Przedłużamy promocję! 2023-12-05 08:30 Johnny Trash na pokazie filmu "Ski Bums" 2023-12-05 07:59 Mamy poważny problem z internetem z Netii. Już drugi dzień 3 2023-12-04 21:40 Góra śniegu usunięta 2 2023-12-04 20:59 Nie żyje Stanisława Strachanowska 2023-12-04 20:21 Zakopower i Ralph Kamiński razem. Teledysk do utworu Wołosi (WIDEO) 4 2023-12-04 19:40 Słynne łopatowanie ma już prawie 10 lat, ale problem pozostał (WIDEO) 1 2023-12-04 18:51 Ranny jeleń uśpiony 12 2023-12-04 18:40 Polacy utknęli pod Babią Górą. Z pomocą przyszli słowaccy ratownicy 2023-12-04 17:40 Czekacie na prezenty? Święty Mikołaj nie zawsze je przynosił (WIDEO) 2023-12-04 17:30 Nie boimy się mówić o trudnych sprawach. Mikołajki z Natalią Niemen 2023-12-04 16:39 Prawdziwy święty, czyli XVIII Podhalańskie Mikołajki 1 2023-12-04 15:40 Koronacja Pięknej Madonny 3 2023-12-04 15:30 Podaruj dzieciom najcenniejszy dar. Akcja zbiórki krwi 2023-12-04 14:45 Narty w Austrii - gdzie się wybrać i jak się przygotować? 2023-12-04 14:42 Ranny jeleń od dwóch tygodni czekał na pomoc AKTUALIZACJA (WIDEO) 17 2023-12-04 14:30 Piękna zima także na Krupówkach 2023-12-04 13:40 Takie odśnieżanie w Zakopanem. Góra śniegu na chodniku i miejscu dla niepełnosprawnych 8 2023-12-04 12:59 Zmarł wieloletni sołtys Małego Cichego. Był też członkiem władz miejscowej OSP 1 2023-12-04 12:03 Szalik i czapka dla bezdomnych 2023-12-04 11:59 Nieodśnieżone chodniki w Zakopanem, a śnieg przestał padać w niedzielę 5
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2023-12-05 21:42 1. w dobie smartfonów, paczkomatów i kurierów za pare złotych tlumaczenie 'zapomnialam zostawić kluczy' jest nieco niedorzeczne..... 2023-12-05 21:37 2. Pewnie jesteś młody, więc w tym temacie trudno będzie się porozumieć :)). Czytać między wierszami potrafię i jeszcze sporo innych rzeczy też . Mam wielu młodych przyjaciół - ale tych nowoczesnych teledysków nie rozumiałam, nie rozumiem i już raczej nigdy nie zrozumiem. Ralf Kamiński ma również bardzo ciekawe wykonania , lubię piosenki tego typu i z przyjemnością słucham ich w wydaniu koncertowym . Niestety w tym teledysku nic mnie nie wzrusza tylko męczy. A piosenka - choć właściwie można powiedzieć pieśń - bardzo ładna . To jednak nieważne, młodszym fanom się podoba , mnie nie musi - a obu lubianym wykonawcom życzę dalszych sukcesów i takich udanych kompozycji .. 2023-12-05 21:31 3. Nic nie tłumaczy głupoty kobiety.Zwierzęta jej odebrać i poszukać dobrych domów. A dzicii mają kuratora więc dogląda . Wśród sąsiadów kompletna znieczulica. Ludzie już są chyba wyzuci z wszelkich uczuć. Źle się dzieje 2023-12-05 21:11 4. Takie są matki polki samotne, zero odpowiedzialności, liczą się tylko one, tak jak w tym przypadku - bo ona musiała wyjechać, i nie pomyślała żeby oddać zwierzęta pod opiekę normalnym ludziom, których pewnie w otoczeniu pańci brak. Takiej pańci niestety tylko się wydaje że się zajmuje zwierzętami, pewnie ma je tylko po to żeby dzieci miały kogo ciągnąć za ogony, albo wynagrodzić im brak normalnej rodziny. Aż łzy płyną do oczu jak można biedne zwierzaki zostawić na pastwę losu. Zero odpowiedzialności, zero człowieczeństwa. A takiej się wydaje że świat zwojuje, niestety i na szczęście tylko w swoim mniemaniu.. 2023-12-05 21:02 5. Bez jedzenia i picia jakoś można wytrzymać, ale co jeśli zwierzątka nie potrafiły korzystać z ubikacji...? 2023-12-05 20:48 6. Pięć aut naraz no sukces, 2023-12-05 20:35 7. Przykro czytać 2023-12-05 20:26 8. inwestor docenił konserwatora :) 2023-12-05 20:26 9. Dlaczego szukacie dziury w całym- Właściciel chce doprowadzić budynek do dawnego blasku a tu takie larum. Rabczański szpital to też budynek zabytkowy i nikt jednego słowa nie powiedział. Mało tego - prezes prawie uzdrowiciel ! A tu poważny Inwestor z pomysłem i kasą. A tam ani pomysłu ani kasy...ej Rabka, Rabka 2023-12-05 19:33 10. Zamiast robić zdjęcia to łopata i odśnieżać :)
2023-11-18 22:12 1. "...wydają się być gotowe" tak jak tunel swego czasu. Sensację ogłoście jak będzie już gotowe. Na razie sensacyjne są korki, nawet poza sezonem. 2023-10-25 07:37 2. Dźwięk dobry wszystkim. Widzę sporo ładnych zdjęć więc dodam: światło realizował Marcin Kępiak a za dźwięk odpowiadał Marcin Słodyczka. Jeden i drugi z Zakopanego (Future Tech technika sceniczna). Miłego dnia czytelnikom TP :) 2023-09-21 22:45 3. Niestety. Dla dzieci niepełnosprawnych niedowidzących jaskinie w polskich Tatrach się skończyły. Dzięki Bogu że jest Słowacja 2023-09-18 15:10 4. Dajcie znizke dla platfusow. Po 15 pazdiernika beda tam tlumnie walic . 2023-09-14 10:39 5. A to chyba Ministerstwo MSWiA jest od tego, żeby dawać sprzęt. No chyba, że Terlecki narkoman z Krakowa dał z własnej inicjatywy i kieszeni. Skoro jest jedynką wśród šlebodnych. Z mojej kieszeni i podatków wolę dać na biedne psy w Nowym Targu. 2023-09-03 06:18 6. Jak zwykle ksiadz po danine. 2023-08-31 19:14 7. Zdjęcie 13 i 14, jesteś piękna. Mój typ. 2023-08-29 14:16 8. No nie ma komentarzy chyba dlatego napiszę, że Pani ze zdjęcia 14 i 15 jest w moim typie. Panie redaktorze znasz Pan mój gust. 2023-08-17 13:12 9. Po rozpoczęciu roku szkolnego będą dzieci przymusowo oglądać takie se obrazki kosztem matematyki. Minister od nauki już się o to postara. Minister od kultury zawnioskuje jakieś odznaczenie dla "artysty".Natomiast Małgorzata Ziętkiewicz w Wydarzeniach Polsatu będzie pół godziny gęgać na ten temat. Wojtyła wiecznie żywy! 2023-08-15 07:46 10. Czy był jakis wernisaż na ktorym był ktos wiecej niz rodzina artysty i urzednicy? Przeciez to sie w glowie nie miesci, tyle publicznych pieniędzy to kosztuje a nikt tego nie oglada. Komu to i po co?
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

FILMY TP


REKLAMA