Reklama

2023-10-25 15:00:03

Reklama

Zakopane

Burmistrz Zakopanego wydał decyzję środowiskową dla narciarskiej inwestycji na Nosalu

Jak powiedział w Radiu Kraków burmistrz Leszek Dorula, po uzyskaniu opinii z szeregu instytucji, wydał on decyzję środowiskową dla narciarskiej inwestycji na Nosalu.

W wypowiedzi dla Radia Kraków burmistrz Leszek Dorula powiedział, że po zebraniu opinii m. in. od sanepidu, Wód Polskich, Reegionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wydał decyzję dla narciarskiej inwestycji na Nosalu, a władze Zakopanego są za powrotem narciarstwa w to miejsce.

Przypomnijmy, że inwestycja na Nosalu zakłada reaktywację dawnego stoku narciarskiego, który jest zamknięty od lat, wymianę przestarzałego wyciągu krzesełkowego, montaż sztucznego naśnieżania, ale także stworzenie nowego stoku treningowego. Ta część inwestycji wymaga wycięcia ponad hektara lasu na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Inwestorem ma być właśnie TPN, który jednak nie jest przecież powołany do prowadzenia wyrębu lasu pod narciarskie inwestycji, a do ochrony przyrody.

Tak na nasze pytanie na temat tej inwestycji w wywiadzie odpowiedział dyrektor TPN Szymon Ziobrowski:
- To złożony temat, ale moja odpowiedź jest w miarę prosta. Ochrona przyrody to wartość. Z drugiej strony sport i aktywność fizyczna to też wartość. To dwa obszary o podobnej randze. Narciarstwo to sport zachęcający do zdrowego trybu życia. Przypomnijmy też, co skoki zrobiły dla Podhala, jak wypromowały nasz region. Tymczasem narciarstwo alpejskie bez infrastruktury znajduje się daleko w tyle. Nosal jest jednym z zaledwie kilku stoków w Europie, który znajduje się praktycznie w mieście i jest jeszcze stokiem północnym. Nie tworzymy tam nowej trasy slalomowej. Oczywiście musimy wylesić ponad hektar lasu. Zabezpieczeniem będzie to, że inwestycję przeprowadzi TPN. Sporo osób jest temu przychylnych, są i negatywnie nastawione, ale to normalne. Szanuję takie głosy, ale po długich dyskusjach, chociażby z Filipem Ziębą, ale również wieloma innymi ekspertami, skłoniliśmy się do tego, aby dać narciarzom zielone światło. Jaka jest alternatywa? Zalesienie nieczynnego obecnie stoku? - stwierdził dyrektor TPN.

Przeciwko wycince lasu i inwestycji protestują ekolodzy, m. in. z Pracowni Na Rzecz Wszystkich Istot:
"W związku z tą inwestycją pod topór pójdzie 1,21 ha lasu. W procesie inwestycyjnym zlekceważono ekspertyzy  światowej klasy naukowców, dotyczące m.in. negatywnego wpływu na populację niedźwiedzi czy poważne zagrożenie dla cennych gatunków ptaków, w tym jednej z raptem kilku par sokoła wędrownego, zamieszkujących Tatry. To właśnie w związku z obecnością na Nosalu sokoła wędrownego Pracownia na rzecz Wszystkich Istot niedawno zawnioskowała o utworzenie strefy ochronnej. Decyzję w tej sprawie podejmie Dyrektor TPN pokazując społeczeństwu, czy opowiada się za ochroną, czy zniszczeniem Tatr. Co ważne, oprócz sokołów na Nosalu w zasięgu inwestycji gniazduje także orzeł przedni. Raport wykonany na zlecenie TPN nie ujawnił jednak żadnego zagrożenia dla tych ptaków" - czytamy na stronie Pracowni.

p

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
soltys drakula 2023-10-26 07:41:38
W końcu zakopiańska młodzież będzie miała gdzie trenować a nie tułać sie po pseudo stokach na Białce czy Harendzie ,mało tego., jest to jedyny stok narciarski w Polsce który jesli uzyska akceptacje FIS ma szanse na rozegranie Pucharu Swiata ,była by to niezwykła promocja narciarstwa w Polsce .Oby sie udało!
franek 2023-10-26 03:02:27
I bardzo dobrze. Jedyny stok w Polsce na którym można by zrobić zawody PŚ. Może się kiedyś uda. Słowacy mogą to czemu nie my?

A tych drzew za parę lat i tak tam nie będzie, kornik nie odpuszcza.
Postep 2023-10-25 20:35:27
Orły sokoly.
A nikomu nie szkoda dzieci zapijajacych się na Równi Krupowej. Dzieci biedniejszych rodziców.
11 letnie dziewczynki oala papieroski. Alkochol kupują im miejscowej żuli.
Steaz wiejska hest ślepa.
U.M Zakopane rękami prywatne firmy zbiera codziennie setki butelek porozrzucanych po Równi. Nie szkoda wam tych dzieci. Jesteśmy tak postępowi i bogaci ze dbamy o orła?
A mize patrol!ile jeszcze karetek mysi przyjechać po nieprzytomne dzieci?po co ten monitoring.
A tu drzewka trzeba wyciąć i ząbki ojejku
nie ggural 2023-10-25 20:35:00
@guuralka, jako rodzic dzieci z różnych klubów narciarskich możesz sobie z niecierpliwością jeździć na Łomnicę bo Słowacy mają 5 razy tyle Tatr co my i mogą sobie poświrować. Nie jeździcie bo jesteście gołod..cy i czekacie aż TPN, PKL, czy inne dobre pany dadzą wam zniżki na przejazdy. A Słowacy od razu kazaliby wam się puknąć... Na Nosal też nie będzie was stać i już pewnie płaczecie u dyrekcji o zniżki a w zamian promujecie ten chory pomysł. To że stacja istniała kiedyś nie znaczy że ma być odtworzona. Jakoś nikt nie odtwarza pastwisk na tatrzańskich halach bo były tam przed utworzeniem parku. Park jest bogaty i też może sobie świrować stację na Nosalu ale zapłacimy za nią my wszyscy bo żaden normalny bank nie da już kredytu na budowę stacji w tym grajdole. Wyjrzyj za okno, mamy koniec października, ile razy skrobałaś samochód? Kluby narciarskie niebawem stracą rację bytu w tym wiejskim zakątku. Przesiadajcie się na rolki póki mała konkurencja. Za te megalomańskie wygłupy zapłacimy wszyscy z podatków jak za CPK, mierzeję, izerę i Ostrołękę... To kolejny chory wymysł pisowców rozwalających bezkarnie naszą kasę. Jak biznesmen z parku chce inwestować to niech swoje prywatne zainwestuje.
A ty swoim dzieciom jak się będą dusić na astmę od smogu to im powiedz że za to mogą sobie pozjeżdżać ze zniżką. Dobranoc!
Pieniadz ponad wszystko 2023-10-25 20:29:35
@guuralka
Dutki zaślepiają twój rozum.
Chcesz puszczać dzieci z Nosala? Zgroza przed Tobą. Harenda jest mniej stroma.
Hektar lasu jak wiatr przewróci to jest proces naturalny i po to jest właśnie Park.
Wycięcie lasu piła i przygotowanie buldożerem terenu to nie jest proces naturalny.
Dutki to nie wszystko.
guuralka 2023-10-25 19:50:59
Brawo dla Burmistrza!! my rodzice dzieci z rożnych klubów narciarskich czekamy z niecierpliwością na otwarcie stoku ,najwyższy czas ! a do pseudo ekologów , jakoś nie raziła was budowa i modernizacja skoczni narciarskich ... ,nie rażą was dwudziestotysięczne tłumy kibiców w sercu parku, jakoś nie widać waszego zaangażowania kiedy słupy od Obajtka u wylotu jednej z najpiękniejszych dolin reglowych stawiają apartamenty ,przypomnę wam tylko pseudoekolodzy ze stok na Nosalu istniał długo przed powstaniem TPN a hektar lasu do wycięcia to jest tyle ile w ciagi dwóch dni halnego wiatr potrafi powalic w tatrzańskich dolinach !! powiedzcie pseudoekolodzy wprost, ile u was kosztuje milczenie....??
janek 2023-10-25 19:37:30
Można będzie schodzić ze szlaku pod warunkiem, że będzie to w okolicy trasy slalomowej "u Kudłatego".
lekarz 2023-10-25 18:48:54
Dorulę z paczką biznesmenów z TPN należy natychmiastowo odwołać,
Czy tam są jeszcze radni nieuwikłani w szemrane biznesy, typu apartamentowiec na Skibówkach?
Co z realnymi problemami miasta typu przywrócenie izby wytrzeźwień, przeciążone oczyszczalnie ścieków?
Tfuu 2023-10-25 16:59:19
@karol
Niestety masz rację. Skoro można wyciąć las w Parku Narodowym legalnie to nie można zejść ze szlaku bo... no właśnie co?
zet 2023-10-25 16:14:29
Ok. Jest to jakiś kompromis , który wszyscy normalni zrozumieją , ale po jednej i drugiej stronie nie brakuje nawiedzonych . No cóż , takie życie , idiotów nie sieją , oni się jednak rodzą .
Q 2023-10-25 16:10:04
Więc kiedy rusza budowa?
Yeti 2023-10-25 15:58:20
Super dziękujemy Leszku:))!!!!!
Jolcia 2023-10-25 15:34:51
Szanowny Panie Dyrktorze
To jak się mają budki z lodami na terenie TPN do zdrowego stylu życia ?
Z lodem w Tatry ?
Prosimy o parę słów pro zdrowotnych na temat zachęcania do kupowania lodów ...
Wartość ?
Dawny Park 2023-10-25 15:34:42
Przyroda wartość. Sport wartość.
Ale Parki Narodowe zostały utworzone do ochrony przyrody na świecie a nie oddawania ich dla innych wartości.
Od sportu są inne instytucje. Jest gdzie budować porządne stoki. Np całe pasmo Gubalowskie jest konkretne.
Dawni właściciele oddali swoje własności pod utworzenie Parku.
karol 2023-10-25 15:27:24
Hańba! W zasadzie zaczynam bezkarnie chodzić teraz sobie po Tatrach, odmówię jakichkolwiek mandatów. Jak ja, pojedynczy człowiek np. w Małej Dolince mogę szkodzić parkowi, jak wycina prawie 2 ha lasu????? TPN nadaje się do prokuratury.
Stefan 2023-10-25 15:17:20
... na Nosalu jest gniazdo orłów ... ???

Reklama
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA. 660 079 941.
 • PRACA | dam
  PAPI SERVICE SP. Z O.O. ZATRUDNI KIEROWCÓW. WYMAGANE KAT. C+E ORAZ UPRAWNIENIA ADR . TEL.182074845
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ KIEROWCĘ NA WYWROTKĘ , Kat.C+E, tel. 609098655.
 • USŁUGI | inne
  PRALNIA ZAWRAT - PRANIE, MAGLOWANIE - pościele, obrusy, ręczniki itp. 501 788 640
 • RÓŻNE
  PAPI SERVICE - OLEJ OPAŁOWY i OLEJ NAPĘDOWY. BIURO: PORONIN, KASPROWICZA 28 PON.-PIĄT. 08.-17.00 Tel./fax 18 20 74 845, 18 20 74 224 STACJE PALIW: ZAKOPANE, SPYRKÓWKA 4 NOWY TARG, SKŁADOWA 11 CENY HURTOWE. ZAPRASZAMY.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Wynajmę HALĘ: MAGAZYN/ PRODUKCJA - 250m. Nowy Targ, ul. Składowa. Tel. 602 290 555
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA 27 arów - Skawa. 607 52 84 76.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia MIESZKANIE z 2 sypialniami w nowym apartamentowcu na Szymonach, www.nzakopane.pl tel. 603 88 44 71
 • USŁUGI | budowlane
  ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 660 079 941.
 • SPRZEDAŻ | różne
  DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, szer. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
 • USŁUGI | budowlane
  BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW ORAZ WIĘŹBY DACHOWE WRAZ Z POKRYCIEM. 572624414.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA od A do Z. 572624414.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  APARTAMENT Za Strugiem, Zakopane - 607 506 428.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKALE HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWE o powierzchniach ok. 58 i 55 m2, oraz PIWNICE 23 m2. Możliwość połączenia lokali. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
 • USŁUGI | budowlane
  ŁAZIENKI, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • PRACA | dam
  Pensjonat w centrum Zakopanego zatrudni PANIĄ DO PRZYGOTOWYWANIA POSIŁKÓW, co drugi dzień. 666378357.
 • PRACA | dam
  Pensjonat w centrum Zakopanego zatrudni PRACOWNIKÓW RECEPCJI. Praca stała w systemie dziennym oraz nocnym, na pełny etat lub pół etatu. CV proszę wysyłać na adres: recepcja.rekrutacja@wp.pl lub kontakt telefoniczny: 666 37 83 57.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  POLE ORNE. 505 429 375.
 • PRACA | dam
  Doświadczony deweloper zatrudni na stanowisko KIEROWNIK BUDOWY m. Kluszkowce - instalacje elektryczne oraz niskoprądowe, hydrauliczne, tynki oraz docieplenia, wykończeniowe oraz instalacyjne.
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy na budowie okolice Bukowiny Tatrzańskiej. 601912296
  Tel.: 601912296
 • PRACA | dam
  PENSJONAT "Willa Park" W CENTRUM ZAKOPANEGO ZATRUDNI KIEROWNIKA RECEPCJI/RECEPCJONISTĘ ORAZ POMOC DO PRZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ I SPRZĄTANIA POKOI. 509 170 212
  Tel.: 509 170 212
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL NA PIZZERIĘ W ZAKOPANEM. 502 658 638
 • SPRZEDAŻ | różne
  SPRZEDAM SIANO W BALACH. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA PLAC POD MAGAZYN. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA HALE NA WARSZTAT SAMOCHODOWY, LAKIERNIĘ, PRALNIE, HURTOWNIĘ, MAGAZYN. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  POSZUKUJĘ DOMU W STYLU GÓRALSKIM, ok. 100 m2, Zakopane, bliskie Kościelisko - 607 506 428.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIE DOM LUB PENSJONAT POWYŻEJ 200 M2 W ZAKOPANEM ZA GOTÓWKĘ NR KONTAKTOWY 517 340 125 ŁUKASZ luklis86@gmail.com.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI - 788 344 233.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ NIERUCHOMOŚCI ZA GOTÓKĘ! PODHALE! DZIAŁKA, DOM, MIESZKANIE. +48600404554 grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 48600404554
 • PRACA | dam
  POMOC KUCHENNĄ (kobietę) do pensjonatu w centrum Zakopanego. Na pełny etat, praca zmianowa 7-19, co drugi dzień. Brak zakwaterowania. Dobre warunki finansowe, benefity. 502 716 694
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ KIEROWCĘ NA POMOC DROGOWĄ KAT C + E. 601 502 208
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Spokojna kobieta szuka KAWALERKI w Zakopanem. Na dłuższy okres. 692 340 991.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DWUPOZIOMOWE MIESZKANIE na Pardałówce - 607 506 428.
 • BIZNES
  Sprzedam WPOŻYCZALNIĘ NART I SNOWBORDU. 662 370 510.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-03-04 09:30 Tu mi dobrze, tu mój świat... Zakopianki wtopione w krajobraz 2024-03-04 09:00 Działali z rotmistrzem Pileckim, ich historia to gotowy scenariusz filmu niczym "Szeregowiec Ryan" 2024-03-04 08:00 Bojownicy Niepodległości - promocja książki o legionistach (ZDJĘCIA i WIDEO) 2024-03-03 21:35 Zimowe Europejskie Igrzyska Virtus Zakopane 2024 otwarte (ZDJĘCIA) 2024-03-03 20:30 Kosze zabrali, ale worki z odpadami podrzucane są nadal, miasto przegrywa ze śmieciami 8 2024-03-03 20:06 Aleksander Zniszczoł po raz pierwszy w karierze na podium 1 2024-03-03 20:00 Chodzi o to, by człowiek pozwolił sobie na radość. Konkurs dla czytelników 2024-03-03 19:30 Za mundurem... czyli promocja w powiecie suskim 2024-03-03 18:30 Góry Beaty Zuby mocno przeżywane (WIDEO) 2024-03-03 17:30 Tak się szkolą ratownicy GOPR 2024-03-03 16:50 Podróż do gwiazd 2024-03-03 15:59 Motocykl zderzył się z samochodem osobowym. Motocyklista był pijany 2 2024-03-03 15:30 Narciarskie szlaki na Babiej Górze już zamknięte 2024-03-03 14:21 Wypadek motocyklisty na zakopiance 11 2024-03-03 14:00 Bór bez drzew (WIDEO) 2024-03-03 13:00 Zobaczcie jak przy okazji zakupu lampy kradnie akumulatory (WIDEO) 8 2024-03-03 11:58 Groźna kolizja na zakopiance 1 2024-03-03 11:03 W Kościeliskiej coraz więcej turystów 2024-03-03 10:59 Zagrali dla Michałka (ZDJĘCIA) 2024-03-03 10:00 O piątej nad ranem 27-latek pomylil gaz z hamulcem 3 2024-03-03 08:59 Strażnicy miejscy zatrzymali mężczyznę, który zabrał telefon komórkowy 12 2024-03-03 08:00 Dlaczego w Tatrach nie można chodzić po szlakach nocą 8 2024-03-02 22:00 Raz na cztery lata Zuch się staje pępkiem świata (ZDJĘCIA) 1 2024-03-02 21:00 Podwyżki cen biletów do TPN. Ile kosztuje wejście w Tatry? 15 2024-03-02 20:00 Jak złapać seryjnego mordercę gdy przeszkodą jest szef socjopata 2024-03-02 19:00 Węgierskie media piszą o akcji Tygodnika Podhalańskiego 20 2024-03-02 18:00 Ok. 40 drzew wycięto w lesie na Antałówce w Zakopanem (WIDEO) 16 2024-03-02 17:30 Na nartach dla Marysi Białońskiej 2024-03-02 17:00 Marcowa korekta rozkładu jazdy i szybsza podróż do Zakopanego 1 2024-03-02 16:00 Mężczyzna, który przebiera się za misia na Krupówkach ukarany mandatem 28 2024-03-02 15:30 Beze mnie jesteś nikim. Spotkanie z Jackiem Hołubem 2024-03-02 14:59 Deszczowa sobota, Krupówkami w górę i w dół 3 2024-03-02 14:00 Złodzieje ukradli z warsztatu samochodowego dwa cenne auta 2024-03-02 13:00 Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zakopanem (WIDEO) 1 2024-03-02 12:00 Dziś pierwsza biała sobota w szpitalu na Ciągłówce 2 2024-03-02 11:30 O "Ujku" w Czerwonym Dworze 1 2024-03-02 11:24 Zagrają dla Zuzanki 2024-03-02 11:00 Jedna sowa zarekwirowana. Na Krupówkach i Gubałówce można spotkać kolejną 2 2024-03-02 10:00 Górale w Chicago mowy ojców nie zapomnieli 2024-03-02 09:00 Malował Tatry, a koledzy po fachu go nie lubili, bo jego dzieła były w cenie i szły jak ciepłe bułeczki 2024-03-02 08:30 To ostatnia okazja, by wytropić tatrzańskie yeti 2024-03-02 08:18 W nocnym pożarze w Suchem ucierpiała jedna osoba 2024-03-02 02:49 Wielki pożar w Suchem 2024-03-01 22:00 Bóbr rozrabia nad Morskim Okiem (WIDEO) 4 2024-03-01 21:12 Dachowanie pomiędzy Nową Białą i Łopuszną 2024-03-01 21:11 Zacięty mecz Podhala w Tychach. Zdecydował złoty gol 2024-03-01 20:53 Co robić? Już cztery dni jesteśmy bez wody! 8 2024-03-01 20:15 Zobaczcie co na Krupówkach spotkało mieszkankę Zakopanego, aktorkę, która chciała nagrać krótki filmik (WIDEO) 62 2024-03-01 19:46 Tylko Aleksander Zniszczoł dostał się do drugiej serii. A co z resztą? 2024-03-01 19:30 Tragedia w Tatrach. Nie żyje snowboardzista
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP


REKLAMA


Pożegnania