Reklama

2023-11-20 18:00:36

Zakopane

Za oknem rośnie im "ściana płaczu", tak mówią na nowy apartamentowiec

Budowa apartamentowca dopiero w połowie, a sąsiedzi już dziś są kompletnie wykończeni.

- Ja nawet nie odsłaniam okien. Rano nie chce mi się wstawać. Bo ciągle myślę o tym, co nas spotkało - mówi ze łzami w oczach Danuta Dawczak. Razem z mężem prowadzi mnie przez mieszkanie. W ich niedużym domku na parterze żyją wiekowi rodzice, a małżeństwo zajmuje pierwsze piętro. Odsłaniają zasłony. Za każdym z okien ściana betonu. Wychodzimy na taras. Ściana apartamentowca ogromnieje w oczach. - Jak tam na balkon wyjdą ludzie, to będziemy sobie mogli prawie ręce podać - kręci głową Piotr Dawczak.

Apartamenty buduje deweloper z Krakowa. Inwestycja dla niego flagowa, jak ją nazywa na swojej stronie internetowej, ruszyła w czerwcu. Na spokojnej, jednokierunkowej ulicy Witkiewicza stanął wysoki, blaszany płot, tablica informująca o budowie i wielkie banery zachęcające do kupna nowych mieszkań.

"Witkiewicza Apartments będą kameralną inwestycją o zachwycającej bryle architektonicznej oraz ponadprzeciętnym standardzie wykończenia. To nasza odpowiedź na potrzeby najbardziej wymagających" - zachwala na swej stronie Galinvest.

Sąsiedzi, państwo Dawczakowie już są wykończeni. Choć na betonowej konstrukcji budowlańcy postawili "wiechę", to jest dopiero połowa wysokości sąsiadującej z nimi budowli. 

Zarzuty, jakie wysuwają wobec inwestycji, dotyczą przede wszystkim faktu, że zabudowana zostaje cała powierzchnia działki, praktycznie bez pozostawionej powierzchni biologicznie czynnej. Twierdzą też, że budynek jest za wysoki w porównaniu do sąsiadujących obiektów. W szczególności, jeśli chodzi o ich rodzinny dom, którego okna tak na parterze, jak i na pierwszym piętrze zostają kompletnie pozbawione dostępu światła słonecznego. Stawiany pięciokondygnacyjny apartamentowiec z podziemnym garażem nie zachowuje też wymaganej, przepisowej odległości od ich drewnianego domu.

Przed tygodniem zadaliśmy inwestorowi pytanie, czy badany był poziom oddziaływania na sąsiednie posesje - zwłaszcza jeśli chodzi o zacienienie domu państwa Dawczaków. Czy budynek nie powinien być bardziej odsunięty od wąskiej, szutrowej drogi, która rozgranicza plac budowy od nieruchomości interweniujących w naszej redakcji mieszkańców?

Plan dopuszcza

Grzegorz Biś, wiceprezes zarządu Galinvest, przypomina, że projekt budynku został przygotowany zgodnie z obowiązującymi przepisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego "Zamoyskiego". Zgodnie z jego zapisami, powierzchnia biologicznie czynna nie może być mniejsza niż 10% (projekt zakłada 30,10% powierzchni terenu inwestycji), a powierzchnia zabudowy nie może przekroczyć 70% (projekt zakłada zabudowę o powierzchni 50,20%). Natomiast maksymalna wysokość budynku na tej działce to 15 metrów. 

Inwestor zapewnia, że na etapie przygotowywania projektu budowlanego projektanci wykonali analizę przesłaniania i nasłonecznienia. Wykazała ona, że projekt spełnia wszystkie wymagania. Co do odległości od drewnianej zabudowy, to zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi od strony wschodniej zaprojektowano w pasie ośmiu metrów ścianę oddzielenia przeciwpożarowego.

- Z uwagi na wymogi przesłaniania, ściana budynku osiągnie wysokość około dziesięciu metrów, a następnie kaskadowo budynek zwiększy wysokość w kierunku zachodnim do 15 metrów, zapewniając wymagane przepisami i normami warunki - podkreśla Grzegorz Biś.

Przypomina, że wszystkie te zagadnienia były analizowane na etapie uzgadniania projektu. Natomiast prawidłowość i zgodność prowadzonych robót budowlanych z wydanym pozwoleniem była już dwukrotnie w ostatnich tygodniach weryfikowana przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Zakopanem.

- W trakcie tych kontroli nie stwierdzono jakichkolwiek nieprawidłowości - zapewnia inwestor. Dodaje, że przed rozpoczęciem prac budowlanych, w trakcie bezpośrednich spotkań najbliżsi sąsiedzi zostali poinformowani o projekcie. A także o sposobie i czasie jego realizacji oraz ewentualnych uciążliwościach podczas budowy. Do tego pełnie wizualizacje budynku w dużej skali zostały umieszczone na ogrodzeniu ponad pół roku temu i w pełni odzwierciedlają jego docelowy wygląd.

Powolność wojewody

- Doceniamy cierpliwość i zrozumienie sąsiedztwa, ponieważ pomimo wszelkich starań dot. ograniczenia niedogodności podczas przeprowadzenia prac budowlanych, nie jesteśmy w stanie wyeliminować wszystkich utrudnień. Zależy nam na zachowaniu pozytywnych relacji z sąsiadami i wyjaśnienie wszelkich wątpliwości - podsumowuje wiceprezes Grzegorz Biś.

- Ten budynek będzie mieć 15 metrów wysokości. Nasz ma siedem. Gdy 10 lat temu robiliśmy remont naszego domu, to o centymetr nie pozwolono nam podnieść kalenicy - przypomina Piotr Dawczak. Pech jednak chciał, że tu, gdzie stoi dom państwa Dawczaków, obowiązuje już inny, bardziej rygorystyczny plan zagospodarowania przestrzennego. Granica między obu planami przebiega wzdłuż wąskiej, szutrowej drogi rozgraniczającej apartamentowiec od sąsiadów. 

- Protestowaliśmy od początku. Pierwotny projekt był jeszcze gorszy, z wjazdem do podziemnych garaży od naszej strony, to już nie mielibyśmy życia - przypomina Piotr Dawczak. Jego zdaniem, piętnastometrowej wysokości wielkokubaturowy obiekt nie tylko całkowicie przesłoni im dostęp do światła słonecznego, ale też kompletnie popsuje charakter ulicy Witkiewicza.

Interweniujące w naszej redakcji małżeństwo ma żal starosty tatrzańskiego, że wydał zezwolenie na postawienie takiego kolosa w sąsiedztwie dużo mniejszych kubaturowo i połowę niższych domów. A także za brak działań nadzoru budowlanego i potężną opieszałość wojewody małopolskiego.

- Odpowiedzi na nasze i naszego prawnika pisma są zbywane. Dwa miesiące czekamy na odpowiedź od wojewody, choć ma na to miesiąc. To norma. W końcu wojewoda nas poinformował, że daje sobie czas do 13 grudnia na rozstrzygnięcie co do ewentualnego cofnięcia pozwolenia na budowę. To kpina - podsumowują sąsiedzi kolosa. I mają rację. Bo prace na budowie idą pełną parą, rosną kolejne betonowe kondygnacje. Nic dziwnego. Termin realizacji "flagowej" inwestycji upływa w kwietniu przyszłego roku.

- My nie odpuścimy. W Poznaniu, po pięciu latach batalii sądowej w podobnej sprawie sąsiadka wygrała z galerią handlową. Szkoda tylko, że będziemy musieli tracić czas i pieniądze na sprawy sądowe, gdy inwestycję można było zatrzymać na etapie potężnych wykopów pod fundamenty - dodaje Danuta Dawczak. 

Rafał Gratkowski


Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Rogerowi uno 2023-11-22 08:36:49
Prawo dla milionerów, na Chłabówce tez taki powstał, inspektor z nadzoru budowlanego, który wytknął błędy /niezgodność z planem zagospodarowania przestrzennego/ został zwolniony z pracy, szef prawdopodobnie miał inne zdanie.
Zresztą TP też się nie spisał w sprawie..niestety
Cyt: "Chwalcie potęgę pieniądza "
....
bóg zapłać 2023-11-21 18:16:15
zmienia się oblicze ziemi, tej ziemi
xxx 2023-11-21 14:24:33
#Gogo - a kogo to ? Nie pierwsze takie g... budowane na granicy drogi. Ale mnie kazali cofnąć się 3m, a znajomemu 6m.
Baca 2023-11-21 13:11:30
Chcieliśta Solidarności ? No to macie !!!
zenzz 2023-11-21 10:34:40
Już dawno temu burmistrz mówił, że miejscowi w Zakopanem przeszkadzają i sugerował: wypad za Gubałówkę.
I nie był to Majcher.
Pozatym, nie potrzeba dewelopera by postawić tę "ścianę płaczu". Sąsiad nie szanuje sąsiada i ma w tyle jego potrzeby.
Liczy się wincyj i wincyj.
Norma w zaścianku.
Deweloperka ... taka poważna dopiero się zacznie.
Zakopane .... zmienia się i nic tego nie zatrzyma.
Zawsze będzie ktoś, dla kogo Liczy się tylko aspekt materialny.
I na nieszczęście dla ogółu, ktoś decyzyjny.
Zakopian 2023-11-21 08:22:59
Tak jest niestety wszędzie, nie odczuwają tego ci, którzy mają już budynki koło siebie ale jak tylko stara rudera albo działeczka wolna to spodziewajcie się ścian płaczu u siebie prędzej czy później. Ściana płaczu to nie tylko apartamentowce to też mur na Chycowym z PKP... Jak tak dłużej pójdzie to z torbami pójdą górale z tymi "mini pensjonacikami". Ceny noclegów wracają już na poziom tych ,które były 20 lat temu czyli ok 50zł od osoby bo jest już taki natłok kwater.
Prawda 2023-11-20 21:49:39
Że jak miejscowy plan dopuszcza budowę. A kto ten plan uchwalał za jakiego burmistrza? Tak poprzedniego. I co nikt nie pyta dlaczego na tej ulicy pozwolono na to. A i jeszcze dom tych państwa też jest równo z drogą parkują na chodniku ale ci oni nasi. Kolejny dom też i cukiernia i dawny sklep turysta też równo z drogą-ba nawet nad drogą.
Jan47 2023-11-20 21:12:22
Podstawowe pytanie to czy budowa jest zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli tak to winą trzeba obciążyć tych, którzy te plany konstruowali i pozwalali na budowę tego typu obiektów.
jondruś 2023-11-20 20:59:50
Ktoś uchwalo plany miejscowe
Ktoś wydaje pozwolenie na budowe
Ktoś mo nadzorować budowy
Ktoś mo piniondze i buduje
Gdzie rządzi piniondz ni ma sprawiedliwości
FG78 2023-11-20 20:21:22
Możecie im "skoczyć", rządzi ten co ma dużą kasę. Kapitalizm w całej krasie. Dzisiaj słyszałem w radiu, że minister Sasin kupił kapelusz Napoleona dla prezesa. Teraz kto wie, byle trzymać się stołków, to i na refundowanie in vitro Mazowiecki z prezesem zgodzą się.
Gogo 2023-11-20 20:04:08
Przecież ten budynek jest prawie równo z drogą.Czy to jest normalne ?Urzędnicy nie przestrzegają terminów odpowiedzi na pisma
I o to chodzi.Tu chyba wszyscy którzy mają problemy z takimi apartamentowcami powinni złożyć pozew zbiorowy przeciwko naszej władzy.
Jayami omate 2023-11-20 20:00:52
Ma pozwolenie, to buduje! Będzie potem kasiorę trzepał.
wesoły Darek 2023-11-20 20:00:40
@Abeto. Czego nie rozumiesz? sprawa prosta jak konstrukcja cepa. Idąc twoim tokiem myślenia pytam, dlaczego w sklepach teraz nie pachnie jak kiedyś w Peweksach? a po dobroci to należy zapomnieć. Skrobaczki do golenia są na raz. Poza tym wszyscy zdrowi?
SłynnaPraczka 2023-11-20 19:45:16
Wszystko jest zgodne z prawem, a będzie jeszcze bardziej. O tym były te wybory.
Karma wraca deweloperze 2023-11-20 19:39:10
Amen
Abeto 2023-11-20 19:38:57
Co ci nie pasowało Szmaciaku w towarach z Pewex'u, były dobre i takiego zapachu jak tam był nigdzie teraz w żadnym sklepie nie ma.
tow. Szmaciak 2023-11-20 19:12:30
Chcieliście "kapitalizmu z ludzką twarzą", więc go macie. Po co ten płacz. Białorusini i Rosjanie mówią NIE. Polski robol dał się nabrać na towary z Pewex'u, teraz te markowe produkty są gorze niż te rkomusze, tylko pudła są takie same.
Zakopianka 2023-11-20 18:40:43
Jak rządził p.Majcher to zarzucano mu że pozwala deweloperom na wszystko.Co powiecie teraz zakopiańczycy gdzie deweloperzy wciskają swoje betonowe budowle wszędzie nie pytając a może pytając przez kieszenie decydentów i uzyskują pozwolenia na budowanie tam gdzie nikomu się nawet nie śniło.
Nawet na terenie TPNu.Moze teraz po zmianie w Polsce władzy coś się zmieni chociaż chyba już jest trochę za późno bo gdzie spojrzeć tam rosną betony.Nie wiem czy ten pożar Domu Doktora nie miał też coś wspólnego z jakimś deweloperem któremu też ulica Witkiewicza się spodobała.
*****Gwno Prawda Sorosa i WSI 2023-11-20 18:34:08
A jeszcze niedawno czytałem tu jak jeden góral pisał, że "na swoim może budować co się mu podoba" a wam obornik do tego!
 • PRACA | dam
  Restauracja na Krupówkach zatrudni PIZZZERA. 668 404 790, 664 023 298.
 • PRACA | dam
  Biedronka w Nowym Targu poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Kierownik Sklepu i Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/63639/. 222051033 Jeronimo Martins Polska S.A. Biuro Główne ul. Doln klaudia.soja@jeronimo-martins.com
  Tel.: 222051033
 • PRACA | dam
  Biedronka w Jabłonce poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/12517/. 222051033 www.pracawbiedronce.pl
  Tel.: 222051033
 • PRACA | dam
  Biedronka w Lipnicy Wielkiej poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/49546/. 222051033 www.pracawbiedronce.pl
  Tel.: 222051033
 • PRACA | dam
  Biedronka w Zakopanem poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/39069/. Infolinia 222051033 www.pracawbiedronce.pl
 • PRACA | dam
  PRACA Przyjmę osobę do pracy przy produkcji mebli na wymiar. Mile widziane doświadczenie. Skrzypne tel. 790537408
  Tel.: 790537408
 • SPRZEDAŻ | tv, agd, komputery
  Sprzedam LODÓWKO-ZAMRAŻARKĘ dużą, podłużną, oszkloną, na oscypki i inne przetwory, 2.200 zł. 725 071 681.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia na dłużej, nowo wybudowany DOMEK 35 m2 (duży salon, aneks kuchenny, łazienka, kominek). Prąd, woda, odpady, kanalizacja są wliczone w czynsz - 1800 zł/miesięcznie. Miejsce spokojne i widokowe - Szaflary. 668 774 208.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Zakopane Krupówki do sprzedania lokal handlowy 50m2 plus 2 mieszkanie bezpośrednio na Krupówkach 660797241 b12.pl.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam BACÓWKĘ, nowo wybudowaną na Sralówkach. 515 503 494.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • PRACA | dam
  Firma Drewnex Sp. z o.o. w Spytkowicach zatrudni KSIĘGOWĄ. 692 193 449.
 • USŁUGI | budowlane
  KLIMATYZACJA. Oferuje dobór i montaż klimatyzacji a także automatykę kotłowni, ogrzewania. Zapraszam do skorzystania z darmowej wyceny. 504163439 biuro@majerczyk.pl
  Tel.: 504163439
 • USŁUGI | inne
  LASTRYKO Odnawianie516747535.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  BMW 320D, E91, 2007, srebrny, lekko uszkodzony przód. +48604598041 po 18-ej.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy OSÓB DO PRACY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM na stanowiska: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, OBSŁUGA BARU MLECZNEGO, KELNER/-KA. Zakopane - 600 035 080, 600 035 355.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam 2 HEKTARY POLA. 505 429 375.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DO SPRZEDANIA MIESZKANIA W ZAKOPANEM - 607 506 428.
 • USŁUGI | budowlane
  Remonty-Wykończenia/Hydroizolacje budynków. 794 964 176 kacper.piczura@gmail.com
  Tel.: 794
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia LOKAL 50 m2 (pod zakład fryzjerski lub pod inna działalność) oraz LOKAL 25 m2 - I piętro - Łapsze Niżne, Delikatesy "Centrum". 504 230 942.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  PROJEKTANT - INŻYNIERIA ŚRODOWISKA. Osoba po inżynierii środowiska do projektowania w CAD i organizacji budów w branży wodno-ściekowej. Może być bez doświadczenia. Tel 182665928
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię Działkę widokową w Kościelisku. 600404554 grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 600404554
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • PRACA | dam
  PRACA W PENSJONACIE z zamieszkaniem. 601 661 661.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-07-14 15:57 Czarne chmury nad Pieninami, spływ Dunajcem pomiędzy błyskawicami (WIDEO) 2024-07-14 15:48 Wezwanie pod schronisko 2024-07-14 15:44 Oberwanie chmury, publiczność salwowała się ucieczką pod zadaszenia (WIDEO) 2024-07-14 15:24 Roladki kontra kluseczki. Co by tu zdegustować w Maniowach? (WIDEO) 2024-07-14 15:00 Rozpoczęły się wybory Nośwarniyjsyj Górolecki, zespół Giewont ściągnął burzę (WIDEO) 2024-07-14 14:25 Stado hulajnóg rozpierzchło się po Chramcówkach, jednoślady blokują chodnik 3 2024-07-14 13:45 Święto Ulicy Strążyskiej z wicepremierem RP (ZDJĘCIA, WIDEO) 1 2024-07-14 13:00 Koncert zespołu PotOCK - (ZDJĘCIA i FILM) 2024-07-14 12:15 Alert burzowy, w Tatrach deszcz i gradobicie, wiatr w porywach do 70 km na godzinę 1 2024-07-14 11:59 Kolejka w Kuźnicach na pół godziny stania, uwaga na burze (WIDEO) 2024-07-14 11:00 Bukowina bawi się na koncercie zespołu Afromental - (ZDJĘCIA, VIDEO) 2024-07-14 10:15 O psie, który ucieka w czasie spacerów, z tego Rogera prawdziwy recydywista (AKTUALIZACJA) 5 2024-07-14 10:00 Velo Raba, Gorczańska Pętla i nadzieje rowerzystów 3 2024-07-14 09:00 Przybyło Zbojników i Orlic! Za nami Sabałowa Noc (ZDJĘCIA, WIDEO) 4 2024-07-14 08:00 Nowa perełka muzyczna od Beaty Szałwińskiej nie tylko dla melomanów. Mamy dla Was płyty 2024-07-13 22:38 W Bukowinie trwa Sabałowa Noc. Na scenie wicepremier 11 2024-07-13 22:26 Kilkanaście tysięcy osób na koncercie na Równi. Dwie piosenki Dody. Pod sceną błoto(WIDEO, ZDJĘCIA) 19 2024-07-13 21:30 Fotograficzny pamiętnik Andreasa Schrotha 2024-07-13 20:44 Nowy Targ Road Challenge - dziś drugi etap wyjechał z Dursztyna 2024-07-13 19:45 Piękne krajobrazy nad Jeziorem Czorsztyńskim (ZDJĘCIA) 1 2024-07-13 18:46 Zakaz wjazdu na Gubałówkę się nie przyjął. Dziecko na dachu samochodu 8 2024-07-13 17:57 Polski taternik zginął w Tatrach Słowackich 2024-07-13 17:30 Gdy żar leje się z nieba, parkingi przy termach pękają w szwach 2024-07-13 16:56 Śmigłowiec TOPR w akcji przy termach w Chochołowie 2024-07-13 16:30 Mateusza Dziadkowca talenty, czyli podmuch razy dwa 2024-07-13 15:28 Pożar samochodu na Cyrhli w Zakopanem 2 2024-07-13 15:27 Gniazdo os na Olczy. Kolejna interwnecja strażaków 4 2024-07-13 14:30 Pobierają od turystów pieniądze za miejski parking. To nasza własność (WIDEO) 18 2024-07-13 14:30 Turyści zalali apartamenty. Straty ponad 40 tysięcy 20 2024-07-13 14:01 Sztafeta serc i cała masa atrakcji, czyli Piknik Olimpijski dla każdego (WIDEO) 2024-07-13 13:31 Wypadek na Olczy, auto uderzyło w słup (WIDEO) 2 2024-07-13 13:29 Błoto pod sceną na Równi Krupowej 24 2024-07-13 12:30 Kolejny patrol ze słowackimi strażnikami (WIDEO) 3 2024-07-13 11:29 Od tego dokumentu zależy przyszłość Zakopanego. Można składać wnioski 2 2024-07-13 09:40 Telelwizyjny program przy Oczku Wodnym, tańczą Biołodunajcanie (WIDEO) 4 2024-07-13 09:38 Obrazy i fotografie Sylwii Mensfeld 2024-07-13 09:30 Nowy Targ Road Challenge - sprawdź gdzie dziś przejedzie peleton 2024-07-13 08:59 Dziś znowu ostrzeżenia przed burzami 2024-07-13 08:03 Żeglarskie zawody na Jeziorze Czorsztyńskim o Puchar KS Wiaterni 2024-07-12 22:40 Warto trzymać odległość 2 2024-07-12 22:15 Popularny szlak na Babią Górę będzie zamknięty 2 2024-07-12 21:44 Znów samochody między rogatkami i to aż dwa! (WIDEO) 4 2024-07-12 21:18 Senator z Podhala odpycha 10-latkę (WIDEO) 24 2024-07-12 21:00 Scena już prawie gotowa. W sobotę na Równi Krupowej zaśpiewa Doda (WIDEO) 3 2024-07-12 20:00 Flisacy się szkolą 1 2024-07-12 19:30 GOPR organizuje kurs jaskiniowy dla początkujących. Ostatnie miejsca 2024-07-12 18:59 Piękne, zabytkowe auta. Jednym z nich jeździł podobno Elvis, a może Beatlesi (WIDEO) 2024-07-12 18:30 Turysta ukąszony przez owada 2024-07-12 18:00 Najlepsi z najlepszych uczniowie z Gminy Poronin zostali nagrodzeni 2024-07-12 17:00 Szarotki mają nowego prezesa - nie jest specem od hokeja tylko od finansów
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-07-13 22:34 1. Giewont nawet gdyby nie miał foto, to i tak jest najpiękniejszy. 2024-07-13 20:45 2. Jaguś bedzie łolimpiade robić. Toć dośfiadcenie mo. 2024-07-08 21:41 3. Nt to wioska jest przecież 2024-06-22 16:50 4. Dobrze że wreszcie jest. Ale to i tak o ponad 30 lat za późno. I o to mam pretensje do władz Zakopanego, wszystkich od 1989 roku. 2024-06-10 21:44 5. Super impreza, moje gratulacje. Szkoda tylko że osoba która Wam tyle pomogła została przez was pominięta. Nawet nie usłyszałem od Was dla Pana M G słowa dziękujemy. 2024-05-19 18:55 6. Czyli zaczyna się jazda " bez trzymanki"_ kilku Radnych jest z poprzedniego wyboru ( nic nie robili ) nowi dużo obiecują. Nie wiadomo jakich zastępców będzie miał Burmistrz ( Pani od żółtych wstążek) odpadła...... 2024-04-22 15:13 7. Tutaj można się wiele dowiedzieć o naszym świecie i przyszłości. Super! 2024-04-21 22:36 8. Dlaczego nie piszecie o hejcie jaki sąsiedzi wyrzygują na organizatorów tej inwestycji? Grupa sąsiadów brnie w zaparte, skargi, blokady, pisma, w żaden sposób nieuzasadnione. Może nagłośnienie ich zachowania przywróci im poczucie przyzwoitości i serdeczności wobec osób którym los nie oszczedził kalectwa? 2024-04-05 23:21 9. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 23:11 10. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę"
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP


REKLAMA


Pożegnania