2023-11-20 18:00:36

Reklama

Zakopane

Za oknem rośnie im "ściana płaczu", tak mówią na nowy apartamentowiec

Budowa apartamentowca dopiero w połowie, a sąsiedzi już dziś są kompletnie wykończeni.

- Ja nawet nie odsłaniam okien. Rano nie chce mi się wstawać. Bo ciągle myślę o tym, co nas spotkało - mówi ze łzami w oczach Danuta Dawczak. Razem z mężem prowadzi mnie przez mieszkanie. W ich niedużym domku na parterze żyją wiekowi rodzice, a małżeństwo zajmuje pierwsze piętro. Odsłaniają zasłony. Za każdym z okien ściana betonu. Wychodzimy na taras. Ściana apartamentowca ogromnieje w oczach. - Jak tam na balkon wyjdą ludzie, to będziemy sobie mogli prawie ręce podać - kręci głową Piotr Dawczak.

Apartamenty buduje deweloper z Krakowa. Inwestycja dla niego flagowa, jak ją nazywa na swojej stronie internetowej, ruszyła w czerwcu. Na spokojnej, jednokierunkowej ulicy Witkiewicza stanął wysoki, blaszany płot, tablica informująca o budowie i wielkie banery zachęcające do kupna nowych mieszkań.

"Witkiewicza Apartments będą kameralną inwestycją o zachwycającej bryle architektonicznej oraz ponadprzeciętnym standardzie wykończenia. To nasza odpowiedź na potrzeby najbardziej wymagających" - zachwala na swej stronie Galinvest.

Sąsiedzi, państwo Dawczakowie już są wykończeni. Choć na betonowej konstrukcji budowlańcy postawili "wiechę", to jest dopiero połowa wysokości sąsiadującej z nimi budowli. 

Zarzuty, jakie wysuwają wobec inwestycji, dotyczą przede wszystkim faktu, że zabudowana zostaje cała powierzchnia działki, praktycznie bez pozostawionej powierzchni biologicznie czynnej. Twierdzą też, że budynek jest za wysoki w porównaniu do sąsiadujących obiektów. W szczególności, jeśli chodzi o ich rodzinny dom, którego okna tak na parterze, jak i na pierwszym piętrze zostają kompletnie pozbawione dostępu światła słonecznego. Stawiany pięciokondygnacyjny apartamentowiec z podziemnym garażem nie zachowuje też wymaganej, przepisowej odległości od ich drewnianego domu.

Przed tygodniem zadaliśmy inwestorowi pytanie, czy badany był poziom oddziaływania na sąsiednie posesje - zwłaszcza jeśli chodzi o zacienienie domu państwa Dawczaków. Czy budynek nie powinien być bardziej odsunięty od wąskiej, szutrowej drogi, która rozgranicza plac budowy od nieruchomości interweniujących w naszej redakcji mieszkańców?

Plan dopuszcza

Grzegorz Biś, wiceprezes zarządu Galinvest, przypomina, że projekt budynku został przygotowany zgodnie z obowiązującymi przepisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego "Zamoyskiego". Zgodnie z jego zapisami, powierzchnia biologicznie czynna nie może być mniejsza niż 10% (projekt zakłada 30,10% powierzchni terenu inwestycji), a powierzchnia zabudowy nie może przekroczyć 70% (projekt zakłada zabudowę o powierzchni 50,20%). Natomiast maksymalna wysokość budynku na tej działce to 15 metrów. 

Inwestor zapewnia, że na etapie przygotowywania projektu budowlanego projektanci wykonali analizę przesłaniania i nasłonecznienia. Wykazała ona, że projekt spełnia wszystkie wymagania. Co do odległości od drewnianej zabudowy, to zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi od strony wschodniej zaprojektowano w pasie ośmiu metrów ścianę oddzielenia przeciwpożarowego.

- Z uwagi na wymogi przesłaniania, ściana budynku osiągnie wysokość około dziesięciu metrów, a następnie kaskadowo budynek zwiększy wysokość w kierunku zachodnim do 15 metrów, zapewniając wymagane przepisami i normami warunki - podkreśla Grzegorz Biś.

Przypomina, że wszystkie te zagadnienia były analizowane na etapie uzgadniania projektu. Natomiast prawidłowość i zgodność prowadzonych robót budowlanych z wydanym pozwoleniem była już dwukrotnie w ostatnich tygodniach weryfikowana przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Zakopanem.

- W trakcie tych kontroli nie stwierdzono jakichkolwiek nieprawidłowości - zapewnia inwestor. Dodaje, że przed rozpoczęciem prac budowlanych, w trakcie bezpośrednich spotkań najbliżsi sąsiedzi zostali poinformowani o projekcie. A także o sposobie i czasie jego realizacji oraz ewentualnych uciążliwościach podczas budowy. Do tego pełnie wizualizacje budynku w dużej skali zostały umieszczone na ogrodzeniu ponad pół roku temu i w pełni odzwierciedlają jego docelowy wygląd.

Powolność wojewody

- Doceniamy cierpliwość i zrozumienie sąsiedztwa, ponieważ pomimo wszelkich starań dot. ograniczenia niedogodności podczas przeprowadzenia prac budowlanych, nie jesteśmy w stanie wyeliminować wszystkich utrudnień. Zależy nam na zachowaniu pozytywnych relacji z sąsiadami i wyjaśnienie wszelkich wątpliwości - podsumowuje wiceprezes Grzegorz Biś.

- Ten budynek będzie mieć 15 metrów wysokości. Nasz ma siedem. Gdy 10 lat temu robiliśmy remont naszego domu, to o centymetr nie pozwolono nam podnieść kalenicy - przypomina Piotr Dawczak. Pech jednak chciał, że tu, gdzie stoi dom państwa Dawczaków, obowiązuje już inny, bardziej rygorystyczny plan zagospodarowania przestrzennego. Granica między obu planami przebiega wzdłuż wąskiej, szutrowej drogi rozgraniczającej apartamentowiec od sąsiadów. 

- Protestowaliśmy od początku. Pierwotny projekt był jeszcze gorszy, z wjazdem do podziemnych garaży od naszej strony, to już nie mielibyśmy życia - przypomina Piotr Dawczak. Jego zdaniem, piętnastometrowej wysokości wielkokubaturowy obiekt nie tylko całkowicie przesłoni im dostęp do światła słonecznego, ale też kompletnie popsuje charakter ulicy Witkiewicza.

Interweniujące w naszej redakcji małżeństwo ma żal starosty tatrzańskiego, że wydał zezwolenie na postawienie takiego kolosa w sąsiedztwie dużo mniejszych kubaturowo i połowę niższych domów. A także za brak działań nadzoru budowlanego i potężną opieszałość wojewody małopolskiego.

- Odpowiedzi na nasze i naszego prawnika pisma są zbywane. Dwa miesiące czekamy na odpowiedź od wojewody, choć ma na to miesiąc. To norma. W końcu wojewoda nas poinformował, że daje sobie czas do 13 grudnia na rozstrzygnięcie co do ewentualnego cofnięcia pozwolenia na budowę. To kpina - podsumowują sąsiedzi kolosa. I mają rację. Bo prace na budowie idą pełną parą, rosną kolejne betonowe kondygnacje. Nic dziwnego. Termin realizacji "flagowej" inwestycji upływa w kwietniu przyszłego roku.

- My nie odpuścimy. W Poznaniu, po pięciu latach batalii sądowej w podobnej sprawie sąsiadka wygrała z galerią handlową. Szkoda tylko, że będziemy musieli tracić czas i pieniądze na sprawy sądowe, gdy inwestycję można było zatrzymać na etapie potężnych wykopów pod fundamenty - dodaje Danuta Dawczak. 

Rafał Gratkowski


Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Rogerowi uno 2023-11-22 08:36:49
Prawo dla milionerów, na Chłabówce tez taki powstał, inspektor z nadzoru budowlanego, który wytknął błędy /niezgodność z planem zagospodarowania przestrzennego/ został zwolniony z pracy, szef prawdopodobnie miał inne zdanie.
Zresztą TP też się nie spisał w sprawie..niestety
Cyt: "Chwalcie potęgę pieniądza "
....
bóg zapłać 2023-11-21 18:16:15
zmienia się oblicze ziemi, tej ziemi
xxx 2023-11-21 14:24:33
#Gogo - a kogo to ? Nie pierwsze takie g... budowane na granicy drogi. Ale mnie kazali cofnąć się 3m, a znajomemu 6m.
Baca 2023-11-21 13:11:30
Chcieliśta Solidarności ? No to macie !!!
zenzz 2023-11-21 10:34:40
Już dawno temu burmistrz mówił, że miejscowi w Zakopanem przeszkadzają i sugerował: wypad za Gubałówkę.
I nie był to Majcher.
Pozatym, nie potrzeba dewelopera by postawić tę "ścianę płaczu". Sąsiad nie szanuje sąsiada i ma w tyle jego potrzeby.
Liczy się wincyj i wincyj.
Norma w zaścianku.
Deweloperka ... taka poważna dopiero się zacznie.
Zakopane .... zmienia się i nic tego nie zatrzyma.
Zawsze będzie ktoś, dla kogo Liczy się tylko aspekt materialny.
I na nieszczęście dla ogółu, ktoś decyzyjny.
Zakopian 2023-11-21 08:22:59
Tak jest niestety wszędzie, nie odczuwają tego ci, którzy mają już budynki koło siebie ale jak tylko stara rudera albo działeczka wolna to spodziewajcie się ścian płaczu u siebie prędzej czy później. Ściana płaczu to nie tylko apartamentowce to też mur na Chycowym z PKP... Jak tak dłużej pójdzie to z torbami pójdą górale z tymi "mini pensjonacikami". Ceny noclegów wracają już na poziom tych ,które były 20 lat temu czyli ok 50zł od osoby bo jest już taki natłok kwater.
Prawda 2023-11-20 21:49:39
Że jak miejscowy plan dopuszcza budowę. A kto ten plan uchwalał za jakiego burmistrza? Tak poprzedniego. I co nikt nie pyta dlaczego na tej ulicy pozwolono na to. A i jeszcze dom tych państwa też jest równo z drogą parkują na chodniku ale ci oni nasi. Kolejny dom też i cukiernia i dawny sklep turysta też równo z drogą-ba nawet nad drogą.
Jan47 2023-11-20 21:12:22
Podstawowe pytanie to czy budowa jest zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli tak to winą trzeba obciążyć tych, którzy te plany konstruowali i pozwalali na budowę tego typu obiektów.
jondruś 2023-11-20 20:59:50
Ktoś uchwalo plany miejscowe
Ktoś wydaje pozwolenie na budowe
Ktoś mo nadzorować budowy
Ktoś mo piniondze i buduje
Gdzie rządzi piniondz ni ma sprawiedliwości
FG78 2023-11-20 20:21:22
Możecie im "skoczyć", rządzi ten co ma dużą kasę. Kapitalizm w całej krasie. Dzisiaj słyszałem w radiu, że minister Sasin kupił kapelusz Napoleona dla prezesa. Teraz kto wie, byle trzymać się stołków, to i na refundowanie in vitro Mazowiecki z prezesem zgodzą się.
Gogo 2023-11-20 20:04:08
Przecież ten budynek jest prawie równo z drogą.Czy to jest normalne ?Urzędnicy nie przestrzegają terminów odpowiedzi na pisma
I o to chodzi.Tu chyba wszyscy którzy mają problemy z takimi apartamentowcami powinni złożyć pozew zbiorowy przeciwko naszej władzy.
Jayami omate 2023-11-20 20:00:52
Ma pozwolenie, to buduje! Będzie potem kasiorę trzepał.
wesoły Darek 2023-11-20 20:00:40
@Abeto. Czego nie rozumiesz? sprawa prosta jak konstrukcja cepa. Idąc twoim tokiem myślenia pytam, dlaczego w sklepach teraz nie pachnie jak kiedyś w Peweksach? a po dobroci to należy zapomnieć. Skrobaczki do golenia są na raz. Poza tym wszyscy zdrowi?
SłynnaPraczka 2023-11-20 19:45:16
Wszystko jest zgodne z prawem, a będzie jeszcze bardziej. O tym były te wybory.
Karma wraca deweloperze 2023-11-20 19:39:10
Amen
Abeto 2023-11-20 19:38:57
Co ci nie pasowało Szmaciaku w towarach z Pewex'u, były dobre i takiego zapachu jak tam był nigdzie teraz w żadnym sklepie nie ma.
tow. Szmaciak 2023-11-20 19:12:30
Chcieliście "kapitalizmu z ludzką twarzą", więc go macie. Po co ten płacz. Białorusini i Rosjanie mówią NIE. Polski robol dał się nabrać na towary z Pewex'u, teraz te markowe produkty są gorze niż te rkomusze, tylko pudła są takie same.
Zakopianka 2023-11-20 18:40:43
Jak rządził p.Majcher to zarzucano mu że pozwala deweloperom na wszystko.Co powiecie teraz zakopiańczycy gdzie deweloperzy wciskają swoje betonowe budowle wszędzie nie pytając a może pytając przez kieszenie decydentów i uzyskują pozwolenia na budowanie tam gdzie nikomu się nawet nie śniło.
Nawet na terenie TPNu.Moze teraz po zmianie w Polsce władzy coś się zmieni chociaż chyba już jest trochę za późno bo gdzie spojrzeć tam rosną betony.Nie wiem czy ten pożar Domu Doktora nie miał też coś wspólnego z jakimś deweloperem któremu też ulica Witkiewicza się spodobała.
*****Gwno Prawda Sorosa i WSI 2023-11-20 18:34:08
A jeszcze niedawno czytałem tu jak jeden góral pisał, że "na swoim może budować co się mu podoba" a wam obornik do tego!

Reklama
 • NAUKA
  JĘZYK ANGIELSKI dla zaawansowanych i średniozaawansowanych, prowadzony przez studentkę z Teksasu USA. 600 184 140.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy pracowników biurowych do biura podróży 726777444.
 • PRACA | dam
  Autoryzowany Serwis Ford w Nowym Targu poszukuje osoby zainteresowane pracą na stanowisku: MECHANIK SAMOCHODOWY. Zadania: Samodzielna naprawa pojazdów (naprawy mechaniczne, elektryczne i elektromechaniczne). Obsługa urządzeń diagnostycznych i pomiarowych stosowanych w technice motoryzacyjnej, doposażanie samochodów w akcesoria i układy zabezpieczeń przed kradzieżą. Wymagania: Wykształcenie kierunkowe elektryczne, mechanik samochodowy lub pokrewne. Umiejętność obsługi testerów diagnostycznych, Wiedza techniczna na temat budowy pojazdów, Oferujemy: Stabilne zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, pełny etat, Atrakcyjne wynagrodzenie w systemie premiowym, Pracę jednozmianową. Osoby zainteresowane prosimy o przesyłanie CV w odpowiedzi na ogłoszenie lub bezpośrednio na adres e-mail: wikarpodhale@wikar.pl Informujemy, że skontaktujemy się tylko z wybranymi kandydatami. Wysyłając zgłoszenie rekrutacyjne prosimy o umieszczenie na CV aktualnej zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE, SZPACHLOWANIE, DROBNE REMONTY 787 036 888.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA PLAC POD MAGAZYN. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL NA PIZZERIĘ W ZAKOPANEM. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA SZAŁAS POD KULIGI. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  WYNAJMĘ BUDĘ HANDLOWĄ PRZY WYCIĄGU NARCIARSKIM W ZAKOPANEM. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA HALE NA WARSZTAT SAMOCHODOWY, LAKIERNIĘ, PRALNIE, HURTOWNIĘ, MAGAZYN. 502 658 638
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/KA, PIZZER/KA, KELNER/KA, POMOC KUCHENNA z doświadczeniem, do karczmy w Bukowinie Tatrzańskiej. Możliwość zamieszkania. 602755354.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię fliziarzy, ekipy, podwykonawców. 601 508 736.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  MAŁE MIESZKANIE do wynajęcia w Nowym Targu. Dom prywatny. Pokój, kuchnia, łazienka - umeblowane. 505 678 059.
 • BIZNES
  Sprzedam WPOŻYCZALNIĘ NART I SNOWBORDU. 662 370 510.
 • PRACA | dam
  Pensjonat w centrum Zakopanego zatrudni PRACOWNIKÓW RECEPCJI. Praca stała w systemie dziennym oraz nocnym, na pełny etat lub pół etatu. CV proszę wysyłać na adres: recepcja.rekrutacja@wp.pl lub kontakt telefoniczny: 666 37 83 57.
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • KUPNO
  SKUP STARYCH SPAWAREK. 536269912.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY, Zakopane centrum, ul. Kościuszki - ok. 57 m2 - 691 124 272.
 • PRACA | dam
  Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni: KUCHARZA/-kę, KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną,całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
 • PRACA | dam
  Witam zatrudnie do pracy przy dachach. Praca na terenie krakowa i podhala stawka od 25zl netto plus umowa o prace . Wiecej informacji udziele telefonicznie lub osobiscie. 889397694 Swiec12@op.pl
  Tel.: 889397694
 • USŁUGI | budowlane
  ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK. 660 079 941.
 • SPRZEDAŻ | różne
  DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, szer. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy do pracy osoby na stanowisko: POKOJOWA/KELNER ŚNIADANIOWY. Oferujemy pracę w systemie zmianowym, lokalizacja w centrum Zakopanego. kontakt 660 636 736
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY/PODDASZA/WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 794 964 176
  Tel.: 794
 • PRACA | dam
  PIEKARNIA ZAREMBA, ZAKOPANE przyjmie FAKTURZYSTKĘ, od zaraz. 570 644 318
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  HARNASIOWA CHATA zatrudni KUCHARZA, POMOC KUCHENNĄ, OBSŁUGĘ BARU, KELNERKĘ. 600 035 355.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA od A do Z. 572624414.
 • USŁUGI | budowlane
  BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW ORAZ WIĘŹBY DACHOWE WRAZ Z POKRYCIEM. 572624414.
 • PRACA | szukam
  KUCHARKA, POMOC KUCHENNA , SPRZĄTANIE. 796 358 958.
 • PRACA | dam
  Regionalna karczma w Zakopanem przyjmie do pracy: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, KELNER/-KA. 602 366 750.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE. 880 232 189.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA 15 AR - Nowy Targ Zadział. +44 7553 721231.
 • USŁUGI | budowlane
  WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, FLIZOWANIE, PODDASZA. 505 821 021.
 • USŁUGI | budowlane
  OCIEPLENIA BUDYNKÓW, własne rusztowanie. 793 628 855.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  MIESZKANIA Cyrhla Hrube, Za Strugiem - 607 506 428.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Sprzedam trzy ogiery 1.5-rocznego kasztana , 2.5-letniego gniadego oraz 3.5-letniego karego (będzie szpakowaty) rasy wielkopolskiej. 609521837.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE, SZPACHLOWANIE, PODDASZA, PŁYTKI. 787 479 002.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  STACJA NARCIARSKA POLANA SZYMOSZKOWA POSZUKUJE NA SEZON ZIMOWY 2023/2024: OPERATORÓW KOLEI, OSOBY DO OBSŁUGI BRAMEK I KONTROLI PRZEJŚĆ, OSOBY DO OBSŁUGI I ZABEZPIECZENIA TRASY NARCIARSKIEJ, OSOBY DO OBSŁUGI SYSTEMU ŚNIEŻENIA TRASY NARCIARSKIEJ, OSOBY DO OBSŁUGI PARKINGU ORAZ PRAC PORZĄDKOWYCH Więcej informacji pod nr tel. 601 628 584
 • PRACA | dam
  POMOC W PENSJONACIE. Możliwość zamieszkania. 601 661 661.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Skupujemy nieruchomości; - działki - domy - mieszkania PODHALE! +48 600 404 554 grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 48
 • SPRZEDAŻ | różne
  AUTORYZOWANY SPRZEDAWCA ORLEN S.A. Oferuje sprzedaż oleju opałowego EKOTERM Orlen !!! Atrakcyjne ceny!!! natychmiastowa realizacja dostaw!!! NAJLEPSZE CENY NA PODHALU!!! Zapraszamy do kontaktu!!! www.paliwa24.com.pl 32 288 09 41, 0 - 451 176 355 biuro@paliwa24.com.pl
  Tel.: 32
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - TYNKARZ, MALARZ, BLACHARZ, STOLARZ. Norwegia (Oslo). Języki obce NIE wymagane. Praca z pracownikami z Podhala. Zjazd do kraju (samolot) co 1-3 tygodni wg. własnego uznania - pełna elastyczność i swoboda co do wyjazdów. Zarobki w przeliczeniu 20-27 Euro/godz. ZAPRASZAMY - Oferta ze względu na pracę na terenie Norwegii skierowana tylko dla obywateli Polski (z polskim paszportem). Tel. 667 602 602.
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2023-12-08 21:40 Miejskie służby cały śnieg z parkingów zrzucają na chodnik 2023-12-08 20:50 Policjanci zatrzymali kierowcę, który chciał przejechać strażnika miejskiego 1 2023-12-08 20:40 Noclegi napędzane wodorem 1 2023-12-08 19:59 Epickie przygody. Pierwsze miłości. Książki z drugiej ręki. Konkurs dla czytelników 2023-12-08 19:40 W Kuźnicach prawdziwa zima 2023-12-08 18:40 Co zrobić, gdy matka dusi swe ośmiomiesięczne niemowlę, kto ma go bronić? 2023-12-08 17:48 Kluczowe cechy elektronarzędzi: Jakie parametry warto brać pod uwagę przy wyborze sprzętu? 2023-12-08 17:40 Rekordowo, jubileuszowo i mistrzowsko 1 2023-12-08 16:59 Mieszkańcy Zakopanego, a także dzieci i młodzież pojadą za darmo miejską komunikacją 13 2023-12-08 16:21 Dramatyczne sceny w Zakopanem. Kierowca chce uniknąć mandatu i taranuje strażnika miejskiego (WIDEO) 15 2023-12-08 15:40 Ludzie chcą się zapisywać, a szczepionek przeciwko Covid brak. Szczepią tylko w jednej przychodni 9 2023-12-08 15:09 Turysta, który wywołał lawinę sam pojechał do domu 2023-12-08 14:40 Pod Nosalem warunki saneczkowo narciarskie znakomite 2023-12-08 13:40 Bajkowe krajobrazy o poranku na Rusinowej Polanie (ZDJĘCIA, WIDEO) 2023-12-08 12:40 Co robić w weekend w Zakopanem? 1 2023-12-08 12:01 Poznajcie nowego Willy`ego Wonkę. Mamy dla Was bilety 2023-12-08 11:40 Lawina pod Rysami. Ratownicy TOPR przeszukują lawinisko (AKTUALIZACJA) 3 2023-12-08 11:00 To nie był klaps 4 2023-12-08 09:57 Cecyliada na Orawie 2023-12-08 09:55 Poranna kolizja na zakopiance w Rdzawce 2023-12-08 09:34 Paśli pastyrze woły - pośpiewajmy wspólnie kolędy 2023-12-08 09:00 Zakopane już przygotowane na Święta (ZDJĘCIA, WIDEO) 2 2023-12-08 08:00 Radni uchwalili nową opłatę miejscową. W Zakopanem mamy lepsze powietrze 14 2023-12-07 21:45 Kości, śliska skóra, dziwne ślady, tajemnicze pozostałości czyli na tropach tatrzańskiego yeti 4 2023-12-07 21:14 Gdyby policjant szarpał nas za uszy 2023-12-07 20:51 Na Cyrhli cały śnieg z przystanku zgarniają na chodnik 2 2023-12-07 20:46 Piekło nie zamarzło. Ono właśnie się obudziło. Konkurs dla czytelników 2023-12-07 20:43 W Dolinie Białego nocą na nartach (WIDEO, ZDJĘCIA) 8 2023-12-07 20:00 Nowy dworzec, stare problemy (WIDEO) 7 2023-12-07 19:00 Wciąż nie znamy kandydata opozycji na burmistrza Zakopanego 11 2023-12-07 18:30 Jesteście niesamowici, błyskawiczna reakcja na wieść o zamarzającym psie, pomoc nadeszła spod Krakowa 5 2023-12-07 18:00 Noc w tej szkole zawsze jest pełna wrażeń 2023-12-07 17:00 Pamiętne, mordercze andrzejki 2023-12-07 16:00 Rada miasta była dziś maszynką do głosowania 2023-12-07 16:00 Kiedy piękno idzie w parze z dobrem 2023-12-07 15:57 Co zabrać ze sobą w długą podróż pociągiem? 2023-12-07 15:30 Czarne żaluzje wewnętrzne - idealne do pomieszczeń użytkowych. Dlaczego? 2023-12-07 15:20 Dolna część ulicy Gorczańskiej w Rabce zostanie przebudowana 4 2023-12-07 15:14 Nauka poprzez obserwację: rozwijanie zainteresowań naukowych u dzieci 2023-12-07 14:49 Coraz więcej śniegu na Krupówkach (WIDEO) 2 2023-12-07 14:00 Pomnik Katyński w nowej odsłonie. Dziś odbyło się uroczyste odsłonięcie 2023-12-07 13:30 Literackie wspomnienie o Andrzeju Skupniu-Florku 2023-12-07 13:30 Od tygodnia porzucony pies żyje o głodzie i chłodzie, policja i gmina umywa ręce (AKTUALIZACJA) 5 2023-12-07 13:15 Ikea dla dzieci z Podhala 2023-12-07 13:00 Seniorzy zrobieni w policjanta - stracili duże pieniądze 3 2023-12-07 12:30 Mikołaj na nowotarskim lotnisku 2023-12-07 12:30 Opowieść Wigilijna 2.0. Ostatnia w tym roku rodzinna przygoda 2023-12-07 12:30 Wołanie do Yeti. Na zakończenie Roku Szymborskiej w Muzeum Tatrzańskim 2023-12-07 11:58 Zakopiańscy radni przyjęli budżet zaproponowany przez burmistrza. Przychody mniejsze o 44 mln zł 8 2023-12-07 11:30 GrapaSki w Czarnej Górze: Dzieci w mikołajowej czapce dostaną karnet za złotówkę
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2023-12-08 22:02 1. Życzępodobnej skutecznosci podczas Sylwestra Marżeń a wiec strefy bezprawia 2023-12-08 21:34 2. jakby kierowca uciekł to by lyło że frajerzy ze strazy do niczego sie nie nadaja, pirata drogowego trzeba gonić 2023-12-08 21:06 3. Polska to dziwne city. Jak 2% od pożyczki na kredyt mieszkaniowy, to wzrosły odpowiednio ceny mieszkań. Jak 0 VAT na żywnośc, to ceny żywności w górę. Jak darmowe przejazdy, to można spodziewać się podwyżki cen biletów dla pozostałych. Zastanawiam się, czy to ma sens i kto na tym zarabia? Może jakaś dopłata do pół litra na święta BN. @szarlotka tam gdzie mi wiadomo to jest od 70. 2023-12-08 20:53 4. Proszę podać tylko ile kWh energii jest potrzebne dla odtworzenia 1 kWh energi elektrycznej z wodoru Wszyetko w temacie. 2023-12-08 20:52 5. @Swój spójrz w dowód i podaj pierwsze dwie cyfry pesela a potem pogadamy o "starych komuchach". Skoro popierasz rozwalanie kasy mieszkańców to na pewno jesteś pisoskim radnym który głosował za przyjęciem pakietu wyborczego Doruli. A może nawet samym pomysłodawcą. Ja wiem że wychowaliście się w komunie i tak się nauczyliście że dobro wspólne służy do rabunku i uwłaszczania się. Ale teraz jak gdyby idzie nowe. Młodzi biorą udział w wyborach. Wiedzą że komuna to zło bo sami straszyliście ich komuną od 1980. Dlatego pis odpadł od żłoba bo chciał komunę V 2.0 zafundować społeczeństwu. I mam nadzieję że na szczeblu samorządowym też wam mieszkańcy podziękują za takie rozwalanie kasy tuż przed końcem kadencji i mydlenie oczu. Mogliście się przez 8 lat wykazać poprawiając plany miejscowe i walcząc z deweloperką. Ale woleliście "żyć z nimi dobrze". Teraz my mamy przekichane a wy się z nas śmiejecie i jeszcze kupujecie nasze głosy naszymi pieniędzmi. Odnośnie komunikacji miejskiej to gdzie jest linia do Kuźnic??? Dlaczego te elektryki jeszcze nie jeżdżą? Dlaczego przystanki wyglądają jak wiaty śmietnikowe w aglomeracjach? 2023-12-08 20:33 6. A komediant szymczyk za odpalenie granatnika i narażanie życia i zdrowia policjantów na komendzie głównej dostanie emeryturę 20tys. 2023-12-08 20:08 7. Jeszcze zniżkowe bilety dla kuśnierzy jeżdżących codziennie na zmywak do Zakopanego bo blokują NAM zakopiankę ... 2023-12-08 19:44 8. Nic nie jest za darmo. Podniesienie różnej maści podatków zrobi swoje druga sprawa pieniądze są podatnika,miasto,rząd nie ma swoich pieniędzy. 2023-12-08 19:34 9. Bajkowe miasto. Chyba się do Was przeprowadzę. 2023-12-08 19:32 10. te, mądrala nie ma "mondrala"... jest montrala tralalala
2023-11-18 22:12 1. "...wydają się być gotowe" tak jak tunel swego czasu. Sensację ogłoście jak będzie już gotowe. Na razie sensacyjne są korki, nawet poza sezonem. 2023-10-25 07:37 2. Dźwięk dobry wszystkim. Widzę sporo ładnych zdjęć więc dodam: światło realizował Marcin Kępiak a za dźwięk odpowiadał Marcin Słodyczka. Jeden i drugi z Zakopanego (Future Tech technika sceniczna). Miłego dnia czytelnikom TP :) 2023-09-21 22:45 3. Niestety. Dla dzieci niepełnosprawnych niedowidzących jaskinie w polskich Tatrach się skończyły. Dzięki Bogu że jest Słowacja 2023-09-18 15:10 4. Dajcie znizke dla platfusow. Po 15 pazdiernika beda tam tlumnie walic . 2023-09-14 10:39 5. A to chyba Ministerstwo MSWiA jest od tego, żeby dawać sprzęt. No chyba, że Terlecki narkoman z Krakowa dał z własnej inicjatywy i kieszeni. Skoro jest jedynką wśród šlebodnych. Z mojej kieszeni i podatków wolę dać na biedne psy w Nowym Targu. 2023-09-03 06:18 6. Jak zwykle ksiadz po danine. 2023-08-31 19:14 7. Zdjęcie 13 i 14, jesteś piękna. Mój typ. 2023-08-29 14:16 8. No nie ma komentarzy chyba dlatego napiszę, że Pani ze zdjęcia 14 i 15 jest w moim typie. Panie redaktorze znasz Pan mój gust. 2023-08-17 13:12 9. Po rozpoczęciu roku szkolnego będą dzieci przymusowo oglądać takie se obrazki kosztem matematyki. Minister od nauki już się o to postara. Minister od kultury zawnioskuje jakieś odznaczenie dla "artysty".Natomiast Małgorzata Ziętkiewicz w Wydarzeniach Polsatu będzie pół godziny gęgać na ten temat. Wojtyła wiecznie żywy! 2023-08-15 07:46 10. Czy był jakis wernisaż na ktorym był ktos wiecej niz rodzina artysty i urzednicy? Przeciez to sie w glowie nie miesci, tyle publicznych pieniędzy to kosztuje a nikt tego nie oglada. Komu to i po co?
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania


REKLAMA


FILMY TP