Reklama

2023-12-01 15:10:05

Reklama

Zakopane

Przyjechała pani przypiąć order do klapy. Gorąca dyskusja na temat uchwały antyprzemocowej w Zakopanem (ZDJĘCIA)

Rozpoczęła się sesja zakopiańskiej rady Miasta, której głównym punktem jest uchwalenie programu przeciwdziałania przemocy i ochrony osób doznających przemocy w Zakopanem. W obradach bierze udział Anna Schmitd, wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej. Poniżej w relacji tekstowej piszemy o tym, co dzieje się na sesji. Od początku wybuchła gorąca dyskusja na temat dwóch uchwał, które przygotowali radni i sposobu ich procedowania.

Przypomnijmy - zakopiańscy radni w ostatnich 9 latach 10 razy odrzucali projekty tego typu uchwał. Zakopane jest jedną z niewielu gmin w Polsce, które jej nie mają. W ostatnich tygodniach do przewodniczącego Rady Miasta wpłynęły dwa nowe projekty. Najpierw autorstwa radnych: Bartłomieja Bryjaka, Grzegorza Jóźkiewicza i Stanisława Karpa, a później drugi, pod którym podpisały się radne: Lucyna Galica Jurecka, Maria Łukaszczyk i Aneta Bachleda Curuś. Jednocześnie dwie mieszkanki Zakopanego przygotowały petycję, aby nakłonić radnych do uchwalenia antyprzemocowego prawa. Podpisało się pod nią ponad 4,3 tys. osób.

Dziś przewodniczący Rady Miasta Jan Gluc zwołał na godz. 15 sesję, na której głosowany ma być projekt pań radnych, na poniedziałek wyznaczono termin sesji z projektem panów radnych.

Relacja z sesji:

Dziś sesja rozpoczęła się po godz. 15, przyszli na nią także mieszkańcy Zakopanego.

Na początku sesji radny Zbigniew Szczerba dziwił się, że przez tyle lat nie udało się podjąć uchwały, a teraz pojawiły się dwa.
- Stała się rzecz cudowna. Od 28 listopada, będzie w takim tempie działać. 28 listopada wpływa projekt uchwały, jest automatycznie zaopiniowany i zwołana jest sesja. Wynika to z tego, że 15 listopada został złożony projekt przez klub Zakopane jest Jedno, który był procedowany tak, że przez tydzień leżał w szufladzie. Pan burmistrz przez 7 dni zastanawiał się nad opinią. To było zgodę z  procedurami,  a drugi projekt przeszedł w ciągu jednego dnia - stwierdził radny Zbigniew Szczerba.

Głębokie naruszenie prawa

Radny pyta czy projekt uchwały przeszedł przez tzw. dziennik urzędowy. - Co się wydarzyło, że o godz. 17 udało się we wtorek wszystko załatwić? Uważam, że są to głębokie naruszenia prawa. Ta uchwała nosi takie znamiona, że zostanie uchylona przez wojewodę. Mamy drugi projekt uchwały złożony 15 listopada, który wszelkie wymogi spełnia - powiedział radny Szczerba. Dodał, że po uchwaleniu porządku obrad radni powinni procedować oba projekty uchwał.

Zaproponował on, aby do projektu radnych z klubu Zakopane jest Jedno wnieść poprawki w postaci tekstu drugiej uchwały.
Przewodniczący Jan Gluc stwierdził, że 15 listopada wpłynął do niego projekt grupy radnych. - W środę wpłynął projekt, a w poniedziałek skierowałem go do burmistrza. Jeśli chodzi o terminy sesji to ogłosiłem je zgodnie z wnioskami radnych. Możemy teraz ze sobą rozmawiać. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby go uchwalić - stwierdził przewodniczący Jan Gluc.

Szokująca sytuacja. Uchwała w 2 godz. i 40 minut

- Nagle zrobił się wyścig to jest szokująca sytuacja. Zasadnym było te dwa projekty połączyć, zwołać komisję. Teraz wychodzi na to, że ci, którzy byli przeciwko przez wiele lat ścigają się z tymi co byli za - stwierdził radny Marek Donatowicz. Dodał, że najważniejsze jest przegłosowanie uchwały, a nie spory polityczne.

Bartłomiej Bryjak dodał, że uchwała była głosowana wielokrotnie i nie była przegłosowana przez większość radnych, w tym przez panie radne wnioskodawczynie. Dodał, że jako młody radny w 2014 też był przeciwny uchwale, ale był to błąd.

Przedstawił cały proces przygotowania uchwały trzech radnych. Jak twierdzi, burmistrz nie pomógł w jej przygotowaniu i musieli wynająć prywatnie prawnika. Przewodniczący Jan Gluc zastosował tymczasem "zamrażarkę", bo przez 5 dni będąc w urzędzie nie przesłał uchwały do burmistrza i odpowiedniej komisji. - Pan burmistrz zmieścił się w terminie, wydał opinię po 12 dniach, przewodniczący dodał od siebie ekstra 5 dni. Kto zdążył drugą uchwałę "przeprocedować" w 2 godz. i 40 minut? Z czego wynika ten pośpiech - pytał radny Bryjak.

Przewodniczący Jan Gluc stwierdził, że w środę wpłynął projekt uchwały, o czym w czwartek dowiedział się sam przewodniczący, w piątek powiadomił o tym wiceprzewodniczących, a w poniedziałek skierował uchwałę do burmistrza. - Czy nie dotrzymałem jakiegoś terminu - stwierdził przewodniczący Jan Gluc.

Radny Bryjak odpowiedział, że chodzi o nietraktowanie w równy sposób dwóch uchwał. - Czy z drugą uchwałą czekał pan 5 dni, zapoznawał pan wiceprzewodniczących? Trudno stwierdzić, czy nie dotrzymał pan jakiegoś terminu - odpowiedział przewodniczący Jan Gluc.

- To, że jest pan przewodniczącym wszystkich radnych jest jedną wielką nieprawdą - skomentował radny Zbigniew Szczerba.
Maria Łukaszczyk stwierdziła, że nad projektem uchwały radne pracowały od października, po rozwianiu wątpliwości przez przedstawicieli ministerstwa.

Aneta Bachleda Curuś stwierdziła, że ok. godz. 16 złożyła projekt uchwały na ręce sekretarza miasta, stąd nie ma na niej urzędowych pieczątek.

- To co się działo z tą uchwała przez te lata. Były ściągane wszelkie instytucje Ordo Iuris, były spotkania z policjantami, którzy mówili o przypadkach przemocy. W ościennych gminach uchwała funkcjonowała. My byliśmy jedyną wyspą. Nawet na komisji po nowelizacji w czerwcu mówiliście, że uchwała jest nie do przyjęcia, bo będą zabierane dzieci. Przez 8 lat byliście przeciw. Nagle teraz są wyścigi, bardzo się cieszę, że uchwała będzie, ale jakie jest podłoże, czy są to wybory w kwietniu - stwierdził radny Marek Donatowicz.

Wyścig szczurów

- Narażamy się na śmieszność w mieście. Wyścig szczurów. Staram się to zrozumieć, ale czasem się nie da. Przewodniczący powinien spotkać się z radnymi, którzy przygotowali te dwie uchwały. Wnioskuję o zamknięcie dyskusji - stwierdził radny Wawrzyniec Bystrzycki.
- Na początku tej kadencji byłem przeciwny tej uchwale, ale rzeczą ludzką jest mylić się. Po założeniu klubu Zakopane jest Jedno, chciałem podjąć wyzwanie i przygotować taką uchwałę. Mam przekonanie graniczące z pewnością, że Zakopane przestanie się wstydzić. Nie powinni przestać się wstydzić ci, którzy chcą wyścigować. Co się stało, że radykalnie zmieniliście zdanie. W sposób niecny przy współudziale pracowników urzędu. Nie obronicie tego, w jak niegodny sposób to procedujecie. Gdzie tu mowa o uczciwości. Zajrzyjcie do swoich sumień. Znam was dziewczyny i nie sądzę, żeby był to wasz pomysł - stwierdził radny Stanisław Karp. 
Radny Tymoteusz Mróz stwierdził, że nie ma wielu różnic między uchwałami. Jedyną znaczącą jest brak w uchwale pań radnych organizacji pozarządowych.

Radny Bartłomiej Bryjak powiedział, że być może chodzi o fortel, aby podjąć uchwałę, ale ktoś ją zaskarżył i wojewodą ją uchylił. Dodał, że cała sytuacja nie była z pewnością wymyślona przez panie radne, a najważniejsze jest uchwalenie prawa antyprzemocowego.
Radny Wojciech Solik zapytał, czy projekt uchwały można składać sekretarzowi poza godzinami pracy. Sekretarz Grzegorz Cisło stwierdził, że ma nienormowany czas pracy i przybił pieczęć pod oboma wnioskami o zwołanie sesji.
Radny Grzegorz Jóźkiewicz powiedział, że w urzędzie panują podwójne standardy, bo od części radnych wnioski przyjmowane są po godzinach pracy.

Radny stawia 5000 złotych

Radny Bartłomiej Bryjak zaoferował 5000 złotych na organizację charytatywną, jeśli na monitoringu w urzędzie w dniu składania wniosku przez panie radne, będzie obraz pokazujący, że składają one w urzędzie uchwałę osobiście.
Anna Schmitd, wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej zapytała radnych, czy po ponad 2 godzinach sesji pamiętają po co się zgromadzili w urzędzie. - Czy w tej przepychance o godziny złożenia dokumentów są ważne ofiary przestępstw - stwierdziła wiceminister. Radny Grzegorz Jóźkiewicz, zapytał gdzie wiceminister była w poprzednich latach. Minister odpowiedziała, że od półtora roku na zlecenie minister zajmuje się ustawą o przeciwdziałaniu przemocy domowej. - Proces legislacyjny zakończył się 22 września - stwierdziła wiceminister. 

Po trwającej niemal 2 i pół godziny przewodniczący Jan Gluc zarządził głosowanie nad porządkiem obrad, który został przyjęty. 

Ta dyskusja to wstyd, a nie sukces

Następnie wystąpiła mieszkanka zakopanego Maria Szymańska. Stwierdziła ona, że ta dyskusja nie jest sukcesem, a wstydem, że dzieje się to dopiero teraz. - Przegłosowanie tej uchwały było państwa obowiązkiem. Jest mi przykro, że nikt poza radnym Grzegorzem Jóźkiewiczem nie porozmawiał ze mną. Mam nadzieję, że zmierzamy wszyscy w jasnym i dobrym celu - stwierdziła Maria Szymańska.
Radny Grzegorz Jóźkiewicz stwierdził, że przy przygotowywaniu uchwały antyprzemocowej trzech radnych nie otrzymało żadnej pomocy burmistrza i jego pracowników. Dodał, że bez impulsu od dwóch pań zbierających podpisy urząd nie podjąłby działań w tej sprawie. Dodał, że wiceminister przyjechała do Zakopanego, aby "przypiąć order do swojej klapy".
Radny Stanisław Karp powiedział, że to co dzieje się na sesji było intrygą, która ma na celu przekucie klęski w sukces.
O godz. 17:50 ogłoszono przerwę w obradach, trwają obrady komisji rodziny.

p

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Mnietek 2023-12-02 10:07:03
Panie Dorula! Panie Gluc! Grule kopać a nie w politykę się bawić! Spiskowanie wychodzi Wam równie beznadziejnie co "zarządzanie" tym grajdołem. A Szanowne Panie to by się wstydziły spiskować z takimi nieudacznikami. Pani Lucyna już pokazała swoją kościółkową naiwność przy reasumpcji. Myślę że się to Paniom odbije czkawką przy wyborach. Chyba lepiej jednak nie kłamać. Tak przynajmniej w kościele mówią. Cały ten burmistrzowski układ do skasowania. A wcześniej rozliczyć, osądzić i puścić w skarpetkach. Jeszcze smoła, pierze i przegnać Krupówkami ku przestrodze dla innych darmozjadów.
Zakopion42 2023-12-01 18:09:30
Burmistrzowie chcieli, żeby wyszło, że oni chcieli taką uchwałe. Namówili trzy panie radne, które nie maja wyjścia i muszą słuchać burmistrza, żeby taką uchwałę "przygotowały". Tryb jej przepchniecia jako pierwszej był skandaliczny "kolesiowski", ale sie wydało i to wszystko. Wsyd, wstyd, wstyd równie duży jak to, że przez tyle lat uchwałę zwalczali i stawali po stronie przemocy
! 2023-12-01 16:40:48
Tak, narażacie się na śmieszność, Szanowni Państwo! W zdecydowanej większością nie znacie ustawy. Jeśli opowiadacie o "odbieraniu rodzinom dzieci", to znaczy, że nie macie pojęcia, w jaki sposób działa zespół interdyscyplinarny i jaka jest jego rola w przeciwdziałaniu przemocy, a także pracy z rodziną doświadczoną przemocą domową.
Zaczerpnijcie wiedzę i przykład z dobrze funkcjonujących od lat doświadczonych zespołów interdyscyplinarnych z Poronina czy Kościeliska, i zróbcie to, co jest Waszym ustawowym OBOWIĄZKIEM!
>(( 2023-12-01 15:56:43
Byli chłopcy byli ale siy s....

Reklama
 • SPRZEDAŻ | różne
  OPAŁ SUCHY. 609 053 978
 • KOMUNIKATY
  SOŁTYS SOŁECTWA PORONIN INFORMUJE, ŻE W DNIACH OD 26 LUTEGO 2024 r. DO 1 MARCA 2024 r. W GODZINACH OD 8.00 DO 15.00 BĘDZIE WYDAWAŁ NAKAZY PŁATNICZE I RACHUNKI ZA ODPADY KOMUNALNE ORAZ PRZYJMOWAŁ WPŁATY PODATKÓW W BUDYNKU REMIZY OSP PORONIN. Sołtys Sołectwa Poronin Stanisław Orawiec.
 • PRACA | dam
  Doświadczony deweloper zatrudni na stanowisko KIEROWNIK BUDOWY m. Kluszkowce - instalacje elektryczne oraz niskoprądowe, hydrauliczne, tynki oraz docieplenia, wykończeniowe oraz instalacyjne.
 • SPRZEDAŻ | różne
  PIERZE I PUCH Z GĘSI. 534 122 947.
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy na budowie okolice Bukowiny Tatrzańskiej. 601912296
  Tel.: 601912296
 • SPRZEDAŻ | różne
  DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, szer. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
 • USŁUGI | budowlane
  ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 660 079 941.
 • PRACA | dam
  PENSJONAT "Willa Park" W CENTRUM ZAKOPANEGO ZATRUDNI KIEROWNIKA RECEPCJI/RECEPCJONISTĘ ORAZ POMOC DO PRZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ I SPRZĄTANIA POKOI. 509 170 212
  Tel.: 509 170 212
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL NA PIZZERIĘ W ZAKOPANEM. 502 658 638
 • SPRZEDAŻ | różne
  SPRZEDAM SIANO W BALACH. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA PLAC POD MAGAZYN. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA HALE NA WARSZTAT SAMOCHODOWY, LAKIERNIĘ, PRALNIE, HURTOWNIĘ, MAGAZYN. 502 658 638
 • KUPNO
  Kupię cielęta małe Byczki. Simental i inne płatność przy odbiorze. Proszę dzwonić. Odbiór co 2 tygodnie. 724732680 chybachyba@o2.pl
  Tel.: 724732680
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ SPRZEDAWCĘ DO MAŁEGO SKLEPU SPOŻYWCZEGO w Białym Dunajcu (emerytki, praca co drugi dzień). 606 751 451.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  POSZUKUJĘ DOMU W STYLU GÓRALSKIM, ok. 100 m2, Zakopane, bliskie Kościelisko - 607 506 428.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIE DOM LUB PENSJONAT POWYŻEJ 200 M2 W ZAKOPANEM ZA GOTÓWKĘ NR KONTAKTOWY 517 340 125 ŁUKASZ luklis86@gmail.com.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI - 788 344 233.
 • PRACA | dam
  Stacja Narciarska Polana Szymoszkowa zatrudni na sezon zimowy do pracy w gastronomii: - BARMANKI - POMOCE KUCHENNE - OSOBY NA ZMYWAK I DO ZBIERANIA NACZYŃ Z SALI Więcej informacji pod nr tel.: 693 319 707
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ NIERUCHOMOŚCI ZA GOTÓKĘ! PODHALE! DZIAŁKA, DOM, MIESZKANIE. +48600404554 grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 48600404554
 • PRACA | dam
  POMOC KUCHENNĄ (kobietę) do pensjonatu w centrum Zakopanego. Na pełny etat, praca zmianowa 7-19, co drugi dzień. Brak zakwaterowania. Dobre warunki finansowe, benefity. 502 716 694
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ KIEROWCĘ NA POMOC DROGOWĄ KAT C + E. 601 502 208
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Spokojna kobieta szuka KAWALERKI w Zakopanem. Na dłuższy okres. 692 340 991.
 • PRACA | dam
  PAPI SERVICE SP. Z O.O. ZATRUDNI KIEROWCÓW. WYMAGANE KAT. C+E ORAZ UPRAWNIENIA ADR . TEL.182074845
 • USŁUGI | inne
  PRALNIA ZAWRAT - PRANIE, MAGLOWANIE - pościele, obrusy, ręczniki itp. 501 788 640
 • RÓŻNE
  PAPI SERVICE - OLEJ OPAŁOWY i OLEJ NAPĘDOWY. BIURO: PORONIN, KASPROWICZA 28 PON.-PIĄT. 08.-17.00 Tel./fax 18 20 74 845, 18 20 74 224 STACJE PALIW: ZAKOPANE, SPYRKÓWKA 4 NOWY TARG, SKŁADOWA 11 CENY HURTOWE. ZAPRASZAMY.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Wynajmę HALĘ: MAGAZYN/ PRODUKCJA - 250m. Nowy Targ, ul. Składowa. Tel. 602 290 555
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA ROLNA 1.2 HA - JORDANÓW. 515 459 584.
 • PRACA | dam
  Sklep Gil Market w Białym Dunajcu zatrudni SPRZEDAWCZYNIĘ. 18 20 739 05.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DWUPOZIOMOWE MIESZKANIE na Pardałówce - 607 506 428.
 • PRACA | szukam
  SPRZĄTANIE DOMÓW, MIESZKAŃ. 575 450 977, 739 632 283.
 • BIZNES
  Sprzedam WPOŻYCZALNIĘ NART I SNOWBORDU. 662 370 510.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  POLE ORNE. 505 429 375.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-02-22 21:15 Ratownicy GOPR znaleźli psa na Babiej Górze 2024-02-22 21:10 W tej formie Sylwestra Marzeń nie będzie, bo nie ma ani Leszka Doruli, ani Jacka Kurskiego 2024-02-22 21:00 Pobocze na trasie Kościelisko-Witów zajęte, w ruch poszły koparki i ekipy budowlane 2024-02-22 20:00 Na nagraniu widać jak podchodzi i uderza pięścią. Grozi mu pięć lat odsiadki 2024-02-22 19:30 The Paper Dolls. Romans w cieniu morderstwa. Konkurs dla czytelników 2024-02-22 19:25 Dachowanie na Salamandrze w Kościelisku. Droga zablokowana 2024-02-22 19:00 Park zamyka szlaki narciarskie na Babiej Górze 1 2024-02-22 18:05 Spotkanie kandydata na burmistrza Zakopanego z mieszkańcami (WIDEO) 5 2024-02-22 17:30 Byłoby wielkie, góralskie szusowanie, gdyby nie ocieplenie 2024-02-22 16:30 Podhalańska gwara w Chicago ma się dobrze 2024-02-22 15:30 Włamania nie było, ale policjanci na pusto do komisariatu nie wrócili 1 2024-02-22 14:28 Drzewo spadło na dom przy ul. Sienkiewicza w Zakopanem 2024-02-22 14:10 Krzyże i Piety w Czerwonym Dworze. Wernisaż 2024-02-22 13:56 Zaopatrzenie techniczne dla małych i dużych firm - jak wybrać i gdzie kupować? 2024-02-22 13:40 Prezydent Andrzej Duda przyjeżdża na narciarski maraton na Kasprowy 9 2024-02-22 13:36 Kurs angielskiego online indywidualny czy w grupie - co wybrać? 2024-02-22 13:07 Coraz mocniejsze podmuchy halnego w Zakopanem. Interwencje strażackie (WIDEO) 2024-02-22 13:01 Najlepsze miejsca na randkę na Podhalu 2024-02-22 12:02 Tragiczny finał policyjnego zatrzymania 5 2024-02-22 11:00 Zmarł Mirosław Przekupień, od początku związany z Fundacją Pro Artis 2024-02-22 10:22 Odnalazł się pies, który zaginął w Bukowinie Tatrzańskiej (AKTUALIZACJA) 1 2024-02-22 10:00 Lawinowa dwójka i trudne warunki panują na tatrzańskich szlakach 2024-02-22 09:30 W Rabciu na folkowo 2024-02-22 09:00 Silny wiatr unieruchomił kolejkę na Kasprowy Wierch. Tak wieje w Zakopanem (WIDEO) 4 2024-02-22 08:30 Piątek z "Misiem Kudłockiem" 2024-02-22 08:00 Rozdajemy turystom z Węgier list do Orbana. Napisała go Ludmiła, uchodźczyni z Chersonia 5 2024-02-21 22:19 Urodzinowe świętowanie Witkacego już trwa. Na początek uczta dla najmłodszych (WIDEO) 2024-02-21 21:40 Jeśli naprawdę kochasz zwierzęta - adoptuj psa ze schroniska! 2024-02-21 21:02 Miś Kudłocek czyli Kubuś Puchatek na Podhalu. Konkurs dla najmłodszych! 2024-02-21 20:30 Nie chcę teatru przy Krupówkach. Świadomie wybraliśmy miejsce na Chramcówkach, na uboczu 2024-02-21 19:59 Czy dzwon wróci na Kasprowy Wierch? Jest decyzja TPN 15 2024-02-21 19:31 W rytm przebojów Maanamu zebrali blisko 200 tysięcy złotych, balowicze pokazali dobre serca 2024-02-21 18:44 Komendant odchodzi na emeryturę. Jest jego następca 4 2024-02-21 18:31 Pogniywany Nepomuk. Spotkanie z autorem książki 2024-02-21 18:00 Wielka szczelina w śniegu na Babiej Górze. Może zejść lawina 2024-02-21 17:59 Zmarła nauczycielka ze szkoły na Cyrhli. Wspaniały człowiek, wychowawca 2 2024-02-21 16:59 Poseł z Orawy ukarany za udział w szturmie na Sejm 19 2024-02-21 15:59 Zatrzymania urzędników nowotarskiej skarbówki. W tle korupcja i zorganizowana przestępczość 6 2024-02-21 15:30 Niby policjant a całkiem jak strażak 1 2024-02-21 14:58 Pieniądze zgubione na Olczy. Na uczciwego znalazcę czeka nagroda 2024-02-21 14:39 Poważny wypadek na Zakopiance w Rdzawce, są poszkodowani 2024-02-21 14:05 Zatrzymania w nowotarskim urzędzie skarbowym 11 2024-02-21 14:00 Perfidni oszuści naciągnęli seniora, mieszkańca Nowego Targu 2024-02-21 13:24 Sportowa Frajda na stoku 2024-02-21 12:59 W Zakopanem znaleziono saszetkę z pieniędzmi 2 2024-02-21 12:04 Utrudnienia na Drodze Oswalda Balzera 2024-02-21 11:59 Poruseństwo, czyli Powstanie Chochołowskie, dziś darmowe zwiedzanie Zagrody Bafiów 2 2024-02-21 11:31 Młodzi twórcy mogą zgłaszać prace do przeglądu zakopiańskiej sztuki współczesnej 2024-02-21 10:28 Finanse pod kontrolą - jak unikać pułapek zadłużenia i odzyskać spokój? 2024-02-21 10:22 Znaczenie odpowiedniego stroju w sportach walki
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-02-22 20:01 1. Roman, doinformuj się jak się liczy lata pracy na granicy. Kiedyś za granicą spotkałem emerytowanego technika kryminalnego z ówczesnego WOP-u. Człowiek był po czterdziestce i "dorabiał" sobie do emerytury ... . Także ten. 2024-02-22 19:55 2. Trochę dziwna decyzja i dziwne tłumaczenie. Byłoby zrozumiałe gdyby wszystkie parki w jednym czasie tak robiły skoro chronią zwierzęta. W tym tekście wynika że na Babiej Górze występują cietrzewie i trzeba je chronić a np w Tatrach gdzie chyba też je można spotkać niczego się nie zamyka i nie trzeba chronić? 2024-02-22 19:41 3. Może coś dowiemy się o rozpoczęciu ekshumacji grobów na Wołyniu. 2024-02-22 19:39 4. Kandydat myślący, kandydat czujący, człowiek czynu z odpowiednią wizją i wrażliwością, nad czym się tu zastanawiać 2024-02-22 19:24 5. Milicjanci zawsze mają milion tłumaczeń,żeby tylko nie być winnym.Prawda jest taka,że gdy jest dwóch milicjantów i jedna osoba cywilna,nikt jej nie uwierzy bo milicjantów jest dwóch.Tak to działa od lat i nic się nie zmieniło. 2024-02-22 19:11 6. apel do wszystkich kandydatów. przyjazne zakopane, zakopane jest jedni itd. skąd zwykły szarak ma wiedzieć, jaka to jest opcja polityczna? może by kandydaci objaśniali w nazwach swoje poglądy ? przy urnie człowiek nie wie czy to platfus, lewus, pisior czy jeszcze inne zło. chyba że myślą że ich każdy zna, ale to można leczyć. 2024-02-22 18:57 7. @ SlynnaPraczka, największym wrogiem Polaków jest pis 2024-02-22 18:40 8. to ten co Gubałówkę otwierał? 2024-02-22 17:33 9. "knieja" i co w zwiazku z tym?? 2024-02-22 17:12 10. Pare lat temu prezydent przyjechal z nartami na stok w Rabce. Poza innymi witajacymi, w ramach niespodzianki, wyskoczyli z lasu kodziarze. Stok jest dosc stromy i te powsinogi pospadaly w dol, jadac bezradnie na czterech literach a nawet ... na twarzy. Ubaw byl niezly, pelne posmiewisko na stoku jak nigdy. No i te czerwone facjaty !
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

FILMY TP


REKLAMA