Reklama

2023-12-06 21:45:38

6 grudnia

Laponia, Myra czy USA? Skąd się wziął ten nasz Święty Mikołaj?

Jedni mówią, że mieszka w Laponii, inni że był biskupem w tureckiej dziś Anatolii, a ci bardziej komercyjni widzą go jako wielkiego, brodatego odzianego na czerwono krasnala z butelką popularnej coli w dłoni.

O wyjaśnienia poprosiliśmy religioznawcę, Klementynę Bednarz, która przygotowała dla nas szczegółowy raport dotyczący postaci Świętego Mikołaja. Podkreśla, że ulubiony święty wszystkich dzieci - ten od prezentów - to jedna z niewielu postaci, które spowija prawdziwa legenda. A na całym świecie wiele miast przyznaje się do ścisłych związków ze Świętym Mikołajem. 

-  Co niektórzy są przekonani, że w starożytnej Patarze w Turcji, inni mówią, że nie tam, a w Patras w Grecji, narodził się  ulubieniec dzieci. Wyznaczanie daty kiedy, nastręcza trudności. Było to około 272, 345 lub 352 roku - przypomina Klementyna Bednarz. 

Poniżej jej opowieść o legendarnej postaci, która doskonale łączy Wschód z Zachodem. 

"Święty Mikołaj istnieje w ikonografii, tak prawosławnej, jak i katolickiej. Łączy Wschód z Zachodem. Wzywany jako: Mikołaj z Myry cudotwórca. O nim Jan Paweł II powiedział " Mikołaj to patron daru człowieka dla człowieka".

Występuje w gronie Czternastu Świętych Wspomożycieli. Jest patronem bednarzy, cukierników, kupców, młynarzy, piekarzy, piwowarów, rzeźników, krawców, tkaczy, sprzedawców wina i zboża a także notariuszy i sędziów. To opiekun panien na wydaniu, kobiet oczekujących na potomstwo, noworodków i dzieci. Także innych przedstawicieli: studentów, pielgrzymów, podróżnych, opiekun pasterzy oraz władca wilków. O orędownictwo proszą go . Najczęściej przedstawia się go w szatach biskupa rytu łacińskiego bądź greckiego. Na głowie ma mitrę. Jego atrybutami są między innymi : anioł, anioł z mitrą, chleb, troje dzieci lub młodzieńców w cebrzyku, trzy jabłka, trzy złote kule leżące na księdze lub trzymane w dłoni, pastorał, księga, kotwica, sakiewka z pieniędzmi, trzy sakiewki, okręt, bądź worek prezentów. 

Świętego rewidowanie

O jego pobożnym i prawym życiu Świętego Mikołaja świadczą liczne cuda. Najbardziej utrwalone w ludzkiej pamięci przedstawienia to te z literatury, np. z "Boskiej Komedii" Dante Alighieri oraz w malarstwie - "Trzy córki" autorstwa Fra Angelico z 1437 roku,  wykonane temperą na desce. Dotyczą one  jednej i tej samej opowieści, zgodnie z którą Mikołaj uposażył biedne panny, umożliwiając im zamążpójście. Trzykrotnie pod osłoną nocy wrzucał przez okno pieniądze przeznaczone na posag dla każdej z panien.
Jest pośród innych podanie, że Mikołaj miał moc wskrzeszania umarłych. Według niego Mikołaj wskrzesił trzech ludzi zamordowanych w złości przez hotelarza za to, że mu nie zapłacili należności za nocleg.

Spiętrzenie cudownych opowieści, tak typowe dla średniowiecza i hagiografii, to przyczyna dla której historyczność Mikołaja została zakwestionowana. Rewizja dotycząca Świętego w kościele katolickim odbyła się zarządzeniem soboru watykańskiego II. Papież Paweł VI, w 1969 roku.  Calendarium Romanum podjął działanie ukrócające  baśniowość narosłą wokół świętego i zostawił zaledwie tylko notatkę o nim, pozostawiając wolnej woli wyznawców wspomnienie tej postaci. 

Myra kontra Bari

Święty Mikołaj zmarł prawdopodobnie między 345 a 352 rokiem dożywając wieku nestorowego, mając ponad siedemdziesiąt lat (w tym czasie większość ludzi umierała młodo, przed trzydziestym rokiem życia). Jego ciało zostało pochowane ze czcią w Myrze, gdzie przetrwało do 1087 roku, do czasu kiedy miasto opanowali Turcy. Było to przyczyną dla której relikwie świętego biskupa Mikołaja z Myry zostały przetransportowane do Bari (w południowo-wschodniej części Włoch). 

Wydarzenie przywiezienia relikwii mocniej powiązało  świętego Mikołaja z Adriatykiem i osobami pracującymi na morzach (i oceanach świata), którzy mają i w świętym Mikołaju wielkiego orędownika. To nie Myra a Bari zostało światowym ośrodkiem kultu świętego. W Bari, chociaż w liturgii pamiątkę o świętym Mikołaju obchodzi się szóstego grudnia, dodatkowo świętuje się dziewiątego maja, dzień w którym miasto, którego Św. Mikołaj został patronem, otrzymało relikwie świętego.
Usytuowane w Bari sanktuarium świętego Mikołaja to bazylika,  jeden z najcenniejszych zabytków architektury romańskiej Włoch. Pielgrzymują do sanktuarium czciciele tak katoliccy jak i prawosławni. Także wierni z Zakopanego. Tego roku jesienią z kościoła pod wezwaniem Świętego Krzyża, pod przewodnictwem proboszcza parafii księdza Mariusza Dziuby wyruszyła trzydziestoosobowa grupa pielgrzymów do Bari. Właśnie do sanktuarium świętego Mikołaja. Organizatorem pielgrzymki było zakopiańskie biuro podróży "Pomian Travel". 

Góralskie zwyczaje

Niegdyś w Polsce szóstego grudnia podhalańscy pasterze szli do spowiedzi, przynosili do kościoła dary w postaci drobiu aby im wilk owiec i bydła nie brał. Niewskazane były prace związane z motaniem wełny albowiem istniało przekonanie, że wilk może zamotać się pomiędzy owce i narobić szkody. Najlepiej było w tym dniu pościć i mieć przy sobie poświęcony obrazek patrona. 
Zwyczaj obdarowywania dzieci podarunkami nie był powszechny. Rodzice wkładali dziecku pod poduszkę co najwyżej parę jabłek, cukierki lub inne drobiazgi, np. ołówek.

Obecnie kult Świętego uległ komercjalizacji. Z mikołajkami kojarzy się handel. Osiąga niemałe obroty. Teraz Święty Mikołaj to już nie nobliwy patriarcha biskup Myry, a dobrotliwy starszy pan z białą brodą, odziany w czerwony ubiór przepasany czerwonym pasem. Według znanych legend i baśni w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi on dzieciom prezenty saniami  ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. W zaprzęgu znany najbardziej jest Rudolf, renifer z czerwonym nosem. Według różnych wersji Mikołaj zamieszkuje wraz z grupą elfów Laponię, za kołem podbiegunowym. Dzięki sprawnej promocji, ten wizerunek praktycznie zastąpił tradycyjny wygląd biskupa z Myry.

Dziadek Mróz i Śnieżynka

Poprzedzający święto zwyczaj pisania listu przez dzieci do świętego Mikołaja jest powszechny. W obdarowywaniu dzieci bierze udział nie tylko rodzina, najbliższy krąg znajomych ale i parafia, do której przynależą. Nawet obce osoby odgrywają rolę świętego w zorganizowanych mikołajkach w placówkach oświaty, sklepach i na ulicach.
Grzeczne dzieci dostają łakocie. Niegrzeczne mogą zostać porwane albo we snach nawiedzane, według staroniemieckiej tradycji, przez Krampusa i Ruperta. W Polsce święty Mikołaj najczęściej występuje sam bez towarzyszących mu anioła i diabła, jak to bywało niegdyś. Łobuzy ponadto zamiast podarków znajdują rózgę albo rózgę pośród innych podarków. Z mikołajek korzystają nie tylko dzieci. Obdarowujemy się wszyscy niezależnie od wieku. Onegdaj w innym systemie politycznym, idąc za przykładem rosyjskim i białoruskim, Mikołaja próbowano zastąpić Dziadkiem Mrozem, którego wnuczką jest Śnieżynka. 

W obchodach mikołajek zauważa się nie tylko wiele baśniowych barwnych niezwykłych motywów tak właściwych dla twórczości średniowiecza ale i wkomponowanie w nie różnych rodzimych wątków, zgodnie z inkulturacją, rodem z krajów gdzie są one bądź były praktykowane. 

Święty Mikołaj jest coraz częściej utożsamiany z mikołajkami, Bożym Narodzeniem i świątecznymi prezentami pod choinką. Tam gdzie nie on przynosi prezenty w okresie Godów robi to aniołek. W mikołajki dostaje się tylko zazwyczaj pierniki i figurkę z czekolady, przedstawiające świętego. Obecnie najczęściej w mikołajki obdarowujemy się słodyczami. Niekiedy pośród nich trafia się rózga. Mikołajkowe prezenty, często pakowane w ozdobne torebki, ukrywane są pod poduszką, bądź wkładane do specjalnie w tym celu zawieszonej mikołajkowej skarpety. 

Pomimo starań papieża Pawła VI nie zanikła baśniowość, ani magia tego święta. Jest ona współczesnemu człowiekowi potrzebna. Ten dzień przygotowuje nas do świąt Bożego Narodzenia. To takie glamour!  Nie wyobrażamy sobie iż mogłoby być inaczej" - pisze Klementyna Bednarz. 

opr. rav

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  KOZA DOJNA - 783 575 415
 • PRACA | dam
  REMONT DACHU. Zlecę wykonanie remontu dachu polegającego na wymianie gontu drewnianego na blachę imitującą gont (np. Janosik) wraz z obróbkami. Powierzchnia dachu to około 3000 m2. Celem ustalenia szczegółów i złożenia oferty proszę o kontakt na numer 502732604
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię na stanowisko fryzjer, pełne świadczenia, wysokie zarobki. 600050535 dorotakolasaa@gmail.com
  Tel.: 600050535
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o powierzchni ok. 53.5 m2, również PIWNICA 21 m2. Możliwość połączenia lokali. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Lokal handlowo usługowy 48 m2 -Aleje 3 maja Zakopane Sprzedam 660797241 b12.pl.
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Sprzedam nowego Forda connecta LII kolor szary 3 miejsca z przodu ,hak,bagażnik.Faktura VaT /pełny odpis netto oraz Vat w jednym miesiącu/.Cena 82000 zł /netto/. 601592780 jan_kaczor@wp.pl
  Tel.: 601592780
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI, GONTY - 788 344 233.
 • PRACA | dam
  Biedronka w Nowym Targu poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Kierownik Sklepu i Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/63639/. 222051033 Jeronimo Martins Polska S.A. Biuro Główne ul. Doln klaudia.soja@jeronimo-martins.com
  Tel.: 222051033
 • PRACA | dam
  Biedronka w Jabłonce poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/12517/. 222051033 www.pracawbiedronce.pl
  Tel.: 222051033
 • PRACA | dam
  Biedronka w Lipnicy Wielkiej poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/49546/. 222051033 www.pracawbiedronce.pl
  Tel.: 222051033
 • PRACA | dam
  Biedronka w Zakopanem poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/39069/. Infolinia 222051033 www.pracawbiedronce.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam BACÓWKĘ, nowo wybudowaną na Sralówkach. 515 503 494.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • USŁUGI | budowlane
  KLIMATYZACJA. Oferuje dobór i montaż klimatyzacji a także automatykę kotłowni, ogrzewania. Zapraszam do skorzystania z darmowej wyceny. 504163439 biuro@majerczyk.pl
  Tel.: 504163439
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy OSÓB DO PRACY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM na stanowiska: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, OBSŁUGA BARU MLECZNEGO, KELNER/-KA. Zakopane - 600 035 080, 600 035 355.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam 2 HEKTARY POLA. 505 429 375.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DO SPRZEDANIA MIESZKANIA W ZAKOPANEM - 607 506 428.
 • USŁUGI | budowlane
  Remonty-Wykończenia/Hydroizolacje budynków. 794 964 176 kacper.piczura@gmail.com
  Tel.: 794
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię Działkę widokową w Kościelisku. 600404554 grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 600404554
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • PRACA | dam
  PRACA W PENSJONACIE z zamieszkaniem. 601 661 661.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-07-19 21:39 Niech święty Florian ma cię w opiece, strażacy żegnają swego młodego druha Aleksa 2024-07-19 20:35 Na Nosal w dwie minuty (WIDEO) 2024-07-19 19:35 Szlak Wokół Tatr - będą nowe odcinki kultowej trasy rowerowej! 2024-07-19 18:35 Tragedia w Tatrach. Nie żyje 61-letni turysta 2024-07-19 17:59 Budowa przy Drodze do Walczaków wstrzymana przez nadzór budowlany 4 2024-07-19 16:59 Większe boisko na Orkana mało realne. Będą rozmowy z COS, są pomysły na inne lokalizacje 4 2024-07-19 16:39 Zamknięta droga na Cyrhli 2024-07-19 16:00 Uwaga na przejeździe kolejowym - wszystko się nagrywa 1 2024-07-19 15:30 Niedzielny koncert na tarasie MCK 2024-07-19 15:00 Krzysztof Przybyła nadleśniczym 2024-07-19 14:33 Kolizja na Alejach 3 Maja w Zakopanem 2024-07-19 14:20 Co robić w weekend w Zakopanem? 2024-07-19 13:38 W Sromowcach flisacy mają pełne ręce roboty (WIDEO) 5 2024-07-19 12:59 Zdjęcia z wypadku, w którym ucierpiała zakopiańska łyżwiarka szybka w Niemczech 2024-07-19 11:59 Napadł na młodą kobietę, był już karany za rozbój. Jest na wolności 14 2024-07-19 10:59 Muzyczna podróż z Szymanowskim przez Zakopane 2024-07-19 10:45 Zapalenie przyzębia - przyczyny, objawy i sposoby leczenia 2024-07-19 10:30 "Wolni". Podróż do enklawy ciszy. Mamy dla Was bilety 2024-07-19 10:00 Giń rowerzysto, kto z rozpędem w łańcuch wjedzie, ten może fiknąć kozła 6 2024-07-19 09:11 Tragiczny finał wypadku w Bustryku. Nie żyje nastolatek (WIDEO) 11 2024-07-19 09:00 Ta kawiarnia Was zadziwi. Jedyne takie miejsce w Zakopanem, a może i w Polsce (ZDJĘCIA) 2024-07-19 08:18 Samochód potrącił nastolatka na hulajnodze. Chłopiec nie przeżył (WIDEO) 1 2024-07-19 08:00 Będzie skarga na dyrektora i może ruszy Korpus Wsparcia Seniora 8 2024-07-18 22:59 Posłanka z Podhala z nominacją na wiceszefową Komisji Zatrudnienia i Spraw Społecznych w PE 32 2024-07-18 21:47 Fatalny wypadek z udziałem polskich panczenistów, poszkodowana zakopianka 1 2024-07-18 21:40 Znamy nowego szefa centrum sportu i rekreacji. Znane nazwisko 1 2024-07-18 21:00 Błoto i koleiny. Równia Krupowa zdewastowana po koncercie (WIDEO) 18 2024-07-18 20:34 Zamknięta ulica Przewodników Tatrzańskich, zmiana kursów autobusów 2024-07-18 20:20 Uraz podudzia i ukąszenie, na ratunek ruszyli ratownicy GOPR, poszkodowana ewakuowana 2024-07-18 19:30 Góralski plus latynoski żywioł i mamy nowy wideoklip Basi Giewont (WIDEO) 2024-07-18 19:00 Kto stoi za kradzieżą drogocennego dzieła? Celina Stefańska na tropie. Mamy dla Was książki 2024-07-18 18:30 Kilka miejskich toalet już otwartych. Jedna zdewastowana 4 2024-07-18 18:03 Największa hurtownia stolarska na Podhalu - gdzie ją znaleźć? 2024-07-18 17:30 Welcome to Gubałówka (WIDEO) 6 2024-07-18 16:28 Policja zatrzymała nocnego napastnika, Onet pisze o niedoszłym linczu 2 2024-07-18 15:30 Superbohaterowie w szczytnym celu 2024-07-18 15:30 Zawężony chodnik. Trudno tędy przejść latem, a co dopiero zimą 2 2024-07-18 14:49 Czy ktoś widział tego kotka? 2024-07-18 14:41 Groźny wypadek na Waksmundzkiej 2024-07-18 14:09 Napadł na dwóch mężczyzn, kastetem wymusił pieniądze i już siedzi 7 2024-07-18 14:00 Lustro Historii w rocznicę Bitwy Warszawskiej 2024-07-18 13:33 Uziomy w instalacjach odgromowych - krótki, ale praktyczny przegląd 2024-07-18 13:00 Podwójny sukces Stanisława Apostoła (WIDEO) 2024-07-18 12:59 Najczęstsze błędy przy sporządzaniu testamentu i jak ich unikać 2024-07-18 12:30 Kluszkowce zapraszają do wspólnego świętowania 3 2024-07-18 12:00 w Łopusznej w szranki staną Koła Gospodyń Wiejskich z nowotarskiej gminy 2 2024-07-18 11:10 Na krawędzi wspinania Jana Muskata 2024-07-18 10:30 Moc biegania, to moc pomagania 2024-07-18 10:01 Duże korki na zakopiance 2 2024-07-18 09:00 Warsztaty edukacyjne Artolingua, czyli jak łączyć muzykę ludową z nowoczesną 4
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-07-19 22:58 1. A którz to pisze po "góralsku" - "kosili psioro" toż to lachowsko-sądecka gwara skoro tak piszesz to górale wiedzą kim jesteś mr. Ryba !!! 2024-07-19 22:38 2. wpisz to hasło "Ile Polska otrzymała pieniędzy z UE przez 20 lat" I NIE POGRĄŻAJ SIĘ BARDZIEJ 2024-07-19 22:13 3. Pozdrawiam sąsiada, ale trzymam kciuki za dewelopera. Jestem zorientowana co nieco..... 2024-07-19 21:14 4. #Janek - Forsal "Ile Polska otrzymała pieniędzy z UE przez 20 lat? Kwota robi wrażenie " , Money "Tak Polska skorzystała na członkostwie w UE. Ministerstwo pokazało wyliczenia" - 161,6mld E. Skąd masz 245 Jareczku ? Inwektywy ad personam nie działają na mnie :) 2024-07-19 20:18 5. Winny jest system szkolenia, kierowcy uczą się jak zaliczyć egzamin. A posiadanie prawa jazdy nie jest obowiązkiem tylko przywilejem. Patrząc co oni, tzw. posiadacze praw jazdy wyprawiają na drodze jestem pełen obaw że tego nie wytępimy bez radykalnych rozwiązań. 2024-07-19 20:12 6. O co chodzi z tą piłką ?, Najbardziej przepłacany i przeszacowany sport na świecie, a w Polsce to już są jaja. reprezentacja za ostatnie wypociny i kompromitację (koleją) na Euro dostała 10mln zł, a siatkarze którzy doszli do ćwierćfinału dostali 1mln zł - to są jakieś żarty. Dość budowania fikcji jaką jest to że piłka jest naszym sportem narodowym i wpajania dzieciom bzdur jakie to wszystko jest ważne. Rodzice płacą kasę ze treningi piłkarskie dzieci, płacą kupę kasy za sobotnie turnieje, bo ktoś wpaja dzieciom jakie to ważne, To wszystko to fikcja dla kręcenia kasy. Niektóre turnieje kosztują po kilkaset złotych. Kasa się kręci, więc czemu klub nie wybuduje sobie stadionu na działce którą sobie wcześniej kupi ? I wtedy może sobie zaprojektować to co sam będzie chciał - PROSTE !!!! 2024-07-19 19:47 7. ten @xxx, we wszystkim zmyśla i konfabuluje jak każdy pisuar czy konfederata każdy może to w internecie przeczytać. Polska od 01. 05 .2004 do grudnia 2023 r. po odliczeniu składek otrzymała 245 mld euro 2024-07-19 19:26 8. O ile na początku po wejściu jakaś logika była to teraz jedno wariatkowo. Przecież wszystkiego te dyrektywy to sen pijanego wariata. Zakaz palenia węglem, drzewem, gazem. Dopłaty do złomów elektrycznych typu rower i samochody. Kary za segregację śmieci dla prostego człowieka, a wielkie korporacje produkują śmieci na potęgę. Zakaz wszystkiego. Ja ich wszystkich p .ę. Jak mi przyjdą z kontrolą to poszczuję psami Trzeba wyjść z tego eurożymskokraińskiego kołchozu 2024-07-19 19:11 9. pewne jest to, że to ty STOCZYŁEŚ SIĘ i wypisujesz jakieś brednie JEDEN WIELKI SŁOWOTOK 2024-07-19 19:07 10. Faktycznie, dużo idzie tego materiału związanego ze spływem. Ja myślałam, że im więcej spłyną w ciągu dnia to mają większy zysk a tu pomyśleć że charytatywnie.
2024-07-15 15:01 1. Pan prezes Zubek jak zwykle w pierwszym szeregu. Parcie na szkło jest... 2024-07-13 22:34 2. Giewont nawet gdyby nie miał foto, to i tak jest najpiękniejszy. 2024-07-13 20:45 3. Jaguś bedzie łolimpiade robić. Toć dośfiadcenie mo. 2024-07-08 21:41 4. Nt to wioska jest przecież 2024-06-22 16:50 5. Dobrze że wreszcie jest. Ale to i tak o ponad 30 lat za późno. I o to mam pretensje do władz Zakopanego, wszystkich od 1989 roku. 2024-06-10 21:44 6. Super impreza, moje gratulacje. Szkoda tylko że osoba która Wam tyle pomogła została przez was pominięta. Nawet nie usłyszałem od Was dla Pana M G słowa dziękujemy. 2024-05-19 18:55 7. Czyli zaczyna się jazda " bez trzymanki"_ kilku Radnych jest z poprzedniego wyboru ( nic nie robili ) nowi dużo obiecują. Nie wiadomo jakich zastępców będzie miał Burmistrz ( Pani od żółtych wstążek) odpadła...... 2024-04-22 15:13 8. Tutaj można się wiele dowiedzieć o naszym świecie i przyszłości. Super! 2024-04-21 22:36 9. Dlaczego nie piszecie o hejcie jaki sąsiedzi wyrzygują na organizatorów tej inwestycji? Grupa sąsiadów brnie w zaparte, skargi, blokady, pisma, w żaden sposób nieuzasadnione. Może nagłośnienie ich zachowania przywróci im poczucie przyzwoitości i serdeczności wobec osób którym los nie oszczedził kalectwa? 2024-04-05 23:21 10. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę"
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP


REKLAMA


Pożegnania