Reklama

2023-12-08 11:00:16

Reklama

Podhale

To nie był klaps

Dzieci są bite, gwałcone, poniżane. Tuż obok nas.

Nastoletnia Ania w ciągu kilku miesięcy została zgwałcona dwa razy. Za każdym razem sprawcami byli panowie poznani przez internet. Szukała u nich bliskości, której nie miała od najbliższych.

Historia Jakuba jest tak drastyczna, że trudno ją opisać. Matka ukarała go za nieposłuszeństwo tak, że trafił do szpitala, a ona została oskarżona z art. 197 § 2 k.k. jako sprawca "wykonania innej czynności seksualnej" (sprawa w sądzie się toczy). Kolejna matka uderzyła córkę krzesłem. Pani biznesmen z Zakopanego potrafiła swojemu dziecku dać z pięści. Tłumaczyła, że jej bicie przez rodziców wyszło na dobre.

Najmłodszy podopieczny Centrum Pomocy Dzieciom w Ludźmierza ma trzy lata. Był bity przez ojca. Nie mówił, unikał konfrontacji wzrokowej. Przedszkolanki były przekonane, że jest dzieckiem autystycznym. Dzięki spotkaniom w Ludźmierzu, nadrabia stracony czas.

Każda ze 130 historii (bo tyle dzieci - ofiar przemocy w ciągu roku przewinęło się przez ludźmierskie CPD) jest przerażająca i nie powinna się zdarzyć.

Bez pomocy państwa i samorządu

Centrum Pomocy Dzieciom w Ludźmierzu to ośrodek, który pomaga dzieciom pokrzywdzonym przestępstwem. Pod jednym dachem dziecko i jego rodzina otrzymują kompleksową i bezpłatną pomoc psychologiczną, prawną, terapeutyczną i lekarską.

Ośrodek działa bez złotówki z kasy państwowej, jest ponoć jedynym w Europie CPD, które nie ma wsparcia finansowego ze strony samorządu. Pomaga dzięki różnym grantom i biznesowym sponsorom, np. Ikei.

Ludźmierskie centrum jest jednym z dziewięciu w Polsce, jedynym w Małopolsce, dlatego pomagało nawet dzieciom z Krakowa. Przede wszystkim korzystają tu z pomocy dzieci z powiatów nowotarskiego, tatrzańskiego, suskiego i limanowskiego. Obecnie jest ich 56. Po pomoc może zgłosić się rodzic czy opiekun, trafiają tu dzieci skierowane przez państwowe instytucje, np. sąd rodzinny. Pracuje tu kilkunastoosobowy zespół, złożony z psychologów, terapeutów, lekarza psychiatrii, pediatry i prawnika.

- Duża część spraw, które do nas trafiają, jest związana z przemocą w domu i współistniejącym nadużywaniem alkoholu - podkreśla Weronika Potaczek, prezes Fundacji PoWer, która prowadzi ludźmierski CPD. Sprawcami są nie tylko mężczyźni, aż w pięciu przypadkach w tym roku były to kobiety. Po pomoc zwrócili się mężowie tych pań.

- Nie zawsze są to rodziny patologiczne. - Przemoc domowa lubi ciszę, dlatego często nie zdajemy sobie sprawy, z jakim trudem mierzą się sąsiedzi czy znajomi z pracy. Co więcej, obserwujemy jawne przyzwolenie na przemoc wobec dzieci -  podkreśla szefowa ośrodka w Ludźmierzu.

Rodzice nie znają często innych metod wychowawczych poza biciem czy psychicznym poniżaniem. Dlatego CPD pomaga także rodzicom, którzy chcą się zmienić.

Dziecko - karta przetargowa

Do Ludźmierza trafiają też dzieci przy okazji burzliwych rozwodów. - Niestety, rodzice często grają dziećmi, które bywają nie tylko ofiarami przemocy, ale też manipulacji. Bywa, że jeden z rodziców namawia dziecko do oskarżenia drugiego z rodziców o przemoc czy molestowanie seksualne. - Z tego powodu ważne jest, aby CPD reprezentował dziecko, a nie, którąś ze „stron” - tłumaczy prezeska Fundacji PoWer.

Fajny kolega z internetu

Niestety, sporą grupą podopiecznych ludźmierskiej fundacji są dzieci molestowane seksualnie. Zdarza się, że dzieci swoich oprawców poznają w internecie.

- Rodzicom wydaje się, że jak dziecko siedzi w domu, to jest bezpieczne. Nie jest tak - przekonuje Weronika Potaczek.

Schemat zawsze jest podobny. Ktoś pisze do dziecka, podaje się za rówieśnika, pomaga w odrabianiu lekcji, zdobywa zaufanie. Okazuje się fajnym przyjacielem, któremu można wszystko napisać, pożalić się na mamę czy koleżankę. Po kilku tygodniach "fajny kolega" prosi o nagie zdjęcie, filmik, podczas którego dziecko ma się dotykać w intymne miejsca. Szantażuje, że jeśli nie dostanie tego, upubliczni to, co dziecko pisało na matkę czy kolegów.

- Takie dziecko się zmienia, bywa, że się samookalecza, ma zachowania depresyjne. Bywa też rozseksualizowane, bo zaczyna się samo traktować jako podmiot seksualny - opowiada prezeska Fundacji PoWer.

Zdarza się, że z poznanym przez internet znajomym dziecko spotyka się w realu. Czasem gwałcicielem bywa dobry znajomy rodziców.

Najmłodsza dziewczynka, która trafiła w tym roku do ośrodka w Ludźmierzu z powodu molestowania seksualnego, ma 11 lat.

Coraz większym problemem jest przemoc rówieśnicza, dzieci traktują agresję prawie jak normę. Na dowód pokazuje rozmowę w internecie w grupie klasowej w jednej z podhalańskich szkół. Ktoś pyta o sprawdzian z romantyzmu. Kolega odpowiada: "zamknij piz.... Bo co k..., leszczu bagienny? rozj....cię".

Co trzecie dziecko ofiarą przemocy

Według tegorocznych badań Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, aż 66% uczniów doświadczyło przemocy rówieśniczej. Co trzecie jest ofiarą przemocy dorosłych. Widać to także w pracy CPD w Ludźmierzu. - Pracujemy z dziećmi i z rodzicami. Naszymi sposobami udaje nam się nakłonić do przyjazdu rodzica - sprawcy do ośrodka. Nie jesteśmy sądem, nie oceniamy, nie karzemy. Jesteśmy po to, żeby pomóc. Wysłuchać rodzica przemocowca, pracować z nim. Choć bywa, że sami zawiadamiamy sąd, jeżeli dalej jest zagrożenie dla dziecka i dochodzi do przemocy - podkreśla Weronika Potaczek. - Reprezentujemy dziecko, jesteśmy jego menadżerem - dodaje.

Bolączki CPD

Niestety, prowadzenie takiego ośrodka to nie tylko zajmowanie się dziećmi, ale ciągłe szukanie pieniędzy na utrzymanie. Bardzo przydałoby się więcej psychologów, potrzebna jest drukarka czy laptopy, na które nie ma pieniędzy. Ostatnio pojawiła się także groźba tymczasowego zamknięcia centrum, z uwagi na kończącą się umowę na wynajem budynku.

- Mamy już nowe lokum, ale nie wiem, czy zdążymy z przeprowadzką. Nie możemy wyobrazić sobie, że w dniu 1 stycznia dzieci nie będą mogły przyjść na terapię - mówi Weronika Potaczek. - Z depresją jest jak z rakiem, którego leczenia nie można przerwać, to bardzo niebezpieczne dla dziecka. Taka sytuacja może prowadzić nawet do śmierci dziecka - przekonuje. Martwi się, że po przeprowadzce rodzice z Ludźmierza i okolic nie przywiozą dzieci w do nowego lokum.

- Przez ostatni rok udało się w Ludźmierzu zbudować wspaniały zespół specjalistów. Jako prezes Fundacji PoWer jestem zapraszana na wykłady do Wieliczki, Myślenic czy nawet Warszawy, aby opowiedzieć o podhalańskim CPD - podkreśla Weronika Potaczek. - Nie chciałabym tego zmarnować, bo pod Tatrami na naszą pomoc czeka dużo dzieci i rodziców. Dodaje, że CPD jest jedyną w Małopolsce instytucją o takiej wąskiej specyfice - świadczącą pomoc dzieciom skrzywdzonym.

IMIONA DZIECI ZOSTAŁY ZMIENIONE

Beata Zalot

Fot. załoga Centrum Pomocy Dzieciom w Ludźmierzu

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Zakopianka 2023-12-08 15:13:25
A zakopiański kościelny,ministrant i jeszcze jeden góral twierdzą że rodzice są właścicielami dziecka i mogą robić co chcą ze swoim dzieckiem.Dzieki Bogu inni zmadrzeli i ustawa antyprzemocowa nareszcie została przegłosowana.Becia może i jest zmartwiona ale dzieci nareszcie mogą odetchnąć.Popieram że zamiast Rydzykowi trzeba wspomóc ten ośrodek w Ludźmierzu.Moze TP poda numer konta tego ośrodka i kto może wyśle jakieś grosze.
Góral Zakopianczyk 2023-12-08 14:59:25
Szkoda ze nie możecie podać z imienia i nazwiska tych skur.....ow I sadystow.....
Mirka 2023-12-08 12:39:20
Nie zgadzam się z tym, że nie zawsze są to rodziny patologiczne. Dla mnie zawsze rodzina, która nie funkcjonuje normalnie jest patologią, nie ważne, że nie ma alkoholu, ale zachowanie jest jak po używkach. Są osoby, które nie nadają się na rodziców i powinna być refundowana kastracja.
zak 2023-12-08 12:09:37
zamiast Rydzykowi to im dać......

Reklama
 • SPRZEDAŻ | różne
  OPAŁ SUCHY. 609 053 978
 • KOMUNIKATY
  SOŁTYS SOŁECTWA PORONIN INFORMUJE, ŻE W DNIACH OD 26 LUTEGO 2024 r. DO 1 MARCA 2024 r. W GODZINACH OD 8.00 DO 15.00 BĘDZIE WYDAWAŁ NAKAZY PŁATNICZE I RACHUNKI ZA ODPADY KOMUNALNE ORAZ PRZYJMOWAŁ WPŁATY PODATKÓW W BUDYNKU REMIZY OSP PORONIN. Sołtys Sołectwa Poronin Stanisław Orawiec.
 • PRACA | dam
  Doświadczony deweloper zatrudni na stanowisko KIEROWNIK BUDOWY m. Kluszkowce - instalacje elektryczne oraz niskoprądowe, hydrauliczne, tynki oraz docieplenia, wykończeniowe oraz instalacyjne.
 • SPRZEDAŻ | różne
  PIERZE I PUCH Z GĘSI. 534 122 947.
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy na budowie okolice Bukowiny Tatrzańskiej. 601912296
  Tel.: 601912296
 • SPRZEDAŻ | różne
  DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, szer. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
 • USŁUGI | budowlane
  ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 660 079 941.
 • PRACA | dam
  PENSJONAT "Willa Park" W CENTRUM ZAKOPANEGO ZATRUDNI KIEROWNIKA RECEPCJI/RECEPCJONISTĘ ORAZ POMOC DO PRZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ I SPRZĄTANIA POKOI. 509 170 212
  Tel.: 509 170 212
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL NA PIZZERIĘ W ZAKOPANEM. 502 658 638
 • SPRZEDAŻ | różne
  SPRZEDAM SIANO W BALACH. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA PLAC POD MAGAZYN. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA HALE NA WARSZTAT SAMOCHODOWY, LAKIERNIĘ, PRALNIE, HURTOWNIĘ, MAGAZYN. 502 658 638
 • KUPNO
  Kupię cielęta małe Byczki. Simental i inne płatność przy odbiorze. Proszę dzwonić. Odbiór co 2 tygodnie. 724732680 chybachyba@o2.pl
  Tel.: 724732680
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ SPRZEDAWCĘ DO MAŁEGO SKLEPU SPOŻYWCZEGO w Białym Dunajcu (emerytki, praca co drugi dzień). 606 751 451.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  POSZUKUJĘ DOMU W STYLU GÓRALSKIM, ok. 100 m2, Zakopane, bliskie Kościelisko - 607 506 428.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIE DOM LUB PENSJONAT POWYŻEJ 200 M2 W ZAKOPANEM ZA GOTÓWKĘ NR KONTAKTOWY 517 340 125 ŁUKASZ luklis86@gmail.com.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI - 788 344 233.
 • PRACA | dam
  Stacja Narciarska Polana Szymoszkowa zatrudni na sezon zimowy do pracy w gastronomii: - BARMANKI - POMOCE KUCHENNE - OSOBY NA ZMYWAK I DO ZBIERANIA NACZYŃ Z SALI Więcej informacji pod nr tel.: 693 319 707
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ NIERUCHOMOŚCI ZA GOTÓKĘ! PODHALE! DZIAŁKA, DOM, MIESZKANIE. +48600404554 grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 48600404554
 • PRACA | dam
  POMOC KUCHENNĄ (kobietę) do pensjonatu w centrum Zakopanego. Na pełny etat, praca zmianowa 7-19, co drugi dzień. Brak zakwaterowania. Dobre warunki finansowe, benefity. 502 716 694
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ KIEROWCĘ NA POMOC DROGOWĄ KAT C + E. 601 502 208
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Spokojna kobieta szuka KAWALERKI w Zakopanem. Na dłuższy okres. 692 340 991.
 • PRACA | dam
  PAPI SERVICE SP. Z O.O. ZATRUDNI KIEROWCÓW. WYMAGANE KAT. C+E ORAZ UPRAWNIENIA ADR . TEL.182074845
 • USŁUGI | inne
  PRALNIA ZAWRAT - PRANIE, MAGLOWANIE - pościele, obrusy, ręczniki itp. 501 788 640
 • RÓŻNE
  PAPI SERVICE - OLEJ OPAŁOWY i OLEJ NAPĘDOWY. BIURO: PORONIN, KASPROWICZA 28 PON.-PIĄT. 08.-17.00 Tel./fax 18 20 74 845, 18 20 74 224 STACJE PALIW: ZAKOPANE, SPYRKÓWKA 4 NOWY TARG, SKŁADOWA 11 CENY HURTOWE. ZAPRASZAMY.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Wynajmę HALĘ: MAGAZYN/ PRODUKCJA - 250m. Nowy Targ, ul. Składowa. Tel. 602 290 555
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA ROLNA 1.2 HA - JORDANÓW. 515 459 584.
 • PRACA | dam
  Sklep Gil Market w Białym Dunajcu zatrudni SPRZEDAWCZYNIĘ. 18 20 739 05.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DWUPOZIOMOWE MIESZKANIE na Pardałówce - 607 506 428.
 • PRACA | szukam
  SPRZĄTANIE DOMÓW, MIESZKAŃ. 575 450 977, 739 632 283.
 • BIZNES
  Sprzedam WPOŻYCZALNIĘ NART I SNOWBORDU. 662 370 510.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  POLE ORNE. 505 429 375.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-02-25 21:40 Realni powstańcy - promocja książki "Pogniywany Nepomuk" 2024-02-25 21:00 W iście kocim stylu. Relaks w leśnych ostępach (WIDEO) 2024-02-25 20:15 Piękny widok z mało znanego miejsca (WIDEO) 1 2024-02-25 19:30 Wzrok za 3 mln złotych! Miętustwo pomaga Marysi Białońskiej 1 2024-02-25 18:43 Taka fatalna zima uderza w wielu przedsiębiorców. Czas zmienić branżę? 8 2024-02-25 18:04 W Krynicy rozdano Małe Kryształowe Kule. Oskar Kwiatkowski w gronie najlepszych 2024-02-25 18:00 Nasz czytelnik znalazł sposób na parkujący złom. Będzie skuteczny? 4 2024-02-25 17:51 Upadek Kubackiego i dobre skoki Stocha 4 2024-02-25 17:13 Korki za Nowym Targiem, później jedziemy już bez utrudnień 1 2024-02-25 17:00 Kiedy zostanie oddane nowe skrzydło jednej z największych galerii handlowych w regionie? 1 2024-02-25 16:15 Będzie połączenie autobusowe Polany Szaflarskiej z dworcem kolejowym 1 2024-02-25 15:30 Otwieramy sezon rowerowy w Szczawnicy (WIDEO) 3 2024-02-25 14:51 Żmijki, owijaki, furmańskie rękawice - targowisko w Łopusznej pęka w szwach (WIDEO) (WIDEO) 1 2024-02-25 14:45 Bardzo niski poziom wody, potok Bystra ledwo ciecze (WIDEO) 4 2024-02-25 14:30 Spotkanie górskie na zakończenie ferii 1 2024-02-25 13:15 Cyja ta gmina - ruszyli by odbić Bukowinę 15 2024-02-25 12:44 Rozgrzewka prezydenta na Kasprowym. Andrzej Duda bierze udział w maratonie narciarskim (WIDEO) 23 2024-02-25 12:40 Kolizja w Szaflarach. Korki na zakopiance 1 2024-02-25 11:59 Obroń nas Stachu w tych trudnych czasach (WIDEO) 1 2024-02-25 11:00 Wojna na promocje w marketach nie ma końca 5 2024-02-25 08:59 O poranku weszliśmy dla Was na Nosal (WIDEO) 4 2024-02-25 08:00 Jeszcze tylko przez tydzień na rynku można będzie kręcić piruety 2024-02-24 23:00 Sklep odzieżowy znanej marki przy Krupówkach zamknięty. Co się dzieje? 2024-02-24 21:45 Miał być bóbr, wyszła wydra (WIDEO) 1 2024-02-24 20:59 Oskar Kwiatkowski 11. w Pucharze Świata w Krynicy 1 2024-02-24 20:15 Polscy skialpiniści porwani przez lawinę w Tatrach Słowackich. Narciarze są ranni 1 2024-02-24 19:00 Rzędy krzyży, trochę jak na cmentarzu, lecz zwiastują zwycięstwo życia nad śmiercią (WIDEO) 1 2024-02-24 18:00 Waksmund żąda poszerzenia terenów budowlanych 7 2024-02-24 17:00 Opuszczona i zrujnowana, była regularnie dewastowana i palona, zostanie jednak uratowana 9 2024-02-24 16:00 To jedyne miejsce w mieście gdzie jeszcze można zapiąć narty i pobiegać 2 2024-02-24 15:30 O Pienińską Basztę. Zapisy do turnieju szachowego 1 2024-02-24 15:07 Zaginął czarny pies - pomóżcie go odnaleźć! 2024-02-24 15:00 Solidarni z walczącą Ukrainą (WIDEO) 27 2024-02-24 14:36 Lądował śmigłowiec LPR z pomocą rolnikowi 2024-02-24 14:16 Na Bulwarach Słowackiego drzewo spadło na ulicę 2024-02-24 13:30 Z cyklu Mam "Wam coś do powiedzenia" - Marek Brynkus nie powiedział nic 2024-02-24 12:30 Kolejna buda szpeci krajobraz w centrum Zakopanego 8 2024-02-24 12:00 Targowisko w Łopusznej już w niedzielę 2024-02-24 11:30 Jako przedsiębiorcę mnie ta sytuacja bulwersuje. Ile Zakopane wydaje na otwieranie sezonu? 27 2024-02-24 10:45 Zobaczcie jak dziś w Tatrach wieje! (WIDEO) 2024-02-24 10:30 Masz stare, szkolne zdjęcia to je przynieś, bo szykują się niezłe urodziny 2024-02-24 09:30 W Tatrach wieje coraz mocniej. Prawie 150 km na godz. na Kasprowym 1 2024-02-24 09:30 Zakopane biegnie Tropem Wilczym. Zapisy 1 2024-02-24 09:00 Ostatni dzwonek na czyszczenie budek dla ptaków 2024-02-24 08:00 Dwa lata od ataku Rosji na Ukrainę. O tym pisaliśmy w lutym 2022 r. 5 2024-02-23 22:29 Za nami uroczysta ceremonia losowania numerów startowych 2024-02-23 22:00 Zło może uwieść człowieka, ale nie może zostać człowiekiem (WIDEO) 1 2024-02-23 21:17 Odrapać Krupówki z obrzydlistwa, sprawić by miasto znów stało się silne 21 2024-02-23 20:19 Pożar warsztatu w Murzasichlu. Błyskawiczna akcja strażaków (WIDEO) 2024-02-23 20:00 Dramatyczna akcja ratunkowa przy górnej stacji kolejki na Tobołowie 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-02-25 23:25 1. I bardzo dobrze że niema zimy i tych hałaśliwych skuterów ,.wreszcie cisza . 2024-02-25 22:43 2. @Bialczanka a oddasz/sprzedasz swoją działkę na skwer, ścieżkę itd ? To co można było wydzierżawić od kurii pod tego typu rzeczy to już jest Bani. A plac między szkołą i salka albo za parkingiem kościelnym byłby super na takie inwestycje.No ale Bania i sołtys rządzą 2024-02-25 21:55 3. Ludzie raczej nie czytają internetu bo by tak ochoczo nie korzystali z tych promocji... raczej w ogóle nie czytają :-) naści piasku kiełbaski :-) 2024-02-25 21:53 4. "Obroń nas Stachu w tych trudnych czasach" A to Stachu wam nie powiedział że tylko maseczki i paszporty kowidowe mogą was obronić? Ciekawe czy sprawdzaliście wszystkich gości? Nie boicie się że ktoś mógł mieć kupiony od oszusta albo sfałszowany. A tu wszyscy tak dmuchają kowidami na torta, na świeczki, na innych i ręką podają zamiast żuwika w rękawiczkach buchnąć. Maseczek też nie widzę... oj mandacik będzie za nielegalne zgromadzenie. Pewnie jakieś obściskiwanie i buziaczki też się przytrafiły. No wstyd Państwo Artyści! Taka nonszalancja gdy powinniście świecić przykładem dla chamów i nieobytych w profilaktyce przeciwwirusowej. Niech Wam kowid lekkim będzie! 2024-02-25 21:52 5. Na jednym z tych spotkań Jeden radny lach opowiadał że miasto wydało 350 tys na reklamę desek z Sopotem Super podejście i rozumienie świata No ale cóż można chcieć więcej od lacha 2024-02-25 21:45 6. Jak kolizja i nie ma poszkodowanych to zawijać te złomy na pobocze a nie blokować drogę. Dziady sakramenckie. Najlepiej jeździjcie pociągami bo prawka w czipsach znalezione. 2024-02-25 21:41 7. Fajna gmnina ta Bucowina! Jakby przejął władzę to mogę se nawet cmentarz zaorać. Takie rzeczy tylko u górali za dutki. Zróbcie konkurs na hasło promujące biznes. Np: na bani z umarlakami. 2024-02-25 21:38 8. Nie wiem do kogo czytelnik kieruje te karteczki bo właściciel już raczej jej nie odczyta a straż miejska czy policja to wiemy jak to wygląda z czytaniem i pisaniem. W ramach naprawiania świata polecam zakupienie espumisanu by walczyć z nadprodukcją metanu i redukować ślad węglowy. 2024-02-25 21:34 9. A będzie coś o tasie na Nosalu albo handicapie? Bo tu już i historia i tradycja. A muzeum narciarstwa nadal nie ma. Jest tylko Kamiland. Ale nie wiem jak sprzedaż suwenirów bo słabo idzie. 2024-02-25 21:30 10. Promowanie o tej porze roku to raczej gwóźdź do trumny.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy


REKLAMA


Pożegnania

FILMY TP