Reklama

2024-01-16 17:00:49

Reklama

Nowy Targ, Warszawa

Irena Budziszewska została zaproszona na szczyt edukacyjny

Emerytowana nauczycielka z Nowego Targu, która od lat domaga się zmian w edukacji wczesnoszkolnej dostrzeżona została przez poseł Jagnę Marczułajtis-Walczak.

Pedagog otrzymała zaproszenie na szczyt edukacyjny "ZmieńMY edukację", który organizowany jest przez Akcję Uczniowską i Klub Koalicji Obywatelskiej 30 stycznia w Warszawie w budynku Sejmu . 

Okrągły stół dla edukacji

Organizatorem wydarzenia jest Akcja Uczniowska i Klub KO przy wsparciu posła Marka Józefaciuka. Jest to pierwszy tego typu edukacyjny "okrągły stół" - w parlamencie pojawią się przedstawiciele kilkudziesięciu organizacji pozarządowych działających na rzecz edukacji. Jak podają organizatorzy - celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi rządu na kluczowe kwestie związane z oczekiwaniami i przyszłością polskiej szkoły. Efektem ma być opracowany wspólnie z ekspertami i działaczami pakt edukacyjny, na który złożą się omówione i wnioskowane postulaty.

Jednak Irena Budziszewska, starsza nauczycielka od lat przebywająca na emeryturze do Warszawy się nie wybiera. Za to zwraca się do burmistrza Nowego Targu, by na spotkanie zaprosił ekspertów do miasta. 

- To dopiero wstępne działania na ten temat. Przy tym programie spotkania mogłabym liczyć na kilka minut mojej prezentacji. Coś się powiedziało, spotkanie się odbyło i przypiszą sobie osiągnięcia dydaktyczne. Dlatego zrezygnowałam z udziału, bo my mamy całościowo opracowany system nauki małych dzieci. Mamy książkę metodyczną dla nauczyciela, mamy wyprawkę dla ucznia z pomocami naukowymi, mamy już nagranych na żywo ponad 1000 filmików na dysku zewnętrznym. W ciągu 2 tygodni można zmienić system nauki małych dzieci w naszym kraju - przekonuje pani Irena w piśmie skierowanym do burmistrza Nowego Targu Grzegorza Watychy.

 Przyjedźcie do nas

I proponuje, by zaprosić przedstawicieli MEN i uzgodnić przekazanie jej dorobku pedagogicznego  w postaci Nauki systemem zabawowym małych dzieci bez zadań domowych. 

- To jest moje zdanie, dlatego bardzo proszę o decyzję w tej sprawie. Możemy wypromować nasze miasto i uwolnić nasze dzieci od dźwigania ciężkiego plecaka - apeluje nauczycielka do nowotarskiego burmistrza.

Przypomnijmy wywiad z Ireną Budziszewską, który opublikowaliśmy na łamach Tygodnika Podhalańskiego w kwietniu 2019r:

Bezsilność Siłaczki

- Pracowałam nad tą metodą 30 lat. Mam to przekazać komuś za granicę? Tam pewnie ktoś by ją wykorzystał - zastanawia się Irena Budziszewska, emerytowana nauczycielka, z którą rozmawia Józef Figura.

- Była pani w grupie ekspertów dobrej zmiany. Maczała pani palce w reformie edukacji?

- Nie, tylko zapraszali do współpracy. Pomyślałam, że coś można zmienić. Przeprowadziłam naradę w Piekiełku koło Limanowej, wnioski zostały wysłane do ministerstwa. Ale zapadła cisza, żadnej reakcji. 

- Tymczasem w szkole dobrze się nie dzieje, nauczyciele strajkują.

- Nie chciałabym mówić o strajku i postulatach nauczycieli, ale co zrobić, by poprawić nauczanie początkowe. Bo ono powinno stanowić solidną podbudowę do dalszej nauki dziecka. A niestety jest inaczej. Dzieci uczą się przez wypełnianie kart pracy już od zerówki. Nie realizuje się zasadniczych celów lekcji - ani poznawczego, ani kształcącego, ani wychowawczego. Wypełnianie ćwiczeń nic dziecku nie daje

- Dlaczego? Przecież zawsze tak się pracowało.

- Bo to nie ten etap  rozwoju dziecka i nie ten system nauki. To wszystko trzeba przebudować. Dziecko ma słaby układ kostny, myślenie konkretno- obrazowe, bardzo chwiejną uwagę i potrzebuje ruchu. I do tych możliwości trzeba dostosować system nauki oparty na ruchu i zabawie w procesie poznawczym. Wrażenia, spostrzeżenia, wyobrażenia, wiadomości, umiejętności i sprawności. To ma być w formie zabawowej, by brały w tym udział wszystkie zmysły dziecka. Nie powinno być żadnych wykładów.

- Ale trzeba jakoś oceny wystawiać.

- Na drugi raz nauczyciel przychodzi na lekcję i pyta, czy dzieci potrafią zrobić to samo, ale samodzielnie. I wystawia oceny bez odpytywania. Dzieci pracują, nauczyciel mało mówi, stoi z boku, obserwuje. A teraz to nauczanie odbywa się na zasadzie chybił-trafił. Poza tym w podręcznikach są błędy metodyczne i merytoryczne. 

- Jak to? Kolejna reforma, poprawki, nowe podręczniki i błędy?

- Nieraz dzwoni do mnie rodzic i pyta, jak rozwiązać zadanie dla ucznia klasy III podstawówki. Rodzic po studiach tego nie wie. Dlaczego? Bo polecenia są niejasno sformułowane. To wszystko trzeba zmienić, i to już. Zadanie uczeń musi wykonać sam. W tej chwili nie ma on wyobrażeń, a dostaje do wypełnienia zestaw ćwiczeń. I ich nie rozumie. Rodzice pełnią więc rolę nauczyciela. Ale na jakiej podstawie? Przecież nie wiedzą, jak dziecko uczyć. I zamiast rozmawiać z dzieckiem, pobawić się - ślęczą z nim nad zadaniami nawet po kilka godzin! Ta nauka cofa dziecko w rozwoju.

- Stąd się bierze frustracja wśród uczniów?

- Weźmy pod uwagę dzieci w szkole. Wypełniają ćwiczenia, są zmęczone, znerwicowane, nie mają cierpliwości do siebie, zaczynają się bić. Niepowodzenia szkolne wpływają na zachowanie. 

- Wina szkoły?

- Nie chcę narzekać na nauczycieli. Oni dostają na początku roku stos ćwiczeniówek, za które ministerstwo zapłaciło, i muszą to w ciągu roku przerobić. On nie buduje lekcji sam. Proszę mi wierzyć - przychodzą do mnie nauczycielki, które wprowadziły mój system nauki oparty na nauce i zabawie - mówią, jak szybko dzięki temu ich dzieci się uczą. Proszą o tę metodę. Ale dyrektor często mówi - możesz to robić, ale nie mów tego głośno, by nie dowiedzieli się w kuratorium.

- A co pani mówią w kuratorium?

- Usłyszałam: czego pani ode mnie oczekuje? A przecież mnie chodzi o poprawę systemu nauki, przecież ja żadnych profitów z tego nie mam. Nawet burmistrz przekonywał w szkołach, by nauczyciele przychodzili poznać moją metodę. 

- I przychodzą?

- Coraz częściej. Udało mi się zainteresować nauczycielkę z Raby Wyżnej, która otworzyła prywatny gabinet nauki i rozwoju dziecka i pracuje moją metodą. Bo ja już nie jestem w stanie przyjąć wszystkich. Moją metodą pracują w Zawierciu, Wrocławiu, Ozorkowie, Piekiełku, jedna szkoła w Zakopanem, w Nowym Targu, Rzepiskach. Prowadziłam też szkolenie dla 30 nauczycieli w Bukowinie. Współpracuję z Uniwersytetem Wrocławskim.

- Ale to kropla w morzu. Nie czuje pani bezsilności?

- Ogromną. Postanowiłam sobie, że ile będę mogła, tyle będę robić. Żeby widzieć te oczy dziecka pełne radości i wdzięczności.

- Jesteśmy tuż po reformie. Powinno być lepiej...

- A jest jeszcze gorzej. Podstawa programowa nie jest ułożona według zasad - stopniowania trudności, przystępności, trwałości wiedzy. Ćwiczeniówki są takie, że nawet rodzic nie wie, jak wytłumaczyć. Szkoła jest z zewnątrz piękna. Ale wewnątrz jest smutno i ponuro. Ale ja pracuję, ile sił mi starczy. Codziennie na Facebooku publikuję filmiki z lekcji, które prowadzę - jest ich już 900. 
Nauczyciel jest biedny, uczeń biedny i rodzic biedny. A mogło być tak ładnie w naszej szkole. Pracowałam nad tą metodą 30 lat. Mam to przekazać komuś za granicę? Tam pewnie ktoś by ją wykorzystał.
fig

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
kurr 2024-01-17 15:00:16
Zmienic system edukacji dzieci w dwa tygodnie ?
No coz, Jagna na horyzoncie ,wiec takie bzdury oczywiste.
Lewackie pomysly na "formowanie" mlodego pokolenia nie sa niczym nowym.Teraz tylko otwieraja szeroko szkoly dla swoich agitatorow.
Wszystko by stanac miedzy dzieckiem a rodzicami. To cel glowny.
Dalej juz tylko swietlana przyszlosc.
X.Pełofil 2024-01-17 10:06:46
Do zbierania szparagów nie potrzeba bóg wie jakiego wykształcenia.
Dzidek 2024-01-16 23:51:26
Pani Irena już widzę efekty , zaangażowała pani szamana satanistę i dno polskiej polityki panią Jagne do wspułptacy.Nic tylko współczuć naszym dzieciom

Reklama
 • SPRZEDAŻ | różne
  OPAŁ SUCHY. 609 053 978
 • KOMUNIKATY
  SOŁTYS SOŁECTWA PORONIN INFORMUJE, ŻE W DNIACH OD 26 LUTEGO 2024 r. DO 1 MARCA 2024 r. W GODZINACH OD 8.00 DO 15.00 BĘDZIE WYDAWAŁ NAKAZY PŁATNICZE I RACHUNKI ZA ODPADY KOMUNALNE ORAZ PRZYJMOWAŁ WPŁATY PODATKÓW W BUDYNKU REMIZY OSP PORONIN. Sołtys Sołectwa Poronin Stanisław Orawiec.
 • PRACA | dam
  Doświadczony deweloper zatrudni na stanowisko KIEROWNIK BUDOWY m. Kluszkowce - instalacje elektryczne oraz niskoprądowe, hydrauliczne, tynki oraz docieplenia, wykończeniowe oraz instalacyjne.
 • SPRZEDAŻ | różne
  PIERZE I PUCH Z GĘSI. 534 122 947.
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy na budowie okolice Bukowiny Tatrzańskiej. 601912296
  Tel.: 601912296
 • SPRZEDAŻ | różne
  DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, szer. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
 • USŁUGI | budowlane
  ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 660 079 941.
 • PRACA | dam
  PENSJONAT "Willa Park" W CENTRUM ZAKOPANEGO ZATRUDNI KIEROWNIKA RECEPCJI/RECEPCJONISTĘ ORAZ POMOC DO PRZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ I SPRZĄTANIA POKOI. 509 170 212
  Tel.: 509 170 212
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL NA PIZZERIĘ W ZAKOPANEM. 502 658 638
 • SPRZEDAŻ | różne
  SPRZEDAM SIANO W BALACH. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA PLAC POD MAGAZYN. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA HALE NA WARSZTAT SAMOCHODOWY, LAKIERNIĘ, PRALNIE, HURTOWNIĘ, MAGAZYN. 502 658 638
 • KUPNO
  Kupię cielęta małe Byczki. Simental i inne płatność przy odbiorze. Proszę dzwonić. Odbiór co 2 tygodnie. 724732680 chybachyba@o2.pl
  Tel.: 724732680
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ SPRZEDAWCĘ DO MAŁEGO SKLEPU SPOŻYWCZEGO w Białym Dunajcu (emerytki, praca co drugi dzień). 606 751 451.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  POSZUKUJĘ DOMU W STYLU GÓRALSKIM, ok. 100 m2, Zakopane, bliskie Kościelisko - 607 506 428.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIE DOM LUB PENSJONAT POWYŻEJ 200 M2 W ZAKOPANEM ZA GOTÓWKĘ NR KONTAKTOWY 517 340 125 ŁUKASZ luklis86@gmail.com.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI - 788 344 233.
 • PRACA | dam
  Stacja Narciarska Polana Szymoszkowa zatrudni na sezon zimowy do pracy w gastronomii: - BARMANKI - POMOCE KUCHENNE - OSOBY NA ZMYWAK I DO ZBIERANIA NACZYŃ Z SALI Więcej informacji pod nr tel.: 693 319 707
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ NIERUCHOMOŚCI ZA GOTÓKĘ! PODHALE! DZIAŁKA, DOM, MIESZKANIE. +48600404554 grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 48600404554
 • PRACA | dam
  POMOC KUCHENNĄ (kobietę) do pensjonatu w centrum Zakopanego. Na pełny etat, praca zmianowa 7-19, co drugi dzień. Brak zakwaterowania. Dobre warunki finansowe, benefity. 502 716 694
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ KIEROWCĘ NA POMOC DROGOWĄ KAT C + E. 601 502 208
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Spokojna kobieta szuka KAWALERKI w Zakopanem. Na dłuższy okres. 692 340 991.
 • PRACA | dam
  PAPI SERVICE SP. Z O.O. ZATRUDNI KIEROWCÓW. WYMAGANE KAT. C+E ORAZ UPRAWNIENIA ADR . TEL.182074845
 • USŁUGI | inne
  PRALNIA ZAWRAT - PRANIE, MAGLOWANIE - pościele, obrusy, ręczniki itp. 501 788 640
 • RÓŻNE
  PAPI SERVICE - OLEJ OPAŁOWY i OLEJ NAPĘDOWY. BIURO: PORONIN, KASPROWICZA 28 PON.-PIĄT. 08.-17.00 Tel./fax 18 20 74 845, 18 20 74 224 STACJE PALIW: ZAKOPANE, SPYRKÓWKA 4 NOWY TARG, SKŁADOWA 11 CENY HURTOWE. ZAPRASZAMY.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Wynajmę HALĘ: MAGAZYN/ PRODUKCJA - 250m. Nowy Targ, ul. Składowa. Tel. 602 290 555
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA ROLNA 1.2 HA - JORDANÓW. 515 459 584.
 • PRACA | dam
  Sklep Gil Market w Białym Dunajcu zatrudni SPRZEDAWCZYNIĘ. 18 20 739 05.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DWUPOZIOMOWE MIESZKANIE na Pardałówce - 607 506 428.
 • PRACA | szukam
  SPRZĄTANIE DOMÓW, MIESZKAŃ. 575 450 977, 739 632 283.
 • BIZNES
  Sprzedam WPOŻYCZALNIĘ NART I SNOWBORDU. 662 370 510.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  POLE ORNE. 505 429 375.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-02-23 22:29 Za nami uroczysta ceremonia losowania numerów startowych 2024-02-23 22:00 Zło może uwieść człowieka, ale nie może zostać człowiekiem (WIDEO) 2024-02-23 21:17 Odrapać Krupówki z obrzydlistwa, sprawić by miasto znów stało się silne 4 2024-02-23 20:19 Pożar warsztatu w Murzasichlu. Błyskawiczna akcja strażaków (WIDEO) 2024-02-23 20:00 Dramatyczna akcja ratunkowa przy górnej stacji kolejki na Tobołowie 1 2024-02-23 19:38 Stare nowe władze wśród pszczelarzy 2024-02-23 19:30 Świat migocący w dziurce od klucza czyli Schulz w Witkacym (WIDEO) 2024-02-23 18:37 Ludźmierskie Czytanie Tetmajera 2024-02-23 18:30 Po pierwszej serii Polacy byli na trzecim miejscu 1 2024-02-23 18:05 Pożar sadzy w Poroninie (WIDEO) 1 2024-02-23 17:30 Demonstracja solidarności z walczącą Ukrainą 7 2024-02-23 17:25 ZAPRASZAMY NA ODLOTOWY SPEKTAKL KOMEDIOWY TEATRU BAGATELA z okazji Dnia Kobiet i Dnia Mężczyzn! 2024-02-23 17:21 Jak najem z opcją wykupu zmienia zasady gry na rynku nieruchomości 2024-02-23 16:30 Warto sobie okazywać miłość 2024-02-23 16:30 Kierowca, którego auto dachowało na Salamandrze zniknął 5 2024-02-23 15:35 Turbacz Winter Trail blisko rekordu 2024-02-23 15:30 Charyzmatyczna Słowińska śpiewa Koniecznego (WIDEO) 2024-02-23 14:30 178 rocznica Powstania Chochołowskiego (ZDJĘCIA, WIDEO) 1 2024-02-23 14:01 W jakich sytuacjach może pomóc stomatolog? 2024-02-23 13:30 Wciąż można jeździć na nartach! 1 2024-02-23 13:00 Jurgów Ski czyli narty mimo wszystko 2024-02-23 12:30 Co robić w weekend w Zakopanem? 4 2024-02-23 12:17 Stelaże podtynkowe, dzięki którym zyskasz nowe możliwości aranżacyjne łazienki 2024-02-23 11:30 Wiatr osłabł. Kolejka linowa na Kasprowy kursuje 1 2024-02-23 10:20 To była wzruszająca akcja ratowników GOPR 1 2024-02-23 10:18 Płytki terrazzo i lastryko - co musisz o nich wiedzieć? 2024-02-23 10:16 Poszukiwany właściciel dowodu osobistego i telefonu 1 2024-02-23 10:00 Nocny Wypadek w Klikuszowej 3 2024-02-23 09:30 "Bracia ze stali" ze świetną rolą Zaca Efrona. Mamy dla Was bilety 2024-02-23 09:00 Przerwy w dostawie wody w domach przy ulicy Miłośników Podhala 2024-02-23 08:00 Niedźwiedzie się budzą. Wychodzą z gawr (WIDEO) 2024-02-22 21:45 Pawluśkiewicza i Koniecznego gadka szmatka ...czyli Księgi Nieczyste 2024-02-22 21:15 Ratownicy GOPR znaleźli psa na Babiej Górze 2024-02-22 21:10 W tej formie Sylwestra Marzeń nie będzie, bo nie ma ani Leszka Doruli, ani Jacka Kurskiego 21 2024-02-22 21:00 Pobocze na trasie Kościelisko-Witów zajęte, w ruch poszły koparki i ekipy budowlane 2024-02-22 20:00 Na nagraniu widać jak podchodzi i uderza pięścią. Grozi mu pięć lat odsiadki 2 2024-02-22 19:30 The Paper Dolls. Romans w cieniu morderstwa. Konkurs dla czytelników 2024-02-22 19:25 Dachowanie na Salamandrze w Kościelisku. Droga zablokowana 1 2024-02-22 19:00 Park zamyka szlaki narciarskie na Babiej Górze 2 2024-02-22 18:05 Spotkanie kandydata na burmistrza Zakopanego z mieszkańcami (WIDEO) 14 2024-02-22 17:30 Byłoby wielkie, góralskie szusowanie, gdyby nie ocieplenie 2024-02-22 16:30 Podhalańska gwara w Chicago ma się dobrze 2024-02-22 15:37 Drzewo zwaliło się na zaparkowane samochody 2024-02-22 15:30 Włamania nie było, ale policjanci na pusto do komisariatu nie wrócili 2 2024-02-22 14:28 Drzewo spadło na dom przy ul. Sienkiewicza w Zakopanem 2024-02-22 14:10 Krzyże i Piety w Czerwonym Dworze. Wernisaż 2024-02-22 13:40 Prezydent Andrzej Duda przyjeżdża na narciarski maraton na Kasprowy 19 2024-02-22 13:36 Kurs angielskiego online indywidualny czy w grupie - co wybrać? 2024-02-22 13:07 Coraz mocniejsze podmuchy halnego w Zakopanem. Interwencje strażackie (WIDEO) 2024-02-22 13:01 Najlepsze miejsca na randkę na Podhalu
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-02-23 23:48 1. Uszom własnym nie wierzę. Podawali w TV, że poszukują sprawcy śmiertelnego potrącenia 2-letniego dziecka na drodze krajowej. Za moich czasów nie było placów zabaw a po ulicy chodziło się za rękę z dorosłymi. 2024-02-23 23:25 2. A mnie interesuje jakie mają poglądy polityczne dani kandydaci? Tzn z jaką opcją polityczna się utożsamiają. Rozumiem, że ten pan to PO? Szkoda, że na tych plakatach nie jest napisane wprost - jestem za tym i za tym tylko widzimy wdzięczne nazwy utożsamiane z daną miejscowością. Jak nie jest ktoś w danym temacie to może go to zmylić. Powiecie - co to ma wspólnego z polityką lokalną? Otóż ma. Dla mnie np. ma to ogromne znaczenie kto jakie reprezentuje wartości. Dziś wszystko związane z tą "dużą" polityką. Jak dla mnie Polska idzie w bardzo złym kierunku obecnie. Wielu ludzi dało się po prostu nabrać, wystarczy zobaczyć co się dzieje i będzie dziać np. na polu edukacji - coraz mniej lektur a z historii wykreślono wielu bohaterów. Obyśmy nie utracili naszej tożsamości za pare lat... 2024-02-23 22:01 3. Protesty rolników to mały pikuś przy tym co szykują KOD-ofile przy oczku wodnym. Zablokują strumyk jak będzie trzeba, taka w nich siła. 2024-02-23 22:01 4. Czy Ukraina może transportować towary ale nie przez Polskę. Jaki to mają być "środki lustrzane" wobec Polski ze strony UA. 2024-02-23 21:50 5. znowu jakiś nieokreślony politycznie komitet, a przecież podział polityczny w polsce jest taki prosty : prawa noga lewa noga i pisiory. 2024-02-23 21:49 6. Nie widać tu propozycji na współpracę Pana Łukasza z mieszkańcami? Można coś o tym przeczytać gdzieś ? 2024-02-23 21:48 7. @ polaki i Polacy. Dlaczego piszesz Tusk przez dwa S. Nie idź tą drogą. 2024-02-23 21:27 8. koszulę zmienił. Rękawy dalej podwinięte. Słabo to wygląda. Brak pomysłu. 2024-02-23 21:26 9. I co nie będzie tych pysznych placków ziemniaczanych na dolnych Krupówkach, a takie smaczne i pachnące. No bez przesady ! Trzeba tylko zrobić porządek z tymi straganami tubylców ! 2024-02-23 20:51 10. Kandydat "niezależny"???? są tacy? bez j..., dopiero po fakcie wychodzi kto od kogo jest zależny! to taka sama śpiewka jak "niezależne media"! (będzie cenzura?)
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP


REKLAMA


Pożegnania