Reklama

2024-01-20 21:15:41

Reklama

Ludźmierz

Dom Podhalański jako centrum kultury Łuku Karpat. Beata Szydło szefową Rady Programowej (WIDEO)

Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu to jedyny tego typu obiekt w Europie. W sobotę został oficjalnie otwarty. Przewodniczącą Rady Programowej Instytutu została była premier Beata Szydło.

Instytut mieści się w Domu Podhalańskim, który Związek Podhalan przekazał Centrum Kultury Sokół. .Mieściła się tu główna siedziba organizacji. Obiekt był już w opłakanym stanie.

Po modernizacji i rozbudowie, która kosztowała 34 mln zł, z czego 25 mln zł to fundusze Unii Europejskiej - budynek jest nie do poznania. Jest nowoczesny, imponujący, choć niektórym żal dawnej bryły budynku, która została lekko przerobiona. Brakujące dziewięć milionów złotów pochodzi z budżetu wojewódzkiego. Przebudowa i modernizacja trwała 18 miesięcy.

Drugie płuco Sokoła

- To drugie płuco Centrum Kultury Sokół - mówił podczas sobotniego otwarcia Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich Witold Kozłowski, marszałek małopolski. Podkreślał, że Związek Podhalan jest partnerem tego przedsięwzięcia. - To nie wy jesteście u nas, tylko my jesteśmy u was - mówił do górali.

- Powstał nowoczesny obiekt, gdzie prowadzona będzie praca archiwalna, dokumentacyjna,, naukowo - badawcza we wszystkich dziedzinach - podkreślał marszałek. - Sala widowiskowa będzie umożliwiać spotkania z żywą kulturą - mówił. Przekonywał, że to spełnienie testamentu Jana Pawła II, który apelował, by pamiętać o swoim duchowym dziedzictwie.

Julian Kowalczyk, prezes Zarządu Głównego ZP przypomniał historię Domu Podhalańskiego. Inicjatorami jego wybudowania byli Olga i Stanisław Krupowie. Dzięki determinacji górali, cegiełkom zbieranym w całej Polsce, mimo początkowej niechęci ówczesnych władz - obiekt za czasów komuny powstał.

Przewodnicząca Beata Szydło


W sobotę odbyło się pierwsze posiedzenie Honorowej Rady Programowej Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich, którego przewodniczącą została  była premier Beata Szydło. Choć z wykształcenia jest etnografką, jej obecność w radzie to, niestety decyzja bardziej polityczna, niż merytoryczna. Tym bardziej dziwna, że na samym Podhalu są osoby o wiele bardziej do takiej funkcji powołane ze względu na swoją wiedzę i działalność, choćby dr hab. Stanisława Trebunia Staszel, etnolożka i antropolożka kulturowa, znawczyni kultury Łuku Karpat.

Bogactwo Łuku Karpat w tańcu i śpiewie

Sobotnie uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w pobliskiej bazylice. Potem przeniosły się do Domu Podhalańskiego. Zamiast tradycyjnego przecięcia wstęgi był sznurek na pniakach, a w ruch zamiast nożyczek poszły siekiery.

Była okazja do przemówień, obejrzenia krótkiego filmu o Instytucie a na koniec występy.

W sali widowiskowej odbył się koncert „Echa Karpat”, podczas którego góralki z zespołu "BIałodunajcanie" uwiodły wszystkich pięknymi głosami. Zespół Folklórny Súbor Rozmarija ze Słowacji zachwycił żywiołowością, a Węgrzy z zespołu Kincső Ifjúsági Néptáncegyüttes (zobaczcie nagranie) sprawnością.W ciągu niecałej godziny na scenie można było zobaczyć całe bogactwo kulturowe. Wystąpili też m. in. „Mystkowianie” i Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”.

Obrazy Władysława Trebuni Tutki na początek

W Instytucie została w sobotę otwarta wystawa malarstwa i tkaniny nieżyjącego już artysty z Białego Dunajca - Władysława Trebuni Tutki. W holu Instytutu można też podziwiać odnowiony fresk autorstwa tego twórcy pt. Janosik Nędza Litmanowski".

Warsztaty, seminaria, przeglądy

Instytutem zarządza Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” z Nowego Sącza.

Otwarcie obiektu było okazją do zwiedzenia obiektu. Góralom ze Związku Podhalan do dyspozycji zostało całe najniższe piętro. Tam też w specjalnej sali z odpowiednią temperaturą i wilgotnością będzie się znajdowało archiwum i czytelnia. Bedzie tu też piękna sala, gdzie Związek Podhalan będzie mógł się spotykać i obradować, Na pierwszym pietrze jest sala widowiskowa na 220 miejsc połączona z zewnętrznym amfiteatrem, Znajduje się tu także sala wystawowa.

Na drugim piętrze czekają już pracownie - haftu, szycia strojów regionalnych, kaletnictwa, studio nagrań i biura. Najwyżej - na trzecim piętrze - znajduje się pracownia muzyczna i studio tańca.

Powstało miejsce unikatowe na skalę europejską. Jego głównym zadaniem będzie zachowanie unikatowych tradycji górali Łuku Karpat – materialnych i niematerialnych. Będą tu digitalizowane materiały np. karpacka muzyka, prowadzone będą badania terenowe. Będą różnego rodzaju warsztaty tematyczne i zajęcia dla dzieci i osób starszych, seminaria, kursy wiedzy dla nauczycieli itp. Będą się tu odbywać lekcje regionalne, zielone szkoły. Instytut będzie współpracował z uczelniami wyższymi, z Muzeum Tatrzańskim i Muzeum Orawskim. Znajdzie się tu miejsce na  przeglądy teatralne, konkursy. Obiekt jest dostępny dla osób niepełnosprawnych.
Beata Zalot


Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
kurr 2024-01-22 21:51:50
wikta za bardzo sztuczna, to podszywacz jak nic.
jarek 2024-01-22 20:33:14
@ krościeńcon, raczej nie ! bo @wiktoria wali okropne byki ortograficzne a @Gośka widzę, że tylko jeden euro-posłanka powinno być. Zaraz rowerzysta będzie pisał, że to nos aspirancika :) :) :)
krościeńcon 2024-01-22 18:57:07
@Gośka vel @wiktoria.
jarek 2024-01-22 17:02:41
rowerzysto ! teraz jesteś traktorzystą ? :)
Traktorzysta 2024-01-22 16:48:13
Aspiranciku, jak znowu będziesz zajęty ciągłym odśnieżaniem chodnika to braknie ci czasu na forumowe pomówienia. Niech no tylko śnieg spadnie.
jarek 2024-01-22 15:55:18
@kurr, twoja propozycja odnośnie do konta forumowego odebrałaby np. takiemu @cykliście sens życia :)
kurr 2024-01-22 15:16:19
Ktos uzyczy papiru ilii ?
Biegunka ( mentalna?) atakuje.
Czytelnik 2024-01-22 14:51:22
Do"kurr - a", ino nie wiadomo cy to do tego prowdziwego, cy do fołsywego: Kie zdoles to docytoj łostatni mój wpis do końca i popróbuj pojąć, co pedzioł Władysław Orkan. A pote, kie jesce bedzies mioł siłe myśleć, to se łodpowiydz, jako to ta starsyzna była wierno wskozaniom Orkana i cego to łona moze młodyk naucyć..., nie wspominajęcy, ze tyk młodyk nie barz było widać miyndzy starymi, ciekawość cymu??? Jakoz "kurr", podoles tymu syćkiymu?
POśka 2024-01-22 14:36:56
"kij ma dwa końce a miecz jest obosieczny?"
Eliminacje w konkursie na dzbana roku 2024 uważam za otwarte. Dyzio w trampkach skradł szoł.
podszywacz 2024-01-22 13:24:58
@kurr, trzeba było nie zaczynać, ty, jarek, abeto. Zapomnieliście, że każdy kij ma dwa końce a miecz jest obosieczny?
kurr 2024-01-22 12:38:08
konto forumowe i logowanie się komentatorów rozwiązałoby problem podszywacza
iIii 2024-01-22 11:57:52
Tam pewnie też będzie część poświęcona goralenvolkowi skoro tyle pieniędzy z Ministerstwa Kultury PiS przeznaczono na kulturę filmową (film o goralenvolku) to jakoś trzeba to podkreślić !
A może też coś o polskich góralach zaciągniętych (zawleczonych !) do
armii Austro-Węgierskiej, którzy walczyli również przeciw Polakom (
z zaboru ruskiego )będących w szeregach ententy !
kurr 2024-01-22 09:45:38
Naum sie "czytelniku", ze to wlasnie starszyzna mlodym przekazuje tradycje.Nic bardziej oczywistego, chyba ze ta kolej rzeczy to zbyt wiele dla twoich funkcji poznawczych. Idiotyczne zawracanie kota ogonem
poszukaj sobie w kalownia show.
Mlodziez sie garnie do tradycji od lat w tym rejonie jak niemal nigdzie indziej.
Gg 2024-01-22 03:14:39
Pani Gosiu - a która posłanka czytała z przedwojennych książek o Katyniu ? Miss Wi...k, pseudonim artystyczny "reasumpcja". ?
moher - jak byś miał szczelne szambo, to by nie wypływało. I zmień na polską klawiaturę, bo ci ogonki ucina ta klawiatura od rusnaków. ( nie obrażając twoich przodków)
kurr - jak Cię lubię, to redyk idzie drogą tylko pod pseudo turystów. Owce wolą najpierw trawę a potem osod.
Czytelnik 2024-01-21 22:51:07
"Gdyby nie młodzi tańczący i śpiewający na scenie to można byłoby się udusić w tej zatęchłej, zmurszałej atmosferze zdominowanej przez wszechobecną pychę pisowsko - kościelno - związkowopodhalańską. To ma być żywe miejsce, czy katakumby? Bo jeśli to ma żyć, to apel do starszyzny góralskiej - czas zrobić miejsce młodym... tymczasem nawet podczas symbolicznego otwarcia starszyzna zajęła wszystkie miejsca i złapała za siekierki... godna podziwu "waleczność"... przy przecinaniu "wstążki"... lepiej byłoby się wykazać wiernością słowom - wskazaniom dla synów Podhala napisanym przez Władysława Orkana - "(...) W politykę się nie zabagnij. Lecz miej oczy otwarte na wszystko. Wszystko śledź wzrokiem i umysłem, co objąć zdołasz. Nie lekceważ nic z życia. Niech nic nie ujdzie Twej uwagi. Patrz bystro. I staraj się być bezstronnym. Nie patrz trwale przez okulary pism. Zepsujesz oczy ducha. Unikaj dzienników, które nadużywają haseł: Bóg, Ojczyzna. Demokratyzm ich niech Cię nie zwodzi. Strzeż się też pustego radykalizmu. ? Nie bądź łachem partji. To ździera. Idź samodzielnie - pospólnie, a sam."
kurr 2024-01-21 22:04:07
dziwnie to wygląda. za duże tuzy pisowskiej polityki to obsiadły. być może promowanie łuku karpat w pisich głowach współgra z promowaniem idei trójmorza ? za duża polityka chyba tu weszła, bo wątpię żeby chodziło tylko o ciepłe posadki na przezimowanie do następnych wyborów. szkoda tylko, że w tym tumulcie przepadło podhale, pozbawione swoich instytucji, i ich siedzib. pisowskie finansowanie filmu o goralenvolku może być częścią tego planu rugowania podhalańskiej odrębności, bo już nawet nie ma kto zaprotestować.
moher 2024-01-21 20:25:18
Wiesz Gosiu, to ten oswiecony elektorat od serduszek,z usmiechem , co to europejskiscia emanuje.
Inaczej mowiac g××no zawsze na wierzch wyplynie.
Wawrzuś, lokalny patriota 2024-01-21 19:07:35
A ja gratuluję !
fanatyk zdrowego rozsądku 2024-01-21 18:45:28
Ciekawe jakie wynagrodzenie będzie Szydłowa pobierała czy też Kuchciński? .Czy też tak będzie jak z Ryszardem Czarneckim który miał pracować w Związku Piłki Siatkowej za "Darmo", a okazało się że pobiera większe apanaże jak prezes , i do tego za każdy wyjazd pobierał kasę. I to jest ten pisowski patriotyzm , który gęby ma wypchane frazesami Bóg-Honor -Ojczyzna. @Gośka pewno teraz ogląda TV Republike ,i dlatego tak bredzi..
POranek 2024-01-21 17:32:35
@Gośka, piłeś nie pisz, bo ci się osobowości mieszają i wychodzi z ciebie gender czy jakie inne lgbt.
rys 2024-01-21 17:13:38
@Goska slownictwo komentarzy takie jak uczyl wasz prezes. Inaczej do was nie dociera. Wlasnie naplywowi niby gorale niszcza nasza kulture. Opinia wiekszosci Polakow mowi sama za siebie.Unia niedobra, ale pieniadze z Uni juz tak. Wez ten twoj kij do reki i idz z pania S jak najdalej.
iIii 2024-01-21 17:09:58
O co wam chodzi przecież dla Pani Premier spinka góralska to piękna broszka, dla Pana Marszałka górale to piękny kubraczek i kapelusz !
No i nie wolno zapominać że Pan Minister Kultury współfinansował film o goralenvolku więc tym Państwu należy się szacunek i hyr !!!
Ola 2024-01-21 17:05:08
Oj, Gośka, Gośka, na jakim świecie ty żyjesz?
Gośka 2024-01-21 14:56:18
Jakie piękne, przepełnione miłością, tolerancją i szacunkiem komentarze. Wszystko zgodnie z obietnicami przedwyborczymi i aktualnymi wydarzeniami kierowanymi przez guru ludności napływowej na Podhalu, premiera Tuska.
Pluć jadem, to wszystko co potraficie. Potrzebna jest oczywiście zachęta, jak ta "niewinna"wzmianka o pani Szydło. Pokażcie mi jedną kobietę z PO, która ma chociaż ułamek inteligencji, kultury, pracowitości a przede wszystkim PATRIOTYZMU pani premier Szydło.
Pani Kopacz z dinozaurami, czy pani europosłanka od wacików , a może nowa ministra wiatrakowa ?
Życzę opamiętania i otwarcia na to co dzieje się na waszych oczach.
Każdy, może wybrać sobie miejsce na ziemi. Komu tak trudno i niekomfortowo żyje się wśród zdradzieckich, chciwych, niedomytych, niedouczonych itd, itp ,rdzennych mieszkańców tych ziem, kij do ręki i w drogę!
Mm 2024-01-21 14:48:55
Szydło co ty masz wspólnego z tym regionem. ? wypad z Podhala
Ted 2024-01-21 13:46:24
Nienażarta milionerka pisowska , "pokora ,praca ,umiar ,słuchanie ludzi, wzajemnie sobie pomagać" , to tylko puste slogany wypowiedziane kilka lat temu przez tą persona dobrej zmiany.
kurr 2024-01-21 12:34:16
Lewacki pisk,jazgot i skamlanie.
Redyk zas idzie swoja droga i ma sie jak nalezy.
gosc69 2024-01-21 09:45:23
GoralenPiS !!!
popaprańcy 2024-01-21 08:55:09
pisiorstwo aż strach, te górole to już za grosz honoru nie mają, sprzedadzą się każdemu za pięć złoty, ale cóż, taka tradycja i kultura, genów nie zmienisz
GT 2024-01-21 08:38:16
Za kilka miesięcy Szydłowa może dostać następną funkcję przewodniczącej, ale już na więziennym spacerniaku.
kurr 2024-01-20 21:49:50
trzeba mieć nadzieję, że miotła nowego rządu i tutaj wymiecie pisowskie złogi. chyba że też się zabarykadują.

Reklama
 • SPRZEDAŻ | różne
  OPAŁ SUCHY. 609 053 978
 • KOMUNIKATY
  SOŁTYS SOŁECTWA PORONIN INFORMUJE, ŻE W DNIACH OD 26 LUTEGO 2024 r. DO 1 MARCA 2024 r. W GODZINACH OD 8.00 DO 15.00 BĘDZIE WYDAWAŁ NAKAZY PŁATNICZE I RACHUNKI ZA ODPADY KOMUNALNE ORAZ PRZYJMOWAŁ WPŁATY PODATKÓW W BUDYNKU REMIZY OSP PORONIN. Sołtys Sołectwa Poronin Stanisław Orawiec.
 • PRACA | dam
  Doświadczony deweloper zatrudni na stanowisko KIEROWNIK BUDOWY m. Kluszkowce - instalacje elektryczne oraz niskoprądowe, hydrauliczne, tynki oraz docieplenia, wykończeniowe oraz instalacyjne.
 • SPRZEDAŻ | różne
  PIERZE I PUCH Z GĘSI. 534 122 947.
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy na budowie okolice Bukowiny Tatrzańskiej. 601912296
  Tel.: 601912296
 • SPRZEDAŻ | różne
  DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, szer. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
 • USŁUGI | budowlane
  ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 660 079 941.
 • PRACA | dam
  PENSJONAT "Willa Park" W CENTRUM ZAKOPANEGO ZATRUDNI KIEROWNIKA RECEPCJI/RECEPCJONISTĘ ORAZ POMOC DO PRZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ I SPRZĄTANIA POKOI. 509 170 212
  Tel.: 509 170 212
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL NA PIZZERIĘ W ZAKOPANEM. 502 658 638
 • SPRZEDAŻ | różne
  SPRZEDAM SIANO W BALACH. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA PLAC POD MAGAZYN. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA HALE NA WARSZTAT SAMOCHODOWY, LAKIERNIĘ, PRALNIE, HURTOWNIĘ, MAGAZYN. 502 658 638
 • KUPNO
  Kupię cielęta małe Byczki. Simental i inne płatność przy odbiorze. Proszę dzwonić. Odbiór co 2 tygodnie. 724732680 chybachyba@o2.pl
  Tel.: 724732680
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ SPRZEDAWCĘ DO MAŁEGO SKLEPU SPOŻYWCZEGO w Białym Dunajcu (emerytki, praca co drugi dzień). 606 751 451.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  POSZUKUJĘ DOMU W STYLU GÓRALSKIM, ok. 100 m2, Zakopane, bliskie Kościelisko - 607 506 428.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIE DOM LUB PENSJONAT POWYŻEJ 200 M2 W ZAKOPANEM ZA GOTÓWKĘ NR KONTAKTOWY 517 340 125 ŁUKASZ luklis86@gmail.com.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI - 788 344 233.
 • PRACA | dam
  Stacja Narciarska Polana Szymoszkowa zatrudni na sezon zimowy do pracy w gastronomii: - BARMANKI - POMOCE KUCHENNE - OSOBY NA ZMYWAK I DO ZBIERANIA NACZYŃ Z SALI Więcej informacji pod nr tel.: 693 319 707
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ NIERUCHOMOŚCI ZA GOTÓKĘ! PODHALE! DZIAŁKA, DOM, MIESZKANIE. +48600404554 grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 48600404554
 • PRACA | dam
  POMOC KUCHENNĄ (kobietę) do pensjonatu w centrum Zakopanego. Na pełny etat, praca zmianowa 7-19, co drugi dzień. Brak zakwaterowania. Dobre warunki finansowe, benefity. 502 716 694
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ KIEROWCĘ NA POMOC DROGOWĄ KAT C + E. 601 502 208
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Spokojna kobieta szuka KAWALERKI w Zakopanem. Na dłuższy okres. 692 340 991.
 • PRACA | dam
  PAPI SERVICE SP. Z O.O. ZATRUDNI KIEROWCÓW. WYMAGANE KAT. C+E ORAZ UPRAWNIENIA ADR . TEL.182074845
 • USŁUGI | inne
  PRALNIA ZAWRAT - PRANIE, MAGLOWANIE - pościele, obrusy, ręczniki itp. 501 788 640
 • RÓŻNE
  PAPI SERVICE - OLEJ OPAŁOWY i OLEJ NAPĘDOWY. BIURO: PORONIN, KASPROWICZA 28 PON.-PIĄT. 08.-17.00 Tel./fax 18 20 74 845, 18 20 74 224 STACJE PALIW: ZAKOPANE, SPYRKÓWKA 4 NOWY TARG, SKŁADOWA 11 CENY HURTOWE. ZAPRASZAMY.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Wynajmę HALĘ: MAGAZYN/ PRODUKCJA - 250m. Nowy Targ, ul. Składowa. Tel. 602 290 555
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA ROLNA 1.2 HA - JORDANÓW. 515 459 584.
 • PRACA | dam
  Sklep Gil Market w Białym Dunajcu zatrudni SPRZEDAWCZYNIĘ. 18 20 739 05.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DWUPOZIOMOWE MIESZKANIE na Pardałówce - 607 506 428.
 • PRACA | szukam
  SPRZĄTANIE DOMÓW, MIESZKAŃ. 575 450 977, 739 632 283.
 • BIZNES
  Sprzedam WPOŻYCZALNIĘ NART I SNOWBORDU. 662 370 510.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  POLE ORNE. 505 429 375.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-02-23 22:29 Za nami uroczysta ceremonia losowania numerów startowych 2024-02-23 22:00 Zło może uwieść człowieka, ale nie może zostać człowiekiem (WIDEO) 2024-02-23 21:17 Odrapać Krupówki z obrzydlistwa, sprawić by miasto znów stało się silne 4 2024-02-23 20:19 Pożar warsztatu w Murzasichlu. Błyskawiczna akcja strażaków (WIDEO) 2024-02-23 20:00 Dramatyczna akcja ratunkowa przy górnej stacji kolejki na Tobołowie 2024-02-23 19:38 Stare nowe władze wśród pszczelarzy 2024-02-23 19:30 Świat migocący w dziurce od klucza czyli Schulz w Witkacym (WIDEO) 2024-02-23 18:37 Ludźmierskie Czytanie Tetmajera 2024-02-23 18:30 Po pierwszej serii Polacy byli na trzecim miejscu 1 2024-02-23 18:05 Pożar sadzy w Poroninie (WIDEO) 1 2024-02-23 17:30 Demonstracja solidarności z walczącą Ukrainą 7 2024-02-23 17:25 ZAPRASZAMY NA ODLOTOWY SPEKTAKL KOMEDIOWY TEATRU BAGATELA z okazji Dnia Kobiet i Dnia Mężczyzn! 2024-02-23 17:21 Jak najem z opcją wykupu zmienia zasady gry na rynku nieruchomości 2024-02-23 16:30 Warto sobie okazywać miłość 2024-02-23 16:30 Kierowca, którego auto dachowało na Salamandrze zniknął 5 2024-02-23 15:35 Turbacz Winter Trail blisko rekordu 2024-02-23 15:30 Charyzmatyczna Słowińska śpiewa Koniecznego (WIDEO) 2024-02-23 14:30 178 rocznica Powstania Chochołowskiego (ZDJĘCIA, WIDEO) 1 2024-02-23 14:01 W jakich sytuacjach może pomóc stomatolog? 2024-02-23 13:30 Wciąż można jeździć na nartach! 1 2024-02-23 13:00 Jurgów Ski czyli narty mimo wszystko 2024-02-23 12:30 Co robić w weekend w Zakopanem? 4 2024-02-23 12:17 Stelaże podtynkowe, dzięki którym zyskasz nowe możliwości aranżacyjne łazienki 2024-02-23 11:30 Wiatr osłabł. Kolejka linowa na Kasprowy kursuje 1 2024-02-23 10:20 To była wzruszająca akcja ratowników GOPR 1 2024-02-23 10:18 Płytki terrazzo i lastryko - co musisz o nich wiedzieć? 2024-02-23 10:16 Poszukiwany właściciel dowodu osobistego i telefonu 1 2024-02-23 10:00 Nocny Wypadek w Klikuszowej 3 2024-02-23 09:30 "Bracia ze stali" ze świetną rolą Zaca Efrona. Mamy dla Was bilety 2024-02-23 09:00 Przerwy w dostawie wody w domach przy ulicy Miłośników Podhala 2024-02-23 08:00 Niedźwiedzie się budzą. Wychodzą z gawr (WIDEO) 2024-02-22 21:45 Pawluśkiewicza i Koniecznego gadka szmatka ...czyli Księgi Nieczyste 2024-02-22 21:15 Ratownicy GOPR znaleźli psa na Babiej Górze 2024-02-22 21:10 W tej formie Sylwestra Marzeń nie będzie, bo nie ma ani Leszka Doruli, ani Jacka Kurskiego 21 2024-02-22 21:00 Pobocze na trasie Kościelisko-Witów zajęte, w ruch poszły koparki i ekipy budowlane 2024-02-22 20:00 Na nagraniu widać jak podchodzi i uderza pięścią. Grozi mu pięć lat odsiadki 2 2024-02-22 19:30 The Paper Dolls. Romans w cieniu morderstwa. Konkurs dla czytelników 2024-02-22 19:25 Dachowanie na Salamandrze w Kościelisku. Droga zablokowana 1 2024-02-22 19:00 Park zamyka szlaki narciarskie na Babiej Górze 2 2024-02-22 18:05 Spotkanie kandydata na burmistrza Zakopanego z mieszkańcami (WIDEO) 14 2024-02-22 17:30 Byłoby wielkie, góralskie szusowanie, gdyby nie ocieplenie 2024-02-22 16:30 Podhalańska gwara w Chicago ma się dobrze 2024-02-22 15:37 Drzewo zwaliło się na zaparkowane samochody 2024-02-22 15:30 Włamania nie było, ale policjanci na pusto do komisariatu nie wrócili 2 2024-02-22 14:28 Drzewo spadło na dom przy ul. Sienkiewicza w Zakopanem 2024-02-22 14:10 Krzyże i Piety w Czerwonym Dworze. Wernisaż 2024-02-22 13:40 Prezydent Andrzej Duda przyjeżdża na narciarski maraton na Kasprowy 19 2024-02-22 13:36 Kurs angielskiego online indywidualny czy w grupie - co wybrać? 2024-02-22 13:07 Coraz mocniejsze podmuchy halnego w Zakopanem. Interwencje strażackie (WIDEO) 2024-02-22 13:01 Najlepsze miejsca na randkę na Podhalu
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-02-23 23:25 1. A mnie interesuje jakie mają poglądy polityczne dani kandydaci? Tzn z jaką opcją polityczna się utożsamiają. Rozumiem, że ten pan to PO? Szkoda, że na tych plakatach nie jest napisane wprost - jestem za tym i za tym tylko widzimy wdzięczne nazwy utożsamiane z daną miejscowością. Jak nie jest ktoś w danym temacie to może go to zmylić. Powiecie - co to ma wspólnego z polityką lokalną? Otóż ma. Dla mnie np. ma to ogromne znaczenie kto jakie reprezentuje wartości. Dziś wszystko związane z tą "dużą" polityką. Jak dla mnie Polska idzie w bardzo złym kierunku obecnie. Wielu ludzi dało się po prostu nabrać, wystarczy zobaczyć co się dzieje i będzie dziać np. na polu edukacji - coraz mniej lektur a z historii wykreślono wielu bohaterów. Obyśmy nie utracili naszej tożsamości za pare lat... 2024-02-23 22:01 2. Protesty rolników to mały pikuś przy tym co szykują KOD-ofile przy oczku wodnym. Zablokują strumyk jak będzie trzeba, taka w nich siła. 2024-02-23 22:01 3. Czy Ukraina może transportować towary ale nie przez Polskę. Jaki to mają być "środki lustrzane" wobec Polski ze strony UA. 2024-02-23 21:50 4. znowu jakiś nieokreślony politycznie komitet, a przecież podział polityczny w polsce jest taki prosty : prawa noga lewa noga i pisiory. 2024-02-23 21:49 5. Nie widać tu propozycji na współpracę Pana Łukasza z mieszkańcami? Można coś o tym przeczytać gdzieś ? 2024-02-23 21:48 6. @ polaki i Polacy. Dlaczego piszesz Tusk przez dwa S. Nie idź tą drogą. 2024-02-23 21:27 7. koszulę zmienił. Rękawy dalej podwinięte. Słabo to wygląda. Brak pomysłu. 2024-02-23 21:26 8. I co nie będzie tych pysznych placków ziemniaczanych na dolnych Krupówkach, a takie smaczne i pachnące. No bez przesady ! Trzeba tylko zrobić porządek z tymi straganami tubylców ! 2024-02-23 20:51 9. Kandydat "niezależny"???? są tacy? bez j..., dopiero po fakcie wychodzi kto od kogo jest zależny! to taka sama śpiewka jak "niezależne media"! (będzie cenzura?) 2024-02-23 20:45 10. @mieszaniec, ale PO co "prezydęt" ma jechać na granicę (i niby z jakiej paki miałby tam jechać, panie????), skoro POjechał płemieł, ( w końcu to jego psi obowiązek, nie prezydenta!!!), zamiast jechać sobie na narty w Dolomity. Tak, na poważnie, był tusk na granicy u protetutjących? NIE!!!! Spie********** w Dolomity, jak się tylko zaczęły protesty rolników!
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

FILMY TP


REKLAMA