2024-01-22 21:00:52

Ludżmierz

Upolityczniony Instytut

Nazwiska Beaty Szydło i Marka Kuchcińskiego na czele rady programowej nowo otwartego Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu wzbudzają wiele kontrowersji.

Otwarcie Instytutu, w który przeobraził się Dom Podhalański w Ludźmierzu, odbyło się w sobotę. Będzie on podlegać pod Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu. Przewodniczącą Honorowej Rady Programowej została Beata Szydło, była premier związana z PiS-em a jednym z jej zastępców kolejny polityk PiS - marszałek Marek Kuchciński.

Wiele osób oburzonych jest upolitycznieniem Instytutu. Choć Beata Szydło z wykształcenia jest etnolożką, na Podhalu jest wiele osób, które bardziej do tej funkcji, by się nadawały - choćby dr hab. Stanisława Staszel, który jest naukowcem, etnolożką i antropolożką, znawczynią kultury karpackiej. Padają też nazwiska Doroty Majerczyk czy Krzysztofa Trebuni - Tutki. Dodajmy, że trójka wymienionych wyżej osób jest w radzie.

Jak podkreśla Andrzej Zarych, dyrektor Sokoła Rada Programowa jest funkcją honorową, nie idą za tym żadne pieniądze. Nawet przyjeżdżać na zebrania będą na własny koszt.

Zapytany, jakie były powody postawienia na czele rady polityków - Szydło i Kuchcińskiego, zamiast specjalistów, odsyła do marszałka wojewódzkiego, który ustalał skład rady.

Honorowa Rada Programowa liczy 26 osób. Należą do niej także m. in. Krzysztof Duda, Katarzyna Ceklarz, Bożena Lewandowska. Bedzie w niej zawsze aktualny prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan i prezes Lachów Sądeckich, przedstawiciel archidiecezji krakowskiej . Są też osoby zza granicy - m. in. z Czech i Słowacji.

Podczas sobotniego otwarcia, czas się zatrzymał, jakby październikowych wyborów nie było. Byli wszyscy pisowscy parlamentarzyści, nawet była posłanka Anna Paluch, która nie dostała mandatu w tej kadencji. Organizatorzy zapomnieli natomiast o nowej posłance, która jest z Gminy Nowy Targ - Weronice Smarduch. Przypuszczalnie dlatego, że wygrała z listy Koalicji Obywatelskiej.

Andrzej Zarych, dyrektor Sokoła zapewniał, że kazał wysłać zaproszenia wszystkim parlamentarzystom, zdziwiony był, że do posłanki z PO nie dotarło.

- Niech politycy, niezależnie której są opcji, odczepią się od kultury i edukacji, wszystkim to wyjdzie na dobre - podsumowała w kuluarach jedna z działaczek Związku Podhalan zniesmaczona upolitycznieniem Instytutu i sobotnimi uroczystościami.

bz


Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
jarek 2024-01-24 15:00:43
sugerujesz, że dostanę BANA od moderatora ? :)
kurr 2024-01-24 14:44:31
jarku, marzenia sie spelniaja, wiec banana w 4 literach sie doczekasz.
jarek 2024-01-24 12:43:31
suche bułki :) a banan ? :)
Gośka 2024-01-24 12:03:24
Ja dostałem bułki i ciepłą herbatę a za przejazd i nocleg trzeba było zapłacić. Ale sie opłacało bo zbierali dane i sie można było wpisać. Dadzą znać jak znów trzeba będzie ratować Polskę. Kto wie może kiedyś by sie udało sprowokować policję czy straż wiezienną to by był status kombatanta i bez kolejki w biedronce czy u lekarza. Wiadomo, czas to pieniądz.
czerwony pisiorek 2024-01-24 08:28:02
Nie wiecie ile płacili pod więzieniem?
tadek 2024-01-24 00:20:36
Kto konkretnie, z imienia i nazwiska, zglasza pretensje o sklad tej Rady Programowej ?
Artykul nie daje zadnych szczegolow w tym wzgledzie.
Donek 2024-01-23 21:46:12
A ten stary lewak, to skisly czy sparcialy ?
stary lewak 2024-01-23 18:40:54
Co za wysyp pisowskich trolli ,w dodatku podszywający pod cudze nicki , chyba kaczafi sypną groszem.
Gośka 2024-01-23 18:15:58
Niestety mój komentarz nie przeszedł. A chciałam tylko przypomnieć "temidzie" jakie to osobistości mamy teraz w rządzie i sejmie. Użyłam określenia, którego wiceminister nie powinien się wstydzić, przecież sam się z tym obnosi. Gdzie problem ?
GRATULACJE dla wszystkich, którzy mają chęć i robią coś dla nas i przyszłych pokoleń. Niech Wam Bóg błogosławi w tej pracy.
Góral 2024-01-23 18:15:49
***** ***
kurr 2024-01-23 17:54:45
takie łączenie ludowości z polityką w historii już było, i przekształciło się w narodowy socjalizm, ale pamiętając jaki może być koniec, ze szczerym zaciekawieniem poobserwujemy. a że akurat znowu na podhalu....hmmm....szkoda kurde.
druh Marek 2024-01-23 17:19:18
Kultura i tworczosc ludowa, lokalne tradycje, pojecie malej ojczyzny to wartosci i duza czesc tozsamosci Podhala i nie tylko.
Stad tak wsciekle ataki ze strony lewackich globalistow.
Powodzenia dla Instytutu oraz Rady Programowej.
Pucok 2024-01-23 16:42:28
Te ujadania to dobry znak i swiadczy tylko, ze to miejsce bedzie spelniac swoja role niezaleznie od lewicowych demagogow.
relikwiarz 2024-01-23 16:37:12
Bez Jagny i zdziczalych kodziarzy. Fajnie.
Serdeczne zycze powodzenia tej placowce i dlugich lat w krzewieniu tradycji.
kurr 2024-01-23 16:31:35
@temida, Donek powinien odpowiedziec przed sadem, dlaczego bedac premierem powolal plk Sienkiewicza alkoholika( pijany na sali plenarnej w trakcie obrad sejmu) na stanowisko ministra kultury.
temida 2024-01-23 16:01:00
Szydłowa powinna odpowiedzieć przed sądem , dlaczego będąc premierem powoła Kamińskiego nałogowego alkoholika na stanowisko koordynatora służb specjalnych.
jarek 2024-01-23 14:19:28
lotnik kuchciński będzie miał dobrze, bo NT jest lotnisko :)
goral4102 2024-01-23 08:43:11
- Małpa w czerwonym?
- Obecnaaaaa!!!
Wawrzuś, lokalny patriota 2024-01-23 08:32:46
A ja serdecznie gratuluję !
ostrożny 2024-01-23 08:31:12
No że by się nie okazało że ludzie z Ludżmierza do tego przybytku nie mają wstępu i nic do powiedzenia..
JędruśII 2024-01-23 07:27:54
PIS-owski pomiot nadal się miota przy udziale kacyków góralskich na Podhalu bez wykształcenia rodem z GORALEN VOLK, żenada.
GT 2024-01-23 07:25:06
Kuchcińskiemu zmieniły się zainteresowania ,z Ukrainek na Podhalańskie dziewczynki.
Pałkownik ubek z Gronika 2024-01-23 06:23:43
@jFG, dostałem rachunki za prąd i w niczym nie jestem zaskoczony. Jest tak jak informowali w poprzednich mailach, więc nie siej defetyzmu.
Lempart 2024-01-22 23:51:37
,,Jak podkreśla Andrzej Zarych, dyrektor Sokoła Rada Programowa jest funkcją honorową, nie idą za tym żadne pieniądze. Nawet przyjeżdżać na zebrania będą na własny koszt."Może nie było chętnych z nowego otoczenia władzy?Nie po to spłacają kredyty aby jeżdżić za darmo,i tracić czas.
Zbooj 2024-01-22 23:32:27
Polak zapieprza, Polak płaci... Za Polaka pieniądze polityk się lansuje i bogaci! Do uczciwej roboty KOPiSiory i wasze rodziny!
w 2024-01-22 22:51:13
Pan Kuchciński zna się na etnografii i kulturze górali karpackich bo przecież skończył technikum ogrodnicze. Pani od przystanków autobusowych też powinna być w Radzie Programowej bo jeździ autobusami po górskich drogach.
jFG 2024-01-22 22:28:51
Otrzymacie rachunki od Taurona, życzę oświecenia.
Gorolka prowdziwo 2024-01-22 22:19:17
To jest obrzydliwe! Upolitycznianie naszej kultury, naszego regionu. Nikomu to nie wyjdzie na dobre! Takie organizacje powinny być wolne od polityki! Jestem bardzo zniesmaczona tym faktem i niestety Związek Podhalan stracił swój prestiż i powagę!!!!
kurr 2024-01-22 21:49:37
lachy, orawianie, premierka, marszałek, posłanka, archidiecezja, czesi, słowacy. podhalanie wycofajcie się honorowo z tego bajzlu póki jeszcze czas. przynajmniej wyjdziecie z twarzą.
Czytelnik 2024-01-22 21:44:38
To przecież "oczywista oczywistość", że małopolski marszałek Witold Kozłowski nominował Beatę Szydło na przewodniczącą, a Marka Kuchcińskiego na jej zastępcę w Radzie Programowej Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich. Idąc tokiem rozumowania radnego Sejmiku Małopolski Bogdana Pęka - była posłanka PiS Anna Paluch dostała ciepłą i sowicie opłacaną posadę w zarządzie Małopolskich Dworców Autobusowych, bo przecież "co tam się nie zna na autobusach, zna się, bo jeździła autobusami i widziała jak tam było" (wypowiedź B. Pęka zacytowana z pamięci, można znaleźć nagranie w sieci), to i te dwie nominacje da się "zrozumieć". Beata Szydło straciła posadę w Radzie Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, no to, żeby nie zachwiać jej równowagi otrzymała nowe miejsce w nowej radzie... może też trochę na otarcie tych "łez", które pewnie za każdym razem roni, gdy z "trudem" (sowicie opłacanym w euro) zasiada w ławach tego wstrętnego Parlamentu Europejskiego. A Marek Kuchciński, urodzony w Przemyślu - no co się nie zna na kulturze Łuku Karpat, zna się, pewnie nieraz jako mały chłopiec biegał z łukiem zrobionym z karpackiej buczyny, a bieszczadzki wiatr owiewał mu czuprynkę. A tak na serio - czy to trochę nie zalatuje hipokryzją, że "ktoś" z działaczy Związku Podhalan (ciekawe ilu jest tych "ktosiów"?) jest zniesmaczony upolitycznieniem (w tej chwili uPiSieniem) Instytutu czy Związku Podhalan? A kiedy ZP nie był upolityczniony i to niezależnie od tego, jaka opcja polityczna była przy władzy? Jak ktoś wchodzi w te struktury i swoją osobą jako członkiem tej organizacji ją firmuje, widząc przysłowiowym gołym okiem, że organizacja nie dochowuje wierności Władysławowi Orkanowi i jego "Wskazaniom dla synów Podhala" - W POLITYKĘ SIĘ NIE ZABAGNIJ, to trzeba wziąć na klatę wszystkie konsekwencje, a nie udawać, że wszedłem po kolana w bajoro, ale od kolan w górę jestem suchy.

Reklama
  • PRACA | dam
    Grupa PKL, jeden z największych pracodawców na Podhalu, obecnie poszukuje osób na stanowisko: SPECJALISTA ds. HR. Miejsce pracy: Zakopane, możliwa częściowa praca zdalna. OPIS STANOWISKA: - Prowadzenie procesów rekrutacyjnych; - Koordynowanie procesu onboardingu nowych pracowników; - Realizacja i koordynacja projektów rozwojowych w obszarze miękkiego HR: rozwój i ocena kompetencji, ścieżki kariery, zarządzanie talentami, programy motywacyjne; - Organizacja i koordynacja procesów związanych ze szkoleniami i rozwojem pracowników oraz zarządzaniem wiedzą w firmie; - Organizacja szkoleń wewnętrznych i zewnętrznych dla pracowników firmy; - Współpraca z firmami zewnętrznymi w zakresie: benefitów pracowniczych, rekrutacji oraz zatrudniania pracowników tymczasowych; - Inicjowanie i realizacja działań z obszaru employer branding`u - dbałość o markę pracodawcy na rynku pracy; - Wsparcie managerów i pracowników w bieżących sprawach z zakresu HR; - Aktywne uczestnictwo w opracowywaniu, aktualizacji oraz wdrażaniu polityk w obszarze HR; - Wsparcie w projektach zespołu kadr i płac (doświadczenie w obszarze kadrowo-płacowym będzie dodatkowym atutem); - Przygotowywanie analiz, raportów i prezentacji na potrzeby bieżących działań. DOŁĄCZ DO NAS! Więcej informacji i rekrutacja: https://www.pkl.pl/post/specjalista-ds-hr.html
    WWW: https://www.pkl.pl/post/specjalista-ds-hr.html
  • PRACA | dam
    PRODUCENT ŻYWNOŚCI w Zakopanem zatrudni PRZEDSTAWICIELA. Praca stała, dobre warunki. 604 102 804, 602 285 793.
  • PRACA | dam
    Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Praca stała, dobre warunki. 604 102 804, 602 285 793.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Do wynajęcia BUDYNEK W WITOWIE nr 190 (do 2025 r. znajdował się w nim Ośrodek Zdrowia). Tel. 698 508 796.
  • PRACA | dam
    PRACA W AUSTRII - austriacka umowa! 13,56-19,30 Euro/h + diety + darmowe zakwaterowanie. Poszukujemy: murarzy, cieśli, dekarzy, hydraulików, elektryków, malarzy, spawaczy, ślusarzy, monterów, kierowców LKW, operatorów wózków i dźwigów, rzeźników, pomocników, pracowników produkcji i innych fachowców. Wymagane: język niemiecki i samochód. +43 676 5451672, k.otrembiak@hogo.cc
  • PRACA | dam
    PROMOTOR roznoszenie ulotek Zakopane. Atrakcyjne wynagrodzenie.
  • SPRZEDAŻ | różne
    ODDAM NIEODPŁATNIE 5 PODWÓJNYCH OKIEN W GÓRALSKIM STYLU - 668 697 381.
  • PRACA | dam
    Poszukujemy POKOJOWYCH do sprzątania w aparthotelu w Białce Tatrzańskiej. Oferujemy pracę stałą, sezonową lub dorywczą. Praca w godzinach 8:00 - 16:00 z elastycznym grafikiem i wyżywieniem. 696112266
    Tel.: 696112266
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Kupie - pilnie kupie dom w Nowym Targu lub okolicy tel 660797241.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    Stacja Narciarska Polana Szymoszkowa zatrudni na sezon zimowy do pracy w gastronomii: PIZZERÓW, BARMANKI, BUFETOWE, POMOCE KUCHENNE, OSOBY NA ZMYWAK, OSOBY DO SPRZĄTANIA SALI. Kontakt osobisty pod nr tel.: 693 319 707
  • USŁUGI | budowlane
    WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, REMONTY, ZABUDOWY GK, ADAPTACJA PODDASZY. 660 079 941.
  • SPRZEDAŻ | różne
    OPAŁ BUK. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO. 882080371.
  • PRACA | dam
    Przyjmę MURARZY, DEKARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122.
  • KUPNO
    OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. SKUP STARYCH SPAWAREK. 536 269 912.
  • PRACA | dam
    NIEMCY: MURARZ, CIEŚLA, MALARZ, OCIEPLENIA, ELEKTRYK, SPAWACZ, KRANISTA. Umowy na warunkach niemieckich. Kontakt: 0048 601-218-955
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam DZIAŁKĘ W ŁAPSZACH WYŻNYCH (nr 2903, 2904, 2905). 572624414.
  • SPRZEDAŻ | różne
    SPRZEDAM OPAŁ SUCHY - 788 344 233.
  • PRACA | dam
    Przyjmę BRYGADY I POJEDYNCZE OSOBY NA TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE. 503 532 680.
  • PRACA | dam
    Nowe miejsce na mapie Białki Tatrzańskiej rekrutuje ! Na stanowiska: -kucharz produkcyjny, kucharz wydawkowy, pizzer, pomoc kuchenna, pracownik obsługi sali restauracyjnej Jeżeli jesteś zainteresowany/ zainteresowana pracą zadzwoń, lub wyślij CV. 798625975 restauracjadwatopory@gmail.com
    Tel.: 798625975
  • USŁUGI | budowlane
    PŁYTKI, REMONTY, ELEWACJE, PODDASZA. 793 677 268.
  • USŁUGI | budowlane
    PŁYTKI, REGIPSY, MALOWANIE, WYKOŃCZENIE WNĘTRZ. 787 479 002.
  • USŁUGI | budowlane
    OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. 787 479 002.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Wynajmę umeblowane MIESZKANIE EMERYTCE - Szaflary. 601 707 235.
  • PRACA | dam
    Pracownia Projektowa SŁOWIK ARCHITEKTURA poszukuje ARCHITEKTA. Oczekujemy: *ukończonego kierunku studiów pierwszego stopnia na Wydziale Architektury *znajomości programu ArchiCAD * min. 2 lata doświadczenia. 668 309 058 https://slowikarchitektura.pl/
    Tel.: 668 309 058
    WWW: slowikarchitektura.pl/
  • PRACA | dam
    Poszukiwana osoba do pracy w sklepie na Krupówkach na stanowisko sprzedawcy. 723 745 984
    Tel.: 723
  • PRACA | dam
    KASJER/KASJERKA PRACA W SKLEPIE SPOŻYWCZYM BUKOWINIE TATRZAŃSKIEJ WIĘCEJ INFORMACJI POD NR TEL. 609820250 as.stasik@op.pl
    Tel.: 609820250
  • PRACA | dam
    Przyjmę do pracy na budowie - docieplenia, budowy od podstaw, wykończenia. Zakopane i najbliższe okolice.. 500160574
    Tel.: 500160574
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Skupujemy nieruchomości za GOTÓWKĘ, PODHALE. 600404554
    Tel.: 600404554
  • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
    Zarządzanie domkami i apartamentami na wynajem krótkoterminowy. 788 63 36 33 www.zarzadzanieapartamentami.info
    Tel.: 788
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • PRACA | dam
    Przyjmę PIEKARZA. 607 44 55 66.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2025-11-13 17:00 Kanał dla Gilówki 2025-11-13 16:00 Szkoła z Bańskiej Niżnej z prestiżowym wyróżnieniem za działalność na rzecz geotermii 2025-11-13 15:49 Najsilniejszy kolagen do picia - co decyduje o jego mocy i przyswajalności? 2025-11-13 15:25 Powiatowe Obchody Dnia Niepodległości w Gminie Poronin 1 2025-11-13 15:00 Poranna inwersja. Temperatura szybko rośnie (WIDEO) 2025-11-13 14:30 Muzyka celtycka pod Gontem 2025-11-13 14:00 Pies niemal zamęczony na śmierć - odebrany właścicielom w Rabce 1 2025-11-13 13:55 Czy ktoś widział kota Batiara? 2025-11-13 13:45 Alarm! Podhalańska Grupa Poszukiwawczo Ratownicza - sekcja dronów w akcji 2025-11-13 13:00 O krok od pożaru pensjonatu w Kościelisku 2025-11-13 12:31 Po Wszystkich Świętych zostało sporo do uprzątnięcia 2025-11-13 12:00 Uważajcie na osoby, które podszywają się pod pracowników Urzędu Gminy 2025-11-13 11:30 Ekipa "Iluzji" ponownie na ekranach kin. Mamy dla Was bilety 2025-11-13 11:23 Śp. Stanisław Skupień 2025-11-13 11:00 Wielkie morsowanie pod Tatrami 2025-11-13 10:00 Od rana po pijaku jeżdżą po podtrzańskich drogach 2 2025-11-13 09:00 Przez dwa dni PSZOK w Nowym Targu będzie zamknięty 1 2025-11-13 08:00 Zaginiony prezes Geotermii Podhalańskiej 2025-11-12 22:44 Koniec z darmowym parkowaniem przed szpitalem 2025-11-12 21:05 W piątek koncert Miejska Galeria Sztuki zamknięta dla zwiedzających 2025-11-12 21:01 Trudny do pokonania odcinek drogi na Przysłop jest po remoncie 2 2025-11-12 20:00 Trwają prace przy budowie miasteczka rowerowego 9 2025-11-12 19:30 Międzynarodowe zawody podkuwaczy w Toporzysku 2025-11-12 19:12 Siekiera, policja i walka o słup energetyczny 10 2025-11-12 19:00 Brutal Olcza mistrzem! 2 2025-11-12 18:30 Nosal o poranku nigdy nie zawodzi. Najpierw ciepło, później zima? (WIDEO) 2025-11-12 17:59 Zimujące statki z Jeziora Czorsztyńskiego atrakcją turystyczną 2025-11-12 16:59 Pijany kierował samochodem bez świateł i na zakazie 2025-11-12 16:35 Lipniczanie uroczyście obchodzili święto 11 Listopada 2025-11-12 15:31 Ali Issa Darwich, były szef oddziału ratunkowego w Zakopanem opowiada o swoim życiu w Polsce (WIDEO) 2025-11-12 15:00 Najbardziej oblegane turystycznie Morskie Oko w Opolance 2025-11-12 13:57 Morsowanie w Jeziorze Czorsztyńskim 3 2025-11-12 13:00 Zła wiadomość: mieszkańcy Rabki zapłacą wyższy podatek od nieruchomości 6 2025-11-12 11:59 To nie zdarza się często. W Kuźnicach pustki (WIDEO) 3 2025-11-12 11:00 Zanim młodzież poprosi o pomoc 2025-11-12 10:00 Zakopane opustoszało. Turyści w większości wyjechali 2 2025-11-12 08:59 Dziś więcej słońca. Nadchodzą cieplejsze dni 1 2025-11-12 08:00 Motocykliści zaśpiewali Hymn Polski na Litwince (ZDJĘCIA) 20 2025-11-11 22:01 Zakopane - oddam za darmo WERSALKĘ 2025-11-11 22:00 Ciche Górne. Ku pamięci żołnierzom 2025-11-11 21:31 Ulubione pieśni Jana Pawła II w Krościenku 2025-11-11 21:08 Pożar na Olczy w Zakopanem (ZDJĘCIA, WIDEO) 2025-11-11 20:31 Uroczyste obchody Święta Niepodległości w Rogoźniku 2025-11-11 19:59 Pod Tatrami dla Niepodległej. Wspólne świętowanie w Zakopanem 2025-11-11 19:25 Uhonorowano zasłużonych nowotarżan (WIDEO) 2025-11-11 19:01 Pamięci księdza Władysława Pilarczyka 2025-11-11 18:00 Szykuje się modernizacja kościoła w skansenie w Zubrzycy Górnej 2025-11-11 17:26 Nasza ulica tonie w ciemnościach, światło widać gdzieś na horyzoncie 7 2025-11-11 17:03 Piękna i pusta. Dolina Białego o poranku (WIDEO) 1 2025-11-11 16:30 Góralka z wyboru. Wernisaż w Kościelisku
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2025-11-13 16:10 1. Nie wiem co byście robili ale Poronin to Lenin. Gdyby nie propoganda PRLu, to nikt by nie znał tej miejscowości, chyba jako zjazd z Zakopianki na Bukowinę Tatrzańską. Taka prawda i nie ośmieszajcie się. 2025-11-13 16:04 2. @qq. Przez takie "maskownice" przechodzi światło rozproszone i oślepia innych kierowców. To powinno być karane ale nikt się tym nie przejmuje. 2025-11-13 15:00 3. Ten w citroenie zapewne rzucił się im w oczy po tych maskownicach na przedniich reflektorach. 2025-11-13 14:25 4. Piesek skrajnie zagłodzony, Cytat ,,urzędnik rabczańskiego magistratu nie odebrał zwierzaka wyrodnej właścicielce, bo ta... nie wyraziła zgody. Podać nazwisko tego urzędnika i won z Urzędu 2025-11-13 14:21 5. @Doktor nauk lewackich, póki co to niezrozumiały bełkot ci wychodzi .... 2025-11-13 13:57 6. WYMYŚLIŁ :) pewnie też wymyślił skup grul 2025-11-13 13:17 7. Wszystko wymyslil Dorula przede wszytskim nieczynną toaletę za 500 tys, beton w kuznicach za 27 milionow i za krotki stadion za 30 baniek.

Dodatkowy skok na kase Dorula zrobił biorąc 100 tys zlotych odprawy za rzekomo nie wykorzystane urlopy.

Wychodzi na to ze faktycznie wszystko Dorula robił lepiej.
2025-11-13 12:51 8. To w Tatrach na przysłopie miętusim auta jeżdżą?????????? 2025-11-13 12:47 9. @do niedzielne cwaniaczku koalicyjny kto jes teraz przy żłobie no pewnie że tusk które jest z niemieckiego nadania sprawdź se cwaniaczku jego życiorys i powstanie tej anty polskiej partii którą reprezentuje ,co do ruskich kto się ściskał z pucyną zaprzęgając Polskę ruskimi i niemiaszką decyzja obrony na linii Wisły.cwaniaczku więc ty pomysl jeśli masz czym 2025-11-13 11:03 10. przecież tam są prawdziwi "polscy patrioci" oni na Węgrzech tylko mieszkają i tworzą polski rząd na uchodźstwie :) :) :)
2025-11-12 21:31 1. Towarzystwo własnej adoracjii..przykre... 2025-11-11 21:23 2. Jerzy Gruszczyński to też twórca świetnej muzyki ambient trochę w klimatach new age i berlin school, np.cykl Medytacje Tatrzańskie. 2025-11-08 22:32 3. do Dudas widzę, że jednak własność ziemi dla Ciebie jest rzeczą świętą tak jak Ty ją rozumiesz. Wspólnota 8 Wsi w Witowie zarządza m.in dolina Chochołowską i Lejową i takie rzeczy, o których piszesz nie mają miejsca. 2025-11-08 09:49 4. Biedni górale, takie dutki przepadły... Chyba łezkę uronię 2025-11-07 18:02 5. Do naleśnika. Masz racje. Własność ziemi to rzecz święta. Bez TPNu Tatry by staly tak samo gdzie stoją i górale by zarządzali tak jak i teraz.. mielibysmy płoty w poprzek Kalatowek, pijanych "stryków" zbierających opłaty przy ściezkach przez swoje przecież. Smażalnie mintaja nad Czarnym Stawem i korcmy z peruwiańską muzyką wzdłóż Doliny Kościeliskiej albo ryczące quady z łysolami na Goryczkowej. Mam dalej? Że byłoby inaczej? To dlaczego nie jest tam gdzie ta Gomora się pleni dzisiaj 2025-10-31 16:25 6. Przepiękne pracę. Wspaniałą atmosferą Czerwonego Dworu 2025-10-29 20:57 7. do Franka - jak by to były prywatne tereny, to kto inny miałby tam rządzić jak nie ich właściciele? A może Twoje obejście (o ile takowe posiadasz) wyglądałoby lepiej, gdyby zajęło się nim państwo? Może Ciebie trzeba wywłaszczyć i zająć się lepiej tym co masz? I wtedy powiemy - no teraz to wygląda jak trzeba, wolimy żeby żaden Franek prywatny właściciel się nam tu nie rządził. 2025-10-25 11:34 8. Mam do działań Tpn wiele uwag, ale gdy pomyślę jak by wyglądały te tereny gdyby tam wciąż rządzili prywatni właściciele, to jednak wolę żeby było tak jak jest teraz. 2025-10-16 13:58 9. Ani słowa o tym, że Ania Schumacher jest wnuczką Anny Górskiej. 2025-08-14 19:47 10. ...cudnie malowała! ten dobór kolorów!!!...
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama