Reklama

2024-02-08 18:40:06

Reklama

Zakopane

Intratny Księży Las

Lasy Państwowe zakupiły od parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem ponad 10 hektarów lasu za 4,2 mln zł. Wracamy do tematu.

Do transakcji - jak już pisaliśmy - doszło tuż przed zeszłorocznymi wyborami. Jak sugerowała Gazeta Wyborcza, która jako pierwsza napisała o tym, cena była zawyżona. Lasy Państwowe zapłaciły 10-krotnie więcej za hektar, niż wynosiła średnia dla wszystkich ubiegłorocznych ich transakcji. Z kolei Nadleśnictwo Nowy Targ przekonuje, że część zakupionego terenu jest bardzo atrakcyjna widokowo i kusząca z perspektywy zabudowy, a cena została ustalona przez biegłego rzeczoznawcę.

Mowa o Księżym Lesie u wylotu Doliny Strążyskiej, w otulinie Tatrzańskiego Parku Narodowego, skąd rzeczywiście rozpościera się piękna panorama

Tatr. To dwie działki o łącznej powierzchni ponad 10 hektarów.

Oficjalną informację o zakupie przysłało nam w zeszłym tygodniu Nadleśnictwo Nowy Targ, pod opieką którego są lasy państwowe aż do granic Tatrzańskiego Parku Narodowego w okolicach Zakopanego. Nasza informacja wywołała spore emocje wśród internautów i sporo komentarzy.

"Zakupiony przez nas zwarty kompleks leśny jest w dobrym stanie sanitarnym. Przeważają w nim drzewostany świerkowo-jodłowe w wieku około 60-70 lat. Szczególnie cenne są pojedyncze jodły, które rosną tam około 100 lat" - informuje nas Józef Oskwarek, nadleśniczy Nadleśnictwa Nowy Targ. Dodaje, że podejmując decyzję o zakupie Nadleśnictwo Nowy Targ kierowało się "naczelnym obowiązkiem spełnienia celów ustawowych nałożonych na Lasy Państwowe i uzyskało aprobatę i zgodę dyrektora generalnego Lasów Państwowych"

Deklaracja leśników

"Leśnicy na ten teren patrzą z perspektywy zachowania wartości przyrodniczych, możliwości powiększania lesistości w Małopolsce oraz specjalnego znaczenia społecznego. To także kwestia ochrony fauny i flory przed degradacją w postaci nadmiernej rozbudowy ludzkich osiedli. Tereny znajdujące się na granicy Lasów Państwowych i Tatrzańskiego Parku Narodowego stanowią ważny przyczółek dla zwierzyny. Tędy przebiegają szlaki migracyjne zwierząt. Zakupienie przez Nadleśnictwo Nowy Targ ponad 10 ha lasu ma ogromne znaczenie dla zachowania charakteru ochronnego i podtrzymania pełnionych przez niego funkcji" - przekonują leśnicy.

Podkreślają, że obszar w otoczeniu zakupionej przez Lasy Państwowe nieruchomości jest gęsto zabudowany. Po ewentualnej zmianie planu zagospodarowania istniało również ryzyko powstawania nowych zabudowań na tym terenie. "Własność Skarbu Państwa w zarządzie Lasów Państwowych jest gwarancją uchronienia tego cennego terenu przed ewentualną zabudową developerską i degradacją przyrodniczą” - czytamy w komunikacie.

Dobra wiadomość dla TPN-u

W podobnym tonie wypowiada się Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN-u. - Zakup Księżego Lasu przez Lasy Państwowe to dla parku narodowego od początku bardzo dobra wiadomość, a także przykład współpracy, która może służyć przyrodzie i społeczeństwu. Finał transakcji ma znaczenie dla zachowania charakteru ochronnego i długoterminowego podtrzymania funkcji tego kompleksu leśnego, czego nie gwarantowałoby pozostawienie go w rękach prywatnych - przekonuje  Dodaje, że zakup nieruchomości przez Skarb Państwa daje też realną nadzieję, że las ten w przyszłości znajdzie się w granicach parku narodowego.

Dyrektor parku zaznacza, że zgodnie z przepisami uzgadnia treść dokumentów planistycznych, jeśli obejmują one obszar znajdujący się w granicach otuliny, jednak nie ma realnego wpływu na działania, jakie podejmuje właściciel nieruchomości, przede wszystkim te, w wyniku których grunt traci walory przyrodnicze, a w większości przypadków krajobrazowe.

Ziobrowski informuje, że TPN ma prawo pierwokupu w stosunku do nieruchomości położonych w granicach parku. - To prawo nie dotyczy jednak otuliny, więc tylko w sytuacji, gdy właściciel złoży swoją ofertę bezpośrednio do parku i oczekiwania finansowe oraz możliwości parku w tym zakresie są do pogodzenia, może dojść do podpisania umowy. W rejonach, gdzie nieruchomości mają ogromny walor inwestycyjny, jak na Podhalu, podejmowanie decyzji w kwestii nieruchomości ma kluczowe znaczenie - tłumaczy Szymon Ziobrowski.

Parku nie stać

Ziobrowski potwierdza, że TPN uzyskał informację o planowanej sprzedaży Księżego Lasu, jednak zaważył czynnik ekonomiczny. Parku po prostu nie było stać na taki zakup. - Co istotne, rzadkością są fundusze zewnętrzne dopuszczające zakup nieruchomości poza granicami parku narodowego. W tej sytuacji bardzo ważna jest współpraca Nadleśnictwa Nowy Targ i TPN. Tatrzański Park Narodowy i Lasy Państwowe pozostawały w kontakcie w tej sprawie. Umowa warunkowa trafiła do Nadleśnictwa Nowy Targ i ostatecznie skorzystało ono z prawa pierwokupu, jakie daje ustawa o lasach - mówi Ziobrowski.

Dyrektor podkreśla, że finał transakcji to dla Parku wspaniała wiadomość, ponieważ Księży Las leży w bliskim sąsiedztwie parku (od najbardziej na południe wysuniętego skrawka do parku jest nieco ponad 100 m), więc to mniej niż odległość parkowych enklaw od głównego kompleksu i znacznie bliżej niż do najbliższego lasu, w którym gospodaruje Nadleśnictwo Nowy Targ.

Transakcja korzystna dla zwierzyny

- Tak rozległy kompleks leśny położony w bezpośrednim sąsiedztwie parku narodowego to schronienie dla zwierząt, które coraz częściej schodzą do miasta, a gęsta zabudowa i zamykanie istniejących naturalnych przejść dla zwierzyny powodują konflikty - twierdzi dyrektor TPN. Dodaje, że rejon u stóp Regli to obszar, gdzie często dochodzi do interakcji pomiędzy człowiekiem i dzikimi zwierzętami. - Najczęściej zdarzają się tu spotkania mieszkańców i turystów z niedźwiedziami i jeleniami. Jedne i drugie to duże ssaki, które szybko uczą się niepożądanych zachowań - mówi dyrektor.

Niedźwiedzie przeszukują śmietniki, kompostowniki i ogrody z krzewami i drzewami owocowymi. Szukając łatwo dostępnego pokarmu, często dokonują różnych zniszczeń, niestety utrwalając złe nawyki, które są niebezpieczne dla ludzi, ale również dla nich samych. Podobnie jeleniowate, które od jakiegoś czasu wpisują się w miejski krajobraz. - Choć nie wzbudzają takich emocji, jak niedźwiedzie, to trzeba pamiętać, że to duże zwierzęta, które w sytuacjach stresu też mogą zrobić człowiekowi krzywdę, choć częściej mówi się o tzw. problemowych niedźwiedziach, które Księży Las także penetrują - podkreśla.

 Ziobrowski dodaje, że to niejedyny przykład współpracy TPN-u i Nadleśnictwa Nowy Targ. Korzystając ze zrzeczenia się prawa pierwokupu przez nadleśnictwo, TPN kupił m.in. działki na polanie Molkówka.

Głos anonimowych leśników

Komunikat nadleśnictwa został rozesłany do redakcji po artykule, który ukazał się na portalu gazeta.pl. Anonimowi leśnicy twierdzili w rozmowie z dziennikarzem m.in., że cena działek jest zawyżona, stan drzewostanu kiepski, a las poprzedzielany licznymi drogami i ścieżkami. Podkreślali, że inni właściciele mają na nim ustanowioną służebność przejazdu, przechodu i przegonu.

O kontrowersyjnej transakcji próbowaliśmy porozmawiać z ks. Bogusławem Filipiakiem, proboszczem parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem. Chcieliśmy się dowiedzieć miedzy innymi, na co zostaną przeznaczone pieniądze ze sprzedaży lasu. Duchowny nie zgodził się na rozmowę z dziennikarzem. Odesłał nas do rzecznika prasowego Kurii Krakowskiej. Ponieważ telefonu biura prasowego kurii nikt nie odbiera, wysłaliśmy pytania mailem. Do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Beata Zalot

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
jarek 2024-02-09 16:25:41
a kto tu lży kościołowi ? KOSMITO :) :) :)
ty nawet nie wiesz, co to jest kościół : ) :) :)
kurr 2024-02-09 15:29:56
"kto publicznie lży lub wyszydza Kościół lub inny związek wyznaniowy o uregulowanej sytuacji prawnej, jego dogmaty i obrzędy, podlega karze do dwóch lat pozbawienia wolności". - takie prawo ma być czytane lada dzień w sejmie. szykuje się religijny zamordyzm jak za inkwizycji. trzeba będzie zamknąć mordę.
Tajemnice_Poliszynela 2024-02-09 12:43:29
Bogaty pan kupił sobie działkę rolną między Lapszańską Przełęczą, a Holowcem. Bogaty pan postawił sobie na niej domek, operator dociągnal mu tam nawet prąd, można? mozna!
domek-na-rolnym 2024-02-09 12:35:59
Budują swobodnie nie tylko na terenach leśnych ale też na rolnych. Dobry przykład z Grocholowego Potoku. Przyjezdny kupił działkę leśną, wyciął rosnące tam drzewa, wyrównał teren koparką-będą tam zapewne niedługo kontenery widokowe. Chęć zabudowy jest silniejsza niż przepisy, być może chwilowo ale to eldorado dwewlooerskie caly czas trwa.
jarek 2024-02-09 12:15:20
pisuary mają wielu wybitnych filozofów, ekonomistów itp. ale tego, o którym piszesz, to nie kojarzę to jego drugie imie ? :)
moher 2024-02-09 11:11:29
Gdyby jakis paliknur albo inny skunks kupil to przez piatego slupa wszystko byloby w porzadku.
Ale prawidlowo udokumentowana transakcja z mysla o zachowaniu natury na przyszle pokolenia jest be.
Zacietrzewienie prymitywow - platfusow to nic nowego. To taka moralnosc niewolnika, jak opisal filozof Fryderyk, zre ich od srodka.
Wysyp gnusnych krzykaczy, nic wiecej.
A pony jedzie dalej.
I tak trzymac.
jarek 2024-02-09 09:18:28
Edziu to ty, nie wiesz o tym, że pisiorki lubią wycinać drzewa :), a i są tacy, którzy tylko czekają na to, aby w sprawie przekwalifikowania i pozwolenia na budowę przyszedł jakiś deweloper :) :) :)
Edek 2024-02-09 07:00:10
Nie bardzo rozumiem na podstawie jakich przepisów można postawić budynki w lesie.?
Może ktoś napisać bo to jak tłumaczy się Nadleśnictwo że działki są atrakcyjne ze względu na widoki i przyszła możliwość zabudowania ???
Szary kowalski szałasu nie może postawić bez pozwolenie mpz a inni mogą ( lub ciemniejsi mieszkańcu bud prz drodze Krościenko nowy targ i Krościenko Nowy Sącz
kurr 2024-02-09 04:17:39
Wszyscy ten zakup chwala , artykul to potwierdza. Wszyscy... z wyjatkiem "aninimowych lesnikow" pod patronatem wyborczej. Samo to jest smiechu warte, albo i mniej.
Oto wyborcza oferuja nam aninimowych ekspertow, gdzies z rekawa czy cos tam. Zadnego nazwiska, tytulu, dosw. zawodowego. Nic!
Wydawac sie moglo, ze nizej upasc nie mozna.
A jedynak towarzystwu z Czerskiej sie udalo.
xyz 2024-02-09 01:48:11
Biedny podhalański ciemnogród!, żal mi was naprawdę!!.... Głupieście ludzie jak kiyrpcce!!...
mam to w bipie 2024-02-08 21:49:35
Zakopane, dnia 07.02.2024 r.

"zawiadamiam,

że w dniu 21.12.2023 r., po uzupełnieniu podania w dniu 29.01.2024 r. zostało wszczęte postępowanie, na wniosek który złożył:
KLASZTOR SIÓSTR KARMELITANEK BOSYCH
adres: ul. Kościelna 8, 34-500 Zakopane

w sprawie:

wydania warunków zabudowy dla działek nr ewid.: 251, 252, 253, 254, 256, 262, 263/12 i 263/16 obręb 8
położonych przy ul. Kościelnej 8 w Zakopanem w związku z planowaną inwestycją polegającą na:
budowie trzech budynków mieszkalnych wielorodzinnych z garażami podziemnymi oraz przebudowie, rozbudowie, nadbudowie i ZMIANIE SPOSOBU UŻYTKOWANIA ISTNIEJĄCEGO DOMU ZAKONNEGO Z PRZEZNACZENIEM NA PENSJONAT (USŁUGI HOTELARSKIE)"

Nic nad Boga!
A pieczątki się grzeją...
bóg zapłać 2024-02-08 21:11:39
"kupili za wasze!!!..."

Bądźmy szczerzy: DOSTALI od nas.
xyz 2024-02-08 20:12:42
Mało wpłacacie do wpłatomatów!!!... Bidoki muszą sprzedawać majątek kościelny, który i tak kiedyś kupili za wasze!!!...
kurr 2024-02-08 19:52:42
umierający ludzie przekazują pola i domy kościołowi pod wpływem religijnego prania mózgu więc handelek kwitnie. albo miliony za działki, albo siostry na prawie każdej ulicy. dziki kraj.
jarek 2024-02-08 19:37:45
@ czopek, a było tak blisko jeszcze jedna kadencja pisu i byłoby piękne miejsce na dwie wieże kaczafiego :)
Cyklista 2024-02-08 19:10:52
to nie tfussk kupił?
czopek 2024-02-08 19:05:46
Jeśli już ten teren został kupiony, to może zostaną spełnione obietnice Koalicji o POWIĘKSZANIU Parków Narodowych? Czy będzie, jak zwykle?

Reklama
 • SPRZEDAŻ | różne
  OPAŁ SUCHY. 609 053 978
 • KOMUNIKATY
  SOŁTYS SOŁECTWA PORONIN INFORMUJE, ŻE W DNIACH OD 26 LUTEGO 2024 r. DO 1 MARCA 2024 r. W GODZINACH OD 8.00 DO 15.00 BĘDZIE WYDAWAŁ NAKAZY PŁATNICZE I RACHUNKI ZA ODPADY KOMUNALNE ORAZ PRZYJMOWAŁ WPŁATY PODATKÓW W BUDYNKU REMIZY OSP PORONIN. Sołtys Sołectwa Poronin Stanisław Orawiec.
 • PRACA | dam
  Doświadczony deweloper zatrudni na stanowisko KIEROWNIK BUDOWY m. Kluszkowce - instalacje elektryczne oraz niskoprądowe, hydrauliczne, tynki oraz docieplenia, wykończeniowe oraz instalacyjne.
 • SPRZEDAŻ | różne
  PIERZE I PUCH Z GĘSI. 534 122 947.
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy na budowie okolice Bukowiny Tatrzańskiej. 601912296
  Tel.: 601912296
 • SPRZEDAŻ | różne
  DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, szer. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
 • USŁUGI | budowlane
  ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 660 079 941.
 • PRACA | dam
  PENSJONAT "Willa Park" W CENTRUM ZAKOPANEGO ZATRUDNI KIEROWNIKA RECEPCJI/RECEPCJONISTĘ ORAZ POMOC DO PRZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ I SPRZĄTANIA POKOI. 509 170 212
  Tel.: 509 170 212
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL NA PIZZERIĘ W ZAKOPANEM. 502 658 638
 • SPRZEDAŻ | różne
  SPRZEDAM SIANO W BALACH. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA PLAC POD MAGAZYN. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA HALE NA WARSZTAT SAMOCHODOWY, LAKIERNIĘ, PRALNIE, HURTOWNIĘ, MAGAZYN. 502 658 638
 • KUPNO
  Kupię cielęta małe Byczki. Simental i inne płatność przy odbiorze. Proszę dzwonić. Odbiór co 2 tygodnie. 724732680 chybachyba@o2.pl
  Tel.: 724732680
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ SPRZEDAWCĘ DO MAŁEGO SKLEPU SPOŻYWCZEGO w Białym Dunajcu (emerytki, praca co drugi dzień). 606 751 451.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  POSZUKUJĘ DOMU W STYLU GÓRALSKIM, ok. 100 m2, Zakopane, bliskie Kościelisko - 607 506 428.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIE DOM LUB PENSJONAT POWYŻEJ 200 M2 W ZAKOPANEM ZA GOTÓWKĘ NR KONTAKTOWY 517 340 125 ŁUKASZ luklis86@gmail.com.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI - 788 344 233.
 • PRACA | dam
  Stacja Narciarska Polana Szymoszkowa zatrudni na sezon zimowy do pracy w gastronomii: - BARMANKI - POMOCE KUCHENNE - OSOBY NA ZMYWAK I DO ZBIERANIA NACZYŃ Z SALI Więcej informacji pod nr tel.: 693 319 707
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ NIERUCHOMOŚCI ZA GOTÓKĘ! PODHALE! DZIAŁKA, DOM, MIESZKANIE. +48600404554 grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 48600404554
 • PRACA | dam
  POMOC KUCHENNĄ (kobietę) do pensjonatu w centrum Zakopanego. Na pełny etat, praca zmianowa 7-19, co drugi dzień. Brak zakwaterowania. Dobre warunki finansowe, benefity. 502 716 694
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ KIEROWCĘ NA POMOC DROGOWĄ KAT C + E. 601 502 208
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Spokojna kobieta szuka KAWALERKI w Zakopanem. Na dłuższy okres. 692 340 991.
 • PRACA | dam
  PAPI SERVICE SP. Z O.O. ZATRUDNI KIEROWCÓW. WYMAGANE KAT. C+E ORAZ UPRAWNIENIA ADR . TEL.182074845
 • USŁUGI | inne
  PRALNIA ZAWRAT - PRANIE, MAGLOWANIE - pościele, obrusy, ręczniki itp. 501 788 640
 • RÓŻNE
  PAPI SERVICE - OLEJ OPAŁOWY i OLEJ NAPĘDOWY. BIURO: PORONIN, KASPROWICZA 28 PON.-PIĄT. 08.-17.00 Tel./fax 18 20 74 845, 18 20 74 224 STACJE PALIW: ZAKOPANE, SPYRKÓWKA 4 NOWY TARG, SKŁADOWA 11 CENY HURTOWE. ZAPRASZAMY.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Wynajmę HALĘ: MAGAZYN/ PRODUKCJA - 250m. Nowy Targ, ul. Składowa. Tel. 602 290 555
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA ROLNA 1.2 HA - JORDANÓW. 515 459 584.
 • PRACA | dam
  Sklep Gil Market w Białym Dunajcu zatrudni SPRZEDAWCZYNIĘ. 18 20 739 05.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DWUPOZIOMOWE MIESZKANIE na Pardałówce - 607 506 428.
 • PRACA | szukam
  SPRZĄTANIE DOMÓW, MIESZKAŃ. 575 450 977, 739 632 283.
 • BIZNES
  Sprzedam WPOŻYCZALNIĘ NART I SNOWBORDU. 662 370 510.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  POLE ORNE. 505 429 375.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-02-23 22:29 Za nami uroczysta ceremonia losowania numerów startowych 2024-02-23 22:00 Zło może uwieść człowieka, ale nie może zostać człowiekiem (WIDEO) 2024-02-23 21:17 Odrapać Krupówki z obrzydlistwa, sprawić by miasto znów stało się silne 4 2024-02-23 20:19 Pożar warsztatu w Murzasichlu. Błyskawiczna akcja strażaków (WIDEO) 2024-02-23 20:00 Dramatyczna akcja ratunkowa przy górnej stacji kolejki na Tobołowie 2024-02-23 19:38 Stare nowe władze wśród pszczelarzy 2024-02-23 19:30 Świat migocący w dziurce od klucza czyli Schulz w Witkacym (WIDEO) 2024-02-23 18:37 Ludźmierskie Czytanie Tetmajera 2024-02-23 18:30 Po pierwszej serii Polacy byli na trzecim miejscu 1 2024-02-23 18:05 Pożar sadzy w Poroninie (WIDEO) 1 2024-02-23 17:30 Demonstracja solidarności z walczącą Ukrainą 7 2024-02-23 17:25 ZAPRASZAMY NA ODLOTOWY SPEKTAKL KOMEDIOWY TEATRU BAGATELA z okazji Dnia Kobiet i Dnia Mężczyzn! 2024-02-23 17:21 Jak najem z opcją wykupu zmienia zasady gry na rynku nieruchomości 2024-02-23 16:30 Warto sobie okazywać miłość 2024-02-23 16:30 Kierowca, którego auto dachowało na Salamandrze zniknął 5 2024-02-23 15:35 Turbacz Winter Trail blisko rekordu 2024-02-23 15:30 Charyzmatyczna Słowińska śpiewa Koniecznego (WIDEO) 2024-02-23 14:30 178 rocznica Powstania Chochołowskiego (ZDJĘCIA, WIDEO) 1 2024-02-23 14:01 W jakich sytuacjach może pomóc stomatolog? 2024-02-23 13:30 Wciąż można jeździć na nartach! 1 2024-02-23 13:00 Jurgów Ski czyli narty mimo wszystko 2024-02-23 12:30 Co robić w weekend w Zakopanem? 4 2024-02-23 12:17 Stelaże podtynkowe, dzięki którym zyskasz nowe możliwości aranżacyjne łazienki 2024-02-23 11:30 Wiatr osłabł. Kolejka linowa na Kasprowy kursuje 1 2024-02-23 10:20 To była wzruszająca akcja ratowników GOPR 1 2024-02-23 10:18 Płytki terrazzo i lastryko - co musisz o nich wiedzieć? 2024-02-23 10:16 Poszukiwany właściciel dowodu osobistego i telefonu 1 2024-02-23 10:00 Nocny Wypadek w Klikuszowej 3 2024-02-23 09:30 "Bracia ze stali" ze świetną rolą Zaca Efrona. Mamy dla Was bilety 2024-02-23 09:00 Przerwy w dostawie wody w domach przy ulicy Miłośników Podhala 2024-02-23 08:00 Niedźwiedzie się budzą. Wychodzą z gawr (WIDEO) 2024-02-22 21:45 Pawluśkiewicza i Koniecznego gadka szmatka ...czyli Księgi Nieczyste 2024-02-22 21:15 Ratownicy GOPR znaleźli psa na Babiej Górze 2024-02-22 21:10 W tej formie Sylwestra Marzeń nie będzie, bo nie ma ani Leszka Doruli, ani Jacka Kurskiego 21 2024-02-22 21:00 Pobocze na trasie Kościelisko-Witów zajęte, w ruch poszły koparki i ekipy budowlane 2024-02-22 20:00 Na nagraniu widać jak podchodzi i uderza pięścią. Grozi mu pięć lat odsiadki 2 2024-02-22 19:30 The Paper Dolls. Romans w cieniu morderstwa. Konkurs dla czytelników 2024-02-22 19:25 Dachowanie na Salamandrze w Kościelisku. Droga zablokowana 1 2024-02-22 19:00 Park zamyka szlaki narciarskie na Babiej Górze 2 2024-02-22 18:05 Spotkanie kandydata na burmistrza Zakopanego z mieszkańcami (WIDEO) 14 2024-02-22 17:30 Byłoby wielkie, góralskie szusowanie, gdyby nie ocieplenie 2024-02-22 16:30 Podhalańska gwara w Chicago ma się dobrze 2024-02-22 15:37 Drzewo zwaliło się na zaparkowane samochody 2024-02-22 15:30 Włamania nie było, ale policjanci na pusto do komisariatu nie wrócili 2 2024-02-22 14:28 Drzewo spadło na dom przy ul. Sienkiewicza w Zakopanem 2024-02-22 14:10 Krzyże i Piety w Czerwonym Dworze. Wernisaż 2024-02-22 13:40 Prezydent Andrzej Duda przyjeżdża na narciarski maraton na Kasprowy 19 2024-02-22 13:36 Kurs angielskiego online indywidualny czy w grupie - co wybrać? 2024-02-22 13:07 Coraz mocniejsze podmuchy halnego w Zakopanem. Interwencje strażackie (WIDEO) 2024-02-22 13:01 Najlepsze miejsca na randkę na Podhalu
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-02-23 23:25 1. A mnie interesuje jakie mają poglądy polityczne dani kandydaci? Tzn z jaką opcją polityczna się utożsamiają. Rozumiem, że ten pan to PO? Szkoda, że na tych plakatach nie jest napisane wprost - jestem za tym i za tym tylko widzimy wdzięczne nazwy utożsamiane z daną miejscowością. Jak nie jest ktoś w danym temacie to może go to zmylić. Powiecie - co to ma wspólnego z polityką lokalną? Otóż ma. Dla mnie np. ma to ogromne znaczenie kto jakie reprezentuje wartości. Dziś wszystko związane z tą "dużą" polityką. Jak dla mnie Polska idzie w bardzo złym kierunku obecnie. Wielu ludzi dało się po prostu nabrać, wystarczy zobaczyć co się dzieje i będzie dziać np. na polu edukacji - coraz mniej lektur a z historii wykreślono wielu bohaterów. Obyśmy nie utracili naszej tożsamości za pare lat... 2024-02-23 22:01 2. Protesty rolników to mały pikuś przy tym co szykują KOD-ofile przy oczku wodnym. Zablokują strumyk jak będzie trzeba, taka w nich siła. 2024-02-23 22:01 3. Czy Ukraina może transportować towary ale nie przez Polskę. Jaki to mają być "środki lustrzane" wobec Polski ze strony UA. 2024-02-23 21:50 4. znowu jakiś nieokreślony politycznie komitet, a przecież podział polityczny w polsce jest taki prosty : prawa noga lewa noga i pisiory. 2024-02-23 21:49 5. Nie widać tu propozycji na współpracę Pana Łukasza z mieszkańcami? Można coś o tym przeczytać gdzieś ? 2024-02-23 21:48 6. @ polaki i Polacy. Dlaczego piszesz Tusk przez dwa S. Nie idź tą drogą. 2024-02-23 21:27 7. koszulę zmienił. Rękawy dalej podwinięte. Słabo to wygląda. Brak pomysłu. 2024-02-23 21:26 8. I co nie będzie tych pysznych placków ziemniaczanych na dolnych Krupówkach, a takie smaczne i pachnące. No bez przesady ! Trzeba tylko zrobić porządek z tymi straganami tubylców ! 2024-02-23 20:51 9. Kandydat "niezależny"???? są tacy? bez j..., dopiero po fakcie wychodzi kto od kogo jest zależny! to taka sama śpiewka jak "niezależne media"! (będzie cenzura?) 2024-02-23 20:45 10. @mieszaniec, ale PO co "prezydęt" ma jechać na granicę (i niby z jakiej paki miałby tam jechać, panie????), skoro POjechał płemieł, ( w końcu to jego psi obowiązek, nie prezydenta!!!), zamiast jechać sobie na narty w Dolomity. Tak, na poważnie, był tusk na granicy u protetutjących? NIE!!!! Spie********** w Dolomity, jak się tylko zaczęły protesty rolników!
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Pożegnania


REKLAMA