Pierwszym punktem programu miała być wędrówka do Morskiego Oka, ale niestety, ze względu fatalną pogodę, wycieczka została odwołana. Planem alternatywnym był dzień z rodzinami goszczącymi i ten czas wykorzystaliśmy na sto procent.
- Nasi goście poznali atrakcje regionu, niektórzy udali się do Niedzicy, inni nad Zalew Czorsztyński, były wyjazdy do Zakopanego, Wieliczki. Rodziny goszczące dołożyły wszelkich starań, aby ten dzień był wyjątkowy. Wieczorem spotkaliśmy się na relaksujących termach Bania w Białce Tatrzańskiej - wspomina Joanna Wagner-Podlipni, nauczycielka i koordynatorka projektu.
W poniedziałek rozpoczęli pracę projektową. Po zapoznaniu się z historią szkoły przedstawioną przez dyrektor Martę Sokołowską w grupach przeprowadzali różnorodne doświadczenia i obserwacje. Dzień zakończył wykład Magdaleny Cygan z Nowotarskiego Alarmu Smogowego na temat stanu powietrza w Polsce, a przede wszystkim sytuacji w Nowym Targu.
W kolejnym dniu udali się do Krakowa. Pierwszym punktem był spacer śladami smogu, od miejsc najbardziej zanieczyszczonych po tablicę upamiętniającą zmarłych wskutek zanieczyszczeń powietrza. Następnie zwiedzili Pałac Wielopolskich, który jest siedzibą władz miasta Krakowa. Przewodnikiem był wiceprzewodniczący Rady Miasta, Artur Buszek. Odniósł się on do działań proekologicznych, które w znaczącym stopniu uzdrowiły stan powietrza w Krakowie. Oczywiście nie zabrakło spaceru po Rynku Krakowskim i przejścia Traktem Królewskim do Wzgórza Wawelskiego.
W środę uczestnicy wymiany mieli okazję uczestniczyć w różnych lekcjach w liceum. Następnie zagrali w grę ekologiczną „Fortitude”, która polegała na wcieleniu się w role polityków lub dziennikarzy podczas międzynarodowego szczytu klimatycznego w 2050 roku. Celem gry było zwiększenie świadomości klimatycznej i sztuki merytorycznej dyskusji o zmianach klimatu. Towarzyszyli im panowie naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych Wojciech Krauzowicz i doradca ds. Klimatu Bartłomiej Zięba ze Starostwa Powiatowego w Nowym Targu. Dzień projektowy zakończył wykład leśniczego, pana Krzysztofa Przybyły na temat torfowisk i ich znaczenia i w Polsce i na świecie.
W ostatnim dniu grupa udała się do Geotermii Podhalańskiej, gdzie uczestnicy mieli okazję poznać historię firmy, jej działalność i plany na kolejne ekologiczne rozwiązania w naszym regionie. Następnie pojechali do Zakopanego, gdzie odwiedzili Centrum Edukacyjne TPN. Ostatnim punktem programu była uroczystość pożegnalna w restauracji regionalnej Góralska Strawa.
- Podsumowując, ten tydzień był pełen niezapomnianych chwil, nauki oraz wymiany kulturowej. Jesteśmy przekonani, że pozostawił uczestnikom wiele pozytywnych wspomnień i nowych przyjaźni. Projekt pozwolił nam uwolnić kreatywność, wzmocnić świadomość postępujących zmian klimatycznych i nauczyć pracować w międzynarodowym zespole. Duże znaczenie miała dla nas nauka języka angielskiego, jedna z wielu kompetencji, które możemy rozwijać dzięki programowi Erasmus+ - dodaje Joanna Wagner-Podlipni.
Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej.
opr. fig
miejscowy
2024-03-04 10:28:40
Ludzi na świecie jeszcze nie było a zmiany klimatyczne tysiące razy z morskiego dna tworzyły pustynie a z lodowców morza. Jaki sens ma ich akcja? Pranie mózgu? Nauczyciele biologii też biorą udział w tej akcji?
jarek
2024-02-20 14:38:44
oni pójdą na lody i będą się śmiać z głupiej teorii o dwutlenku węgla posłanki kurowskiej, która tą głupią pisuarową wiedzę rozpowszechnia w sieci :) :) :)
Piotr
2024-02-20 00:20:22
Licealiści to se mogą kupić loda u Żarnieckiego a nie ratować świat
ot lewacka logika
2024-02-19 23:18:01
@Bond, ale PO co wysyłasz gimbazów śladami ich głupoty???? Żeby zostawili za sobą nowy ślad węglowy?????
rycho
2024-02-19 22:50:34
W Krakowie ci postepowcy pare lat temu sterroryzowali miasto i zakazali palenia nawet drewnem .
I cooo ? Nie polepszyło się . To wpadli na genialne terroryzowanie okolic Krakowa które rzekomo trują ich Kraków . I dalej nic , dalej żle . Tak to z oszołomami było . Niedouczeni nie wiedzą przy tym ,że to nie CO2 zabija lecz budzi ekozieleń . Gorsze sa tlenki fosforu azotu etc . Które bardziej niszcza postepową zachodnią europe ale o tym cisza . Ekogłupota nie boli .
polaka i polca
2024-02-19 22:22:00
Rozumiem, że "postępowi" i "nowocześni" licealiści w trosce o środowisko przestaną oddychać. Bo -prawdopodobnie tego nie wiedzą- ale ludzie, w tym licealiści, oddychając, wdychają tlen, a wydychają... O ZGROZO!!!!!! Co2. czyli... dwutlenek węgla!!!!!!!!
Usłyszane dzisiaj w jednej z TV,:-Michnik, nie, nie Aaa a a a dd aaa m, a łukasz, rzecznik prasowy lewicy: "polaki i polcy".
Czy jest granica lewackiego obłędu w nowomowie?? Bo jak dla mnie, to nadal Polki i Polacy.
taka edukacja
2024-02-19 21:57:28
Projekty zmian podstaw programowych ze strony @MEN_GOVPL
Propozycja WYKREŚLENIA w podstawie programowej z historii zwrotu "w tym ludobójstwa ludności polskiej" w kontekście zbrodni wołyńskiej. Zamiast tego zastąpiono je zwrotem będącym de facto kopiowaniem narracji ukraińskiej o "konflikcie polsko-ukraińskim".
nowot
2024-02-19 20:13:15
licealiści niech sie wezmą do prawdziwej nauki , a nie mitach Ala Gore nt mniemanego wpływu człowieka na którym ten zbija miliardy , a ludzie ubożeją . Dość terroru klimatycznego
Bond
2024-02-19 20:13:15
Najlepiej zróbcie spacer śladami waszej głupoty.
-
USŁUGI | inne
WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
-
PRACA | dam
NIEMCY: brygadzista do 5000 Euro, kranista do 4000 Euro, murarz cieśla do 3600 Euro, malarz ocieplenia elektryk spawacz do 2700 Euro. Umowa na warunkach niemieckich. 0048 575-001-116
-
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
ZAKOPANE - KOŚCIELISKO DO WYNAJĘCIA KOMFORTOWE, WYPOSAŻONE MIESZKANIA 35-38m2. 608 806 408
-
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE 38 m2 i 50 m2 W CENTRUM NOWEGO TARGU, UL. KRZYWA, STANDARD DO ZAMIESZKANIA, NOWE, ŚWIEŻE. 608 806 408
-
SPRZEDAŻ | zwierzęta
Szczenięta OWCZARKI PODHALAŃSKIE. 788 679 465.
-
PRACA | dam
Spółdzielni Mieszkaniowej L-W "POŁONINY" 34-460 Szczawnica Os. Połoniny 2a, ogłasza nabór na stanowisko GŁÓWNEGO KSIĘGOWEGO SPÓŁDZIELNI. Dodatkowe informacje można uzyskać w ramach kontaktu osobistego lub telefonicznego 18 262 25 95 lub 18 262 20 91.
-
PRACA | dam
STATUS STUDENCKI/ WEEKEND/ 100 zł/h. PRACA EXCEL itp./ +mieszkanie/ micheelkowalski@gmail.com. Zakopane
-
PRACA | dam
Praca na budowie, elewacje, budowa od podstaw, wykończenia, Zakopane i okolice. 500160574
Tel.: 500160574
-
USŁUGI | budowlane
"Tedy" Usługi budowlane: sprzedaż domów w stanie deweloperskim, budowa domów murowanych i drewnianych, wszelkie pokrycia dachowe, ocieplenia/termomodernizacja domów/budynków, sprzedaż materiałów budowlanych, nadzory budowlane, usługi transportowe. 608 729 122, +49 15 205 734 746, mail: tedy32@o2.pl
-
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum Narciarstwa. 608 729 122.
-
BIZNES
Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy Targ-Czarny Dunajec lub przyjmę reklamę. 608 729 122.
-
PRACA | dam
Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122.
-
USŁUGI | budowlane
BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DACHY, ELEWACJE. 608729122.
-
PRACA | dam
Restauracja Siwy Dym w Rabce-Zdrój zatrudni: KUCHARZA KUCHNI ZIMNEJ ORAZ GORĄCEJ. Praca na stałe lub dorywczo. CV na: rabka@siwydym.pl Informacje pod numerem 887 080 004
-
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
DZIAŁKA UZBROJONA W ŁOPUSZNEJ. 506 525 884.
-
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
Do wynajęcia LOKAL 50 m2 (pod zakład fryzjerski lub pod inna działalność) oraz LOKAL 25 m2 - I piętro - Łapsze Niżne, Delikatesy "Centrum". 504 230 942.
-
PRACA | dam
Zatrudnimy STERNIKÓW PONTONOWYCH na Dunajcu tel. 608806030 info@fun-time.pl
-
PRACA | dam
ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHARZA/-KĘ, GRILLOWEGO, DOŚWIADCZONĄ POMOC KUCHENNĄ. Kontakt: 600 035 355 lub osobiście: Zakopane, Droga na Bystre 2A (9-13).
-
PRACA | dam
Młoda energiczna osoba poszukiwana do pracy na weekendy pod Gubałówką.... szczegoly pod numerem telefonu 781271166.
-
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
ZAKOPANE - STYLOWY DOM (zadbany, urządzony), na działce 3000 m, widok na góry - 607 506 428.
-
USŁUGI | budowlane
MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
-
USŁUGI | budowlane
OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
-
SPRZEDAŻ | różne
DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.