2024-02-23 14:30:00

Chochołów

178 rocznica Powstania Chochołowskiego (ZDJĘCIA, WIDEO)

Reklama

"Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci" - to słowa Wisławy Szymborskiej, które stały się mottem tegorocznych obchodów wybuchu Powstania Chochołowskiego, od tego wydarzenia mija dokładnie 178 lat.

Pierwszym punktem obchodów tegorocznej rocznicy wybuchu Powstania Chochołowskiego była Msza św. w kościele parafialnym św. Jacka w Chochołowie, potem uczestnicy obchodów złożyli kwiaty pod pamiątkowym obeliskiem na placu przed świątynią, zapłonęły także znicze pamięci. 

Do Chochołowa przybyli przedstawiciele władz samorządowych z Miasta-Gminy Czarny Dunajec na czele z przewodniczącym Rady Gminy Tadeuszem Czepielem i radnymi, przewodniczącym Rady Powiatu Nowotarskiego Tadeuszem Rafaczem. Przybył również Bronisław Stoch z nowotarskiej Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty. Dyrektor Gminnego Zespołu Oświatowego Iwona Wontorczyk odczytała list od burmistrza Marcina Ratułowskiego. 

Przed programem artystycznym, który odbył się w szkole Joanna Kowalik zwracając się do dzieci - uczniów SP Chochołów, zaznaczyła, że ich przodkowie z roku 1846 mieli inne marzenia, inne plany, inne doświadczenia, inny los stał się ich udziałem. - Chcieli poprawić swoją dolę, dochodzili swoich praw, a uświadamiani przez organistę Jana Kantego Andrusikiewicza i ks. Józefa Leopolda Kmietowicza zapragnęli też ślebody, uwolnienia od zaborców, zapragnęli, by w dźwierze zaburzyła Polska. Stanęli do nierównej walki i zostali pokonani. Za swój wolnościowy zryw zapłacili bardzo wysoką cenę. Los chochołowian z XIX wieku to cierpienie, ból, wieloletnie bezwzględne kary nakładane na tych, co przeżyli, na ich spadkobierców i rodaków. Ale pamięć o nich zawsze pozostanie - podkreśliła. 

Zauważyła ponadto, że wspominanie minionych lat staje się powszechne i popularne. - Zobaczcie, jak często w mediach społecznościowych - kształtujących świadomość i wiedzę o świecie dla zbyt wielu osób - pojawiają się fotografie w sepii, zdjęcia z przeszłości, na których rozpoznajecie swoich dziadków, krewnych, rzadziej pradziadków. Dołączcie do tych wspomnień także naszych patronów - zachęcała Joanna Kowalik, dyrektor SP Chochołów. 

Uroczystości uświetniła kapela regionalna, delegacje z pocztami sztandarowymi, przybyli także przedstawiciele Straży Granicznej i Muzeum Tatrzańskiego. Nie zabrakło też mieszkańców Chochołowa. Wszystkim za obecność, przygotowanie i pomoc w organizacji podziękowała Joanna Kowalik. Wymieniła m.in. nauczycieli, Radę Rodziców i pracowników obsługi. 

Podczas tegorocznych obchodów Powstania Chochołowskiego rozdano nagrody laureatom w Gminnym Konkursie Recytatorskim Regionalnej Poezji Patriotycznej pod hasłem Moja Mała Ojczyzna - Podhale. 

Ważnym punktem 178. rocznicy Powstania Chochołowskiego będzie jeszcze promocja książki pt. "Pogniywany Nepomuk", która odbędzie się w sobotę 24 lutego w sali widowiskowej Centrum Kultury i Promocji w Czarnym Dunajcu. Do wzięcia udziału w tym spotkaniu zapraszał wydawca Rafał Monita. 

***

178 lat temu mieszkańcy Chochołowa i sąsiednich miejscowości stawili czynny opór austriackiemu zaborcy, organizując Powstanie Chochołowskie potocznie nazywane "Poruseństwem". Miało być częścią ogólnopolskiego powstania. Niestety data jego wybuchu została przesunięta bez wiedzy górali, toteż powstanie bardzo szybko upadło. "Poruseństwo" w Chochołowie rozpoczęło się 21, a zakończyło się już 23 lutego 1846 r.

Mieszkańcy Chochołowa wspierani przez sąsiadów z Cichego, Dzianisza i Witowa, w sumie ok. 500 osób, pod przywództwem miejscowego organisty Jana Kantego Andrusikiewicza i wikarego z Chochołowa ks. Józefa Leopolda Kmietowicza, poety Juliana Goslara, wikarego z Poronina ks. Michała Głowackiego i wikarego z Szaflar ks. Michała Janiczaka, walczyli z zaborcą o niepodległość Polski.

Powstanie ostatecznie upadło, a przywódcy i uczestnicy ponieśli surowe kary. Wielu z nich znalazło się w więzieniach Spielbergu, Kufsteinu i Wiśniczu. Ksiądz Kmietowicz otrzymał wyrok śmierci, zamieniony później na wieloletnie więzienie. Andrusikiewicza i innych pojmano i skazano na kary ciężkiego więzienia. Wszystkich uwolniła rewolucja 1848 roku zwana "Wiosną Ludów".

jg


Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Obserwator 2024-02-23 20:34:43
A co piekielnicon moze powiedzieć na temat wartości wyznawanych przez powstańców, skoro on mo za nic Boga, Krzyż a honoru nimo niejakiego. Kie to wyjyzdzo gnojem przed sztandary a za chwilę leci z kwiotkami pod pomniki.
  • PRACA | dam
    SEWiK Tatrzańska Komunalna Grupa Kapitałowa Sp. z o.o. z siedzibą w Zakopanem zatrudni na stanowisku: KIEROWNIK DZIAŁU TECHNICZNEGO I INWESTYCJI. Szczegółowe informacje i warunki aplikowania: www.sewik.com.pl oraz w Sekretariacie spółki tel. 18 20 24 450.
  • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
    PRZYCZEPKA JEDNOOSIOWA WYWROTKA. URSUS C-360. 692 180 309.
  • PRACA | dam
    Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni do restauracji hotelowej: KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną, całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
  • PRACA | dam
    Górska Grupa Hotelowa zatrudni OSOBĘ DO KIEROWANIA DZIAŁEM HOUSEKEEPINGU w Białce Tatrzańskiej. Oferujemy stabilne zatrudnienie i atrakcyjne wynagrodzenie. Prosimy o przesłanie CV na adres a.rysula@gorskagrupa.pl oraz telefon 535-391-391
  • PRACA | dam
    Restauracja Siwy Dym w Rabce-Zdrój zatrudni: KUCHARZA KUCHNI ZIMNEJ ORAZ GORĄCEJ. Praca na stałe lub dorywczo. CV na: rabka@siwydym.pl Informacje pod numerem 887 080 004
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o powierzchni ok. 50 m2. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHARZA/-KĘ, DOŚWIADCZONĄ POMOC KUCHENNĄ, OBSŁUGĘ BARU MLECZNEGO, KELNERA/-KĘ. Kontakt: 600 035 355, 600 035 080 lub osobiście: Zakopane, Droga na Bystre 2A (9-13).
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    MIESZKANIE W CENTRUM ZAKOPANEGO: TRZY POKOJE, DWA BALKONY, WIDOKOWE, PO REMONCIE. 662 210 421
  • PRACA | dam
    DO PENSJONATU W ZAKOPANEM - OSOBĘ DO OBSŁUGI ŚNIADAŃ I SPRZĄTANIA POKOI - dyspozycyjną. Bez zamieszkania. 509 578 689.
    Tel.: 509 578 689
  • USŁUGI | inne
    SZEWC - KALETNIK - ZAKOPANE - ul. Staszica 3 - 666 120 662.
  • PRACA | dam
    Praca w Zakładzie Kuśnierskim wymagane doświadczenie oraz Prawo jazdy Kategoria B. 888267329
    Tel.: 888267329
  • PRACA | dam
    Praca Kucharz Z Doświadczeniem Bukowina Tatrzańska Gotowanie Dla Grup w Dużym Ośrodku Z Noclegiem.
    Tel.: 601 453 970
  • PRACA | dam
    KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę przesyłać na adres: kantorzakopanepraca@gmail.com
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    Biuro księgowe AUDITPLUS zatrudni: głównego księgowego, specjalistów ds. księgowości i referentów. Praca w Zakopanem, 8-16, pełen etat. Zapraszamy. Zgłoszenia: praca@auditplus.pl.
  • PRACA | dam
    Poszukuję osoby do sezonowego, prowadzenia gospodarstwa domowego w Zakopanem. Życiorys zawodowy proszę przesyłać na adres e-mail. rozanob@interia.pl
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • KUPNO
    KUPIĘ STARY POROZBIÓRKOWY SOSRĘB. Proszę wysłać zdjęcie na numer 605 306 244.
  • ANTYKI
    Do sprzedania ZABYTKOWY PRZEDWOJENNY KREDENS GÓRALSKI ZAKOPIAŃSKIEJ SZKOŁY PRZEMYSŁU DRZEWNEGO w idealnym stanie, z lat trzydziestych, sprawdzony przez kustosza Muzeum Tatrzańskiego. Również CZĘŚĆ KOLEKCJI PRZEDWOJENNEGO MALARSTWA o tematyce góralskiej, znanych polskich malarzy aukcyjnych, takich jak Gąsienica Szostak, Augustynowicz, Jarocki, Moszyński, Gałek, Ćwikliński, Dzieliński, Skowroński. Tel. 601 51 35 33
  • USŁUGI | inne
    ODŚNIEŻANIE DACHÓW. TECHNIKI LINOWE. TEL: 695 092 678
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2026-02-20 18:05 Jan Sięka odwołany z funkcji przewodniczącego Rady Miasta Nowego Targu 2026-02-20 18:00 Bagażnik pełen papierosów 2026-02-20 17:18 Ewa Garbacz nową wiceprzewodniczącą Rady Miasta 1 2026-02-20 17:06 Przed nami jedna z ostatnich tak mroźnych nocy? Za kilka dni +10 st. C! 2026-02-20 17:02 Tuż przed nadzwyczajną sesją Rady Miasta Nowy Targ rozmawialiśmy z Janem Sięką, którego odwołania domaga się 13 radnych 2026-02-20 17:00 Noże, kij bejsbolowy i podejrzane substancje w bagażniku. Słowak wpadł w ręce strażników granicznych 2026-02-20 16:15 Ognisko zjadliwej ptasiej grypy w Waksmundzie 2026-02-20 16:01 Kiedy wybrać ulotkę składaną zamiast zwykłej? 2026-02-20 16:00 Kontrola z narkotykami 2026-02-20 15:50 Zapowiada się udany weekend. Turyści już są, korki też 2026-02-20 15:42 Osteopatia jako zawód przyszłości - czy rośnie zapotrzebowanie na specjalistów? 2026-02-20 15:00 Kapitalne dziś warunki narciarskie w Jurgowie! 1 2026-02-20 14:00 Jeleń z porożem zaplątanym w sznurki spaceruje po Zakopanem 9 2026-02-20 13:00 Iwona Januszyk: Zrobiłam wszystko. Dramatyczne wyznanie po sprincie na igrzyskach 6 2026-02-20 12:01 Jaki krem do twarzy wybrać na różne pory roku? 2026-02-20 12:00 Co robić w weekend w Zakopanem? 2026-02-20 11:32 Artfoll - Lider Wielkoformatowych Realizacji Oklejania: Najlepsza jakość, Efekt Wow i Eksperci Bez Granic 2026-02-20 11:30 Cathy i Heathcliff. Skomplikowana miłość. Mamy dla Was bilety 2026-02-20 11:00 Piękne krajobrazy w Dolinie Stążyskiej. Wyżej nie wychodzimy! (WIDEO) 2026-02-20 10:00 Nowa droga a studzienki się pozapadały 6 2026-02-20 09:00 Zimowe ferie pełne atrakcji w Szkole Podstawowej nr 7 na Cyrhli 2026-02-20 08:00 Przenikanie w Teatrze Witkacego. Międzypokoleniowy dialog sztuki w Zakopanem 1 2026-02-19 21:08 W Tatrach znowu lawinowa trójka. Jest bardzo niebezpiecznie 2026-02-19 21:01 Mimo zaangażowania bardzo wielu osób nadal nie natrafiono na ślad poszukiwanego turysty 2 2026-02-19 20:00 Jeden ryś, dwa rysie, trzy rysie ... (WIDEO) 2026-02-19 19:23 Bajkowe krajobrazy wieczorową porą w Zakopanem (WIDEO) 7 2026-02-19 19:00 Rabczański samorząd przegrał w sądzie z wojewodą 3 2026-02-19 18:30 Wsparcie dla Grupy Podhalańskiej GOPR od gorczańskiego parku 2026-02-19 18:25 Rusza nabór do nagrody Romana Reinfussa 2026-02-19 18:00 Wilki w Rabce 4 2026-02-19 17:00 Ponad pół miliarda złotych na Bachleda Termy Kasprowy. Bank o szczegółach finansowania 11 2026-02-19 16:50 Duży pies bez opieki przy trasach biegowych na Polanie Chotarz. Gmina apeluje do właściciela 2026-02-19 16:00 Najwyżej położony luksus w Polsce. Gigantyczna inwestycja na Butorowym Wierchu (WIDEO, ZDJĘCIE) 2 2026-02-19 15:00 Doszło do bójki, a poszło o dziewczynę (WIDEO) 1 2026-02-19 14:30 Seniorzy z Poronina zadbają o formę. Ruszają warsztaty prozdrowotne 2026-02-19 14:02 Nie poleciała do Bristolu. Z lotniska trafiła prosto do aresztu 2026-02-19 13:29 Jest dofinansowanie na nowe lądowisko dla śmigłowców przy szpitalu w Nowym Targu 8 2026-02-19 12:23 Zaginął Andrzej Dubiel. Policja prowadzi poszukiwania w Tatrach 2 2026-02-19 12:00 Piękne widoki z Nosala o poranku (WIDEO) 2026-02-19 11:29 XXVI Parada Gazdowska w Gminie Biały Dunajec 2026-02-19 11:00 Poczta w Poroninie z krótszymi godzinami otwarcia. Zmiany mają charakter tymczasowy 2 2026-02-19 10:00 Trwają poszukiwania zaginionego 30-latka 2026-02-19 09:00 Krew, która ratuje życie. 13 litrów zebranych podczas akcji w Maruszynie 2026-02-19 08:49 Plama oleju na DK28 w Makowie Podhalańskim. Strażacy prowadzą działania, są utrudnienia w ruchu 2026-02-19 08:00 Energetyczne eldorado 2026-02-18 22:00 Losowane sentencje, fraszki i poezja NIESKONCZONE 2026-02-18 21:00 W czwartek na Igrzyskach startują nasi skialpiniści 4 2026-02-18 20:00 Oświata, sport i inwestycje. Szerokie plany Zakopanego dla szkół 5 2026-02-18 19:00 Całkiem sporo turystów na Krupówkach i pod Gubałówką (WIDEO) 2 2026-02-18 18:44 Poszukiwania turysty w Tatrach. W akcji 22 ratowników i śmigłowiec TOPR
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2026-02-20 17:26 1. Teraz Łapsa i Fatla(teraz lepiej sie czuje) i zaplanowany komplet 2026-02-20 17:19 2. Jutro startują w duetach, może pójdzie lepiej. Chociaż Elantkowski mówił że dał z siebie wszystko, a to i tak nie wystarczyło by wejść do półfinału. Ale sport sam w sobie ciekawy, będę śledził. I nie wymaga budowy hal czy torów za miliony... :) 2026-02-20 17:15 3. #sygnalista - mnie to lotto, ja muszę przelecieć Spyrkówka - Skibówki i dalej. Mnie naprawdę nie jarają święte Krupówki, mogą tam sobie wjechać i parkować po całym deptaku łącznie z placem pod Gubałówką. Syf jest od dobrych 10 lat, a po pandemii jak nastawiali lokali pod gości i wyprowadziła się masa, która dalej robi w Zako to już kaplica. Starczy stanąć rano ilu naszych przyjeżdża i po południu ilu wyjeżdża. To plus turyści udławiło to miasto, a wyprowadzają się kolejni. Każda jedna inwestycja w nową drogę cokolwiek uwolni. A jeszcze co kawałek bajkopisarze opowiadają o ścieżkach rowerowych oczywiście kosztem ulic. Na zadupiu gdzie jak ktoś tu mieszka i pracuje to może z buta podlecieć. W sumie mogę to olać i też się wyprowadzić i nigdy tu już nie wracać skoro i tak robię gdzie indziej. #rgth - "odpowiadam po prezydencku" (wygooglaj sobie) 2026-02-20 17:14 4. Poroże zaplątane w sznurki, czy sznurki zaplątane na porożu? Tak czy owak wypadałoby jednak pomóc zwierzakowi. Gdzie są te wszystkie fundacje co to np "ratują konie" z Morskiego Oka? 2026-02-20 17:01 5. Biedny jelonek czy młody byk ? Oto jest pytanie. 2026-02-20 16:59 6. Ten młody byczek zrobił sobie perukę z przydomowych odstraszaczy ze szmat.Widać tu dobitnie jak zwierzęta przestają się bać wszelkich strachów.Niestety wchodzą tam gdzie nie powinny i takie są tego konsekwencje.Teraz trzeba poczekać jeszcze z miesiąc,aż zrzuci rogi i całą tą maskaradę,albo złapać usypiającym strzałem i po prostu zerwać ten pióropusz.Chyba że się ubrał na ostatki to niech teraz za karę czeka do końca Postu. 2026-02-20 16:54 7. Wyjazd na Olimpiadę i zakwalifikowanie się do reprezentacji Polski już jest wielkim wyróżnieniem i świadczy o tym, że dziewczyna jest mistrzem w swojej dyscyplinie. Taki jest sport niestety, że czasem coś się nie uda. Każdy kto jedzie na tak wielką imprezę już jest mistrzem!!!! Walczyłaś do końca z sercem i determinacją. Twoje łzy na mecie tylko pokazały ile siebie włożyłaś w ten start i ile poświęciłaś żeby wystartować z Orłem na piersi. Za to cholernie Cię szanuję.... znacznie bardziej niż za medal który mogłabyś zdobyć. 2026-02-20 16:29 8. Ku przestrodze. Tak się kończy grzebanie w koszach na śmieci. 2026-02-20 16:24 9. przecież park jest od zbierania opłat, nie od ochrony i opieki nad zwierzetami. 2026-02-20 16:05 10. Do nas niemiecki też kiedyś wpłynął. Nawet salwy były z tej okazji na nabrzeżu, i pod Pocztą Polską..... imbecyl do dzisiaj ma z tego tu polew, tak mu to siedzi w głowince
2026-02-16 21:51 1. "Na spotkaniu zjawił się burmistrz Łukasz Filipowicz, radni Tymoteusz Mróz, Mateusz Łękawski i mieszkańcy. Ci ostatni niezbyt licznie." A kto miałby się tam pojawić jak spotkanie zorganizowane w godzinach gdzie normalni ludzie pracują a miejsca tam w tej "stacji kultura" było może jeszcze na jakieś 20 osób. Przecież to klita na poddaszu gdzie jest miejsce dla dzieci na zabawy a nie dla 100 czy więcej dorosłych. Przecież to była jawna kpina. Dlaczego spotkanie nie było bardziej komunikowane i nie zapewniono odpowiednio dużej sali? I przede wszystkim dlaczego w godzinach pracy a nie w weekend??? Wywalić miliona na sylwestra potrafią a zmobilizować mieszkańców "nie da się". Widać zależy im żeby przyszło jak najmniej mieszkańców. Boją się usłyszeć to i owo. 2026-02-08 13:18 2. Fajne eksponaty :) 2026-02-04 21:19 3. Nie moje klimaty ani dla uszu ani dla oczu 2026-01-29 15:43 4. Kasia Rysy 2026-01-03 13:15 5. Ładne góalki. 2025-12-29 19:33 6. Znakomity poMYSł panie @jarząbek 2025-12-03 15:38 7. Świetny POmysl, zwłaszcza że w Zakopanem mimo otwartej Gubałówka m.in. przez Pana Szwajcara i czwartego burmistrza G.J. to lepiej na desce windsurfingowej po równiach pojeździć 2025-12-01 17:12 8. Panowie dobra robota! A tak swoją drogą nie ma wojny, jest woda, ogólcie się do tej służby, a nie wyglądajcie jak krasnale... 2025-11-21 15:51 9. Brawo Agatko! Piękne, cudne, zachwycające prace! 2025-11-17 21:21 10. Teraz górale wprzedają swoją ojcowiznę żeby kupić nowe auto. Wszystkie te biznesy ze starym śmierdzącym sprzętem (mówiąc złomem) powinny być nakaz ogrodzenia blochą od ulicy. Podobnie ze składami budowlanymi. Tyle pięknych miejsć zostało oszpeconych przez lokalny interes.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama