Reklama

2024-03-13 18:00:07

Reklama

Gmina Poronin

Geotermia wkracza do Poronina. Problemem jest brak zgód na przejście przez prywatne działki

Sieć geotermalna w Poroninie zostanie rozbudowana, o czym dyskutowano podczas minionej sesji rady Gminy Poronin. Kto odwiedza gminę regularnie, wie, że od lat na parkingu przed urzędem zlokalizowana jest geotermalna przepompownia. Teraz czas na rozbudowę sieci. I to od razu w kilku kierunkach.

Jan Majerczyk, kierownik referatu architektury, drogownictwa i inwestycji w Urzędzie Gminy Poronin przedstawił plan rozwoju sieci geotermalnej wzdłuż ulicy Tatrzańskiej. - Brakuje nam zgód trzech osób, które mają działki niezabudowane, nie puszczają inwestycji - mówi Jan Majerczyk. - Każda zgoda to krok dalej. Bez zgody utkniemy w miejscu, nie przejdziemy.

Kierownik referatu inwestycji przypomina, że aby zapewnić odpowiednie parametry techniczne, ciśnienie w rurociągu, trzeba wykonać geotermalny bajpas. Cała obsługująca do tej pory obiekty w Poroninie sieć podpięta jest na wysokości "węzła tatrzańskiego". - Trzeba będzie się wpiąć do przepompowni na parkingu, rury pójdą dalej wzdłuż ogrodzenia Gminnego Ośrodka Kultury, żeby go nie demolować i włączymy się w okolicach stadionu. To pierwszy etap do zakrętu w ulicę Jesionkówka - wyjaśnia Jan Majerczyk. Dodaje, że pierwszy etap pozwoli na zaspokojenie zapotrzebowania na energię cieplną aż do mostu na Kośnych Hamrach. Natomiast na ulicy Piłsudskiego od ośrodka zdrowia do budynku Gminnej Spółdzielni podpisane są już umowy z wykonawcą, podłączone do sieci zostaną 23 budynki.

Niestety ze względów technicznych, żeby podpiąć trzy budynki z lewej strony drogi w kierunku Białego Dunajca, trzeba będzie przekopać nowo ułożoną nawierzchnię drogową. I rozkopać chodnik. Kierownik przypomina, że planowany pierwotnie przepych sieci pod jezdnią - nie wchodzi w grę. A to ze względu na liczne sieci, które biegną wzdłuż drogi. Przepychanie rurociągu pod drogą niosłoby ryzyko uszkodzenia m.in. kanalizacji wodno-ściekowej. Dodatkowo PKP ma w planie budowę dodatkowego zasilania ze stacji transformatorowej przy Dorulowym Mostku. Stąd pobiegnie przyłącze w stronę Gliczarowa i Stołowego. Dlatego też droga do szkoły i chodnik z prawej strony drogi będą musiały być rozebrane.

Radny Jan Gut dopytywał o możliwość przyłączenia geotermii  na terenie Suchego. Jan Majerczyk zapowiedział, że są takie plany. Szansą na wprowadzenie rur geotermalnych do Suchego będzie przewiert pod potokiem Zakopianka. Nie pozwolą jednak od razu na zasilanie całego Suchego. - Odcinek pod dnem potoku to pierwszy etap. To są inne średnice. Z tym, że do tej pory nie było wniosków z Suchego o przyłącza geotermalne - zaznaczył Jan Majerczyk.

Anita Żegleń, wójt Gminy Poronin przypomniała, że dla Geotermii Podhalańskiej podstawą działania w celu rozbudowy sieci od głównej magistrali do poszczególnych domów są wnioski mieszkańców. - Proszę pamiętać, że oni działają jak spółka, która musi robić rachunek strat i zysków. I ocenić, na ile duże jest zainteresowanie mieszkańców Suchego. Jeden czy dwóch odbiorców to za mało. Dobrze by też było, by na końcu był duży odbiorca, by zapewnić odpowiednie ciśnienie na sieci - zaznaczyła Anita Żegleń.

Jej zdaniem jest zbyt wcześnie, by myśleć o szybkim przyłączeniu Suchego do geotermii. Bo samo pozyskiwanie map, zgody, pozwolenia, ustalenia w terenie - to wszystko trwa. - My wyprzedzamy działania Geotermii, przygotowujemy się w gminie, rysujemy plany, by być gotowym, gdy u nich pojawią się środki. Jeśli będzie kilkadziesiąt wniosków z Suchego, to oczywiście to powinno się podpiąć, jako szczególnie ekologiczne źródło zasilania - podsumowała Anita Żegleń.

Jan Majerczyk przypomniał też, że nad Suchem, w Zębie jest sieć gazownicza. Gazownicy planują poprowadzić gazowe zasilanie do Suchego z dwóch stron - od góry, od strony Zębu i od dołu, do strony Poronina. - Są już przygotowywane dokumenty, by podpiąć nasze obiekty szkolne w Zębie. Polska Spółka Gazowa występowała o zgody do powiatu o przejście w drodze. Nie wiemy, jaka była odpowiedź. W Małem Cichem i Murzasichlu jest problem z przejściem przez las na Starym Borze. Tam inwestycję zatrzymała negatywna opinia TPN i ministerstwa środowiska. To wymusza na wykonawcy wykonanie przyłącza wzdłuż drogi do Małego Cichego, co podraża koszty - przypomniał Jan Majerczyk.

Gmina wystąpiła też do hotelu na Polanie Zgorzelisko, by zarządca, spółka Polskie Tatry wystąpiła o przyłącz gazu. To duży odbiorca, taki jak cała wioska, jego włączenie do sieci gazowniczej poprawiłoby bilans kosztów całej operacji.

Radny Maciej Rybka przypomniał, że w Poroninie mieszkańcy z ulicy Kościuszki i Za Torem także pytają o przyłącza geotermalne. Wójt przyznała, że gmina dostała pismo od mieszkańców ulic Kościuszki i Za Torem. Jednak w tej chwili gmina skupia się na budowie bajpasa, który umożliwi podłączenie ulicy Tatrzańskiej oraz realizuje przyłącza wzdłuż ulicy Piłsudskiego. - Jak skończymy ten jeden temat, to trzeba będzie wystąpić o warunki i porozmawiać. Tam też rozwijana jest sieć gazownicza. Jest szansa, że ona też pójdzie dalej - zamknęła dyskusję Anita Żegleń.
Rafał Gratkowski

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Apophis 2024-03-14 13:16:47
Zbiera się grupa ludzi, która nie ma o niczym pojęcia i będą ciągnąć geotermię do Suchego??? Może jeszcze na Giewont obiecajcie przed wyborami??? Ktoś z Was miał fizykę w szkole???
izar 2024-03-14 12:13:51
I to wszystko z tego jednego odwiertu w Szaflarach ? tam chyba atom mają ? czy Gmina Poronin również zbuduje odwiert pod te planowane obietnice? już zgłupiałem kto co robi . Serdecznie proszę o wyjaśnienie.
sklerotyk 2024-03-14 09:55:04
Po co te rury? Zanim je zrobicie to ruski z Berlina zabronią geotermii tak jak i teraz zabronili nie ruskiego gazu! Ruski gaz był cacy dla całej Europy.
zbyrcok 2024-03-14 08:13:44
"Cholerni górale" musisz wiedzieć że
w Poroninie na leszczynie wiszą gacie po Leninie ...
i widać jego zły duch się tu udziela .
Oli 2024-03-14 08:01:59
Nawijanie makaronu ludziom na uszy przed wyborami Tak samo nie poradzicie sobie z projektem Geotermii , jak ze zgodami na Grapie Galicowej pod wyciąg narciarski. Pani Wójt nie potrafi niestety ogarnąć tych tematów .Przynajmniej można zwalić winę na ludzi. i tak samo z aquaparkiem , ... Pani wójt trója z minusem. Bardzo słabo .Czas na zmianę.
Swoją drogą to powiedzcie już ludziom w Poroninie że w obecnym klimacie już nikt stacji narciarskich nie buduje, raczej demontuje. Czy powiecie im to już po wyborach? Ściema goni ściemę ,.
pierszy sort 2024-03-14 07:51:25
ja @ Tuna Tym gÓru wiem ja ten problem rozwiązać wystarczyzapytać ale wam ruskie onuce nie pomogem
Axm 2024-03-14 07:14:23
Skoro szykuje się zakaz używania paliw kopalnych, to dlaczego niedawno wzdłuż ul. Tatrzańskiej wkopywano gaz i jest dalej prowadzony w stronę Bukowny
A teraz jeszcze koło magistrali gazowej prubuje się wcisnąć geotermię. Brak koordynacji i zdrcydowania.
Cholerni górale 2024-03-14 01:50:56
Górale to widzę głupi lud. Jakby ktoś inny robił tak samo to jeden dureń z drugim by prądu nie mieli albo wody, bo ta infrastruktura którędys musi iść
makak 2024-03-13 22:45:31
"Brakuje nam zgód trzech osób, które mają działki niezabudowane, nie puszczają inwestycji" moze kiedys bedą chciały je zabudowac dlatego nie chca wydac zgody proste ? !!! "rury pójdą dalej wzdłuż ogrodzenia Gminnego Ośrodka Kultury, żeby go nie demolować" wiec niech ida po stronie plotu od Ośrodka proste ?
Gmina wystąpiła też do hotelu na Polanie Zgorzelisko, by zarządca, spółka Polskie Tatry wystąpiła o przyłącz gazu. To duży odbiorca, taki jak cała wioska, jego włączenie do sieci gazowniczej poprawiłoby bilans kosztów całej operacji.
Czy nie mamy powoli odchodzic od paliw kopalnianych ? w tym powiecie tatrzańskim nie ma nikogo normalnego w urzędach ?
wg 2024-03-13 21:32:35
A w Zakopanem niektórzy chcą się podłączyć, a Geotermia twierdzi, że jej się nie opłaca.
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem zatrudni Kasjera. 725300144 https://bip.cos.pl/1509/zakopane praca.zakopane@cos.pl
  Tel.: 725300144
 • USŁUGI | budowlane
  WYKONCZENIA I REMONTY. 602839607
  Tel.: 602839607
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  ŁAZIENKI KUCHNIE PLYTKI INSTALACJE MONTAZ MEBLI ARMATURY. 602839607
  Tel.: 602839607
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE tanio i solidnie, zacieranie mechaniczne, technika silosowa. Realizujemy małe i duże obiekty 18 26 550 39, 503 532 680.
 • PRACA | szukam
  KUCHARKA, POMOC KUCHENNA, SPRZĄTANIE. 796 358 958.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  SZCZENIAKI SHIH TZU. 730 519 594.
 • PRACA | dam
  Przyjmę Cieślę - budowa w Kluszkowcach Stawka do uzgodnienia Proszę dzwonić - 788 624 940. 788 624 940 aleksandra@tatrastyle.pl
  Tel.: 788
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL NA PIZZERIĘ W ZAKOPANEM. 502 658 638
 • SPRZEDAŻ | różne
  SPRZEDAM SIANO W BALACH. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA PLAC POD MAGAZYN. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA HALE NA WARSZTAT SAMOCHODOWY, LAKIERNIĘ, PRALNIE, HURTOWNIĘ, MAGAZYN. 502 658 638
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE, ŁAZIENKI, ZABUDOWY, ADAPTACJA PODDASZY, REMONTY, DOCIEPLENIA BUDYNKÓW, FASADY. 693 206 403.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE, DOMY OD PODSTAW, POKRYCIA DACHOWE, SZALUNKI STROPOWE. 693 206 403.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA. 660 079 941.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, gr. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
 • USŁUGI | budowlane
  ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 660 079 941.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI MINIKOPARKĄ 2.5 TONY - 722 307 227.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI, GONTY i OPAŁ - 788 344 233.
 • PRACA | dam
  PENSJONAT "Willa Park" W CENTRUM ZAKOPANEGO ZATRUDNI OSOBĘ DO SPRZĄTANIA I RZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ. 509 578 689.
 • PRACA | dam
  Kucharz al'a carte- Restauracja Górska w Białce Tatrzańskiej Do uzupełnienia zespołu poszukujemy osoby na stanowisko: KUCHARZ. Oferta pracy dla kucharza z doświadczeniem zawodowym. Praca na stałe, bardzo dobre warunki pracy. Więcej informacji pod nr. 518 259 536 www.restauracjagorska.pl rest.gorska@gmail.com
  Tel.: 518 259 536
  E-mail: rest.gorska@gmail.com
  WWW: www.restauracjagorska.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Działka pow. 41ar do zabudowy położona w Lipnicy Wielkiej pod Babią Górą. 603071487, 609325040.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Las z drzewostanem pow. 41ar w Lipnicy Wielkiej 603071487, 609325040.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  APARTAMENT Za Strugiem, Zakopane - 607 506 428.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię TYNKARZA I POMOCNIKA przy tynkach maszynowych. 730 39 73 01.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy osób do pomalowania drewnianych balkonów w obiekcie turystycznym w Zakopanem. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 693 692 100. 693692100
  Tel.: 693692100
 • KUPNO
  SKUP STARYCH SPAWAREK. 536269912.
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • USŁUGI | inne
  PROFESJONALNA WYCINKA DRZEW, GAŁĘZI Z PODNOŚNIKA I Z UŻYCIEM LINY. 889 105 476
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • NAUKA
  NATIVE SPEAKER - JĘZYK ANGIELSKI - nauka face to face lub online, PRZYGOTOWANIE DO MATURY - Zakopane, okolice - 605 069 173
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE. 604 857 880.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-04-22 23:08 Dramatyczna akcja GOPR na Maciejowej 2024-04-22 22:00 W środę pogrzeb Józefa Krzeptowskiego, gospodarza tatrzańskich schronisk i ratownika TOPR 2024-04-22 21:00 11 edycja Pieniny Ultra-Trail za nami! (ZDJĘCIA) 2024-04-22 20:00 Kolejny etap zabezpieczania osuwiska. Kiedy droga będzie przejezdna? 2024-04-22 18:59 Radość ze sztandaru! (ZDJĘCIA i WIDEO) 2024-04-22 17:59 Rozmawiamy z Łukaszem Filipowiczem, nowym burmistrzem Zakopanego (WIDEO) 17 2024-04-22 17:30 Festiwal Nowe Horyzonty tournée 2024 tylko w nowotarskim kinie MCK 2024-04-22 16:59 Podjeżdżają ciężarówki i zrzucają ziemię 15 2024-04-22 16:30 Mistrz i uczeń wspólnie na scenie 2024-04-22 16:06 Czy to przez zmianę władzy, czy przez fatalną pogodę wszystko na Cyrhli stoi? 4 2024-04-22 15:59 W Zakopanem sypie śnieg, ale to już raczej ostatni zimowy dzień (WIDEO) 2024-04-22 15:30 Dziecięce super moce. Warsztaty 2024-04-22 15:00 Nowy burmistrz Szczawnicy Bogdan Szewczyk w ogniu pytań Jurka Jureckiego (WIDEO) 6 2024-04-22 14:05 Jak powinno wyglądać oświadczenie sprawcy kolizji? 2024-04-22 13:59 Ratownik GOPR zginął pod lawiną w Tatrach 1 2024-04-22 13:32 Tych przystanków nie obsługujemy, na razie do połowy maja 3 2024-04-22 12:54 Korek: wszechstronność i trwałość zastosowań 2024-04-22 12:25 Nie żyje twórca Blachotrapezu 3 2024-04-22 12:15 Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie? 2024-04-22 12:11 Nowa definicja podróży globalnych dzięki World Tourism Portal 2024-04-22 11:33 Miał za szafą plantację marihuany 1 2024-04-22 11:30 Szokująca historia dwudziestowiecznych sierocińców. Mamy dla Was książki 2024-04-22 11:30 Do czego wykorzystać wodę ze zbiornika na deszczówkę? 2024-04-22 11:01 Znamy szczegóły akcji TOPR, nocą ruszyli na lawinisko po ciało turysty 2024-04-22 10:00 Roman Giertych kpi z wyników wyborczych PiS na Podhalu i puszcza Jarosławowi przebój Sławomira 35 2024-04-22 09:35 Kto pospieszył się z wymianą zimówek na letnie opony, ten może mieć problem 2 2024-04-22 08:59 Od rana w sercu Zakopanego wielki korek, znamy dobrze jego powód 4 2024-04-22 08:00 Wiosna dla zdrowia w nowotarskiej uczelni 2024-04-22 05:55 Grzegorz Watycha burmistrzem Nowego Targu - to już oficjalne wyniki! 3 2024-04-22 05:47 Tadeusz Królczyk wygrywa wybory w Ochotnicy Dolnej 2 2024-04-21 23:45 Oficjalne wyniki w Krościenku. Wójt Dyda przegrywa 7 2024-04-21 23:35 Andrzej Dziwisz odchodzi 1 2024-04-21 23:27 Łukasz Filipowicz burmistrzem Zakopanego. Wyniki ze wszystkich komisji 26 2024-04-21 23:00 Zacięta walka w Ochotnicy Dolnej. Jurkowski już bez przewagi AKTUALIZACJA 2024-04-21 22:48 W Jabłonce wygrywa Stanisław Kasprzak 2024-04-21 22:40 W Krościenku prowadzi Stanisław Tkaczyk 1 2024-04-21 22:32 Ratułowski pozostaje burmistrzem 7 2024-04-21 22:14 Tak w sztabie Łukasza Filipowicza cieszą się z wygranej (WIDEO) 18 2024-04-21 22:12 Leszek Świder pozostaje na stanowisku burmistrza Rabki 12 2024-04-21 22:10 Agnieszka Nowak-Gąsienica pogratulowała nowemu burmistrzowi Zakopanego 15 2024-04-21 22:10 Bartosz Leksander nowym wójtem Spytkowic 2 2024-04-21 22:09 Szewczyk, burmistrzem Szczawnicy 2 2024-04-21 22:05 Nowy Targ z niską frekwencją i słabym parciem na zmianę. Grzegorz Watycha wygrał 1 2024-04-21 21:45 Pierwsze wyniki: Wygrana Dziubka, wygrana Ratułowskiego 1 2024-04-21 21:20 Łukasz Filipowicz burmistrzem Zakopanego (WIDEO, ZDJĘCIA) 10 2024-04-21 21:15 Parlamentarzyści na Podhalu 2 2024-04-21 20:15 W mieście jest jeszcze szansa na poprawę fatalnej frekwencji 2024-04-21 19:14 W dwóch gminach o godz. 17 zdecydowanie najwyższa frekwencja. Nowy Targ zadziwia 9 2024-04-21 18:15 Kolejny wielkokubaturowy obiekt wyrośnie pod Giewontem, tym razem tuż przy kościele 5 2024-04-21 17:30 Co w tej urnie widać? 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-04-22 23:46 1. Naprawdę nie ma nic piękniejszego na świecie niż skowyt bezsilności fanatyków pisowskich. Zagubionych, bezradnych, zdezorientowanych co to się dzieje? :) Jak czytam te wasze lamenty to uśmiech nie schodzi mi z twarzy:))))) Piszcie więcej, proszę, bo to sama radość dla mnie:))))))) 2024-04-22 23:18 2. Szczawnica jest przereklamowana a za tym nie idzie nic. Brak jakiejkolwiek wizji po roku 1989 ma nieodwracalne skutki a miejscowość staje się zaściankiem. Zgadzam sie z komentarzem @Niby 2024-04-22 23:00 3. @układ zakopiański no doczekas się oświadczenia majątkowego-rower i to z komunii (po to te ścieżki) reszta nie moja mamy,żony, sąsiada..... 2024-04-22 22:52 4. Panie Giertych Zakopane pokazało czerwoną kartkę PiS ale też przede wszystkim PO, które to odpadło w pierwszej turze więc może nie cieszcie się tak z nieswojego sukcesu bo wielka polityka nie ma tu nic do rzeczy. Ludzie w miastach takich jak Zakopane głosują na kandydata a nie na partię więc po co te wasze komentarze od rana: "upadł bastion PiS". Jak zepsuta płyta. Proszę napisać wespół "upadł też bastion PO". Wtedy będzie to sprawiedliwe. 2024-04-22 22:38 5. Do czego to doszlo zeby wlasciciel musial sie spowiadac wszystkim ciekawskim . Jego to robi a wam nic do tego 2024-04-22 21:43 6. Szanowni Państwo. Zmiana władzy nastąpi dopiero po 7 maja 2024 roku. Do tego czasu będzie nam umilać czas stara ekipa w taki właśnie sposób. 2024-04-22 21:37 7. Ale w sobotę zapieprzali jak dzicy. Ludzie się nawet tego nie spodziewali i trzeba było objazdy przez Olczę i Bystre robić. To był przysłowiowy gwoźdź do trumny myszki - po błocie z Hrubego i Zoniówki nikomu się nie chciało do urn iść 2024-04-22 21:26 8. Przecież on w żywe oczy kłamie, nawet nie mrugnie. Ale Was łysy zrobił w lolo. Teraz to będzie dopiero układ zakopiański. To mieszkanko w Hiszpanii będzie w oświadczeniu majątkowym, czy nie ? 2024-04-22 21:20 9. Zgnitego drzewa nie potraficie wyciąć, bo sracie w gacie!!, a teraz bierzecie się za prawo budowlane???.... Co jest z wami nie tak???!!!. Taka zwykła katolicka zawiść, zazdrość i nienawiść do innych?, czy co?, może przez ciężarówki mało mleka w łoscyku? i się odszkodowanie należy!?... 2024-04-22 21:16 10. "Hrabiatka" chcieliby przejąć niemal całą Szczawnicę tylko efekt tego byłby jak na Zdrojowej która może posłużyc za scenografię do filmów wojennych lub horroru.Na prawo ruina na lewo ruina.A takich ruin i pustostanów mają chyba z 8,ale będzie ....fontanna.p Szewczyk tyle co powiedział w wywiadzie to ze chce promocji miasta i będzie rozmawiał.No "sporo".
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania


REKLAMA


FILMY TP