Zapraszamy
Zapraszamy na debatę przed drugą turą wyborów z kandydatami na burmistrza Zakopanego Agnieszką Nowak Gąsienicą i Łukaszem Filipowiczem. Czwartek, 18 kwietnia godz. 18.00 Kino Giewont. Relacja wideo LIVE.

Reklama

2024-03-20 21:31:11

Reklama

Zakopane

Gigant narodowy, tak potężną inwestycję planują zakonnicy na Krzeptówkach

Pięć pięter pod ziemią i pięć pięter na powierzchni Krzeptówek. To będzie prawdziwie gigantyczna budowla.

- Chcą położyć trupem okoliczne restauracje, pensjonaty i kwatery - mówi Barbara Tarnowska, słynna działaczka "Solidarności" z lat 80., która mieszka przy Sanktuarium Narodowym na Krzeptówkach. 

W miejscu, gdzie dziś parkują autokary i samochody z pielgrzymami, ojcowie pallotyni planują postawić dziesięciopiętrowy gmach - "Domus Pacis". Pięć pięter nad ziemią i pięć pięter pod powierzchnią gruntu. Pomieścić mają hotel, restauracje, garaże i miejsca noclegowe. Obiekt kilkakrotnie przerośnie rozmiarami istniejące Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej wraz z zapleczem. Dla najbliższych sąsiadów i mieszkańców Krzeptówek to przerażająca wizja. Korki i zniszczona przez ciężkie pojazdy droga. Co najgorsze - budowlana gigantomania zagrozi pensjonatom, które do tej pory żyły z obsługi pątników. Dla zakonnych inwestorów - to bardzo potrzebna dźwignia rozwoju turystycznego tego miejsca. 

- Gdyby ten budynek rzeczywiście powstał, to ład krajobrazowy na tym terenie byłby zrujnowany - mówi Piotr Chilecki, jeden z wielu mieszkańców Skibówek, którzy walczyli w sprawie planowanej w tym miejscu obwodnicy. Dodaje, że pocieszającym jest obecnie fakt, że - tym razem - budowa nie odbędzie się na częściowo wywłaszczonych działkach. Jak to planowano dekadę temu. To jednak marne pocieszenie wobec kolosa, jaki stanie w miejscu, gdzie dziś przy sanktuarium jest usytuowany parking.

Wieloletnia męka

Sanktuarium, które nieżyjący już ksiądz Mirosław Drozdek stawiał jako wotum za uratowanie życia Jana Pawła II po zamachu na placu Św. Piotra, to dla wielu piękne dzieło życia. Za to dla najbliższych sąsiadów - krzywda i udręka. Barbara Tarnowska przypomina, że okoliczni mieszkańcy przeżywają gehennę już od wielu lat. - Nie nazwę tego inaczej, jak rabunkowa gospodarka, którą tu uprawiają latami - podkreśla Barbara Tarnowska. Przypomina masę problemów, jakie latami dotykały sąsiadów. Dla wyrównania terenu pod budowę zwożono tu gruz i odpady z całej okolicy. Nawet padłe zwierzęta. Próbowano zasypać potok. Potem brak podłączenia obiektów do kanalizacji, co skutkowało przelewami fekaliów do starego szamba po wyburzonych domach.

- Tu, gdzie jest parking, stały dwa domy moich dziadków. Mieszkali tu od 1909 roku. Mieliśmy jedno szambo. Pallotyni urządzili sobie w nim zlewnię - wyjaśnia Barbara Tarnowska. - A nadmiar nieczystości płynął do Potoku Krzeptowianka. Wielokrotnie pisałam skargi. Trzy lata temu część drogi dojazdowej do schroniska młodzieżowego i mojego domu na tyłach, została podmyta przez fekalia. Ksiądz kustosz planował zasypać cały potok. Wygraliśmy w dwóch instancjach przed sądami. 

Inwestorem jest Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego Prowincji Chrystusa Króla z ulicy Skaryszewskiej w Warszawie. Jednym słowem: pallotyni. O planowaną inwestycję oraz o to, czy istniejące obiekty są podpięte do kanalizacji, a jeśli tak - to od kiedy, zapytaliśmy w Warszawie i na Krzeptówkach. Ksiądz rektor Marian Mucha, gospodarz na Krzeptówkach, podziękował za zainteresowanie i od razu odesłał nas do centrali.  

- Jest czymś zrozumiałym, że planowany obiekt może zrodzić wiele pytań, a nawet wątpliwości. Staramy się je tłumaczyć i wyjaśniać - zapewnia ksiądz Grzegorz Kurp SAC, wiceprowincjał i rzecznik prasowy Prowincji.

Przypomina, że pallotyni na Krzeptówkach prowadzą swoją działalność już od 1951 roku. Realizują swój charyzmat poprzez głoszenie Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. - Ważną osią działalności jest także pielęgnowanie pamięci o nauczaniu i osobie św. Jana Pawła II - zaznacza wiceprowincjał. Podkreśla, że w historii obecności pallotynów na Krzeptówkach nie było i nie ma projektów, które byłyby zagrożeniem dla mieszkańców. Jego zdaniem, jest odwrotnie. Dzięki obecności pallotynów, los wielu rodzin poprawił się, a księża zaangażowani byli w rozwój Zakopanego i Skalnego Podhala. - Wystarczy wspomnieć historię powstania Tygodnika Podhalańskiego i Radia Alex oraz prowadzoną na szeroką skalę działalność charytatywną, także tę, która służy rozwojowi kultury tego regionu. Zgoła osobnym rozdziałem jest budowa Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, a w konsekwencji dokonany akt jego konsekracji przez św. Jana Pawła II. Owocem tej działalności jest powszechnie znana rozpoznawalność Krzeptówek zarówno w kraju, jak i poza jego granicami - podkreśla ks. Grzegorz Kurp. 

Troska o rozwój

Dodaje, że właśnie w trosce o dalszy rozwój tego miejsca zrodził się projekt "Domus Pacis". Jest inspirowany działalnością  Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w portugalskiej Fatimie. - Nadrzędnym i wyłącznym celem jest służebność wobec pielgrzymów, tak chętnie przybywających na Krzeptówki zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Wydaje się, że ten argument jest raczej atutem tego miejsca i rodzącego się projektu, a także służy jego rozwojowi oraz zabezpiecza, a nie "zabija” bezpieczeństwo mieszkańców. Bo jak pokazuje historia, każde prężnie działające sanktuarium pomnaża zasobność mieszkańców. Sprzyja także rozwojowi miasta - dodaje wiceprowincjał. Podkreśla także, że projekt nie będzie realizowany z funduszy publicznych.

Jeśli "Domus Pacis" zostanie zrealizowany, będzie obiektem o charakterze "rekolekcyjno-muzealno-konferencyjno-kinowo-gastronomiczno-hotelowo-parkingowym". Tak wiele funkcji ma spełniać w opinii inwestujących pallotynów. Pozwoli odpowiedzieć na wszelkie potrzeby pielgrzymów, jak też stanie się magnesem, który przyciągnie na Krzeptówki nowych ludzi.

Powstanie tu też muzeum pamięci św. Jana Pawła II. Miejsce, w którym  umieszczone będą wszelkie papieskie "relikwie i pamiątki", znajdujące się w ukrytym skarbcu na Krzeptówkach. - Nawiasem mówiąc, o to upominał się w swoim czasie Tygodnik Podhalański na kanwie jednego daru, przekazanego przez śp. ks. Mirosława Drozdka SAC do Torunia - przypomina ks. Grzegorz Kurp. 

Oczywista oczywistość

Wiceprowincjał przyznaje, że aktualnie największym problemem miejsc kultu religijnego są parkingi. Dlatego w projektowanym "Domus Pacis" chcą zdecydowanie powiększyć przestrzeń parkingową. - Gdybyśmy pomniejszyli dotychczasową przestrzeń parkingową, działalibyśmy wbrew przybywającym pielgrzymom, a nasze zamierzenia należałoby słusznie uznać za wyjątkowo nieroztropne. Pytanie dotyczące podłączenia dotychczasowej infrastruktury sanktuaryjnej i klasztornej do kanalizacji, jak też budynku projektowanego, traktuję jako retoryczne ze względu na jego "oczywistą oczywistość" - podsumowuje ks. Grzegorz Kurp. Wyraża też nadzieję, że te wyjaśnienia uspokoją mieszkańców Krzeptówek. 

Póki co wniosek pallotynów o pozwolenie na budowę został odesłany ze starostwa powiatowego z licznymi uwagami. Jerzy Chlebiński, naczelnik wydziału budownictwa i architektury, wytknął m.in. zbyt duże nachylenie drogi pożarowej, a także zbyt dużą wielkość zaplanowanego budynku. Naczelnik przypomina, że zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który obowiązuje w tym miejscu, na działce o powierzchni 15 tysięcy metrów kwadratowych postawić można budynek hotelowo-konferencyjny maksymalnie o powierzchni  2,7 tys. metrów kwadratowych. Pallotyni zaprojektowali 3,2 tys. metrów powierzchni. W dodatku zaprojektowany budynek przysłania dostęp światła do istniejącego już budynku mieszkalnego. Naczelnik przypomina też, że odległość stanowisk dla autokarów nie może być mniejsza niż 10 metrów od okien pomieszczeń mieszkalnych. Woda deszczowa z terenu garażu podziemnego nie może być odprowadzana do kanalizacji sanitarnej. W projekcie nie zaznaczono też miejsca gromadzenia odpadów, ani nie podano przybliżonej ich liczby, z uwzględnieniem osób przebywających na wszystkich dziesięciu kondygnacjach. Brak też rzetelnego spisu istniejących drzew, które kolidują z planowaną inwestycją. Inwestor ma czas do 25 marca na uzupełnienie projektu. 

Rafał Gratkowski 

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
cymer 2024-03-24 15:33:43
Wiemy drogi Wladku, ze jednakowoz sypiasz z kolega. Wpisane jest to w kodeksie pracy jako stosunki pracownicze.
Jak tam z wydajnoscia firmy ?
Konserwatywny 2024-03-24 14:56:45
Biorac pod uwage ze wszystkie religie sa wymyslem ludzi, I nic takiego tak "bog" nie istnieje, nie jestem pewny czym jest ta organizacja starajaca sie o pozwolenie na budowe?
Endrju 2024-03-23 15:08:07
@Koko, w sprawiedliwość boską i pisowską, to już dawno przestałem wierzyć.
Koko 2024-03-23 08:04:09
Ja popieram niech budują kto uczciwy nie ma się czego bać Pan Bucek zadba o sprawiedliwych.
jacek 2024-03-22 21:41:51
Górale obawiają sie bo stracą dutki... Wiedzą, że u zakonników będzie taniej i obleciał ich strach
karpiel 2024-03-22 09:47:52
Dzisiaj wszystkim gwarantuje że jak Bąk dalej będzie starostą to im to klepnie,
a parking im zrobi przy okazji obwodnicy.
Mefisto 2024-03-21 22:19:08
Czy w budynku będzie Sodoma i Gomora jak w osttanim czasie w Sosnowcu. @mirek, nie pisz bzdur i nie strasz piekłem bo to jest dzięki sukienkowym na ziemi.
mirek 2024-03-21 18:42:33
Karolinka nie znalazla, Karolinka wie, wszystko wie.
Troszke pokory Karolinko ... dla innych.
goral4102 2024-03-21 17:38:25
Przy tej inwestycji Stachoń-Staszel ma okazje się wykazać, blokować pozwolenie, przedłużać proces zatwierdzania, wyszukiwać najbzdurniejsze widzimisię do spełnienia według wytycznych werbalnych itp. Tylko czy się odważy?
Władysław 2024-03-21 14:54:26
Co to za wiara? że sypiam z żoną kolegi i grzeszę a biskup przymyka oko na gwałt na dzieciach podwładnych a stare baby mówią "kto wie jak tam było".
Najbardziej śmieszy mnie spowiedź, to taki FB przed sukienkowym od 2 tyś lat.
Karolina 2024-03-21 14:43:26
Czytam te krytyczne komentarze a zapewne wszyscy chodzą do kościoła. Ja nie chodzę, nie daję i mam święty spokój. Sami jesteście sobie winni i naiwni bo kupujecie coś czego tam nie ma.
kurr 2024-03-21 12:31:57
Tdz sie odezwal. Szczesliwie wegetuje delektujac sie powietrzem, slonca promieniami, okazjonalnie woda z potoka, pracuje za friko, itd.
Wzorzec.
Tdz 2024-03-21 12:19:31
Przestańcie chodzić na mszę na Krzeptówki. Zarówno w swieta jak i inne dni. Nie dawajcie im na tace tylko. Idźcie do innych okolicznych kapliczek. Zawsze mnie irytowało jak w święta np na pasterce była selekcja - ludzie na wysokich stanowiskach do 1 ławki, za nimi wolno tylko tylko w stoju góralskim, na chór zakaz. Nie masz stroju góralskiego stój sobie gdzieś w przedsionku. Jesteś w podeszłym wieku masz pecha nie usiadziesz, chcesz sie modlic - pomódl się w domu bo będzie transmisja w TV, a w TV musi być wszystko idealnie.
Tak było co roku i w każde większe święta. Od kiedy to ludzie są dla księży? To kosciol powinien być dla ludzi, a nie ludzie dla Kościoła. Jako przykład zobaczcie sobie ile kosztuje np. Slub. Ile jest w parafii ludzi potrzebujących? Czy kosciol pomaga? To że zakonnik przyjdzie do chorego żeby go wyspowiadać to nie jest pomóc. Starsi ludzie na leki nie mają a ksiadz tylko rękę po kopertę wyciąga...
ogojętny 2024-03-21 11:13:17
Czas zakręcić kurek z kasą dla tej instytucji i dobrze opodatkować. Tylko, kto się odważy? może lewica.
franek 2024-03-21 11:05:56
Nic nowego.
Każda religia to jedynie biznes oparty na ludzkiej naiwności. I jest to biznes idealny gdyż nie ma reklamacji, a sprzedaje się kota w worku pt zbawienie, tudzież życie wieczne, strasząc jednocześnie tzw piekłem.
I to wciąż działa, choć już nie wszędzie. :D
SlynnaPraczka 2024-03-21 10:19:02
W kwestii Krajobrazu to największe osiągnięcie należy do ABC - w postaci Mostu Widokowego obok pomnika TP i Białego Misia.
Mag 2024-03-21 08:43:57
Kto bogatemu zabroni . Amen
@nijaki 2024-03-21 08:30:27
@MadMax, mojego też nie ma. Bo pojechałem w odpowiedzi do "takiego"po niemcach. Widać nie tylko "takiemu" bliżej do niemców, niż do Poalków, ale i "redaktorom" z Mysiej (Zwierzynieckiej) też. Dla nich, i w ogóle tego środowiska, niemiaszki stanowią wiekszą wartość, niż Polska!
Thinker 2024-03-21 08:20:47
Sorry Winnetou ale business is business.
Bóg i wiara w obliczu kasy schodzą na dalszy plan. Lub jak kto woli, są dobrym pretekstem do robienia interesów.
lolek 2024-03-21 08:17:51
A super inwestycja na Krupówkach koło kościoła to nikogo nie dziwiła? Galeria handlowa wybudowana przez parafię... super
Rydzyg 2024-03-21 08:16:30
Jeszcze dwa sztychy łopaty w piwnicy i dokopią się do źródeł geotermalnych...
KV-3 2024-03-21 07:24:36
Skromni Pallotyni... Jak deweloperzy.
jonek 2024-03-21 06:44:57
@ M. i M.
Znajdą zatrudnienie za "co łaska". W obecnej formie kościół to firma i nic więcej. Wierzący w Boga nie wierzy już w kościół, bo Boga już tam nie ma. Jezus osobiście rozwalał kramy w kościołach, a teraz robią tam to samo. Handlują nawet sakramentem.
zenzz 2024-03-21 06:06:06
Ciekawe, czy tak samo jak w kilku innych inwestycjach kościelnych, macza tu palce pewna znana rodzina ...
jak to się stało nie wiem 2024-03-20 22:27:46
Dlaczego okoliczni mieszkańcy w każdą niedzielę rzucają datki na tacę? Dlaczego siedzą w pierwszych ławkach pikynie wyzdajani? To wie jeno pon bucek.
o jeden most 2024-03-20 21:11:57
Możecie sobie "szczekać a karawana pojedzie dalej". Nie ma siły tego zatrzymać bo tu jest Polska Katolicka.

Należy współczuć sąsiadom.
Stańczyk 2024-03-20 21:06:53
Tak, tak, "brońcie krzyża od Bałtyku do Tatr". Coraz mniej ludzi na to hasło się nabiera. Dla tych głoszących to sposób na lekkie i dostatnie życie. Najlepiej, jakby w każdym sołectwie powstała taka budowla kosztem mieszkańców, może przyszlibyście po rozum do głowy.
Haha 2024-03-20 20:42:40
Nie podoba się kościółkowe gospodarstwo góralom? Świat się kończy
M. i M. 2024-03-20 20:36:48
Nie ma co narzekać. Krzeptowiany i Skibowiany znajdą tam zatrudnienie.
MadMax 2024-03-20 20:34:21
Cenzura ? Blokujecie komentarze ? I to mówiące prawde ? co z wami ?
zbyrcok 2024-03-20 19:48:36
do architektów
czemu chcecie protestować ? a nie wicie jak się projektuje

trza tu się przyglądnąć jak to się robi tzn 5 kondygnacji w ziemi

po co ?? ,,, żeby odnaleźć tzw kamień węgielny ...

tak projektujcie a nie byle jak ... zrozumiano ...
Jurajczyk 2024-03-20 19:43:48
Módlcie się i pracujcie, bo rolnicy was żywią i bronią!
tak jest 2024-03-20 19:42:39
@do nijakiego, a ta sędziowska kasta obnosi się bogactwem? zaraz będzie o Brukselskich urzędasach no i o Niemcach xd
prosik 2024-03-20 19:38:08
Napisz na adres pantadeiro@gmail.com a razem zablokujemy tę budowę na wieki wieków :)
Judasz 2024-03-20 19:37:51
Złote a skromne
NIc dodać
skansyniok 2024-03-20 19:34:35
Polski Kościół Sp. z o.o. robi to co przez ostatnie dziesięciolecia.
Opodatkowanie tej firmy to konieczność.
TeDe 2024-03-20 19:30:08
Już ktoś napisał na tym forum, że dzisiaj jest rocznica bo 20 marca 1950 roku utworzono Fundusz Kościelny.
Najlepiej zerwać konkordat ale to nie możliwe bo Prezydent nie podpisze a Marszałek Sejmu jest kościólkowy.
Jednym słowem kler w Polsce to państwo w państwie.
Zakopian 2024-03-20 19:27:15
Zlikwidować całą instytucje a budynki przeznaczyć dla potrzebujących osób. Niech zrobią tam mieszkania socjalne których brakuje.
Koscielny 2024-03-20 19:16:35
Nastepny dyrektor RYDZYK, na pewno Taka inwestycja nie poprawi i tak już tragicznej sytuacji kościoła, ale cóż, jak, kasa,kasa, pedofilia, współpraca z PIS-iorami.
Sowa 2024-03-20 19:14:19
No to macie mieszkańcy Krzeptówek kłopot . A tak żeście na tackę papierowe rzucali i po co ???
do tak jest 2024-03-20 19:09:56
@tak jest, zacznij od sędziów! Bo tak jest, że ta nadzwyczajna kasta też nie płaci ZUS ani innych składek, ale do politykowania są pierwsi. I nawet świeczki trzymają, bo ciemno. To samo @piotr. Zacznijcie od swoich politykierów w "sukienkach"
X.Teofil 2024-03-20 18:53:46
Na chwałę Pana a i godne doczesne życie skromnych zakonników.
Piotr 2024-03-20 18:48:18
w dupie się poprzewracało klerowi, myślą że wszystko mogą, w pierwszej kolejności opodatkować i odebrać przywileje...
jonek 2024-03-20 18:44:10
To już nie jest zakon, a tylko firma. I tak powinni być traktowani. Wzięli rozbrat z kościołem, zeszli na psy, tak samo jak słynny dyrektor.
MadMax 2024-03-20 18:37:26
A ten śp. ksiadz, inaczej TW Ewa, to przysłużył się również agenturze SB, wiec nie można o tym zapominać.
tak jest 2024-03-20 18:29:28
jak najszybciej powinni płacić ZUS tak samo rolnicy odechechciało, by się im politykować
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL NA PIZZERIĘ W ZAKOPANEM. 502 658 638
 • SPRZEDAŻ | różne
  SPRZEDAM SIANO W BALACH. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA PLAC POD MAGAZYN. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA HALE NA WARSZTAT SAMOCHODOWY, LAKIERNIĘ, PRALNIE, HURTOWNIĘ, MAGAZYN. 502 658 638
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE, ŁAZIENKI, ZABUDOWY, ADAPTACJA PODDASZY, REMONTY, DOCIEPLENIA BUDYNKÓW, FASADY. 693 206 403.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE, DOMY OD PODSTAW, POKRYCIA DACHOWE, SZALUNKI STROPOWE. 693 206 403.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA. 660 079 941.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, gr. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
 • USŁUGI | budowlane
  ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 660 079 941.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI MINIKOPARKĄ 2.5 TONY - 722 307 227.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI, GONTY i OPAŁ - 788 344 233.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA WNĘTRZ KRÓTKIE TERMINY GWARANCJA NA WYKONANE ROBOTY. 602839607
  Tel.: 602839607
 • PRACA | dam
  PENSJONAT "Willa Park" W CENTRUM ZAKOPANEGO ZATRUDNI OSOBĘ DO SPRZĄTANIA I RZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ. 509 578 689.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Zakopane sprzedam wydzielone udziały w kamienicy na Krupówkach. tel 660797241 b12.pl.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Zakopane - DOM na ulicy Grunwaldzkiej. 660 797 241
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Zakopane -sprzedam dom na ulicy Stachonie 660797241 b12.pl.
 • PRACA | dam
  Pensjonat w Zakopanem zatrudni POKOJOWE - 666378357
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Działka pow. 41ar do zabudowy położona w Lipnicy Wielkiej pod Babią Górą. 603071487, 609325040.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Las z drzewostanem pow. 41ar w Lipnicy Wielkiej 603071487, 609325040.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  APARTAMENT Za Strugiem, Zakopane - 607 506 428.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię TYNKARZA I POMOCNIKA przy tynkach maszynowych. 730 39 73 01.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy osób do pomalowania drewnianych balkonów w obiekcie turystycznym w Zakopanem. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 693 692 100. 693692100
  Tel.: 693692100
 • KUPNO
  SKUP STARYCH SPAWAREK. 536269912.
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • USŁUGI | inne
  PROFESJONALNA WYCINKA DRZEW, GAŁĘZI Z PODNOŚNIKA I Z UŻYCIEM LINY. 889 105 476
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  POLE - 1.6 HA i 42 AR. 505 429 375.
 • NAUKA
  NATIVE SPEAKER - JĘZYK ANGIELSKI - nauka face to face lub online, PRZYGOTOWANIE DO MATURY - Zakopane, okolice - 605 069 173
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE. 604 857 880.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-04-18 09:30 Chloe Gong wraca do Szanghaju. Finał dylogii o Lady Fortune. Mamy dla Was książki 2024-04-18 09:09 Czy ktoś widział Maksia? 2024-04-18 09:01 Wichrówka pełna tajemnic (WIDEO) 2024-04-18 08:30 Wiosenne wianki w Zawoi 2024-04-18 08:00 Dlaczego Urząd Miasta chroni skazaną naczelnik 5 2024-04-17 22:27 Kocha Tatry, teraz potrzebuje Waszej pomocy 2024-04-17 21:41 Piękne widoki i niesamowity podjazd rowerowy. Z tego słynie Gliczarów (WIDEO) 2024-04-17 21:12 Debata przed drugą turą wyborów w Zakopanem 18 2024-04-17 21:00 Dziadek wiedział, że będę lotnikiem 2024-04-17 20:26 Góralscy studenci mogą starać się o stypendium 2024-04-17 20:00 Nowe strony internetowe parków narodowych 1 2024-04-17 19:30 Przy cmentarzu na Olczy wycięto drzewa 7 2024-04-17 18:44 Dramatyczna walka o życie mężczyzny w Jurgowie 2024-04-17 18:00 Sushi na dowóz w Krakowie - Najlepsze propozycje dla różnych gustów 2024-04-17 18:00 Miasto Dzieci Świata zaprasza całą Polskę do sprzątania świata 1 2024-04-17 17:31 Ruszyły zapisy do tegorocznej edycji Biegu po Oddech 2024-04-17 17:30 Tradycyjny pogrzeb na Podhalu - jak wygląda? 2024-04-17 17:20 Tradycja jest naszą godnością 2024-04-17 17:15 Utrudnienia w ruchu podczas Pieniny Ultra-Trail 2024 2024-04-17 17:00 Oświetlenie LED - czy warto w nie inwestować i ile można zaoszczędzić 2024-04-17 16:32 Znamy trenerów reprezentacji Polski w skokach na sezon 2024/25 (WIDEO) 2024-04-17 16:30 Biżuteria premium - czym się cechuje, czy warto w nią inwestować 2024-04-17 16:23 Takie spojrzenie na piłkę nożną w Zakopanem. Bitwa o stadion (WIDEO) 4 2024-04-17 16:00 Suknia ślubna - jaką wybrać na ślub na Podhalu 2024-04-17 15:46 Zrobiło się nam trochę zimowo w Zakopanem (WIDEO) 2024-04-17 15:30 Kolejny Prolog Wiosny Jazzowej w Stacji Kultura Zakopane 2024-04-17 15:07 Ostry zakręt w Hyrnym 2024-04-17 14:59 Jutro nie wejdziesz do Wąwozu Kraków 2024-04-17 14:30 Teatr "Rabcio" wznawia "Małego Księcia" 2024-04-17 14:08 Samochód utknął pod mostem 2024-04-17 13:47 Radni w Bukowinie o planach zagospodarowania przestrzennego (WIDEO) 1 2024-04-17 13:09 Montaż pasm świetlnych - jak się do tego przygotować? 2024-04-17 13:02 Z czym nosić bomberkę damską? 2024-04-17 13:00 Kto zadał sobie tyle trudu, by śmieci upchać w takim miejscu? 6 2024-04-17 13:00 Sposoby na pięknie wyglądające paznokcie! 2024-04-17 12:55 Dom na wąskiej działce - jak wybrać odpowiedni projekt? 2024-04-17 12:15 Uważajcie przed majówką! Oszuści nie śpią! 2024-04-17 11:34 Był przymrozek, teraz trochę cieplej 2024-04-17 11:30 Oszczędzaj na rachunkach dzięki pompom ciepła w Krakowie 2024-04-17 10:42 Kolej uszkodziła wodociąg w Rabce 7 2024-04-17 10:34 Fotowoltaika - poznaj jej największe zalety w 2024 roku! 2024-04-17 10:33 Modne sukienki damskie na co dzień i na wesele - co wybrać? 2024-04-17 10:20 Przygotuj się na sezon wiosna-lato. Polecane produkty w Alpin Sport 2024-04-17 10:14 Kolagen - podstawowe białko budulcowe organizmu człowieka 2024-04-17 09:59 Pędził fordem przez wieś, a na liczniku miał ponad 120 kilometrów na godzinę 1 2024-04-17 09:31 "Zemsta" na archiwalnym nagraniu 2024-04-17 08:57 W Poroninie po zakopiance biega owczarek podhalański 2 2024-04-17 08:00 Czy ktoś widział w Tatrach cietrzewia? 10 2024-04-16 21:45 Patrycja, która ukrywa się w wierszach (WIDEO) 2024-04-16 21:00 Między przyczajonym krokodylem, głodnym lwem i spłoszonym słoniem
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy


REKLAMA


Pożegnania

FILMY TP