Zapraszamy
Zapraszamy na debatę przed drugą turą wyborów z kandydatami na burmistrza Zakopanego Agnieszką Nowak Gąsienicą i Łukaszem Filipowiczem. Czwartek, 18 kwietnia godz. 18.00 Kino Giewont. Relacja wideo LIVE.

Reklama

2024-03-29 15:00:29

Reklama

Nowy Targ

Arena Podhale - świetny pomysł czy wyborcza kiełbasa za 200 milionów?

Burmistrz mówi o niej od blisko dziewięciu lat. Teraz możemy poznać założenia projektu Areny Podhale. I jej cenę. Blisko 200 mln. zł.

Początkowo miała się nazywać Centrum Sportów Lodowych. Jednak ze względu na swą wielofunkcyjność, możliwość wykorzystania na potrzeby różnych dyscyplin, koncertów, wydarzeń nowa nazwa robocza wymarzonego obiektu to Arena Podhala. Ale czy kiedykolwiek przejdzie ze sfery marzeń  do etapu realizacji?

Podmieścisko - miejsce doskonałe

Architekci przekonują, że miejsce, na którym ma stanąć jest do tego celu niemal idealne. Jest nieco obniżone w stosunku do przebiegającej obok Alei Tysiąclecia. Do tego tuż obok płynie Biały Dunajec, jest ścieżka rowerowa, lotnisko. Dlatego stworzyli na dachu taras widokowy. - Terenu jest tam na tyle, że jesteśmy w stanie zlokalizować Arenę Podhala – przekonuje architekt Joanna Pajerska-Szczurek. - Dalej można będzie w przyszłości ulokować hotelu z widokiem na panoramę Tatr. Jest możliwość wykorzystania dalszej części terenu na zespół boisk - dodaje.

Wejście główne ulokowane będzie na wysokości pierwszego piętra. To pozwoli na przejście z poziomu ulicy. Dodatkowo pod wejściem zmieści się niewielki parking. 
Na parterze obiektu zmieści się tafla główna o wymiarach 28x60 metrów, tafla treningowa 26x56m i kompleks szatniowy pomiędzy nimi. Zaplanowano też osobne wejście dla zawodników pierwszej drużyny i przeznaczony dla nich cały kompleks pomieszczeń z siłownią i odnową biologiczną. Na podobne udogodnienia będzie mogła liczyć drużyna gości.

Centrum sportów wszelakich

Lodowisko treningowe będzie miało odrębne wejście z zewnątrz. Może ono funkcjonować codziennie tak dla zawodników jak i na potrzeby np. ogólnodostępnej ślizgawki. Będą można korzystać z tafli głównej, treningowej czy obu jednocześnie w zależności od zapotrzebowania. Osobne szatnie przyporządkowane mają być dla różnych grup młodzieży czy i konkretnych dyscyplin. Tafla treningowa też ma zaplanowane trybuny na 550 osób. Można na niej będzie też organizować targi i różnego rodzaju eventy. 

- Hala ma być prawdziwym centrum sportowym, w którym każdy powinien znaleźć coś dla siebie. To też odpowiedź na zapotrzebowanie regionu. Nowy Targ nie tylko hokejem stoi. Więc planujemy także centrum wspinaczkowe - ścianki do wspinaczki wysokiej będą w dwukondygnacyjnym holu, będzie ścianka do bulderingu, ale też ścianka lodowa o wysokości 8 metrów zlokalizowana wewnątrz – zapowiada Joanna Pajerska-Szczurek.

W centrum dla zawodników znajdzie się nieduży basen, sala rozgrzewkowa, sala do ćwiczeń i walk np. MMA, nieduża siłownia i pomieszczenia do odnowy biologicznej. Projektantom udało się wygospodarować od strony Dunajca przestrzeń pod usługi komercyjne. Lokale będą miały wejściem z zewnątrz. 

Muzeum hokeja i bar troskliwych rodziców

Na pierwszym piętrze przy holu na dwóch poziomach znajdzie się muzeum hokeja. Będzie też kawiarnia. Kolejne obiekty gastronomiczne będą na połączeniu stref czyli pomiędzy halą główną i treningową.  Mają one być oddzielone szybą od tafli treningowej, by np. rodzice mogli oglądać stąd treningi swoich dzieci. Jest też obszar wykorzystywany jako sala zabaw z osobną klatką prowadzącą tu z zewnątrz. Główna hala ma pomieścić blisko 4,5 tys. widzów. 

Wyższa kondygnacja ma pomieścić część administracyjną i pomieszczenia dla zarządu klubu. Będzie tam też strefa komercyjna z trzema salami konferencyjnymi. Będzie też restauracja, która może funkcjonować jako osobny obiekt albo w połączeniu z salami konferencyjnymi. Przylega do niej taras widokowy z widokiem na panoramę Tatr. 
- Staraliśmy się wykorzystać wszystkie dobra jakie niesie teren inwestycyjny – przekonuje projektantka.
Na tym poziomie znajdzie się także 27 loży VIP, a także bar lodowy z ujemną temperaturą -5 stopni. Dla ubranych, którzy rozgrzewać się będą… od środka. Architekci nie zapomnieli także o osobnym balkonie dla kamer i stanowiskach dla dziennikarzy. 

Piękny projekt ale...

Podczas posiedzenia połączonych komisji rady miasta, podczas którego prezentowana była koncepcja Areny Podhale nie zabrakło pytań. Zwykle  zaczynały się one gratulacjami dla projektantów, ale nie zabrakło wątpliwości, czy będzie możliwy do realizacji.

Danuta Al._Ani zwraca uwagę na płaski dach hali, co w górskich warunkach może stanowić spory problem.
- To zawsze w górach budzi emocje i kontrowersje. Jeśli mamy obiekt tak wielki, to nie da się stworzyć dachu o pochyleniu 30 stopni. Możemy nadawać kąty, spadki na ile to możliwe i dodawać elementy podgrzewane czy miejsca, umożliwiające zrzut specjalnymi rynnami na pojazd, który tam podjedzie. To niemożliwe, by zrobić tak wielki budynek, by śnieg z dachu spadał sam – przekonuje architekt.

Problemem na jaki zwracali uwagę radni były nie tylko wysokie koszty inwestycji, co późniejszego utrzymania hali. Jak przyznaje projektantka, koszt eksploatacyjny nie był liczony. 
- Jestem przekonana, że sprawność administratora obiektu, zapewnienie ciągłości rozgrywek, pilnowanie, by nie stał pusty na pewno pomoże mu się utrzymać. Wiele zależy też od systemów - mówimy o kogeneracji, możliwości pozyskania ciepła odpadkowego. Jest dużo elementów, które są drogie w zakupie, ale potem umożliwiają tańsze utrzymanie obiektu – zauważa Joanna Pajerska-Szczurek. 

Mrzonki i kwoty niemożliwe

Koszty utrzymania mają być liczone na kolejnym etapie projektowania, jednak koszt budowy tego obiektu to aż 193 mln zł. Koszt samej dokumentacji projektowej to 2 mln zł. 

Burmistrz Grzegorz Watycha przekonuje, że nie są to kwoty niemożliwe do pozyskania. – To kwestia rozmów z ministerstwem sportu. Chcemy przygotować wniosek w trybie zaprojektuj - wybuduj. W zależności od odpowiedzi ministerstwa i stopnia dofinansowania będziemy decydować co dalej. Tu trzeba postępować ostrożnie. Jeśli otrzymamy maksymalnie dużą kwotę to trzeba będzie zaplanować ją w budżecie i ogłaszać przetarg – przekonuje.

Jednak z dystansem do pomysłu podchodzi Szymon Fatla. - Pojemność projektowanej hali nie jest wynikiem realnych potrzeb tylko mrzonek, mitu stworzonego na potrzeby kampanii wyborczej. Taką ilość widzów widzieliśmy ostatnio, gdy Podhale grało w finale. Czy takie mecze będą często? Obecnie średnio przychodzi 1086 widzów na mecz. To 1/5 obiektu. Patrząc na telewizyjne transmisje będzie wyglądać, że Arena jest pusta. Nam nie jest potrzebna taka hala – przekonuje radny.

I zauważa, że  Bytom mając 150 tys. mieszkańców wybudował halę na 1500 widzów! – A my mówimy o hali na 5 tys. widzów w mieście 33-tysięcznym!  Nam jest potrzebna hala odpowiadająca realnym potrzebom klubu i miasta. 190 mln zł to równowartość rocznego budżetu miasta. Nas nie stać ani na wybudowanie ani utrzymanie takiej hali. Bardzo przyjemnie patrzy się na tę koncepcję. Jest to piękne, ale to koncepcja nieprzystająca do Nowego Targu – podkreśla Fatla.

Jedyna taka na południe od Krakowa

Jak przyznaje architekt, problem ilości widzów jest poważny. - Też mamy kłopot,  jak to ustalić, by wszyscy byli zadowoleni. Do dyspozycji mieliśmy dane z lat ubiegłych, gdy hokej stał świetnie i na mecze przychodziło powyżej 3 tys. osób. Raport zrobiły osoby na co dzień administrujące podobnym obiektem. Takiej hali na południe od Krakowa nie ma! Jest zapotrzebowanie na jedną, porządną halę na której ilość widzów pozwoli zrekompensować koszty. Jeśli będziemy mieć rozgrywki na międzynarodowym poziomie to musi tu być odpowiednia pojemność. Areny już nie da się powiększyć. To trzeba zaplanować z pewnego rodzaju wizjonerstwem. Jeśli kiedyś było na meczu 3 tys. widzów to czy te 4,5 tys. nie jest w zasięgu? 

W sukurs projektantce przychodzi prezes Podhala. - Marzeniem wszystkich jest, by ta hala powstała. Ostatnie trzy mecze pokazały, że ludzie pragną czegoś więcej, chcą zobaczyć widowisko! Frekwencja nie będzie problemem – przekonuje.

- Nie patrzmy na halę z perspektywy Nowego Targu, ale całego regionu. Tak samo było z Miejskim Centrum Kultury. Dziś bilety sprzedają się przez internet, jest pełna sala na 500 osób. To wydatek inwestycyjny. Ważne, byśmy kiedyś nie pluli sobie w brodę, że można było zrobić więcej… - przekonuje burmistrz Grzegorz Watycha.

Joanna Pajerska-Szczurek jest także autorką lodowiska w Bytomiu. - Tam wszyscy mówili jednym głosem, że ten obiekt jest potrzebny. Życzę wam, byście także razem mówili jednym głosem – podkreśliła na zakończenie  dyskusji.
fig


Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
klpo 2024-03-30 12:38:20
Idealne miejsce dla Kuśnierzy wyborców PIS.... w sam raz na Sylwestra Marzen i występy Kaczora
Obronca 2024-03-29 21:42:41
Polski przysłowie mówi gdzie diabeł nie możetam babę pośle parafrazując gdzie Grzesiek nie może tam Grażynę pośle.
Yayami omate 2024-03-29 21:29:02
Na Płodhalu?????? W tej dziurze, gdzie Nowy Targ i Łoscypkowo razem nie mają nawet 100 tys. mieszkańców to GŁUPOTA DO KWADRATU...
Jarek Z 2024-03-29 20:33:25
Kiełbasa taka śmierdząca. Zawsze trochę wpadnie głosów co mają tam działki.
zbyrcok 2024-03-29 18:26:53
Kiełbasa kosztuje od 20 stu do około 60 ciu złociszów polskich ...
200 tys złociszów polskich to chyba cena na Wawelu ...
Jarku , Dziwisz ... się ... ja się nie dziwię się ... nię
Redaktor 2024-03-29 17:42:11
Tak jak w nagłówku 200tys zł to taniocha, ja bym robił
Józek 2024-03-29 15:20:38
Świetny pomysł.... Oczywiście, że są wybory i można to nazwać kiełbasą, ale jakby nie było to Nowy Targ potrzebuje takie hali. Jeśli w ogóle myśli się w jakimkolwiek stopniu o rozwoju hokeja, podtrzymywaniu tradycji jak miasta związanego z hokejem to taka hala jest niezbędna. Co do pozyskania środków - no cóż Zakopane buduje (już kończy tor do jazdy szybkiej na lodzi i ten tor też tyle kosztował ok. 200 mln - tam się dało, to dlaczego ma się nie dać w Nowym Targu?) Mam nadzieję, że kiedyś ten projekt zostanie zrealizowany.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL NA PIZZERIĘ W ZAKOPANEM. 502 658 638
 • SPRZEDAŻ | różne
  SPRZEDAM SIANO W BALACH. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA PLAC POD MAGAZYN. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA HALE NA WARSZTAT SAMOCHODOWY, LAKIERNIĘ, PRALNIE, HURTOWNIĘ, MAGAZYN. 502 658 638
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE, ŁAZIENKI, ZABUDOWY, ADAPTACJA PODDASZY, REMONTY, DOCIEPLENIA BUDYNKÓW, FASADY. 693 206 403.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE, DOMY OD PODSTAW, POKRYCIA DACHOWE, SZALUNKI STROPOWE. 693 206 403.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA. 660 079 941.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, gr. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
 • USŁUGI | budowlane
  ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 660 079 941.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI MINIKOPARKĄ 2.5 TONY - 722 307 227.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI, GONTY i OPAŁ - 788 344 233.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA WNĘTRZ KRÓTKIE TERMINY GWARANCJA NA WYKONANE ROBOTY. 602839607
  Tel.: 602839607
 • PRACA | dam
  PENSJONAT "Willa Park" W CENTRUM ZAKOPANEGO ZATRUDNI OSOBĘ DO SPRZĄTANIA I RZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ. 509 578 689.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Zakopane sprzedam wydzielone udziały w kamienicy na Krupówkach. tel 660797241 b12.pl.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Zakopane - DOM na ulicy Grunwaldzkiej. 660 797 241
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Zakopane -sprzedam dom na ulicy Stachonie 660797241 b12.pl.
 • PRACA | dam
  Pensjonat w Zakopanem zatrudni POKOJOWE - 666378357
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Działka pow. 41ar do zabudowy położona w Lipnicy Wielkiej pod Babią Górą. 603071487, 609325040.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Las z drzewostanem pow. 41ar w Lipnicy Wielkiej 603071487, 609325040.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  APARTAMENT Za Strugiem, Zakopane - 607 506 428.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię TYNKARZA I POMOCNIKA przy tynkach maszynowych. 730 39 73 01.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy osób do pomalowania drewnianych balkonów w obiekcie turystycznym w Zakopanem. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 693 692 100. 693692100
  Tel.: 693692100
 • KUPNO
  SKUP STARYCH SPAWAREK. 536269912.
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • USŁUGI | inne
  PROFESJONALNA WYCINKA DRZEW, GAŁĘZI Z PODNOŚNIKA I Z UŻYCIEM LINY. 889 105 476
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  POLE - 1.6 HA i 42 AR. 505 429 375.
 • NAUKA
  NATIVE SPEAKER - JĘZYK ANGIELSKI - nauka face to face lub online, PRZYGOTOWANIE DO MATURY - Zakopane, okolice - 605 069 173
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE. 604 857 880.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-04-18 09:30 Chloe Gong wraca do Szanghaju. Finał dylogii o Lady Fortune. Mamy dla Was książki 2024-04-18 09:09 Czy ktoś widział Maksia? 2024-04-18 09:01 Wichrówka pełna tajemnic (WIDEO) 2024-04-18 08:30 Wiosenne wianki w Zawoi 2024-04-18 08:00 Dlaczego Urząd Miasta chroni skazaną naczelnik 3 2024-04-17 22:27 Kocha Tatry, teraz potrzebuje Waszej pomocy 2024-04-17 21:41 Piękne widoki i niesamowity podjazd rowerowy. Z tego słynie Gliczarów (WIDEO) 2024-04-17 21:12 Debata przed drugą turą wyborów w Zakopanem 17 2024-04-17 21:00 Dziadek wiedział, że będę lotnikiem 2024-04-17 20:26 Góralscy studenci mogą starać się o stypendium 2024-04-17 20:00 Nowe strony internetowe parków narodowych 1 2024-04-17 19:30 Przy cmentarzu na Olczy wycięto drzewa 6 2024-04-17 18:44 Dramatyczna walka o życie mężczyzny w Jurgowie 2024-04-17 18:00 Sushi na dowóz w Krakowie - Najlepsze propozycje dla różnych gustów 2024-04-17 18:00 Miasto Dzieci Świata zaprasza całą Polskę do sprzątania świata 1 2024-04-17 17:31 Ruszyły zapisy do tegorocznej edycji Biegu po Oddech 2024-04-17 17:30 Tradycyjny pogrzeb na Podhalu - jak wygląda? 2024-04-17 17:20 Tradycja jest naszą godnością 2024-04-17 17:15 Utrudnienia w ruchu podczas Pieniny Ultra-Trail 2024 2024-04-17 17:00 Oświetlenie LED - czy warto w nie inwestować i ile można zaoszczędzić 2024-04-17 16:32 Znamy trenerów reprezentacji Polski w skokach na sezon 2024/25 (WIDEO) 2024-04-17 16:30 Biżuteria premium - czym się cechuje, czy warto w nią inwestować 2024-04-17 16:23 Takie spojrzenie na piłkę nożną w Zakopanem. Bitwa o stadion (WIDEO) 4 2024-04-17 16:00 Suknia ślubna - jaką wybrać na ślub na Podhalu 2024-04-17 15:46 Zrobiło się nam trochę zimowo w Zakopanem (WIDEO) 2024-04-17 15:30 Kolejny Prolog Wiosny Jazzowej w Stacji Kultura Zakopane 2024-04-17 15:07 Ostry zakręt w Hyrnym 2024-04-17 14:59 Jutro nie wejdziesz do Wąwozu Kraków 2024-04-17 14:30 Teatr "Rabcio" wznawia "Małego Księcia" 2024-04-17 14:08 Samochód utknął pod mostem 2024-04-17 13:47 Radni w Bukowinie o planach zagospodarowania przestrzennego (WIDEO) 1 2024-04-17 13:09 Montaż pasm świetlnych - jak się do tego przygotować? 2024-04-17 13:02 Z czym nosić bomberkę damską? 2024-04-17 13:00 Kto zadał sobie tyle trudu, by śmieci upchać w takim miejscu? 5 2024-04-17 13:00 Sposoby na pięknie wyglądające paznokcie! 2024-04-17 12:55 Dom na wąskiej działce - jak wybrać odpowiedni projekt? 2024-04-17 12:15 Uważajcie przed majówką! Oszuści nie śpią! 2024-04-17 11:34 Był przymrozek, teraz trochę cieplej 2024-04-17 11:30 Oszczędzaj na rachunkach dzięki pompom ciepła w Krakowie 2024-04-17 10:42 Kolej uszkodziła wodociąg w Rabce 7 2024-04-17 10:34 Fotowoltaika - poznaj jej największe zalety w 2024 roku! 2024-04-17 10:33 Modne sukienki damskie na co dzień i na wesele - co wybrać? 2024-04-17 10:20 Przygotuj się na sezon wiosna-lato. Polecane produkty w Alpin Sport 2024-04-17 10:14 Kolagen - podstawowe białko budulcowe organizmu człowieka 2024-04-17 09:59 Pędził fordem przez wieś, a na liczniku miał ponad 120 kilometrów na godzinę 1 2024-04-17 09:31 "Zemsta" na archiwalnym nagraniu 2024-04-17 08:57 W Poroninie po zakopiance biega owczarek podhalański 2 2024-04-17 08:00 Czy ktoś widział w Tatrach cietrzewia? 10 2024-04-16 21:45 Patrycja, która ukrywa się w wierszach (WIDEO) 2024-04-16 21:00 Między przyczajonym krokodylem, głodnym lwem i spłoszonym słoniem
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-04-18 09:12 1. A co, mieli ją w ślad za rybeńką wysłać do Brukslei? 2024-04-18 09:06 2. "Pytanie do Pani Nowak czy zareaguje jak obejmie fotel burmistrza skoro do dziś tego nie zrobiła" Myślę że jest duża szansa na awans i podwyżkę. Zgodnie z pisoskimi standardami. 2024-04-18 08:42 3. Pytanie do Pani Nowak czy zareaguje jak obejmie fotel burmistrza skoro do dziś tego nie zrobiła 2024-04-18 08:05 4. To w końcu dobrze że "wycięto", czy źle? 2024-04-18 08:02 5. A po co nowe strony? Za chwilę parki wytniecie, będą rozjechane przez zwolenników cross country a zwierzęta są przez dyrekcje mordowane w ramach higienizacji. 2024-04-18 07:31 6. no, no! ale oni mocno wyceniają te swoje nieruchomości :) w tej wycenie pomagał im pewnie sołtys z Białki :) 2024-04-17 23:28 7. Jakie elity polityczne Zakopanego tacy kandydaci (od pierwszej tury), jacy kandydaci takie będą elity i niestety Zakopane też. To przykre że nie było ani komitetu, ani partii żeby wystawić dobrego kandydata, który uzyskałby wyraźną większość. Jednym słowem "pasztet" mamy i "pasztet" zjemy wszyscy. 2024-04-17 23:02 8. Księgowa super. To już teraz wiadomo o co walka. Koperski chciał się ustawić,ale przegrał to zakłada Stowarzyszenie, aby długi wypłacić. Filipowicz nabrał od ludzi,ale będzie mógł brać wypłatę , bo za rok spłaci sponsoring z pensji jak wygra. ANG ma pracować charytatywnie ? Coś to nierówno te rachunki wychodzą. 2024-04-17 22:50 9. W kampanię Agniesi ktoś ładuje dużą kasę. Już nie silna i skuteczna tylko kichający Zakopane jak swoją rodzinę? :))) dobre. Całą rodzinę desperatka wyciągnęła, nawet psa. Wszystko na sprzedaż. Nic z tego. Fałsz. 2024-04-17 22:41 10. Jak tak patrzycie po oświadczenie majatkowych to zachęcam to sprawdzenia Grzegorza Józkiewcza Firma budowlana a dochód roczny niewiele ponad 30 tys emeryt więcej ma dochodu Czyżby wszystko szło na lewo ... Oglodnijcie oświadczenie sprawdzie kto wpłaca podatki większość radnych nie płaci nic .... Czyli 0 do kasy miasta ...
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP


REKLAMA


Pożegnania