Zapraszamy
Zapraszamy na debatę przed drugą turą wyborów z kandydatami na burmistrza Zakopanego Agnieszką Nowak Gąsienicą i Łukaszem Filipowiczem. Czwartek, 18 kwietnia godz. 18.00 Kino Giewont. Relacja wideo LIVE.

Reklama

2024-03-31 17:15:13

Reklama

Zakopane, Tatry

Radosław Ślusarczyk o słowach ministra na temat inwestycji na Nosalu

Wiceminister środowiska Miłosz Motyka stwierdził niedawno, że inwestycja narciarska na Nosalu zakładająca wycinkę dwóch tysięcy drzew na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego nie będzie miała negatywnego wpływu na środowisko. O komentarz do tej wypowiedzi poprosiliśmy Radosława Ślusarczyka, prezesa Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot.

Przypomnijmy - za inwestycja na Nosalu są środowiska narciarskie i turystyczne. Protestują ekolodzy, bo odtworzenie stacji narciarskiej wymaga wycinki dwóch tysięcy drzew. Niedawno sprawę skomentował wiceminister środowiska Miłosz Motyka: [24tp.pl] Wiceministrowie sportu i środowiska murem za inwestycją narciarską na Nosalu

O komentarz do słów wiceministra poprosiliśmy Radosława Ślusarczyka z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot: 

- Wypowiedź pana wiceministra jest zadziwiająca i zdecydowanie nie na miejscu, szczególnie w momencie, gdy cały czas procedowania jest decyzja w tej sprawie. Moim zdaniem, pan wiceminister wyszedł tu poza swoje kompetencje, nie odpowiada on za ochronę przyrody. W Ministerstwie Środowiska leży wniosek o wydanie decyzji o odstępstwo od zasad ochrony przyrody na terenie parku narodowego. Tylko takie odstępstwo może pozwolić na przeprowadzenie takiej inwestycji na terenie chronionym na Nosalu. Pan wiceminister mówi takie słowa, gdy żadna decyzja nie zapadła, a co więcej, TPN po złożeniu przez siebie wniosku, chce zawieszenia postępowania. Naszym zdaniem, ta inwestycja wyrządziłaby duże szkody i zdecydowanie negatywnie wpłynie na przyrodę TPN i na terenie Natura 2000. Toczy się też drugie postępowanie, tym razem przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym o wstrzymanie wykonania decyzji środowiskowej wydanej przez burmistrza Zakopanego. Czekamy na rozstrzygnięcie, odnieśliśmy w tej kwestii już sukces, bo SKO cofnęło klauzulę natychmiastowej wykonalności tej decyzji. W tym zakresie będziemy walczyć o ochronę przyrody przed SKO, sądami, a w razie wyczerpania drogi prawnej w Polsce, także przed instytucjami europejskimi.

p

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Halny 2024-04-01 15:10:50
@ekoterror. Na Harendzie jest stok slalomowy, który ma homologację FIS. Ochotnica czeka na inwestycje narciarskie bo ma wspaniałe północne stoki. Nawet trasę do slalomu giganta lub super giganta dałoby radę tam wytyczyć. Nie dla wycinki w TPN. Tatry nie są własnością Zakopanego.
Do franka 2024-04-01 12:42:24
Świerków może zaraz nie będzie a może będą a może dosieją się buki i inne drzewa a może jakiś rzadki ptaszek założy tam gniazdo?
A jak się wytnie, wyrówna, wkopie rury do naśnieżania, kable do oświetlenia itd. to już nic innego nie będzie.
A zaraz tam nie będzie śniegu zimą i temperatur do naśnieżania i zostaniemy z tym wyciętym lasem jak Himilsbach z angielskim.
franek 2024-04-01 10:29:13
Tych świerków za chwilę i tak nie będzie, czy stok powstanie, czy nie.
A miejsce jest idealne dla narciarstwa, więc jestem za inwestycją. Zaś komentującym przeciwnikom tejże polecam dwie rzeczy - poczytanie o historii narciarstwa na Nosalu oraz wybranie się na miejsce, bo chyba dawno tam nie byli.
zacofane 2024-04-01 10:14:54
TYCH ZIELONYCH TO BYM WYŁAPAŁ OGRODZIŁ IM 100 HEKTARÓW W BIESZCZADACH,ZABRAŁ SMARTFONY I LAPTOPY DOSTALI BY PACZKE GWOZDZI I SIEKIERE 8 GODZIN SADZENIA DRZEWEK RESZTA WOLNE,ŻEBY SOBIE ZBIĆ SZAŁAS I COS UPOLOWAĆ DO JEDZENIA.PO 7 LATACH BYM ICH SPOWROTEM ZAWIÓZŁ DO CYWILIZACJI TAK BY DBALI O ŚRODOWISKO,ŻEBY DO KOŃCA ZYCIA ,ŚWIATŁA ZA SOBA NIE ZAPOMNIAŁ ZGASIĆ,A WODE W KIBLU BY SPUSZCZALI WIECZOREM JAK BY SIE KAŻDY ODLAŁ.GORĄCA KAPIEL TO BY BYŁO WYDARZENIE MIESIACA RODZINNE A ŻADNA KROMKA CHELABA BY NIGDY W KOSZU NIE WYLĄDOWAŁA.
Naturalizm 2024-04-01 09:58:05
@ekoterror
Takich szalonych wyznawców mamony i niszczycieli naturalnego środowiska jest na tym świecie na pęczki. Stąd zmiany klimatyczne.
Trzeba zostawić przyrodę chronioną w spokoju.
Jest wielu alpejczyków z wynikami z krajów gdzie gór konkretnych nie mają i warunków i jeżdżą konkretnie.
Nie usprawiedliwiamy biznesowych zniszczeń twierdzeniami że nie ma gdzie trenować bo miejsc lepszych niż Nosal do budowy konkretnych stoków jest mnóstwo.
Tu nie tylko wycinka ma być ale buldożery, rury, sztuczne światło....nonsens
ekotterror 2024-04-01 07:27:59
Panie pseudoekologu Slusarczyk! ,nasze dzieci chca uprawiać piekny sport jakim jest narciarstwo ,póki co nie maja gdzie trenować i rozwijać swoich sportowych ambicji przez takich jak pan pseudoekologów którzy, nie maja pojęcia o godzeniu ochrony przyrody ze sportem a to sie DA na Nosalu zrobić..Mamy przykład Wielkiej i Małej Krokwi gdzie stosunkowo niewielka ingerencja w przyrodę pozwoliła stworzyć obiekty sportowe ,tak ma być tez na Nosalu..., przypomnę tylko ze stok istniał przed powstaniem TPN ,nowa trasa wymaga wycinki tylko 2 ha lasu , TPN ma obowiązek zasadzić w innym miejscu taka samą powierzchnie i to z nawiązką .Szkoda ze taki ignorant jak Pan ma decydować o przyszłości sportowej młodzieży i narciarstwa w Polsce ,mam nadzieje ze nowa władza sie opamięta i stworzy ośrodek ,(jedyny w Polsce) z prawdziwego zdarzenia do rozgrywania zawodów rangi Pucharu Świata,a nasze dzieci będą mogły bez przeszkód trenować i rozwijać swoje sportowe pajsie.
Rodzice
Świstak 2024-04-01 03:59:19
Dzianisz ma potencjał na stację narciarską nie gorszą od Kotelnicy. Północne i wschodnie stoki Pasma Gubałowskiego mają wystarczająco dobre warunki klimatyczne aby stworzyć Dzianisz Ski.
Fanka Tatr 2024-03-31 21:04:08
Wielkie dzięki i powodzenia w obronie Tatr Panie Radosławie!
Szkoda tylko, że niczego Panu nie ujmując to Pan broni Tatr i Przyrody a nie instyucje do tego powołane.
Tragedia!
Terenów lepszych niż Nosal na Pogórzu Spisko Gubałowskim jest dość
kukto 2024-03-31 20:54:20
taki Pan Śusarczyk i jemu podobni to jednak skarb da rozwoju gospodarki. Ciekawe jakby lobby węglowe zaproponowało kazdemu takiemu ekodziałaczowi podwojną pensje.... jaki by węgiel byl zdrowy wtedy i ekologiczny....
Zakopianka 2024-03-31 20:13:46
@Filip, zgadzam się w 100%tach.Tatry są malutkie i musimy o nie dbać ile sił nam starczy.Przede wszystkim musi to robić państwo rękami TPNu i rządu ale Górale też powinni to robić bo naprawdę kasa nie jest najważniejsza.
Tpn fan 2024-03-31 20:10:07
Drzewa na nosalu same się wywala nie długo... Jestem za inwestycjami sportowymi na terenie zakopanego a nie za patodeweloperka... jak najbardziej na tak dla wyciągu na nosalu
Filip 2024-03-31 18:17:24
Tak zgadzajmy się na odstępstwo... krok po kroku zadepczmy i zniszczymy Tatry bo to ostatnia enklawa na Podhalu, która jeszcze nie została zniszczona przez człowieka i biznes. Po Nosalu zacznijmy wyjeżdżać w Tatry buldożerami, zacznijmy budować nowe wyciągi, sztuczne naśnieżanie i dobijemy ostatnie piękne miejsce niezniszczone przez człowieka. Bo na Podhalu nie ma miejsc gdzie można jeździć na nartach, tak bo te miejsca na Gubałówce zabudowali już Pensjonatami i Apartamentowcami albo pogodzili płotami, to najprościej wjechać z budową w Tatry. Na Kozińcu dawne stoki pogorodzone płotami, a przy Broniewskiego buduje się kolejne apartamentowce. Na Cyrhli stok w stronę Olczy też nie powstał bo ludzie się nie dogadali...
Gubałówka zamknięta po się nie dogadali. Generalnie wszędzie tam gdzie można by stworzyć stok poza Tatrami buduje się domy, apartamenty, hotel, grodzi płotami.
Wara od Tatr... ludzie zacznijcie się w końcu dogadywać i takie inwestycje twórzcie poza parkiem, bo jak zniszczycie Park to zniszczycie ostatnie miejsce które tutaj jeszcze w ogóle przyciąga turystów. Generalnie zastanawiam się czemu Nosal nie może chociaż zostać odtworzony w takim zakresie jaki funkcjonował dawniej tylko od razu trzeba na terenie parku poszerzać i wycinać 2000 drzew?? Oczywiście zwycięża zawsze biznes i szantaż jednych wobec drugich...
Draculo Panie 2024-03-31 17:29:58
Ja też chcę protestować macie miejsce w swoich szeregach. Jakieś wolne stanowisko?Ile miesięcznie?
M9ge przywiązać się do drzewa!
Jeśli cis zagraża środowisku to 20 tys ludzi dziennie na szlakach.
Proszę lobbować o limity wejsc.Ja mogę ale chce wypłatę taka jak Pan na zdjęciu.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL NA PIZZERIĘ W ZAKOPANEM. 502 658 638
 • SPRZEDAŻ | różne
  SPRZEDAM SIANO W BALACH. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA PLAC POD MAGAZYN. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA HALE NA WARSZTAT SAMOCHODOWY, LAKIERNIĘ, PRALNIE, HURTOWNIĘ, MAGAZYN. 502 658 638
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE, ŁAZIENKI, ZABUDOWY, ADAPTACJA PODDASZY, REMONTY, DOCIEPLENIA BUDYNKÓW, FASADY. 693 206 403.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE, DOMY OD PODSTAW, POKRYCIA DACHOWE, SZALUNKI STROPOWE. 693 206 403.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA. 660 079 941.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, gr. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
 • USŁUGI | budowlane
  ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 660 079 941.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI MINIKOPARKĄ 2.5 TONY - 722 307 227.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI, GONTY i OPAŁ - 788 344 233.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA WNĘTRZ KRÓTKIE TERMINY GWARANCJA NA WYKONANE ROBOTY. 602839607
  Tel.: 602839607
 • PRACA | dam
  PENSJONAT "Willa Park" W CENTRUM ZAKOPANEGO ZATRUDNI OSOBĘ DO SPRZĄTANIA I RZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ. 509 578 689.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Zakopane sprzedam wydzielone udziały w kamienicy na Krupówkach. tel 660797241 b12.pl.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Zakopane - DOM na ulicy Grunwaldzkiej. 660 797 241
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Zakopane -sprzedam dom na ulicy Stachonie 660797241 b12.pl.
 • PRACA | dam
  Pensjonat w Zakopanem zatrudni POKOJOWE - 666378357
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Działka pow. 41ar do zabudowy położona w Lipnicy Wielkiej pod Babią Górą. 603071487, 609325040.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Las z drzewostanem pow. 41ar w Lipnicy Wielkiej 603071487, 609325040.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  APARTAMENT Za Strugiem, Zakopane - 607 506 428.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię TYNKARZA I POMOCNIKA przy tynkach maszynowych. 730 39 73 01.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy osób do pomalowania drewnianych balkonów w obiekcie turystycznym w Zakopanem. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 693 692 100. 693692100
  Tel.: 693692100
 • KUPNO
  SKUP STARYCH SPAWAREK. 536269912.
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • USŁUGI | inne
  PROFESJONALNA WYCINKA DRZEW, GAŁĘZI Z PODNOŚNIKA I Z UŻYCIEM LINY. 889 105 476
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  POLE - 1.6 HA i 42 AR. 505 429 375.
 • NAUKA
  NATIVE SPEAKER - JĘZYK ANGIELSKI - nauka face to face lub online, PRZYGOTOWANIE DO MATURY - Zakopane, okolice - 605 069 173
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE. 604 857 880.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-04-18 10:00 Kolejna akcja pomocy pogorzelcom z Chabówki 2024-04-18 09:30 Chloe Gong wraca do Szanghaju. Finał dylogii o Lady Fortune. Mamy dla Was książki 2024-04-18 09:09 Czy ktoś widział Maksia? 2024-04-18 09:01 Wichrówka pełna tajemnic (WIDEO) 2024-04-18 08:30 Wiosenne wianki w Zawoi 2024-04-18 08:00 Dlaczego Urząd Miasta chroni skazaną naczelnik 5 2024-04-17 22:27 Kocha Tatry, teraz potrzebuje Waszej pomocy 2024-04-17 21:41 Piękne widoki i niesamowity podjazd rowerowy. Z tego słynie Gliczarów (WIDEO) 2024-04-17 21:12 Debata przed drugą turą wyborów w Zakopanem 18 2024-04-17 21:00 Dziadek wiedział, że będę lotnikiem 2024-04-17 20:26 Góralscy studenci mogą starać się o stypendium 2024-04-17 20:00 Nowe strony internetowe parków narodowych 1 2024-04-17 19:30 Przy cmentarzu na Olczy wycięto drzewa 8 2024-04-17 18:44 Dramatyczna walka o życie mężczyzny w Jurgowie 2024-04-17 18:00 Sushi na dowóz w Krakowie - Najlepsze propozycje dla różnych gustów 2024-04-17 18:00 Miasto Dzieci Świata zaprasza całą Polskę do sprzątania świata 1 2024-04-17 17:31 Ruszyły zapisy do tegorocznej edycji Biegu po Oddech 2024-04-17 17:30 Tradycyjny pogrzeb na Podhalu - jak wygląda? 2024-04-17 17:20 Tradycja jest naszą godnością 2024-04-17 17:15 Utrudnienia w ruchu podczas Pieniny Ultra-Trail 2024 2024-04-17 17:00 Oświetlenie LED - czy warto w nie inwestować i ile można zaoszczędzić 2024-04-17 16:32 Znamy trenerów reprezentacji Polski w skokach na sezon 2024/25 (WIDEO) 2024-04-17 16:30 Biżuteria premium - czym się cechuje, czy warto w nią inwestować 2024-04-17 16:23 Takie spojrzenie na piłkę nożną w Zakopanem. Bitwa o stadion (WIDEO) 4 2024-04-17 16:00 Suknia ślubna - jaką wybrać na ślub na Podhalu 2024-04-17 15:46 Zrobiło się nam trochę zimowo w Zakopanem (WIDEO) 2024-04-17 15:30 Kolejny Prolog Wiosny Jazzowej w Stacji Kultura Zakopane 2024-04-17 15:07 Ostry zakręt w Hyrnym 2024-04-17 14:59 Jutro nie wejdziesz do Wąwozu Kraków 2024-04-17 14:30 Teatr "Rabcio" wznawia "Małego Księcia" 2024-04-17 14:08 Samochód utknął pod mostem 2024-04-17 13:47 Radni w Bukowinie o planach zagospodarowania przestrzennego (WIDEO) 1 2024-04-17 13:09 Montaż pasm świetlnych - jak się do tego przygotować? 2024-04-17 13:02 Z czym nosić bomberkę damską? 2024-04-17 13:00 Kto zadał sobie tyle trudu, by śmieci upchać w takim miejscu? 6 2024-04-17 13:00 Sposoby na pięknie wyglądające paznokcie! 2024-04-17 12:55 Dom na wąskiej działce - jak wybrać odpowiedni projekt? 2024-04-17 12:15 Uważajcie przed majówką! Oszuści nie śpią! 2024-04-17 11:34 Był przymrozek, teraz trochę cieplej 2024-04-17 11:30 Oszczędzaj na rachunkach dzięki pompom ciepła w Krakowie 2024-04-17 10:42 Kolej uszkodziła wodociąg w Rabce 7 2024-04-17 10:34 Fotowoltaika - poznaj jej największe zalety w 2024 roku! 2024-04-17 10:33 Modne sukienki damskie na co dzień i na wesele - co wybrać? 2024-04-17 10:20 Przygotuj się na sezon wiosna-lato. Polecane produkty w Alpin Sport 2024-04-17 09:59 Pędził fordem przez wieś, a na liczniku miał ponad 120 kilometrów na godzinę 1 2024-04-17 09:31 "Zemsta" na archiwalnym nagraniu 2024-04-17 08:57 W Poroninie po zakopiance biega owczarek podhalański 2 2024-04-17 08:00 Czy ktoś widział w Tatrach cietrzewia? 10 2024-04-16 21:45 Patrycja, która ukrywa się w wierszach (WIDEO) 2024-04-16 21:00 Między przyczajonym krokodylem, głodnym lwem i spłoszonym słoniem
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-04-18 09:59 1. @ xyz podstawa to umieć korzystać ze znaków interpunkcyjnych. racja bo @franek napisał "wycięto" a stan faktyczny pokazuje że wycięto faktycznie. A postawienie kropki na końcu zdania czy trzech kropek w moim przypadku nie zmienia stanu faktycznego , Twój wpis dotyczył mojej stylistyki ... a temat artykułu o legalności wycinki ... chyba, to mieszkańcy informowali. ps można się lewą ręką podpisywać ... można nie jest to zabronione . nawet najważniejsze Ustawy w kraju ... 2024-04-18 09:47 2. miernoty też 2024-04-18 09:27 3. W filmiku Wiceburmistrz opowiada, że walczyła w sądzie z deweloperem. Zapomniała dodać, że sprawa dotyczyła pomówienia dewelopera i zakończyła się dla niej niekorzystnie. 2024-04-18 09:26 4. W Zakopanem palenie gałęzi jest legalne ? co na to ochrona środowiska ? 2024-04-18 09:21 5. A Pani Nowak nie jest skazana? Jak zakończyła się sprawa w sądzie z deweloperem? 2024-04-18 09:19 6. @kii, może i ty kiichasz na Zakopane. Nasza, góralska kandydatka na szczęście NIE!
Na szczęście też, w jej kampanię nie ładują NIE!mcy, jak w przypadku dt i jego kl-d... o czym swego czasu mówił Paweł Piskorski, pamiętasz?
@jareczku, wy macie swoci "wycedniaczy", dzięki którym można "kupić" kamienicę za 500zł w Warszawie.
2024-04-18 09:12 7. A co, mieli ją w ślad za rybeńką wysłać do Brukslei? 2024-04-18 09:06 8. "Pytanie do Pani Nowak czy zareaguje jak obejmie fotel burmistrza skoro do dziś tego nie zrobiła" Myślę że jest duża szansa na awans i podwyżkę. Zgodnie z pisoskimi standardami. 2024-04-18 08:42 9. Pytanie do Pani Nowak czy zareaguje jak obejmie fotel burmistrza skoro do dziś tego nie zrobiła 2024-04-18 08:05 10. To w końcu dobrze że "wycięto", czy źle?
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania


REKLAMA


FILMY TP