Reklama

2024-04-05 08:30:43

Reklama

Nowy Targ

Rozśpiewana konferencja na początek Festiwalu Jana Kantego Pawluśkiewicza (WIDEO)

Reklama

W stolicy Podhala trwa Festiwal im. Jana Kantego Pawluśkiewicza. Podczas czwartkowej konferencji w MCK-u zostali zaprezentowani artyści, którzy wystąpią podczas finałowego koncertu.

- Skąd jest Jan Kanty Pawluśkiewicz? Oczywiście  z Nowego Targu - tak powody, dla których festiwal jego imienia odbywa się właśnie w stolicy Podhala tłumaczył Andrzej Lichosyt, pomysłodawca tego wydarzenia, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Targu. - Jan Kanty Pawluśkiewicz - kompozytor, muzyk, malarz, twórca techniki żel art. Mamy do czynienia z artystą kompletnym, wybitnym, który inspiruje i będzie inspirował kolejne pokolenia - mówił dyrektor MCK-u.

Stanisław Krzak zaprezentował wokalistów, którzy zakwalifikowali się do drugiego, finałowego etapu w konkursie na interpretację utworów, do których muzykę napisał Jan Kanty Pawluśkiewicz. Przyjechali z różnych stron Polski - od Suwałk, Gdańska, poprzez Warszawę, Śląsk, Kraków, a na Podhalu i Pieninach kończąc. Głównie to aktorzy i studenci szkół teatralnych oraz muzycznych. Wielu z nich to zwycięzcy różnych konkursów wokalnych, niektórzy z niemałym już dorobkiem artystycznym. Zapowiada się więc wysoki poziom.

Tym bardziej że od czwartku wszyscy uczestniczą w warsztatach, które prowadzą Justyna Motylska - pedagog i autorytet w dziedzinie wokalistyki oraz Dawid Rudnicki - kompozytor i aranżer. Obydwoje są nauczycielami Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie.

Wróćmy jeszcze do uczestników finałowego koncertu. Karolina Fryt to zwyciężczyni 33 edycji Szansy na Sukces Opole 2023. Pasją Michała Kaczmarka z Bydgoszczy, absolwenta Akademii Muzycznej w Krakowie są podróże połączone czasem  z występami scenicznymi. Ostatnio w Kazachstanie na Międzynarodowych Festiwalach zdobył trzy Główne Nagrody, z czego dwie wyśpiewał w języku kazachskim. Jest też zapalonym kolekcjonerem zapachów, w swoich zbiorach posiada aż 600 flakonów perfum. .

Anna Krok i Alicja Matusiak, studentki trzeciego roku krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych na Wydziale Aktorskim. są do siebie podobne do tego stopnia, że czasem jedna zbiera gratulacje za osiągnięcia drugiej i dlatego zdecydowały się wystąpić jako duet, żeby nie było zbędnych nieporozumień.

Nowotarska publiczność na pewno będzie najmocniej trzymała kciuki za wokalistki z naszych okolic, a reprezentację  mamy silną.

Aleksandra Lichaj z Zaskala koło Nowego Targu to najmłodsza chyba uczestniczka. Jest uczennicą I LO im Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu, ale ma już na swoim koncie wiele osiągnięć artystycznych, m. in. pierwsze miejsce na "Young Jazz Festiwal: Od Nowego Orleanu do Nowego Targu" i dwa razy zwycięstwo na Festiwalu Skowroneczek. Należy do formacji wokalnej „The Voice Sound”.

Z Krościenka nad Dunajcem pochodzi Milena Sołtys-Walosik, studentka Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie i absolwentka socjologii i religioznawstwa. Jest laureatką wielu ogólnopolskich konkursów muzycznych, występuje jako solistka na koncertach i festiwalach wokalno-organowych

Aż dwie góralki - Sylwia Basta Silvana z Waksmundu i Mirosława Zaziąbło-Hubiak z Tylmanowej są w składzie tercetu "Ładne Kwiatki". W zespole jest jeszcze Zuzanna Kiliszewska z okolic Krakowa. „Ładne Kwiatki” - to etno-folkowy projekt trzech śpiewaczek o bardzo różnych osobowościach i temperamentach muzycznych, na Podhalu już dobrze znany.

Wszystkich 15 finalistów można było usłyszeć w wykonanym wspólnie utworze "Pejzaż horyzontalny" (znanym z repertuaru Maryli Rodowicz, ale i śpiewanego w duecie przez Grzegorza Turnaua i Andrzeja Sikorowskiego)..

Tuż po konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek o godz. 19, ściana frontowa MCK-u rozświetliła się. I tak będzie przez trzy dni festiwalu. Na ścianie tej można będzie wieczorami podziwiać zmieniające się obrazy Jana Kantego Pawluśkiewicza.

A w piątek 5 kwietnia (o godz. 18) czeka nas wernisaż prac Mistrza, a potem spotkanie z nim i promocja "Ksiąg Nieczystych", które są efektem kilkudziesięciu kawiarnianych rozmów dwóch krakowskich wybitnych kompozytorów związanych z Piwnicą pod Baranami czyli Jana Kantego Pawluśkiewicza i Zygmunta Koniecznego. Dzień później w sobotę 6 kwietnia (również o godz. 18) odbędzie się finałowy koncert artystów, którzy zakwalifikowali się do drugiego etapu konkursu na interpretację utworów, do których muzykę napisał Jan Kanty Pawluśkiewicz. Podczas koncertu jury wyłoni zwycięzcę, na którego czeka nagroda 10 tys. zł ufundowana przez Bank Spółdzielczy Karpatia. Na koniec recital Janusza Radka, który w repertuarze ma także utwory skomponowane przez Jana Kantego Pawluśkiewicza.  

Beata Zalot

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
  • PRACA | dam
    KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę przesyłać na adres: kantorzakopanepraca@gmail.com
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Nowy Targ -sprzedam działkę usługowa 8235 m2 z uregulowanym dojazdem okolice stacji paliw przy drodze na Białkę Tatrzańska. 660797241 www.b12.pl
    Tel.: 660797241
  • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
    PRZYCZEPKA JEDNOOSIOWA WYWROTKA. URSUS C-360. 692 180 309.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKALE USŁUGOWE/BIUROWE - ul. Kościeliska (I p.), obok przejścia podziemnego. 509 25 44 55.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    Biuro księgowe AUDITPLUS zatrudni: głównego księgowego, specjalistów ds. księgowości i referentów. Praca w Zakopanem, 8-16, pełen etat. Zapraszamy. Zgłoszenia: praca@auditplus.pl.
  • PRACA | dam
    Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni do restauracji hotelowej: KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną, całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    ŚWINIE WŁASNEGO CHOWU. 788 679 465.
  • PRACA | dam
    Potrzebna osoba na tłusty czwartek 11/12.02 do smażenia i zawijania pączków, dobrze płatne 694357379.
  • PRACA | dam
    PRZYJMĘ W KOŚCIELISKU DO PRAC BIUROWO-RECEPCYJNYCH. 608 806 408
  • PRACA | dam
    ZLECĘ PRACE PORZĄDKOWE, REMONTOWO-BUDOWLANE W KOŚCIELISKU, OD ZARAZ. 608 806 408
  • PRACA | dam
    NAWIĄŻĘ WSPÓŁPRACĘ DO WYKOŃCZENIA TRZECH DOMÓW w ZAKOPANEM (MUROWANIE, INSTALACJE, SUCHE TYNKI, ŁAZIENKI). 608 806 408
  • PRACA | dam
    Poszukuję osoby do sezonowego, prowadzenia gospodarstwa domowego w Zakopanem. Życiorys zawodowy proszę przesyłać na adres e-mail. rozanob@interia.pl
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • KUPNO
    KUPIĘ STARY POROZBIÓRKOWY SOSRĘB. Proszę wysłać zdjęcie na numer 605 306 244.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA DOM W WITOWIE, w którym do roku 2025 znajdował się Ośrodek Zdrowia. 698 508 796.
  • ANTYKI
    Do sprzedania ZABYTKOWY PRZEDWOJENNY KREDENS GÓRALSKI ZAKOPIAŃSKIEJ SZKOŁY PRZEMYSŁU DRZEWNEGO w idealnym stanie, z lat trzydziestych, sprawdzony przez kustosza Muzeum Tatrzańskiego. Również CZĘŚĆ KOLEKCJI PRZEDWOJENNEGO MALARSTWA o tematyce góralskiej, znanych polskich malarzy aukcyjnych, takich jak Gąsienica Szostak, Augustynowicz, Jarocki, Moszyński, Gałek, Ćwikliński, Dzieliński, Skowroński. Tel. 601 51 35 33
  • USŁUGI | inne
    ODŚNIEŻANIE DACHÓW. TECHNIKI LINOWE. TEL: 695 092 678
  • PRACA | dam
    Restauracja Siwy Dym w Rabce-Zdrój zatrudni: KUCHARZA, KUCHARZA WYDAWKOWEGO, BARMANA, PRACOWNIKA GOSPODARCZEGO. Praca na stałe lub dorywczo, CV na: rabka@siwydym.pl, informacje pod numerem: 887 080 004
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2026-02-10 21:48 Pożar siana w Pieniążkowicach 2026-02-10 21:31 Awaria trakcji i opóźnienia pociągów. Wszystko wróciło do normy (WIDEO) 2026-02-10 21:00 Tatry chcą mówić jednym głosem. Powiat i gminy wspólnie zbudują markę regionu i odpowiedzą na hejt 2 2026-02-10 20:30 Zobacz, jak się zmieniał krajobraz Pienin 2026-02-10 20:00 Wąwóz Kraków. Przepiękne miejsce trochę poza głównymi trasami w Tatrach (WIDEO) 2026-02-10 19:44 To nie był dobry dzień naszych skoczków. Wygraliśmy tylko z Rumunią 3 2026-02-10 19:30 Śpiskie Zwyki po raz trzydziesty szósty 2026-02-10 19:00 Dwóch mężczyzn zatrzymanych z narkotykami. Jeden w areszcie 2026-02-10 18:00 Robi się coraz cieplej. Pierwsze bazie w Dzianiszu 1 2026-02-10 17:30 Bal wsparcia dla PSONI 2026-02-10 17:00 Każdy może się przyłączyć do poszukiwań Yeti w Pieninach 2026-02-10 16:01 Obchody rocznicy wizyty Ojca Świętego w Zakopanem, przyszłość PKL i strategia marki (WIDEO) 4 2026-02-10 15:30 FIS Masters World Cup 2026. Narciarskie emocje na stoku 2026-02-10 15:00 Dług zdrojowy 2026-02-10 14:36 Pożar w Poroninie. Ogień pojawił się w garażu. Sprawna akcja strażaków 2026-02-10 14:00 Drewniane kościoły? Nuda! Dajcie strzelnicę! Rejs po obiektach sakralnych w Kościelisku (WIDEO) 4 2026-02-10 13:46 Odtrucie alkoholowe w Warszawie. Ile czeka się na przyjazd zespołu medycznego? 2026-02-10 13:00 Alkohol i zakaz prowadzenia pojazdów 2026-02-10 12:38 Jak łączyć estetykę z funkcjonalnością w aranżacji ścian? 2026-02-10 12:30 Zimowe biegi górskie startują w sobotę 2026-02-10 12:00 W Zakopanem powstanie Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Nowa inwestycja przy szpitalu 4 2026-02-10 11:31 Rusza konkurs "Małopolska Gościnna" 2026-02-10 11:00 W Tatrach halny. Na Nosalu słońce (WIDEO) 1 2026-02-10 10:01 Fundusze Europejskie na odnowę małopolskich miast 2026-02-10 10:00 Kręci mnie bezpieczeństwo w zimie - zakopiańscy policjanci edukują i apelują o rozsądek 2026-02-10 09:00 Geodeci pojawią się w Dzianiszu. Rusza aktualizacja ewidencji gruntów 7 2026-02-10 08:01 Karnawałowy zawrót głowy 2026-02-09 22:15 Basia Giewont zaprasza na premierę teledysku w Zakopanem. Symboliczny powrót do źródeł pod Giewontem 2026-02-09 21:56 Odnalazła się poszukiwana nastolatka. Jest cała i zdrowa 1 2026-02-09 21:36 Tutkowe nuty, nie wszystkie uleciały na niebieską grań 2026-02-09 20:53 Kacper Tomasiak wicemistrzem olimpijskim!!! 4 2026-02-09 19:30 Parlamentarzyści poparli budowę południowej obwodnicy Nowego Targu 8 2026-02-09 19:00 Zakopane biegnie Tropem Wilczym. Zapisy 1 2026-02-09 18:31 Nocna interwencja w trudnym terenie. Strażacy z OSP Leśnica Groń ruszyli na pomoc quadem 2026-02-09 18:00 Warsztaty teatralne z Piotrem Cyrwusem 2026-02-09 17:00 Czy prowadząc 20 lat firmę w Zakopanem i płacąc podatki też mogę postawić taką reklamę? 15 2026-02-09 16:00 Z Podhala na Antarktydę 1 2026-02-09 14:57 Odszedł Andrzej Hoły. Działacz zakopiańskiej Solidarności, człowiek wielkiego serca 1 2026-02-09 13:59 Nielegalne odpady w lesie na granicy Krempach i Dursztyna. Właściciel zapowiada zgłoszenie sprawy 2 2026-02-09 13:00 Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz z wizytą w Zakopanem 40 2026-02-09 11:59 Areszt dla mężczyzny podejrzanego o zabójstwo w Starem Bystrem 2026-02-09 10:59 Trzy osoby poszkodowane we wczorajszym wypadku w Ludźmierzu. Policja podała szczegóły 2026-02-09 10:02 Węgierscy dziennikarze i influencerzy z wizytą w Nowym Targu 7 2026-02-09 08:59 110 km/h w terenie zabudowanym w Zębie. Zatrzymane prawo jazdy w powiecie tatrzańskim 2 2026-02-09 07:58 XVIII Zawody Narciarskie o Puchar Gorców (ZDJĘCIA) 2026-02-08 21:13 Zderzenie w Ludźmierzu 2026-02-08 20:59 Nowa hala sportowa i wsparcie dla edukacji. Inwestycje w SP nr 1 w Zakopanem 1 2026-02-08 20:00 Mistrzostwa Straży Granicznej w Kościelisku. Rywalizacja w cieniu olimpijskiej tradycji 2026-02-08 19:00 Finał prywatnego śledztwa. Skazana za pomoc w kradzieży drogiego auta 3 2026-02-08 19:00 Kwatera to nie hotel 5
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2026-02-10 21:54 1. "Wspólna marka to także wspólna promocja." To też "wspólna" kasa do rozwalenia. A samowole jak rosły tak rosną. Lewy najem ma się bardzo dobrze. Urzędnicy też mają się bardzo dobrze. I jeszcze będzie dodatkowa kasa do podziału. Im gorzej tym lepiej. 2026-02-10 21:46 2. Jaki Polski Związek takie wyniki... Piłka nożna, narciarstwo, piłka ręczna itp. za dużo prezesów, wiceprezesów, asystentów i tym podobnych na naszym utrzymaniu! To samo co w polityce. Gdyby to była Rosja czy inny kraj rządzony twardą ręką już dawno za takie wyniki by przerzucali kamienie w kamieniołomie. 2026-02-10 21:44 3. W nocy te słodkości świecą chemiczną poświatą. Mniam, mniam. 2026-02-10 21:42 4. Zacznijcie od porządnej komunikacji publicznej z miasta pod szlaki i z powrotem. Najlepiej dookoła Tatr, wspólnie ze Słowakami. 2026-02-10 20:07 5. Niech nikomu medal nie przysloni rzeczywistosci polskich skokow biegow narc alpejskiego snowbordu slabi trenerzy we wszystkich dyscyplonach zadufani w sobie szkoly sportowe nie majace nic wspolnego ze sportem a talentow mamy sporo praca klubow jest marnotrawiona 2026-02-10 19:55 6. Przecież wiadomo ze ministrantowi wczoraj sie udało .... i tez znak przed skokiem z którego wszyscy się z śmieją .. 2026-02-10 19:52 7. Rzeczywiście zasłużony bo nosił książki religijne i swetry... 2026-02-10 19:50 8. Znowu Panie z Warszawy beda lansowac swoje drogie kalosze na Kurpowkach. 2026-02-10 19:48 9. Czy będzie cos o ofiarach księży pedofilii z Koscioła Katolickiego? 2026-02-10 19:35 10. ROG będzie walczył z habaziami.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama