Polecamy
Dołącz do naszych Patronów. Zobacz, że warto. Dziękujemy bardzo. Kliknij 24tp.pl/wspieraj

Reklama

2024-05-16 15:00:16

Podhale

Jak przetrwać w czasach kryzysu

- Żyjemy w trudnych czasach, musimy być przygotowani na najgorsze, tymczasem wiele osób nie ma nawet zapasów żywności na kilka dni - mówi Dawid Paluszek, instruktor survivalu i radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych.

Dawid Paluszek ma 30 lat, pochodzi z Czarnej Góry. - Myślę, że chęć przebywania w naturalnym środowisku, w lesie, wpoił we mnie ojciec, który jest myśliwym. Już prawie 10 lat temu zacząłem interesować się tym, jak przetrwać w trudnych warunkach, w lesie, bez wody i żywności. Wtedy praktycznie nikt się tym nie zajmował - opowiada Paluszek.

Dwa razy w hipotermii

Bardzo dobrze pamięta pierwszą spędzoną w leśnej kniei samotnie noc. Wszystko wydawało się wtedy straszne. - Cały czas myślałem, że każda spadająca gałązka to zapowiedź ataku, że przyleci jakaś chupacabra (legendarne stworzenie z Ameryki Południowej, które ma atakować zwierzęta i ludzi - przyp. redakcji) i mnie po prostu zje - wspomina Paluszek.

Z czasem jego survivalowa pasja zaczęła przemieniać się w zawód. Zdobywał nowe umiejętności, także wiedzę teoretyczną i praktyczną. To zdobywanie wiedzy czasem było niebezpieczne, bo dwa razy w zimowych warunkach, ucząc się survivalu, doznał hipotermii. Dwa lata temu ukończył kurs instruktora survivalu i teraz może prowadzić szkolenia z tego, jak przetrwać w sytuacjach kryzysowych - bo tak właśnie na język polski tłumaczy się słowo survival.

Kto przetrwa najdłużej?

- Może to będzie zaskakujące, ale tak naprawdę w przetrwaniu w trudnych warunkach nie jest najważniejsza żywność, czy nawet natychmiastowy dostęp do wody, ale wola przetrwania. Przeżyje w trudnych warunkach łatwiej ktoś, kto będzie miał tę wolę, będzie odporny psychicznie, niż ktoś odpowiednio przeszkolony, kto taką wolę straci. Wszystko zaczyna się i kończy w głowie - zaznacza podhalański instruktor survivalu.

Powtarza on ważne w survivalingu zdanie, że najdłużej nie przetrwają wcale najmądrzejsi i najsilniejsi, ale ci, którzy najlepiej zaadaptują się do nowych warunków. Często jedna zła decyzja, podejmowana pod wpływem stresu, emocji może doprowadzić do katastrofy, ważne więc, aby zachować przysłowiową "zimną głowę". Wiele znaczy, oczywiście, również praktyka, bo to, co nawet na najlepszym filmiku instruktażowym wydaje się być proste, w praktyce może okazać się bardzo trudne.

Inni stali w kolejkach, ja spacerowałem

Kolejną dziedziną, którą zajmuje się Dawid Paluszek, to tzw. prepping, co z angielskiego tłumaczymy jako przygotowanie. To wszystkie działania, które możemy podjąć wcześniej, aby przygotować się na wszelkiego rodzaju kryzys. Nie chodzi tylko o zagrożenie wojną, ale także chociażby pandemię czy wszelkiego rodzaju kataklizmy pogodowe lub nawet przedłużający się blackout, czyli brak prądu, który może wywołać wielką panikę.

- Ja na pandemię byłem przygotowany. Miałem zapasy żywności, a tymczasem zdecydowana większość ludzi rzuciła się do sklepów po zakupy. W tym czasie, gdy oni stali w kolejkach, ja mogłem zająć się spacerami - wspomina Paluszek.

To każdy powinien mieć w domu

Co powinniśmy zgromadzić, aby przygotować się na sytuacje kryzysowe? Podstawa to zapasy żywności, minimum na dwa tygodnie, składające się z produktów o długiej dacie przydatności do spożycia. Kolejna sprawa, popularna w ostatnich czasach, to radio na baterie i koniecznie na dynamo, dzięki któremu w razie braku prądu, dostępu do internetu, będziemy mogli uzyskiwać bezcenne informacje. Ważna jest także odpowiednia odzież, która może się przydać, gdy dojdzie do skrajnych sytuacji, takich jak ewakuacja. Podstawowe wyposażenie uzupełnia apteczka z zestawem leków. Pamiętajmy też, aby zadbać o stan zdrowia. Gdy ktoś jest chory na cukrzycę i nie będzie miał większych zapasów insuliny, może mieć duży problem.

- Nawet bolący ząb może być takim problemem, czego przykładem jestem ja sam. Gdy wybuchła pandemia, leczyłem zęba kanałowo i nagle okazało się, że nie ma dentysty, który mógłby mnie przyjąć i to leczenie dokończyć - wspomina Dawid Paluszek. Na prowadzonych przez niego szkoleniach często uczy różnych sposobów porozumiewania się radiowego, które przetrwają nawet najgorsze kataklizmy.

Żyjemy w beztroskiej bańce

Z jego kursów, w ramach założonej przez niego firmy Tatra Survival, korzysta głownie młodzież. Chodzi o to, aby jak najwięcej osób było przygotowanych na kryzys.

- Najkrótsze z takich ćwiczeń zaczyna się od tego, że młodym ludziom odbieram wodę, żywność i telefony komórkowe na osiem godzin i proszę się domyślić, co boli ich najbardziej? Oczywiście, brak dostępu do telefonów komórkowych przez tak długi, ich zdaniem, czas - dodaje Paluszek.

Później uczestnicy kursów reagują bardzo różnie, ale zdarzają się sytuacje, że nagle odkrywają, jak fajnie jest odłączyć się na przykład od Tik-Toka na ten czas.

Paluszka dziwi to, w jak beztroskiej bańce żyją ludzie. Jego zdaniem, wielu wydaje się, że stan dobrobytu będzie trwał wiecznie, że zawsze będziemy mieć dostęp do wody, prądu, a sklepowe półki będą uginać się od towarów. Świat się zmienia, powinniśmy być na te zmiany przygotowani, a nie uczyć się wszystkiego dopiero, gdy te zmiany nas dotkną.

Państwo o wszystkich nie zadba

- Niewiele nauczyła nas nawet pandemia, czy początek wojny Rosji z Ukrainą, gdy zobaczyliśmy, jak wszyscy zachowujemy się w panice. Wtedy z półek znikały towary, nie było papieru toaletowego, staliśmy w kolejkach po benzynę. Tymczasem, w takich sytuacjach nie powinniśmy kierować się paniką i powinniśmy być na takie sytuacje przygotowani. Każdy powinien wziąć odpowiedzialność za siebie, bo państwo o wszystkich nie zadba - tłumaczy Dawid Paluszek. Jak mówi, polski system obrony cywilnej zatrzymał się w rozwoju w latach 70. ubiegłego stulecia, na czasach zimnej wojny, a od tego czasu wiele się zmieniło. Chociażby to, że w ponad 30-tysięcznym mieście, jak Nowy Targ, miejsc w schronach jest mniej niż 200, a w Zakopanem nie ma ich wcale.

Zajęcia z survivalingu mają też dodatkowy aspekt. Wracamy do natury, do lasu, a badania wskazują na to, że jak wspaniały wpływ na nasze samopoczucie ma takie właśnie oderwanie od otaczającej nas cyfrowej rzeczywistości.

Paweł Pełka

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
zacofane 2024-05-18 18:11:09
@ i co I MOSZ PENTHAUS 30 METRÓW W KREDYCIE NA 30 LAT CZYLI POMIESZCZENIE WIELKOŚCI SCHOWKA NA MOPY W PRZECIETNYM DOMU BUDOWANYM ZA KOMUNY.
Yvutv 2024-05-17 15:26:30
Najgorsze będzie ponowne zamknięcie lasów!!
Jaro 2024-05-17 14:58:38
Mam pełną spiżarnię pod domem z szyldem biedronka : -)) straszenie wszelkimi kataklizmami już nie robi na mnie wrażenia, survival tylko dla rozrywki, słono kosztuje, tańszy jednak od podróży w kosmos. To artykuł sponsorowany?
Dawid 2024-05-17 11:36:19
2 lata doświadczenia w prowadzeniu szkoleń i organizacji eventów, udzielanie się charytatywnie, 110 przeszkolonych osób z kategorii survivalu zielonego i kolejne rezerwacje już czekają, tona darmowych materiałów na YT i FB oraz prawie dekada doświadczenia terenowego. Polecam zrobić wstępny research przed ubliżaniem w sieci. Pozdrawiam i miłego dzionka. :)
i co? 2024-05-16 23:25:19
Ja myślałam, że kryzysy to tylko za komuny. Obiecywała solidarność, że po 1989 będzie tutaj raj na Ziemi.
instruktor przetrwania 2024-05-16 21:23:35
"Jak przetrwać w czasach kryzysu"

Sprzedać wszystko i wyjechać tam gdzie nie ma kryzysu i politycy-debile nie pchają obywateli w wojnę.
jarek 2024-05-16 20:54:20
Widzac taka facjate, mozna sie skonczyc jeszcze przed przetrwaniem.
jarek 2024-05-16 20:51:33
Wazelina time.Instruktor GT z kilkumiesiecznym dorobkiem udziela wskazowek i prowadzi konsultacje.
jarek 2024-05-16 18:40:14
tak a! ja wypaliłem trawke :):):)
GT 2024-05-16 17:48:47
w trudnych czasach żyliśmy do 13 grudnia . Ale przysedł Pan Donald Tusk i Pan Sienkiewicz wypailł to pisiowe zło i kaczą dyktature
Siekiera 2024-05-16 17:38:43
Będzie wojna, będzie wojna, będzie krwawa rzeź...
 • PRACA | dam
  Uniwersytecki Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny w Zakopanem zatrudni na stanowisko: PIELĘGNIARKA/PIELĘGNIARZ. Oferujemy stabilne zatrudnienie, możliwość rozwoju zawodowego. Zainteresowane osoby proszone są o kontakt z Sekcją Kadr i Rachuby Płac USOR w Zakopanem. tel. +48 18 20 22 149, e-mail: kadry@klinika.net.pl
 • PRACA | dam
  MAGAZYNIER Zatrudnię pracownika na stanowisko magazyniera. Obowiązki: przygotowywanie zamówień, rozładunek i załadunek samochodów. Atrakcyjne wynagrodzenie. Możliwość organizacji darmowego mieszkania. Praca w Jabłonce 34-482 tel. 503-957-597.
 • PRACA | dam
  Branżowa Szkoła I Stopnia Cechu w Zakopanem poszukuje osoby na stanowisko DYREKTORA SZKOŁY. Podania należy składać w Biurze Cechu - ul. Gimnazjalna 1 w Zakopanem. Więcej informacji: tel. 501 682 696.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam mieszkanie 50m2 i drugie 98m2 bezpośrednio na Krupówkach w kamienicy. 660797241
  Tel.: 660797241
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Trzy jałówki roczne rasy HF. 600 783 250.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA. 660 079 941.
 • USŁUGI | budowlane
  ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 660 079 941.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, gr. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
 • PRACA | dam
  Pensjonat w Zakopanem zatrudni POKOJOWĄ. 666 37 83 57.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY WYKOŃCZENIA WNĘTRZ BEZPLATNA WYCENA FAKTURY VAT. 602839607
  Tel.: 602839607
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKALE HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWE o powierzchniach ok. 57 i 53.5 m2, oraz PIWNICA 21 m2. Możliwość połączenia lokali. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy OSÓB DO PRACY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM na stanowiska: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, OBSŁUGA BARU MLECZNEGO, KELNER/-KA. Zakopane - 600 035 080, 600 035 355.
 • PRACA | dam
  Białka SPA&Resort- zatrudnimy RECEPCJONISTĘ/RECEPCJONISTKĘ oraz KONSERWATORA. Zapewniamy stabilne zatrudnienie oraz atrakcyjne wynagrodzenie. Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie CV na adres m.kozicka.zacharko@gorskagrupa.pl. +48 888 840 498
  Tel.: 48
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Sprzedam jałówke z terminem wycielenia na 17 czerwiec.Kolor czerwony. 535330397 soltysczeslaw68@tlen.pl
  Tel.: 535330397
 • USŁUGI | budowlane
  BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW ORAZ WIĘŹBY DACHOWE WRAZ Z POKRYCIEM. 572624414.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA od A do Z. 572624414.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Sprzedam samochód NISSAN JUKE 1.6 benzyna, rok 2011. Stan techniczny i wizualny bardzo dobry. 600167767
  Tel.: 600167767
 • USŁUGI | budowlane
  Dwóch FLIZIARZY przyjmie zlecenia. 602 152 469.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  BIAŁKA TATRZAŃSKA - DZIAŁKA 12 arów. 695 505 776.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • PRACA | dam
  Kąpielisko Geotermalne Szymoszkowa przyjmie do pracy na sezon letni: PIZZERA, BARMANKI, OSOBY DO OBSŁUGI PUNKTÓW GASTRONOMICZNYCH, OBSŁUGĘ KONTROLI WEJŚĆ NA KĄPIELISKO. Więcej informacji pod nr tel.: 693 319 707
 • PRACA | dam
  Cukiernia w Zakopanem zatrudni EKSPEDIENTKĘ. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 601 512 211.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KONSERWATORA. Bardzo dobre warunki pracy. Zakopane. 604 102 804, 601 512 211.
 • BIZNES
  ODDAM W DZIERŻAWĘ STOK (Z WYCIĄGIEM) - GLICZARÓW DOLNY - 505 312 238.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  BYKI ROCZNE, JAŁÓWKA. 737 428 828.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  KOSIARKA ROTACYJNA. 737 428 828.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  PRZYCZEPA SAMOZBIERAJĄCA POTTINGER 15. 737 428 828.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  OWCZARKI PODHALAŃSKIE 6-tygodniowe. 18 26 564 25.
 • PRACA | dam
  Poszukuję pracownika do biura. Raba Wyżna. 602151357 Marcin.talaga@gmail.com
  Tel.: 602151357
 • PRACA | dam
  PRACA W PENSJONACIE z zamieszkaniem. 601 661 661.
 • PRACA | dam
  Sklep Gil Market w Białym Dunajcu zatrudni SPRZEDAWCZYNIĘ. 18 20 739 05.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Skupujemy nieruchomości na Podhalu! za gotówkę Działki, domy, mieszkania. +48 600 404 554
  Tel.: 48
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  POLE - 2 HA i 42 ARY. 505 429 375.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Wykończenia wnętrz adaptacja podaszy zabudowy karton gips szpachlowanie malowanie tynki dekoracyjne parkiet panele. 576587537
  Tel.: 576587537
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-06-16 14:00 Motylki już na wakacjach (ZDJĘCIA) 2024-06-16 13:30 Totalnie smacznie. Totalnie prosto. Totalnie tofu. Mamy dla Was książki 2024-06-16 13:00 Wyspa Teatru Sporadycznego (ZDJĘCIA) 2024-06-16 12:00 Piękny podjazd rowerowy. Mało aut, cudowne widoki, świetny asfalt (WIDEO) 2024-06-16 11:38 Na zakopiance tworzą się korki - ile potrwa podróż do Krakowa? 2024-06-16 11:30 Nauczyciele i uczniowie na wspólnej wystawie w Kenarze czyli "Dwa zestawy" 2024-06-16 11:04 Powódź przeszła rok temu a mostki nadal zrujnowane 1 2024-06-16 10:30 Delegacja z gminy Poronin w Harmężach 1 2024-06-16 10:00 Dziś mecz Polska Holandia. Premier Tusk typuje zwycięstwo Polski, a Wy? 17 2024-06-16 09:00 Nad Morskim Okiem zbierali na wózek dla Tomka. Potrzeba jeszcze 40 tysięcy (WIDEO) 1 2024-06-16 08:00 Marsz na Babią Górę 2024-06-15 21:14 Śmiertelny wypadek w Tatrach 2024-06-15 21:03 Rodzinny festyn szkolny 2024-06-15 20:00 Cywilizacja Pod Blachówką, droga grozy zmieniła się nie do poznania, gumiaki są już zbędne 8 2024-06-15 19:03 Gdyby nie upór ludzi, "Katowni Podhala" nie byłoby na historycznej mapie Polski 1 2024-06-15 18:36 Letnia Szkoła Folkloru - zapisy już trwają 2024-06-15 18:00 Perła w koronie wyprowadzona 9 2024-06-15 17:02 Karol Matysek wygrywa Tatra Fest Bieg. 65 km po Tatrach (WIDEO, ZDJĘCIA) 2024-06-15 16:00 O fjace, chorwackiej fantastyce, życiu. Aleksandra Wojtaszek w Kmicicu 2024-06-15 15:09 Stłuczka w Ludźmierzu 2024-06-15 14:30 Dopiero co pierwsze figurki nabrały kolorów, a w planach już kolejne warsztaty 2024-06-15 14:00 Pomnik Kurierów Tatrzańskich w Kuźnicach prawie gotowy (WIDEO) 4 2024-06-15 13:00 Na rondzie w Zakopanem stanie rzeźba? 9 2024-06-15 12:32 Obejrzyj mecz Polska - Holandia w Strefie Kibica na świeżym powietrzu 2024-06-15 12:00 Nieme absolutorium Leszka Świdra 3 2024-06-15 11:30 Dzień Patronki Szkoły w Suchem 2024-06-15 11:02 Takie piękne widoki z Łapszanki (WIDEO) 2024-06-15 10:00 Wierchowe Spotkania 2024. Przyjaciele Andrzejowi Brandstatterowi 2024-06-15 09:30 "Nasz alfabet" to hasło tegorocznego Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego 2024-06-15 09:00 Niepełnoletni też głosowali! 2024-06-15 08:00 Piękne słońce nad górami. Wysoko w Tatrach są jednak miejsca niebezpieczne 2024-06-14 22:59 Tak nie należy się zachowywać, gdy zobaczymy niedźwiedzia (WIDEO) 5 2024-06-14 21:30 Zadaj trudne pytanie trenerowi, KS Zakopane zaprasza na spotkanie 3 2024-06-14 20:30 Ekopracownia w nowotarskiej metalce 2024-06-14 20:28 Dobre wieści ze Szczawnicy (WIDEO) 2 2024-06-14 19:30 Gala Marki Dunajec w Kluszkowcach (ZDJĘCIA, WIDEO) 2024-06-14 18:30 Wandal rozwalił kosze. Nie ma ich kto naprawić 6 2024-06-14 17:30 Ci, którzy wykluczają wykluczenie 2024-06-14 16:30 Mieszkanka Nowego Targu dała się naciągnąć i straciła dużo pieniędzy 3 2024-06-14 15:30 Gmina wyznaczyła objazd. Mieszkańcy jeżdżą skrótem, którym nie da się przejechać (WIDEO) 10 2024-06-14 15:28 Co musi wiedzieć posiadacz roweru elektrycznego? 2024-06-14 15:18 Śmiertelny wypadek na Orlej Perci w Tatrach 1 2024-06-14 14:30 Co robić w weekend w Zakopanem? 2024-06-14 14:15 Czeka nas drogowy armagedon? Dwa ważne ronda zamknięte w Zakopanem 2 2024-06-14 14:09 Jak często powinno się przeprowadzać czyszczenie zębów u dentysty? 2024-06-14 13:30 Tak wygląda przejazd przez Zakopane na rowerze (WIDEO) 2024-06-14 13:00 Nocna operacja na zakopiance zakończona. Droga była zablokowana 1 2024-06-14 12:06 Wypadek na Lichajówkach. Auto w rowie (WIDEO) 2024-06-14 12:01 Co to są militaria? 2024-06-14 12:00 Myślicie, że wszyscy wymienili opony na letnie? Grubo się mylicie 12
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-06-16 13:48 1. I GT się zachwyca patriotą a niezależny TP to samym Tuskiem. W końcu media, szczególnie te nieależne są po to, żeby patrzeć władzy na ręce. I tygodnik, niezależny, a jakże, patrzy. Co pisze Pan Premier Donald Tusk. Wcześniej patrzyli., co robi Duda, Kaczyński, Morawiecki. 2024-06-16 13:45 2. a ty @sierpie i młocie jak nie wiesz gdzie stawia się przecinki to lepiej daruj sobie 2024-06-16 13:02 3. Tusk obstawia zwycięstwo Polski, ale kibicować będzie Holandii. Ten typ tak ma, i co mu zrobicie? 2024-06-16 12:20 4. Premier Donald Tusk, który jest wielkim polskim patriotą (tak twierdzi @GT) nagrodzony zostaje w maju 2010 roku nagrodą Karola Wielkiego. Nagrodę wręczyła urzędująca wtedy kanclerz Niemiec Angela Merkel. W roku 2012 otrzymał też nagrodę im. Walthera Rathenaua. Walther Rathenau jako polityk miał pewien stosunek do Polski i Polaków. Nic ino się zachwycać jakim to patriotą jest premier Donald Tusk! 2024-06-16 12:19 5. Psim swedem się dostali, a gęby napuszone jak by grupę wygrali , mam nadzieję że ze cztery dostaną i polityki s to nie mieszam. 2024-06-16 12:13 6. Hahahaha. Golden Gate buduje. Jeszcze decyzji środowiskowej brakuje bo żaby skrzek skladają. A radni łykają jak pelikany... 2024-06-16 12:12 7. święta racja to powinno być na górnym placu np. gdzieś obok tego starego wagonika 2024-06-16 11:56 8. Panie Jurecki, ale co to za prywatna kieszeń? Do kogo należy? Ministerstwo Sprawiedliwości albo Służba Więziennictwa to prywatne organizacje??? 2024-06-16 11:49 9. no i umiejscowienie tego kamienia z tego co pamiętam, to jest to w miejscu dawnego postoju dorożek (sam koniec tego placu), który turysta to zobaczy? (zwłaszcza młody) 2024-06-16 11:36 10. Tusk zawsze kibicuje niemcom. To jego reprezentacja. Co się dziwicie? Wygrali 5 1 ze szkocją. Donald manfred ursula . Patrioci niemieccy.
2024-06-10 21:44 1. Super impreza, moje gratulacje. Szkoda tylko że osoba która Wam tyle pomogła została przez was pominięta. Nawet nie usłyszałem od Was dla Pana M G słowa dziękujemy. 2024-05-19 18:55 2. Czyli zaczyna się jazda " bez trzymanki"_ kilku Radnych jest z poprzedniego wyboru ( nic nie robili ) nowi dużo obiecują. Nie wiadomo jakich zastępców będzie miał Burmistrz ( Pani od żółtych wstążek) odpadła...... 2024-04-22 15:13 3. Tutaj można się wiele dowiedzieć o naszym świecie i przyszłości. Super! 2024-04-21 22:36 4. Dlaczego nie piszecie o hejcie jaki sąsiedzi wyrzygują na organizatorów tej inwestycji? Grupa sąsiadów brnie w zaparte, skargi, blokady, pisma, w żaden sposób nieuzasadnione. Może nagłośnienie ich zachowania przywróci im poczucie przyzwoitości i serdeczności wobec osób którym los nie oszczedził kalectwa? 2024-04-05 23:21 5. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 23:11 6. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 07:05 7. BRAWO WY !!! 2024-03-29 17:19 8. Ja się pytam jaką partię ten pan reprezentuje?Nazwa komitetu nic nie mówi. 2024-03-14 18:58 9. I to jest miś a nie jakosi cepersko podróba! 2024-03-09 17:01 10. Deportowac drugiego na anktartyde.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy


REKLAMA


FILMY TP

Pożegnania