Reklama

2024-05-15 14:00:06

Podhale, Kraków

Góralki ambasadorkami Podhala w międzynarodowej szkole Kolegium Europejskie

- Przebywanie w międzynarodowym liceum to dla nas nie tylko okazja do zdobycia wiedzy na wysokim poziomie, ale także możliwość odkrywania różnych dziedzin nauki oraz rozwijania pasji i zainteresowań - mówi Zosia, góralka ucząca się w Kolegium Europejskim w Krakowie.

Trzy młode dziewczyny, Zosia, Hania i Helena, reprezentujące ducha góralskiego, podjęły odważną decyzję o kontynuowaniu nauki w
międzynarodowym liceum, wybierając Kolegium Europejskie w Krakowie.


Dla Heleny Cukier, możliwość nauki w międzynarodowym środowisku była kluczowa. Marzyła o poznawaniu nowych kultur i rozwijaniu umiejętności językowych. Dla Hani Nawalaniec, decyzja była związana z przekonaniem, że można iść do liceum i nie martwić się od razu o wybór ścieżki zawodowej, czy przedmiotów na poziomie rozszerzonym, bo program IB daje możliwość przez dwa pierwsze lata eksplorowania różnych dziedzin nauki. Zaś dla Zosi Nawalaniec atrakcyjność szkoły w centrum Krakowa tkwiła w potencjale poznawania nowych kultur i pogłębiania znajomości języka angielskiego. Jednym z kluczowych elementów w decyzji wszystkich dziewczyn jest szansa na zdobycie Matury Międzynarodowej (IB), co umożliwia wszechstronny rozwój i otwiera drzwi do uniwersytetów na całym świecie.

Helena podkreśla, że uczniowie mają do wyboru różnorodne przedmioty, spośród których mogą wybierać te, które odpowiadają ich zainteresowaniom i planowanym ścieżkom kariery. Są to oprócz standardowych przedmiotów też takie jak biznes, ekonomia, computer science, visual arts i wiele innych. Dodatkowo, szkoła promuje aktywność uczniów chociażby przez program CAS (Kreatywność, Aktywność, Służba społeczna), który zachęca do zaangażowania się w różnorodne działania społeczne, artystyczne, charytatywne i sportowe, pozwalając uczennicom na realizację ich pasji w różnych sferach życia. Warto dodać, że wszystkie trzy zawodowo jeżdżą na nartach!

Hania mówi, że od początku czuła, że wybiera szkołę, która da jej wiele perspektyw. - To miejsce, gdzie mogę się rozwijać. Jestem dumna, że mogę być częścią tej społeczności, gdzie na korytarzach słychać nie tylko polski, a moje koleżanki pochodzą z różnych stron świata.

Kolegium Europejskie również otwiera drzwi do uniwersytetów na całym świecie. Absolwenci studiują na uczelniach w Stanach Zjednoczonych, Singapurze, Australii i w wielu innych krajach. - Ja jeszcze nie jestem pewna, gdzie będę studiować, ale wiem, że mam wiele możliwości - wspomina Hela.

Trzy góralki nie tylko wnoszą swoje pasje, zainteresowania i energię, ale stanowią ważny element kulturowy tej szkoły. Ich obecność przyczynia się do zróżnicowania i bogactwa kulturowego wśród uczniów oraz pełni rolę ambasadorek Polski, wprowadzając kolegów i koleżanki z innych krajów w fascynujący świat polskiej kultury i tradycji. Dzięki naszym góralkom, młodzi ludzie z różnych zakątków świata mają okazję poznać i zrozumieć Polskę w sposób bardziej prawdziwy. W szkole każdego roku jest organizowany międzynarodowy dzień kultur uczniów z całego świata. Oj, będzie się działo!

Z dumą stajemy u boku góralek z Podhala w ich ekscytującej podróży do międzynarodowego środowiska i życzymy dalszych sukcesów. A naszej czwartej góralce, tegorocznej maturzystce - Marcie Gąsienica-Roj, która właśnie pisze egzaminy IB, życzymy powodzenia i trzymamy mocno kciuki!

opr. p

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
ciotka Zofia 2024-05-16 21:12:15
Brawo! Dziewczyny! Jesteście piękne, młode, fascynujące, uśmiechnięte i wesołe! Nieście tą góralską radość w daleki świat! Dajcie z siebie wszystko by rzucić świat do swych stóp! Pięknie! Światowo! Europejsko i Amerykańsko! Spełniacie nasze najskrytsze marzenia! Dziękujemy Wam i Waszym rodzicom że możemy być dumni z naszej kultury i tradycji góralskiej i pięknej płci. Serce rośnie widząc Wasze góralskie wesołe i kosmopolityczne usposobienie! Do Was należy przyszłość tego kraju!
kurr 2024-05-16 14:41:30
jak się dmie w trąbę ambasadorowania i reprezentowania ducha góralskiego, to niestety wygląd ma ogromne znaczenie i zobowiązuje do elementarnej schludności. tybytka to był taki żart, info dla odklejonych.
Marcin 2024-05-16 11:10:59
Dziewczyny gratulacje ! Rozwijajcie się i promujcie nasz region :)

A pan z komentarza poniżej oceniając kogoś ubiór powinien popatrzeć na siebie :) z chęcią się pośmieję jak udostępni Pan swoje zdjęcie.
agas 2024-05-16 10:14:29
Dziewczyny wyglądacie super!!ludzie chyba myślą że na Podhalu po góralsku się chodzi do szkoły;) Wielkie brawa dla was, dużo sukcesów!! Zdobywajcie świat!!
kurr 2024-05-16 08:15:50
p.s. strach przed czymkolwiek jest destrukcyjny. m.in. stąd słynne słowa nie lękajcie się :)
kurr 2024-05-16 07:21:11
przyłączę się do krytyki ubioru. gdzie panie góralki mają tybytki ? rozumiem, że teraz jest moda na portki przestraszające potencjalnych gwałcicieli, ale żeby góralki były aż tak strachliwe ?
Koto 2024-05-15 23:02:22
Brawo dziewczyny! Super dla Was! Fajnie że Podhalańska młodzież zdobywa świat! Samych sukcesów! Pozdrawiam.
odp 2024-05-15 22:54:47
@jarek no a jakie ma być jak jest w Europie przecież? ..No to jest Europejskie. A międzynarodowe bo można później gdzieś ruszać dalej np do USA.

Sukcesów! Pozdrawiam
pov2 2024-05-15 22:41:12
Wielkie brawa!
Maciek 2024-05-15 22:37:12
A ja uważam ,że świetnie że nasz reprezentują ! Powodzenia dziewczyny !!!
agg1 2024-05-15 22:35:52
Pięknie dziewczęta! Ja kiedyś też reprezentowałam nasze Podhale poza Podhalem. Brawa dla was i dużo sukcesów
dziedek 2024-05-15 20:44:55
Najpierw nauka, potem kasa, sukces zawodowy, potem 40 dychy na karku i problem bo jak tu znaleźć chłopa i dzieciaka urodzić. A w zasadzie problemu nie ma bo haj lajf do usranej...
jarek 2024-05-15 16:38:28
Kolegium europejski a przygotowuje na Ameryke czy Australie.
Czy to przyklad nowej logiki p.Minister Oswiaty ?
zbyrcok 2024-05-15 15:59:48
A zdjęcie jak ze śparagów ... cyli bob2 to bedom te z kieleckiego ...
Hahah 2024-05-15 15:35:34
I co z tego wynika? To, że starzy mają hajs ?
bob2 2024-05-15 14:50:46
Jeżeli lansujecie je jako góralki to warto, aby miały chociaż część stroju góralskiego. Kiedyś było o góralkach z Kościeliska, a dziewczyny były z Gdańska i chyba z Kielc akurat je znałem.

Reklama
  • PRACA | dam
    PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KIEROWCĘ. Mile widziane doświadczenie. Praca na stałe. 602 759 709
  • PRACA | dam
    Pracownia Projektowa SŁOWIK ARCHITEKTURA z siedzibą w Zakopanem, poszukuje ARCHITEKTA.. 668 309 058 https://slowikarchitektura.pl/ biuro@slowikarchitektura.pl
    Tel.: 668
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • PRACA | dam
    Zakopane - zatrudnimy KONSERWATORA. tel: 502 350 981, 602 484 233
  • PRACA | dam
    Jeśli lubisz kontakt z ludźmi, a kawa to Twoja pasja. Zadzwoń i dołącz do Samanty w Zakopanem. Zapraszamy! Tel. 666 387 888.
  • PRACA | dam
    Zakopane,praca w sklepie, kasjer sprzedawca.. 602441440
    Tel.: 602441440
  • PRACA | dam
    PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI PIEKARZA. Na stałe, umowa. 602 759 709
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    SPRZEDAM MIESZKANIE KRAKÓW - KURDWANÓW - ŚWIETNA LOKALIZACJA. Oferujemy na sprzedaż jasne i przestronne mieszkanie położone w zadbanym budynku na osiedlu Kurdwanów. Powierzchnia 28,12 m kw. Budynek wyposażony jest w trzy windy, w tym jedną towarową. UKŁAD MIESZKANIA: - duży pokój z wnęką (nyżą), - jasna kuchnia z oknem, - duża, oszklona loggia, - piwnica przynależna do mieszkania. Mieszkanie jest słoneczne i ustawne, IDEALNE DLA SINGLA, PARY lub JAKO INWESTYCJA POD WYNAJEM. Lokalizacja zapewnia szybki dojazd do centrum oraz dostęp do pełnej infrastruktury - sklepy, przystanki komunikacji miejskiej, szkoły i tereny zielone w zasięgu kilku minut spacerem. SPRZEDAŻ BEZ POŚREDNIKÓW. Cena 450 tys zł - do negocjacji. Kontakt: 604 08 16 43
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    OWCZARKI PODHALAŃSKIE - szczenięta - 506 368 311.
  • USŁUGI | budowlane
    "Tedy" Usługi budowlane: sprzedaż domów w stanie deweloperskim, budowa domów murowanych i drewnianych, wszelkie pokrycia dachowe, ocieplenia/termomodernizacja domów/budynków, sprzedaż materiałów budowlanych, nadzory budowlane, usługi transportowe. 608 729 122, +49 15 205 734 746, mail: tedy32@o2.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum Narciarstwa. 608 729 122.
  • BIZNES
    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy Targ-Czarny Dunajec lub przyjmę reklamę. 608 729 122.
  • PRACA | dam
    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122.
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DACHY, ELEWACJE. 608729122.
  • PRACA | dam
    RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERA/-KĘ, POMOC KELNERSKĄ. PRACA STAŁA + świadczenia. 601 533 566, 18 20 64 305
  • PRACA | dam
    Restauracja w Zakopanem zatrudni POMOC KUCHENNĄ na sezon letni. 601 533 566, 18 20 64 305
  • PRACA | dam
    PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM DLA UCZNIÓW, STUDENTÓW na umowę zlecenie. 601 533 566, 18 20 64 305
  • PRACA | dam
    RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OSOBĘ NA STANOWISKO: ZMYWAK/OBIERAK. Praca stała lub sezonowa. 601 533 566, 18 20 64 305
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIĘ POMOC KUCHENNĄ - Zakopane Jaszczurówka/Chłabówka - 601 50 44 86
  • SPRZEDAŻ | różne
    OPAŁ BUK. 660 079 941.
  • SPRZEDAŻ | różne
    PIERZE I PUCH Z GĘSI. 536 88 77 35.
  • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
    Sprzedaż NIERUCHOMOŚCI na Podhalu. Zadzwoń 792 250 793 lub skorzystaj z formularza na www.dobrasprzedaz.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Kupię MIESZKANIE w Nowym Targu. Bezpośrednio od właściciela. Może być do remontu. Pomogę załatwić formalności. Tel. 603 607 360.
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2026-01-09 12:01 Promesa banku na wykreślenie hipoteki - co musisz wiedzieć przed sprzedażą nieruchomości 2026-01-09 12:00 Co robić w weekend w Zakopanem? 2026-01-09 11:27 Na co zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzatora do domu? 2026-01-09 11:00 Pensjonariusze rabczańskiego DPS będa podróżować nowym busem 2026-01-09 10:00 Pasażerska trzynastka 1 2026-01-09 09:00 Za nami mroźna noc. Piątek zaczął się od okienka pogodowego 2026-01-09 08:00 Nowy quad dla druhów ze Sromowiec Niżnych 1 2026-01-08 22:03 A wiecie, że Baciary świętują już 23 lata istnienia? (WIDEO) 6 2026-01-08 21:36 Blisko 300 młodych biegaczy rywalizowało w Klikuszowej (ZDJĘCIA) 2026-01-08 21:00 Prawie pół miliona aut przejechało w okresie świąt tunelem na zakopiance 2 2026-01-08 20:27 Zmiany w komunikacji miejskiej w czasie Pucharu Świata 2026-01-08 20:03 Zabójca Pershinga wyszedł na wolność 1 2026-01-08 19:31 Pierwsza trasa dla narciarzy biegowych gotowa 2 2026-01-08 19:00 Kolej na rozliczenia 2 2026-01-08 18:29 Góry śniegu zasłaniają wyjazd na skrzyżowaniu 4 2026-01-08 18:17 Ostrzeżenie przed silnym mrozem 2026-01-08 18:00 Polacy będą mieli łatwiej na Wielkiej Krokwi. Japończycy, Austriacy i Niemcy bez liderów w Zakopanem 2026-01-08 17:00 Prezydent Karol Nawrocki przyjedzie na skoki i na Slalom Maraton? 11 2026-01-08 16:00 Zakopane i Szczawnica nominowane w plebiscycie Zimowych Gwiazd Travelist 2026 1 2026-01-08 15:30 Slalom gigant na stoku Stacji Narciarskiej Harenda 2026-01-08 15:00 Na drodze do Morskiego Oka i zakopiance posypały się mandaty dla pieszych 1 2026-01-08 14:30 Slalom Maraton dla profesjonalnych narciarzy i amatorów 2026-01-08 14:00 Rabka w statystykach Urzędu Stanu Cywilnego 1 2026-01-08 14:00 12 stycznia ostatnie pożegnanie Krzysztofa Owczarka 2026-01-08 13:04 Dobór znicza do charakteru nagrobka: kolory, kształty i estetyka 2026-01-08 13:03 Zimowa radość na Równi Krupowej 4 2026-01-08 13:03 Turysta dziękuję policjantom za pomoc w odnalezieniu małżonki 1 2026-01-08 12:29 W Zakopanem przybywa śniegu (WIDEO) 2026-01-08 12:00 Drifterzy na lawecie. Policja zatrzymała dowody rejestracyjne i nałożyła wysokie mandaty 2 2026-01-08 11:30 Trudne "Ścieżki życia". Mamy dla Was bilety 2026-01-08 11:00 Niebezpiecznie w Tatrach. TOPR ogłosiło trzeci stopień zagrożenia lawinowego 2026-01-08 10:30 Policja apeluje o ostrożność na drogach podczas trudnych zimowych warunków 2 2026-01-08 10:00 Po tragedii w Białym Dunajcu. Ofiara to 30-40-letni mężczyzna 2026-01-08 09:10 Zderzenie osobówki z dostawczakiem 2026-01-08 09:09 Rozdajemy bilety na skoki 2 2026-01-08 09:00 W kilku przypadkach specjalna brygada usunie śnieg z chodników 11 2026-01-08 07:59 Policjant do bólu 4 2026-01-07 22:00 Piękne krajobrazy na nartostradzie z Goryczkowej (WIDEO) 2026-01-07 21:01 Bachledówka połączona ze Śląskiem (ZDJĘCIA, WIDEO) 1 2026-01-07 20:30 PKL zapraszają do udziału w trzeciej odsłonie programu grantowego 2026-01-07 20:00 Góralka pływacką mistrzynią Polski 2026-01-07 19:00 Krąg dobrych ludzi się powiększa (ZDJĘCIA, WIDEO) 1 2026-01-07 18:00 Włamał się do marketu i ukradł kasetkę fiskalną 3 2026-01-07 17:00 Józef Galica odwołany z kierownictwa Państwowej Straży Pożarnej (WIDEO) 2026-01-07 16:00 Ukradł rejestracje i domagał się pieniędzy za ich zwrot 1 2026-01-07 15:34 Gdy na moment chmury się przerzedziły, mieliśmy halo nad Tatrami 1 2026-01-07 15:00 Całkiem tłoczno na Krupówkach (WIDEO) 2026-01-07 14:00 Rodzinne granie przy stole 2026-01-07 13:30 Dziś wyznawcy obrządku wschodniego obchodzą Boże Narodzenie 7 2026-01-07 12:25 Posiadał znaczną ilość marihuany i mefedronu
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2026-01-09 11:12 1. Chłopie nie bądż jak pies ogrodnika i podziel się żoną z innymi zmarzniętymi !!! 2026-01-09 11:11 2. Chore!!! W sytuacji, gdy przyroda i krajobraz okolic Krakowa zniszczone zostały przez patodeweloperkę a parki krajobrazowe okazały się martwymi instytucjami, równocześnie jakieś urzędasy zajmują się utrudnianiem budowy pasa startowego. A tak poza tym, dokąd nie będzie w Balicach sprzętu pozwalającego na działanie lotniska podczas mgły, ja wybieram loty z Katowic albo Warsiafki. 2026-01-09 10:40 3. wstyd Narodu przyjeżdża, a ciemnota się cieszy 2026-01-09 10:19 4. #Taka prawda - Trzaskowski mnie ubawił, bo w Wawie koksowników nie będzie, bo smog zrobią. Proponuję elektryczne:):):) Kwintescencja trendów - zamarznij, grunt żebyś smogu nie robił. Domniemuję, że w razie W tanki też nie pojadą żeby czyste powietrze było :):):) 2026-01-09 10:17 5. Tak było jak napisał @janko, pamiętam. Notabene osobiście jechałem do Świnoujścia tym tunelem który dopiero PiS zrobił a przymierzali się do niego nawet niemcy przed wojną. Skuteczność i wywiązywanie się z obietnic PiS ma wyższą niż te tuskowe 30%. 2026-01-09 10:00 6. Coś to dziwnie wygląda. Co tą wiadomością burmistrz chce przykryć? Od czego odwrócić uwagę? Radni, poszperajcie i popytajcie. A tak po prawdzie to tłumaczą się winni i słabi. Nie dopilnował inwestycji to teraz szuka na kogo zwalić winę. Przypomnę, że sam się chwalił jak to uzgodnił przejazd podziemny. To miał możliwość uzgodnić też inne newralgiczne sprawy. Ale o tym to już cisza. Niestety słabego mamy włodarza ... 2026-01-09 09:24 7. @prawda nie rozsmieszaj Polski i Polaków że tfusior pracuje dla dobra Polski on ją niszczysz,masz szczęście że trzaskuj nie został prezydentem bo cały kraj do tej pory pogrążony by by w opłatach lewackiego absurdy a ty pewnie byś spędzał święta i sylwestra w ukraińskich kopach 2026-01-09 09:19 8. pamiętam jak przed budową i w trakcie budowy tego tunelu oraz trasy w internecie w komentarzach szła narracja, że to pisowski wymysł, że nie ma uzasadnienia ekonomicznego, że nie zasadne, że zakorkuje zakopane, że pisowska megalomania itp itd dużo było takich komentarzy na faceboku i pod artykułami a nawet i artykuły w opiniotwórczych gazetach typu wyborcza, podobnie było z tunelem pod Świną.... 2026-01-09 09:13 9. te, te twoje 30%kryptopremiera nie przyjedzie, ponieważ jest osobą bardzo zapracowaną, bo: rysuje pieski po cyferkach, zbiera grzyby w garniturze, gra jednym paluszkiem na dziecięcym instrumencie, obiera ziemniaki, je żurek, podróżuje wagonem II klasy, i łamie szczudła na -nomen omen- nartach. Taki zapracowany!!! 2026-01-09 09:09 10. @hamka,ty za to musisz być nie przeciętną osobą.Z parasolką i świecą takiej szukać.Babcia kasia i Lempart mogą brać przykład z ciebie.Podziękuj Tuskowi że podniósł zasiłek do 800plus,o tobie pewnie zapomniał.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania


REKLAMA


FILMY TP


REKLAMA