Reklama

2024-05-22 17:00:37

Reklama

Hałuszowa

W Hałuszowej kopią żłób

Reklama

Hałuszowa to ostatnia wieś w okolicy, gdzie można jeszcze spotkać koryto wydrążone w pniu drzewa, do którego spływa woda ze źródła. Tradycja jest podtrzymywana dzięki determinacji Stanisława Bąka.

- Dawniej takie koryto, zwane też żłobem, było nie tylko w tym miejscu, ale jeszcze kilka mniejszych było w Hałuszowej, a także pobliskich miejscowościach, na przykład w Krośnicy - opowiada Stanisław Bąk, który "kopie żłób" wraz ze swoim sąsiadem Stanisławem Wojtaszkiem, mężem sołtyski.

- Kiedy spędzało się krowy z pastwiska, poiliśmy je w tym żłobie. - Dosłownie ustawiały się pod wieczór kolejki, każdy musiał pilnować swoich stad, bo krowy między sobą walczyły - wspomina.

Tu myło się też konie. Kobiety robiły w korycie pranie, dzieci się kąpały. - Sam jako młody chłopak myłem się w nim latem - opowiada Stanisław Bąk. Zimą, jak w studniach brakowało wody, ludzie też tutaj przychodzili z wiadrami. - Czasem, gdy w wodociągu brakuje wody, ludzie tutaj po nią przychodzą - podkreśla.

Do koryta spływa rurami woda ze źródła, które jest jakieś 150-200 metrów wyżej.

Ten żłób był elementem większego systemu, innowacyjnego, jak na tamte czasy. - Od tego koryta - wykorzystując różnicę spadku terenu - była odprowadzona drewniana rynna. Woda, wypływająca ze żłobu, wpadała do rynny i po kilkudziesięciu metrach był zrobiony uskok, tak na około 80 centymetrów, by mogło się zmieścić wiadro. Woda ponownie wpadała do kolejnej rynny niżej i znów płynęła do następnego spadku. Dzięki temu domy, położone przy tym systemie rynien, miały wodę przed domem - opowiada Stanisław Bąk. - Pomysłodawcą i wykonawcą tego systemu prawdopodobnie był mój dziadek Antoni Bąk, cieśla, człowiek zaradny, który widział trochę świata. W Ameryce był przez 14 lat - podkreśla.

W latach 70. ubiegłego wieku we wsi powstał wodociąg dla budynku szkoły i kilkunastu domów po drodze. Wtedy też został zniszczony system rynien.

Z czasem, kiedy w każdym domu pojawiła się łazienka, a woda bieżąca dostępna była dla zwierząt, także koryta zbierające wodę przestały być potrzebne i stopniowo zaczęły znikać z krajobrazu. - A przecież to kawałek naszej tradycji, historii, powinniśmy o to dbać - podkreśla Stanisław Bąk, miejscowy artysta - malarz i rzeźbiarz. To jego stanowczy sprzeciw spowodował, że drewniane koryto przy drodze nie zniknęło 24 lata temu.

Na początku tego tysiąclecia, ok. 2001 roku, powstał zbiornik wody, zasilany z tego samego źródła. Wtedy pojawił się pomysł, żeby zlikwidować drewniany żłób albo zrobić betonowe koryto. Stanisław Bąk mocno zaprotestował. Jednocześnie zobowiązał się, że będzie wykonywał kolejne żłoby, gdy stare zbutwieją. To już jest trzecie, które z pomocą innych mężczyzn z rodziny i sąsiedztwa wykonał. Pierwsze było w 2001, kolejne w 2013. Materiał za każdym razem zapewniała gmina.

- Przy tym pracowaliśmy w czwórkę. Oprócz mnie i Staszka Wojtaszka, żłób kopali mój brat Kazimierz Bąk i kuzyn Jan Bąk - podkreśla inicjator.

Koryto zostało wydrążone w topoli. Górale używali przy pracy nie tylko siekier, ale specjalnej motyki do kopania rynien, dlatego mówiło się dawniej, że żłób się kopie. - Najlepsza na takie koryto byłaby lipa albo jodla. Ale dziś trudno o takie drzewo, topola też jest dobra - podkreśla Stanisław Wojtaszek.

Nad nowym korytem pracowali przez kilka tygodni, najczęściej w soboty, kiedy znaleźli trochę czasu. Nowy żłób zastąpi stary, lekko już zbutwiały, do którego jeszcze w zeszłym tygodniu spływała rurami woda ze źródła.

- Rolnicy, którzy mają krowy, korzystają jeszcze z niego, ale dziś to już bardziej ozdoba, mam nadzieję, że to także atrakcja turystyczna - podkreśla Stanisław Bąk.

Artysta zabiegał, by odtworzyć też dawny innowacyjny system rynien, który kilkadziesiąt lat temu zasilał wieś w wodę. Ponad 20 lat temu próbował tematem zainteresować dyrekcję Pienińskiego Parku Narodowego. - Dyrektor pomysł pochwalił, ale na tym się skończyło. Nie chcę jednak tego tematu odpuszczać. Od strony technicznej nie jest to trudne. A przecież to element naszego kulturowego dziedzictwa - argumentuje.

Hałuszowa to niewielka, choć urokliwa, miejscowość w gminie Krościenko. Leży nieco na uboczu. Niewielu tu trafia turystów, choć stąd niedaleko do niebieskiego szlaku, który prowadzi z Czorsztyna do Szczawnicy.

- Mieszka tu ok. 270 dusz, domów będzie z 70., wielu mieszkańców pracuje za granicą - opowiada o Hałuszowej Stanisław. Według niego dawniej osada leżała wyżej. Tam właśnie, gdzie dziś przebiega niebieski szlak. Przypuszcza, że mieszkańcy przenieśli się niżej po pożarze, choć - jak podkreśla - nie ma potwierdzenia tej tezy w żadnych dokumentach.

- Według legendy św. Kinga, gdy uciekała z zamku w Pieninach przed Tatarami, szła od przełęczy Chwała Bogu w kierunku Czorsztyna, być może ukryła się w Hałuszowej. Ci, którzy szli za nią, ukarali mieszkańców paląc osadę - opowiada. Nie daleko - bo za przełęczą Trzy Kopce - tuż przy ścieżce niebieskiego szlaku, jest w skale odcisk stopy, który - według legendy - należy do św. Kingi.

bz

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
qasek 2024-05-22 22:44:50
u mnie na austryjackiej prowincji pełno takich starych i nowych. ludzie dbają o to co na wsi mają.
Pozdrawiam Panów!
jarek 2024-05-22 18:25:56
goliło też się świnki!! przed oprawieniem polewało wrzątkiem i nożykiem ciach, ciach!!
Brawo dla pana Stanisława 2024-05-22 18:01:38
Brawa dla pana Stanisława Bąka - super robota, super opowieści, które tworzą piękny i barwny klimat miejscowości i regionu. Takich ludzi i ich żaru w pielęgnowaniu tradycji bardzo nam potrzeba.

Reklama
  • SPRZEDAŻ | różne
    Sprzedam piękny STóŁ KONFERENCYJNO-BILARDOWY (10 osób) z krzesłami. Wymiary stołu: 280 x 150 x 82. Cena do negocjacji. Odbiór: Zakopane. Kontakt: podhale2025@onet.pl
  • BIZNES
    POSIADAM LOKAL HANDLOWO-USŁUGOWY 110 m2 w Nowym Targu, ul. Krzywa - NAWIĄŻĘ WSPÓŁPRACĘ. 608 806 408
  • PRACA | dam
    ZLECĘ REMONT DUŻEGO DACHU Z WYMIANĄ POKRYCIA. 608 806 408
  • PRACA | dam
    ZLECĘ WYKONANIE POKRYCIA BLACHĄ TRZECH DOMÓW w ZAKOPANEM. 608 806 408
  • PRACA | dam
    NAWIĄŻĘ WSPÓŁPRACĘ Z BRYGADĄ BUDOWLANĄ - WYKOŃCZENIE TRZECH DOMÓW w ZAKOPANEM. 608 806 408
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIĘ DO PRAC REMONTOWO-PORZĄDKOWYCH PRZY PENSJONACIE. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO-USŁUGOWY 110m2 W CENTRUM NOWEGO TARGU, UL. KRZYWA. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    ZAKOPANE - KOŚCIELISKO DO WYNAJĘCIA MIESZKANIA 35-38m2. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Do wynajęcia MIESZKANIE 2-pokojowe, blok, Zakopane ul. Orkana - NA DŁUŻEJ - 731 959 074.
  • USŁUGI | budowlane
    TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE tanio i solidnie, zacieranie mechaniczne, technika silosowa. Realizujemy małe i duże obiekty 18 26 550 39, 503 532 680.
  • PRACA | dam
    Zatrudnię pracownika budowlanego ZBROJARZ DEKARZ. 601 508736.
  • PRACA | dam
    Przyjmę CIEŚLI DACHOWYCH, DEKARZY, POMOCNIKA DEKARZA. 608729122.
  • PRACA | dam
    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    Piekarnia w Zakopanem zatrudni EKSPEDIENTKĘ. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793.
  • USŁUGI | budowlane
    BRUKARSTWO, ODWODNIENIA - tanio, solidnie. 512 345 109.
  • KUPNO
    OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. SKUP STARYCH SPAWAREK. 536 269 912.
  • PRACA | dam
    POTRZEBNA OPIEKA NAD SENIORKĄ 93 lata. W dobrej kondycji fizycznej, chodząca. Ze względu na otępienie wymaga towarzystwa i nadzoru. Oferujemy zamieszkanie okresowo (co 6-8 tygodni) w Zakopanem i w Zielonce pod Warszawą. Warunki pracy i płacy do uzgodnienia. Zgłoszenia na adres mailowy: opieka@intermedix.pl lub telefonicznie: Elżbieta, 692-306-329 (tylko wieczorem po 18:30).
  • PRACA | dam
    Zatrudnimy POKOJOWĄ do sprzątania apartamentów w Białce Tatrzańskiej. Oferujemy stabilne zatrudnienie i atrakcyjne wynagrodzenie. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod numerem +48 504428461.
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    SZCZENIAKI SHIH TZU. 730 519 594.
  • USŁUGI | budowlane
    FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
  • PRACA | dam
    NIEMCY: murarz, cieśla, malarz, ocieplenia, elekryk, spawacz, operator koparki, dźwigowy. Umowy na warunkach Niemieckich 0048 601 218 955
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    DZIAŁKA BUDOWLANA 8 arów - Gołkowice k/N. Sącza. 531 402 576.
  • SPRZEDAŻ | różne
    WYPRZEDAŻ INSTRUMENTÓW MUZYCZNYCH. 531 402 576.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    PORONIN MAJERCZYKÓWKA - DZIAŁKA 4000 m - w połowie budowlana, dojazd bezpośredni z drogi, uzbrojona - 607 506 428.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    DZIAŁKA NIEBUDOWLANA, Zakopane, ul. Broniewskiego, 1900 m, dojazd prosto z ulicy, widok na Tatry - 607 506 428.
  • NAUKA
    KOREPETYCJE - MATEMATYKA I FIZYKA (od SP po studia) - ZAKOPANE, KOŚCIELISKO I PORONIN - ROBERT RÓŻAK - 600 38 47 98.
  • PRACA | dam
    Regipsy Austria 2500 Euro netto bez zakwaterowania Wiedeń szukamy parami Monterów zatrudnienie na warunkach austryjackich + kasa urlopowa. +436606388124 office@mpabau.at
    Tel.: +436606388124
    E-mail: office@mpabau.at
  • PRACA | dam
    Restauracja Siwy Dym w Rabce-Zdrój zatrudni: KUCHARZA, KUCHARZA WYDAWKOWEGO, POMOC KUCHENNĄ. Praca na stałe lub dorywczo. CV na: rabka@siwydym.pl. Informacje pod numerem 887 080 004
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHARZA, POMOC KUCHENNĄ, OBSŁUGĘ BARU MLECZNEGO, KELNERKĘ. Zakopane, bez zakwaterowania - 600 035 355.
  • PRACA | dam
    Przyjmę PIEKARZA. 607 44 55 66.
  • ZDROWIE I URODA
    Gabinet terapii behawioralnej - mgr Aleksandra Kaszczyszyn, psycholog, oligofrenopedagog, terapeuta behawioralny. Terapia zaburzeń zachowania u dzieci, młodzieży i dorosłych. Profesjonalna diagnoza, indywidualny plan terapii, wsparcie rodziny. +48604466768 alexandrazielinska23@gmail.com
    Tel.: 48604466768
    E-mail: alexandrazielinska23@gmail.com
  • KUPNO
    Kupię STARY SOSRĄB Z GÓRALSKIEJ IZBY. 605 306 244
  • MOTORYZACJA | kupno
    KUPIĘ MERCEDESA SPRINTERA (roczniki 1995-2010). 531 666 333.
  • KUPNO
    Kupię STARĄ GÓRALSKĄ SZAFĘ. 605 306 244
  • MOTORYZACJA | kupno
    KUPIĘ KAŻDĄ TOYOTĘ. OSOBOWE, TERENOWE. CAŁE LUB USZKODZONE. 531 666 333.
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2025-09-16 21:29 Niepełnosprawni, niewidomi zdobyli Morskie Oko. Łzy szczęścia na ich twarzach (ZDJĘCIA, WIDEO) 2025-09-16 21:02 Piękny początek jesieni w Gorcach 2025-09-16 20:38 Perspektywy przewodnictwa górskiego 2025-09-16 20:00 Uciekał przed policją, uszkodził radiowóz 2025-09-16 19:30 "Emocje - co to takiego?" Premiera w Rabciu 2025-09-16 19:00 Rozpoczyna się przebudowa kolejnego schroniska PTTK w Karpatach 1 2025-09-16 18:32 Rozpogodziło się. Przed nami cudowny, jesienny weekend 1 2025-09-16 18:30 Bezpłatny warsztat improwizacji dla nauczycieli i animatorów kultury. Zapisy 2025-09-16 18:00 Charytatywny Piknik dla Kuby Bętkowskiego 2025-09-16 17:00 Strażacy z Załucznego mają nowy samochód 3 2025-09-16 16:00 Życie warte osiem stówek 2025-09-16 15:30 Tydzień z Muzeum Tatrzańskim 1 2025-09-16 15:00 Recydywa w kratkę 5 2025-09-16 14:30 Do sprzedania antyk - KREDENS ORZECHOWY 2025-09-16 14:00 Strażacy z Czarnej Góry najlepsi w zawodach 1 2025-09-16 13:00 Dwa wypadki śmiertelne w Tatrach (WIDEO) 2025-09-16 12:30 Wernisaż na 34. urodziny Galerii Sztuki BWA Jatki 2025-09-16 12:00 Zakopiańscy policjanci zatrzymali pięć osób 1 2025-09-16 11:15 Niepełnosprawni w drodze nad Morskie Oko (WIDEO) 2025-09-16 10:48 Pożar auta na dwupasmówce 2 2025-09-16 10:30 Czarci krąg na Magurze Witowskiej 1 2025-09-16 10:00 Zoniówka zamknięta, ale sprzęt został 8 2025-09-16 09:00 Dziś w Tatrach i na Podhalu opady deszczu 2025-09-16 08:00 Zakopiański Charytatywny Maraton Badmintona już po raz dziesiąty 2025-09-15 20:59 Rezerwat nam rośnie 2 2025-09-15 20:00 Piękna czerwona jarzębina w Tatrach 2025-09-15 19:00 Za nami wielki finał cyklu Pucharu Szlaku Solnego MTB 2025-09-15 18:30 Maraton kajakowy szlakiem św. Jana Pawła II 2 2025-09-15 18:00 2. Jesienny Festiwal Literacki w Nowym Targu rozpoczyna się konkursowo 2025-09-15 17:15 Kolejny śmiertelny wypadek w Tatrach 2025-09-15 16:59 Taras z sześcioma granatami - remont zakończony wizytą saperów 3 2025-09-15 16:30 Człowiek a Podhale. Wernisaż wystawy 2025-09-15 15:59 Ostrzeżenie przed burzami 2025-09-15 15:00 Kraków Airport zostanie zamknięty?! 2025-09-15 13:59 Otwarcie Ośrodka Pomocy Społecznej. Nie spotkałam osoby, której się nie podoba(WIDEO) 2 2025-09-15 13:20 Dzień Sybiraka. 86. rocznica sowieckiej napaści na Polskę 10 2025-09-15 12:59 Plac zabaw w Parku Mickiewicza zamknięty. Remont potrwa do końca 2025 roku 2025-09-15 12:00 Bunce, oscypki, miody - Dożynki Miętusiańskie (ZDJĘCIA) 2025-09-15 11:02 Za nami chłodny, ale piękny poranek. W poniedziałek znowu deszcz (WIDEO) 2 2025-09-15 10:00 Nie żyje Janusz Kapłon 2025-09-15 09:30 Utrudnienia drogowe w Jaworkach 1 2025-09-15 09:01 2500 zł mandatu za przejażdżkę na hulajnodze elektrycznej 1 2025-09-15 08:00 Tyle w Zakopanem płacimy za uliczne kosze 5 2025-09-14 21:00 Targi Budowlane w Czarnym Dunajcu 2025-09-14 20:33 Mimo deszczu humory i apetyt dopisywały. Festiwal Smaku na Równi Krupowej (ZDJĘCIA) 1 2025-09-14 20:00 Istnienie Poszczególne w szponach sztucznej inteligencji 2025-09-14 19:00 Zapomniana budowa supermarketu w Rabce ruszyła na nowo 2025-09-14 18:00 Janda z Witkacym w Witkacym 6 2025-09-14 16:59 Krzyk, którego nikt nie usłyszał- eksperci o kryzysach psychicznych dzieci i młodzieży 2025-09-14 16:00 Flisacy pienińscy na rowerach dotarli na Jasną Górę 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2025-09-16 20:17 1. albo Państwowa Straż Pożarna czy sołectwo Załuczne 2025-09-16 20:01 2. to Urząd MIASTA Czarny Dunajec to platfusy???? 2025-09-16 20:00 3. Wielka szkoda, że powstanie kolejny potworek.Może udało by się znowu skorzystać z tradycyjnych materiałów: drewno, gont i doświadczonych cieśli!? Bardzo chciała bym znać nazwisko projektanta. 2025-09-16 19:56 4. "kobyli uśmiech 2025-09-16 13:09:40
oglądaj filmiki na YouTube i głęboko w nie wierz a będziesz jeszcze mądrzejszy"

"Jarosław Kaczyński do przyjaciół Rosjan yt" -pamiętasz prymitywie, ile razy polecałeś ten film na youtubie??????

A filmiki o dwóch wierzach??


2025-09-16 19:56 5. No nie, jaja jak balony. Słyszę w TV, że to nasza rakieta trafiław ten dom. Nie Ruskie, nie burza ale nasza rakieta, wszystko wyjaśni prokuratura. Oczywiście, wina Ruskich, tłumaczenie jak w przedszkolu: "gdyby babcia miała wąsy ...." Polacy powinni mieć oprucz broni krótkiej to antyrakiety. 2025-09-16 19:55 6. Gratulujemy zwycięzcom strażakom z Czarnej Góry to chyba pierwsze w historii powiatu Tatrzańskiego żeby na pierwszym miejscu podium staneli śpisoki z gminy Bukowina Tatrzańska. 2025-09-16 19:11 7. 15 września 2025 https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Pendolino-pojedzie-z-Gdyni-do-Zakopanego-n208137.html "Pendolino pojedzie z Gdyni do Zakopanego. Obecne połączenie Premium na trasie z Gdyni do Krakowa zostanie wydłużone w nowym rozkładzie aż do stolicy Tatr. Podróż z Gdyni potrwa 7 godzin i 28 minut." 2025-09-16 19:01 8. Nie ruski dron tylko polska (produkcji amerykańskiej) rakieta uszkodziła dom w Wyrykach. Komu należy wypowiedzieć wojnę? 2025-09-16 17:59 9. a hitler austriakiem. I co w związku z tym? putin jest cacy, bo morduje tylko detalicznie?

@jaja kobyły, nie może ci przejść słowo PO?
2025-09-16 17:53 10. niech platfusy rozdają. Będziemy rozliczać
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama