Polecamy
Dołącz do naszych Patronów. Zobacz, że warto. Dziękujemy bardzo. Kliknij 24tp.pl/wspieraj

Reklama

2024-05-23 12:00:40

Reklama

24tp.pl/wspieraj

Beskidzkie Camino - górska pielgrzymka jedyna taka

Pierwsi śmiałkowie spragnieni gór ale też chcący umocnić się duchowo już o godz. 4,15 wstawili się na start XIV Beskidzkiego Camino.

Pierwsi śmiałkowie spragnieni gór ale też chcący umocnić się duchowo już o godz. 4,15  wstawili się na start XIV Beskidzkiego Camino. Dokładnie o 4.25 jest nas już 36 osób. Wspólna fotka, rozdanie identyfikatorów oraz po raz pierwszy paszportów pielgrzyma. Niezbędne wskazówki, modlitwa o dobrą i bezpieczną drogę. Antek bierze brzozowy krzyż, który od "zawsze" nam towarzyszy. Ruszamy do Gaździny Podhala.  Niebo prawie bezchmurne zwiastuje piękną pogodę. Lekki ciepły wiaterek i niezwykła ptasia muzyka budzącego się dnia towarzyszy nam w zdobywaniu Mogielicy. Po piętnastu minutach marszu, pierwsze złociste promyki słońca pokazują się nad horyzontem gór nadając niezwykły blask Mogielicy. Cudowna ta nasza Królowa Beskidu. 

Grupa dziarsko wędruje, widać że pielgrzymi zaprawieni w górskich wędrówkach. Już o 5.45 zdobywamy szczyt. Pierwszy odpoczynek, pierwsze kanapki i termosy idą w ruch. Trzeba uzupełnić stracone kalorie. Przed krzyżem  zdobiącym Mogielicę zaczynamy modlitwę różańcową o pokój na świecie a szczególnie w naszej Ojczyźnie o który tak bardzo troszczył się św. Jan Paweł II.  Modlitwę prowadzi s. Justyna - Nazaretanka.

"...pokój zaczyna się w moim sercu"

Ruszamy dalej. Teraz będzie nieco lżej. Na Polanie Stumorgowej postępująca budowa bacówki. Mury pną się do góry. Na przełęczy pod Mogielicą 
przy ozdobionej kapliczce Matki Bożej kolejny dziesiątek różańca. Kolejny przystanek to polana Kutrzyca. Kolejna kanapka i kolejny dziesiątek różańca. 
Słoneczko nam wspaniale przygrzewa. Jest cieplutko. Powietrze przejrzyste co daje cudowne widoki na Beskid Sądecki i  ośnieżone Tatry które są jakby na wyciągnięcie ręki. O tak wczesnej porze i przy tak pięknej pogodzie warto tu być. W Lubomierzu-Rzekach dołączają kolejni pielgrzymi. Jest nas już 43 osoby.

Przy Papieżówce kolejny odpoczynek i kolejny dziesiątek. Oczywiście Barka też.  Na Przełęczy Borek jesteśmy o 12.00 to czas by ostatni raz w tym roku wyśpiewać modlitwę Regina Caeli. Przed godz. 13.00 docieramy na Polanę Filasową przed Szałasowy Ołtarz gdzie w tym miejscu modlitwa o pokój ma szczególne znaczenie. Na niebie zaczynają gromadzić się chmury, jedna od drugiej co raz ciemniejsze. Taki obraz zwiastuje deszcz. Będzie padać więc spieszymy się do schroniska na Turbaczu. 

Pociemniało. Schronisko przywitało nas potężnym grzmotem, a błyskawice co pewien czas rozświetlały teren. Tatry w parę minut schowały się za mgłą. Czas na szybki obiad czyli tradycyjnie kwaśnica ale jak mówił jeden z uczestników "dzisiaj zamiast kwaśnicy płyn złocisty!"  No tak. Butelki z wodą zostały opróżnione  i trzeba jej zasoby uzupełnić. Co dobre szybko się kończy. Deszcz pada, peleryny idą w ruch.

Od Turbacza do Kowańca deszcz jest naszym towarzyszem. Na Kowańcu przy pięknie ozdobionym kościele odmawiamy koronkę do Bożego Miłosierdzia. Jest już po 15.00. Niebo nieco uśmiecha się do nas dając kilka promieni. Możemy schować peleryny. Ulice Nowego Targu spokojne, ruch umiarkowany. Zmęczenie daje znać o sobie szczególnie u osób którym przysługuje tytuł "senior" ale jak to mówił Robert Korzeniowski ...nie ma zawodów żeby coś nie bolało. Do Ludźmierza docieramy o godz. 17.40.

W ogrodzie różańcowym przed figurą św. Jana Pawła II składamy hołd naszemu Wielkiemu Rodakowi który prosił na lotnisku w Nowym Targu w 1979 roku ...pilnujcie mi tych szlaków! Jako spadkobiercy Jego testamentu spełniamy tę prośbę wędrując Jego śladami. Na mszy świętej o godz. 18.00 celebrans ciepło nas przywitał a modlitwą za nas pielgrzymów dziękował za to piękne świadectwo. Po mszy świętej serdecznymi uściskami dziękowaliśmy sobie nawzajem za te wspólne spędzone chwile na modlitwie jednocześnie obiecując że za rok też tu przybędziemy. Góry dają ciszę, spokój, wytchnienie i zmęczenie. W te góry wracamy i pełni życia nabieramy. Coś w tym jest!   A więc do zobaczenia za rok!

Jan Paweł II: "Wobec piękna gór widzę że On tu jest i wtedy zaczynam się modlić"

W imieniu autorów Beskidzkiego Camino serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom za wspólne pielgrzymowanie śladami Jana Pawła II,  wspólną modlitwę i poznanie siebie nawzajem. Dziękuje tym wszystkim którzy nas wspierali modlitwą, esemesami, telefonami, obdarzali dobrym słowem i otuchą.

Dziękuje tym wszystkim którzy prosili nas aby pokłonić się Gaździnie Podhala w ich imieniu. Dziękuje tym którzy prosili o modlitwę.
Wszystkim z całego serca dziękuję!
Andrzej Czernek

Statystyki:

Pielgrzymowało 43 osoby z: 
Bukowina Tatrzańska, Jurków, Kraków, Królówka, Limanowa, Ludźmierz, Łódź, Mszana Dolna, Ochotnica, Piekiełko, Podłopień, Połom Duży, Pszczyna, Ratułów, Rokiciny Podhalańskie, Rupniów, Rytro, Sowliny, Stara Wieś k/Limanowej, Tymbark, Zawadka.

Najmłodszy uczestnik: Wojtek z Piekiełka - 10 lat, najstarszy Władysław też z Piekiełka - 72 lata.

Wspomnienia z pielgrzymki  Macieja

O beskidzkim Camino ze Słopnic do Ludźmierza dowiedziałem się przypadkiem. Będąc w drugą niedzielę maja tego roku na mojej kolejnej wycieczce w Beskidzie Wyspowym idąc szlakiem ze Słopnic na Mogielicę w Zaświerczu trafiłem na stojącą tam tablicę informacyjną. Zatrzymałem się i zapoznałem się z jej treścią, ponieważ zauważyłem wzmiankę o Ludźmierzu, z którego pochodzę. Przeczytałem dokładnie informację i tak się złożyło, że kolejna pielgrzymka ma się odbyć dokładnie za tydzień to jest 19 maja. Po powrocie do domu wygooglowałem w necie dodatkowe informacje o Camino. Również o tegorocznym Camino dowiedziałem się z serwisu informacyjnego radia RDN, którego jestem od czasu do czasu słuchaczem. Znając przebieg i skalę trudności trasy pielgrzymkowej postanowiłem wziąć w niej udział, mimo moich obaw, czy będę w stanie ją pokonać. Do tej pory moje jednodniowe wypady w góry zazwyczaj nie przekraczały 30 km. Skontaktowałem się więc telefonicznie z jej organizatorem Andrzejem, który zaprosił mnie do wzięcia w niej udziału i obiecał pomoc w dotarciu na miejsce startu. Niedzielne całodniowe pielgrzymowanie przy dopisującej pogodzie było dla mnie ciekawym przeżyciem zarówno pod względem krajoznawczym jak i duchowym. Piękne krajobrazy i żywa natura Beskidu Wyspowego i Gorców ubogaciły jeszcze bardziej moje estetyczne wrażenia. Towarzysząca modlitwa (różaniec, modlitwa Wesel się Królowo Nieba, koronka do Bożego Miłosierdzia) przypominały mi o religijnym charakterze tego wydarzenia i z pewnością pozostanie na zawsze w mojej pamięci. Życzliwość i bezpośredniość uczestników pielgrzymki była dla mnie miłym zaskoczeniem, za co w tym miejscu pragnę im podziękować. Mam nadzieję, że jeszcze spotkamy się na beskidzkim Camino. Ukoronowaniem wędrówki papieskimi szlakami było szczęśliwe i bezpieczne dotarcie do sanktuarium Maryjnego w Ludźmierzu, za które podziękowałem Ojcu niebieskiemu uczestnictwem we Mszy św.

Moją wędrówkę ofiarowałem, oprócz ogólnej intencji o pokój na świecie, w sprawie osobistej Bogu wiadomej.
Maciej.

A tak wspomina Barbara

To mój trzeci udział w Beskidzkim Camino, choć niezupełny, gdyż jeszcze nie wędrowałam z grupą od startu ze Słopnic. Wyruszyłam z moją ekipą: Wiolą i Anią z Lubomierza -Rzeki. Po niecałej godzinie doszliśmy do polany, na której stoi chata "Papieżówka". W oczekiwaniu na pielgrzymów przeczytałyśmy na kamiennej tablicy, upamiętniającej pobyt w leśnej chacie Księdza Karola Wojtyły, słowa późniejszego już papieża Jana Pawła II: " Pilnujcie mi tych szlaków"! W głowie pojawia mi się myśl:" choć szlaków może uda nam się upilnować przed zniszczeniem, ale czy ustrzeżemy wiary katolickiej w Polsce?" Po chwili przychodzi refleksja, że w tej lichej chatce mieszkał "Święty Polak" i własnymi rękoma układał ścieżkę z kamieni wokół domku. To "zabytkowe kamienie", niemalże jak "nieme relikwie"... Pierwszy na polanie pojawił się Sylwester. Chociaż go nie znałam, od razu zawiązuje się między nami nic sympatii. Myślę sobie:" pokrewna Dusza". Nie myliła się moja intuicja, bo do końca pielgrzymki wiele razy okazał się życzliwy, pomocny i do tego rozmodlony. Wtem na horyzoncie pokazał się Antek niosący krzyż, jak to zawsze ma w zwyczaju. Pędzę się przywitać, a w głowie szybko przelatują ostatnie doniesienia ,od prezydenta miasta Warszawy, o zarządzeniu zabraniającym używania symboli religijnych i Krzyża w miejscach pracy.

Moje serce wspomina oazową pieśń: 
"Nie zdejmę krzyża z mojej ściany za żadne skarby świata, bo na nim
Jezus ukochany grzeszników z niebem brata.
Nie zdajemy Krzyża z mego serca, choćby mi umrzeć trzeba. Choćby
mi groził kat- morderca, bo Krzyż to klucz do nieba .(...)
A gdy zobaczę w poniewierce Jezusa Krzyż i ranę, która otwiera Jego
serce- w obronie Krzyża stanę!"


Ale czy na pewno? Czy nie zabraknie mi odwagi w godzinie próby? Czy nie zawiodę? Wreszcie na końcu grupy, jak przystało opiekunowi bezpiecznej wędrówki, idzie Andrzej z dwiema flagami zatkniętymi przy plecaku: biało- żółtą, papieską i biało-czerwoną,polską. Bystrymi oczyma już mnie dostrzega i serdecznym gestem rozłożonych rąk, wita się jak brat z siostrą. Wielu pielgrzymów pamięta mnie z poprzednich lat: najstarszy pielgrzym - pan Władysław, Basia z Ochotnicy i Ewa z mężem. To miłe!

Chyba dlatego, że jestem" gadułą" i dość łatwo mnie skojarzyć. Z radością rozpoznaję Wojtka- najmłodszego uczestnika wyprawy wraz z tatą Marcinem. Chcę jeszcze wspomnieć o Arku- to łodzianin - szaleniec" prawie nie spał, prosto z podróży wyruszył w trasę i przeszedł już 20 km. To człowiek, któremu nie schodzi uśmiech z twarzy. Dobrze się z nim wędruje, gdyż potrafi słuchać innych i sam ma wiele do powiedzenia.

Po odpoczynku siostra Justyna- Nazaretanka prowadzi modlitwę. W rozważaniach nawiązuje do intencji z jaką w tym roku wędrujemy: " o pokój na świecie, a szczególnie w naszej ojczyźnie". Siostra dodaje jeszcze:" o pokój w naszych rodzinach, wspólnotach i miejscach pracy". Razem intonujemy ulubioną pieśń Ojca Świętego " Barkę "i ruszamy w stronę Turbacza.Tempo jest dość dynamiczne, więc trzeba się mobilizować do marszu. Pod górę trudno prowadzić rozmowy, więc w myślach przedstawiam Bogu osobiste intencje, a powierzam je przez pośrednictwo Maryi. Nagle mam skojarzenie:" idziemy w intencji w pokoju!", a ja właśnie niedawno wróciłam z pielgrzymki do Medjugorie, gdzie objawia się Maryja Królowa Pokoju (GOSPA-KRALICA MIRA) prosząc w orędziach o modlitwę i pokój na świecie. Odpoczynek na Przełęczy Borek i 0 12.00 modlitwa Regina Caeli. Siostra Justyna przypomina, że od jutra znów będziemy odmawiali Anioł Pański, a ja uświadamiam sobie, że to nasz Papież- Polak nadał taką wyjątkową rangę tej południowej modlitwie i od jego pontyfikatu istnieją niedzielne transmisje tego nabożeństwa.

Ruszamy dalej! Przed szczytem Turbacza, przy Szałasowym Ołtarzu kolejna tajemnica Różańca Świętego. Siostra kieruje nasze myśli do uczczenia Maryi - Królowej Nieba i Ziemi. Naszej Królowej również teraz, tu na Ziemi! Mądre przesłanie! Muszę zapamiętać, by zwracać się do Matki Bożej jak do mojej Królowej!


Na Turbaczu dopada nas burza i deszcz ,ale trzeba iść dalej. Zakładamy peleryny i schodzimy ,mokrym już żółtym szlakiem w dół. Chwila refleksji przy Kaplicy Papieskiej, usytuowanej z drugiej strony Turbacza, gdzie w sezonie letnim są msze święte przy ołtarzu polowym, i schodzimy na Kowaniec . Deszcz nas rozdzielił. Idziemy grupkami. Trochę opadłam z sił, ale Sylwester częstuje nas z francuską białą czekoladą z orzechami. Wyśmienicie smakuje, więc od razu składamy zamówienie na taką samą za rok.

Wybija godzina 15:00 i, jak to mamy zakodowane, wzywa nas -katolików do modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia. We czwórkę odmawiamy Ją na trasie: Wiola, Ania ,Sylwester i ja. Nawet śpiewamy: "Jezu ufam Tobie!" Pozostali pielgrzymi odmówili tę modlitwę w Kościele MB Anielskiej na Kowańcu przed Najświętszym Sakramentem. Znów się spotykamy i szybkim marszem pokonujemy Kowaniec, Grel i wzdłuż rzeki Dunajec, zmierzamy do Ludźmierza. Przed Bazyliką Mniejszą Matki Bożej Gaździny Podhala, widnieje pomnik klęczącego Ojca Świętego, upamiętniający Nabożeństwo Różańcowe podczas pielgrzymki do ojczyzny w 1997 roku. To wówczas Jan Paweł II patrząc w kierunku Turbacza prosił ,by pilnować dla niego tych górskich szlaków! Wchodzimy do kościoła, a tam już na nas czeka Madonna z Dzieciątkiem:" zawsze piękna uśmiechnięta, o pielgrzymach swych pamięta"! To też fragment religijnej piosenki. 

Ostatnim punktem naszej pielgrzymki jest msza święta o 18:00. Otarte palce u stóp u mnie (u Ani bąble między palcami) i zmęczenie, przeszkadzają w koncentracji. Mobilizuję swój umysł do uczestnictwa i wychwycenia cennych słów z homili. Przecież to niedziela Zesłania Ducha Świętego, więc proszę: Duchu Święty, działaj ! Już wiem co najcenniejszego miałam dziś usłyszeć: Duch Święty zwany "PARAKLETEM", nie tylko znaczy tyle co "POCIESZYCIEL", ale także "OBROŃCA"! To mi daje większą nadzieję na rozwiązanie niektórych ważnych spraw! Wielkie Dzięki Duchu Świety!!!

Po błogosławieństwie następuje zasłonięcie figury Matki Bożej ruchomym obrazem przy śpiewie ludźmierskiego hymnu do Gaździny Podhala. W drugiej części pobrzmiewają takie słowa w podzięce: "... za Twoją opiekę, której doświadczały wszystkie Twoje dzieci, w trudach przez dzień cały..." Myślę wtedy: "to o nas jest ten fragment pieśni ". Dziękuję ci Maryjo, że doszłam i intencje zostały zaniesione przed Twój tron, a Święty Jan Paweł II został uczczony!
Barbara

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
 • PRACA | dam
  Na zgłoszenia czekamy do 30 czerwca 2024 roku. Nie przegap tej wyjątkowej okazji, aby z bliska przyjrzeć się pracy poselskiej i zdobyć praktyczne umiejętności! Jeśli jesteś zainteresowany, wyślij swoje CV i parę słów o sobie na adres biura:. 535 124 379 https://www.facebook.com/smarduch.weronika/ biuro.smarduch@gmail.com
  Tel.: 535
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy kucharza śniadaniowego i pomoc kuchenną do przygotowywania śniadań w Białce Tatrzańskiej. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod numerem +48 886 069 224.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy Panie Pokojowe do sprzątania nowoczesnych apartamentów w Białce Tatrzańskiej. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod numerem + 48 504 428 461.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia POKOJE 3 i 2-osobowy w Kościelisku Sobiczkowej. 602 66 30 74.
 • MOTORYZACJA | kupno
  Spytek Car Import to wiodąca firma specjalizująca się w imporcie samochodów z USA i Kanady. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i pasji do motoryzacji, zapewniamy kompleksową obsługę na każdym etapie zakupu pojazdu. 574852452 SpytekCarimport@gmail.com
  Tel.: 574852452
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia LOKAL 50 m2 (pod zakład fryzjerski lub pod inna działalność) oraz LOKAL 25 m2 - I piętro - Łapsze Niżne, Delikatesy "Centrum". 504 230 942.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  PROJEKTANT - INŻYNIERIA ŚRODOWISKA. Osoba po inżynierii środowiska do projektowania w CAD i organizacji budów w branży wodno-ściekowej. Może być bez doświadczenia. Tel 182665928
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy KONSERWATORA do nowo otwartego obiektu Białka SPA&Resort. Oferujemy stabilne zatrudnienie oraz atrakcyjne wynagrodzenie. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod numerem +48 888 840 498.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy Recepcjonistę do nowo otwartego obiektu w Kościelisku. Oferujemy stabilne zatrudnienie oraz atrakcyjne wynagrodzenie. Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie cv na adres d.zacharko@gorskagrupa.pl lub telefon 698954671.
 • PRACA | szukam
  PRACA DORYWCZA - godzina dziennie po 18-ej. Praca na terenie Nowego Targu, bardziej dla mężczyzny. 501 323 145.
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlana Sikora zatrudni kierowców kat B - zaopatrzenie budowy. 602629623
  Tel.: 602629623
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni kierownika robót budowlanych. 602629623
  Tel.: 602629623
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, gr. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA. 660 079 941.
 • USŁUGI | budowlane
  ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 660 079 941.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  WYNAJMĘ BUDKĘ HANDLOWĄ POD OSCYPKI, PAMIĄTKI itp. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA HALE NA WARSZTAT SAMOCHODOWY, LAKIERNIĘ, PRALNIE, HURTOWNIĘ, MAGAZYN. 502 658 638
 • SPRZEDAŻ | różne
  SPRZEDAM SIANO W BALACH. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA PLAC POD MAGAZYN. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL NA PIZZERIĘ W ZAKOPANEM. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię Działkę widokową w Kościelisku. 600404554 grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 600404554
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy REZYDENTA/REZYDENTKĘ do obsługi apartamentów w Zakopanem. Oferujemy atrakcyjne wynagrodzenie i stabilne zatrudnienie. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod numerem +48 666 522 367 lub cv na adres m.komoniewski@gorskagrupa.pl.
 • SPRZEDAŻ | różne
  NAMIOTY HANDLOWE 4,5x3 m - 1200 zł., 3x3m - 1000 zł., 4x2,8m - 1000 zł. 603 514 316.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Białka Tatrzańska - DZIAŁKA BUDOWLANA, UZBROJONA (prąd, woda) 1420/65 - 8,4 ar. Łączy się z drogą gminną. 608 16 15 16.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Jawor i jesion w kłodach. 783 575 415.
 • PRACA | dam
  Uniwersytecki Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny w Zakopanem zatrudni na stanowisko: PIELĘGNIARKA/PIELĘGNIARZ. Oferujemy stabilne zatrudnienie, możliwość rozwoju zawodowego. Zainteresowane osoby proszone są o kontakt z Sekcją Kadr i Rachuby Płac USOR w Zakopanem. tel. +48 18 20 22 149, e-mail: kadry@klinika.net.pl
 • PRACA | dam
  MAGAZYNIER Zatrudnię pracownika na stanowisko magazyniera. Obowiązki: przygotowywanie zamówień, rozładunek i załadunek samochodów. Atrakcyjne wynagrodzenie. Możliwość organizacji darmowego mieszkania. Praca w Jabłonce 34-482 tel. 503-957-597.
 • PRACA | dam
  Branżowa Szkoła I Stopnia Cechu w Zakopanem poszukuje osoby na stanowisko DYREKTORA SZKOŁY. Podania należy składać w Biurze Cechu - ul. Gimnazjalna 1 w Zakopanem. Więcej informacji: tel. 501 682 696.
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKALE HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWE o powierzchniach ok. 57 i 53.5 m2, oraz PIWNICA 21 m2. Możliwość połączenia lokali. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy OSÓB DO PRACY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM na stanowiska: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, OBSŁUGA BARU MLECZNEGO, KELNER/-KA. Zakopane - 600 035 080, 600 035 355.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Sprzedam jałówke z terminem wycielenia na 17 czerwiec.Kolor czerwony. 535330397 soltysczeslaw68@tlen.pl
  Tel.: 535330397
 • USŁUGI | budowlane
  BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW ORAZ WIĘŹBY DACHOWE WRAZ Z POKRYCIEM. 572624414.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA od A do Z. 572624414.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • PRACA | dam
  Kąpielisko Geotermalne Szymoszkowa przyjmie do pracy na sezon letni: PIZZERA, BARMANKI, OSOBY DO OBSŁUGI PUNKTÓW GASTRONOMICZNYCH, OBSŁUGĘ KONTROLI WEJŚĆ NA KĄPIELISKO. Więcej informacji pod nr tel.: 693 319 707
 • PRACA | dam
  Cukiernia w Zakopanem zatrudni EKSPEDIENTKĘ. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 601 512 211.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KONSERWATORA. Bardzo dobre warunki pracy. Zakopane. 604 102 804, 601 512 211.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  BYKI ROCZNE, JAŁÓWKA. 737 428 828.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  KOSIARKA ROTACYJNA. 737 428 828.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  PRZYCZEPA SAMOZBIERAJĄCA POTTINGER 15. 737 428 828.
 • PRACA | dam
  PRACA W PENSJONACIE z zamieszkaniem. 601 661 661.
 • PRACA | dam
  Sklep Gil Market w Białym Dunajcu zatrudni SPRZEDAWCZYNIĘ. 18 20 739 05.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Skupujemy nieruchomości na Podhalu! za gotówkę Działki, domy, mieszkania. +48 600 404 554
  Tel.: 48
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Wykończenia wnętrz adaptacja podaszy zabudowy karton gips szpachlowanie malowanie tynki dekoracyjne parkiet panele. 576587537
  Tel.: 576587537
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-06-23 21:49 Poważny wypadek na zakopiance. Czołowe zderzenie (ZDJĘCIA, WIDEO) 2024-06-23 21:00 Stara Szkoła w Rabce już nie na sprzedaż 1 2024-06-23 20:00 To będzie bardzo długa sesja z debatą nad stanem miasta za 2023 rok 3 2024-06-23 19:00 Raz, Dwa, Trzy, gwiazda Świętojańskiej Nocy Muzyki pod Giewontem 1 2024-06-23 18:21 Zderzenie osobówki z autobusem we Frydmanie (WIDEO) 2024-06-23 18:00 Otwarcie amfiteatru i jubileusz zespołu Biołodunajcanie (WIDEO, ZDJĘCIA) 2 2024-06-23 17:30 Najbardziej osobista proza Hanny Kral. Mamy dla Was książki 2024-06-23 17:00 Najgorętszy doping biało czerwonych był w Centrum Narciarstwa 2024-06-23 16:00 Wymienią asfalt na Rondzie Brata Alberta. W ramach gwarancji 2024-06-23 15:00 Jędraszewski odchodzi na emeryturę, czy zamieszka na Podhalu? 11 2024-06-23 14:30 "Wojna gigantów" w Szczawnicy 2024-06-23 14:11 Pięć osób poszkodowanych w wypadku Ponicach (aktualizacja) 1 2024-06-23 14:00 Podhalański Szpital... Energetyczny 2 2024-06-23 13:00 Znana jest już data pogrzebu księdza Stanisława Szyszki, budowniczego kościoła Św. Krzyża 2024-06-23 12:00 Turyści ruszyli w Tatry 1 2024-06-23 11:00 Miasto przypomina o obowiązku przycinania drzew 4 2024-06-23 10:00 Bezpłatne przejazdy dla uczniów zakopiańskich szkół. Ważne informacje na wakacje 2024-06-23 09:00 Kiedy otworzą miejskie toalety w Zakopanem? 14 2024-06-23 08:00 Bohaterowie i antybohaterowie. Spotkanie z historią w Muzeum Palace 2 2024-06-22 23:07 Poezja Wandy Szado-Kudasikowej w Ludźmierzu 2024-06-22 21:30 Władze powiatu tatrzańskiego chcą zlikwidować ostatni bezpłatny parking pod Giewontem 18 2024-06-22 21:00 Czwarta lekcja z kolekcji, czyli rzeczy pierwsze wystawione w willi Oksza 2024-06-22 20:17 Prace na Ludźmierskiej przedłużają się. Jak długo będziemy stać w korku? 5 2024-06-22 19:29 Kilka strażackich interwencji w powiecie tatrzańskim 1 2024-06-22 18:45 Niebezpieczna sytuacja na szlaku na Rysy (WIDEO) 2024-06-22 18:00 Wielu chętnych do funkcji szefa Powiatowego Zarządu Dróg 6 2024-06-22 17:16 Zapomniany gigant polskiej secesji 2024-06-22 16:30 Tatrzański Park Narodowy zamyka popularny szlak 1 2024-06-22 15:44 W Rabce powstanie kolejny supermarket 10 2024-06-22 15:00 Muzyka radości w Jatkach (WIDEO) 2024-06-22 14:10 Arcybiskup Marek Jędraszewski rezygnuje 10 2024-06-22 13:21 Zakopiańscy policjanci apelują do opiekunów wycieczek 1 2024-06-22 12:43 Poważny wypadek w Skawie (ZDJĘCIA) 1 2024-06-22 12:00 Kluszkowce robią wrażenie (WIDEO) 3 2024-06-22 11:29 Wyborczy zaułek 2024-06-22 11:00 Burze z ulewnym deszczem przechodzą przez Podhale i Orawę (WIDEO) 1 2024-06-22 10:07 Samochód zjechał z drogi i uderzył w znak 3 2024-06-22 10:00 Niecodzienny gość na Bogdańskiego w Zakopanem 2024-06-22 08:59 Nadciągają burze i opady deszczu 2024-06-22 08:01 Restauracja z Kościeliska z prestiżowym wyróżnieniem 7 2024-06-21 21:40 Młodzi druhowie pozbierali śmieci na babiogórskim szlaku 2024-06-21 21:00 Przyjaciel mnie oszukał 16 2024-06-21 20:00 Kamil choć woli kopać, to w przełajach jest wicemistrzem Polski. Grunwald dla niego okazał się szczęśliwy 2024-06-21 19:30 Przed nami filmowe lato pod gwiazdami 2024-06-21 19:00 Podhalański Szpital Specjalistyczny z nowym wicedyrektorem 1 2024-06-21 18:01 Ciepły dzień w Tatrach. Tak rano było pod samym szczytem Giewontu (WIDEO) 2024-06-21 17:30 Ruszyła zbiórka na pogrzelców z Nowego Targu 2024-06-21 17:01 Leśnicy wzięli się za crosowców 7 2024-06-21 16:30 Ostrzeżenia meteo. Zebrał się Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego 1 2024-06-21 16:00 Dzień Taty we włoskim stylu, co się działo w "Kmicicu" (WIDEO)
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-06-23 23:28 1. z tego wynika - powiatowy inspektorat to wymiany 2024-06-23 23:03 2. Podwaliny naszej cywilizacji dali Grecy, Rzymianie, Fenicjanie, Mezopotamia i Etiopia. A nie jakiś obszczymurek. 2024-06-23 22:41 3. Ten budynek od zawsze wydawał mi się taki ponury. Teraz już wiem czemu. Bo zbudowany przez tych samych inwestorów którzy w tym czasie budowali też baraki ogrodzone drutem kolczastym. 2024-06-23 22:25 4. Chwała mu za to co głosił, a głosił prawdę o Bogu i człowieku. Tęczowa zaraza - dobrze to nazwał, popatrzcie co się wokół nas dzieje, gubią się wartości , ludzie wstydzą się Boga, swojego pochodzenia, swoich korzeni. Chrześcijaństwo nas ukształtowało, dało podwaliny naszej cywilizacji i naszego człowieczeństwa, nie wstydźmy się tego. Jaką cywilizację i wartości niosą Ci tzw. tęczowi, kolorowi itp.... 2024-06-23 22:23 5. No super ze ruszyli tylko za rok jak będzie odpust w chocholowskiej niech wspólnota to ogarnie lepiej,a nie taki młyn koniami traktorami rowerami,pijani jednym słowem cyrk i nikt nad bezpieczeństwem nie panuje. Wstęp pobierają to odpowiedzialność biorą na klatę niech nie zapominają, brak policji straży miejskiej dopiero pod koniec jechali a gdzie byli na samym początku. 2024-06-23 22:00 6. Dlaczego tym razem nie ma projektów uchwał na stronie Miasta? Coś jest do ukrycia? 2024-06-23 21:43 7. Proponuję plebanię w Dąbrowie Górniczej, po tej orgii jest miejsce dla kolejnego kapelusznika. A temu czemuś, co ma pokręcony nick mam pytanie. Co to znaczy po polsku ZOHYDZENIE ? 2024-06-23 21:24 8. Świętym powiniem zostać. Zaraza tęczowa idealne określenie . 2024-06-23 21:15 9. @łona, działki będą wystawione w trybie przetargu, więc każdy może je kupić lub podkupić, wystarczy czytać ogłoszenia. 2024-06-23 21:10 10. @kombajn pisze "dzieci z bloków piją wódke" Jak z bloków jak tu taki jeden blokoś pisze dużymi literami, że to wsioki tam rozrabiają.
2024-06-10 21:44 1. Super impreza, moje gratulacje. Szkoda tylko że osoba która Wam tyle pomogła została przez was pominięta. Nawet nie usłyszałem od Was dla Pana M G słowa dziękujemy. 2024-05-19 18:55 2. Czyli zaczyna się jazda " bez trzymanki"_ kilku Radnych jest z poprzedniego wyboru ( nic nie robili ) nowi dużo obiecują. Nie wiadomo jakich zastępców będzie miał Burmistrz ( Pani od żółtych wstążek) odpadła...... 2024-04-22 15:13 3. Tutaj można się wiele dowiedzieć o naszym świecie i przyszłości. Super! 2024-04-21 22:36 4. Dlaczego nie piszecie o hejcie jaki sąsiedzi wyrzygują na organizatorów tej inwestycji? Grupa sąsiadów brnie w zaparte, skargi, blokady, pisma, w żaden sposób nieuzasadnione. Może nagłośnienie ich zachowania przywróci im poczucie przyzwoitości i serdeczności wobec osób którym los nie oszczedził kalectwa? 2024-04-05 23:21 5. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 23:11 6. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 07:05 7. BRAWO WY !!! 2024-03-29 17:19 8. Ja się pytam jaką partię ten pan reprezentuje?Nazwa komitetu nic nie mówi. 2024-03-14 18:58 9. I to jest miś a nie jakosi cepersko podróba! 2024-03-09 17:01 10. Deportowac drugiego na anktartyde.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

FILMY TP


REKLAMA