Reklama

2024-06-23 17:30:56

Czytamy

Najbardziej osobista proza Hanny Krall. Mamy dla Was książki

"Sublokatorka", książka 40 lat temu zatrzymana przez cenzurę, obecnie nie mniej aktualna niż wtedy.

Hanna Krall – najwybitniejsza polska reporterka. Autorka m.in. głośnego reportażu „Zdążyć przed Panem Bogiem” oraz książki „Wyjątkowo długa linia”, która znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike. Laureatka prestiżowych nagród: Polskiego PEN Clubu, Wielkiej Fundacji Kultury, Nagrody „Solidarności”, Nagrody Literackiej m. st. Warszawy, lipskiej Nagrody Porozumienia Europejskiego, Nagrody im. Gottfrieda Herdera dla wybitnych europejskich humanistów i wielu innych. Współpracowała i współpracuje z twórcami kina i teatru, takimi jak Krzysztof Kieślowski, Jan Jakub Kolski i Krzysztof Warlikowski. Jej książki weszły do kanonu reportażu i ukazały się w ponad stu przekładach.

Dziś w Wasze ręce trafia najbardziej awangardowa, kontrowersyjna i autobiograficzna jej książka; nowe wydanie zmienione przez autorkę.

---
Za naszm barakiem stoją dwa betonowe słupki. Kilkanaście kroków dalej, za siatką, jest miasto. Łąka, wille, ogródki, od tych ogródków wieje ciepły wiatr – piątego maja zwykle jest już ciepło. Siadamy na słupkach i patrzymy na spokój, na trawę, na domy za siatką, na zwiedzających – na szczęście nikt za barak nie przychodzi wszyscy idą dalej, w kierunku zwiedzania, w głąb obozu.
- Ona pyta: - Głodna jesteś? Bo zabrałam kanapki.
Czasami próbuję oponować, ale ona mówi: - Jestem u siebie, chce mi się jeść, to jem – i otwiera torbę.
Potem mówi: - Już nie mam do niego żadnych spraw. Jeszcze jadąc tutaj, przypominam sobie wszystko co z nim jest do załatwienia, a teraz – żadnych. Ani próśb, ani spraw, najwyżej [prośba o drogę powrotną, od barierki do drzwi. Za drzwiami jest niebo, trawa i ciepły wiatr, naprawdę, tato, wszystko w porządku
W drodze do Warszawy:
- Tutaj gdzieś. Tak, tędy. Jezdnią pędzili ich, dziadek niósł… No zgadnij, co niósł…
(Przecież wiem co).
- Niósł samowar, wyobrażasz sobie?
(- Opowiadałaś).
Zabawnie musiało wyglądać, prawda?
(- W każdym razie Reżyser, któremu to opowiadałaś, śmiał się z tego sporego i wymyślnego futerału, jak się wyraził).
Tłum idzie jezdnią – przerażenie, krzyk, każdy coś jeszcze chwycił, wybiegając z domu, dźwigają to teraz – futra, walizki, pościel, może maszynę do szycia, same sensowne rzeczy, bo co bierze człowiek, kiedy wypędzają go z domu? A on trzyma samowar.
Potrącają go, nikt nie zwraca uwagi wprawdzie, ale to jednak osobliwe: w tym oszalałym tłumie wysoki starzec z długą siwą brodą i samowarem w ręku.
I na to pojawia się pan Wojtecki, pan Zygmunt, wspólnik sprzed wojny. Coś mógłby do siebie wziąć na przechowanie, ale co? Dziadka nie, no skąd, z taką brodą, z takimi oczami, ale dziadkowi nawet do głowy nie przychodzi podobna myśl. Wystarczy, jak to weźmiesz – powiada i wręcza panu Zygmuntowi samowar. Wspólnik jest zaskoczony, ofiaruje się pobiec do domu, może coś uda się jeszcze zabrać, porcelanę, coś ze srebra, a dziadek stanowczo: - Nie, Zygmunt, to wystarczy.
Krzyki słyszano całą noc, ale rano było już cicho. Dzień wcześniej matka zaniosła im pieniądze i potem okropnie żałowała: gdyby jedzenie zaniosła, mogliby na drogę wziąć, a tak to co. Nie szli długo – z Kalinowszczyzny na Majdanek – pięć, najwyżej sześć godzin.
Gdyby im zaniosła chleb, toby sobie przynajmniej pojedli przez drogę.
O dziadku i samowarze opowiedziała w Londynie na rodzinnym przyjęciu. Bardzo to kuzynów zainteresowało i zapytali, czy samowar był srebrny. Nie, z mosiądzu. Jak to z mosiądzu, przecież taca była srebrna, ktoś jeździł przed wojną do Polski do dziadka i pamięta dokładnie, że taca była srebrna, a na tej srebrnej tacy lokaj wnosił do salonu korespondencję. – In white gloves – dorzucił któryś, bo rozmowa toczyła się w języku angielskim, i wszyscy przytaknęli. Ten lokaj wnosił tacę do salonu w białych rękawiczkach. Bardzo możliwe, zgodziła się, ale nadal byli jacyś niekontenci. – Słuchajcie – odezwała się pojednawczo kolejny kuzyn. – To , że samowar był z mosiądzu, nie znaczy jeszcze, że taca nie mogła być srebrna.  Widać było, że na srebrnej tacy i na lokaju zależy im szczególnie.
--- 

„Sublokatorka” to historia dwóch dziewczynek, które łączył wiek, a różnił los. Opowieść o ciemności i jasności. Autorka prowadzi w niej grę z czytelnikiem, myli tropy, rozszczepia losy bohaterów, mówi o rzeczach najważniejszych. Jako narzędzia używa autoironii – bo nie chce, by wielkie słowa przysłoniły prawdę. Tworzy na wskroś współczesną opowieść o życiu naznaczonym jasnością i ciemnością, o sztuce wyboru i strachu przed jego dokonaniem. Sami wybieramy czerń, czy jesteśmy na nią skazani?

Dr Natalia Judzińska, pisząc posłowie do nowego wydania „Sublokatorki” stwierdza, że książka „(…) jest powieścią kluczem. Oznacza to, że można ją czytać dosłownie, traktując bohaterki i bohaterów jako postaci fikcyjne, ale można też, dokonując licznych deszyfracji, odnaleźć wśród nich konkretne osoby, mniej lub bardziej ukrywane przez autorkę na stronach książki. Świat przedstawiony powieści jest świtem rzeczywistym, w którym wydarzenia osadzone są w konkretnych momentach historycznych. Część postaci jest realna (jak Krzysztof Kieślowski, Jerzy Stuhr, Krystyna Krahelska, Artur Hajnicz, Jacek Kuroń, Luba Blum-Bielicka), inne są połączeniem biografii wielu osób”.  I dodaje: „Sublokatorka” po raz pierwszy ukazała się w Wydawnictwie Libella, w Paryżu w 1985 roku, po tym, jak jej wydanie w Wydawnictwie Znak w 1984 roku zostało zatrzymane przez cenzurę. W „Różowych strusich piórach” Hanna Krall przytacza słowa ówczesnego dyrektora wydawnictwa, Jacka Woźniakowskiego, odsyłającego z żalem manuskrypt „Sublokatorki”. Wiele lat później autorka opowiada Elżbiecie Janickiej i Joannie Tokarskiej-Bakir, że powodem ingerencji cenzora z Głównego Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk był jeden konkretny wątek, jedna scena. Hanna Krall została wówczas życzliwie proszona o usunięcie fragmentu, w którym jeden z bohaterów, Bernard Rajnicz, tuż po wyzwoleniu obozu na Majdanku dotyka dłonią ciepłego jeszcze popiołu w krematorium, a prochy te łączą mu się i z Zagładą Żydów, i z oficerami AK, których stracił. Ze wszystkich wątków, odnoszących się do tak zwanego trudnego dziedzictwa, akurat ten jeden wzbudził cenzorski niepokój. Czterdzieści lat później Wydawnictwo Znak w końcu publikuje „Sublokatorkę”. Ze zmianami samodzielnie wprowadzonymi przez autorkę do nowego wydania.”

Ryszard Kapuściński o książce: „Jest to proza tak oszczędna, tak esencjonalna, że – aby dotrzeć do sedna jej sensu i przesłania – nie można uronić lub przeoczyć żadnego zdania, frazy czy słowa. Wielkim tematem Hanny Krall jest los człowieka uwikłanego w okrucieństwa historii (…), przy czym historia nie jest tu jakimś straszliwym, a zarazem nieuchwytnym i niezdefiniowanym abstraktem, ale ma postać konkretnej i dającej się sprecyzować relacji człowieka do człowieka.”
I jeszcze Mariusz Szczygieł: „Sublokatorkę warto przeczytać, bo to powieść o tym, że aby wyćwiczyć w sobie jasność, trzeba przejść przez ciemność porządnie i do końca.”

UWAGA, KSIĄŻKA!
Od wydawnictwa ZNAK LITERANOVA mamy dla Was 2 egzemplarze książki. Po jednym otrzymają osoby, które jako pierwsze wyślą do nas mail w poniedziałek 24.06 o godzinie 16 na adres: konkurs@24tp.pl. W treści prosimy podać imię, nazwisko i adres. Tytuł maila: Sublokatorka.

an


Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
 • PRACA | dam
  Restauracja na Krupówkach zatrudni PIZZZERA. 668 404 790, 664 023 298.
 • PRACA | dam
  Biedronka w Nowym Targu poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Kierownik Sklepu i Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/63639/. 222051033 Jeronimo Martins Polska S.A. Biuro Główne ul. Doln klaudia.soja@jeronimo-martins.com
  Tel.: 222051033
 • PRACA | dam
  Biedronka w Jabłonce poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/12517/. 222051033 www.pracawbiedronce.pl
  Tel.: 222051033
 • PRACA | dam
  Biedronka w Lipnicy Wielkiej poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/49546/. 222051033 www.pracawbiedronce.pl
  Tel.: 222051033
 • PRACA | dam
  Biedronka w Zakopanem poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/39069/. Infolinia 222051033 www.pracawbiedronce.pl
 • PRACA | dam
  PRACA Przyjmę osobę do pracy przy produkcji mebli na wymiar. Mile widziane doświadczenie. Skrzypne tel. 790537408
  Tel.: 790537408
 • SPRZEDAŻ | tv, agd, komputery
  Sprzedam LODÓWKO-ZAMRAŻARKĘ dużą, podłużną, oszkloną, na oscypki i inne przetwory, 2.200 zł. 725 071 681.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia na dłużej, nowo wybudowany DOMEK 35 m2 (duży salon, aneks kuchenny, łazienka, kominek). Prąd, woda, odpady, kanalizacja są wliczone w czynsz - 1800 zł/miesięcznie. Miejsce spokojne i widokowe - Szaflary. 668 774 208.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Zakopane Krupówki do sprzedania lokal handlowy 50m2 plus 2 mieszkanie bezpośrednio na Krupówkach 660797241 b12.pl.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam BACÓWKĘ, nowo wybudowaną na Sralówkach. 515 503 494.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • PRACA | dam
  Firma Drewnex Sp. z o.o. w Spytkowicach zatrudni KSIĘGOWĄ. 692 193 449.
 • USŁUGI | budowlane
  KLIMATYZACJA. Oferuje dobór i montaż klimatyzacji a także automatykę kotłowni, ogrzewania. Zapraszam do skorzystania z darmowej wyceny. 504163439 biuro@majerczyk.pl
  Tel.: 504163439
 • USŁUGI | inne
  LASTRYKO Odnawianie516747535.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  BMW 320D, E91, 2007, srebrny, lekko uszkodzony przód. +48604598041 po 18-ej.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy OSÓB DO PRACY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM na stanowiska: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, OBSŁUGA BARU MLECZNEGO, KELNER/-KA. Zakopane - 600 035 080, 600 035 355.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam 2 HEKTARY POLA. 505 429 375.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DO SPRZEDANIA MIESZKANIA W ZAKOPANEM - 607 506 428.
 • USŁUGI | budowlane
  Remonty-Wykończenia/Hydroizolacje budynków. 794 964 176 kacper.piczura@gmail.com
  Tel.: 794
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia LOKAL 50 m2 (pod zakład fryzjerski lub pod inna działalność) oraz LOKAL 25 m2 - I piętro - Łapsze Niżne, Delikatesy "Centrum". 504 230 942.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  PROJEKTANT - INŻYNIERIA ŚRODOWISKA. Osoba po inżynierii środowiska do projektowania w CAD i organizacji budów w branży wodno-ściekowej. Może być bez doświadczenia. Tel 182665928
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię Działkę widokową w Kościelisku. 600404554 grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 600404554
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • PRACA | dam
  PRACA W PENSJONACIE z zamieszkaniem. 601 661 661.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-07-13 08:59 Dziś znowu ostrzeżenia przed burzami 2024-07-13 08:03 Żeglarskie zawody na Jeziorze Czorsztyńskim o Puchar KS Wiaterni 2024-07-12 22:40 Warto trzymać odległość 2 2024-07-12 22:15 Popularny szlak na Babią Górę będzie zamknięty 2024-07-12 21:44 Znów samochody między rogatkami i to aż dwa! (WIDEO) 3 2024-07-12 21:18 Senator z Podhala odpycha 10-latkę (WIDEO) 11 2024-07-12 21:00 Scena już prawie gotowa. W sobotę na Równi Krupowej zaśpiewa Doda (WIDEO) 2 2024-07-12 20:00 Flisacy się szkolą 1 2024-07-12 19:30 GOPR organizuje kurs jaskiniowy dla początkujących. Ostatnie miejsca 2024-07-12 18:59 Piękne, zabytkowe auta. Jednym z nich jeździł podobno Elvis, a może Beatlesi (WIDEO) 2024-07-12 18:30 Turysta ukąszony przez owada 2024-07-12 18:00 Najlepsi z najlepszych uczniowie z Gminy Poronin zostali nagrodzeni 2024-07-12 17:00 Szarotki mają nowego prezesa - nie jest specem od hokeja tylko od finansów 2024-07-12 16:51 Lato z Radiem i Telewizją Polską - informacje dla widzów 3 2024-07-12 16:00 W Niedzicy pławimy się w jeziorze legalnie i bezpiecznie 4 2024-07-12 15:30 Schronili się w goprówce 2 2024-07-12 15:00 Pomagamy pogorzelcom z Nowego Bystrego. Jest Zrzutka 2024-07-12 14:38 Utrudnienia w rejonie Drogi do Olczy 2024-07-12 14:30 Koncert finałowy Warsztatów Muzycznych 2024-07-12 14:27 Wypadek rowerzysty na Drodze Pienińskiej 2 2024-07-12 14:00 Na ludźmierskiej drogowcy układają kolejną warstwę asfaltu. Ostatnią! 2024-07-12 13:00 Spotkanie z niepylakiem apollo i życie nad przepaścią 1 2024-07-12 12:39 Piknik na kole, a właściwie... na dwóch kołach 2024-07-12 12:00 Co robić w weekend w Zakopanem? 2024-07-12 11:30 Turyści ruszyli pod Tatry, zakopianka korkuje się już w kilku miejscach 2024-07-12 10:57 Znów mogą być burze z silnym wiatrem i ulewnym deszczem 2024-07-12 10:30 Amerykańska saga z Kevinem Costnerem. Mamy dla Was bilety 2024-07-12 10:21 Dziś zamkną drogę! Rusza wyścig kolarski. Sprawdźcie kiedy! 2024-07-12 10:00 Brodka, Bryska, Kordan. Pozytywna muzyczna energia 2024-07-12 09:59 Twarda woda - co to jest i jak z nią walczyć? 2024-07-12 09:57 Wybór odpowiedniej maszyny do popcornu. Kompletny przewodnik 2024-07-12 09:00 Betonoza daje się we znaki 11 2024-07-12 08:00 Góry tańsze niż morze 2024-07-11 22:20 Szczegóły tragedii w Mąkowej Dolinie. W akcji ratunkowej brał udział też śmigłowiec TOPR 2024-07-11 21:34 Strażnicy i policjanci zatrzymali kierowcę z Kuwejtu, który jeździł po Krupówkach 20 2024-07-11 21:00 Autami terenowymi wybrali się do parku narodowego na borówki 2 2024-07-11 19:02 Błotna lawina spadła na schron w Tatrach. Nie żyją dwie turystki (WIDEO) 2 2024-07-11 19:00 Zjazd Karpacki z przeglądem banderii, konferencją i koncertami (WIDEO) 2024-07-11 18:46 Przeszliśmy dla was przez całe Krupówki, z dołu do góry (WIDEO) 1 2024-07-11 18:06 Śmiertelny wypadek w Tatrach (WIDEO) 2024-07-11 18:00 Taki grzybek wyrósł na trawniku. Czy policja tego nie widzi? 7 2024-07-11 18:00 Budowa domu wielofunkcyjnego, mury rosną powoli, ciągle potrzeba wsparcia 1 2024-07-11 17:18 Zlot staruszków na czterech kołach, a każdy piękny i pełny życia 2024-07-11 16:47 8. Puchar Pienin im. Bronisława Warusia (WIDEO) 1 2024-07-11 16:30 Nietypowy patrol na pienińskich szlakach 3 2024-07-11 16:29 Pani Joanna poparzona w pożarze. Potrzebuje Waszej pomocy (WIDEO) 2024-07-11 15:28 Kayah na Jarmarku Podhalańskim (WIDEO) 2024-07-11 14:30 Za gorąco by pracować - burmistrz odprawia urzędników do domu 6 2024-07-11 13:48 Ulewy, gradobicia i burze przechodzą przez Podhale (WIDEO) 2024-07-11 13:29 Już wiemy, kto będzie sekretarzem w urzędzie miasta, z zawodu jest geodetą 4
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-07-13 08:51 1. Bez zaskoczenia ... niestety, podpisuję się obiema rękami pod całym wpisem. 2024-07-13 08:50 2. Fajna woda wprost z szamb 2024-07-13 08:07 3. Cham i prostak zapomniał że jest w senacie dla ludzi jak się go o coś pyta to powinien odpowiadać no ale fuc pokazał więc pachołek powtarza 2024-07-13 07:53 4. Za siedzenie na zderzaku i nie trzymanie odległości powinno być 20 pkt karnych. Niech Policja mocno to pilnuje!!! W krajach zachodnich Policja łapie za takie coś i jet bezpieczniej. U nas pełno rajdowców wiecznie spóźnionych 2024-07-13 07:50 5. Ale brak kultury osobistej. Jak dla mnie to przekreślony senator 2024-07-13 07:41 6. W Kluszkowcach? Ktoś chyba musiałby  być przy niezdrowych zmysłach aby badać tam wodę. Wylot z oczyszczalni robi swoje. 2024-07-13 07:41 7. Dobrze, że Państwo zamieściliście tę informację tu, na Podhalu. Dobrze, że można w "pełnej krasie" zobaczyć zachowanie pisowskiego senatora Hamerskiego, który, nawiasem mówiąc, tu też nigdy nie słynął z kultury zachowania... za to słynął z buty, pychy i parcia do władzy i zaszczytów okraszonych niezłą kasą. A teraz i jego - senatora Hamerskiego i jego "prezesa" J. Kaczyńskiego zachowanie wobec tej dziewczynki najlepiej pokazują kim są dla nich, pisowców przy władzy, zwykli ludzie - NIKIM. Kolejne dowody pisowskiego chamstwa i hipokryzji - gęby wycierane religijnymi frazesami, rąsie i oczęta wznoszone ku niebu, gdy w pierwszych szeregach na religijnych uroczystościach są witani niemal jak bogowie, ale gdy realnie mają do czynienia z innym, zwykłym człowiekiem, mniejszym, z racji na wiek, bo nie godność ludzką, to wychodzi z nich ich "prawo i sprawiedliwość" i obłuda wcześniejszych gadek o szacunku dla suwerena... I jeszcze jedno, tak samo przykre, jak zachowanie panów Hamerskiego i Kaczyńskiego - po niektórych wcześniejszych komentarzach widać, że niestety takie chamstwo ma się wciąż dobrze i ma swoich zwolenników... Oby spotykali w swoim życiu jak najwięcej takich osób jak oni i tak przez nich byli traktowani - przecież to im się podoba. 2024-07-13 07:24 8. Buractwo, pogarda , przedmiotowe traktowanie dzieci to wspólna cecha pisowców, ten typ tak ma. 2024-07-13 07:11 9. Typowy przedstawiciel PiS. Wstyd dla Podhala. Zacofane Podhale wybrało swojego przedstawiciela. 2024-07-13 07:00 10. No niesamowita historia.....
2024-06-22 16:50 1. Dobrze że wreszcie jest. Ale to i tak o ponad 30 lat za późno. I o to mam pretensje do władz Zakopanego, wszystkich od 1989 roku. 2024-06-10 21:44 2. Super impreza, moje gratulacje. Szkoda tylko że osoba która Wam tyle pomogła została przez was pominięta. Nawet nie usłyszałem od Was dla Pana M G słowa dziękujemy. 2024-05-19 18:55 3. Czyli zaczyna się jazda " bez trzymanki"_ kilku Radnych jest z poprzedniego wyboru ( nic nie robili ) nowi dużo obiecują. Nie wiadomo jakich zastępców będzie miał Burmistrz ( Pani od żółtych wstążek) odpadła...... 2024-04-22 15:13 4. Tutaj można się wiele dowiedzieć o naszym świecie i przyszłości. Super! 2024-04-21 22:36 5. Dlaczego nie piszecie o hejcie jaki sąsiedzi wyrzygują na organizatorów tej inwestycji? Grupa sąsiadów brnie w zaparte, skargi, blokady, pisma, w żaden sposób nieuzasadnione. Może nagłośnienie ich zachowania przywróci im poczucie przyzwoitości i serdeczności wobec osób którym los nie oszczedził kalectwa? 2024-04-05 23:21 6. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 23:11 7. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 07:05 8. BRAWO WY !!! 2024-03-29 17:19 9. Ja się pytam jaką partię ten pan reprezentuje?Nazwa komitetu nic nie mówi. 2024-03-14 18:58 10. I to jest miś a nie jakosi cepersko podróba!
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy


REKLAMA


Pożegnania

FILMY TP