Reklama

2024-06-25 19:30:57

Nowy Targ

Miasto zanieczyszczone hałasem - problemy z każdej strony

Hej, co za hałas! - krzyczą mieszkańcy, a problem dostrzegają radni. I wzywają przedstawiciela aeroklubu na dywanik, a do GDDKiA będą słać apele.

“Zanieczyszczenie hałasem” to jeden z punktów poniedziałkowej Komisji Inwestycji, Ładu Przestrzennego i Ochrony Środowiska. Zarzuty odpierał Marek Lijewski, dyrektor nowotarskiego lotniska, a z czasem w sukurs przyszła mu radna Katarzyna Wójcik, instruktorka skoków spadochronowych.

Problem jest podnoszony od dawna, choć skarżący się mieszkańcy przekonują, że w ostatnich latach się nasilił. Choć dyrektor udowadnia, że jest odwrotnie. I przedstawia całą listę działań, które mają pomóc w rozwiązaniu problemu.

Start odsuwany

Niestety, starty i lądowania zależą od kierunku wiatru. Wprowadziliśmy procedury dla pilotów, by pierwszy  zakręt po starcie robić nie wcześniej niż na wysokości ponad 150 metrów. Staramy się też przesunąć początek drogi startowej jak najbardziej na wschód by jak najbardziej oddalić się od zabudowań. Samo lądowanie jest mniejszym problemem, bo odbywa się na zdławionym silniku - przekonuje Marek Lijewski.
Jak sam przyznaje, najwięcej problemów sprawia samolot używany przez skoczków. Ma on silnik turbinowy generujący większy hałas. Stąd jego miejsce startu ma być odsuwane maksymalnie na wschód.

Innym problemem, na który zwracają uwagę mieszkańcy, są loty nocne. Tych nie da się uniknąć jeśli - tak jak w Nowym Targu - prowadzone są loty szkoleniowe na licencję pilota. Te mają się kończyć przed godz. 22. Jednak nastręcza to pewne kłopoty związane z bezpieczeństwem. By wyrabiać się o czasie, trzeba zrezygnować z nocnych lotów latem, kiedy zmrok zapada najpóźniej. Loty takie mają odbywać się późną jesienią. - Wówczas jednak często zalegają mgły i latanie staje się niebezpieczne, ale decydujemy się na to, by ograniczyć uciążliwości dla mieszkańców - przyznaje marek Lijewski. 

Wojsko ćwiczy

Najwięcej narzekań pojawia się podczas szkoleń wojskowych odbywających się dla jednostek specjalnych. Wówczas na lotnisku w Nowym Targu lądują ciężkie śmigłowce. Odbywają się też skoki spadochronowe, także w godzinach nocnych. 
Wojsko nie zdradza nam swoich planów, będziemy naciskać, by maksymalnie ograniczyć ilość lotów po godz. 22. Mają zakaz lotów nad miastem. Ale to jedyne w Polsce lotnisk, gdzie mogą ćwiczyć latanie w terenach górskich - zauważa dyrektor.

Maciej Tokarz, przewodniczący komisji odczytał listy od mieszkańców,  którzy skarżą się na lotniskowy hałas. - Ludzie mają różną  wrażliwość i trzeba brać to pod uwagę. Sam pamiętam jak o drugiej w nocy przeleciały śmigłowce, to w mieszkaniu wszystko się trzęsło - wspomina przypadek z czasu wkrótce po wybuchu wojny na Ukrainie.

Bywało gorzej

Katarzyna wójcik wzięła w obronę włodarzy lotniska przekonując, że sytuacja się systematycznie poprawia. - Samolot wynoszący skoczków musi nabrać wysokości, stąd są robione kręgi, ale to się nie dzieje nad miastem. Przed laty, gdy  mieściła się tu Centralna Szkoła Spadochronowa samoloty AN-2 były dużo głośniejsze a i lotów było znacznie więcej. Teraz nasz samolot ma wymienione łopaty na cichsze. To nie jest żadna złośliwość, eliminowane są czynniki szkodliwe - zapewnia.

Dużo większym problemem jest hałas ciągły, jak choćby crossy czy ruchliwa ulica. A jeśli chodzi o wojsko, to przecież muszą gdzieś ćwiczyć. I nawet jeśliby to było i dziesięć razy w roku to dla własnego bezpieczeństwa - trzeba im na to pozwolić - przekonuje radny Szymon Fatla.
Podobnego zdania jest Danuta Szokalska-Stefaniak dodając, że czasy są niebezpieczne a ryzyko wojny realne.
Życie w tym mieście to gehenna, zauważył jedynie poirytowany Józef Knap, mieszkaniec ul. Kopernika, wychodząc z obrad.

Niewyciszona zakopianka

Pełna zgoda zapanowała na sali, gdy doszło do dyskusji nad brakiem ekranów akustycznych na powstającej nowej zakopiance. O sprawie pisaliśmy wielokrotnie. Chodzi o to, że na odcinku przechodzącym w pobliżu dwóch osiedli - Na Skarpie i Bór zabrakło ekranów akustycznych. Mieszkańcy obawiają się  hałasu, a inwestor czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad tłumaczy to faktem, że wyniki badań nie dały podstaw do takiego montażu. 

- Ale ja mam mieszkanie dokładnie 48 metrów od tej "autostrady". Już teraz, gdy przejeżdża jedna ciężarówka po budowanej drodze, to nie idzie wytrzymać  - denerwuje się jeden z mieszkańców os. Bór.  

Wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek przekonuje, że będzie chciał wywalczyć ekrany. - Gdzie indziej przecież zakładają ekrany, gdy droga  przechodzi obok dwóch domów, a tu mamy  dwa osiedla! Nawet jeśli nie teraz, to w przyszłości to powinno byc zrealizowane.

Co to znaczy owo określenie "nie teraz"  wyjaśnił Janusz Dzioboń z  referatu drogownictwa. Wprowadzenie w tym momencie zmian w projekcie oznaczałoby opóźnienie oddania zakopianki o rok czy dwa, bo konieczne byłoby od nowa staranie się o zgodę na realizację  inwestycji (tzw. ZRID). A tymczasem  otwarcie zaplanowane jest już na początek października. 

- Nie możemy czekać na otwarcie i przeprowadzane nowe badania hałasu. Przecież  ludzie mieszkają tam na co dzień. My musimy dbać o mieszkańców - przekonuje radna Ewa Pawlikowska.

Dyskusja zakończyła się przegłosowaniem apelu do burmistrza, by ten wpłynął na inwestora. Co do tego wszyscy byli jednomyślni.

fig 

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
lotnik 2024-06-27 08:34:21
"Życie w tym mieście to gehenna, zauważył jedynie poirytowany Józef Knap, mieszkaniec ul. Kopernika, wychodząc z obrad" ....czy to ten sam Pan który sprzedaje quady, które niszczą nam okoliczne Gorce i zatruwają hałasem ciszę ? I ten sam którego stoisko można spotkać na każdym Pikniku Lotniczym a jego logotyp jest w gronie partnerów imprezy? To ja nie ma więcej pytań...
MM 2024-06-26 15:19:04
Zbliża się Piknik Lotniczy - okazja do tego by Aeroklub przede wszystkim i Burmistrz w drugiej kolejności pokazali jak szanuje mieszkańców Nowego Targu. Czy zaproszenie goście podobnie jak notariusze będą uprawiać samowolkę bez poszanowania mieszkańców i ich prawa do spokoju nad głową? Czy będą latać nad blokowiskami ku uciesze garstki tych co nie potrafią wytrzymać bez huku samolotów i obrażania innych w Internecie? A może uszanują to, że są tu właśnie -tylko GOŚĆMI? To będzie świetna okazja by po Komisji i zaznaczeniu problemu sprawdzić czy ktoś w ogóle traktuje to miasto i ich mieszkańców poważnie, czy chodzi tylko o biznes, turystykę i patologicznie rozumiany "rozwój miasta" - rozumiany jako zgoda na samowolę dowolnego typu "gości" byleby płacili i traktowanie bez szacunku tego co jest prawdziwą wartością tego miasta i jego istotą - MIESZKAŃCÓW.
mamy 2024-06-26 09:33:32
a ja mieszkam na szaflarskiej w miejscu gdzie nad głową przelatują samoloty i UWIELBIAM TO a najbardziej nocą , ten dźwięk jest fantastyczny , natomiast NIE CIERPIĘ jak pies Pana Knapa chodzący luzem zajmuje cały chodnik że człowiek nie może spokojnie przejść
Mieszkaniec 2024-06-26 08:30:23
Wreszcie coś się dzieje w sprawie hałasu w Nowym Targu - jest szansa na to by miasto ponownie stało się miastem a nie przednóżkiem/pasem startowym lotniska. Brawo dla Radnych za odwagę poruszenia tematu! Ważne że zostało wskazane w artykule powiązanie niektórych osób z UM z biznesem i zaciekłe "przychodzących w sukurs" swojego ogródka kosztem mieszkańców. Coraz jaśniejszym staje się dlaczego dbanie o normalne warunki życia mieszańców napotyka tak zaciekły opór.
GT 2024-06-25 20:19:20
Ja bym proponował rury pozatykać motocyklistom i samochodom tuningowanym . A lotnisko ma blisko 100 lat i mieszkańcy budują swe domy blisko lotniska powinni się liczyć z hałasem.
Bober 2024-06-25 20:05:54
Pomieszkali by trochę pod kimś, co się potrafi całymi dniami wyżywać na podłodze z paneli (albo jeszcze gorzej z płytek) położonych na płytach osb bez wyciszenia, to by zmienili zdanie o hałasach z zewnątrz.
 • PRACA | dam
  Restauracja na Krupówkach zatrudni PIZZZERA. 668 404 790, 664 023 298.
 • PRACA | dam
  Biedronka w Nowym Targu poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Kierownik Sklepu i Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/63639/. 222051033 Jeronimo Martins Polska S.A. Biuro Główne ul. Doln klaudia.soja@jeronimo-martins.com
  Tel.: 222051033
 • PRACA | dam
  Biedronka w Jabłonce poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/12517/. 222051033 www.pracawbiedronce.pl
  Tel.: 222051033
 • PRACA | dam
  Biedronka w Lipnicy Wielkiej poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/49546/. 222051033 www.pracawbiedronce.pl
  Tel.: 222051033
 • PRACA | dam
  Biedronka w Zakopanem poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/39069/. Infolinia 222051033 www.pracawbiedronce.pl
 • PRACA | dam
  PRACA Przyjmę osobę do pracy przy produkcji mebli na wymiar. Mile widziane doświadczenie. Skrzypne tel. 790537408
  Tel.: 790537408
 • SPRZEDAŻ | tv, agd, komputery
  Sprzedam LODÓWKO-ZAMRAŻARKĘ dużą, podłużną, oszkloną, na oscypki i inne przetwory, 2.200 zł. 725 071 681.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia na dłużej, nowo wybudowany DOMEK 35 m2 (duży salon, aneks kuchenny, łazienka, kominek). Prąd, woda, odpady, kanalizacja są wliczone w czynsz - 1800 zł/miesięcznie. Miejsce spokojne i widokowe - Szaflary. 668 774 208.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Zakopane Krupówki do sprzedania lokal handlowy 50m2 plus 2 mieszkanie bezpośrednio na Krupówkach 660797241 b12.pl.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam BACÓWKĘ, nowo wybudowaną na Sralówkach. 515 503 494.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • PRACA | dam
  Firma Drewnex Sp. z o.o. w Spytkowicach zatrudni KSIĘGOWĄ. 692 193 449.
 • USŁUGI | budowlane
  KLIMATYZACJA. Oferuje dobór i montaż klimatyzacji a także automatykę kotłowni, ogrzewania. Zapraszam do skorzystania z darmowej wyceny. 504163439 biuro@majerczyk.pl
  Tel.: 504163439
 • USŁUGI | inne
  LASTRYKO Odnawianie516747535.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  BMW 320D, E91, 2007, srebrny, lekko uszkodzony przód. +48604598041 po 18-ej.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy OSÓB DO PRACY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM na stanowiska: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, OBSŁUGA BARU MLECZNEGO, KELNER/-KA. Zakopane - 600 035 080, 600 035 355.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam 2 HEKTARY POLA. 505 429 375.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DO SPRZEDANIA MIESZKANIA W ZAKOPANEM - 607 506 428.
 • USŁUGI | budowlane
  Remonty-Wykończenia/Hydroizolacje budynków. 794 964 176 kacper.piczura@gmail.com
  Tel.: 794
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia LOKAL 50 m2 (pod zakład fryzjerski lub pod inna działalność) oraz LOKAL 25 m2 - I piętro - Łapsze Niżne, Delikatesy "Centrum". 504 230 942.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  PROJEKTANT - INŻYNIERIA ŚRODOWISKA. Osoba po inżynierii środowiska do projektowania w CAD i organizacji budów w branży wodno-ściekowej. Może być bez doświadczenia. Tel 182665928
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię Działkę widokową w Kościelisku. 600404554 grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 600404554
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • PRACA | dam
  PRACA W PENSJONACIE z zamieszkaniem. 601 661 661.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-07-12 22:40 Warto trzymać odległość 2024-07-12 22:15 Popularny szlak na Babią Górę będzie zamknięty 2024-07-12 21:44 Znów samochody między rogatkami i to aż dwa! (WIDEO) 2 2024-07-12 21:18 Senator z Podhala odpycha 10-latkę (WIDEO) 5 2024-07-12 21:00 Scena już prawie gotowa. W sobotę na Równi Krupowej zaśpiewa Doda (WIDEO) 1 2024-07-12 20:00 Flisacy się szkolą 1 2024-07-12 19:30 GOPR organizuje kurs jaskiniowy dla początkujących. Ostatnie miejsca 2024-07-12 18:59 Piękne, zabytkowe auta. Jednym z nich jeździł podobno Elvis, a może Beatlesi (WIDEO) 2024-07-12 18:30 Turysta ukąszony przez owada 2024-07-12 18:00 Najlepsi z najlepszych uczniowie z Gminy Poronin zostali nagrodzeni 2024-07-12 17:00 Szarotki mają nowego prezesa - nie jest specem od hokeja tylko od finansów 2024-07-12 16:51 Lato z Radiem i Telewizją Polską - informacje dla widzów 3 2024-07-12 16:00 W Niedzicy pławimy się w jeziorze legalnie i bezpiecznie 2 2024-07-12 15:30 Schronili się w goprówce 1 2024-07-12 15:00 Pomagamy pogorzelcom z Nowego Bystrego. Jest Zrzutka 2024-07-12 14:38 Utrudnienia w rejonie Drogi do Olczy 2024-07-12 14:30 Koncert finałowy Warsztatów Muzycznych 2024-07-12 14:27 Wypadek rowerzysty na Drodze Pienińskiej 2 2024-07-12 14:00 Na ludźmierskiej drogowcy układają kolejną warstwę asfaltu. Ostatnią! 2024-07-12 13:00 Spotkanie z niepylakiem apollo i życie nad przepaścią 1 2024-07-12 12:39 Piknik na kole, a właściwie... na dwóch kołach 2024-07-12 12:00 Co robić w weekend w Zakopanem? 2024-07-12 11:30 Turyści ruszyli pod Tatry, zakopianka korkuje się już w kilku miejscach 2024-07-12 10:57 Znów mogą być burze z silnym wiatrem i ulewnym deszczem 2024-07-12 10:30 Amerykańska saga z Kevinem Costnerem. Mamy dla Was bilety 2024-07-12 10:21 Dziś zamkną drogę! Rusza wyścig kolarski. Sprawdźcie kiedy! 2024-07-12 10:00 Brodka, Bryska, Kordan. Pozytywna muzyczna energia 2024-07-12 09:59 Twarda woda - co to jest i jak z nią walczyć? 2024-07-12 09:57 Wybór odpowiedniej maszyny do popcornu. Kompletny przewodnik 2024-07-12 09:00 Betonoza daje się we znaki 11 2024-07-12 08:00 Góry tańsze niż morze 2024-07-11 22:20 Szczegóły tragedii w Mąkowej Dolinie. W akcji ratunkowej brał udział też śmigłowiec TOPR 2024-07-11 21:34 Strażnicy i policjanci zatrzymali kierowcę z Kuwejtu, który jeździł po Krupówkach 20 2024-07-11 21:00 Autami terenowymi wybrali się do parku narodowego na borówki 2 2024-07-11 19:02 Błotna lawina spadła na schron w Tatrach. Nie żyją dwie turystki (WIDEO) 2 2024-07-11 19:00 Zjazd Karpacki z przeglądem banderii, konferencją i koncertami (WIDEO) 2024-07-11 18:46 Przeszliśmy dla was przez całe Krupówki, z dołu do góry (WIDEO) 1 2024-07-11 18:06 Śmiertelny wypadek w Tatrach (WIDEO) 2024-07-11 18:00 Taki grzybek wyrósł na trawniku. Czy policja tego nie widzi? 7 2024-07-11 18:00 Budowa domu wielofunkcyjnego, mury rosną powoli, ciągle potrzeba wsparcia 1 2024-07-11 17:18 Zlot staruszków na czterech kołach, a każdy piękny i pełny życia 2024-07-11 16:47 8. Puchar Pienin im. Bronisława Warusia (WIDEO) 1 2024-07-11 16:30 Nietypowy patrol na pienińskich szlakach 3 2024-07-11 16:29 Pani Joanna poparzona w pożarze. Potrzebuje Waszej pomocy (WIDEO) 2024-07-11 15:28 Kayah na Jarmarku Podhalańskim (WIDEO) 2024-07-11 14:30 Za gorąco by pracować - burmistrz odprawia urzędników do domu 6 2024-07-11 13:48 Ulewy, gradobicia i burze przechodzą przez Podhale (WIDEO) 2024-07-11 13:29 Już wiemy, kto będzie sekretarzem w urzędzie miasta, z zawodu jest geodetą 4 2024-07-11 12:30 Nadużywają alkoholu, zachowują się obscenicznie, zaczepiają mieszkańców i turystów 12 2024-07-11 11:34 Najwyższy stopień zagrożenia burzami
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-07-12 22:41 1. Następna Greta Tumberg ,kto to finansuje i kto steruje 2024-07-12 22:27 2. Górale to prostaki dla tego pasuje im mały "wuc", który ich przyciąga jak magnes. 2024-07-12 22:19 3. Mnie uczono za przebrzydłej komuny, że jak nawet nie palą się naprzemiennie czerwone światła i w związku z tym rogatki są podniesione, TO przez przejazd kolejowy nie jedzie się "zderzak w zderzak" oraz przejeżdża się przez torowisko na jednym biegu bez zmiany, najlepiej na biegu 2. Dlaczego na jednym biegu? bo jeżeli silnik zgaśnie, to można opuścić przejazd na akumulatorze. 2024-07-12 22:02 4. Tą sprawą powinien zająć się pięcioletni sędzia! 2024-07-12 21:52 5. To efekt obecnych szkoleń, znak stop nic nie znaczy, na tory wjeżdżają jak do obory, skręt w lewo oni ustawiają się przy prawej krawędzi, za to jak chcą skręcić w prawo to odbijają na lewo jakby za nimi był jeszcze 10 metrów auta. Apel do tzw. posiadaczy: posiadanie prawa jazdy to nie obowiązek tylko przywilej. 2024-07-12 21:44 6. To ja już wolę zenka... 2024-07-12 21:36 7. Ładne miejsce, ale nie plaża, bo tam smród o bród jak w całej tej gminie. Wstyd, że nad tak pięknym jeziorem gmina nie potrafiła w ciągu 20 lat zbudować prawdziwej plaży. 2024-07-12 21:29 8. No i dobrze. Kaczyński też ma racje . Dzieci spać. Dorośli rozmawiają a im nic do tego Co ta gówniara wogóle robi tam gdzie jej ojciec i matka. Kto ją tam wysłał 2024-07-12 21:29 9. Z angielskiego też się powinni podszkolić. 2024-07-12 21:28 10. I bardzo dobrze zrobił.
2024-06-22 16:50 1. Dobrze że wreszcie jest. Ale to i tak o ponad 30 lat za późno. I o to mam pretensje do władz Zakopanego, wszystkich od 1989 roku. 2024-06-10 21:44 2. Super impreza, moje gratulacje. Szkoda tylko że osoba która Wam tyle pomogła została przez was pominięta. Nawet nie usłyszałem od Was dla Pana M G słowa dziękujemy. 2024-05-19 18:55 3. Czyli zaczyna się jazda " bez trzymanki"_ kilku Radnych jest z poprzedniego wyboru ( nic nie robili ) nowi dużo obiecują. Nie wiadomo jakich zastępców będzie miał Burmistrz ( Pani od żółtych wstążek) odpadła...... 2024-04-22 15:13 4. Tutaj można się wiele dowiedzieć o naszym świecie i przyszłości. Super! 2024-04-21 22:36 5. Dlaczego nie piszecie o hejcie jaki sąsiedzi wyrzygują na organizatorów tej inwestycji? Grupa sąsiadów brnie w zaparte, skargi, blokady, pisma, w żaden sposób nieuzasadnione. Może nagłośnienie ich zachowania przywróci im poczucie przyzwoitości i serdeczności wobec osób którym los nie oszczedził kalectwa? 2024-04-05 23:21 6. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 23:11 7. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 07:05 8. BRAWO WY !!! 2024-03-29 17:19 9. Ja się pytam jaką partię ten pan reprezentuje?Nazwa komitetu nic nie mówi. 2024-03-14 18:58 10. I to jest miś a nie jakosi cepersko podróba!
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy


REKLAMA


FILMY TP

Pożegnania