Reklama

2024-07-09 08:15:00

Reportaż

Czy górale jeżdżą elektrykami?

Jest ich niewielu, ale ci, którzy przesiądą się do samochodu elektrycznego, stają się jego ogromnymi fanami.

Józef Stachoń z Zakopanego ma elektryka od roku. Twierdzi, że argumenty ekologiczne i klimatyczne były decydujące przy zakupie. - Ci, którzy jeżdżą elektrykami, ale ładują w domu z gniazdka, nie do końca są ekologiczni. Przecież to energia z węgla - przekonuje góral. - Chyba że ładują z fotowoltaiki, wiatru albo z elektrowni wodnej - dodaje. Sam ma elektrownię wodną w Szaflarach na Białym Dunajcu i tam ładuje swój samochód. Przyznaje jednak, że to drugi z jego pojazdów, elektrykiem jeździ głównie po Podhalu. Samochód ma zasięg 350 km, a on nie korzysta z ładowarek komercyjnych.

Jeżdżę prawie za darmo

Marek Jagoda z Bańskiej Niżnej jest z wykształcenia elektronikiem. Ma dwa elektryki. Z samochodów spalinowych zrezygnował zupełnie w 2019 r. Swoimi elektrykami zjeździł Bułgarię, Chorwację, Węgry, Słowację. W sumie 200 tys. kilometrów. Przystanki na ładowanie co kilkaset kilometrach go nie przerażają. - To kwestia dobrego zaplanowania podróży. Zawsze śpię w hotelu, który mi gwarantuje darmowe ładowanie w nocy - podkreśla. - Nie robię więcej przerw niż inni podczas podróży. Pierwsze ładowanie mam zazwyczaj w Miszkolcu - opowiada.

- To nie tylko kwestie ekologiczne, ale też czysta ekonomia. Jeżdżę prawie za darmo. Przejechałem Bułgarię wzdłuż i wszerz, zrobiłem około trzech tysięcy kilometrów i wydałem 600 zł na ładowanie - mówi. - To też zupełnie inna kultura jazdy, samochód jest cichy. Dla mnie to ważne, bo podczas jazdy słucham muzyki zamiast warczenia silnika - mówi.

Marek Jagoda podkreśla, że odkąd pamięta, w jego głowie był pomysł, aby zacząć podróżować przy użyciu najbardziej uniwersalnego nośnika energii, czyli prądu elektrycznego. Marzył, że kiedyś sam skonstruuje taki pojazd. Zaczął nawet go projektować, ale zajął się potem innym projektem.

Wspomina rok 2009 r., gdy na targach w Genewie zadebiutował pierwszy samochód w pełni elektryczny, czyli Nissan Leaf. - Był to szczyt moich marzeń, aby taki cud techniki mieć - wspomina. Przekonuje, że przeczuwał wtedy, że za 10 lat będzie takim pojazdem jeździł. W rzeczywistości pierwszy elektryk nissan leaf II z baterią 40 KWh stał się jego własnością w 2019 r. - Ludzie się ze mnie na początku śmiali, gdy im mówiłem, czym chcę jeździć - podkreśla.

Dziś ma dwa elektryki - osobowy i dostawczy, który używa w pracy. - Proszę mi powiedzieć, który kierowca spalinowego samochodu może załadować pojazd u klienta? A ja tak właśnie robię - podkreśla. Zawodowo zajmuje się montażem pomp ciepła.

- Jeśli chodzi  o energię elektryczną, która jest potrzebna do ładowania samochodów, to w moim przypadku stanowi to około 80 procent pozyskiwanej energii z instalacji fotowoltaicznej - zaznacza.

Twierdzi, że podróżowanie elektrykiem zmieniło jego życie na spokojniejsze. - Etap samochodu spalinowego w moim życiu dobiegł końca w dniu zakupu pierwszego samochodu elektrycznego - stanowczo podkreśla.

Więcej "za", niż "przeciw"

- Testowałem różne samochody, ponieważ lubię nowinki, wsiadłem też do samochodu elektrycznego. Po przejażdżce nim nie miałem już wątpliwości, że nim będę jeździć - opowiada kolejny nasz rozmówca, który jeździ hyundai kona od trzech lat.  - To bardzo wygodne auto, ciche, ma nieporównywane ze spalinówkami przyspieszenie. Nie ma skrzyni biegów, pamiętania o wymianie oleju - wymienia zalety.

Gdy decydował o zakupie elektryka, kwestie ekologii nie były decydującym argumentem, dziś jednak cieszy się, że jego samochód nie przyczynia się do zatruwania środowiska. Podkreśla, że w domu ma fotowoltaikę, co jeszcze bardziej obniża koszty i jest dodatkowym odciążeniem dla natury i klimatu.

- Na pełnym ładowaniu przejeżdżam nawet do 500 kilometrów, bez problemu docieram i wracam z Krakowa. Jednocześnie przyznaje, że ma drugi tradycyjny samochód, z którego czasem korzysta na dalsze trasy, szczególnie zimą, kiedy bateria szybciej się rozładowuje. - Użytkowanie mnie prawie nie kosztuje, rzadko ładuję na stacjach - podkreśla. Dużym atutem jest to, że elektrykami można w miastach na publicznych parkingach parkować za darmo, można też korzystać np. w Krakowie z "pas busu", co pozwala się szybciej przemieszczać.

Problem - jego zdaniem - pojawia się w zimie, kiedy bateria szybciej się rozładowuje i zamiast 500 km, samochód ma zasięg od 350 do 400 km.

- Nigdy mi się mój samochód nie zepsuł, nie zapalił - jak mnie przestrzegano. Widziałem kilka razy płonące samochody na trasie, ale to nie były elektryki - podkreśla.

Elektryki się na Podhalu nie przyjęły

Od trzech lat elektryczną skodą enyaq jeździ Edward Kuchta, podhalański biznesmen, współwłaściciel Grupy Autoremo. To firma sprzedająca od lat różne marki samochodów, w swojej ofercie ma także elektryki - skody, volkswagena, renault, dacii mazdy czy hyundai.  - Początkowo było większe zainteresowanie elektrykami, bo była przy zakupie bonifikata z ministerstwa ochrony środowiska, koncerny też naciskały na sprzedaż elektryków ze względu na kary emisyjne. - Elektryki nie przyjęły się zbytnio na Podhalu, są droższe niż samochody spalinowe, brakuje jeszcze odpowiedniej ilości ładowarek na trasach - twierdzi. Sam korzysta z samochodu z napędem elektrycznym tylko na miejscu, na trasach nie dalszych niż 150 km. -Tak, żeby na jednym ładowaniu wrócić do domu - tłumaczy. - Zdecydowałem się na ten samochód, głównie z poczucia odpowiedzialności za środowisko. Dlatego też mam w domu fotowoltaikę - podkreśla Edward Kuchta.

W Autoremo sprzedawanych jest niewiele elektryków, to kilka procent w stosunku do wszystkich samochodów, w przypadku hybryd to kilkanaście procent.

Hybrydy idą jak świeże bułeczki


Za to w otwartym w kwietniu zeszłego roku salonie toyoty w Nowym Targu aż 90% wszystkich sprzedanych samochodów to hybrydy. - Toyota jest bardzo proekologiczna, jest prekursorem wprowadzenia i sprzedaży samochodów hybrydowych, które sprzedajemy już ponad 27 lat. Bardzo dbamy o środowisko i jest nam niezmiernie miło, że nasi klienci kupując hybrydy toyoty podążają za nami - mówi Agnieszka Koszecka, szefowa działu sprzedaży samochodów w salonach toyoty w Tarnowie, Nowym Sączu i Nowym Targu. - Z niecierpliwością czekamy na przygotowanie infrastruktury do sprzedaży większej liczby samochodów elektrycznych toyoty, aby jeszcze bardziej zadbać o nasze wspólne środowisko - dodaje.

- Górale boją się elektryków - podkreśla Anna Korczak, doradca ds. sprzedaży w salonie w Nowym Targu. - Kupując samochody pytają przede wszystkim o spalanie, ekonomia jest decydującym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji. My jednak staramy się uświadamiać klientów podczas rozmowy, mówimy też o korzyściach dla środowiska - zaznacza Anna Korczak.

Jak wejdą Chińczyki, sprzedaż elektryków wzrośnie

Elektryki przed pandemią zaczęła w Nowym Targu sprzedawać firma Moto Service Worwa. - Sprzedałem kilka używanych, ale wielkiego zainteresowania nimi jeszcze nie ma - twierdzi Łukasz Worwa, współwłaściciel firmy. Czeka aż wejdą na rynek chińskie elektryki, które będą podobnej jakości, lecz o wiele tańsze, na pewno wtedy zainteresowanie nimi będzie większe. Podstawową przeszkodą obecnie są zbyt wysokie ceny tych aut. Wadą - jego zdaniem - jest słaba bateria, która nie pozwala na jednym ładowaniu daleko dojechać. - Kiedyś z Warszawy przy bardzo trudnych warunkach pogodowych w zimie wracałem na Podhale elektrykiem 13 godzin - opowiada. - Przy dużym mrozie bateria szybko się rozładowuje, kierowca ma do wyboru albo dłużej jechać, albo mieć w samochodzie ciepło - twierdzi. Ten sam problem jest przy włączonej klimatyzacji.

Kłopotliwa jest też zbyt mała sieć ładowarek do elektrycznych samochodów i ich zbyt mała moc.

Za mało ładowarek

W Nowym Targu na sześć ładowarek jest tylko jedna z prądu stałego o dużej mocy - na stacji Circle K. Jeszcze w tym roku ma się pojawić w stolicy Podhala jedna z najszybszych ładowarek w Polsce, a właściwie hub, czyli wielostanowiskowa stacja ładowania aut elektrycznych. Stanie przy firmie Moto Service na ul. Szaflarskiej 156. Pozwoli naładować samochód elektryczny w kilkanaście minut. Będzie też  rozbudowywana ładowarka przy Ruczaju na ul. Ludźmierskiej 32, tam także pojawi się ładowarka prądu stałego o dużej mocy.

W Zakopanem jest  ponad 20 ładowarek, głównie przy pensjonatach i hotelach. Tylko trzy z nich są z prądu stałego, szybkie.  Żeby wiedzieć, gdzie ładowarki są usytuowane, warto ściągnąć sobie na telefon aplikację PlugShare, która pokazuje też, czy konkretna ładowarka jest wolna.   

  Trochę statystyk

Kto na Podhalu jeździ hybrydami? Według sprzedawców to najczęściej prawnicy, lekarze i księża. Kilku z duchownych pod Tatrami ma też elektryki.

Postanowiliśmy w starostwach - nowotarskim i tatrzańskim - sprawdzić, ile jest zarejestrowanych elektryków i samochodów hybrydowych.

W powiecie tatrzańskim na 66 848 wszystkich zarejestrowanych samochodów, pojazdów o napędzie elektrycznym jest obecnie 126, pojazdów o napędzie hybrydowym - 319.

W powiecie nowotarskim na 121 528 zarejestrowanych pojazdów, napęd elektryczny ma 256, hybryd jest - 856.

Warto wiedzieć

Korzystanie ze zgromadzonej w baterii energii do napędzania samochodu umożliwia poruszanie się bez emisji spalin. Właściciele aut elektrycznych podczas jazdy samochodem elektrycznym nie przyczyniają się więc do zwiększenia smogu i emisji gazów cieplarnianych. Przeciwnicy wskazują jednak, że ładowanie baterii jest możliwe dzięki istnieniu elektrowni, z których większość produkuje energię elektryczną przez spalanie paliw kopalnych. Argumentują, że to, czego nie wyemituje do środowiska elektryk, zrobi za niego elektrownia. To jednak mit. Spaliny elektrowni - mimo że szkodliwe - są filtrowane znacznie lepiej niż spaliny produkowane przez silnik samochodowy.

Można zadbać o to, by ładować auto w sposób zupełnie bezemisyjny. Tak dzieje się, gdy korzystamy ze stacji ładowania, w których wykorzystywana jest energia elektryczna wyprodukowana z odnawialnych źródeł.


Beata Zalot

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Gg 2024-07-10 01:19:15
Kuzynka z Jaworzna zapytana o fabrykę Izery najpierw parsknęła śmiechem , a potem zaczęła płakać. Las wyrżnęli, podleśniczy odszedł do kochanki, od trzech lat nic nie rośnie na tym piachu, a córka trzasnęła drzwiami i na zamojszczyźnie doi owce. Kurtyna. Żart.
Bzdury 2024-07-09 21:45:08
Ściema jak z dopłatą do rowerow elektrycznych, czyli rower elektryczny ładowany węglem jest bardziej eko niż normalny.
GT 2024-07-09 18:45:13
A to dzisiaj nie @PO jechałeś tymi dwoma samochodami na protest w obronie księdza salcesona po którego to bodnarowcy wtargnęli do pokoju hotelowego ,i siłą wyciągnęli z objęć kochanki którą to namaszczał swoimi świętymi olejami. A teraz w więzieniu go bestialsko torturują .
Cyklista 2024-07-09 18:10:39
deficycie umysłowy! wypocin nie czytam dokładnie! wy kołtuny rozsiewaliście też newsy z republiki, iż Polskę mają zalać mocno zużyte wiatraczki z niemiec
xxx 2024-07-09 18:06:09
#Cyklista - przecież pisałem, że elektryka kupię za 20 lat. Najpewniej od Chińczyka, całkiem możliwe, że będzie to Izera :):):):) W końcu tylko taki sens jest tej marki :):):) A Tusk jak UE na ten deal pozwoli całkiem dobrze kombinuje. Byle to latem miało być, a nie zimą, lepszy deal :):):)
tusk platfus 2024-07-09 17:28:56
@jarku ukrywający się pod Cyklistą. Nie jesteś mnie w stanie obrazić, zbyt prymitywny i za płytki jesteś. Dowód: nawet nie ogarnąłeś tego, że pisałam o używanych samochodach elektrycznych, sprowadzanych z Niemiec, do których mają być dopłaty.
Moderatora wzywam, aby traktował wszystkich równo, i albo pozwalał na bluzgi wszystkim i pod adresem wszystkich, albo....
Cyklista 2024-07-09 17:14:56
@xxx, pewnie kupiłeś autko wyprodukowane w tej fabryce samochodów elektrycznych, którą morawiecki wybudował, a prąd masz z tej elektrowni, którą pis w Ostrołęce wybudował i zaraz później zburzył
PO jadłem szczaw i mirabelki 2024-07-09 14:01:42
GT, świetnie się składa, Właśnie sobię kupie Izerę -pierwsze już jeżdżą po Szwecji. Przecież Tusk mi obiecał 60 tysi z sPO datku , a i za akademik dziecku nie musze płacić. No dobra, musze, ale tylko 1 zł.
Z miski ryzu Morawieckiego kupiłem dwa samochody, dom i jeźdizłem na wakacje. taka to bidna micha ryżu była.
Tymczasem PO czekamy do jesieni. Zobaczymy, jak ci PO zwalniani grupowo będa się do siebie nuyśmiechać. I ile samochodów nakupią. Choćby tych najtańszych, z niemieckich szrotów.
Cyklista 2024-07-09 13:45:52
@platfusie pisowski szrota to masz, ale swojego guru! jakie by nie były, ale były! ale nie! bo krowy przestaną się doić no i panią ministre moskwę mogłoby śmigło uderzyć w głowę
xxx 2024-07-09 13:10:28
#Cyklista - dzięki UE i Tuskowi Ukraina będzie miała pół tańszy prąd. Pół tańszy, bo bez opłat ETS za to z węgla. Tak, że ten, no ...
I dalej mi nic nie wiadomo o urządzeniach, które będą kompensować cykliczność produkcji OZE. I bardzo mnie bawi, że prąd z atomu też nie będzie tani, bo trzeba "odkuć projekt". Ehhhh, jakby Gierek postawił z 5 atomówek to by było ... :):):):) Komuna robiła i zbankrutowała, a nam się nic nie opłaca.
Co mnie obchodzi skąd jest prąd ? Kupiłem auto, a nie elektrownię. Czyżbym jednak miał kupić auto i zapłacić za elektrownię ? I postawić PV i wymienić kocioł na PC. Życzę wysokich zarobków :):):)
Bober 2024-07-09 12:10:38
Te filtry na kominach elektrowni, to rzeczywiście lepiej wyłapują ale pyły. I być może agresywne gazy, które tworzą później kwaśne deszcze. Natomiast (jak każdy filtr) są bezradne wobec masowego produktu spalania, czyli CO2.

I teraz warto by wiedzieć, co ma mniejszy ślad węglowy. Niestety trudno o rzetelne podsumowania. Być może dlatego, że wpływa tu wiele wysokozmiennych czynników. Albo stoją za tym zbyt duże pieniądze...

Prawdopodobnie ekonomiczna spalinówka będzie jednak lepsza pod tym względem od korzystania z elektrowni węglowej.
tusk platfus 2024-07-09 12:08:33
Niemcy znaleźli szrot na swoje zużyte złomy. brawo polaczki
Cyklista 2024-07-09 11:25:33
dzięki pisowi w Polsce jest ponad 60% prądu z węgla, a więc śmiało możemy powiedzieć, iż samochody elektryczne w Polsce są na węgiel
666 2024-07-09 10:32:14
Jedna wielka ściema jak stref czystego transportu, prosty przykład jeśli będę jeździł wokół strefy kopcacym dieslem to mam nadzieję że dużym się tam nie przrdostanie.
robo 2024-07-09 10:27:27
A ja przejeżdzam 3000 km za 900 zł , tyle ,że moje auto jest pięć razy tańsze , i nie musi ulec kasacji po byle kolizji , naprawiam go kilkanaście razy taniej i jeszcze odsprzedam w cenie . Ja do BUłgarii jade dzień a nie trzy dni , Miszkolc przejeżdzam z marszu . Niemcy już pojedli elektryków ,fabryki ograniczają produkcje , Polak nadal głupi to kupi . A muzyki słucham w kwadro lub filharmonii
GT 2024-07-09 10:20:59
Górale jeżdżą tymi, " Izerami marzeniem Polaków" co Morawiecki naobiecywał , ale jedynie co obiecał i spełnił to miska ryżu.
xxx 2024-07-09 10:02:16
Auta elektryczne dziś to to samo co komórki 25 lat temu. Była cegła z walizką, bogaci kupowali, szpan był. Dziś każdy jakiś tam telefon ma, kosztuje to w miarę i cześć. Ja sobie poczekam 20 lat jak dożyję. Chamstwem producentów jest np żadanie 75 tys za wymianę popsutego silnika w takim eTronie (kanał warsztatowy YT). Ja mam uprawiać socjalizm i ekologię, ale producentowi ma się zgadzać. Dlatego będzie tylko drożej do czasu opracowania lepszych rozwiązań. Co w konsekwencji doprowadzi do postarzania parku samochodowego. Jedyna nadzieja w Chińczykach. Kolejno nikt nie mówi o wpływie na baterie z częstego korzystania z ładowarek dużej mocy - degradacja. Mało kto mówi, że do kręcenia się "wokół komina" ładuje się do 80%, a na trasy 100%. Trzeba dbać o baterie. Nie bardzo jest jak skontrolować stan baterii w aucie używanym, trochę takie kupowanie na wiarę, a to komponent w używce stanowiący 30-40% ceny. Na dziś tylko hybryda i to raczej Toyoty.

Cały ten interes dla Kowalskiego dziś ma niewielki sens: cena, ładowarki, serwis, części, rynek wtórny itd. Ale jeśli będzie analogia do komórek to czemu nie. Jeśli ...
And 2024-07-09 09:37:21
Jak czytam, to hybrydami i elektrykami jeżdżą ci co najbardziej "szczygą" ludzi a duchowni za opowiadanie bajek.
Ernie 2024-07-09 09:23:55
Pani redaktor nie pokazała całego kontekstu korzystania z aut elektrycznych.
Elektryki będą przyszłością motoryzacji - kiedy uda się rozwiązać problem baterii. Nie tylko zasięgu ale również technologii a co za tym idzie emisji i zanieczyszczeń związanych z ich produkcją i utylizacją.
Może zatem warto uzupełnić artykuł o badania dotyczące śladu węglowego (i nie tylko) związanego z wyprodukowaniem auta elektrycznego i spalinowego - to dzisiaj zmienia obraz "ekologiczności" aut elektrycznych na ich niekorzyść. Może - w przypadku auta elektrycznego - emisje są mniejsze w samej eksploatacji - ale znacznie większe w produkcji. A co z ceną odkupu kilkuletniego elektryka ze zużytą baterią?
H 2024-07-09 09:16:48
Średnio żywotność baterii to 8 do 10 lat max. Mam 24 letnie auto V6 z Lpg czyli przeżyło już trzy elektryki. Kto tu jest bardziej eko ?
Yaya 2024-07-09 09:11:54
"Nie trzeba pamiętać o wymianie oleju" no rzeczywiście raz w roku to duży problem, trzeba sobie kartę na lodówce przykleić.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam DOM JEDNORODZINNY - centrum Nowego Targu. 575 567 874.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy REZYDENTA/REZYDENTKI do obsługi nowoczesnych apartamentów w Zakopanem. Oferujemy stabilne zatrudnienie oraz atrakcyjne wynagrodzenie. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem +48 666 522 367.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Szczeniaki Shih tzu z rodowodem. 730 519 594.
 • PRACA | dam
  Aparthotel Renesans w Zakopanem poszukuje kandydatów na stanowisko KELNER/BARMAN. Stabilna praca w nowo otwartym Obiekcie. Zgłoszenia prosimy kierować na adres: restauracja@renesans.pl lub tel. 573676102.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  KOZA DOJNA - 783 575 415
 • PRACA | dam
  REMONT DACHU. Zlecę wykonanie remontu dachu polegającego na wymianie gontu drewnianego na blachę imitującą gont (np. Janosik) wraz z obróbkami. Powierzchnia dachu to około 3000 m2. Celem ustalenia szczegółów i złożenia oferty proszę o kontakt na numer 502732604
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię na stanowisko fryzjer, pełne świadczenia, wysokie zarobki. 600050535 dorotakolasaa@gmail.com
  Tel.: 600050535
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o powierzchni ok. 53.5 m2, również PIWNICA 21 m2. Możliwość połączenia lokali. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Lokal handlowo usługowy 48 m2 -Aleje 3 maja Zakopane Sprzedam 660797241 b12.pl.
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Sprzedam nowego Forda connecta LII kolor szary 3 miejsca z przodu ,hak,bagażnik.Faktura VaT /pełny odpis netto oraz Vat w jednym miesiącu/.Cena 82000 zł /netto/. 601592780 jan_kaczor@wp.pl
  Tel.: 601592780
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI, GONTY - 788 344 233.
 • PRACA | dam
  Biedronka w Nowym Targu poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Kierownik Sklepu i Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/63639/. 222051033 Jeronimo Martins Polska S.A. Biuro Główne ul. Doln klaudia.soja@jeronimo-martins.com
  Tel.: 222051033
 • PRACA | dam
  Biedronka w Jabłonce poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/12517/. 222051033 www.pracawbiedronce.pl
  Tel.: 222051033
 • PRACA | dam
  Biedronka w Lipnicy Wielkiej poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/49546/. 222051033 www.pracawbiedronce.pl
  Tel.: 222051033
 • PRACA | dam
  Biedronka w Zakopanem poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/39069/. Infolinia 222051033 www.pracawbiedronce.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam BACÓWKĘ, nowo wybudowaną na Sralówkach. 515 503 494.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • USŁUGI | budowlane
  KLIMATYZACJA. Oferuje dobór i montaż klimatyzacji a także automatykę kotłowni, ogrzewania. Zapraszam do skorzystania z darmowej wyceny. 504163439 biuro@majerczyk.pl
  Tel.: 504163439
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy OSÓB DO PRACY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM na stanowiska: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, OBSŁUGA BARU MLECZNEGO, KELNER/-KA. Zakopane - 600 035 080, 600 035 355.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam 2 HEKTARY POLA. 505 429 375.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DO SPRZEDANIA MIESZKANIA W ZAKOPANEM - 607 506 428.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię Działkę widokową w Kościelisku. 600404554 grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 600404554
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • PRACA | dam
  PRACA W PENSJONACIE z zamieszkaniem. 601 661 661.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-07-22 12:59 Maska do włosów - jak ją nakładać? 2024-07-22 12:41 Nacinane papiery pakowe - renesans klasycznego materiału w nowoczesnych firmach 2024-07-22 12:21 Fred zaginął na Harendzie, może być też na Bachledach 2024-07-22 12:00 Życie w kruchym szkle wyrzeźbione, czyli twórczość Henryka Trebuni-Tutki 2024-07-22 11:36 Wodniacy na start - Regaty o Puchar Komandora 2024-07-22 11:24 Poważne wypadki taternickie. 30 osób potrzebowało pomocy 2024-07-22 11:18 Czy warto korzystać z pomocy agencji pracy? 2024-07-22 10:59 60 pasażerów zamiast 30 w wagoniku na Kasprowy. Stąd krótsze kolejki 1 2024-07-22 10:49 Porady i inspiracje naturalnej pielęgnacji - za czym warto podążać? 2024-07-22 10:46 Szalunki wielokrotnego użytku vs. jednorazowe - co wybrać? 2024-07-22 10:31 Czy znacie PoSzlaki? 2024-07-22 09:59 Kobieta z głową konia ciągnie wóz. Co się dzieje nad Morskim Okiem? (WIDEO) 10 2024-07-22 09:25 Droga na Toporowej Cyrhli zamknięta na cały dzień 2024-07-22 09:00 Upał upałem, ale ze smogiem walczyć trzeba cały rok 4 2024-07-22 08:00 Ogłoszone - unieważnione. Miejskie przetargi bez finału 2024-07-21 22:00 Znalazły się cztery miliony - kasa wróciła na miejską lokatę 1 2024-07-21 21:30 Rowerem na Hel 2024-07-21 20:42 Poszukiwany właściciel papużki! Ktoś poznaje tego ptaszka? 2024-07-21 20:40 Płonie samochód na ul. Nowotarskiej (WIDEO) 2024-07-21 20:00 Góralskie niebo w gębie - (ZDJĘCIA) 2024-07-21 19:00 Niepełnosprawność może mieć pogodne oblicze (WIDEO) 2 2024-07-21 18:00 Na świętej Marii Magdaleny w Zdroju mamy odpustowy Jarmark (WIDEO) 2024-07-21 17:00 Jarmark z Megitzą w Stolicy Pienin 3 2024-07-21 16:00 Kolejką linową na szczyt Kasprowego w dwie minuty! (WIDEO) 2 2024-07-21 15:00 Ruszyło 49. Poroniańskie Lato, gwiazdą wieczoru będzie Kordian (WIDEO) 2024-07-21 14:30 Tylko dla zuchwałych - na nowotarski Rynek zajadą oldtimery! 2024-07-21 14:00 Ci turyści już trochę przesadzili 28 2024-07-21 13:01 Spadające kamienie przeleciały pomiędzy turystami! (WIEDEO) 5 2024-07-21 12:30 ADSU nad jeziorem 2024-07-21 11:59 To wspaniałe grać swoje utwory w takich wnętrzach przed taką publicznością 1 2024-07-21 11:33 Śleboda na Gronkoiwańskim Święcie 2024-07-21 11:00 Marek Kamiński i jego Bieguny 2024-07-21 10:00 Kto wymyślił taki remont w środku wakacji? Duże utrudnienia na Nowotarskiej w Zakopanem 3 2024-07-21 09:00 Jak mamy dojść do szpitala w Zakopanem w takiej sytuacji? 18 2024-07-21 08:20 Groźny wypadek na chyżniance - próbował ominąć zwierzę 1 2024-07-21 08:00 Mali Maniowianie świętowali 2024-07-20 22:59 Samochód zjechał z drogi i uderzył w dom 2024-07-20 22:11 Sebastian Kawa i Sebastian Kot Lampart przelecieli nad K2 1 2024-07-20 21:40 Świetne wyniki członków klubu KS Wiaterni w Pucharze Podhalańskiego Towarzystwa Żeglarskiego 2024-07-20 21:00 W jedności siła, ale i w otwartości, czyli "Karpacki dom" Andrzeja Gąsienicy Makowskiego (WIDEO) 7 2024-07-20 20:00 Czy widziałeś takie magiczne zjawisko? (WIDEO) 2 2024-07-20 19:00 Jeszcze w wakacje skończy się koszmar kierowców na DK 28 1 2024-07-20 18:00 Tragiczny wypadek w Olzie. Utopił się młody mieszkaniec powiatu tatrzańskiego 3 2024-07-20 17:00 Tragedia pod Czarnym Szczytem w Tatrach. Nie żyje Polski turysta 2024-07-20 16:00 Koniec z lokalną propagandą. Znikną samorządówki 7 2024-07-20 15:45 Piesek odnalazł już swojego opiekuna 1 2024-07-20 15:00 Wielki początek wielkiego festiwalu (ZDJĘCIA) 2024-07-20 14:00 Tak wygląda Droga na Janiołów Wierch w Bukowinie. Urzędnicy nie odpowiadają 5 2024-07-20 13:00 Ratownicy przyjmowali śmigłowiec 2024-07-20 12:05 Jak nie poruszać się po drodze jadąc na hulajnodze (WIDEO) 5
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-07-21 10:33 1. Wieszczu, starosto, góralu honorny, byłeś u steru te wu Andrzeju, starosto tatrzański umiłowany tyś władał nami wyborcami. Niech socjalizmu płomień zapłonie i Polska nigdy niech nie utonie. Już Philipowitz finansów pilnuje i Zakopane nie zbankrutuje. Władza ach władza jak deprawuje. Motłoch dziś władzę u nas sprawuje. Podatki w górę doda zaśpiewa tego kolektyw dziś potrzebuje. 2024-07-15 15:01 2. Pan prezes Zubek jak zwykle w pierwszym szeregu. Parcie na szkło jest... 2024-07-13 22:34 3. Giewont nawet gdyby nie miał foto, to i tak jest najpiękniejszy. 2024-07-13 20:45 4. Jaguś bedzie łolimpiade robić. Toć dośfiadcenie mo. 2024-07-08 21:41 5. Nt to wioska jest przecież 2024-06-22 16:50 6. Dobrze że wreszcie jest. Ale to i tak o ponad 30 lat za późno. I o to mam pretensje do władz Zakopanego, wszystkich od 1989 roku. 2024-06-10 21:44 7. Super impreza, moje gratulacje. Szkoda tylko że osoba która Wam tyle pomogła została przez was pominięta. Nawet nie usłyszałem od Was dla Pana M G słowa dziękujemy. 2024-05-19 18:55 8. Czyli zaczyna się jazda " bez trzymanki"_ kilku Radnych jest z poprzedniego wyboru ( nic nie robili ) nowi dużo obiecują. Nie wiadomo jakich zastępców będzie miał Burmistrz ( Pani od żółtych wstążek) odpadła...... 2024-04-22 15:13 9. Tutaj można się wiele dowiedzieć o naszym świecie i przyszłości. Super! 2024-04-21 22:36 10. Dlaczego nie piszecie o hejcie jaki sąsiedzi wyrzygują na organizatorów tej inwestycji? Grupa sąsiadów brnie w zaparte, skargi, blokady, pisma, w żaden sposób nieuzasadnione. Może nagłośnienie ich zachowania przywróci im poczucie przyzwoitości i serdeczności wobec osób którym los nie oszczedził kalectwa?
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP


REKLAMA


Pożegnania