Reklama

2024-07-09 12:30:46

Czytamy

Ostatni człowiek na Ziemi. Anioł Zagłady. Mamy dla Was książki

Książka "Samotność Anioła Zagłady. Adam" Roberta J. Szmidta swoją premierę miała w 2009 roku. Dziś mamy dla Was wznowienie tego tytułu.

Adam Sawyer to Anioł Zagłady, żołnierz, którego zadaniem, w razie wybuchu wojny, jest odpalenie arsenału nuklearnego USA. Feralnego dla świata dnia przejął właśnie służbę w sterowni ze swoją partnerką Sue. Usiadł w fotelu i uruchomi procedurę sprawdzającą. Po jej zakończeniu światło w sterowni nagle przygasło, a w kolejnym rozbłysku przybrało barwę rubinu. Na ekranie monitora Adama pojawił się rząd szesnastu wielkich i czarnych jak smoła cyfr. Znał ten kod doskonale. Sue siedział obok jak sparaliżowana. Rzucił jej krótko: „Susan! (…) Nie panikuj. Mamy do czynienia z najzwyklejszymi na świecie niezapowiedzianymi manewrami. Nikt nie wyda rozkazu ataku. Musimy tylko uzbroić głowice i przygotować rakiety do ewentualnego startu.” Rzucił okiem na status bazy. „Defcon 2, jeden krok od wojny. Aktywacja wszystkich wyrzutni rakiet, tysiąc pieprzonych głowic najbardziej morderczej broni, jaką znała ludzkość. Od razu w pełnej gotowości bojowej, bez procedur potwierdzania, bez rozkazów zwrotnych. Prosto pod klucz.”

Zgodnie z procedurą przygotowali wszystkie wyrzutnie do odpalenia. Czekali. Widząc, w jakim stanie jest Sue, cały czas przekonywał ją, że to tylko manewry. Jednak nie miał racji. „Odwołanie nie przyszło. Nie minęło dwadzieścia sekund, a wszystkie ekrany ożyły, wypełniając się kolejnymi rzędami cyfr. Defcon 1!” Do silosów popłynęły z powierzchni potwierdzenia celów, kodów dla poszczególnych głowic, na koniec dostali rozkaz natychmiastowego odpalenia.

Sue nie była w stanie użyć „klucza”. Nie chciała skazywać na śmierć milionów, setek milionów ludzi. Adamowi w końcu udało się ją przekonać. Odpalenie zabrało im sześć minut dwadzieścia sekund, ponad trzy minuty dłużej niż zakładał regulamin. Amen, stało się. Wykonali rozkaz. Pozostało tylko obserwować ekran, na którym pojawiły się linie przedstawiające tory nadlatujących rakiet. Na powierzchni nad nimi w tej chwili rozpętywało się piekło. Adam obserwował jednocześnie Sue, monitory i słuchał napływających komunikatów.

„Od północy nadciągnęło kolejne mrowie białych linii. Były jeszcze daleko, docierały dopiero do Cieśniny Hudsona, tylko kilka przekroczyło żółtą linię granicy prowincji Manitoba.” Adam zdębiał – druga fala? Niemożliwe. Usterka systemu? Z głośnika wylewały się kolejne komunikaty: Chicago, jedna kilotona, trineutrono, Chicago  dwie kilotony, nuklearna, Chicago brak klasyfikacji… Wbrew logice i trafieniom w kolejne cele nadal nadawały stacje radiowe. Więc jednak ćwiczenia! I wtedy stało się. Kolejna fala rakiet zbliżała się do północnej granicy Stanów Zjednoczonych, tym razem nieatakowana przez nikogo, bo też czym mieliby ją atakować, skoro wcześniej odpalili wszystkie głowice? Na mapie zaczęły pojawiać się białe cętki eksplozji, stacje radiowe kolejno niknęły z eteru. Pozostał jedynie statyczny, zagłuszający wszystko szum

„Druga fala rosyjskich rakiet trafiała ze stuprocentową skutecznością. Tym razem, zgodnie z moimi przewidywaniami, także okręty podwodne uderzyły na wszystkie cele, od Alaski po Meksyk. Nikt i nic nie mogło im przeszkodzić w dokonaniu dzieła zniszczenia. Wyprztykaliśmy się nawet z custerów. Nadszedł dzień zagłady, już za kilka chwil na całym kontynencie nie będzie nawet jednej żywej bakterii.
Żeby tylko na kontynencie…

Przełączyłem widok na tryb globalny. Nic. Tylko szum. Straciliśmy wszystkie satelity. Spróbowałem przejść na pasmo awaryjne. Dopiero za trzecim razem udało mi się chwycić przekaz. Obraz był zniekształcony i strasznie ziarnisty, ale mimo to wyraźnie poświadczał, że nieliczne urządzenia szpiegowskie umieszczone na najwyższych orbitach, już w przestrzeni kosmicznej, przetrwały tę fazę ataku. Świat był już ślepy i głuchy, lecz my wciąż mogliśmy obserwować jego zagładę.

Z tej odległości nie widziałem szczegółów, jednakże nie były mi one do niczego potrzebne. Po zmianie długości fali Europa zaświeciła bielą od Gibraltaru aż po Kaukaz. Podobnie Chiny, Indie, Bliski Wschód… Nawet niezmierzona pustka Syberii zniknęła pod dziesiątkami opalizujących kręgów. Wyglądało na to, że za naszym przykładem każde mocarstwo odpaliło wszystko, co miało na stanie.”

Chwilę później, sprawdzając procedury przewidziane na taką sytuację, Adam Sawyer przekonał się, że jest również wybrańcem, jednym z nielicznych, którzy taką wojnę przeżyją dzięki programowi „Arka” pozwalającemu na odbudowanie życia na wyjałowionej głowicami trineutronowymi Ziemi. Pierwszym krokiem dla niego i Sue było zejście pod pomieszczenia sterowni, gdzie na jej obsługę czekał kompleks kriogeniczny z dwiema komorami. Za trzy, do pięciu lat warunki unormują się na tyle, że zautomatyzowane elementy programu Arka będą mogły rozpocząć prace nad formowaniem biosfery nowej Ziemi. Po następnych kilku latach, gdy ta faza dobiegnie końca, zostaną obudzeni.

Z kriogenicznego snu wybudził Adama błysk czerwonej lampki alarmowej. Okazało się, że druga komora uległa awarii z powodu braku zasilania, który nastąpił po krytycznym błędzie systemu. W momencie kiedy Adam sprawdzał przyczynę, komora była nieaktywna od szesnastu godzin. Gdy udało mu się ją w końcu otworzyć przekonał się, że tak naprawdę Sue nie żyła znacznie dłużej, niż wspomniane szesnaście godzin. W momencie zamrażania była w ciąży, a komputer nie potrafił poradzić sobie z dziwnymi wynikami, które rejestrował – podwójny rytm pracy serca, podwójny puls. W pierwszym odruchu Adam postanowił skończyć ze sobą, jednak nie wyszło. A skoro ktoś tam na górze zdecydował, że ma żyć, to tak właśnie musiał postąpić. Jednak jedyną szansą na przetrwanie było dla niego dotarcie do Twin Rivers i bunkrów projektu Arka. Tylko trzy tysiące mil w linii prostej. Nie więcej niż tydzień spokojnej jazdy…z rozkładającym się ciałem Sue owiniętym w ponad trzymetrową flagę Stanów Zjednoczonych…

Adam wyruszył w drogę, a jego samotna podróż przez wyludniony kraj stała się zarazem wyprawą w głąb siebie, nieustanną walką z nieubłaganymi siłami natury i najskrytszymi lękami. Czy zdoła jeszcze udźwignąć i to, co czeka go u celu?

UWAGA, KSIĄŻKA!
Od wydawnictwa SKARPA WARSZAWSKA mamy dla Was 2 egzemplarze książki. Po jednym otrzymają osoby, które jako pierwsze wyślą do nas mail dzisiaj, we wtorek 9.07 o godzinie 17 na adres: konkurs@24tp.pl. W treści prosimy podać imię, nazwisko i adres. Tytuł maila: Adam.

POZNAJ AUTORA:
Robert J. Szmidt. Pisarz, tłumacz, redaktor naczelny miesięczników „Video Business”, „PlayStation Plus”, „Science Fiction” oraz „Science Fiction. Fantasy i horror”.

Jest autorem dwudziestu dwóch powieści, dwóch zbiorów opowiadań i jednej encyklopedii. Specjalista od postapokalipsy, nie bez kozery zwany Niszczycielem Światów. W 2003 roku wydał bestsellerową i wznawianą po dziś dzień „Apokalipsę według Pana Jana” (wkrótce na rynku ukaże się szóste wydanie), w której trafnie przewidział wybuch konfliktu w Ukrainie i jego potencjalne konsekwencje. Do tematyki postapokaliptycznej wracał jeszcze nie raz. Do tego gatunku należy również powieść „Samotność Anioła Zagłady” oraz nowele „Ognie w ruinach” „Mały” i „Alpha Team” – pierwszy polski tekst o apokalipsie zombie.

Szmidt jest też autorem kilku tytułów napisanych w ramach międzynarodowego projektu „Uniwersum Metro”, którego twórcą jest Dmitry Glukhovsky. Są to: „Otchłań” (Uniwersum Metro 2033), „Wieża” (Uniwersum Metro 2033) i „Rise”  (Uniwersum Metro 2035). Wspólnie tworzą cykl „Nowa Polska”.

an

 

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
kurr 2024-07-09 15:28:53
Mialkie dziadostwo.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam DOM JEDNORODZINNY - centrum Nowego Targu. 575 567 874.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy REZYDENTA/REZYDENTKI do obsługi nowoczesnych apartamentów w Zakopanem. Oferujemy stabilne zatrudnienie oraz atrakcyjne wynagrodzenie. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem +48 666 522 367.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Szczeniaki Shih tzu z rodowodem. 730 519 594.
 • PRACA | dam
  Aparthotel Renesans w Zakopanem poszukuje kandydatów na stanowisko KELNER/BARMAN. Stabilna praca w nowo otwartym Obiekcie. Zgłoszenia prosimy kierować na adres: restauracja@renesans.pl lub tel. 573676102.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  KOZA DOJNA - 783 575 415
 • PRACA | dam
  REMONT DACHU. Zlecę wykonanie remontu dachu polegającego na wymianie gontu drewnianego na blachę imitującą gont (np. Janosik) wraz z obróbkami. Powierzchnia dachu to około 3000 m2. Celem ustalenia szczegółów i złożenia oferty proszę o kontakt na numer 502732604
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię na stanowisko fryzjer, pełne świadczenia, wysokie zarobki. 600050535 dorotakolasaa@gmail.com
  Tel.: 600050535
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o powierzchni ok. 53.5 m2, również PIWNICA 21 m2. Możliwość połączenia lokali. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Lokal handlowo usługowy 48 m2 -Aleje 3 maja Zakopane Sprzedam 660797241 b12.pl.
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Sprzedam nowego Forda connecta LII kolor szary 3 miejsca z przodu ,hak,bagażnik.Faktura VaT /pełny odpis netto oraz Vat w jednym miesiącu/.Cena 82000 zł /netto/. 601592780 jan_kaczor@wp.pl
  Tel.: 601592780
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI, GONTY - 788 344 233.
 • PRACA | dam
  Biedronka w Nowym Targu poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Kierownik Sklepu i Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/63639/. 222051033 Jeronimo Martins Polska S.A. Biuro Główne ul. Doln klaudia.soja@jeronimo-martins.com
  Tel.: 222051033
 • PRACA | dam
  Biedronka w Jabłonce poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/12517/. 222051033 www.pracawbiedronce.pl
  Tel.: 222051033
 • PRACA | dam
  Biedronka w Lipnicy Wielkiej poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/49546/. 222051033 www.pracawbiedronce.pl
  Tel.: 222051033
 • PRACA | dam
  Biedronka w Zakopanem poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/39069/. Infolinia 222051033 www.pracawbiedronce.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam BACÓWKĘ, nowo wybudowaną na Sralówkach. 515 503 494.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • USŁUGI | budowlane
  KLIMATYZACJA. Oferuje dobór i montaż klimatyzacji a także automatykę kotłowni, ogrzewania. Zapraszam do skorzystania z darmowej wyceny. 504163439 biuro@majerczyk.pl
  Tel.: 504163439
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy OSÓB DO PRACY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM na stanowiska: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, OBSŁUGA BARU MLECZNEGO, KELNER/-KA. Zakopane - 600 035 080, 600 035 355.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam 2 HEKTARY POLA. 505 429 375.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DO SPRZEDANIA MIESZKANIA W ZAKOPANEM - 607 506 428.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię Działkę widokową w Kościelisku. 600404554 grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 600404554
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • PRACA | dam
  PRACA W PENSJONACIE z zamieszkaniem. 601 661 661.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-07-22 13:38 Góralskie Czary 2024-07-22 13:15 Roboty na ul. Nowotarskiej w Zakopanem trzy godziny później 2024-07-22 13:03 Wakacje w Turcji - co trzeba wiedzieć? 2024-07-22 13:00 Mundurowi w sanktuarium czyli święta policji ciąg dalszy 2024-07-22 12:59 Maska do włosów - jak ją nakładać? 2024-07-22 12:41 Nacinane papiery pakowe - renesans klasycznego materiału w nowoczesnych firmach 2024-07-22 12:21 Fred zaginął na Harendzie, może być też na Bachledach 2024-07-22 12:00 Życie w kruchym szkle wyrzeźbione, czyli twórczość Henryka Trebuni-Tutki 2024-07-22 11:36 Wodniacy na start - Regaty o Puchar Komandora 2024-07-22 11:24 Poważne wypadki taternickie. 30 osób potrzebowało pomocy 2024-07-22 11:18 Czy warto korzystać z pomocy agencji pracy? 2024-07-22 10:59 60 pasażerów zamiast 30 w wagoniku na Kasprowy. Stąd krótsze kolejki 2 2024-07-22 10:49 Porady i inspiracje naturalnej pielęgnacji - za czym warto podążać? 2024-07-22 10:46 Szalunki wielokrotnego użytku vs. jednorazowe - co wybrać? 2024-07-22 10:31 Czy znacie PoSzlaki? 1 2024-07-22 09:59 Kobieta z głową konia ciągnie wóz. Co się dzieje nad Morskim Okiem? (WIDEO) 13 2024-07-22 09:25 Droga na Toporowej Cyrhli zamknięta na cały dzień 2024-07-22 09:00 Upał upałem, ale ze smogiem walczyć trzeba cały rok 4 2024-07-22 08:00 Ogłoszone - unieważnione. Miejskie przetargi bez finału 2024-07-21 22:00 Znalazły się cztery miliony - kasa wróciła na miejską lokatę 1 2024-07-21 21:30 Rowerem na Hel 2024-07-21 20:42 Poszukiwany właściciel papużki! Ktoś poznaje tego ptaszka? 2024-07-21 20:40 Płonie samochód na ul. Nowotarskiej (WIDEO) 2024-07-21 20:00 Góralskie niebo w gębie - (ZDJĘCIA) 2024-07-21 19:00 Niepełnosprawność może mieć pogodne oblicze (WIDEO) 2 2024-07-21 18:00 Na świętej Marii Magdaleny w Zdroju mamy odpustowy Jarmark (WIDEO) 2024-07-21 17:00 Jarmark z Megitzą w Stolicy Pienin 3 2024-07-21 16:00 Kolejką linową na szczyt Kasprowego w dwie minuty! (WIDEO) 2 2024-07-21 15:00 Ruszyło 49. Poroniańskie Lato, gwiazdą wieczoru będzie Kordian (WIDEO) 2024-07-21 14:30 Tylko dla zuchwałych - na nowotarski Rynek zajadą oldtimery! 2024-07-21 14:00 Ci turyści już trochę przesadzili 28 2024-07-21 13:01 Spadające kamienie przeleciały pomiędzy turystami! (WIEDEO) 5 2024-07-21 12:30 ADSU nad jeziorem 2024-07-21 11:59 To wspaniałe grać swoje utwory w takich wnętrzach przed taką publicznością 1 2024-07-21 11:33 Śleboda na Gronkoiwańskim Święcie 2024-07-21 11:00 Marek Kamiński i jego Bieguny 2024-07-21 10:00 Kto wymyślił taki remont w środku wakacji? Duże utrudnienia na Nowotarskiej w Zakopanem 3 2024-07-21 09:00 Jak mamy dojść do szpitala w Zakopanem w takiej sytuacji? 18 2024-07-21 08:20 Groźny wypadek na chyżniance - próbował ominąć zwierzę 1 2024-07-21 08:00 Mali Maniowianie świętowali 2024-07-20 22:59 Samochód zjechał z drogi i uderzył w dom 2024-07-20 22:11 Sebastian Kawa i Sebastian Kot Lampart przelecieli nad K2 1 2024-07-20 21:40 Świetne wyniki członków klubu KS Wiaterni w Pucharze Podhalańskiego Towarzystwa Żeglarskiego 2024-07-20 21:00 W jedności siła, ale i w otwartości, czyli "Karpacki dom" Andrzeja Gąsienicy Makowskiego (WIDEO) 7 2024-07-20 20:00 Czy widziałeś takie magiczne zjawisko? (WIDEO) 2 2024-07-20 19:00 Jeszcze w wakacje skończy się koszmar kierowców na DK 28 1 2024-07-20 18:00 Tragiczny wypadek w Olzie. Utopił się młody mieszkaniec powiatu tatrzańskiego 3 2024-07-20 17:00 Tragedia pod Czarnym Szczytem w Tatrach. Nie żyje Polski turysta 2024-07-20 16:00 Koniec z lokalną propagandą. Znikną samorządówki 7 2024-07-20 15:45 Piesek odnalazł już swojego opiekuna 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-07-21 10:33 1. Wieszczu, starosto, góralu honorny, byłeś u steru te wu Andrzeju, starosto tatrzański umiłowany tyś władał nami wyborcami. Niech socjalizmu płomień zapłonie i Polska nigdy niech nie utonie. Już Philipowitz finansów pilnuje i Zakopane nie zbankrutuje. Władza ach władza jak deprawuje. Motłoch dziś władzę u nas sprawuje. Podatki w górę doda zaśpiewa tego kolektyw dziś potrzebuje. 2024-07-15 15:01 2. Pan prezes Zubek jak zwykle w pierwszym szeregu. Parcie na szkło jest... 2024-07-13 22:34 3. Giewont nawet gdyby nie miał foto, to i tak jest najpiękniejszy. 2024-07-13 20:45 4. Jaguś bedzie łolimpiade robić. Toć dośfiadcenie mo. 2024-07-08 21:41 5. Nt to wioska jest przecież 2024-06-22 16:50 6. Dobrze że wreszcie jest. Ale to i tak o ponad 30 lat za późno. I o to mam pretensje do władz Zakopanego, wszystkich od 1989 roku. 2024-06-10 21:44 7. Super impreza, moje gratulacje. Szkoda tylko że osoba która Wam tyle pomogła została przez was pominięta. Nawet nie usłyszałem od Was dla Pana M G słowa dziękujemy. 2024-05-19 18:55 8. Czyli zaczyna się jazda " bez trzymanki"_ kilku Radnych jest z poprzedniego wyboru ( nic nie robili ) nowi dużo obiecują. Nie wiadomo jakich zastępców będzie miał Burmistrz ( Pani od żółtych wstążek) odpadła...... 2024-04-22 15:13 9. Tutaj można się wiele dowiedzieć o naszym świecie i przyszłości. Super! 2024-04-21 22:36 10. Dlaczego nie piszecie o hejcie jaki sąsiedzi wyrzygują na organizatorów tej inwestycji? Grupa sąsiadów brnie w zaparte, skargi, blokady, pisma, w żaden sposób nieuzasadnione. Może nagłośnienie ich zachowania przywróci im poczucie przyzwoitości i serdeczności wobec osób którym los nie oszczedził kalectwa?
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Pożegnania


REKLAMA