2024-07-19 16:00:51

Nowy Targ

Uwaga na przejeździe kolejowym - wszystko się nagrywa

Kierowcy, którzy wjadą między rogatki muszą liczyć się z konsekwencjami.

Warto pamiętać, że przejazd kolejowo-drogowy w Nowym Targu ma zabudowany wideo rejestrator – jest monitorowany. W przypadku zdarzeń na przejeździe, obraz zarejestrowany przez kamery jest analizowany przez upoważnionych do tego pracowników PKP-PLK. Materiał przekazywany jest na Policję. Nagrania z monitoringu udostępniane są także na wniosek policji, w przypadku podejrzenia wykroczenia w zasięgu kamer.

Bezmyślność w korku

Główną przyczyną wydarzeń na tym przejeździe było lekceważenie podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz nie przestrzeganie przepisów  przez kierujących. Przede wszystkim problemem był na tory, pomimo braku możliwości opuszczenia kolejowego przejazdu z powodu korków.

- Po modernizacji przejazdu kolejowo-drogowego w Nowym Targu, wydarzenia w tym miejscu występowały sporadycznie. Niebezpieczne przypadki nasiliły się w ostatnim czasie - zauważa Dorota Szalacha, rzecznik prasowy krakowskiego oddziału PKP-PLK. - Dokładna analiza sytuacji, którą przeprowadziliśmy na całym ciągu ulicy Ludźmierskiej wykazała, że główną przyczyną zwiększenia korków jest ruch wahadłowy z powodu remontu drogi wojewódzkiej. W związku tym, wspólnie ze Strażą Ochrony Kolei, Policją i Zarządem Dróg Wojewódzkich oraz Urzędem Miasta zaproponowaliśmy doraźne rozwiązania, poprawiające płynność ruchu. Ponadto, właśnie dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa, zawnioskowano o zwiększenie patroli SOK, policji oraz zabudowę fotoradarów, dyscyplinujących użytkowników przejazdu - dodaje.

Przed tygodniem, 12 lipca drogowcy zakończyli remont ul. Ludźmierskiej pod węzłem nowej zakopianki i zlikwidowali ruch wahadłowy. Od tego czasu zmniejszyły się korki i nie odnotowano żadnych wydarzeń.

Mówimy i apelujemy

- O zasadach bezpieczeństwa, przestrzeganiu przepisów i skutkach ich łamania mówimy i apelujemy nieustanie. 99% wszystkich wypadków na przejazdach powodują kierowcy, którzy ignorują sygnalizację i zasady bezpieczeństwa. Widzimy potrzebę ciągłej edukacji i przypominania, dlatego intensyfikujemy także nasze działania w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd”. Z każdym kolejnym rokiem rozszerzamy kampanię o nowe elementy - podkreśla Dorota Szalacha.

Nie jeden raz

O kilku przypadkach, gdy samochód utknął między rogatkami pisaliśmy już  na naszych łamach. Niedawno publikowaliśmy film nagrany przez jednego z kierowców, na którym widać było dwa auta zamknięte między szlabanami. Tym, razem skład dojeżdżający do stacji zdążył w porę stanąć. Przypomnijmy, że w czerwcu na przejeździe kolejowym utknął opel. Samochód ustawiony był nieco pod skosem. Pociąg osobowy, wiadomo, że nie zdążył wyhamować... Szczęśliwie nie zahaczył o ustawiony pod skosem samochód. 

Do podobnej sytuacji doszło w tym samym miejscu w połowie kwietnia. Wówczas mieszkanka Czarnego Dunajca wjechała lexusem na przejazd kolejowy, gdy już rozpoczęło się opuszczanie zapór. W efekcie auto utknęło pomiędzy szlabanami. Kobieta widząc nadjeżdżający pociąg nawet nie wyszła z samochodu. Szczęśliwie dla niej, maszynista zdołał wyhamować skład, który zatrzymał się jakieś trzy metry przed nią. 

Pamiętajmy, aby w rejonie przejazdu kolejowego zachować szczególną ostrożność i stosować się do obowiązujących przepisów. Natomiast w sytuacji kryzysowej nie wolno ryzykować, należy zjechać z torów, nawet jeśli będzie to wymagało wyłamania rogatki. Niewielka siła nacisku pozwoli bezpiecznie wyłamać zapory.

Policjanci przypominają

• kierujący pojazdem zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez niego, ma obowiązek zachować szczególną ostrożność;

• przed wjechaniem na tory kierujący winien upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona;

• kierujący powinien prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd;

• w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym należy niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.

Kierującemu pojazdem zabrania się:

• objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;

• wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;

• wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;

• omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.
fig

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Wzorowy kierowca 2024-07-19 20:18:23
Winny jest system szkolenia, kierowcy uczą się jak zaliczyć egzamin. A posiadanie prawa jazdy nie jest obowiązkiem tylko przywilejem. Patrząc co oni, tzw. posiadacze praw jazdy wyprawiają na drodze jestem pełen obaw że tego nie wytępimy bez radykalnych rozwiązań.
  • SPRZEDAŻ | różne
    WYPRZEDAŻ WYPOŻYCZALNI NART, pakiety niskie ceny tel. 692001268
  • PRACA | dam
    PRACOWNIKA WYPOŻYCZALNI ROWERÓW Zakopane centrum tel. 692001268 info@fun-time.pl
  • PRACA | dam
    Zatrudnimy STERNIKÓW PONTONOWYCH na Dunajcu tel. 608806030 info@fun-time.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    ZAKOPANE - KOŚCIELISKO DO WYNAJĘCIA KOMFORTOWE, WYPOSAŻONE MIESZKANIA 35-38m2. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE 38 m2 i 50 m2 W CENTRUM NOWEGO TARGU, UL. KRZYWA, STANDARD DO ZAMIESZKANIA, NOWE, ŚWIEŻE. 608 806 408
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHARZA/-KĘ, GRILLOWEGO, DOŚWIADCZONĄ POMOC KUCHENNĄ. Kontakt: 600 035 355 lub osobiście: Zakopane, Droga na Bystre 2A (9-13).
  • PRACA | dam
    STATUS STUDENCKI/ WEEKEND/ 100 zł/h. PRACA EXCEL itp./ +mieszkanie/ micheelkowalski@gmail.com. Zakopane
  • PRACA | dam
    PRACA DLA TYNKARZA LUB BRYGADY NA TYNKI. 535 290 865.
  • PRACA | dam
    Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni do restauracji hotelowej: KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną, całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
  • PRACA | dam
    Hotel **** w Zakopanem zatrudni KUCHARZA a la Carte tel. + 48 792 276 261
  • PRACA | dam
    Młoda energiczna osoba poszukiwana do pracy na weekendy pod Gubałówką.... szczegoly pod numerem telefonu 781271166.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    ZAKOPANE - STYLOWY DOM (zadbany, urządzony), na działce 3000 m, widok na góry - 607 506 428.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Do wynajęcia MIESZKANIE 80 m2 - Szaflary. 660 876 537.
  • PRACA | dam
    Przyjmę DO OPIEKI NAD STARSZĄ OSOBĄ. 665 602 766.
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DACHY, ELEWACJE. 608729122.
  • BIZNES
    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy Targ-Czarny Dunajec lub przyjmę reklamę. 608 729 122.
  • PRACA | dam
    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Emerytka szuka DOMU Z OGRODEM do wynajęcia - Nowy Targ i okolice. 575 450 977.
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW ORAZ WIĘŹBY DACHOWE WRAZ Z POKRYCIEM. 572624414.
  • PRACA | dam
    PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KIEROWCĘ. Mile widziane doświadczenie. Praca na stałe. 602 759 709
  • PRACA | dam
    Zatrudnię SPRZEDAWCZYNIĘ DO SKLEPU SPOŻYWCZEGO W ZAKOPANEM. 606 115 465.
  • PRACA | dam
    Restauracja Siwy Dym w Rabce-Zdrój zatrudni: KUCHARZA KUCHNI ZIMNEJ ORAZ GORĄCEJ. Praca na stałe lub dorywczo. CV na: rabka@siwydym.pl Informacje pod numerem 887 080 004
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • KUPNO
    KUPIĘ STARY POROZBIÓRKOWY SOSRĘB. Proszę wysłać zdjęcie na numer 605 306 244.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2026-03-16 11:09 Plecak do samolotu - wygoda i funkcjonalność w podróży 2026-03-16 11:01 Strażacka interwencja na ul. Kasprowicza 2026-03-16 11:00 Uwaga kierowcy, dwudniowe utrudnienia w przejeździe tunelem 2026-03-16 10:17 Zdrowe nawyki żywieniowe na co dzień - od czego zacząć zmianę stylu życia? 2026-03-16 10:00 Młodzi strażacy z Suchego najlepsi w powiecie 2026-03-16 09:00 Przy kawie o Stanisławie Barabaszu 2026-03-16 08:00 Młodzież poznawała zawody. Placówka ze Szczawnicy-Jabłonki na Festiwalu Zawodów w Krakowie 2026-03-15 21:47 Odnowa Parku Górnego w Szczawnicy coraz bliżej 1 2026-03-15 21:27 Triumf Polaków w Heerenveen. Świetne wyniki młodych łyżwiarzy na Viking Race 2 2026-03-15 20:38 Poezja Papuszy i pieśni świata w kobiecym dialogu z naturą (WIDEO) 2026-03-15 20:00 Przed nami trzynaste Dni Lawinowo-Skiturowe 2 2026-03-15 19:32 Tak morsy witają wiosnę. II Zlot Morsów w Czarnym Dunajcu (WIDEO) 1 2026-03-15 19:00 Szykują remonty kolejnych dróg. W planie inwestycje za ponad 18 mln zł 1 2026-03-15 18:29 Po takiej nawierzchni strach jechać, gmina zapowiada naprawę drogi 2026-03-15 18:19 Zderzenie dwóch pojazdów w Koniówce. Auto dachowało. Jedna osoba trafiła do szpitala 2026-03-15 17:56 Podhale z pierwszym zwycięstwem wiosną. Zadecydowała ostatnia akcja (ZDJĘCIA) 2026-03-15 17:30 W poniedziałek przerwy w dostawie wody w Zakopanem 2026-03-15 17:00 Bunt w Straży Miejskiej 6 2026-03-15 16:00 2. Konkurs Dudziarski i Karpackie Kociołki już 19 marca 2026-03-15 15:32 Dziś śródpostna niedziela 2026-03-15 15:00 Finał Pucharu Zakopanego w narciarstwie alpejskim (ZDJĘCIA) 2 2026-03-15 14:30 Wczoraj płonęło Podtatrze. Strażacy wyjeżdżali do kilku pożarów suchych traw 4 2026-03-15 14:00 Góralka z Czarnego Dunajca znów stanie do walki z gwiazdą światowego wrestlingu 2026-03-15 13:25 Uciekli przed strażnikami, zostawili gitary. Interwencja na Krupówkach 5 2026-03-15 13:02 To Tatry mnie wybrały. Agnieszka Szymaszek o książce Od Murania mgła 1 2026-03-15 12:27 Motocyklista potrącił pieszą w Nowym Targu 1 2026-03-15 12:00 Słodka inwazja na Krupówki 4 2026-03-15 11:30 Ale lampa na Kasprowym. Zmiana pogody od poniedziałku (WIDEO) 1 2026-03-15 10:30 Tort na szczycie i powrót do historii. 90 lat PKL i kolejki na Kasprowy (WIDEO) 2 2026-03-15 09:58 Obwodnica dzieli mieszkańców Nowego Targu 3 2026-03-15 09:00 W Tatrach ma spaść 20 cm śniegu. W Zakopanem też zrobi się biało 2026-03-15 08:00 Prezydent harcerz Kaczorowski 16 2026-03-14 21:00 Sport bez barier w Zakopanem. Międzynarodowe spotkanie młodzieży w COS 2026-03-14 20:00 Nie igraj z ogniem. Służby apelują: stop wypalaniu traw 2 2026-03-14 19:00 Tkactwo wraca pod Tatry. W Kościelisku rusza kurs inspirowany regionalną tradycją 1 2026-03-14 18:00 Spotkanie z wielkopostnym słowem 2026-03-14 17:00 Gmina Kościelisko szykuje się na sytuacje kryzysowe. W planach magazyny i zbiorniki na wodę 3 2026-03-14 16:00 Na ścieżce rowerowej dookoła Tatr coraz więcej rowerzystów i osób na rolkach (WIDEO) 4 2026-03-14 15:20 A jak tam krokusy w ogródkach naszych Czytelników? 1 2026-03-14 15:00 Zakopane nagrodzone w Europie. Rok współpracy z Małopolską Organizacją Turystyczną (WIDEO) 5 2026-03-14 14:00 Pijany kierowca zatrzymany w Zubrzycy Górnej. Miał blisko 2,7 promila i kilka wykroczeń naraz 9 2026-03-14 12:52 Halny daje się we znaki w Zakopanem. Interwencja strażaków na Krupówkach 5 2026-03-14 12:30 Starsi siatkarze Ośrodka Sportowego Pieniny walczyli o awans do zawodów powiatowych 2026-03-14 12:00 XXII Zimowa Spartakiada Dzieci i Młodzieży w gminie Bukowina Tatrzańska 4 2026-03-14 11:00 Magistrat do remontu 1 2026-03-14 10:24 Zaginął pies, wabi się Rig. Właściciele proszą o pomoc w poszukiwaniach 2026-03-14 10:00 To są tropy cietrzewia 2026-03-14 09:31 Powalone drzewa, uszkodzone dachy, liczba wezwań rośnie 2026-03-14 09:00 Fraszkoterapia i warsztaty literackie dla seniorów w willi Koszysta 2026-03-14 08:37 Trudne warunki na oblodzonych szlakach, wiatr może nas przewrócić
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2026-03-16 10:36 1. Typowy rolnik zakuty łeb i słusznie głosujący bojący sie UE. Zanim oni sami się nie wypalą Polska dopóty nasz kraj będzie się sowietyzował 2026-03-16 10:28 2. No, no. Tobie też ci ci z Wiertniczej wmówili, że ślimak jest rybą a tusk profesorem. A ten z kolei, że on sie nie wybiera do żadnej unii, nigdy nie podniesie podatków i wieku emerytalnego .... a z resztą, czego on wam, puste łby, nie wmawiał 2026-03-16 10:24 3. panie upadłygrajdów widze ze chce pan juz do konca zmienic to miasto w obóz koncetracyjny - w po którym beda poierdalał we wszyskie strony grupy kontrolne i gnebiły ludzi chcacych jakosc dozyzc do smierci 2026-03-16 10:20 4. pabn mieszkaniec lunaparku - to bez watpienia chłopak wielkich sszieci hotelarski albo ten co w 90 dorobił sie na pensjonatach ,a teraz chciałby by ludziska ie mogłoy zarabiac na wynajmie pokpoi - aole pwoiem pany w sekrecie dzis nie opłac sie wynajmowac krótko terminowy , lepiej wynajac ukraincom na kilka lat - wkoncu ktios wtym grajdole zamienionym na jeden wielki pensjonat musi pracować 2026-03-16 10:16 5. zelatayna to zdrowie dlaq naszych siegien skury ect - niesty wszystko to nisdzczy cukier i fruktoza gdzyz to sa uzalezniajaxce TRUCIZNY. w noramlnych klrajach urzad panownia kontroluje gdzie jakaich i le ma powstac sklepów - n takich rzeczynie mozna puszczac pod r wolna reke rynku bo ta dziła na oslep imoze znmiszczyc w tym wypadku krupówki dokumentnie 2026-03-16 10:11 6. ten kto robił ten film nie ma pojęcia o tym miescie , brak najważniejszych postaci i miejsc z nimi związanych np oburzajcy braa obrazów związanych z największym fundatorem tego miasteczka Hr Zamoyskim 2026-03-16 09:45 7. zawsze dwa radiowizy SM stoja kilka godzin w Kuźnicach. KIlku SM w jednym miejscu. Super. 2026-03-16 09:22 8. Gghh twoim królem pewnie jest Olo popijawa który się pałętał po pijaku po grobach pomordowanych Polaków 2026-03-16 08:54 9. Skoro gminę nie interesuje jakie warunki panują w schroniskach, do których trafiają bezdomne psy (gmina wcale nie musi podpisywać umowy akurat ze schroniskiem w Nowym Targu), to bez nagłośnienia sprawy problemy m. in. z brakiem wolontariatu potrzebnego do wyprowadzania psów z klatek, modernizacji starego budynku schroniska i pomocy behawioralnej w przypadku psów agresywnych (schronisko to poddawało takie psy eutanazji !!!) nigdy nie będzie rozwiązany !!! 2026-03-16 08:54 10. Piszesz o tym Panu Jerzym którego kawalerką zaopiekował się król Karol I ? :) król który nie wie o tym że mikrofon jest poto aby nie trzeba było krzyczeć a on pomimo tego się WYDZIERA :) :) :)
2026-03-11 08:14 1. Strategia rozwoju... Stawiać jak najwięcej deweloperki, reszta to ch... 2026-03-06 08:53 2. moze zamiast organizować te rozchwytywane i konsultacje miasta uruchomi druga zmiane u w urzedzie dla pracujacych obywateli petentów? 2026-03-06 08:25 3. Chętnie bym się dowiedział jakie studia i na jakich poważnych uczelniach mają ukończone uczestnicy dyskusji. Wprawdzie obowiązuje zasada, że wystarczy chęć szczera ale oni chcą zmarnować nasze pieniądze. Oj tam, oj tam. 2026-02-16 21:51 4. "Na spotkaniu zjawił się burmistrz Łukasz Filipowicz, radni Tymoteusz Mróz, Mateusz Łękawski i mieszkańcy. Ci ostatni niezbyt licznie." A kto miałby się tam pojawić jak spotkanie zorganizowane w godzinach gdzie normalni ludzie pracują a miejsca tam w tej "stacji kultura" było może jeszcze na jakieś 20 osób. Przecież to klita na poddaszu gdzie jest miejsce dla dzieci na zabawy a nie dla 100 czy więcej dorosłych. Przecież to była jawna kpina. Dlaczego spotkanie nie było bardziej komunikowane i nie zapewniono odpowiednio dużej sali? I przede wszystkim dlaczego w godzinach pracy a nie w weekend??? Wywalić miliona na sylwestra potrafią a zmobilizować mieszkańców "nie da się". Widać zależy im żeby przyszło jak najmniej mieszkańców. Boją się usłyszeć to i owo. 2026-02-08 13:18 5. Fajne eksponaty :) 2026-02-04 21:19 6. Nie moje klimaty ani dla uszu ani dla oczu 2026-01-29 15:43 7. Kasia Rysy 2026-01-03 13:15 8. Ładne góalki. 2025-12-29 19:33 9. Znakomity poMYSł panie @jarząbek 2025-12-03 15:38 10. Świetny POmysl, zwłaszcza że w Zakopanem mimo otwartej Gubałówka m.in. przez Pana Szwajcara i czwartego burmistrza G.J. to lepiej na desce windsurfingowej po równiach pojeździć
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama