Reklama

2024-07-31 18:00:21

Zakopane

Nie dla przeprowadzki. Spór o rzeźby Henryka Burzca

Artyści, historycy i miłośnicy "Chochlika" nie zgadzają się na przeniesienie rzeźb Henryka Burzca.

Miasto dostało ćwierć miliona złotych na renowację betonowych rzeźb Henryka Burzca. Pieniądze pochodzą z programu "Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej - 2024". Konserwacji poddane mają być rzeźby "Syn Nieba", "Kosmonautka", "Rakieta". Przy tej okazji zrodził się pomysł przeniesienia odnowionych rzeźb w inne, bardziej uczęszczane przez turystów i mieszkańców punkty miasta. Tak jak to miało miejsce z rzeźbą "Taniec góralski", która po odnowieniu stanęła przy rondzie naprzeciw dworca kolejowego. Do tej pory, podobnie jak wszystkie betonowe rzeźby artysty, stała przy jego pracowni w willi "Chochlik", nad potokiem Bystra przy ulicy Piaseckiego.

Podczas minionej komisji kultury radni zgodzili się na przeniesienie kolejnej rzeźby spod "Chochlika". Z wnioskiem o przeniesienie "Rodziny góralskiej" zwrócił się ksiądz Lesław Mirek, dyrektor "Księżówki". Chce, by rzeźba po konserwacji stanęła na rondzie kuźnickim, u wylotu Alei Przewodników Tatrzańskich. Radni z komisji kultury przyjęli jego wniosek jednogłośnie.

- To nie jest dobry pomysł - mówi Arkadiusz Jankowski, który z parą artystów od kilku lat prowadzi w pracowni Henryka Burzca projekt przywracania świetności willi "Chochlik". Razem z Katarzyną Sikorą i Przemysławem Jeżmirskim, parą nagradzanych scenografów, próbują ożywić to miejsce z zachowaniem dawnej świetności. Tak, by było żywe i autentyczne. Przypomina, że to dawny dom i pracownia profesora Teodora Axentowicza, Henryka Burzca, a później naszej lokalnej artystki Zuzanny Dembiec.

- Dom bardzo powoli własnym sumptem przywracamy do życia, zachowując jego charakter, a w wyremontowanych pokojach na piętrze mieliśmy okazję gościć podróżników z całego świata, Korei, Teksasu, Kaliforni, Chin, Irlandii, Peru i Danii. Jesteśmy ogromnymi fanami historii Zakopanego, taternikami i narciarzami i przez to zależało nam na tym, żeby w mieście było chociaż jedno miejsce z charakterem, gdzie można poczuć chociaż trochę klimatu sprzed 120 lat. Rzeźby w plenerze przed "Chochlikiem" tworzą z willą i jej otoczeniem nierozerwalną całość - dodaje Arkadiusz Jankowski. Przyznaje, że przeniesienie "Tańca góralskiego" to był niezły pomysł. Ale tylko dlatego, że rzeźba stała z drugiej strony domu, w miejscu niedostępnym dla gości i była kompletnie niewidoczna. Co innego z wymienionymi wcześniej pracami Henryka Burzca, które stoją nad potokiem Bystra.

W proteście wspierają mieszkańców "Chochlika" inni zakopiańscy artyści, a także fachowcy od rzeźb plenerowych. - To że rzeźby Henryka Burzca w końcu doczekają się renowacji, to bardzo dobra wiadomość - mówi Katarzyna Chrudzimska-Uhera, historyczka sztuki nowoczesnej i współczesnej, specjalizująca się w rzeźbie polskiej schyłku XIX i XX wieku. Jest autorką monografii i artykułów koncentrujących się wokół ewolucji istoty i miejsca rzeźby w przestrzeni publicznej, wystawienniczej i prywatnej. A także zagadnień narodowotwórczej i państwowotwórczej roli sztuki oraz stylu narodowego. Specjalistką od Zakopanego jako środowiska artystycznego i kolonii artystycznej. Właśnie ona wraz ze środowiskiem artystycznym Warszawy, Krakowa i Zakopanego, które dobrze wie jaki klimat tworzą rzeźby przy "Chochliku", mówi głośne "nie" dla pomysłu przeprowadzki kolejnych obiektów.

- Tak trafnie i trwale ukształtowanej przestrzeni nie warto psuć. Wprawdzie już jeden obiekt z tej plenerowej galerii zmienił miejsce, "Tańcząca para" stoi na rondzie przy dworcu PKP. Ale dla tej kompozycji było to działanie ratunkowe. Była praktycznie niewidoczna, niemal niedostępna. Pozostałe takiej interwencji nie potrzebują - podkreśla Katarzyna Chrudzimska-Uhera.

W zamian proponuje władzom miasta zająć się kompletnie zasłoniętą słynną rzeźbą "Baca", która stoi przy "Gaździe". Rzeźba jest zasłonięta przez zabudowany ogródek restauracji. - Żebyśmy się dobrze zrozumieli: rzeźbę "Bacy" należy zostawić tam, gdzie jej miejsce. W zamian usuńcie te dramatyczne przybudówki-tymczasówki - apeluje Katarzyna Chrudzimska-Uhera. A wtóruje jej m.in. Anna Baranowa, Anna Schumacher, Julita Dembowska.

- Rzeźby powinny pozostać tam, gdzie ustawił je autor - podkreśla Anna Baranowa, krytyczka, historyczka i kuratorka sztuki od lat związana z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego - Przecież jest 100 sposobów na to, aby przyciągnąć tam turystów i zainteresowanych. Usytuowanie tych rzeźb ma wartość artystyczną i historyczną. To jest część zakopiańskiego i ogólnopolskiego dziedzictwa kulturowego - podsumowuje.
Rafał Gratkowski

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Iwona 2024-08-01 15:22:40
@Refleksja: zgadzam sie w 100%, również z tym, że Pan Henryk Burzec byłby szczęśliwy widząc swoje prace zdobione miasto i cieszące oczy. I pozostaje poczekać na refleksje niektórych osób:)))
Refleksja 2024-08-01 14:09:59
Oczywiście autor rzeźb już nie może się wypowiedzieć, ale są osoby, które pamiętają, że nieżyjący już artysta - rzeźbiarz Henryk Burzec tworzył swoje prace dla ludzi, dla miasta Zakopane i raczej nie miałby żadnego problemu (miałby radość i satysfakcję widząc swoje prace zadbane i wyeksponowane) z tym, by jego rzeźby, po ich odrestaurowaniu, trafiły w przestrzeń publiczną, dostępną dla wszystkich, nie tylko dla osób związanych z "Chochlikiem", wokół którego H. Burzec swoje prace stawiał za życia, bo... niby gdzie indziej miałby jej postawić, jak nie koło domu, gdy nad nimi pracował. Niektórzy, tzw. profesjonaliści w dziedzinie sztuki zbyt łatwo szafują powiedzeniami, że jest 100 czy 1000 sposobów na przyciągnięcie zainteresowanych sztuką czy turystów... powiedzieć łatwo, zrobić trudniej... więc czy to są "profesjonaliści" od roboty, czy od gadania?
pokoicki 2024-08-01 10:33:26
Bo to jest "skok na kasę". Za publiczne pieniądze mają być wyremontowane rzeźby by zwiększyć atrakcyjność prywatnej posesji. Czego nie rozumiecie? To normalne. Teraz za Filipowicza będzie tego dużo, oj dużo.
Prywatni artyści chcą mieć ładnie odnowione rzeźby żeby się podobało gościom ze świata. Bo czym innym mogą przyciągnąć gdy nie potrafią dać nic od siebie?
Iwona 2024-08-01 06:49:02
Absolutnie popieram odrestaurowanie tych rzeźb i przeniesienie ich do atrakcyjnej przestrzeni publicznej,aby mogli zobaczyc te prace inni, również turyści.Pomysł z "Tańcem Góralskim" wspaniały,zyskała i praca i okolice ronda oraz dworca.Nie przypominam sobie jakiś wcześniejszych zdecydowanych działań i starań o stan tych rzeźb, zgadzam się, latami gniły a teraz jest dofinansowanie i....przebudzenie.Przepraszam,ale trochę przypomina mi to "skok na kasę"
kultura fizyczna 2024-07-31 23:27:50
Czy równie ożywioną debatę można by zainicjować w sprawie stadionu na Orkana i formalnego przejęcia obiektu przez prywatne kluby powiązane towarzysko z zakopiańskim układem trzymającym obecnie władzę??? Ten stadion jest własnością wszystkich mieszkańców i powinien służyć całej społeczności a nie klice kolegów dojących kasę z miejskiej kasy. Powołanie na dyrektora mosiru wiceprezesa ks Zakopane odpowiedzialnego za pozyskiwanie środków finansowych jest jawnym konfliktem interesów i skokiem na miejskie mienie. Filipowicz albo jest delikatie mówiąc "naiwny" albo jest politycznym samobójcą albo wyjątkowo bezczelny i uważa mieszkańców za idiotów. Nie dajmy się obrażać!
tak jest 2024-07-31 21:54:15
fajnie byłoby gdyby ten ksiądz wziął te orbity, które stoją obok UM do Księżówki od wielu lat toto wkurza mnie
Kukuc 2024-07-31 18:04:00
Gniją w tych krzakach juz z 30 lat. To lepiej żeby gniły w tych krzakach niz odresturowane cieszyły oko w innym miejscu. Świetna logika.

Reklama
  • PRACA | dam
    PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KIEROWCĘ. Mile widziane doświadczenie. Praca na stałe. 602 759 709
  • PRACA | dam
    Pracownia Projektowa SŁOWIK ARCHITEKTURA z siedzibą w Zakopanem, poszukuje ARCHITEKTA.. 668 309 058 https://slowikarchitektura.pl/ biuro@slowikarchitektura.pl
    Tel.: 668
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • PRACA | dam
    Zakopane - zatrudnimy KONSERWATORA. tel: 502 350 981, 602 484 233
  • PRACA | dam
    Jeśli lubisz kontakt z ludźmi, a kawa to Twoja pasja. Zadzwoń i dołącz do Samanty w Zakopanem. Zapraszamy! Tel. 666 387 888.
  • PRACA | dam
    Zakopane,praca w sklepie, kasjer sprzedawca.. 602441440
    Tel.: 602441440
  • PRACA | dam
    PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI PIEKARZA. Na stałe, umowa. 602 759 709
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    SPRZEDAM MIESZKANIE KRAKÓW - KURDWANÓW - ŚWIETNA LOKALIZACJA. Oferujemy na sprzedaż jasne i przestronne mieszkanie położone w zadbanym budynku na osiedlu Kurdwanów. Powierzchnia 28,12 m kw. Budynek wyposażony jest w trzy windy, w tym jedną towarową. UKŁAD MIESZKANIA: - duży pokój z wnęką (nyżą), - jasna kuchnia z oknem, - duża, oszklona loggia, - piwnica przynależna do mieszkania. Mieszkanie jest słoneczne i ustawne, IDEALNE DLA SINGLA, PARY lub JAKO INWESTYCJA POD WYNAJEM. Lokalizacja zapewnia szybki dojazd do centrum oraz dostęp do pełnej infrastruktury - sklepy, przystanki komunikacji miejskiej, szkoły i tereny zielone w zasięgu kilku minut spacerem. SPRZEDAŻ BEZ POŚREDNIKÓW. Cena 450 tys zł - do negocjacji. Kontakt: 604 08 16 43
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    OWCZARKI PODHALAŃSKIE - szczenięta - 506 368 311.
  • USŁUGI | budowlane
    "Tedy" Usługi budowlane: sprzedaż domów w stanie deweloperskim, budowa domów murowanych i drewnianych, wszelkie pokrycia dachowe, ocieplenia/termomodernizacja domów/budynków, sprzedaż materiałów budowlanych, nadzory budowlane, usługi transportowe. 608 729 122, +49 15 205 734 746, mail: tedy32@o2.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum Narciarstwa. 608 729 122.
  • BIZNES
    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy Targ-Czarny Dunajec lub przyjmę reklamę. 608 729 122.
  • PRACA | dam
    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122.
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DACHY, ELEWACJE. 608729122.
  • PRACA | dam
    RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERA/-KĘ, POMOC KELNERSKĄ. PRACA STAŁA + świadczenia. 601 533 566, 18 20 64 305
  • PRACA | dam
    Restauracja w Zakopanem zatrudni POMOC KUCHENNĄ na sezon letni. 601 533 566, 18 20 64 305
  • PRACA | dam
    PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM DLA UCZNIÓW, STUDENTÓW na umowę zlecenie. 601 533 566, 18 20 64 305
  • PRACA | dam
    RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OSOBĘ NA STANOWISKO: ZMYWAK/OBIERAK. Praca stała lub sezonowa. 601 533 566, 18 20 64 305
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIĘ POMOC KUCHENNĄ - Zakopane Jaszczurówka/Chłabówka - 601 50 44 86
  • SPRZEDAŻ | różne
    OPAŁ BUK. 660 079 941.
  • SPRZEDAŻ | różne
    PIERZE I PUCH Z GĘSI. 536 88 77 35.
  • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
    Sprzedaż NIERUCHOMOŚCI na Podhalu. Zadzwoń 792 250 793 lub skorzystaj z formularza na www.dobrasprzedaz.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Kupię MIESZKANIE w Nowym Targu. Bezpośrednio od właściciela. Może być do remontu. Pomogę załatwić formalności. Tel. 603 607 360.
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2026-01-09 10:00 Pasażerska trzynastka 2026-01-09 09:00 Za nami mroźna noc. Piątek zaczął się od okienka pogodowego 2026-01-09 08:00 Nowy quad dla druhów ze Sromowiec Niżnych 1 2026-01-08 22:03 A wiecie, że Baciary świętują już 23 lata istnienia? (WIDEO) 6 2026-01-08 21:36 Blisko 300 młodych biegaczy rywalizowało w Klikuszowej (ZDJĘCIA) 2026-01-08 21:00 Prawie pół miliona aut przejechało w okresie świąt tunelem na zakopiance 1 2026-01-08 20:27 Zmiany w komunikacji miejskiej w czasie Pucharu Świata 2026-01-08 20:03 Zabójca Pershinga wyszedł na wolność 1 2026-01-08 19:31 Pierwsza trasa dla narciarzy biegowych gotowa 2 2026-01-08 19:00 Kolej na rozliczenia 1 2026-01-08 18:29 Góry śniegu zasłaniają wyjazd na skrzyżowaniu 4 2026-01-08 18:17 Ostrzeżenie przed silnym mrozem 2026-01-08 18:00 Polacy będą mieli łatwiej na Wielkiej Krokwi. Japończycy, Austriacy i Niemcy bez liderów w Zakopanem 2026-01-08 17:00 Prezydent Karol Nawrocki przyjedzie na skoki i na Slalom Maraton? 9 2026-01-08 16:00 Zakopane i Szczawnica nominowane w plebiscycie Zimowych Gwiazd Travelist 2026 1 2026-01-08 15:30 Slalom gigant na stoku Stacji Narciarskiej Harenda 2026-01-08 15:00 Na drodze do Morskiego Oka i zakopiance posypały się mandaty dla pieszych 1 2026-01-08 14:30 Slalom Maraton dla profesjonalnych narciarzy i amatorów 2026-01-08 14:00 Rabka w statystykach Urzędu Stanu Cywilnego 1 2026-01-08 14:00 12 stycznia ostatnie pożegnanie Krzysztofa Owczarka 2026-01-08 13:04 Dobór znicza do charakteru nagrobka: kolory, kształty i estetyka 2026-01-08 13:03 Zimowa radość na Równi Krupowej 4 2026-01-08 13:03 Turysta dziękuję policjantom za pomoc w odnalezieniu małżonki 1 2026-01-08 12:29 W Zakopanem przybywa śniegu (WIDEO) 2026-01-08 12:01 DUŃSKA MARKA CHANGE LINGERIE JUŻ NA PODHALU. Nowa jakość bielizny w Nowym Targu i Zakopanem 2026-01-08 12:00 Drifterzy na lawecie. Policja zatrzymała dowody rejestracyjne i nałożyła wysokie mandaty 2 2026-01-08 11:30 Trudne "Ścieżki życia". Mamy dla Was bilety 2026-01-08 11:00 Niebezpiecznie w Tatrach. TOPR ogłosiło trzeci stopień zagrożenia lawinowego 2026-01-08 10:30 Policja apeluje o ostrożność na drogach podczas trudnych zimowych warunków 2 2026-01-08 10:00 Po tragedii w Białym Dunajcu. Ofiara to 30-40-letni mężczyzna 2026-01-08 09:10 Zderzenie osobówki z dostawczakiem 2026-01-08 09:09 Rozdajemy bilety na skoki 1 2026-01-08 09:00 W kilku przypadkach specjalna brygada usunie śnieg z chodników 11 2026-01-08 07:59 Policjant do bólu 4 2026-01-07 22:00 Piękne krajobrazy na nartostradzie z Goryczkowej (WIDEO) 2026-01-07 21:01 Bachledówka połączona ze Śląskiem (ZDJĘCIA, WIDEO) 1 2026-01-07 20:30 PKL zapraszają do udziału w trzeciej odsłonie programu grantowego 2026-01-07 20:00 Góralka pływacką mistrzynią Polski 2026-01-07 19:00 Krąg dobrych ludzi się powiększa (ZDJĘCIA, WIDEO) 1 2026-01-07 18:00 Włamał się do marketu i ukradł kasetkę fiskalną 3 2026-01-07 17:00 Józef Galica odwołany z kierownictwa Państwowej Straży Pożarnej (WIDEO) 2026-01-07 16:00 Ukradł rejestracje i domagał się pieniędzy za ich zwrot 1 2026-01-07 15:34 Gdy na moment chmury się przerzedziły, mieliśmy halo nad Tatrami 1 2026-01-07 15:00 Całkiem tłoczno na Krupówkach (WIDEO) 2026-01-07 14:00 Rodzinne granie przy stole 2026-01-07 13:30 Dziś wyznawcy obrządku wschodniego obchodzą Boże Narodzenie 7 2026-01-07 12:25 Posiadał znaczną ilość marihuany i mefedronu 2026-01-07 11:31 Nie żyje Krzysztof Owczarek, wieloletni zastępca burmistrza Zakopanego 11 2026-01-07 11:00 (Nie)Odśnieżony chodnik, Straż Miejska kontroluje zimowe bezpieczeństwo w Zakopanem 28 2026-01-07 10:02 Licytuj emocje. Licytuj Tatry. Licytuj sercem, czyli Kościelisko dla WOŚP! 10
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2026-01-09 09:24 1. @prawda nie rozsmieszaj Polski i Polaków że tfusior pracuje dla dobra Polski on ją niszczysz,masz szczęście że trzaskuj nie został prezydentem bo cały kraj do tej pory pogrążony by by w opłatach lewackiego absurdy a ty pewnie byś spędzał święta i sylwestra w ukraińskich kopach 2026-01-09 09:19 2. pamiętam jak przed budową i w trakcie budowy tego tunelu oraz trasy w internecie w komentarzach szła narracja, że to pisowski wymysł, że nie ma uzasadnienia ekonomicznego, że nie zasadne, że zakorkuje zakopane, że pisowska megalomania itp itd dużo było takich komentarzy na faceboku i pod artykułami a nawet i artykuły w opiniotwórczych gazetach typu wyborcza, podobnie było z tunelem pod Świną.... 2026-01-09 09:13 3. te, te twoje 30%kryptopremiera nie przyjedzie, ponieważ jest osobą bardzo zapracowaną, bo: rysuje pieski po cyferkach, zbiera grzyby w garniturze, gra jednym paluszkiem na dziecięcym instrumencie, obiera ziemniaki, je żurek, podróżuje wagonem II klasy, i łamie szczudła na -nomen omen- nartach. Taki zapracowany!!! 2026-01-09 09:09 4. @hamka,ty za to musisz być nie przeciętną osobą.Z parasolką i świecą takiej szukać.Babcia kasia i Lempart mogą brać przykład z ciebie.Podziękuj Tuskowi że podniósł zasiłek do 800plus,o tobie pewnie zapomniał. 2026-01-09 09:08 5. A wystarczy kilka armatek albo lanc. Ponoć mamy w Polsce świetną firmę która robi takie urządzenia na światowym poziomie - dlaczego nie skorzystać? 2026-01-09 08:48 6. Nie wiem o co halo, przecież założenia władzy są takie żeby miejscowych wygnać a panów (czyt. emerytów z dużych sąsiednich miast) tutaj osiedlić. Mają ciszę i spokój od 18.00 aż do rana, no i ważne że życie w takiej mieścinie jest dużo tańsze. 2026-01-09 08:46 7. Po południu wielkie picie w nowej remizie. Nic dla turystów. 2026-01-09 08:32 8. @hamka, zapomniałaś że będziemy kidać śnieg z chodników żeby jaśniepaństwo mogli przejść "suchą stopą". A jak nie odkidasz to ci naślą straż wiejską i mandacik. A milion z naszych podatków rok w rok idzie na imprezę dla tych baranów. 2026-01-09 08:23 9. Do tak sobie czytelnik Premier Tusk nie przyjedzie ponieważ jest osobą bazo zapracowaną żeby w Polsce żyło się coraz lepiej i musi naprawiać to co poprzednicy popsuli , a co do nawrockiego to pewnie będzie na rękawicach bokserskich zjeżdżał śmiechu warte 2026-01-09 07:20 10. Wieś tańczy wieś śpiewa ,jaka muzyka tacy słuchacze....,przeciętny słuchacz tej "muzyki" to wielbiciel disco polo ,katolik ,wydziarany od stóp do głów z jakąś tipsiarą za 800 plus przy boku... Ich celem pobytu w Zakopanem jest spacer po Krupówkach ,wyjazd kolejka na Kasprowy,zeżarcie kebaba ,kupno 10 zgrzewek piwa w biedronce ,jego ulubionym zajęciem na kwaterze jest drzeć ryja przez pół nocy ,zostawić kupę gó wna ,śmieci , i ponarzekac jak to drogo u "górali" ,jego równie ulubionym zajeciem jest postać w korkach ,potańczyć w Watrze przy "Baciarach" i wrócić (tez w korkach ) do siebie.To jest właśnie taki przeciętny "turysta " który dzięki 800 plus może do nas zawitać , a juz jutro nowa fala debili z trąbkami ,będą drzeć ryja przez dwa dni w sercu TPN ,a mieszkańcy? jak to mieszkancy , jak zwykle wku..wieni ,postoimy sobie w korkach ,zobaczymy puste półki w sklepach ,powdychamy zanieczyszczone powietrze i z niecierpliwością będziemy czekać na wyjazd tej HOŁOTY...
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama