2024-08-05 14:00:54

Tatry

Wysokie góry nie są dla dzieci

Siedmioletnia dziewczynka spadła ze Świnicy. Naczelnik TOPR apeluje o niezabieranie na wysokogórskie trasy dzieci. Rodzice chwalą się filmikami, na których ich pociechy zdobywają trudne wierzchołki.

Ponad tydzień temu w rejonie szczytu Świnicy siedmioletnia dziewczynka spadła z wysokości około sześciu metrów. Śmigłowiec TOPR zabrał ją do szpitala. Na szczęście nie doznała poważniejszych obrażeń, ale naczelnik TOPR Jan Krzysztof zaapelował o powstrzymanie się od prowadzenia dzieci na trudne szlaki w Tatrach.

- Z niepokojem obserwuję nasilający się trend zabierania kilkuletnich dzieci na bardzo ambitne wycieczki wysokogórskie. O ile większość rodzinnych spacerów dolinami czy też łatwymi szlakami w niżej położonych rejonach Tatr, gdzie nie ma ryzyka upadku z wysokości, mogę tylko pochwalać, o tyle uważam, że zabieranie dzieci w rejony wysokogórskie bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności asekuracji technikami linowymi jest narażaniem dzieci na poważne konsekwencje zdrowotne, włącznie z bezpośrednim zagrożeniem życia w skrajnych przypadkach - zaznacza Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR. Dodaje, że takie zachowanie może stanowić podstawę do "prawnej oceny" sprawowania właściwej opieki nad osobą niepełnoletnią.

Niestety, w mediach społecznościowych rodzice często chwalą się tym, jak ich dzieci zdobywają trudne tatrzańskie szczyty. Filmiki wywołują gorące dyskusje w komentarzach. Jedni chwalą te wyczyny, ale dużo osób zwraca uwagę na zagrożenia i zauważa, że jest to chwalenie się przed innymi sprawnością dzieci, którym takie wyprawy wcale nie muszą się podobać.

Czy zapewnimy dziecku bezpieczeństwo?

Joanna Stępińska, wysokogórska przewodniczka, która prowadzi turystów m.in. na Gerlach, uważa, że nie można wszystkiego generalizować. - Sama jestem rodzicem, mam trójkę dzieci, które dużo chodziły ze mną po górach. Rodzic powinien starać się na tyle poznać swoje dziecko, żeby zaplanować odpowiednio trudną dla niego wycieczkę. Są dzieci, które bardziej się do tego nadają, a są takie, które nie nadają się wcale, bo bardziej się boją - uważa Joanna Stępińska. Bardzo ważna jest też sprawność rodzica. Czy oprócz pokonania trasy będzie mógł się zajmować dzieckiem i zapewnić mu bezpieczeństwo.

- Pamiętam babcię, która chodziła kiedyś mocno po górach i w schronisku nad Morskim Okiem przekazała pod moją opiekę ośmioletniego chłopca. Wyszłam z nim z odpowiednią asekuracją na Rysy, był bardzo sprawny, trenował sztuki walki. Nie sprawiło mu to większej trudności - relacjonuje przewodniczka. Dodaje, że dla dzieci, które są mniejsze, barierą może być pokonywanie trudnych miejsc ze względu na to, że mają krótsze ręce i nogi.

- Do każdego dziecka trzeba podchodzić indywidualnie, przygotowywać je na górskie wyzwania. Zaczynajmy od dolin, obserwujmy jak reagują, jak radzą sobie z trudnościami i wysokością. Dopiero później prowadźmy je wyżej w góry - podsumowuje przewodniczka.

Przerażający krzyk: tata, tata!

Jakub Brzosko, wysokogórski przewodnik tatrzański, był w pobliżu, gdy doszło do wypadku siedmiolatki na Świnicy. Wspinał się wtedy z klientami w rejonie Mylnej Przełęczy na Zadnim Kościelcu. - Usłyszałem wtedy taki przeraźliwy krzyk: tata! tata! To było naprawdę przerażające - wspomina Jakub Brzosko. Dodaje, że nie wie, gdzie dokładnie wydarzył się ten wypadek, ale nawet turystyczny szczyt Świnicy to nie jest miejsce dla takich dzieci. Jeśli do wypadku doszłoby pomiędzy taternickim wierzchołkiem Świnicy, a głównym szczytem - to byłoby już karygodne. Są oczywiście odpowiednie uprzęże dla dzieci, ale rodzic musi mieć umiejętności i doświadczenie w prowadzeniu dziecka po górach w taki sposób. Na tych wysokogórskich trasach podstawą powinien być też kask. Trzeba pamiętać, że nawet mały spadający z dużej wysokości kamień może być wielkim zagrożeniem.

- Sam mam sześcioletnią córkę, ale nie wyobrażam sobie, aby znalazła się na takiej trasie. Niestety, ludzie wciąż bardzo beztrosko podchodzą do pokonywania górskich szlaków i trudno nawet powiedzieć, z czego to wynika - dodaje Jakub Brzosko.

Rodzice mają parcie na szkło

Zdaniem Rafała Raczyńskiego, prowadzącego na Facebooku największą grupę tatrzańską Tatromaniacy, zrzeszającą ponad 550 tys. osób, to złożony temat. Głównym powodem niebezpiecznych sytuacji z dziećmi w górach jest "parcie rodziców na szkło". - Naczelnik TOPR ma rację. Nie zabierajmy dzieci na wysokogórskie szlaki, ale nie wrzucajmy wszystkich do jednego worka. Dziecko, dziecku nie jest równe. Jedno będzie miało lęk wysokości, inne nie. Był wysokogórski przewodnik, który kilka lat temu wrzucił filmik z wyjścia na Gerlach z dzieckiem. Był inny doświadczony wspinacz, który z trochę starszym synem zdobywał koronę Tatr i to pokazywał. Czy zrobili źle, w moim odczuciu nie - tłumaczy Rafał Raczyński.

Niestety, wielu rodziców myśli, że ich dzieci będą pilotami, prawnikami, lekarzami i będą zdobywać najwyższe tatrzańskie szczyty, a nie wszyscy mają do tego predyspozycje. Ważne też, jakie górskie doświadczenie mają rodzice i czy są w stanie zapewnić dziecku w górach bezpieczeństwo. Muszą wiedzieć, jakie konsekwencje przyniosą ich decyzje.

- Sam zwróciłem kiedyś uwagę rodzicom idącym z dzieckiem w adidasach na śniegu powyżej Czarnego Stawu pod Rysami. Zostałem zrugany, że mieszam się w czyjeś sprawy. Myślę, że z zachowaniami turystów będzie tylko gorzej - tłumaczy Rafał Raczyński.

Paweł Pełka

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
jajco 2024-08-06 07:50:07
głupich nie sieją...
Eagle112 2024-08-05 16:09:12
Czemu do kina na filmy jest limit wieku, a w wysokiegóry ma nie obowiązywać. Mój dziadek był przewodnikiem górskim i poznawania gór uczył mnie od dolin tłumacząc jednocześnie jak odpowiedzialnie w nich się zachować. Uczył również że na wszystko jest czas że jak będę dorosła przyjdzie czas na poważne szczyty (Rysy, orla perć). To nauczyło mnie pokory I szacunku do gór i cierpliwości. Uważam, że bez względu na to jakie doświadczenie górskie maja rodzice(opiekunowie), jak sprawne są dzieci nie powinny być zabierane na wysokogórskie wyprawy.
krzysiekzG. 2024-08-05 14:27:17
To ,że jedno dziecko jest być może przyszłą A.Mirosław , albo przyszłym J.Kukuczką , mimo tego, co twierdzi pani tu cyt./ przewodniczka/ ; ma to być usprawiedliwieniem dla szerokich mas "turystów"zabierających dzieci na szlaki zbyt wymagające? Bo te masy "taterników" gotowe są na wszelkie wyzwania dla ładnej fotki z wakacji. Polecam karmienie niedzwiedzicy z mlodymi, barowanie się z rogaczmi i glaskanie żmij.
  • USŁUGI | budowlane
    "Tedy" Usługi budowlane: sprzedaż domów w stanie deweloperskim, budowa domów murowanych i drewnianych, wszelkie pokrycia dachowe, ocieplenia/termomodernizacja domów/budynków, sprzedaż materiałów budowlanych, nadzory budowlane, usługi transportowe. 608 729 122, +49 15 205 734 746, mail: tedy32@o2.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum Narciarstwa. 608 729 122.
  • BIZNES
    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy Targ-Czarny Dunajec lub przyjmę reklamę. 608 729 122.
  • PRACA | dam
    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122.
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DACHY, ELEWACJE. 608729122.
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIĘ DORYWCZO OPERATORA KOPARKO-ŁADOWARKI W ZAKOPANEM. 608 806 408
  • PRACA | dam
    ZLECĘ PRACE OGÓLNOBUDOWLANE W KOŚCIELISKU. 608 806 408
  • PRACA | dam
    PENSJONAT W KOŚCIELISKU ZATRUDNI NA STAŁE LUB DOCHODZĄCO: OSOBĘ DO GOTOWANIA, POMOC KUCHENNĄ, OBSŁUGA GOŚCI, SPRZĄTANIE. 608 806 408
  • PRACA | dam
    Restauracja Siwy Dym w Rabce-Zdrój zatrudni: KUCHARZA KUCHNI ZIMNEJ ORAZ GORĄCEJ. Praca na stałe lub dorywczo. CV na: rabka@siwydym.pl Informacje pod numerem 887 080 004
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    DZIAŁKA UZBROJONA W ŁOPUSZNEJ. 506 525 884.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Do wynajęcia LOKAL 50 m2 (pod zakład fryzjerski lub pod inna działalność) oraz LOKAL 25 m2 - I piętro - Łapsze Niżne, Delikatesy "Centrum". 504 230 942.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o powierzchni ok. 50 m2. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
  • SPRZEDAŻ | różne
    WYPRZEDAŻ WYPOŻYCZALNI NART, pakiety niskie ceny tel. 692001268
  • PRACA | dam
    PRACOWNIKA WYPOŻYCZALNI ROWERÓW Zakopane centrum tel. 692001268 info@fun-time.pl
  • PRACA | dam
    Zatrudnimy STERNIKÓW PONTONOWYCH na Dunajcu tel. 608806030 info@fun-time.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    ZAKOPANE - KOŚCIELISKO DO WYNAJĘCIA KOMFORTOWE, WYPOSAŻONE MIESZKANIA 35-38m2. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE 38 m2 i 50 m2 W CENTRUM NOWEGO TARGU, UL. KRZYWA, STANDARD DO ZAMIESZKANIA, NOWE, ŚWIEŻE. 608 806 408
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHARZA/-KĘ, GRILLOWEGO, DOŚWIADCZONĄ POMOC KUCHENNĄ. Kontakt: 600 035 355 lub osobiście: Zakopane, Droga na Bystre 2A (9-13).
  • PRACA | dam
    STATUS STUDENCKI/ WEEKEND/ 100 zł/h. PRACA EXCEL itp./ +mieszkanie/ micheelkowalski@gmail.com. Zakopane
  • PRACA | dam
    PRACA DLA TYNKARZA LUB BRYGADY NA TYNKI. 535 290 865.
  • PRACA | dam
    Młoda energiczna osoba poszukiwana do pracy na weekendy pod Gubałówką.... szczegoly pod numerem telefonu 781271166.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    ZAKOPANE - STYLOWY DOM (zadbany, urządzony), na działce 3000 m, widok na góry - 607 506 428.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Do wynajęcia MIESZKANIE 80 m2 - Szaflary. 660 876 537.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Emerytka szuka DOMU Z OGRODEM do wynajęcia - Nowy Targ i okolice. 575 450 977.
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2026-03-24 21:55 Ceny na stacjach benzynowych w Zakopanem znacząco wyższe niż w Polsce 2 2026-03-24 21:35 Niedźwiedzie ślady w Gorcach 2026-03-24 21:00 Bunt strażników trwa 1 2026-03-24 20:40 Rezolucja w sprawie Roku Pasterstwa i wystawa fotografii Jolanty Flach 2026-03-24 20:00 Spór o stoiska pod Gubałówką. Handlarze protestują, ZCK broni decyzji 4 2026-03-24 19:00 Drogowe dylematy 1 2026-03-24 18:26 Po zderzeniu samochody wylądowały w rowie 1 2026-03-24 18:00 Prognozy pogody się nie zmieniają. W Tatrach spadnie dużo śniegu, biało też na Podhalu? 2026-03-24 17:30 Staw czoła pradawnym istotom, zanurz się w świat lokalnych legend 2026-03-24 17:19 Bez bezpieczeństwa Krupówki będą puste - Jagna Marczułajtis-Walczak o SAFE i przyszłości Podhala 2026-03-24 17:00 Przekroczyła prędkość, miała nieważne prawo jazdy 4 2026-03-24 16:00 Jeszcze trochę wiosennych godzin w Dolinie Białego, a od czwartku wraca zima (WIDEO) 2026-03-24 15:30 MCK na walizkach - wspomnienie o Mirku Mące 2026-03-24 15:00 Blisko dwa miliony złotych na modernizację ulicy Kasprusie w Zakopanem 8 2026-03-24 14:00 Rewolucja u wylotu Doliny Strążyskiej? 12 2026-03-24 13:00 Zderzenie osobówki z ciężarówką. Dwie osoby poszkodowane 1 2026-03-24 12:30 Tak szkoliły się toprowskie psy lawinowe (WIDEO) 2026-03-24 12:08 Niewybuch znaleziony w Lipnicy Wielkiej 2026-03-24 11:00 Blisko 2 tysiące kontroli jednego dnia. Policja wyłapała nietrzeźwych kierowców na Podhalu 2 2026-03-24 10:00 Nowy sprzęt dla Szpitala Powiatowego w Zakopanem 1 2026-03-24 09:00 Prace Zdzisława Walczaka w Czerwonym Dworze 2026-03-24 08:00 Sportowe wyróżnienia wracają do Nowego Targu. Ruszyły zgłoszenia do jubileuszowej gali 2026-03-23 22:21 Zaginęła 20-letnia Alicja Czajka 2026-03-23 21:00 Gorce na osi czasu 2026-03-23 20:31 Skandal w Grywałdzie (WIDEO) 47 2026-03-23 20:00 Lokomotywa, która wyjechała na ulicę. Rocznica niezwykłego zdarzenia w Zakopanem 8 2026-03-23 19:30 Nowa inicjatywa dla kobiet w Zakopanem 2 2026-03-23 19:00 Nie żyje Zbigniew Kresek, autor górskich przewodników 2026-03-23 18:30 Żabie gody rozpoczęte 4 2026-03-23 17:00 Maturzyści z Zakopanego poznawali tajniki pracy w Policji 2 2026-03-23 16:25 Motocyklem 117 km na godz. w obszarze zabudowanym 4 2026-03-23 15:57 Dewastował przystanek i wbiegł pod auta. 20-latek zatrzymany 1 2026-03-23 15:49 Brydżowe spotkanie w Opolance. Jedni grają, inni kibicują 2026-03-23 15:30 Policyjny nos nie zawiódł dzielnicowego 2 2026-03-23 15:00 Wielki sukces Maćka Naglaka z Zakopanego 4 2026-03-23 14:17 Uciekał przed policją, miał prawo jazdy od pół roku 2026-03-23 13:39 Za przekroczenie dozwolonej prędkości 38-latek stracił prawo jazdy 2026-03-23 13:36 Alternatywna rzeczywistość XIX w. i nowy świat XXII wieku. Mamy dla Was książki 2026-03-23 12:59 Sprawca zderzenia w Stasikówce ukarany mandatem 1 2026-03-23 11:59 Wieczorna interwencja policjantów na ul. Zwierzynieckiej 3 2026-03-23 10:59 Schronisko komentuje zarzuty, prowadzący podkreślają, że dobro zwierząt jest najważniejsze 11 2026-03-23 10:46 Plama oleju na Zakopiance 2026-03-23 09:59 Rusza remont mostu na Walową Górę. Mieszkańcy protestują - odetną nas od świata (WIDEO) 16 2026-03-23 08:59 Jeśli te prognozy się sprawdzą w Tatrach spadnie metr śniegu 2026-03-23 08:00 1. Przegląd Dziecięcych Zespołów Regionalnych MAŁE LELUJE. Zgłoszenia 2026-03-22 20:30 Komunikat wojewody małopolskiego w sprawie kontroli w schronisku w Nowym Targu 12 2026-03-22 20:17 Czołowe zderzenie w Stasikówce. Jedna osoba ranna 4 2026-03-22 20:00 200 lat temu ludzie w Rabce zdrowia nie mieli 2026-03-22 19:00 Utrudnienia w ruchu na ulicy Dworskiej w Dzianiszu 1 2026-03-22 18:00 Nowotarska Państwowa Szkoła Muzyczna zaprasza na "Koncert Pasyjny" 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2026-03-24 22:17 1. Mogę zapłacić nawet 20 zł za litr byle złodzieje z PiSu znów nie rządziły 2026-03-24 22:17 2. Czy wiadomo ile miesięcznie ,moze ja też się zdecyduje 2026-03-24 22:11 3. Przecież tutaj cenypaliwa ZAWSZE były najwyższe w Polsce. Nie rozumiem co to za sensacja? 2026-03-24 21:53 4. Strasznie się ten Wójt pogubił.Pokrętne tłumaczenia o jego dobrej woli są tutaj nie na miejscu.Po prostu jak się piastuje tak wysokie stanowisko to trzeba zachowywać się przyzwoicie i w zgodzie z prawem ,a to po stronie Pana Wójta ewidentnie nie jest. Zresztą to wydarzenie jest kwintesencją jego wcześniejszych działań i właściwie nie powinno dziwić .Szkoda tylko że my mieszkańcy musimy się wstydzić .Jak ktoś tutaj napisał: miło by było jakby się Pan pokazał wreszcie na sesji Rady Gminy i na parę pytań odpowiedział.W Gminie atmosfera grobowa i to bynajmniej nie z powodu tego wydarzenia,ale z marazmu dnia codziennego,traktowania pracowników, opowiadaniu bajek i dyrdymałów o tym jak to będzie wspaniale,opowiadaniu o projektach nie do zrealizowania obiecywania wszystkim wszystkiego, wreszcie braku dyscypliny własnej pracy i częste nieobecności w pracy i na sesjach.Jak do tego dojdzie jeszcze całkowity brak elokwencji i niezwykłe maniery to mamy już prawie obraz włodarza który powinien sam dojść do wniosku i szczerze powiedzieć REZYGNUJĘ!!!!Każdy ma wybór i tutaj ten byłby zbawienny.Brak inwestycji gdzie zajmujemy jedno z ostatnich miejsc w województwie,brak pozyskiwania środków i jakiejś elementarnej strategii działalności Gminy i braku realizowania tych pięknych perspektyw i obietnic wyborczych powinno zaowocować oczekiwanym resetem!!!Mamy pustą kasę,kilka milionów długu i już kolejna afera się szykuje ,bo jak gminne wróbelki ćwierkają już na początku roku nie ma kasy na wypłaty dla nauczycieli na kwiecień!!!Tak Tak to nie fejk news tylko racjonalne zarządzanie Gminą.Panie Staszku! Czasem lepiej odejść z twarzą ,niż pogrążać się i brnąć ,aż do skraju przepaści.Później leci się na łeb na szyję z wszystkimi tego konsekwencjami .Nie życzę tego, jest to tylko dobra rada i oszczędzenie Gminie procedur związanych z referendum o odwołaniu. 2026-03-24 21:20 5. No coz, cza noris juz nie zastapi. Chociaz jakby tak sie rozgladnac .. 2026-03-24 21:16 6. Tak się zarządza odpadami w Gminie Krościenko nad Dunajcem... inny przykład to śmietnisko na rzeczką i osiedlem romskim na Krośnicy - widzi Wójt, widzi Starosta - nic z tym nie robią - udają, że nie widzą? Most też się wybudował na osiedlu Romów - też obydwaj nie widzą, że bezprawie się szerzy na publikę, Wody Polskie też się tak interesują, że heeej! Może redaktora Jerzego albo innego z TP zainteresują te tematy? A może zbyt ważkie to temaciki? 2026-03-24 21:16 7. Ale wysypisko się zrobiło na drodze do cmentarza. ...przykre to jest w sobotę pogrzeb pójdą tamta droga ludzie z piękna otoczka wysypiskowa. Ale to świadczy o Grywaldzie....no ale cóż Sołtys bardzo bał sie że nie przygarnie odpadów...ech....I idzie po trupach...żałuję że głosowałem na niego .. 2026-03-24 21:16 8. Ja się pytam co z opłatą targową? Jak długo burmistrz będzie łamał prawo i nie pobierał opłata ustanowionej uchwałą rady miasta? 2026-03-24 21:14 9. kurła ten se destrukt na swoją działke biere a na Dziadowych Kątach nie wiadomo jak dziury na drodze omijać. Moze niech sie jaśnie pon kiedy przejedzie i cosi zrobi z tym bo ilez mozna 2026-03-24 21:13 10. Czytam i nie wierzę To jak TV Republika. Sołtys wsi donosi na wójta, ciekawe kiedy młody cwany sołtys przejrzy na oczy i mu się noga podwinie. Brak wam ludzie przede wszystkim kultury i pokory. Trzymam kciuki za wójta żeby się nie dał. Niech może zmieni doradców. Każda władza i tez poprzedni wójtowie załatwiali pracę swoim znajomym byle by ci znajomi byli kompetentni i się na czymś znali. Cieszcie się że będzie droga bo nic w tej wsi nie ma oprócz dziur. Niesamowite to jest.
2026-03-23 10:43 1. Pan Z. i koledzy.... i potem powiecie ze to prostest w sprawie mostu a nie wiec polityczny. hehe. kogo chcecie nabrac? 2026-03-11 08:14 2. Strategia rozwoju... Stawiać jak najwięcej deweloperki, reszta to ch... 2026-03-06 08:53 3. moze zamiast organizować te rozchwytywane i konsultacje miasta uruchomi druga zmiane u w urzedzie dla pracujacych obywateli petentów? 2026-03-06 08:25 4. Chętnie bym się dowiedział jakie studia i na jakich poważnych uczelniach mają ukończone uczestnicy dyskusji. Wprawdzie obowiązuje zasada, że wystarczy chęć szczera ale oni chcą zmarnować nasze pieniądze. Oj tam, oj tam. 2026-02-16 21:51 5. "Na spotkaniu zjawił się burmistrz Łukasz Filipowicz, radni Tymoteusz Mróz, Mateusz Łękawski i mieszkańcy. Ci ostatni niezbyt licznie." A kto miałby się tam pojawić jak spotkanie zorganizowane w godzinach gdzie normalni ludzie pracują a miejsca tam w tej "stacji kultura" było może jeszcze na jakieś 20 osób. Przecież to klita na poddaszu gdzie jest miejsce dla dzieci na zabawy a nie dla 100 czy więcej dorosłych. Przecież to była jawna kpina. Dlaczego spotkanie nie było bardziej komunikowane i nie zapewniono odpowiednio dużej sali? I przede wszystkim dlaczego w godzinach pracy a nie w weekend??? Wywalić miliona na sylwestra potrafią a zmobilizować mieszkańców "nie da się". Widać zależy im żeby przyszło jak najmniej mieszkańców. Boją się usłyszeć to i owo. 2026-02-08 13:18 6. Fajne eksponaty :) 2026-02-04 21:19 7. Nie moje klimaty ani dla uszu ani dla oczu 2026-01-29 15:43 8. Kasia Rysy 2026-01-03 13:15 9. Ładne góalki. 2025-12-29 19:33 10. Znakomity poMYSł panie @jarząbek
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama