Reklama

2024-08-10 19:30:37

Rabka-Zdrój

Mieszkańcy Rabki rozważają blokadę rozbudowy kolei

Reklama

Mieszkańcy mają po dziurki w nosie kolejowej inwestycji w Rabce. - Jak nie będzie wyjścia, zablokujemy budowę - zapowiadają.


Centrum Rabki w okolicy linii kolejowej wygląda jak wielki plac budowy. Torowisko przecina miasto dokładnie na pół. W rejonie linii kolejowej ogniskuje się cały miejski ruch. Od chwili, gdy na plac budowy wkroczyła firma modernizująca na zlecenie PKP Polskie Linie Kolejowe torowisko, pomiędzy Chabówką a Piekiełkiem i Nowym Sączem - zaczęło się też piekiełko… mieszkańców uzdrowiska.

- Nie można wyjść z domu. Od świtu do nocy przed oknami uwijają się maszyny budowlane. Rano zaczynają coś robić, po południu rozbierają, później robią od nowa, ale trochę inaczej. Wszędzie albo tumany kurzu, albo błoto po kolana. Nie pojedziesz do sklepu, bo ci drogę zagrodzi koparka albo ciężarówka. Ja rozumiem, że ta inwestycja jest potrzebna, że trzeba ją zrobić, ale przecież nie można się zachowywać tak, jakby tu nikt nie mieszkał - mówi Ewa Dyrda, mieszkanka ulicy Zakopiańskiej Bocznej, sąsiadka kolejowej inwestycji i miejska radna. - Normalnie ja już tracę cierpliwość. Tu wszystko jest źle - od początku do końca - ocenia.

Lista uwag mieszkańców zdaje się nie mieć końca. Nie chodzi tylko o dość luźne podejście wykonawcy do kwestii utrzymania porządku, czy też blokowania drogi ciężkim sprzętem. Mieszkańcy wytykają błędy projektowe. 

- Projektanci narysowali to wszystko korzystając z map. Nie pofatygowali się w teren - uważa Ewa Dyrda.

Efekt: naruszone stosunki wodne; zjeżdżające, podmywane skarpy; woda zalewająca budowane obiekty oraz okoliczne drogi i podwórka.

Mieszkaniec jednej z posesji przy ul. Zakopiańskiej prowadzi do swojego ogródka ogołoconego z drzew przez budowniczych. Tam, gdzie jeszcze do niedawna stał lasek i ćwierkały ptaszki, dziś jest głęboki na dwa metry rów wypełniony stagnującą breją.

- No jak tak można, przecież to wylęgarnia komarów. Parę dni temu nawet pojawiły się kaczki - opowiada właściciel domu. Wskazuje na rozwalony płot, z którym zupełnie nie wiadomo, co począć. Część terenu zajęli nam na dwa lata. Później grunt ma do nas wrócić, ale przez te dwa lata nawet psa luzem puścić nie można. Siatki nie odbuduję, bo skąd mam pewność, że oni tu jeszcze nie wrócą. Zostawili po sobie taki Sajgon, że się patrzeć nie dało. Po zimie sami ruszyliśmy z moim tatą i to wszystko porządkowaliśmy, wyręczając firmę. Teraz przydałoby się na tym błocie coś posadzić, ale przecież nie idzie się nawet dowiedzieć, jakie oni mają wobec nas plany - nie ukrywa poirytowania.

Ulica Boczna Zakopiańska już po krótkim deszczu wygląda jak grzęzawisko. Ledwie można przebrnąć przez mazistą breję w płytkich butach. W sąsiedztwie pracują koparki i spychacze.

Dokładnie taki sam krajobraz można „podziwiać” w rejonie ulicy Kasprowicza. To inna część Rabki, ale również położona przy torze. 

- Prosiliśmy, żeby wykonawca jakoś utwardził drogę, żeby dało się samochodem dojechać do domów, bez dewastacji zawieszenia. Wiemy, że na wielu odcinkach frezują asfalt, więc zaproponowaliśmy, żeby ten granulat wysypać u nas, albo żeby poukładać płyty betonowe. Nikt się tym nie przejął. Kiedyś, jak narobili strasznego syfu na drodze - razem z sąsiadem zablokowaliśmy przejazd. Zagroziliśmy, że dopóki nie posprzątają - nie przepuścimy żadnej ciężarówki. Dopiero pod taką presją posprzątali - relacjonuje Marek Ciepliński, radny i sąsiad kolejowej inwestycji.

Mieszkańcy nie ukrywają, że ich cierpliwość jest na wyczerpaniu. Ciągłe interwencje w dyrekcji PKP PLK i u wykonawcy nie przynoszą rezultatów. - Mówią nam, że działają zgodnie z prawem i mają wszelkie pozwolenia. I zauważają przy tym konsekwentnie, że nasze interwencje są spóźnione - zaznacz Ewa Dyrda.

Zdesperowali mieszkańcy postanowili poszukać wsparcia u parlamentarzystów. W poniedziałek plac budowy odwiedziła posłanka Weronika Smarduch. Parlamentarzystka osobiście przemierzyła zwały błota, krążąc od podwórka do podwórka i wysłuchując gorzkich żali mieszkańców. Towarzyszyli jej rabczańscy radni. Posłanka zapewniła, że kwestie inwestycji kolejowej są wystarczającą podstawą poselskiej interwencji.

Do zebrania i przelania na papier wszystkich krytycznych uwag i oczekiwań mieszkańców zobowiązał się burmistrz Leszek Świder. Dokument trafi do posłanki i zostanie przedstawiony w ministerstwie. 

- Jeśli to nie pomoże, to naprawdę pozostanie nam już tylko zablokować tę budowę - zarzekają się mieszkańcy.

mk

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Takitam 2024-08-13 21:38:16
A jednak myślę, że burmistrz ma wpływ na wykonawcę, tylko nie może patrzeć głucho (tak jak to widać na jednym zdjęciu) na problem tylko działać.
Tylko do tego trzeba mieć to coś co niestety ale naszemu włodarzowi brakuje.
A w ogóle co wy ludziska chcecie? Przecież takie władze wybraliście. I już! Zaraz pokaże się komunikat, jak to i co zrobiono ino efektów z tego ni ma. Ha ha!
Mieszkanka 2024-08-13 11:55:32
Niestety, nikt nie ma władzy ani nad inwestorem, ani nad wykonawcą. Odpowiedzialni personalnie rozmywają i bagatelizują problemy o ile jesteś w stanie dodzwonić się, a ktoś odbierze. Nikt nie widzi problemu albo nie chce go widzieć robiąc z mieszkańca wariata.
Takitam 2024-08-13 11:26:00
Zaraz, zaraz, przecież inwestycja jest na terenie miasta. Co zrobił burmistrz żeby pomóc mieszkańcom?
Stoi w tym żółtym kubraczku i patrzy? I może jeszcze stanie i będzie protestował z mieszkańcami? To jakiś żart. Przecież prawdziwy włodarz miasta już by siadł do stołu z wykonawcą i ustalił warunki inwestycji a nie chodził po budowie. Czy ten problem dopiero teraz powstał? Nikt wcześnie o nim nie wiedział? Trzeba aż posłów sprowadzać żeby ten problem rozwiązać? To większą władzę nad wykonawcą ma poseł niż burmistrz? To po co nam burmistrz? WSTYD panie burmistrz, wstyd!
Karola 2024-08-13 10:00:07
Niestety wszystkie inwestycje tak wygladaja. Poziom wykonania jest tragiczny- byle by bylo. Mozna miec powazne zastrzezenie do prac wykonawcy, zwlaszcza jesli chodzi o opieszalosc, balagan, niechlujstwo w wykonaniu. W szczegolnosci nieakceptowalne jest pozostawienie gruzu w studzienkach po sprzataniu (np na ulicy Poniatowskiego w bocznych ulicach, gdzie kladli nowy asfalt). Chyba w wiekszosci prac wykonywanych mamy pelne prawo oczekiwac, ze praca bedzie wykonana z nalezytym zaangazowaniem i dokladnoscia. Nie mozna liczyc aby wykonawca zapewnil nalezyte lub choc poprawne wykonanie uslugi, no chyba ze sie stoi nad nimi i ich pilnuje.
Tolek 2024-08-12 18:13:53
Inwestycja musi być. A jej wykonanie....
Myślący 2024-08-12 18:05:06
Szanowni Rodacy, nie martwcie się tak. Postępowe szkolnictwo, umiłowani wu kraińcy i wykształceni inżynierowie z geodetami z Afryki Subsaharyjskiej zmienią to wszystko na lepsze. Jeśli pięknie podzielony naród na dwa popisowe plemiona skacze sobie do gardeł, nie potrafi się dogadać i ciągle tylko mądrkuje zamiast myśleć o przyszłości to inne narody zajmą jego miejsce. Pozostaje przyziemne pytanie, gdzie byli włodarze tego miłego miasteczka kiedy można było zaprojektować wiadukt nad ulicą Jana Pawła II? Cieszy mię ten rym: "Polak mądr po szkodzie";
Lecz jesli prawda i z tego nas zbodzie,
Nową przypowieść Polak sobie kupi,
Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi...
abc 2024-08-12 15:29:59
Wszystko się przy tej inwestycji "sypie", nie wspominając o szacunku do drugiego człowieka. Zero odpowiedzialności , empatii i rzetelności w wykonywaniu swoich obowiązków. Ja za to nie odpowiadam, to ten drugi, mnie tu nie było- stosuje się odpowiedzialność zbiorową, rozmydla i w rzeczywistości nikt za nic nie jest odpowiedzialny.
Cyklista 2024-08-11 16:23:01
BEZKONFLIKTOWY :))))
Goły Baca 2024-08-11 16:05:23
Kolej ? Co za przeżytek. Nie można machnąć małego lotniska ? Jeden aeroplan na pięciu mieszkańców.
Tadzio 2024-08-11 15:26:57
Oszukano mieszkańców Rabki , będzie jeden przejazd pod torami bezkonfliktowy (jeśli w czasie ulewy woda go nie zaleje ) drugi koło stacji PKP i ten co przejazd pociągu będzie zamykany ,czyli co pół godziny, proszę sobie wyobrazić korki i paraliż w ciągu doby,kto będzie chciał przyjechać na wypoczynek do takiego szumu,pozbyliśmy się jednej z ostatnich atrakcji czyli przewozu pociągami retro,z Rabki zrobiono tranzyt nie licząc się z mieszkańcami ,
ja kraczę 2024-08-11 13:43:56
Cyrk, wszędzie w tej Rabce cyrk.
Połykacze ognia i kopacze rowów.
Balansujący i ściemniacze.
Przesciagają się w zawodach.
Tylko zwykłych ludzi szkoda.
jarek 2024-08-11 11:40:39
O, wreszcie radni pozieraja pod nogi. Cos niesamowitego sie stalo. I jeszcze ta belgijke dance sprowadzili, jak by to cos mialo zmienic.
Przespany glebokim snem czas uwag i kosultacji dawno sie skonczyl. Miasto podzielone , a raczej oddzielone na dwie czesci staje sie faktem !
Gdzie byli wlodarze, gdy zapadaly decyzje ???
Gdzie byli ?
Woźnica 2024-08-11 10:54:18
Potwierdzam i współczuję ludziom mieszkającym obok. Jak będziecie protestować chętnie do was dołącze
tak jest 2024-08-11 08:47:34
to wszystko wina Tuska! bo gdyby to było robione za psiu to mogłoby to być rozgrzebane i pozostawione i byłoby dobrze
Czytelnik 2024-08-11 00:01:56
A w Zakopanem podobnie proszę państwa pewnie wykonawca jest firma ZUE, tą inwestycją powinien już dawno zająć się ktoś wyżej. Tak jest - w godzinach nocnych najwięcej robót wykonywano. Identycznie. To samo - powódź na ulicy ale wcześniej nikt nic nie widział, nikt nic nie slyszał .... Bo to przecież inwestycja PKP....
Józek 2024-08-10 22:34:35
Jeśli będzie protest to również się połączymy tylko proszę o wcześniejsze info na Facebook lub nawet na tablicach ogłoszeń
zbyrcok 2024-08-10 22:28:51
jak w rzadko w którym temacie dużo napisano
...
rozważania rabczańskie ??? ...
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIĘ DORYWCZO OPERATORA KOPARKI. 608 806 408
  • PRACA | dam
    ZLECĘ WYKONANIE FASAD I ODWODNIEŃ NA 3 BUDYNKACH W ZAKOPANEM. 608 806 408
  • PRACA | dam
    Przyjmę murarza, cieśle. 604 131 899
    Tel.: 604
  • PRACA | dam
    ZLECĘ PRACE OGÓLNOBUDOWLANE W KOŚCIELISKU. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE 38 m2 i 50 m2 W CENTRUM NOWEGO TARGU, UL. KRZYWA, STANDARD DO ZAMIESZKANIA, NOWE, ŚWIEŻE. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    ZAKOPANE - KOŚCIELISKO DO WYNAJĘCIA KOMFORTOWE, WYPOSAŻONE MIESZKANIA 35-38m2. 608 806 408
  • USŁUGI | budowlane
    TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE tanio i solidnie, zacieranie mechaniczne, technika silosowa. Realizujemy małe i duże obiekty 18 26 550 39, 503 532 680.
  • SPRZEDAŻ | różne
    Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. Tel. 793 887 893
  • SPRZEDAŻ | różne
    NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
  • PRACA | dam
    Zatrudnię pracowników budowlanych ekipy. 601 508 736.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    NIEMCY: brygadzista do 5000 Euro, kranista do 4000 Euro, murarz cieśla do 3600 Euro, malarz ocieplenia elektryk spawacz do 2700 Euro. Umowa na warunkach niemieckich. 0048 575-001-116
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    Szczenięta OWCZARKI PODHALAŃSKIE. 788 679 465.
  • PRACA | dam
    STATUS STUDENCKI/ WEEKEND/ 100 zł/h. PRACA EXCEL itp./ +mieszkanie/ micheelkowalski@gmail.com. Zakopane
  • PRACA | dam
    Praca na budowie, elewacje, budowa od podstaw, wykończenia, Zakopane i okolice. 500160574
    Tel.: 500160574
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum Narciarstwa. 608 729 122.
  • BIZNES
    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy Targ-Czarny Dunajec lub przyjmę reklamę. 608 729 122.
  • PRACA | dam
    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122.
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DACHY, ELEWACJE. 608729122.
  • PRACA | dam
    Restauracja Siwy Dym w Rabce-Zdrój zatrudni: KUCHARZA KUCHNI ZIMNEJ ORAZ GORĄCEJ. Praca na stałe lub dorywczo. CV na: rabka@siwydym.pl Informacje pod numerem 887 080 004
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    DZIAŁKA UZBROJONA W ŁOPUSZNEJ. 506 525 884.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Do wynajęcia LOKAL 50 m2 (pod zakład fryzjerski lub pod inna działalność) oraz LOKAL 25 m2 - I piętro - Łapsze Niżne, Delikatesy "Centrum". 504 230 942.
  • PRACA | dam
    Zatrudnimy STERNIKÓW PONTONOWYCH na Dunajcu tel. 608806030 info@fun-time.pl
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHARZA/-KĘ, GRILLOWEGO, DOŚWIADCZONĄ POMOC KUCHENNĄ. Kontakt: 600 035 355 lub osobiście: Zakopane, Droga na Bystre 2A (9-13).
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    ZAKOPANE - STYLOWY DOM (zadbany, urządzony), na działce 3000 m, widok na góry - 607 506 428.
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2026-04-08 22:35 Zderzenie autobusu i samochodu osobowego w Kościelisku 2026-04-08 21:00 Na Drodze pod Reglami sporo śniegu i lodu. Tak wygląda piękny wodospad (WIDEO) 2026-04-08 20:33 Kończyły się zapasy, piwnice pustoszały 2026-04-08 20:30 Małe Leluje po raz pierwszy w Ludźmierzu 2026-04-08 20:00 22-latek spalił samochód 2026-04-08 19:30 "Osiecka, Grechuta, Wodecki" w nowotarskim Ratuszu 2026-04-08 19:00 Dwa miliony złotych dla pasterstwa 2026-04-08 18:00 Seniorzy się szkolili 2026-04-08 17:30 Paralotniarz zawisnął na drzewie. Ratował go GOPR 2026-04-08 17:01 Dwie kobiety i mężczyzna - pijani za kierownicą 2026-04-08 16:30 "Tyz prowda" w Poroninie 2026-04-08 16:09 Uszkodzony gazociąg w Zakopanem 1 2026-04-08 15:30 Uroczystości poświęcone pamięci ofiar Golgoty Wschodu 2026-04-08 15:00 Strażacy z Zakopanego edukowali podczas Dnia Otwartego Sanepidu 2026-04-08 14:00 Kobieta i mężczyzna przyłapani z sporą ilością narkotyków 2026-04-08 13:00 Dwa złota Leszka Behounka na Halowych Mistrzostwach Europy Masters w Toruniu 2026-04-08 12:30 Spotkanie autorskie oraz promocja książki Marii Gąsienicy-Zawadzkiej 2026-04-08 12:00 Konkurs na plakat festiwalowy w Zakopanem. Młodzi artyści zmierzą się z góralską tradycją 2026-04-08 11:51 Greger Garage zagra na Roztokach - elektryczna mieszanka rocka, jazzu i wirtuozerii 2026-04-08 11:30 Obchody Dnia Katyńskiego w Gminie Poronin 4 2026-04-08 11:00 Masz nadmiar jedzenia po świętach? Pod Giewontem działa lodówka społeczna 2026-04-08 10:00 Z dużej chmury mały śnieg. Na razie 2026-04-08 09:31 Pościg za poszukiwanym w Białym Dunajcu. 34-latek zatrzymany po kolizji z radiowozem 2026-04-08 09:00 Przyleciał Emil. Teraz czeka na Józefinkę 2 2026-04-08 08:00 Ruszył konkurs na Europejskie Stolice Turystyki 2027. Miasta mogą zgłaszać kandydatury 2026-04-07 21:28 Dwie czarne suki do odebrania w Ratułowie (AKTUALIZACJA) 3 2026-04-07 21:00 Prezes Kraków Airport: Amerykanie do nas wrócą 2 2026-04-07 20:10 Wyczerpani turyści utknęli pod Kasprowym Wierchem. Śmigłowcem polecieli ratownicy TOPR 2 2026-04-07 19:00 Nowe mapy ewidencyjne w powiecie. Trwa cyfryzacja danych geodezyjnych 4 2026-04-07 18:00 Nowy Targ na niebiesko. XI obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu 2026-04-07 17:00 Rekordowe ilości turystów w Małopolsce, Zakopane i okoliczne termy na topie zainteresowań 3 2026-04-07 16:25 Bezpieczniejsza Wielkanoc na małopolskich drogach. Liczba wypadków spadła o blisko 40 procent 1 2026-04-07 15:23 Reanimacja w Chabówce (WIDEO) 2026-04-07 15:00 Słoneczny, ale chłodny poranek. W nocy opady śniegu (WIDEO) 2026-04-07 14:00 Młody mieszkaniec Poronina powalczy o medal w USA na robotycznych mistrzostwach świata 1 2026-04-07 13:00 112 km na godz. w terenie zabudowanym. 20-latek stracił prawo jazdy 9 2026-04-07 12:00 Chłopiec zgubił się na Krupówkach. Strażnicy miejscy szybko odnaleźli rodziców 4 2026-04-07 11:30 Krwiobus na Placu Niepodległości w Zakopanem. Apel o oddawanie krwi w Światowy Dzień Zdrowia 1 2026-04-07 11:30 W Kuźnicach pusto. Coraz mocniej wieje 2 2026-04-07 11:10 Poszukiwany zatrzymany w Zakopanem. Dzielnicowi skutecznie namierzyli 32-latka 2 2026-04-07 10:54 Powroty po świętach i korki na trasie Zakopane-Nowy Targ 1 2026-04-07 10:00 Zapraszamy na Prezentacje Form Teatralnych "Bajkluś" 2026-04-07 09:00 Fotoradar coraz bliżej 1 2026-04-07 08:30 Dzień Otwarty Sanepidu w Zakopanem. Zdrowie i edukacja na wyciągnięcie ręki 4 2026-04-07 08:00 Wielkanocni jeźdźcy (ZDJĘCIA) 5 2026-04-06 20:59 Psy z nowotarskiego schroniska czekają na Was! 2 2026-04-06 20:00 Wojna - klatka po klatce 1 2026-04-06 18:59 Pięknie żegna się z nami Giewont, ale w środę znowu śnieg 3 2026-04-06 18:00 Kryminał, który wystraszył Kościelisko 2 2026-04-06 17:00 Spośród swojego ludu ocalał tylko on. Mamy dla Was książki
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2026-04-08 21:11 1. rgg chłopie czy ten reset z Rosją całkiem ci na mózg padł że Kaczyńskiego zawszę robiliście rusofobem a teraz mówicie że trzyma sztamę z ruskim,jak się źle czujesz to się udaje do lekarza najlepiej tego od głowy 2026-04-08 20:36 2. ło matko! a czy ty zdajesz sobie sprawę z tego że orban powiedział putinowi że jest do jego dyspozycji!!! :) i nie widzisz w tym nic złego? :) Tusk spotkał się z nim jako premier to co miał go kopnąć w brymbulce i zepchnąć z mola??? :) pewnie nie wiesz ale kaczyński spotkał się też z ławrowem 2026-04-08 19:37 3. Grywald powinien być dumny że Stasia. W końcu to ich człowiek. A jak na niego głosowali - prawie 100% poparcia tam miał. A sekretarzowa i zastępca jeszcze go bronią i razem z nim siedzą w tym bagnie. 2026-04-08 19:33 4. Skoro dwie czarne suki to na pewno bojownik ROG u. 2026-04-08 19:30 5. Bojownicy ROG u powinni przypilnować żeby nie stało się tak jak w Serbii. 2026-04-08 15:35 6. I co teraz, będzie jeździł jak zwykle, czy jednak policja przypilnuje by tego nie robił? 2026-04-08 15:06 7. I pomyśleć że taka niemota trzęsie naszym Krajem. 2026-04-08 15:05 8. Ło matko. To Orban, przyjaciel Putina mordował w Katyniu? Jakie to szczęście, że Tusk w Sopocie spotykał się jedynie z Putinem - przyjacielem Orbana, a nie z samym oprawcą 2026-04-08 14:03 9. Wiadomo że robi to dla swojego nowego potomka. Będzie miało dziecko fajna działkę. 2026-04-08 13:42 10. Nie wiem, jak można pisać , że nie wiało. 07 kwietnia słonecznie z bardzo mocnym wiatrem. Mnóstwo śniegu ale warunki fatalne, lód i jeszcze raz lód. Ślad ratraka zlodzony, niebezpieczny. Ocieplenie to jedyny ratunek.
2026-03-23 10:43 1. Pan Z. i koledzy.... i potem powiecie ze to prostest w sprawie mostu a nie wiec polityczny. hehe. kogo chcecie nabrac? 2026-03-11 08:14 2. Strategia rozwoju... Stawiać jak najwięcej deweloperki, reszta to ch... 2026-03-06 08:53 3. moze zamiast organizować te rozchwytywane i konsultacje miasta uruchomi druga zmiane u w urzedzie dla pracujacych obywateli petentów? 2026-03-06 08:25 4. Chętnie bym się dowiedział jakie studia i na jakich poważnych uczelniach mają ukończone uczestnicy dyskusji. Wprawdzie obowiązuje zasada, że wystarczy chęć szczera ale oni chcą zmarnować nasze pieniądze. Oj tam, oj tam. 2026-02-16 21:51 5. "Na spotkaniu zjawił się burmistrz Łukasz Filipowicz, radni Tymoteusz Mróz, Mateusz Łękawski i mieszkańcy. Ci ostatni niezbyt licznie." A kto miałby się tam pojawić jak spotkanie zorganizowane w godzinach gdzie normalni ludzie pracują a miejsca tam w tej "stacji kultura" było może jeszcze na jakieś 20 osób. Przecież to klita na poddaszu gdzie jest miejsce dla dzieci na zabawy a nie dla 100 czy więcej dorosłych. Przecież to była jawna kpina. Dlaczego spotkanie nie było bardziej komunikowane i nie zapewniono odpowiednio dużej sali? I przede wszystkim dlaczego w godzinach pracy a nie w weekend??? Wywalić miliona na sylwestra potrafią a zmobilizować mieszkańców "nie da się". Widać zależy im żeby przyszło jak najmniej mieszkańców. Boją się usłyszeć to i owo. 2026-02-08 13:18 6. Fajne eksponaty :) 2026-02-04 21:19 7. Nie moje klimaty ani dla uszu ani dla oczu 2026-01-29 15:43 8. Kasia Rysy 2026-01-03 13:15 9. Ładne góalki. 2025-12-29 19:33 10. Znakomity poMYSł panie @jarząbek
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy


REKLAMA


Pożegnania


REKLAMA


FILMY TP