2024-10-08 16:00:35

Brzegi

Uczniowie ze szkoły podstawowej w Brzegach pamiętają o zasługach hrabiego Zamoyskiego

W Brzegach również świętują obchody roku 2024, którego patronem jest Władysław Zamoyski.

Z czym kojarzy się nam dziś słowo patriotyzm? Z hucznym obchodzeniem świąt narodowych? Z głośnym nawoływaniem, że jest się Polakiem? A może z noszeniem przypinki orzełka na plecaku?

 
Prawdziwym patriotą był Władysław Zamoyski – patron Szkoły Podstawowej w Brzegach. Hrabia Zamoyski herbu Jelita urodził się w 1853 roku w Paryżu. Wychowywany był w duchu służby Ojczyźnie oraz oddaniu sprawom kraju. W 1889 roku kupił na licytacji dobra zakopiańskie, ocalając je od rabunkowej gospodarki leśnej i przejścia w obce ręce. Przyczynił się do budowy linii kolejowej Chabówka – Zakopane.  Zaangażował się w sposób szczególny w spór o Morskie Oko. Dzięki Jego staraniom, trwający blisko 20 lat proces o pozostawienie Morskiego Oka w granicach autonomicznej Galicji, został 13.09.1902 roku rozstrzygnięty na korzyść Polaków. W końcu odzyskaliśmy to, co bliskie Naszemu sercu! Walka to była trudna i wyczerpująca, a przy tym obciążona ogromnymi kosztami. Jednak nie było to przeszkodą dla Zamoyskiego! Uparcie dążył do realizacji zamierzonych celów! Sam mówił, że na zbytki żadne nigdy sobie nie pozwalałem. Odmawiałem sobie wszystkiego, co mi się nie wydawało wprost niezbędnem. Ale gdzie sądziłem, że sprawa tego wymaga, wysiłków nie szczędziłem.

O wielkich zasługach patrona i jego rodziny nie zapominają uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Brzegach. W zeszłym roku zorganizowano konkurs poetycki i plastyczny ku czci Jadwigi Zamoyskiej. W tym roku szkolnym, za pomysłem Pani wicewójt Marii Kuruc oraz przy wsparciu Pani dyrektor Anny Owcy oraz Pani historyk Magdaleny Szyszki – Janickiej, odbyła się gra terenowa, upamiętniająca osobę hrabiego. Jej celem było przybliżenie wiadomości dotyczących życia oraz działalności Władysława Zamoyskiego zarówno na Podhalu, w Polsce i za granicą. Była to również okazja do zaznajomienia się z podstawowymi informacjami z zakresu wiedzy o przyrodzie TPN.
 
Wydarzenie zostało zaplanowane na dzień rocznicy wygranej w Grazu, tj. 13.09 (uczniowie klas 1-4) oraz na 20.09 (uczniowie klas 5-8). Cóż to było za przedsięwzięcie! Dzieci ze szkół bukowiańskiej gminy ruszyły w niezwykłą wyprawę, rozwiązując zagadki, analizując biografię Zamoyskiego oraz ciesząc się pięknem tatrzańskiej przyrody! Każdą placówkę reprezentowało sześciu uczniów,  którzy podzieleni byli na dwie trzyosobowe grupy. Jedna grupa wyruszała spod remizy w Brzegach i kierowała się w stronę Morskiego Oka. Druga grupa rozpoczynała trasę w Bukowinie Tatrzańskiej, by udać się do Zakopanego i Kalatówek.
 
Drużyny poruszały się równolegle na dwóch trasach – pomiędzy poszczególnymi Punktami Kontrolnymi oraz wykonywały na określonej trasie następujące po sobie zadania. Zakończenie rywalizacji miało miejsce w szkole brzegowiańskiej, gdzie uczestnicy wykonali ostatnie zadanie –  na podstawie informacji, zdobytych podczas wędrówki po trasach Gry. Miłym akcentem był poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów z Brzegów.
 
W trakcie Gry w powietrzu wyczuwano ducha rywalizacji! A walczyć było o co! Dzięki dobroci sponsorów uczestnicy mogli cieszyć się wspaniałymi nagrodami! Sportowe plecaki wypełnione zostały po brzegi  voucherami, książkami o życiu Władysława Zamoyskiego i Jego walce o Morskie Oko, słodkościami czy akcesoriami do wędrówek górskich. Wyjątkową nagrodą był również komiks „Podhalański Gazda, czyli jak Wielkopolanin unowocześnił Podhale” autorstwa Weroniki Zubek – absolwentki Szkoły Podstawowej w Brzegach.
W sposób szczególny pragniemy podziękować tym wszystkim, którzy w swej hojności wsparli naszą inicjatywę. Słowa uznania kierujemy w stronę:

Gminy Bukowina Tatrzańska, Fundacji Zakłady Kórnickie, Klubu Władysława Zamoyskiego w Zakopanem, Powiatu Tatrzańskiego, Muzeum Tatrzańskiego, Stowarzyszenia Przewoźników Do Morskiego Oka, Tatrzańskiego Parku Narodowego, Szerpów Nadziei, Kotelnicy Białczańskiej, Term Bania, Term Bukovina, Term Szaflary, Rabczańskiego Parku Linowego, Stacji narciarskiej Koziniec, Stacji narciarskiej Małe Ciche, Stacji narciarskiej Jurgów SKI, Stacji narciarskiej Rusiń-Ski, Schroniska Bukowina, Astyle stickers, GS Bukowina Tatrzańska, Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej, Sióstr Albertynek na Kalatówkach, Przewodników Tatrzańskich:  Łukasza Huchera, Julii Wajdy, Kamila Drzymały, Dominika Remiasza, Dariusza Kuruca, Piotra Bąka, Zakopiańskiego Klubu Zamoyskiego, Schroniska Roztoka, Koła Gospodyń Wiejskich w Brzegach, Parafii im. św. Antoniego w Brzegach, Rodziców i sympatyków Szkoły im. Władysława Zamoyskiego w Brzegach.

Uroczyste rozdanie nagród miało miejsce dnia 25 września 2024 roku w obecności Pani Kierownik Gminnego Zespołu Oświatowego Zofii Kuczyńskiej, Przedstawicieli Fundacji Zakłady Kórnickie na czele z Panem Prezesem Dariuszem Grzybkiem, byłego Dyrektora szkoły w Brzegach Pana Piotra Boczka, radnego i sołtysa wsi Pana Piotra Zubka oraz reprezentantki KGW w Brzegach Pani Haliny Zadory.

Prezentujemy wyniki szkół:

Grupa młodsza (klasy 1-4):
I miejsce – SP nr 2 w Czarnej Górze
II miejsce – SP w Jurgowie
III miejsce – SP w Bukowinie Tatrzańskiej
Grupa starsza (klasy 5-8):
I miejsce – SP w Bukowinie Tatrzańskiej
II miejsce SP w Rzepiskach
III miejsce – SP nr 1 w Czarnej Górze
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

opr. p

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    ZAKOPANE - KOŚCIELISKO DO WYNAJĘCIA KOMFORTOWE, WYPOSAŻONE MIESZKANIA 35-38m2. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE 38 m2 i 50 m2 W CENTRUM NOWEGO TARGU, UL. KRZYWA, STANDARD DO ZAMIESZKANIA, NOWE, ŚWIEŻE. 608 806 408
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHARZA/-KĘ, GRILLOWEGO, DOŚWIADCZONĄ POMOC KUCHENNĄ. Kontakt: 600 035 355 lub osobiście: Zakopane, Droga na Bystre 2A (9-13).
  • PRACA | dam
    STATUS STUDENCKI/ WEEKEND/ 100 zł/h. PRACA EXCEL itp./ +mieszkanie/ micheelkowalski@gmail.com. Zakopane
  • PRACA | dam
    PRACA DLA TYNKARZA LUB BRYGADY NA TYNKI. 535 290 865.
  • PRACA | dam
    Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni do restauracji hotelowej: KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną, całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
  • PRACA | dam
    Hotel **** w Zakopanem zatrudni KUCHARZA a la Carte tel. + 48 792 276 261
  • PRACA | dam
    Młoda energiczna osoba poszukiwana do pracy na weekendy pod Gubałówką.... szczegoly pod numerem telefonu 781271166.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    ZAKOPANE - STYLOWY DOM (zadbany, urządzony), na działce 3000 m, widok na góry - 607 506 428.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Do wynajęcia MIESZKANIE 80 m2 - Szaflary. 660 876 537.
  • PRACA | dam
    Przyjmę DO OPIEKI NAD STARSZĄ OSOBĄ. 665 602 766.
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DACHY, ELEWACJE. 608729122.
  • BIZNES
    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy Targ-Czarny Dunajec lub przyjmę reklamę. 608 729 122.
  • PRACA | dam
    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Emerytka szuka DOMU Z OGRODEM do wynajęcia - Nowy Targ i okolice. 575 450 977.
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW ORAZ WIĘŹBY DACHOWE WRAZ Z POKRYCIEM. 572624414.
  • PRACA | dam
    PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KIEROWCĘ. Mile widziane doświadczenie. Praca na stałe. 602 759 709
  • PRACA | dam
    Zatrudnię SPRZEDAWCZYNIĘ DO SKLEPU SPOŻYWCZEGO W ZAKOPANEM. 606 115 465.
  • PRACA | dam
    Restauracja Siwy Dym w Rabce-Zdrój zatrudni: KUCHARZA KUCHNI ZIMNEJ ORAZ GORĄCEJ. Praca na stałe lub dorywczo. CV na: rabka@siwydym.pl Informacje pod numerem 887 080 004
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • KUPNO
    KUPIĘ STARY POROZBIÓRKOWY SOSRĘB. Proszę wysłać zdjęcie na numer 605 306 244.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2026-03-14 21:00 Sport bez barier w Zakopanem. Międzynarodowe spotkanie młodzieży w COS 2026-03-14 20:00 Nie igraj z ogniem. Służby apelują: stop wypalaniu traw 2026-03-14 19:00 Tkactwo wraca pod Tatry. W Kościelisku rusza kurs inspirowany regionalną tradycją 1 2026-03-14 18:00 Spotkanie z wielkopostnym słowem 2026-03-14 17:00 Gmina Kościelisko szykuje się na sytuacje kryzysowe. W planach magazyny i zbiorniki na wodę 2026-03-14 16:00 Na ścieżce rowerowej dookoła Tatr coraz więcej rowerzystów i osób na rolkach (WIDEO) 2 2026-03-14 15:20 A jak tam krokusy w ogródkach naszych Czytelników? 1 2026-03-14 15:00 Zakopane nagrodzone w Europie. Rok współpracy z Małopolską Organizacją Turystyczną (WIDEO) 2 2026-03-14 14:00 Pijany kierowca zatrzymany w Zubrzycy Górnej. Miał blisko 2,7 promila i kilka wykroczeń naraz 3 2026-03-14 12:52 Halny daje się we znaki w Zakopanem. Interwencja strażaków na Krupówkach 5 2026-03-14 12:30 Starsi siatkarze Ośrodka Sportowego Pieniny walczyli o awans do zawodów powiatowych 2026-03-14 12:00 XXII Zimowa Spartakiada Dzieci i Młodzieży w gminie Bukowina Tatrzańska 4 2026-03-14 11:00 Magistrat do remontu 1 2026-03-14 10:24 Zaginął pies, wabi się Rig. Właściciele proszą o pomoc w poszukiwaniach 2026-03-14 10:00 To są tropy cietrzewia 2026-03-14 09:31 Powalone drzewa, uszkodzone dachy, liczba wezwań rośnie 2026-03-14 09:00 Fraszkoterapia i warsztaty literackie dla seniorów w willi Koszysta 2026-03-14 08:37 Trudne warunki na oblodzonych szlakach, wiatr może nas przewrócić 2026-03-14 08:30 Na Kasprowym już ponad 100 km na godz. Tak wieje w Zakopanem (WIDEO) 2026-03-14 08:00 Wietrzny poranek w Zakopanem. W Tatrach halny wieje z prędkością do 90 km na godzinę. 4 2026-03-14 07:18 Silny wiatr w Tatrach paraliżuje narciarzy. Kolej na Kasprowy Wierch nieczynna 3 2026-03-13 21:14 Zakopiańska Kawka. Nowa inicjatywa spotkań dla kobiet w Zakopanem 2026-03-13 21:00 Będzie nowy mostek na wjeździe do rabczańskiego szpitala 4 2026-03-13 20:00 Będą kolejne mieszkania komunalne w Rabce 2026-03-13 19:00 107 km/h w terenie zabudowanym. Stracił prawo jazdy po kontroli grupy Speed 2026-03-13 18:00 Kontrole strażników miejskich na ul. Weteranów Wojny 1 2026-03-13 17:00 Góralski świat w malowidłach 2026-03-13 16:00 Wycinka drzew przy ul. Chyców Potok 8 2026-03-13 15:00 Będzie protest przed schroniskiem w Nowym Targu. Głos zabrała też Doda (WIDEO) 17 2026-03-13 14:30 Konkurs Muzyk Podhalańskich i Góralskie Śpiewanie w niedzielę w Nowym Targu 2026-03-13 14:00 Kapliczki odzyskają blask 5 2026-03-13 13:30 W poniedziałek przerwy w dostawie wody w Zakopanem 2026-03-13 13:00 Tylko pojedyncze krokusy na Kalatówkach 2026-03-13 12:00 Co robić w weekend w Zakopanem? 3 2026-03-13 11:30 Pixar odkrywa sekrety królestwa zwierząt. Mamy dla Was bilety 2026-03-13 11:00 Przestępcy przejmują konta na Facebooku. Policja ostrzega przed oszustwem, nie klikaj w link 1 2026-03-13 10:11 Utrudnienia w Witowie. Remont drogi przy budynku wielofunkcyjnym 2026-03-13 10:00 Pusto i pięknie w Dolinie Kościeliskiej (WIDEO) 2026-03-13 09:16 Zderzenie auta dostawczego i osobówki w Czarnym Dunajcu 2 2026-03-13 09:00 Terenowa akcja szczepienia psów w Kościelisku. Sprawdź godziny i miejsca 4 2026-03-13 08:01 Niesamowity film pokazuje, jak zmieniało się Zakopane i Tatry w latach 1860-2026 (WIDEO) 3 2026-03-12 21:38 Miejskie Igrzyska Szkół Podstawowych w Narciarstwie Biegowym (ZDJĘCIA) 2026-03-12 21:00 Zakopiańska Trójka Przedszkolem Roku w powiecie tatrzańskim 2 2026-03-12 20:06 Prezydent Karol Nawrocki zawetował program SAFE 70 2026-03-12 20:00 Uczniowie z Zakopanego oddali 21 litrów krwi. Kolejna udana akcja krwiodawstwa 2026-03-12 19:00 Kto chce przejąć Szpital Miejski 6 2026-03-12 18:30 Nowe wsparcie dla seniorów w Bukowinie Tatrzańskiej. Podpisano umowę na realizację inwestycji 1 2026-03-12 18:01 Otwarte kosze przyciągają dzikie zwierzęta 5 2026-03-12 17:33 Gorczański park ostrzega 2026-03-12 17:00 Od pierwszego wyjazdu koleją linową na Kasprowy Wierch do lidera branży czasu wolnego 2
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2026-03-14 19:27 1. pap.pl - 14.03.2026 18:12 aktualizacja: 14.03.2026 18:30 Iran grozi Ukrainie atakiem, twierdząc, że przystąpiła do wojny wspierając Izrael "Iran uznał Ukrainę za uzasadniony cel swoich ataków, twierdząc, że wspiera ona Izraela, dostarczając mu drony przechwytujące. Groźby pod adresem Kijowa rzucił w sobotę Ebrahim Azizi, przewodniczący irańskiej Komisji Bezpieczeństwa Narodowego." Miejmy nadzieję że my nic syjonistom od epsztajna nie dostarczamy... Choć wątpię... Bo przecież taśmy z Podkarpacia... 2026-03-14 18:40 2. "Czy może być mądry post napisany przez kogoś kto pisze "zwruciłem" przez u zwykłe?" I ty intelektualny bankrucie śmiesz komuś wytykać błędy? Zapomniałeś, jak sam cymbale kilka dni temu napisałeś "puki"? To był mondry komętarz? A imbecyl łączący się w bUlu i nadzieJi mondże siem wpisau shoguną? 2026-03-14 18:33 3. "jak by (...) pozaklejał psom pyski" no, tobie by się przydało, @GłąbieTępy 2026-03-14 18:30 4. @Izio, gadasz tak jakby NT był w hamaryce :) :) :) 2026-03-14 18:18 5. Pełno śmieci na poboczach to pewnie jeszcze pozostałości z przed zimy. W Rogoźniku na skrzyżowaniu do Starego bystrego macie z jednej strony znak stop a z drugiej ustąp. Dlaczego tego nie przestrzegacie? To, że was tzw. posiadacze praw jazdy przepuszczają nie znaczy, że ja też to będę robił. Dzisiaj taki jeden pędził na oślep, jak mu zatrąbiłem to mi pokazał środkowy palec. 2026-03-14 17:46 6. do małpa @ kurr jastrzębie pamietaj na koguty również polują czy na kurry jak się zowiesz ... pióra zastaną na ziemi a kurr w szponach jastrzębia zostanie poniesiony do ... rozbiórki na części jadalne ... ps myślał indyk o niedzieli a w sobotę mu ... , ...... 2026-03-14 17:37 7. Mateusz nie swiruj. Znowu na ten halny masz wene i walisz po 20 komentarzy o tym samym. Daj spokoj. 2026-03-14 17:33 8. Bojowników ROG u też nosi na halny i chyba pojadą na ustawkę z Wojownikami Maryli do Poznania. 2026-03-14 17:29 9. wiadomosci.wp.pl - 14 marca 2026 "Pięć amerykańskich samolotów-tankowców zostało uszkodzonych podczas irańskiego ataku rakietowego na bazę Księcia Sultana w Arabii Saudyjskiej - podał "Wall Street Journal", powołując się na dwóch urzędników USA." O rety! To jak nas obronią przed putinem? 2026-03-14 17:24 10. I może nawet coś w tym jest... 12 marca 2026 "Zadziwiające zjawisko w Cabo San Lucas. Na plaży pojawiły się "ryby końca świata" https://wiadomosci.wp.pl/zadziwiajace-zjawisko-w-meksyku-na-plazy-pojawily-sie-ryby-konca-swiata-7263434248653088a
2026-03-11 08:14 1. Strategia rozwoju... Stawiać jak najwięcej deweloperki, reszta to ch... 2026-03-06 08:53 2. moze zamiast organizować te rozchwytywane i konsultacje miasta uruchomi druga zmiane u w urzedzie dla pracujacych obywateli petentów? 2026-03-06 08:25 3. Chętnie bym się dowiedział jakie studia i na jakich poważnych uczelniach mają ukończone uczestnicy dyskusji. Wprawdzie obowiązuje zasada, że wystarczy chęć szczera ale oni chcą zmarnować nasze pieniądze. Oj tam, oj tam. 2026-02-16 21:51 4. "Na spotkaniu zjawił się burmistrz Łukasz Filipowicz, radni Tymoteusz Mróz, Mateusz Łękawski i mieszkańcy. Ci ostatni niezbyt licznie." A kto miałby się tam pojawić jak spotkanie zorganizowane w godzinach gdzie normalni ludzie pracują a miejsca tam w tej "stacji kultura" było może jeszcze na jakieś 20 osób. Przecież to klita na poddaszu gdzie jest miejsce dla dzieci na zabawy a nie dla 100 czy więcej dorosłych. Przecież to była jawna kpina. Dlaczego spotkanie nie było bardziej komunikowane i nie zapewniono odpowiednio dużej sali? I przede wszystkim dlaczego w godzinach pracy a nie w weekend??? Wywalić miliona na sylwestra potrafią a zmobilizować mieszkańców "nie da się". Widać zależy im żeby przyszło jak najmniej mieszkańców. Boją się usłyszeć to i owo. 2026-02-08 13:18 5. Fajne eksponaty :) 2026-02-04 21:19 6. Nie moje klimaty ani dla uszu ani dla oczu 2026-01-29 15:43 7. Kasia Rysy 2026-01-03 13:15 8. Ładne góalki. 2025-12-29 19:33 9. Znakomity poMYSł panie @jarząbek 2025-12-03 15:38 10. Świetny POmysl, zwłaszcza że w Zakopanem mimo otwartej Gubałówka m.in. przez Pana Szwajcara i czwartego burmistrza G.J. to lepiej na desce windsurfingowej po równiach pojeździć
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama