2024-11-02 13:00:49

Krzeczów

Zaduszki nad zakopianką

Przy wielkim krzyżu górującym nad słynnym małopolskim traktem drogowym w Krzeczowie odbędą się 17 listopada Zaduszki nad Zakopianką. Będą tam wspominane osoby, które poniosły śmierć w wypadkach samochodowych.

To już druga edycja tego wydarzenia. - Naszemu spotkaniu towarzyszy motto: "Zmarłym na pamiątkę, żyjącym ku przestrodze". Przed ubiegłorocznym spotkaniem prosiłem moich parafian z Krzeczowa a także mieszkańców miejscowości położonych przy Zakopiance, aby zgłaszali imiona swoich bliskich, którzy zginęli na tej niebezpiecznej trasie. Zgłoszono 140 osób z podaniem daty i miejsca wypadku. Na marginesie dodam, że wszystkich uczestników, którzy wzięli udział w Zaduszkach przy Krzyżu nad Zakopianką było 140 osób - wspomina ks. Albert Wołkiewicz, proboszcz parafii w Krzeczowie. 

Kapłan podkreśla, że warto organizować takie wydarzenia. - Ofiary wypadków często pozostają anonimowe dla większości z nas. Mijamy czarne punkty, krzyże na drogach, widzimy liczby, które niewiele lub nic nam nie mówią. Na zakopianką wspominamy konkretne miejsca, konkretne osoby - dodaje ks. Wołkiewicz. - Ludzie byli bardzo wdzięczni za 3 rzeczy. Za to, że po raz pierwszy spotkali się wokół jednej idei: wszyscy utracili kogoś bliskiego w wypadku drogowym i razem mogli się za nich pomodlić. Po drugie, że mogli porozmawiać ze sobą o tym, co przeżywają. Trauma po nagłej utracie bliskich nieraz trwa przez wiele lat. I po trzecie, że mogli po raz pierwszy - chociaż symbolicznie - okazać wdzięczność tym, którzy próbowali ratować ich bliskich: służbom zabezpieczającym (obecni byli przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej, Ratownicy Medyczni, TOPR-owcy). Jednym słowem: ludzie potrzebują wspólnoty - wspomina ks. Albert Wołkiewicz. 

Duchowny podkreśla także, że wydarzenie organizowane to także przestroga dla wszystkich uczestników ruchu drogowego przed brawurą i bezmyślnością. - Za krzyżykami stawianymi przy drodze, które przypominają o śmiertelnych wypadkach kryje się nie tylko historia konkretnych ludzi, którzy tam zginęli ale wraz z nimi zawiera się tam historia ich rodzin... matek, które utraciły swoich synów, dzieci, które po raz ostatni widziały mamę czy tatę jak wyjeżdżał z domu samochodem czy kolegów motocyklistów, którzy -jak to jest w zwyczaju- mijając się na drodze gestem podniesionej ręki po raz ostatni pozdrowili się znacząco - przypomina ks. Albert. - Te historie opowiadane przez uczestników Zaduszek to świadectwa, które potwierdzają wielką cenę ludzkiego życia! Osobiście doświadczyłem tego wielokrotnie udzielając osobom uczestniczącym w wypadku pomocy kapłańskiej i przedmedycznej. A tych przypadków uzbierało się już ponad kilkadziesiąt - dopowiada duchowny. 

Krzyż w Krzeczowie został postawiony jako upamiętnienie 100. urodzin Karola Wojtyły -św. Jana Pawła II. Pomysłodawcą budowy był ks. Antoni Płaczek, emerytowany proboszcz parafii św. Wojciecha w Krzeczowie. Krzyż mierzy 27 metrów, z czego 24 góruje nad ziemią. Uroczyście poświęcił go 7 czerwca 2022 r. abp Marek Jędraszewski.

Krzyż w Krzeczowie znajduje się w geograficznym środku Archidiecezji Krakowskiej i w połowie drogi pomiędzy krzyżem św. Jadwigi na Wawelu, a krzyżem na Giewoncie. Góruje zarówno nad starą, jak i nad nową zakopianką. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego nadał temu miejscu tytuł "Turystycznego Skarbu Małopolski".

Krzyż wznosi się na górze sięgającej blisko 650 m n.p.m. Postument jest oświetlony w nocy i doskonale widoczny dla podróżujących po zakopiance, zarówno w stronę Krakowa jak i Zakopanego.

Organizatorem spotkania przy Krzyżu nad Zakopianką w niedzielę 17 listopada 2024 roku jest ks. Albert Wołkiewicz, proboszcz Rzymskokatolickiej Parafii pw. św. Wojciecha BM w Krzeczowie (tel.: +48 728 648 765; e-mail: krzeczowparafia@gmail.com). 

jg

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
  • PRACA | dam
    POMOC KUCHENNA DO PENSJONATU NA OKRES LETNI. 602 534 193.
  • PRACA | szukam
    OPIEKUNKA MEDYCZNA szuka pracy. 883 465 585.
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    ŚWINIE WŁASNEGO CHOWU. 788 679 465.
  • PRACA | dam
    Potrzebna osoba na tłusty czwartek 11/12.02 do smażenia i zawijania pączków, dobrze płatne 694357379.
  • PRACA | dam
    PRZYJMĘ W KOŚCIELISKU DO PRAC BIUROWO-RECEPCYJNYCH. 608 806 408
  • PRACA | dam
    ZLECĘ PRACE PORZĄDKOWE, REMONTOWO-BUDOWLANE W KOŚCIELISKU, OD ZARAZ. 608 806 408
  • PRACA | dam
    NAWIĄŻĘ WSPÓŁPRACĘ DO WYKOŃCZENIA TRZECH DOMÓW w ZAKOPANEM (MUROWANIE, INSTALACJE, SUCHE TYNKI, ŁAZIENKI). 608 806 408
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    MERCEDES BENZ 1.5 benzyna, stan bdb. 698 572 263.
  • PRACA | dam
    PRACA DODATKOWA DLA MŁODEJ ENERGICZNEJ OSOBY - Zakopane - 602 441 440.
  • ZDROWIE I URODA
    MOJA PRZESTRZEŃ ZDROWIA - mgr MONIKA ODRZYWOŁEK. Masaż terapeutyczny, powrót do sprawności po kontuzjach i operacjach, praca z napięciami mięśniowymi i przeciążeniami, terapia blizn. WIZYTY DOMOWE: 601 772 831
  • PRACA | dam
    Poszukuję osoby do sezonowego, prowadzenia gospodarstwa domowego w Zakopanem. Życiorys zawodowy proszę przesyłać na adres e-mail. rozanob@interia.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Kupie pilnie działki budowlane w Kościelisku , Zakopane mogą być z budynkami tel 660797241.
  • PRACA | dam
    PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KIEROWCĘ. Mile widziane doświadczenie. Praca na stałe. 602 759 709
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • KUPNO
    KUPIĘ STARY POROZBIÓRKOWY SOSRĘB. Proszę wysłać zdjęcie na numer 605 306 244.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o powierzchni ok. 50 m2. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
  • PRACA | dam
    Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni do restauracji hotelowej: KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną, całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
  • PRACA | dam
    WIZY USA, WYJAZDY, ZIELONA KARTA. 501 809 644
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA DOM W WITOWIE, w którym do roku 2025 znajdował się Ośrodek Zdrowia. 698 508 796.
  • PRACA | dam
    Przyjmę do pracy kucharza/pomoc kuchenną w restauracji w Dolinie Kościeliskiej.. 723 997 045 harnas@harnas.eu
    Tel.: 723
  • ANTYKI
    Do sprzedania ZABYTKOWY PRZEDWOJENNY KREDENS GÓRALSKI ZAKOPIAŃSKIEJ SZKOŁY PRZEMYSŁU DRZEWNEGO w idealnym stanie, z lat trzydziestych, sprawdzony przez kustosza Muzeum Tatrzańskiego. Również CZĘŚĆ KOLEKCJI PRZEDWOJENNEGO MALARSTWA o tematyce góralskiej, znanych polskich malarzy aukcyjnych, takich jak Gąsienica Szostak, Augustynowicz, Jarocki, Moszyński, Gałek, Ćwikliński, Dzieliński, Skowroński. Tel. 601 51 35 33
  • USŁUGI | inne
    ODŚNIEŻANIE DACHÓW. TECHNIKI LINOWE. TEL: 695 092 678
  • PRACA | dam
    Restauracja Siwy Dym w Rabce-Zdrój zatrudni: KUCHARZA, KUCHARZA WYDAWKOWEGO, BARMANA, PRACOWNIKA GOSPODARCZEGO. Praca na stałe lub dorywczo, CV na: rabka@siwydym.pl, informacje pod numerem: 887 080 004
  • PRACA | dam
    Piekarnia w Zakopanem zatrudni CUKIERNIKA. Praca stała, dobre warunki. 604 102 804, 602 285 793.
  • PRACA | dam
    Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Praca stała, dobre warunki. 604 102 804, 602 285 793.
  • BIZNES
    DO WYNAJĘCIA DZIAŁKA W ZAKOPANEM (w pobliżu "Szymonka") - 886 145 908.
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHARZA/-KĘ, DOŚWIADCZONĄ POMOC KUCHENNĄ, OBSŁUGĘ BARU MLECZNEGO, KELNERA/-KĘ. Kontakt: 600 035 355, 600 035 080 lub osobiście: Zakopane, Droga na Bystre 2A (9-13).
  • PRACA | dam
    Pracownia Projektowa SŁOWIK ARCHITEKTURA z siedzibą w Zakopanem, poszukuje ARCHITEKTA.. 668 309 058 https://slowikarchitektura.pl/ biuro@slowikarchitektura.pl
    Tel.: 668
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    SPRZEDAM MIESZKANIE KRAKÓW - KURDWANÓW - ŚWIETNA LOKALIZACJA. Oferujemy na sprzedaż jasne i przestronne mieszkanie położone w zadbanym budynku na osiedlu Kurdwanów. Powierzchnia 28,12 m kw. Budynek wyposażony jest w trzy windy, w tym jedną towarową. UKŁAD MIESZKANIA: - duży pokój z wnęką (nyżą), - jasna kuchnia z oknem, - duża, oszklona loggia, - piwnica przynależna do mieszkania. Mieszkanie jest słoneczne i ustawne, IDEALNE DLA SINGLA, PARY lub JAKO INWESTYCJA POD WYNAJEM. Lokalizacja zapewnia szybki dojazd do centrum oraz dostęp do pełnej infrastruktury - sklepy, przystanki komunikacji miejskiej, szkoły i tereny zielone w zasięgu kilku minut spacerem. SPRZEDAŻ BEZ POŚREDNIKÓW. Cena 450 tys zł - do negocjacji. Kontakt: 604 08 16 43
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2026-02-01 20:00 Kościelisko to nie wysypisko. Gastronomiczne odpady z Krupówek trafiają do lasów 2026-02-01 19:30 Wypadek samochodowy na Stylhynie 2026-02-01 19:19 Pożar garażu w Zakopanem 2026-02-01 19:13 Studniówka maturzystów Liceum Ogólnokształcącego im. Balzera w Zakopanem (WIDEO) 2026-02-01 18:57 Mroźne kumoterki w Ludźmierzu (ZDJĘCIA, WIDEO) 2026-02-01 17:59 Zakopane najcieplejszym miastem w Polsce, a w Tatrach było jeszcze cieplej 2026-02-01 17:00 Największa tego typu inwestycja pod Giewontem 7 2026-02-01 16:00 Przed nami 54. Góralski Karnawał 2026-02-01 15:00 Nowe wyzwania Strefy Schengen. Polsko-słowacki projekt zainaugurowany w Nowym Targu 2026-02-01 14:20 Dwa pieski porzucone w lesie tymczasowo zabezpieczone przez sołtysa 2 2026-02-01 14:00 Opowieść z pogranicza folk horroru i kryminału. Mamy dla Was książki 2026-02-01 13:30 Tatry skąpane w słońcu. Zimowy krajobraz zachwycał na Bachledzkim Wierchu 2026-02-01 13:00 Janina Maślanka. Światło sercem na szkle malowane 2026-02-01 12:30 Snowboardzista chciał zjechać z Rysów. Ostatecznie interweniował TOPR 6 2026-02-01 12:03 Ferie na biegówkach w Nowym Targu. Bezpłatny kurs dla najmłodszych 1 2026-02-01 11:30 Uwaga, rodzice maturzystów Liceum im. Balzera 1 2026-02-01 10:59 -15,5 st. C. w Poroninie, kolejne dni będą coraz cieplejsze (WIDEO) 1 2026-02-01 10:33 SPRZEDAM MIESZKANIE w Krakowie, świetna lokalizacja 2026-02-01 10:00 Trzeci sparing, pierwszy remis i pierwszy transfer 1 2026-02-01 09:00 Inwestycja na Kamieńcu coraz bliżej finału 9 2026-01-31 22:00 Nie ma Zakopanego bez Liceum im. Kenara. Wernisaż pełen talentu w Stacji Kultura (WIDEO) 2026-01-31 21:00 Koniec pobłażania dla piratów drogowych. Za chwilę surowsze przepisy i nowe uprawnienia Policji 15 2026-01-31 20:30 Sport w komendzie 1 2026-01-31 20:00 Ferie na Podhalu. Mniej turystów, mniej zdarzeń, wzmożony ruch na zakopiance (WIDEO) 2026-01-31 19:00 Studniówka maturzystów Zespółu Szkół Budowlanych im. dra Władysława Matlakowskiego w Zakopanem (WIDEO) 5 2026-01-31 18:00 Folki Polki, wielki świat mody i smutek w oczach piesków z schroniska na Kokoszkowie 1 2026-01-31 17:16 Nietrzeźwy kierowca zatrzymany w Zakopanem. Czujność strażników zapobiegła zagrożeniu 5 2026-01-31 17:00 Uporczywie nękał kobietę. Już został aresztowany 2026-01-31 16:00 Jest ostrzeżenie przed silnym mrozem 4 2026-01-31 15:30 Zmiany w komunikacji miejskiej od 1 lutego 2026 roku. Nowa trasa linii 17 6 2026-01-31 15:00 W kolejce do kolejki na Kasprowy nikt nie stoi, a na górze bajka 3 2026-01-31 14:29 Awaria w Ochotnicy Górnej. Nie ma prądu 2 2026-01-31 14:00 Górale na kongresie Brauna 35 2026-01-31 13:00 To dziś najcieplejsze i jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce (WIDEO) 2026-01-31 12:20 Brak prądu w części Zakopanego. Wyciąg na Harendzie w trybie awaryjnym (WIDEO) 3 2026-01-31 12:00 Atak na bankomat i spalone auto, mamy oświadczenie policji po nocnym wybuchu w Murzasichu (WIDEO) 1 2026-01-31 11:00 Butelkomat to nie śmietnik. Apel do mieszkańców i turystów 10 2026-01-31 10:03 Między Tatrami a pamięcią. "Kolekcja", czyli nowe nabytki Muzeum Tatrzańskiego (WIDEO) 2026-01-31 08:55 Uszkodzony bankomat w Murzasichlu. Policja zabezpieczenia ślady 2026-01-31 08:00 Burmistrz o sylwestrze. Było bardzo bezpiecznie. Duże zasięgi 10 2026-01-30 21:45 Uwaga, rodzice maturzystów zakopiańskiej Budowlanki oraz Liceum im. Balzera! 2026-01-30 21:45 Pięć razy musiałem jeździć do wulkanizatora 17 2026-01-30 21:00 W niedzielę protest na zakopiance 2 2026-01-30 20:30 Wizyta minister Aleksandry Gajewskiej na placu budowy żłobka w Zakopanem 10 2026-01-30 20:00 Straż Miejska w Zakopanem rozpoczęła akcję usuwania wraków 10 2026-01-30 19:30 Zajrzyjcie w weekend do Centrum Lawinowego na Kalatówkach 2026-01-30 19:00 Trump zachwyca się miłym putinem, Rosja odpowiada rakietami na Chersoń 24 2026-01-30 18:00 Nowy Targ zmodernizuje infrastrukturę komunalną. Blisko 70 mln zł dofinansowania 2026-01-30 17:30 Darmowe zajęcia dla dzieci 2026-01-30 17:00 Całoroczny zakaz chodzenia po Tatrach w nocy. Nowe przepisy TPN 4
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2026-02-01 18:39 1. Gajewski... Gajewski... a z których to Gajewskich? Jesienią tą samą inwestycję odwiedzała inna vice... Gajewska. Czyżby przygotowanie gruntu na deweleporski desant na Zakopiec?? 2026-02-01 18:37 2. Bardzo mi się podoba, że mój nick stał się popularny i zyskał uznanie nawet u lewackich trolli, którzy ochoczo nim się podpisują. Swoją drogą ów troll jest chyba przekonany, że nikt nie "porzucałby piesków tymczasowo", gdyby prezydent podpisał ustawę kałosiów o 20metrowych kojcach dla psów w 18metrowych mieszkaniach. 2026-02-01 18:21 3. wiadomosci.wp.pl - 1 lutego 2026 Chytrość czy smykałka do interesów? Tak Polacy postrzegają podejście górali do pieniędzy "Według badania zrealizowanego przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna dla Wirtualnej Polski, największa grupa ankietowanych podchodzi do postawy gospodarzy z Podhala i innych regionów górskich dość krytycznie. Aż 40 proc. respondentów uważa, że górale są chytrzy i nastawieni wyłącznie na zysk. Taki wynik może świadczyć o tym, że w świadomości wielu osób wciąż silne są negatywne stereotypy lub trudne doświadczenia związane z kosztami urlopów." 2026-02-01 18:12 4. Trzeba bylo tam byc Anty jak duzo pozniej wyciagali tych spod tafli Stawu. 2026-02-01 18:06 5. "Chcielibyśmy też podziękować Starostwu, Urzędowi Miasta i wszystkim stronom, bez których rzetelnej pracy i terminowego działania nie bylibyśmy w stanie sprawnie ruszyć z tą inwestycją. Czujemy, że lokalne władze wspierają rozwój infrastruktury, myśląc długoterminowo o przyszłości Zakopanego - mówi Andrzej Bachleda-Curuś." No właśnie tak to wygląda. Mieszkańców olewają ale jak ktoś przyjdzie z kasą to są pomocni. 2026-02-01 17:56 6. @supcio KOLEJNE DZIECKO 15 LETNIE?ZOBACZYSZ FILANTROPA JAK CIE ZA BILET SKASUJĄ. 2026-02-01 17:54 7. "Zawsze chcieliśmy zrobić coś dobrego dla miasta - mówi Andrzej Bachleda-Curuś" Kurczę! Tyle nieodśnieżonych chodników, zawalonych śniegiem i lodem przez Tesko, zalodzonych... Gdyby te 400 milionów przeznaczyć na zimowe utrzymanie chodników to przez 100 lat mielibyśmy jak w raju. Ale lepiej zabetonować część miasta żeby już nikt nie mógł się tamtędy nigdzie dostać czy przejechać. 2026-02-01 17:52 8. Lawinowe zlewisko a autostrada. Dobra zentyca. 2026-02-01 17:41 9. "Mogliśmy tu wybudować kolejny apartamentowiec, wolimy jednak dać mieszkańcom Zakopanego coś będącego wartością dla wszystkich" Normalnie większy filantrop od karpia. Ludzki pan. Ciekawe ile zainwestował w kampanię wyborczą? 2026-02-01 17:37 10. PRZECIEŻ TO JEST ŻENUJĄCE TO CZYTAĆ ............COS DLA MIASTA?WIADOMO,ŻE SCIĄGNĄ KLIENTA Z BIAŁKI I CHOCHOŁOWA,ONI TO ŚWIEDNIE PRZELICZYLI I WIEDZA ,ŻE BUDOWA HOTELU MIJA SIĘ Z CELEM PRZY PRZESZACOWANEJ BAZIE TURYSTYCZNEJ.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama