2024-11-15 09:30:11

Reklama

Czytamy

Tajemnica domu na Zapomnianej ulicy. Mamy dla Was książki

Reklama

"Ekipa na tropie. Białe szaleństwo" Magdy Stachuli to pełna zwrotów akcji, emocji i wyzwań historia, która dostarczy wrażeń każdemu lubiącemu przygody dziecku.

Autorka thrillerów psychologicznych Magda Stachula ma na swoim koncie m.in. takie tytuły jak: „Gdzie jest Emma?”, „Stalker”, „Rozgrywka” i „Pisarka”. Jej debiutancka książka „Idealna”, uznana za pierwsze polskie domestic noir, zdobyła status bestsellera i została przetłumaczona na kilka europejskich języków. Prywatnie autorka jest mamą dwóch chłopców, którzy stali się dla niej inspiracją do powstania trzymającej w napięciu historii dla dzieci „Ekipa na tropie”. „Białe szaleństwo” to już trzeci tom cyklu przygód Oliwki, Jagody, Filipa i Kuby. Do tej pory dzieciaki odkryły już „Tajemnicę starej mapy” i przeżyły „Niezapomniane urodziny”. Co czeka ich tym razem?

Nim rozpoczniecie razem z nimi kolejną przygodę, przeczytajcie, co ma Wam do powiedzenia na powitanie Oliwka:
„Mam na imię Oliwia i zapraszam Was do świata dziecięcych przygód i zabaw. Znacie już zapewne moich kolegów, sąsiadów z domku nad jeziorem, Kubę i Filipa, którzy przewodzili wcześniejszym opowieściom o naszych historiach pod tytułem „Ekipa na tropie. Tajemnica starej mapy” oraz „Ekipa na tropie. Niezapomniane urodziny”. Teraz przyszła pora na mnie.

Jaka jestem? Zwyczajna. Choć moja babcia uważa, że każdy człowiek na swój sposób jest niezwykły i nie ma dwóch takich samych osób, ani pod względem urody, ani charakteru, no chyba że identyczne bliźnięta, tak zwane jednojajowe, ale nawet one mają inne linie papilarne. Moja młodsza siostra jest moim całkowitym przeciwieństwem. Ja jestem podobna do taty, Jagoda do mamy, co prawda obie mamy jasne włosy, ale na tym kończy się nasze podobieństwo. Charakter i osobowość mamy także zupełnie inne. Czasem babcia śmieje się, że jesteśmy tak różne, jakby nie łączyło nas żadne pokrewieństwo. Jagoda jest okropną gadułą, zawsze wszystko trzeba jej wyjaśniać  i wysłuchać do końca jej rozważań, nawet błahe tematy nie mogą pozostać bez odpowiedzi. Ja natomiast jestem bardziej skryta, choć oczywiście przed moją przyjaciółką Wiktorią nie mam tajemnic. Mówimy sobie o wszystkim, no, prawie…

Mamie też się zwierzam, ale ona często wyjeżdża. Razem z tatą są aktorami, nawet poznali się na planie zdjęciowym. Choć nie był to film o miłości, ich właśnie połączyło to głębokie uczucie, najpierw wspólna pasja do aktorstwa, potem zakochali się w sobie i po trzech latach wzięli ślub. Rodzice mówią, że gdy jeszcze nas nie było na świecie – trudno sobie to nawet wyobrazić, bo gdzie wtedy właściwie byłam, jak mnie tu nie było – ale wtedy oni zwiedzili wszystkie kontynenty. Częściej wyjeżdżali służbowo za granicę, teraz zazwyczaj odwiedzają z wystawianymi sztukami teatry w Polsce, choć akurat kilka dni temu pojechali zagrać na deskach Narodowego Teatru Islandii w Reykjaviku. Mama obiecała, że kiedyś wezmą nas ze sobą, ale tym razem nie mogli i zostałyśmy z dziadkami”.

Jest grudzień, powoli zbliżają się święta Bożego Narodzenia, jednak za oknem ciągle nie ma śniegu. Jest za to wiatr, prognozy pogody zapowiadają burze z opadami, a w alertach RCB pojawiają się nawet informacje o przerwach w dostawie prądu. Zatem Oliwka i Jagoda, zamiast na zewnątrz, spędzają czas z dziadkami w ich domu nad jeziorem. Zwłaszcza Oliwka nie może się doczekać, kiedy do swojego domu po sąsiedzku dotrą Filip i Kuba z rodzicami. Ucieszyła się zatem, kiedy rozległo się pukanie do drzwi. Niestety, zamiast chłopców, w drzwiach pojawił się pan Lucjan zwany Profesorem. Oliwka wspomina tu: „Nasze pierwsze spotkanie nie należało do udanych, przestraszył nas, gdy pod koniec października urządzaliśmy sobie spacer po domach, bawiąc się w cukierek albo psikus. Pan Lucjan z zawodu jest ornitologiem, pracuje na uczelni, a prywatnie – to nowy mieszkaniec domku na ulicy Sosnowej, którą nazywamy Zapomnianą. Na szczęście udało mu się bardzo szybko odczarować nieprzychylne pierwsze wrażenie i teraz stał się ulubionym sąsiadem, a wręcz przyjacielem domu. Wpada do dziadków niemal codziennie”.

Profesor to dość ekscentryczny starszy pan, a do tego mieszka w domu, którego nikt nie chciał kupić, bo podobno w nim straszy. On jednak nie zawraca sobie głowy takimi rzeczami, lubi swoje lokum, które zaściełają tony książek. Lubi też grywać w szachy z dziadkiem dziewczynek, zatem i tym razem zasiedli do partii, przy okazji przyjemnie gawędząc. I tak od słowa do słowa Oliwka zdradziła, że kiedy już chłopcy dotrą na miejsce, wszyscy mogliby nocować w domu dziadków, żeby nadrobić czas, w którym się nie widzieli. Babcia jednak oponuje, bo nie ma w nim aż tyle wolnego miejsca. Pan Lucjan zaprasza ich zatem do siebie, wprawdzie nie na całą noc, ale na zabawę do północy, jak w sylwestra. Ekipa będzie mogła spokojnie pobuszować po jego domu, a on z dziadkiem pograją w tym czasie w karty.

Gdy Filip z Kubą dotarli wreszcie nad jezioro, całą grupą wybrali się więc do pana Lucjana. Do jego domu udało im się dotrzeć niemal w ostatniej chwili, bo właśnie nadeszła ogromna burza. Dzieciaki jednak, nie zwracając na nią uwagi, zaczęły eksplorację tajemniczego piętra. Drzwi po drzwiach, pokój po pokoju. Jednak drzwi do jednego z nich nie dało się otworzyć, a do tego Kowboj, pies chłopców, uparcie w nie drapał dając znać, że coś lub ktoś musi być w środku. Kiedy z pomieszczeniu obok odkryli fascynującą mapę, nagle w całym domu zgasło światło…
Jak skończy się ta sytuacja i w ogóle cała wyprawa do tajemniczego domu? Czy dowiedzą się, co skrywa zamknięty pokój?

Jeśli chcecie się tego dowiedzieć, koniecznie musicie przeczytać książkę. Od wydawnictwa SKARPA WARSZAWSKA mamy dla Was 2 jej egzemplarze. Po jednym otrzymają osoby, które jako pierwsze wyślą do nas mail dziś, w piątek 15.11 o godzinie 16 na adres: konkurs@24tp.pl. W treści prosimy podać imię, nazwisko i adres. Tytuł maila: Ekipa.

an



Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
  • PRACA | dam
    DO PENSJONATU W ZAKOPANEM - OSOBĘ DO OBSŁUGI ŚNIADAŃ I SPRZĄTANIA POKOI - dyspozycyjną. Bez zamieszkania. 590 578 689.
  • USŁUGI | inne
    SZEWC - KALETNIK - ZAKOPANE - ul. Staszica 3 - 666 120 662.
  • PRACA | dam
    Praca w Zakładzie Kuśnierskim wymagane doświadczenie oraz Prawo jazdy Kategoria B. 888267329
    Tel.: 888267329
  • PRACA | dam
    Praca Kucharz Z Doświadczeniem Bukowina Tatrzańska Gotowanie Dla Grup w Dużym Ośrodku Z Noclegiem.
    Tel.: 601 453 970
  • PRACA | dam
    KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę przesyłać na adres: kantorzakopanepraca@gmail.com
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Nowy Targ -sprzedam działkę usługowa 8235 m2 z uregulowanym dojazdem okolice stacji paliw przy drodze na Białkę Tatrzańska. 660797241 www.b12.pl
    Tel.: 660797241
  • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
    PRZYCZEPKA JEDNOOSIOWA WYWROTKA. URSUS C-360. 692 180 309.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKALE USŁUGOWE/BIUROWE - ul. Kościeliska (I p.), obok przejścia podziemnego. 509 25 44 55.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    Biuro księgowe AUDITPLUS zatrudni: głównego księgowego, specjalistów ds. księgowości i referentów. Praca w Zakopanem, 8-16, pełen etat. Zapraszamy. Zgłoszenia: praca@auditplus.pl.
  • PRACA | dam
    Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni do restauracji hotelowej: KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną, całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    ŚWINIE WŁASNEGO CHOWU. 788 679 465.
  • PRACA | dam
    Poszukuję osoby do sezonowego, prowadzenia gospodarstwa domowego w Zakopanem. Życiorys zawodowy proszę przesyłać na adres e-mail. rozanob@interia.pl
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • KUPNO
    KUPIĘ STARY POROZBIÓRKOWY SOSRĘB. Proszę wysłać zdjęcie na numer 605 306 244.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA DOM W WITOWIE, w którym do roku 2025 znajdował się Ośrodek Zdrowia. 698 508 796.
  • ANTYKI
    Do sprzedania ZABYTKOWY PRZEDWOJENNY KREDENS GÓRALSKI ZAKOPIAŃSKIEJ SZKOŁY PRZEMYSŁU DRZEWNEGO w idealnym stanie, z lat trzydziestych, sprawdzony przez kustosza Muzeum Tatrzańskiego. Również CZĘŚĆ KOLEKCJI PRZEDWOJENNEGO MALARSTWA o tematyce góralskiej, znanych polskich malarzy aukcyjnych, takich jak Gąsienica Szostak, Augustynowicz, Jarocki, Moszyński, Gałek, Ćwikliński, Dzieliński, Skowroński. Tel. 601 51 35 33
  • USŁUGI | inne
    ODŚNIEŻANIE DACHÓW. TECHNIKI LINOWE. TEL: 695 092 678
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2026-02-13 10:00 Zakopane zdobyło Zimową Gwiazdę Travelist 2026-02-13 09:53 Stłuczka na ul. Makuszyńskiego 2026-02-13 09:00 Oszustwa na "inwestycje". Mężczyźni stracili oszczędności 2 2026-02-13 08:00 Bezpłatny kurs narciarstwa biegowego dla dzieci w Nowym Targu. Ruszają zapisy 1 2026-02-12 21:50 Kajtek wciąż zaginiony 2026-02-12 21:30 Sprzęt od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już dotarł do Rabki 2 2026-02-12 20:46 Nowy komendant Straży Pożarnej w Zakopanem 2026-02-12 20:35 Nietypowa akcja strażaków z pączkiem w tle 2026-02-12 20:00 W czerwcu Zakopane stolicą sportu. Tatra Fest i L'Étape Poland połączą siły 2026-02-12 19:26 Roczna narada tatrzańskiej Policji. Podsumowanie 2025 roku w Zakopanem 2026-02-12 19:00 Od lat w planach, teraz bliżej realizacji. Co z obwodnicą Zakopanego? 5 2026-02-12 18:01 Fundusze Europejskie na odnowę małopolskich miast 2026-02-12 18:00 Będą nowi dyplomowani bacowie i zawodowi juhasi 2026-02-12 17:22 Dziś odwilż i gorsze warunki na stokach (WIDEO) 2026-02-12 17:00 Burmistrz wraca do dobiegającej końca inwestycji kolejowej w Rabce 4 2026-02-12 16:00 Po ile ten pączek, po ile? 2026-02-12 15:30 Poetycka niedziela w Nowym Targu 2026-02-12 15:22 Krakowska wojna na billboardy przeniosła się na Podhale 8 2026-02-12 15:00 Burmistrz Zakopanego o starcie Maryny Gąsienicy na Igrzyskach i hejcie, który spotkał Polę Bełtowską (WIDEO) 11 2026-02-12 14:29 Łanie spędzają tłusty czwartek na parkingu na Bystrem (WIDEO) 1 2026-02-12 14:29 Zwłoki znalezione w Zębie 2026-02-12 14:25 Awantura w Bustryku. Zatrzymany mężczyzna 1 2026-02-12 13:59 Stauetka Travelist dla Zakopanego, strategia miasta, pieniądze na sport (WIDEO) 3 2026-02-12 13:30 Skubarki w zubrzyckim skansenie 2 2026-02-12 13:00 Kładka nad Rabą prawie gotowa 1 2026-02-12 12:30 Pierwsza polska projektantka graficzna. Anna Gramatyka-Ostrowska 2026-02-12 12:00 Policyjny punkt przyjęć w Białym Dunajcu już działa. Dzielnicowy przyjmuje w urzędzie gminy 4 2026-02-12 11:31 Paster­ska wiara w Krakowie. Spotkanie o tradycjach pasterskich Podhala 2026-02-12 11:00 Mija 81 lat od jednej najtrudniejszych akcji w historii TOPR. Gdy Niemcy byli o krok 2 2026-02-12 09:45 Nie uwierzycie, ile pączków zrobili w zakopiańskiej cukierni (WIDEO) 1 2026-02-12 09:15 Dziś tłusty czwartek. Ile pączków już zjedliście? 8 2026-02-12 08:52 Owczarek niemiecki z łańcuchem biega po Równi Krupowej 6 2026-02-12 08:00 List nie dochodzą, awiza znikają 2 2026-02-11 22:11 Komendant Straży Pożarnej w Zakopanem kończy służbę 2 2026-02-11 21:00 Puchar Świata Dzieci i Młodzieży w Narciarstwie Alpejskim wystartował 2026-02-11 20:32 Gra z czasem i rolą Danuty Majewskiej 2026-02-11 20:00 Czy posypywanie solą to najlepszy sposób na odśnieżanie Zakopanego? 18 2026-02-11 19:33 Nie żyje Maciej Klimecki, długoletni pracownik Tatrzańskiego Parku Narodowego 1 2026-02-11 19:28 Oszustwo na pracownika banku 4 2026-02-11 19:10 Trzy samochody zderzyły się na zakopiance, brak służb 5 2026-02-11 19:00 Alpejczycy z Zakopanego z medalami w Kitzbühel. Sukces na VIRTUS Austria Open 2026 2026-02-11 18:40 Pędzili jak szaleni, stracili prawa jazdy 2026-02-11 18:30 Paolo Sorrentino wraca z poruszającą opowieścią. Mamy dla Was bilety 2026-02-11 18:23 Trzęsienie ziemi w Radzie Miasta. 13 radnych chce odwołania przewodniczących 4 2026-02-11 18:00 Remonty w Szkole Podstawowej w Suchem. Modernizowane sale i zaplecze placówki 2026-02-11 17:33 Trwa sesja Rady Miasta Nowy Targ. Rezygnacja wiceprzewodniczącego, obwodnica i zablokowana rezolucja 1 2026-02-11 17:30 Bezcenny skarb Instytutu Roślin. Mamy dla Was książki 2026-02-11 17:00 Uchwała skuterowa nieskuteczna, mieszkańcy i cepry domagają się szybkich działań 5 2026-02-11 16:37 Policja na lodowisku 1 2026-02-11 16:00 Kino w straży
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2026-02-13 09:40 1. jak ktoś mnie namawia na "inwestycje" czyli to co mam "OBIECANE" co będę miał na tym drugim świecie jeżeli zamówię/ zapłacę to ... zostanie odprawione i ... i zaprawdę będzie na drugim świecie załatwione... , no zapewne bo powoływano się na najwyższego ... ale są też tacy co obiecają cuda na kiju na tym świecie czyli mamy to co w tytule jakieś "INWESTYCJE" ... warunkiem przy tych wszystkich w/w inwestycjach jest PRZEDPŁATA ... tak najpierw !!! trzeba podobnie jak w totolotku zapłacić a potem czekamy na ... EFEKT ... czyli inny trafił ... kto inny trafił , i to fakt a tu w tych inwestycjach zawsze zarabia ta wielce szanowna , pomocna osoba/ instytucja/ gang/ naciągacz ... jak to zwał to zwał ... ps. te "INWESTYCJE" obiecane i niedotrzymane czy w samym zamyśle to oszustwo można ścigać za pomocą organów ... ale tam gdzie nie ma zasięgu czyli na tym drugim świecie pozostaje wysłuchane organów jak grają grają na zakończenie... 2026-02-13 09:35 2. Na mój telefon też dzwonili, chociaż jestem młodszy o wiele o tych osób poszkodowanych. Pan polszczyzną ze wschodnim akcentem podobnie działał. Jak mu powiedziałem, ze jest z Ukrainy to zwyzywał mnie od Polskich bladzi. Wczoraj Małopolska Policja podała , że w Myślenicach złapano dwóch młodych Ukraińców wyłudzających od ludzi karty bankomatowe. Większość tych grup to zorganizowana przestępczość ukraińska. Coraz śmielej się podaje narodowość , bo niedawno to był temat tabu. nawet na łamach szacownego Tygodnika, Nie wiem czy mi puścicie komentarz ale niestety przestępczość Ukraińska i Gruzińska szeroko rozpycha się w naszym kraju 2026-02-13 08:52 3. Tak w kwestii formalnej obwodnice są robione dla ruchu tranzytowego omijającego dany punkt na mapie Zakopane jest miejscem docelowym wiec co najmniej błąd meryoryczny albo skok na kasę jak w przypadku skoczni w Chochołowie gdzie nic się nie dzieje ale kasiora wywalona i to pewnie dla znajomych królika i z ,,działką" dla decydentów choćby w formie premii za ,,pomysł racjonalizatorski" 2026-02-13 08:51 4. Co to za kraj, że człowiek boi się przelać dziecku (studentowi) pieniądze na wyjazd za granicę. Boi sięUS. @GT, Pioneer Cor. mówi ci to coś? 2026-02-13 08:45 5. A ci co dają Rydzyka i "Republikę", niech na Węgry leczyć się jadą. 2026-02-13 08:38 6. no właśnie puki Polska jeszcze istnieje!!! wojna nie tylko za granicą polski ale i wewnątrz a ci prawdziwi polscy patrioci podczas gdy na stole jest ponad 180 mld na dozbrojenie. To ci niby patrioci kręcą nosem! i niech mi ktoś powie że oni nie grają w drużynie putina tfu! 2026-02-13 07:28 7. mam nadzieję że opluwacze WOŚP-u gdy zobaczą sprzęt z naklejonym serduszkiem to odmówią leczenia :) chociaż mam mieszane uczucia bo przecież to bez HONORU :) 2026-02-13 07:22 8. raczej śmiech! z takich jak ty! :) :) :) 2026-02-13 06:21 9. Pełosi jak najszybciej pozamykać w celach więziennych puki Polska jeszcze istnieje , patrząc się na poczynania miszalskiego aż łezka się w oku kręci do czego doprowadził Kraków 2026-02-13 03:37 10. Dobry pomysł panie burmistrzu trzymam kciuki.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama