Reklama

2024-12-01 19:01:27

Podhale

Nie chcą Kamilka na Podhalu

Zgodnie z ustawą Kamilka, w każdej parafii miała być wybrana osoba godna zaufania. U nas nic z tego nie wyszło.

W parafii Świętej Rodziny w Zakopanem proboszcz informuje nas, że to jest „kurialna osoba”. Ktoś jego zdaniem w krakowskiej kurii pełni taką funkcję. Jednym słowem nie wybrano tu osoby godnej zaufania.

Proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego na Chramcówkach mówi, że taka osoba jest wybrana, ale nie powie nam, kto to jest, bo nie wie, czy może. Obiecał, że nazwisko to pojawi się na stronie parafii niebawem.

W parafii Św. Krzyża proboszcz zapewnia nas, że są w trakcie wyszukiwania takiej osoby, a informacje poda dopiero, jak odpali nową stronę internetową. Jest w trakcie jej budowy.

W kolejnych parafiach na Podhalu słyszymy podobne wymówki. Sytuację ratuje dopiero Sanktuarium na Krzeptówkach. Tu osobą godną zaufania wybrany został ks. Mieczysław Olech.   

Zaczęło się od tragedii małego, 8-letniego Kamilka, którego zakatował ojczym. Imieniem chłopca nazwano ustawę, która wprowadziła nowe zasady ochrony dzieci. Rozszerzyła zakres weryfikacji niekaralności osób pracujących z małoletnimi. Poszerzony obowiązek weryfikacyjny wszedł w życie 15 lutego 2024 r. wraz ze znowelizowanymi przepisami Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. Pojawił się obowiązek przedstawiania zaświadczeń o niekaralności za określone typy przestępstw przed dopuszczeniem do pracy. Dotyczy to działalności związanej z wychowaniem i edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich albo opieką nad nimi. Dotyczy to wszystkich, którzy w ramach swoich obowiązków zawodowych mają kontakt z dziećmi - zarówno pracowników etatowych, ich pomocników, wolontariuszy.

Obowiązek składania zaświadczeń o niekaralności dotyczy przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajowości, przeciwko życiu i zdrowiu człowieka, przestępstw mówiących o handlu ludźmi oraz o psychicznym i fizycznym znęcaniu się, a także przestępstw narkotykowych. W szkołach i przedszkolach dotyczy to nowych pracowników, przyjętych do pracy po 15 lutego 2024 r., którzy mają albo będą mieli kontakt z dziećmi.

Ustawa Kamilka dotyczy też Kościoła. Znowelizowana ustawa obliguje Kościół do wprowadzenia w swoich placówkach zasad ochrony dzieci przed przemocą. Chodzi nie tylko o zwiększenie bezpieczeństwa dzieci, ale także wprowadzenie skutecznych mechanizmów reagowania na przypadki przemocy i zaniedbania. Z tego powodu parafie zostały zobligowane do powołania tzw. osób godnych zaufania, którym można zgłaszać przypadki krzywdzenia dzieci czy podejrzenia o to. Na swoich stronach internetowych powinny informować o stosowanych standardach i ogłosić wybór osoby godnej zaufania. Dane personalne takiej osoby powinny być opublikowane na stronie parafii, by każdy mógł bez przeszkód dotrzeć do niej.

O to, jaki jest powód, że ustawa Kamilka nie zadziałała na Podhalu, zapytaliśmy w połowie października tego roku ks. Łukasza Michalczewskiego, rzecznika Archidiecezji Krakowskiej. Czekaliśmy na pilną odpowiedź, zwłaszcza że powołanie takiej osoby to obowiązek nałożony przez prawo państwowe. Pytaliśmy, jak powinniśmy traktować niechęć proboszczów do powoływania osób godnych zaufania. Nie wiąże się to przecież z żadnymi kosztami, a służy dobru dzieci i rodzin. Niestety, do dzisiaj odpowiedź nie nadeszła.

Jurek Jurecki

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Taki sobie czytelnik 2024-12-03 12:16:48
Ustawa kamilkowa to kolejne zidiocenie i typowy przykład manipulowania ludźmi przez polityków wszelkich opcji.
Tak, jakby zaświadczenie o niekaralności szkolnej sprzątaczki z Zakopanego miało sprawić, że żaden patologiczny ojczym w patologicznym konkubinacie na drugim końcu Polski nie zakatuje żadnego dziecka. Co ma wspólnego jedno z drugim?
Xyz 2024-12-02 07:30:46
Ten z Krupówek woli chodzić po nocach i wciskać mandaty za parkowanie nawet w nocy w niedzielę :)
hipokryzja na całego 2024-12-01 22:03:45
Komentujecie, krytykujecie a założę się, że co niedziele chodzicie do kościoła, dzieci na religię posyłacie i księdza po kolędzie przyjmujecie.
ivo 2024-12-01 19:45:03
Gdyby dosłownie przytaczać słowa Jezusa to wielu w Kościele jest Antychrystami. Nie zrozumieli tego co oznacza Królestwo Niebieskie,wieloktotnie dowodza tego głoszone kazania. Paradokasalnie to nie ateiści rozpieprzyli Kościół.
X.Teofil 2024-12-01 19:38:17
Gdzie są funkcjonariusze kościelni? Np.abp Jędraszewski protestował dziś (z ambon poprzez list) przeciwko seksualizacji dzieci w szkole. Wcześniej nie przeszkadzało mu, że jego koledzy z pracy seksualizują dzieci praktycznie a wręcz pomagał w zamiataniu tych spraw pod dywan.
O tym co się działo w przeróżnych zakopiańskich parafiach to kościelni i parafianie na pewno wiedzą. A część informacji trafiła do mediów. Taki "Kamilkowy" kościelny funkcjonariusz prawdopodobnie by do tego nie dopuścił. I może o to chodzi?
jak przez mgłę 2024-12-01 19:14:18
No cóż, nastąpił kryzys. Również cichy kryzys w przemyśle motoryzacyjnym Europy. Dlaczego cichy? bo Europa się boi. Już przed masowymi zwolnieniami na kilkanaście osób jest przydzielony psycholog.
goral4102 2024-12-01 19:07:48
Chciałbym nieśmiało zauważyć, że brak odpowiedzi również jest odpowiedzią. Czego innego się spodziewaliście, gdyby dzisiaj ich Chrystus wrócił na Ziemię pierwsi by go po raz drugi ukrzyżowali.

Reklama
  • PRACA | dam
    Pracownia Projektowa SŁOWIK ARCHITEKTURA z siedzibą w Zakopanem, poszukuje ARCHITEKTA.. 668 309 058 https://slowikarchitektura.pl/ biuro@slowikarchitektura.pl
    Tel.: 668
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • PRACA | dam
    Zatrudnimy KONSERWATORA. Szczegóły tel: 502 350 981/ 602 484 233
  • PRACA | dam
    Jeśli lubisz kontakt z ludźmi, a kawa to Twoja pasja. Zadzwoń i dołącz do Samanty w Zakopanem. Zapraszamy! Tel. 666 387 888.
  • PRACA | dam
    Zakopane,praca w sklepie, kasjer sprzedawca.. 602441440
    Tel.: 602441440
  • PRACA | dam
    PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI PIEKARZA. Na stałe, umowa. 602 759 709
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    SPRZEDAM MIESZKANIE KRAKÓW - KURDWANÓW - ŚWIETNA LOKALIZACJA. Oferujemy na sprzedaż jasne i przestronne mieszkanie położone w zadbanym budynku na osiedlu Kurdwanów. Powierzchnia 28,12 m kw. Budynek wyposażony jest w trzy windy, w tym jedną towarową. UKŁAD MIESZKANIA: - duży pokój z wnęką (nyżą), - jasna kuchnia z oknem, - duża, oszklona loggia, - piwnica przynależna do mieszkania. Mieszkanie jest słoneczne i ustawne, IDEALNE DLA SINGLA, PARY lub JAKO INWESTYCJA POD WYNAJEM. Lokalizacja zapewnia szybki dojazd do centrum oraz dostęp do pełnej infrastruktury - sklepy, przystanki komunikacji miejskiej, szkoły i tereny zielone w zasięgu kilku minut spacerem. SPRZEDAŻ BEZ POŚREDNIKÓW. Cena 450 tys zł - do negocjacji. Kontakt: 604 08 16 43
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    OWCZARKI PODHALAŃSKIE - szczenięta - 506 368 311.
  • USŁUGI | budowlane
    "Tedy" Usługi budowlane: sprzedaż domów w stanie deweloperskim, budowa domów murowanych i drewnianych, wszelkie pokrycia dachowe, ocieplenia/termomodernizacja domów/budynków, sprzedaż materiałów budowlanych, nadzory budowlane, usługi transportowe. 608 729 122, +49 15 205 734 746, mail: tedy32@o2.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum Narciarstwa. 608 729 122.
  • BIZNES
    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy Targ-Czarny Dunajec lub przyjmę reklamę. 608 729 122.
  • PRACA | dam
    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122.
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DACHY, ELEWACJE. 608729122.
  • PRACA | dam
    RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERA/-KĘ, POMOC KELNERSKĄ. PRACA STAŁA + świadczenia. 601 533 566, 18 20 64 305
  • PRACA | dam
    Restauracja w Zakopanem zatrudni POMOC KUCHENNĄ na sezon letni. 601 533 566, 18 20 64 305
  • PRACA | dam
    PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM DLA UCZNIÓW, STUDENTÓW na umowę zlecenie. 601 533 566, 18 20 64 305
  • PRACA | dam
    RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OSOBĘ NA STANOWISKO: ZMYWAK/OBIERAK. Praca stała lub sezonowa. 601 533 566, 18 20 64 305
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIĘ POMOC KUCHENNĄ - Zakopane Jaszczurówka/Chłabówka - 601 50 44 86
  • SPRZEDAŻ | różne
    OPAŁ BUK. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    ELEKTRYK SZUKA ZLECEŃ - 602 317 519.
  • SPRZEDAŻ | różne
    PIERZE I PUCH Z GĘSI. 536 88 77 35.
  • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
    Sprzedaż NIERUCHOMOŚCI na Podhalu. Zadzwoń 792 250 793 lub skorzystaj z formularza na www.dobrasprzedaz.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Kupię MIESZKANIE w Nowym Targu. Bezpośrednio od właściciela. Może być do remontu. Pomogę załatwić formalności. Tel. 603 607 360.
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2026-01-07 17:00 Józef Galica odwołany z kierownictwa Państwowej Straży Pożarnej (WIDEO) 2026-01-07 16:00 Ukradł rejestracje i domagał się pieniędzy za ich zwrot 2026-01-07 15:34 Gdy na moment chmury się przerzedziły, mieliśmy halo nad Tatrami 2026-01-07 15:00 Całkiem tłoczno na Krupówkach (WIDEO) 2026-01-07 14:00 Rodzinne granie przy stole 2026-01-07 13:47 Jakie efekty dają kosmetyki z kolagenem do twarzy? 2026-01-07 13:30 Dziś wyznawcy obrządku wschodniego obchodzą Boże Narodzenie 3 2026-01-07 12:25 Posiadał znaczną ilość marihuany i mefedronu 2026-01-07 11:31 Nie żyje Krzysztof Owczarek, wieloletni zastępca burmistrza Zakopanego 4 2026-01-07 11:24 Dlaczego warto zdecydować się na wynajem auta na miesiąc? 2026-01-07 11:05 Zakładanie działalności gospodarczej online - wniosek na Firmove.pl ułatwi Ci start 2026-01-07 11:00 (Nie)Odśnieżony chodnik, Straż Miejska kontroluje zimowe bezpieczeństwo w Zakopanem 19 2026-01-07 10:02 Licytuj emocje. Licytuj Tatry. Licytuj sercem, czyli Kościelisko dla WOŚP! 3 2026-01-07 09:00 Pokój nieśmy ludziom wszem 2026-01-07 08:00 Kolejne centymetry śniegu to wciąż za mało, by ruszyły trasy na Kasprowym Wierchu 5 2026-01-06 21:02 Jak babka Mędrców przyprowadziła do... Chochołowa (ZDJĘCIA, WIDEO) 2026-01-06 19:59 Znowu zaczęło sypać w Zakopanem. Tak wygląda Wielka Krokiew (WIDEO) 2026-01-06 19:34 Wielkie emocje pod siatką 2026-01-06 19:14 Prevc zwycięzcą Turnieju Czterech Skoczni. Polacy poniżej oczekiwań. Pożegnanie Kamila Stocha 2026-01-06 19:00 Bez paniki, na wypadek zagrożenia, szkolenia obronne w Kościelisku, każdy może przyjść 10 2026-01-06 18:31 Akademia Lotnika wraca do Zakopanego 2026-01-06 18:06 Po wypadku w Białym Dunajcu. Ruch pociągów przywrócony 2026-01-06 18:00 Cicho i pusto w Dolinie Jaworzynki (WIDEO) 2026-01-06 17:21 Orszak Trzech Króli w Zakopanem (ZDJĘCIA, WIDEO) 5 2026-01-06 16:47 Tragiczny wypadek kolejowy w Białym Dunajcu. Trwa ewakuacja setek pasażerów 2026-01-06 16:30 Stajenka na Włosienicy. Opowieść dziadka o narodzeniu Jezusa 2026-01-06 14:19 Nie żyje osoba potrącona przez pociąg w Białym Dunajcu 3 2026-01-06 14:00 Orszak Trzech Króli w Jurgowie (ZDJĘCIA) 2026-01-06 13:46 Trzech Króli spotkało się na nowotarskim rynku (ZDJĘCIA, WIDEO) 2026-01-06 13:00 Orawskie Kolędowanie z Barką 2026-01-06 12:00 Zespół Ratownictwa Medycznego stacjonujący we Wróblówce wzmocniony 2 2026-01-06 11:00 Turyści ruszyli do domów. Do Szaflar w godzinę 3 2026-01-06 10:00 Anna Malacina-Karpiel dziwi się światu i zaprasza na promocyjne spotkanie z góralską poezją 2026-01-06 08:56 Dziś w Tatrach brakuje słońca. Warunki turystyczne są trudne 2026-01-06 08:00 Lata mijają, a zimowy problem na mostku pozostał. Na chodnikach lodowisko 31 2026-01-06 07:00 Krakowiacy i górale na wspólnym kolędowaniu (ZDJĘCIA, WIDEO) 2026-01-05 21:53 Noworoczny koncert muzyki filmowej 2026-01-05 21:04 Oświadczenie COS po słowach Kubackiego. Skocznie i trasy są gotowe dla zawodników 20 2026-01-05 21:03 XI Rodzinny Turniej Tenisa Stołowego im. Jana Klaga już 6 stycznia w Nowym Targu 2026-01-05 19:53 Mieszkanka Zakopanego po ewakuacji Lidla: Ogromne brawa dla obsługi Lidla 4 2026-01-05 19:16 Policja podała szczegóły ewakuacji Lidla w Zakopanem 5 2026-01-05 18:59 Plac dla ludzi czy dla autobusów? Incydent w sercu Zakopanego 19 2026-01-05 18:29 Wyjątkowa oprawa święta Trzech Króli w Szczawnicy 3 2026-01-05 17:35 Pożar samochodu na podziemnym parkingu w Lidlu. Ewakuowano 100 osób (WIDEO) 2 2026-01-05 17:00 Pierwszy tytuł Grzegorza Galicy 2026-01-05 15:59 Grajcarek w Szczawnicy skuty lodem. Słońce i mróz przyciągają nielicznych turystów (WIDEO) 4 2026-01-05 15:32 Niebezpieczna sytuacja na przejeździe kolejowym w Poroninie. Policja ukarała kierowcę wysokim mandatem 6 2026-01-05 15:03 Policjanci zatrzymali kompletnie pijanego kierowcę 2026-01-05 14:59 Zapraszamy na Orszak Trzech Króli w Zakopanem! 2 2026-01-05 13:59 Niebezpieczna kolizja na Snozce
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2026-01-07 16:03 1. Pamiętam czasy, gdy Zakopane naprawdę nie było odśnieżone. Na chodnikach slizgawki a na głównych ulicach auta jeździły w koleinach. Teraz jest o wiele lepiej. Ale i tak dbają u ulice a chodniki są fatalne. Np. przy szkole nr 3 jest elegancko odśnieżone ale tuż obok jest pensjonat Słoneczna i tam nigdy nie odśnieżają i teraz i w ubiegłych latach. Uczniowie muszą schodzić na jezdnię. Brawo dla nowej Biedronki. Wszyscy się powinni wzorować jak powinny być odśnieżone chodniki. 2026-01-07 16:02 2. Dziś wyznawcy obrządku wschodniego, czyli ruskie z putinem i białoruskie z łukaszenką obchodzą Boże Narodzenie.... więc tubaputina.... 2026-01-07 15:45 3. paź królowej wiedzę czerpie z ewangelii, czyli Biblii. Jeszcze jakieś pytania? "Mędrcy Świata, Monarchowie(...), powiedzcież nam Trzej Królowie(...)" Inny fragm Biblii: "Oto Panna pocznie i porodzi Syna, i nazwie Go imieniem Emmanuel". a Mateusz w swojej Ew. mówi "...któremu dadzą imię Emmanuel..." Ale naród niewolników woli hołdować Jezusa, zamiast wiedzę!! 2026-01-07 15:19 4. A propos licytacji !: jaka jest rynkowa wartosc samej WOSP ? 2026-01-07 15:15 5. Zwykle oznaczalo to przyjazd sredniobogatych, dla ktorych Davos bylo poza zasiegiem. 2026-01-07 15:00 6. @otis bardzo proszę o informację dlaczego to mają odśnieżać tylko właściciele posesji leżącej przy chodniku a Ci wszyscy którzy po tym chodniku się poruszają, nie. Czyżby dodatkowe kary za to że mam posesję przy chodniku, podatki płacą wszyscy również Ci którzy mają domy przy chodniku. Jeśli taki chodnik należy do mnie, to ogrodzę i nikt nie będzie po moim chodził. Niech odśnieżają Ci, którzy biorą na to podatki. 2026-01-07 14:51 7. Zauważyłem , że moderator czyli cenzor w TP nagminnie usuwa i blokuje wszystkie komentarze ( przynajmniej moje ) , które nawet delikatnie wchodzą na odcisk TP i nie są przyjazne oddawanym peanom dla władzy , a podobno od kilkunastu lat mamy w tej demokracji wolność słowa ale jak widać , ta wolność polega od woli tzw. cenzora ; ROZMOWA KONTROLOWANA - rozmowa kontrolowana - rozmowa _ _ _ _ _ _ _ _ !!!!!!!!! 2026-01-07 14:50 8. Nikt nie jest czarno-biały. Porównywanie życiorysów jest nie na miejscu bo może zaboleć tych którzy zostali skrzywdzeni i którzy pamiętają ale się nie odzywają bo w tym miejscu nie wypada. 2026-01-07 14:46 9. Nasi wschodni bracia walczący obchodzą te święta w takim terminie jak my żeby odróżnić się od zbrodniczej cerkwii moskiewskiej. Redakcja mogła by o tym napomknąć. 2026-01-07 14:42 10. Byłem wtedy pod lidlem, jak działa soe ta akcja i pochwalę również tą Panią jak i cały personel bo wszyscy sprawnie pomagali był też młody chłopak w niebieskiej koszuli który od tyłu wypusczal ludzi ekspresowo mu to poszło. Ta Pani to chyba ktoś z przełożonych bo słyszałem jej rozmowę z strażą pełen profesjonalizm. Widać albo doświadczenie albo efekt DZIAŁAJĄCYCH szkoleń. Szczęście że to tylko jakiś dym z samochodu ale majac takich ludzi w załodze LIDL może być dumny.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama