Reklama

2025-01-05 17:00:06

Reklama

Zakopane

Tatrzańskie widoki z rykiem w tle, ludzie mają tego dość

Reklama

Mieszkańcy Zakopanego mówią stop dzikim rajdom po Bachledzkim Wierchu i Antałówce.

- Koniec z naszą Antałówką - podkreśla z żalem Gabriela Tomczykiewicz. Od 50 lat z górą przyjeżdża do Zakopanego regularnie i spędza tu po kilka miesięcy w roku, mieszkając tymczasowo na Antałówce. Jest przerażona tym, co dzieje się na terenach chronionych i bezkarnością niszczycieli. -  Mieliśmy miejsce do spacerowania, podziwiania Tatr, odpoczynku. Teraz każdy weekend wdychamy smród spalin i mamy jeden ryk silników. Antałówkę opanowały firmy, które wynajmują quady i skutery śnieżne. Huk nie do pomyślenia, robią tu sobie zjazdy. Śniegu co kot napłakał, teren będzie na wiosnę zrujnowany.

Nasza Czytelniczka nie jest pierwszą, która interweniuje w sprawie działalności wypożyczalni quadów i skuterów śnieżnych. - Takie maszyny, to niech sobie wypożyczają na Alasce, czy na Syberii, tam gdzie jest olbrzymia przestrzeń do pokonania i śniegu po pas, a nie w małym Zakopanem, które i tak jest już potężnie zatłoczone - podsumowuje Gabriela Tomczykiewicz. 

O tym, że mieszkańcy interweniują w sprawie niszczonych terenów na Antałówce i Bachledzkim Wierchu pisaliśmy kilkakrotnie. Teraz zdesperowani mieszkańcy uruchomili stronę z petycją, którą każdy może podpisać. Domagają się od władz miasta ochrony cennego krajobrazowo obszaru, który jest niszczony tak przez działalność firm wypożyczających skutery śnieżne i quady, jak też lokalnych biznesmenów, którzy samowolnie stawiają domy pod wynajem dla turystów w obszarze chronionym przepisami, tak lokalnymi, jak i zapisami wojewody.

Własnościowe dylematy

- Dzikie przejazdy quadami i skuterami, od rana do nocy, stały się przerażającą plagą - alarmuje Krzysztof. - Łąki pod cienką warstwą śniegu zostały zaorane do gołej ziemi, myślę że dziennie przejeżdża po tych terenach kilkuset turystów prowadzonych przez komercyjne wypożyczalnie z Olczy, Rybkówki i Pardałówki. Nie da się spokojnie spacerować, ryk silników i dewastacja są coraz gorsze. Przypomnę, że polskie prawo zabrania jazdy quadami i skuterami po terenach leśnych, a takie występują na samej Antałówce oraz między nią a Bachledzkim. Przez ten las wypożyczalnie zrobiły już dziką autostradę, rozorali teren do samej ziemi.

Mieszkańcy interweniujący w naszej redakcji podkreślają, że rajdy i zniszczenia były zgłaszane na policji. Jednak bez żadnego rezultatu. - Policja nic nie robi, od piątku do niedzieli dzwoniliśmy z przyjaciółmi kilka razy - nie chcą interweniować. Tłumaczą się brakiem patroli lub pytają, czy to moje działki. Mimo że na wszystkich drogach wjazdowych na ten teren obowiązuje zakaz wjazdu - nie kryje podenerwowania nasz Czytelnik. 

- W tej chwili nie odpowiem czy były jakieś interwencje. Muszę to sprawdzić. Jeśli mamy zgłoszenia, to zawsze podejmujemy działania - zapewnia aspirant sztabowy Roman Wieczorek, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji. Zwraca przy tym uwagę, że pod zakazem wjazdu jest tabliczka, która ten zakaz ogranicza. Nie dotyczy bowiem właścicieli i dzierżawców działek. Wystarczy, że prowadzący wynajem quadów czy skuterów śnieżnych podpisze z którymś z właścicieli umowę na dzierżawę metra kwadratowego działki, zapłaci określoną sumę pieniędzy i w majestacie prawa może dojeżdżać do swej nieruchomości.

- Tak, on może, ale przecież te dziesiątki, setki wynajmujących skutery turystów nie mają żadnej umowy dzierżawy, nie są właścicielami, dlatego powinni zostać przez policję wylegitymowani i ukarani mandatem za wjazd mimo zakazu wjazdu - odbija piłeczkę Krzysztof. 

Podpisują petycję

Nic dziwnego, że mieszkańcy ruszyli z petycją. "My, niżej podpisani mieszkańcy Zakopanego i okolic, działając w interesie publicznym, na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach, zwracamy się z prośbą o podjęcie pilnych działań mających na celu ochronę terenów Bachledzkiego Wierchu przed postępującą degradacją i niekontrolowaną zabudową" - czytamy na stronie z petycjami Petycjeonline.com 

Akcję uruchomił Piotr Zając i Anna Filar-Zając. Organizatorzy akcji przypominają, że Kościelisko przed rokiem zaczęło walczyć z takimi rajdami, wyłapywano niszczycieli i karano mandatami. - Najwyższy czas, by do działania wzięły się władze Zakopanego - podkreśla Krzysztof i zachęca, by przyłączyć się do akcji obrony Bachledzkiego Wierchu. 

Zdruzgotany ekosystem

Bachledzki Wierch położony jest na wysokości 902 m n.p.m.. Stanowi niezwykle cenny teren przyrodniczy i rekreacyjny dla mieszkańców Zakopanego. A także dla turystów, którzy tu szukają kontaktu z naturą, odpoczynku, ciszy i spokoju. Stąd podziwiają piękną panoramę Tatr. Jest to obszar o wyjątkowych walorach krajobrazowych. Pełni też funkcję "zielonych płuc" miasta. - Niestety, w ostatnich latach obserwujemy postępującą degradację tego terenu, spowodowaną przede wszystkim niekontrolowaną zabudową, często prowadzoną bez odpowiednich pozwoleń - podkreśla Piotr Zając w opisie petycji. - Tereny zielone są niszczone przez pojazdy mechaniczne. Brak jest odpowiedniej ochrony cennych siedlisk przyrodniczych, a obszar Bachledzkiego Wierchu jest zaśmiecany. Działania te mają druzgocący wpływ na ekosystem Bachledzkiego Wierchu, zagrażając jego przyszłości, jako terenu rekreacyjnego i przyrodniczego. Dlatego apelujemy o pilne podjęcie kroków mających na celu ochronę tego cennego obszaru.

W jeden dzień przygotowaną przez Piotra i Annę petycję podpisało ponad 300 mieszkańców i miłośników Zakopanego.

Petycję do burmistrza podpisać można tu: https://www.petycjeonline.com/chromy_zielone_puca_zakopanego_-_petycja_o_ochron_bachledzkiego_wierchu

Rafał Gratkowski


Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Xxxl 2025-01-06 18:20:02
Straż miejska działa jak prywatna firma przewozowa dla urzędników UM Zakopane i wozi ich po mieście zamiast pilnować porządku, to i nie ma czasu na takie działanie
popieram 2025-01-06 13:23:09
No właśnie skoro Fundacja Viva walczy o biedne konie w Morskim Oku to może się zająć dobrostanem dzikich zwierząt z Bachledzkiego i ochroną ich naturalnych terenów. Tą petycję należy jak najgłośniej rozpropagować żeby zebrać jak najwięcej podpisów. Ale nie dawać tego oszukańczemu burmistrzowi który wybudował już drogę do samowoli na Bachledzkim. Tą petycję trzeba przekazać przedstawicielom takiej fundacji jak Viva żeby zainteresować ich sytuacją i zachęcić do aktywnej ochrony tych cennych terenów zielonych. W przeciwnym razie to wszystko będzie rozryte i zabudowane.
Lucyna 2025-01-06 11:00:22
To ostatnie tereny do spacerowania z dziećmi i z pieskiem. Nie pozwólmy by zostały rozjeżdżone przez te pierdzące kłady i skutery które straszą pieski i dzikie zwierzęta. Później się dziwimy że sarny spacerują w centrum miasta jak odbieramy im ich siedliska i enklawy. To skandal że radni w tym mieście mają za nic dewastację terenów zielonych i nie podejmują realnych działań na rzecz ochrony przyrody. Może trzeba tym tematem zainteresować jakieś organizacje pozarządowe typu grinpis czy ostanie pokolenie. Ci młodzi i i dobrze wyedukowani ludzie rozumieją wyjątkowość przyrody i ekosystemu i z narażeniem własnego życia bronią przyrody i protestują przeciwko jej niszczeniu. Trzeba tym tematem zainteresować media ogólnopolskie to może wtedy będzie odpowiednia presja na decydentów którym dynda przyszłość naszych dzieci. Może trzeba wzorem tych bohaterskich młodych ludzi przyklejać się do tych skuterów żeby już nie mogli nimi jeździć. Nie dla syku i spalin na Bachledzkim! Walczmy o przyszłe pokolenia!
Tom 2025-01-06 10:16:10
A jakim prawem te hordy spacerujących idą np na ,,patryje'' jak tam drogi nie ma , podpisujecie petycje powołuje cię się na prawo a sami go łamiecie wchodząc na prywatny teren
System 2025-01-06 10:13:28
Tylko systemowe rozwiązania pozwolą na spokoj. Zakaz wypożyczania jazgotliwych, niszczących przyrodę pojazdów może to ulatwic choć pewnie nie wyeliminuje całkowicie
SłynnaPraczka 2025-01-06 09:47:08
Z dziczą nie da się wygrać. Z każdą.
Supcio 2025-01-06 09:38:35
@Konserwatymny powiedz gdzie mieszkasz, wybuduję obok fabrykę azbestu lub założę przemysłową hodowlę świń może to trochę poprawi działanie Twojego musku.
jarząbek 2025-01-06 08:29:43
Na razie przepisy ruchu drogowego są zawieszone przez POlicje, wznowienie PO sezonie
Konserwatywny 2025-01-06 01:34:06
Właściciele działek decydują o tym co sie dzieje na ich działkach, nie miłośnicy przyrody, czy miasto Zakopane. To że mieszkańcy , czy wczasowicze chcą sobie tam spacerować, to ich problem. Mogą iść w góry, nie po prywatnych terenach. Bachledzki wierch będzie wykorzystany i zagospodarowany w taki sposób jaki będzie pasował właścicielom działek, nie jakiejś bandzie urzędników, czy miłośników przyrody.
Taki sobie czytelnik 2025-01-05 23:41:26
Problem troglodytów na kładach nie jest lokalny, to jest plaga w polskich górach.
Policja do roboty!
Sprawa nie powinna kończyć się na mandacie za wykroczenie tylko na procesie karnym o znaczne szkody w środowisku łącznie z konfiskatą pojazdu.
EmerytOD75rokużycia 2025-01-05 22:33:05
Chory kraj pod lewackimi rządami
Mieszkaniec Zne 2025-01-05 22:13:26
A gdzie są właściciele działek? Nie reagują nic? Trza przypilnowac, grodzic. W Poroninie na Misiagach już ludzie działają w tym kierunku.
Tom 2025-01-05 20:36:15
Dziś byłem na Bachledzkim Wierchu i w rejonie cm.żydowskiego to jest istny dramat ciągły ryk silników i smród spalin jeżdżą w kółko cały dzień wszystko zryte łąki i leśne polany nie ma spokoju nic tylko ułożyć miny
Bafsa 2025-01-05 19:34:25
policja nic nie zrobi, swoich pilnuje
Obser 2025-01-05 18:20:02
A gdzie jest policja I urzad miasta z burmistrzem na czele ale.tu sie liczy tylko kasa wlascicieli firm kladowych a na to nie ma mocnych zreszta tak jest w calym Zako kto ma pieniadze ten rządzi I dyktuje warunki jak w mafi .
Mmmm 2025-01-05 17:58:31
Brawo mieszkańcy. To teren spacerowy, teren gdzie się chodzi z dziećmi. Nie dla quadow na Bachledzkim

Reklama
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    SPRZEDAM MIESZKANIE KRAKÓW - KURDWANÓW - ŚWIETNA LOKALIZACJA. Oferujemy na sprzedaż jasne i przestronne mieszkanie położone w zadbanym budynku na osiedlu Kurdwanów. Powierzchnia 28,12 m kw. Budynek wyposażony jest w trzy windy, w tym jedną towarową. UKŁAD MIESZKANIA: - duży pokój z wnęką (nyżą), - jasna kuchnia z oknem, - duża, oszklona loggia, - piwnica przynależna do mieszkania. Mieszkanie jest słoneczne i ustawne, IDEALNE DLA SINGLA, PARY lub JAKO INWESTYCJA POD WYNAJEM. Lokalizacja zapewnia szybki dojazd do centrum oraz dostęp do pełnej infrastruktury - sklepy, przystanki komunikacji miejskiej, szkoły i tereny zielone w zasięgu kilku minut spacerem. SPRZEDAŻ BEZ POŚREDNIKÓW. Cena 450 tys zł - do negocjacji. Kontakt: 604 08 16 43
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    OWCZARKI PODHALAŃSKIE - szczenięta - 506 368 311.
  • USŁUGI | budowlane
    "Tedy" Usługi budowlane: sprzedaż domów w stanie deweloperskim, budowa domów murowanych i drewnianych, wszelkie pokrycia dachowe, ocieplenia/termomodernizacja domów/budynków, sprzedaż materiałów budowlanych, nadzory budowlane, usługi transportowe. 608 729 122, +49 15 205 734 746, mail: tedy32@o2.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum Narciarstwa. 608 729 122.
  • BIZNES
    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy Targ-Czarny Dunajec lub przyjmę reklamę. 608 729 122.
  • PRACA | dam
    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122.
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DACHY, ELEWACJE. 608729122.
  • PRACA | dam
    RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERA/-KĘ, POMOC KELNERSKĄ. PRACA STAŁA + świadczenia. 601 533 566, 18 20 64 305
  • PRACA | dam
    Restauracja w Zakopanem zatrudni POMOC KUCHENNĄ na sezon letni. 601 533 566, 18 20 64 305
  • PRACA | dam
    PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM DLA UCZNIÓW, STUDENTÓW na umowę zlecenie. 601 533 566, 18 20 64 305
  • PRACA | dam
    RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OSOBĘ NA STANOWISKO: ZMYWAK/OBIERAK. Praca stała lub sezonowa. 601 533 566, 18 20 64 305
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIĘ POMOC KUCHENNĄ - Zakopane Jaszczurówka/Chłabówka - 601 50 44 86
  • USŁUGI | budowlane
    REMONTY, WYKOŃCZENIA, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. OBRÓBKI BLACHARSKIE (balkony, tarasy, podbitki). 796 544 016.
  • SPRZEDAŻ | różne
    OPAŁ BUK. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    ADAPTACJE PODDASZY, OCIEPLANIE WEŁNĄ MINERALNĄ. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    WYKAŃCZANIE WNĘTRZ, ZABUDOWY GK, MALOWANIE. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    REMONTY, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, ZABUDOWY GK, ADAPTACJA PODDASZY. 660 079 941.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o powierzchni ok. 50 m2. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
  • USŁUGI | budowlane
    ELEKTRYK SZUKA ZLECEŃ - 602 317 519.
  • SPRZEDAŻ | różne
    PIERZE I PUCH Z GĘSI. 536 88 77 35.
  • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
    Sprzedaż NIERUCHOMOŚCI na Podhalu. Zadzwoń 792 250 793 lub skorzystaj z formularza na www.dobrasprzedaz.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Kupię MIESZKANIE w Nowym Targu. Bezpośrednio od właściciela. Może być do remontu. Pomogę załatwić formalności. Tel. 603 607 360.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    CITROEN JUMPER, r.p. 2013, cen do uzgodnienia - 604 102 804.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    VW TRANSPORTER, r.p. 2013, cena do uzgodnienia, 604 102 804.
  • PRACA | dam
    PAPI SERVICE SP. Z O.O. ZATRUDNI KIEROWCÓW. WYMAGANE KAT. C+E ORAZ UPRAWNIENIA ADR. MOŻLIWE PRZESZKOLENIE ADR/TDT Z ZAKRESU PRZEWOZU PALIW PŁYNNYCH . TEL.602290555
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2026-01-01 01:02 W Krośnicy znaleziono młodego pieska 2026-01-01 00:41 Petardy nad centrum Zakopanego. Tak mieszkańcy powitali Nowy Rok 1 2026-01-01 00:23 Tak Zakopane przywitało 1 stycznia. Szczęśliwego Nowego Roku (WIDEO) 2025-12-31 23:33 Pół godziny przed północą. Na Krupówkach tłumów brak 1 2025-12-31 23:27 Piesek znaleziony w Zakopanem 2025-12-31 22:52 De Mono na sylwestrowej scenie w Zakopanem (WIDEO) 2 2025-12-31 21:52 Na razie bardzo spokojny sylwester 4 2025-12-31 21:20 Zmarła Janina Rzadkosz-Sichelska 2025-12-31 20:20 Na Krupówkach sprzedają fajerwerki 8 2025-12-31 20:00 Państwowe Polskie Koleje Linowe 1 2025-12-31 19:14 Rozpoczął się koncert sylwestrowy na Równi Krupowej (WIDEO) 6 2025-12-31 18:37 Wieczór sylwestrowy z Aurorą B 2025-12-31 17:49 Duży pożar w Sieniawie (ZDJĘCIA, WIDEO) 2025-12-31 17:41 Na Olczy Stachoniach utknęła cysterna (WIDEO) 2 2025-12-31 17:30 Nie żyje Władysław Łukaszczyk Mulorz, twórca ludowy 2025-12-31 17:30 Magdalena Berbeka, Michał Zaborowski i Andrzej Świetlik w Witkacym 2025-12-31 16:59 Zimowy paraliż pod Tatrami. Policja apeluje: w góry tylko na oponach zimowych 2 2025-12-31 16:51 Awaria w dostawach prądu na Podhalu 5 2025-12-31 16:45 Sylwestrowe życzenia z Krupówek trafią na łamy Tygodnika Podhalańskiego 2025-12-31 16:15 Witryny sklepów na Krupówkach zabezpieczone przed sylwestrowymi gośćmi 7 2025-12-31 16:00 Szklany kac pod Tatrami. Sylwestrowi balowicze już zostawiają śmieciowe ślady 2 2025-12-31 15:56 Gdy trudne warunki, załóż łańcuch na koła, brak łańcucha oznacza mandat 1 2025-12-31 15:00 Apel wójt Poronina: nie strzelaj w sylwestra. To strach i cierpienie zwierząt 6 2025-12-31 14:00 Budżet powiatu nowotarskiego na przyszły rok uchwalony 2025-12-31 13:35 Dobre warunki na stokach w Bukowinie Tatrzańskiej (wideo) 2025-12-31 13:30 Kasia zaprasza na kulig do Murzasichla (WIDEO) 3 2025-12-31 13:00 Burmistrz Zakopanego zaprasza na sylwestra i apeluje (WIDEO) 12 2025-12-31 12:00 Zmiany numerów linii komunikacji miejskiej w Zakopanem od 2026 roku 2025-12-31 11:00 W Zakopanem 25 cm śniegu, na Kasprowym prawie pół metra (WIDEO) 2 2025-12-31 10:43 Słuczka dwóch osobówek na Spiszu 2025-12-31 10:39 Nocna akcja TOPR. Ratownicy proszą o rezygnację z górskich wycieczek (WIDEO) 1 2025-12-31 10:38 Na Równi Krupowej wyrastają stragany 3 2025-12-31 10:31 Przed sylwestrem. Zamknięte parkingi i ulice. Tworzą się korki 4 2025-12-31 10:26 Prawdziwa śnieżyca w Zakopanem (ZDJĘCIA, WIDEO) 4 2025-12-31 10:00 Mężczyzna z licznymi urazami w Szczawnicy 2025-12-31 09:00 Zderzenie trzech aut w Jabłonce 2025-12-31 08:22 Pomóżcie odnaleźć Reksia 2025-12-31 08:12 Pożar wiaty garażowej w Lipnicy Małej 2025-12-31 08:00 Dziś papierowe wydanie Tygodnika, a w nim kalendarz na 2026 rok! 2025-12-30 21:30 Otwarte drzwi, to okazja dla złodzieja 3 2025-12-30 20:30 Ty podziwiasz fajerwerki, a zwierzęta cierpią 13 2025-12-30 19:30 Krakowiacy i Górale w zubrzyckim skansenie 2025-12-30 18:49 Pożar budynku na Olczy Stachonie w Zakopanem (WIDEO) 2025-12-30 18:24 Odnowiony budynek OSP w Grywałdzie 2025-12-30 18:00 Kameralne spotkanie z muzyką 2025-12-30 17:46 Sylwester oznacza znacznie krótszy czas pracy dla urzędu 7 2025-12-30 17:30 Kobieta, która uczyniła z ubioru język sztuki i siły. Mamy dla Was książkę 2025-12-30 17:00 Niebywałe, budżet Nowego Targu uchwalony jednogłośnie 2 2025-12-30 16:30 Starostwo Powiatowe w Zakopanem pracuje krócej w Sylwestra 3 2025-12-30 16:00 Sylwester w Zakopanem z Radiem Złote Przeboje, wszystko co trzeba wiedzieć, by dobrze się bawić 5
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama