Reklama

2025-01-09 14:00:24

Reklama

Czytamy

Nastolatki uczą się, ale i oceniają. Coś dla młodszych czytelników i ich rodziców. Mamy dla Was książki

Reklama

Dziś mamy dwie książki, które dotyczą nastolatków, ale są też świetną i pouczającą lekturą dla rodziców.

Po jednej otrzymają osoby, które jako pierwsze wyślą do nas mail w piątek 10.01 o godzinie 13 na adres: konkurs@24tp.pl W treści prosimy podać imię, nazwisko i adres. Tytuł maila: Książka + numery wybranej książki.

Nr 1. „Jak mówić NIE. O wyznaczaniu granic w relacjach, w szkole i w internecie” Michelle Elman /Wydawnictwo ZNAK EMOTIKON
Problem z mówieniem NIE możemy mieć w każdym wieku, jednak kiedy dorastamy, jest to szczególnie trudne. Jak ze słowa NIE zrobić najlepszego przyjaciela powie Wam książka Michelle Elman. Autorka kieruje ją do młodych czytelników, choć i rodzicom przydałoby się zapoznać z tą lekturą, żeby zrozumieć, jak czują się ich dzieci, kiedy słyszą NIE, choć im samym w zasadzie nie wolno go używać.

Michelle Elman trafnie zauważa, że młodzi ludzie potrafią myśleć niezależnie, a jednak nie mają nawet części tej wolności, którą dysponują dorośli. W związku z tym ich wybory są ograniczone i rzadko mają na nie wpływ. Gdy próbują wyłożyć swoje racje, zazwyczaj słyszą, że są jeszcze dziećmi i nie rozumieją, co jest dla nich najlepsze. Tymczasem, a owszem, oni czują i rozumieją. Zasypywani rodzicielskimi nakazami i wyborami często reagują nerwowo, ale bywają i momenty, gdy czują się zrozpaczeni i bezsilni. Dlaczego NIE w ich ustach to słowo zakazane?

Mija kilka lat, ze szkoły młodzi ludzie wskakują w dorosłe życie i nagle oczekuje się od nich, że będą dokładnie wiedzieli kim są, czym chcą się zajmować i jakie są ich opinie. Zasady się zmieniają, a dzieci, którego nie nauczyły się mówić NIE w określonych sytuacjach, nie potrafią się w nich odnaleźć. Bo słowo NIE jest ważniejsze niż TAK. Daje siłę. Uczy pewności siebie. Pozwala w pełni decydować. To nie słowo TAK uczy dorosłości, ale właśnie NIE.

Zwracając się zatem do młodego czytelnika autorka podkreśla fakt, iż ma on prawo mówić NIE, ale musi się nauczyć robić to dobrze. Musi wiedzieć, kiedy NIE jest w porządku. Podkreśla tu: „Kluczem do uwolnienia własnej mocy jest umiejętność używania tego składającego się z trzech liter słowa w odpowiedni sposób, czyli jasno, z przekonaniem i rozsądnie. Jeśli nie będziemy potrafili właściwie używać słowa „nie”, innym osobom będzie naprawdę trudno zrozumieć, co myślimy i czujemy, a w dodatku nasze „tak” też wydadzą się słabsze.” Dodaje przy tym, iż odnalezienie własnego głosu jej też zajęło wiele lat. „Dziś już wiem, że zawsze mogłam powiedzieć „nie”, jednak gdy robiłam to jako dziecko, ludzie mieli mnie za trudną i upartą. Ale co jest złego w określeniu tego, co ci się podoba, a co nie? Słowo „nie” pozwala nam przejąć kontrolę nad sytuacją! Nie musimy wszystkim bez przerwy dogadzać. Nie trzeba mówić ludziom „tak” tylko po to, by bardziej nas lubili. Osoby, które cię kochają, nie opuszczą cię dlatego, że czegoś im odmówisz.”

Słowo NIE wyznacza bowiem konkretne granice i uczy innych jak wolno nas traktować. Jeśli pozwolimy ludziom wejść nam na głowę, zrobią to. Nie będą nas wtedy ani bardziej lubić, ani szanować, za to my zaczniemy o sobie myśleć gorzej. Granice pozwalają nam oddzielić to, kim jesteśmy, od tego, kogo chcieliby z nas zrobić inni. Dlatego warto nauczyć się dobrze mówić NIE, a książka Michelle Elman jest tu cennym drogowskazem.

Nr 2. „Nie spieprz tego! Jak zachować więź z dzieckiem” Anna Olejnik i Monika Janiszewska/Wydawnictwo ZNAK HORYZONT
Jeśli macie się za najlepszych rodziców na świecie, to zapnijcie pasy. O tym, jak wygląda rzeczywistość, dowiecie się z książki Anny Olejnik i Moniki Janiszewskiej.

Kiedy byli małymi dziećmi, byliście dla nich autorytetem. Wtedy wystarczyło skwitować niektóre sytuacje: „bo tak ma być”, „bo tak się robi”, „bo tak trzeba”, „bo tak ja mówię”. Działało. Jednak dzieciaki rosną, z maluchów stają się nastolatkami i zaczynają dostrzegać o wiele więcej, niż nam się niejednokrotnie wydaje, i nie cierpią pustych frazesów. Poza tym, nie okłamujmy się, widzą nasze niedoskonałości. Nic tak bardzo ich nie irytuje, jak zakazywanie im tego, na co sami sobie pozwalamy, lub wymaganie od nich więcej, niż od siebie. Poszukują przy tym własnej drogi i dążą do coraz większej autonomii. To z kolei dla rodziców oznacza setki potyczek i dyskusji pod hasłem: „A ja tak nie uważam”.

Dlatego też Monika Janiszewska - autorka poradników z zakresu psychologii i samorozwoju, oraz Anna Olejnik - psycholożka i psychoterapeutka pomagająca dzieciom, młodzieży i dorosłym w odnajdywaniu i budowaniu siebie, w swojej książce oddają głos nastolatkom. Jak piszą: „Oni opowiedzą, co ich frustruje w zachowaniach dorosłych, jakie wymogi uważają za niesprawiedliwe, irytujące lub zbędne. Podzielą się tym, co jest dla nich ważne i rozwojowe.” To pomoże wam uświadomić sobie, jak się spotkać w pragnieniach, zasadach celach i dążeniach. W jaki sposób przekazać młodemu człowiekowi ważne wartości, by uznał je on za niewymuszone. Wreszcie, jak rozpoznać „powinności” i oczekiwania otoczenia zatruwające umysł i nie cedować ich na własne dzieci. Jako nastolatkowie są one bowiem w wieku, w którym z natury odrzuca się wszystko co sztuczne, stereotypowe i konwencjonalne.

I właśnie dlatego autorki podpowiadają, że może czas przyjrzeć się niektórym sztywnym domowym zasadom i nieco je odkurzyć, zwłaszcza jeśli są wyśrubowane na tyle, że sami ledwo z nimi wyrabiamy. Wszak to niełatwe być przyłapanym na jakimś potknięciu, a do tego jeszcze przyjąć słowa krytyki wypowiadane przez własne dziecko. Jak zgodnie stwierdzają: „Cierpi na tym nasze rodzicielskie ego”. Niestety, dorastające pociechy coraz częściej będą wyłapywać nasze niespójności i zwracać nam na nie uwagę. „Ale dobrze, gdy nam wygarniają, gdy mają odwagę powiedzieć, że dostrzegają zgrzyt pomiędzy tym, co głosimy, a tym, co robimy w codziennym życiu. Bo to oznacza, że poszukują wartości, że im na tych wartościach zależy.” To również wskazówka dla nas, że są otwarte na dialog, dają nam szansę na zbudowanie więzi opartej na prawdzie i otwartości, na znalezienie wartości służących obydwu stronom.

Jeśli zatem jesteście rodzicami nastolatków i zależy wam na nich, a zapewne nie jest inaczej, ta książka jest dla was.

an


Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Reklama
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIĘ POMOC KUCHENNĄ - Zakopane Jaszczurówka/Chłabówka - 601 50 44 86
  • USŁUGI | budowlane
    REMONTY, WYKOŃCZENIA, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. OBRÓBKI BLACHARSKIE (balkony, tarasy, podbitki). 796 544 016.
  • SPRZEDAŻ | różne
    OPAŁ BUK. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    ADAPTACJE PODDASZY, OCIEPLANIE WEŁNĄ MINERALNĄ. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    WYKAŃCZANIE WNĘTRZ, ZABUDOWY GK, MALOWANIE. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    REMONTY, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, ZABUDOWY GK, ADAPTACJA PODDASZY. 660 079 941.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o powierzchni ok. 50 m2. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
  • USŁUGI | budowlane
    ELEKTRYK SZUKA ZLECEŃ - 602 317 519.
  • PRACA | dam
    Produkcja pączków, piekarz Pączkarnia-ZAKOPANE przyjmie do pracy dziewczynę-kobietę z Zakopanego lub okolic,do produkcji pączków. Praca na stałe, zmianowa, w godzinach od 6.oo-18.00. Informacja tylko telefonicznie. 609097999
    Tel.: 609097999
  • SPRZEDAŻ | różne
    PIERZE I PUCH Z GĘSI. 536 88 77 35.
  • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
    Sprzedaż NIERUCHOMOŚCI na Podhalu. Zadzwoń 792 250 793 lub skorzystaj z formularza na www.dobrasprzedaz.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Kupię MIESZKANIE w Nowym Targu. Bezpośrednio od właściciela. Może być do remontu. Pomogę załatwić formalności. Tel. 603 607 360.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    Poszukujemy OSÓB DO OBSŁUGI KLIENTA w biurze Szkoły Narciarskiej na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem! Praca sezonowa: grudzień - marzec. ZAKRES OBOWIĄZKÓW. - Obsługa klientów bieżących w biurze szkoły, - Obsługa e-maila i przyjmowanie rezerwacji telefonicznych, - Sprzedaż usług szkoły narciarskiej, - Rozliczanie lekcji oraz współpraca z instruktorami. WYMAGANIA: - Komunikatywność i cierpliwość, - Dobra organizacja pracy i umiejętność samodzielnego działania, - Umiejętność obsługi komputera, - Łatwość w nawiązywaniu kontaktów, - Zdolność do pracy przy kilku zadaniach jednocześnie, - Komunikatywna znajomość języka angielskiego. OFERUJEMY: - Pracę w przyjaznej, sportowej atmosferze, - Możliwość nauki i rozwoju w branży turystyczno-narciarskiej, - Zimowy sezon pełen dobrej energii i górskiego klimatu! OSOBY ZAINTERESOWANE prosimy o przesyłanie aplikacji na e-mail: szkola@szymoszkowa.pl lub kontakt telefoniczny: 734 011 011. CZEKAMY WŁAŚNIE NA CIEBIE!
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    CITROEN JUMPER, r.p. 2013, cen do uzgodnienia - 604 102 804.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    VW TRANSPORTER, r.p. 2013, cena do uzgodnienia, 604 102 804.
  • PRACA | dam
    PAPI SERVICE SP. Z O.O. ZATRUDNI KIEROWCÓW. WYMAGANE KAT. C+E ORAZ UPRAWNIENIA ADR. MOŻLIWE PRZESZKOLENIE ADR/TDT Z ZAKRESU PRZEWOZU PALIW PŁYNNYCH . TEL.602290555
  • PRACA | dam
    Stacja Narciarska Polana Szymoszkowa zatrudni na sezon zimowy do pracy w gastronomii: PIZZERÓW, BARMANKI, BUFETOWE, POMOCE KUCHENNE, OSOBY NA ZMYWAK, OSOBY DO SPRZĄTANIA SALI. Kontakt osobisty pod nr tel.: 693 319 707
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Skupujemy nieruchomości za GOTÓWKĘ, PODHALE. 600404554
    Tel.: 600404554
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2025-12-29 16:35 To już jutro Jarmark Świąteczny w Krościenku (WIDEO) 2025-12-29 16:00 Na osiedlu Niwa powstaje Niwiańska Przystań 2025-12-29 15:33 Zakopane - sprzedam MEBLOŚCIANKĘ 2025-12-29 15:23 Zaginęła Maria Zelek z Białego Dunajca 2025-12-29 15:00 Dziś słońce, ale sylwester ze śniegiem i solidnym mrozem 2025-12-29 14:27 Wieprzowina po azjatycku - przedstawienie kulinarnego fenomenu 2025-12-29 14:24 Kolejny dzień z korkami 1 2025-12-29 14:00 Wielka Krokiew czeka na skoczków i kibiców, Puchar Świata w skokach wcześniej niż zwykle 2025-12-29 13:03 Podróże bez biletu - przenieś się na koniec świata we własnej kuchni 2025-12-29 12:59 Mandaty za złe parkowanie, kolizje i poszukiwania zagubionych dzieci 2025-12-29 12:00 Witaj gwiazdko złota. Chór Gorce z kolędami (ZDJĘCIA, WIDEO) 2025-12-29 10:57 Gang narkotykowy za kratkami 2 2025-12-29 10:50 POMOC JEST BLISKO - CAŁODOBOWO 2025-12-29 09:59 Zaczęli stawiać scenę na Sylwestra (WIDEO) 8 2025-12-29 09:25 Tłumy turystów i dużo śmieci 12 2025-12-29 09:00 Urodziny Tytusa Chałubińskiego 5 2025-12-29 08:00 Szopkowe poruszenie w Maruszynie 2025-12-28 22:44 Próba prędkości wraca na Kotelnicę. Narciarskie emocje już 9 stycznia 2025-12-28 22:40 Pożar sadzy w Borze 1 2025-12-28 21:34 Węgier wołał o pomoc w Tatrach Słowackich. Usłyszeli to polscy turyści 2025-12-28 21:00 Rabczański budżet na przyszły rok przyjęty jednogłośnie 2025-12-28 20:00 Góral z Ludźmierza został kapelanem kard. Rysia 2025-12-28 19:00 Hruby Gazda, ma pod krzyżem karuzelę 18 2025-12-28 18:02 Poważne wypadki w Tatrach. Turysta spadał z Rysów, a po upadku zrezygnował z pomocy ratowników TOPR 1 2025-12-28 17:30 Za nami Opłatek Związku Podhalan w Północnej Ameryce 2025-12-28 17:00 Nie żyje Stanisław Tętnowski - Honorowy Ambasador Nowego Targu 3 2025-12-28 15:59 W Tatrach mróz, śnieg i wiatr. Na spacer najlepiej pod Regle (WIDEO) 2025-12-28 15:16 Pan Marek, Biały Miś z Krupówek o Sylwestrze i pogodzie (WIDEO) 1 2025-12-28 14:35 Jest mały, zmarznięty i skomli uwiązany na łańcuchu (WIDEO) 17 2025-12-28 14:00 Halny, który budzi Babią Górę 3 2025-12-28 13:54 Poranna kolizja w Kościelisku. Apelujemy do kierowców o ostrożność (WIDEO) 3 2025-12-28 13:32 Drzewo zwaliło się na samochód turysty 3 2025-12-28 13:00 Niebawem upływa termin składania wniosków o przyznanie znaku Marki Tatrzańskiej 2025 2025-12-28 12:28 Wspólny program ze Słowakami dla ochrony kozicy i świstaka 6 2025-12-28 12:00 Szopka autorstwa rodziny Herczaków wróciła do Maruszyny 2025-12-28 11:24 Tatrzański park otworzył popularny szlak 2025-12-28 11:00 Pierwsza edycja wyjazdowej wystawy "Pociąg do Zakopanego" 3 2025-12-28 09:59 Mniejsze opady śniegu niż zapowiadano. Zakopane budzi się w niedzielny poranek (WIDEO) 1 2025-12-28 09:00 Skandal zamierzony 12 2025-12-27 22:33 Trzy osoby ranne w wypadku w Suchem 2025-12-27 21:00 Nagroda Amicus Hominum dla Marii Lambrecht, wyróżnienie dla PSONI 2025-12-27 20:00 Kolędowanie z gwiazdorem 2025-12-27 19:00 Na Boże Narodzenie do Sieniawy wróciły bobry (WIDEO) 4 2025-12-27 18:00 Pies uwiązany na długim łańcuchu, bułka na śniegu, jakieś wiadro i buda (WIDEO) 21 2025-12-27 17:00 TPN apeluje - można bawić się bez fajerwerków, kolejna prośba o ciszę 17 2025-12-27 16:00 Krupówki zapełnione od rana do wieczora 9 2025-12-27 15:52 Trasy biegowe zamknięte dla narciarzy, zbyt mało śniegu do biegania 2025-12-27 15:04 Najlepszy start w karierze Maryny Gąsienicy Daniel. Fantastyczny drugi przejazd 1 2025-12-27 14:00 Gubałówka oblężona. Długa kolejka do kolejki (WIDEO) 2025-12-27 13:25 Centrum Zakopanego kompletnie zakorkowane (WIDEO) 9
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2025-12-29 15:54 1. @ taki sobie czytelnik - nie narzekaj. Za to ci się nakrętki od butelek nie gubią! 2025-12-29 15:47 2. Jachira bedzie ? 2025-12-29 15:03 3. @kurr, na pewno będą harcerze i maślarze będą wspólnie okazywać pisowskie braterstwo :) 2025-12-29 14:56 4. Polsat dobra stacja. Dali mi nawet kiedyś paszport, gdziem ja potem nie był, ech 2025-12-29 14:54 5. Kler dla kasy zrobi wszystko. Kiedyś wyprowadzałem krowę a teraz kto ma krowy, nikt I te psy nieludzko trzymane na łańcuchach. Wstyd w XXI wieku 2025-12-29 14:40 6. Tokowiska czas nadchodzi. 2025-12-29 14:37 7. Czyli sylwester z TVP był "be" bo finansowaliśmy patologię, a teraz nie finansujemy i jest "cacy"? Scena na Równi to dla ekskluzywnych gości? Patologia już nie przyjeżdża? Mocz w klatkach schodowych teraz pachnie? Co się zmieniło bo nie rozumiem. Może mniej samochodów jest? Kolejki na SORze nie ma... 2025-12-29 14:37 8. Zauważyłam, że ludzie w Polsce myślą, że jak mówimy że Zakopane w tym czasie jest zasrane, zaszczane i zarzygane , to są figury retoryczne. Nie to są opisy DOSLOWNE. 2025-12-29 14:36 9. A jaki los spotkal te czlekoksztaltne istoty na lancuchu i w kagancach z tej homo parady ? Prezydent miasta stolecznego dal im jakis godny kojec do egzystencji ? 2025-12-29 14:34 10. Jak już tak się zachwycamy zaradnością, to i burmistrza Zakopanego za światełka w parku miejskim trzeba pochwalić. Wpisują się w klimat przykościelny. Burmistrz był pierwszy we wprowadzaniu kiczu, więc co mądrzejsi zaczęli go naśladować
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama