Reklama

2025-03-21 15:00:23

Nowy Targ

Nie pozwólmy zginąć Szarotkom

Do naszej redakcji dotarł list otwarty podpisany przez Czesława Borowicza, Tadeusza Watychowicza, Leszka Jachnę, Adama Pełeńskiego, Adama Szopińskiego i Jerzego Jachymiak w sprawie ratowania hokejowego klubu Podhale Nowy Targ.

Do Stowarzyszeń działających w mieście, Dyrekcji Szkół i instytucji nowotarskich, redakcji lokalnych gazet i portali internetowych. Nie pozwólmy zginąć SZAROTKOM. Nie przyglądajmy się i nie krytykujmy, nie bądźmy obojętni. W świecie pełnym zagrożeń i w obecnej rzeczywistości spróbujmy zbudować wspólnotę pamiętając o tej powojennej, która doprowadziła do rozwoju Miasta i która stworzyła i zbudowała -mówiąc dzisiejszym językiem marketingowym - pierwszy na Podhalu produkt jakim był Klub Sportowy Podhale i jego drużyna hokeja na lodzie, zwana popularnie SZAROTKAMI.

Jakie to były czasy, najlepiej oddaje Bartek Topa - aktor i producent filmowy, nasz Krajan urodzony w Nowym Targu, który w w jednym z wywiadów miedzy innymi tak mówi o tych czasach w których się wychował. "dzieciństwo przypadło na komunę, ale nie było wcale źle. W ogóle mnóstwo trenowałem: pływanie, siatkówka, lekkoatletyka. Skakałem o tyczce, w dal, wzwyż, pchałem kulą, biegałem przez płotki. Choć najważniejszy był hokej. Lata 70/80 to był złoty wiek Szarotek z Podhala Nowy Targ. Dwanaście lat z rzędu zdobywali mistrzostwo Polski. Znałem cały skład, to byli moi bohaterowie. Dobrze jeździłem na łyżwach, z chłopakami rozgrywaliśmy mecze, bramkami były tornistry". W lutym tego roku wpłynęła 100-na rocznica powstania Polskiego Związku Hokeja na lodzie. Klubem nr 1 tego stulecia w Polsce jest Podhale Nowy Targ, nasze ukochane SZAROTKI.

Sport jest dziedziną kultury i najpowszechniejszym środkiem wychowawczym jaki zna współczesna cywilizacja. Hokej na lodzie jest najszybszą z gier zespołowych, najtrudniejszą jeśli chodzi o koordynacje ruchową i bije obecnie w Europie zachodniej wszelkie rekordy (Szwajcaria, Niemcy) publiczności na meczach ligowych gdzie średnia liczba kibiców to kilkanaście tysięcy i zbliża się do frekwencji w kanadyjsko - amerykańskiej NHL. W takiej to dyscyplinie Nasze Podhale w latach 70-tych utrzymywało Reprezentację Polski (ponad dwie piątki na trzy w składzie) w gronie ośmiu najlepszych zespołów narodowych na świecie. Na takie wyniki Podhale pracowało żmudnie około 15 lat. Potrafiło wyszkolić zawodników na światowym poziomie. Udowodniliśmy wówczas, że kierowani przez mądrych, kompetentnych i oddanych sprawie działaczy (była to elita Miasta), trenowani przez trenerów pasjonatów i czeskiego trenera Frantisca Vorisca (który pracując w Polsce trzy lata w Podhalu ustawił szkolenie na 20 lat do przodu, potrafili się wspiąć na wyżyny europejskiego poziomu).

Warto wspomnieć występy Podhala w latach 60-tych w Iterlidze i mecze z Dynamem Berlin, Dynamem Weiswasser oraz Skodą Pilzno. Trzeba jeszcze przypomnieć, że początki świetności Klubu przed powstaniem NZPS Podhale opierały się na darczyńcach prywatnych takich jak między innymi Panowie Borek, Hodorowicz, Paś, kuśnierze nowotarscy, oraz na wsparciu PSS Społem, GS-u, PZGS-u. Częstym były zbiórki "do kapelusza" potrzebne na wyjazdy na mecze ligowe. Historia Podhala pod opieką NZPS Podhale to kolejny rozdział w historii Klubu i jego rozwoju. Dyrektorzy NZPS przynoszeni w teczce szybko przesiąkali atmosferą hokejową jaka panowała wśród załogi i stawali się w większości prawdziwymi entuzjastami hokeja na lodzie stawajac na wysokości zadania. Przyszedł czas w latach 90-tych, kiedy Klub objął Pan Wiesław Wojas, który pokazał, że mając serce i rozum do wydawania własnych pieniędzy na sport można zbudować drużynę, która przez parę lat nie miała konkurencji w Polsce. Przyszły nowe czasy i profesjonalizacja sportu. Przez Klub przewinęli się uzurpatorzy, ambicjonerzy bez pokrycia i w końcu i oszuści. Przyszedł czas by ochronić nasze dziedzictwo i z powrotem przywrócić nowotarskiemu społeczeństwu Klub na jaki zasługuje. Liczymy, że prokuratorzy którzy prowadzą śledztwa w obydwóch klubach oraz Sąd unaocznią jaki klub nie powinien być a jak miałby być zorganizowany i prowadzony.

Proponujemy Panu Burmistrzowi zorganizowanie konkursu na projekt organizacji naszego Klubu, aby w oparciu o tradycje funkcjonował w oparciu o obowiązujące prawo i był prowadzony przez ludzi o odpowiednich kwalifikacjach, znających standardy zarówno profesjonalnego hokeja jak i rolę wychowania młodzieży. My natomiast ufundowalibyśmy nagrodę dla najlepszego projektu. Konkurs dałby nam odpowiedź czy są ludzie nie anonimowi, w Nowym Targu, którzy mają wiedzę i kwalifikacje do prowadzenia klubu we współczesnej polskiej rzeczywistości. W dużym stopniu uniknęlibyśmy błędów jakie zostały popełnione w poprzednich latach.

Równocześnie apelujemy do Prezesa i Członków Zarządów Młodzieżowego Klubu Podhale, którzy mają nasze zaufanie aby nie zrażali się trudnościami jakie napotykają na drodze do uzdrowienia sytuacji w obydwóch klubach. Również apelujemy do władz miasta o pomoc w wyjściu z kryzysu Młodzieżowego Klubu i większą kontrolę środków finansowych przeznaczanych na obydwa kluby. Ponieważ sport dzieci i młodzieży jest zapisany w ustawie samorządowej jako zadanie własne gminy liczymy że wspólnie z Zarządem Młodzieżowego Klubu Miasto stworzy satysfakcjonujący model jego funkcjonowania. Zachęcamy wszystkich do budowania wspólnoty w mieście, bez istnienia której społeczeństwo nie jest w stanie realizować celów nie tylko sportowych ale innych społecznych i gospodarczych. Pamiętając skandowane przez sympatyków klubu na meczach hokejowych hasło "małe miasto, wielki klub od kołyski aż po grób" zacznijmy wspólnie jego ideę realizować. Idzie przecież o honor. Pozdrawiamy serdecznie najwierniejszych kibiców, którzy do końca towarzyszyli drużynie w jednym z najtrudniejszych sezonów hokejowych w historii Naszego Klubu. Piękna Sprawa. Niech "hej, hej, Podhale" wykrzyczane przez nas na spotkaniu pod batutą Marka Dutka, zupełnie spontanicznie niesie dobrą energię z Wietrznego Miasta do stolicy Podhala aż po same Tatry. 

Czesław Borowicz, Tadeusz Watychowicz, Leszek Jachna, Adam Pełeński, Adam Szopiński, Jerzy Jachymiak

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
GT 2025-03-21 17:34:47
A może niech ten cały klub się rozwali , może ktoś od nowa zbuduje, nowy, bez tych wielkich działaczy, prezesów, dyrektorów tych darmozjadów która ława jest większa jak zawodników.
  • PRACA | dam
    Przyjmę DO OPIEKI NAD STARSZĄ OSOBĄ. 665 602 766.
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DACHY, ELEWACJE. 608729122.
  • BIZNES
    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy Targ-Czarny Dunajec lub przyjmę reklamę. 608 729 122.
  • PRACA | dam
    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum Narciarstwa. 608 729 122.
  • USŁUGI | budowlane
    "Tedy" Usługi budowlane: sprzedaż domów w stanie deweloperskim, budowa domów murowanych i drewnianych, wszelkie pokrycia dachowe, ocieplenia/termomodernizacja domów/budynków, sprzedaż materiałów budowlanych, nadzory budowlane, usługi transportowe. 608 729 122, +49 15 205 734 746, mail: tedy32@o2.pl
  • PRACA | dam
    ZLECĘ PRACE PORZĄDKOWE, REMONTOWO-BUDOWLANE W KOŚCIELISKU, OD ZARAZ. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    ZAKOPANE - KOŚCIELISKO DO WYNAJĘCIA KOMFORTOWE, WYPOSAŻONE MIESZKANIA 35-38m2. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Emerytka szuka DOMU Z OGRODEM do wynajęcia - Nowy Targ i okolice. 575 450 977.
  • PRACA | dam
    Hotel **** w Zakopanem zatrudni KUCHARZA a la Carte tel. + 48 792 276 261
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE 38 m2 i 50 m2 W CENTRUM NOWEGO TARGU, UL. KRZYWA, STANDARD DO ZAMIESZKANIA, NOWE, ŚWIEŻE. 608 806 408
  • USŁUGI | budowlane
    REMONTY I WYKOŃCZENIA od A do Z. 572624414.
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW ORAZ WIĘŹBY DACHOWE WRAZ Z POKRYCIEM. 572624414.
  • PRACA | dam
    PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KIEROWCĘ. Mile widziane doświadczenie. Praca na stałe. 602 759 709
  • PRACA | dam
    Zatrudnię SPRZEDAWCZYNIĘ DO SKLEPU SPOŻYWCZEGO W ZAKOPANEM. 606 115 465.
  • PRACA | dam
    Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni do restauracji hotelowej: KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną, całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
  • PRACA | dam
    Górska Grupa Hotelowa zatrudni OSOBĘ DO KIEROWANIA DZIAŁEM HOUSEKEEPINGU w Białce Tatrzańskiej. Oferujemy stabilne zatrudnienie i atrakcyjne wynagrodzenie. Prosimy o przesłanie CV na adres a.rysula@gorskagrupa.pl oraz telefon 535-391-391
  • PRACA | dam
    Restauracja Siwy Dym w Rabce-Zdrój zatrudni: KUCHARZA KUCHNI ZIMNEJ ORAZ GORĄCEJ. Praca na stałe lub dorywczo. CV na: rabka@siwydym.pl Informacje pod numerem 887 080 004
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o powierzchni ok. 50 m2. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHARZA/-KĘ, DOŚWIADCZONĄ POMOC KUCHENNĄ, OBSŁUGĘ BARU MLECZNEGO, KELNERA/-KĘ. Kontakt: 600 035 355, 600 035 080 lub osobiście: Zakopane, Droga na Bystre 2A (9-13).
  • PRACA | dam
    DO PENSJONATU W ZAKOPANEM - OSOBĘ DO OBSŁUGI ŚNIADAŃ I SPRZĄTANIA POKOI - dyspozycyjną. Bez zamieszkania. 509 578 689.
    Tel.: 509 578 689
  • PRACA | dam
    KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę przesyłać na adres: kantorzakopanepraca@gmail.com
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    Biuro księgowe AUDITPLUS zatrudni: głównego księgowego, specjalistów ds. księgowości i referentów. Praca w Zakopanem, 8-16, pełen etat. Zapraszamy. Zgłoszenia: praca@auditplus.pl.
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • KUPNO
    KUPIĘ STARY POROZBIÓRKOWY SOSRĘB. Proszę wysłać zdjęcie na numer 605 306 244.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2026-02-28 17:00 Uczniowie Budowlanki z sercem do pomagania. 18 litrów krwi podczas akcji w Zakopanem 2026-02-28 16:00 Pomóż pogorzelcom z Białego Dunajca 2026-02-28 15:00 Dziś skoki i biegi. Memoriał Kornela Makuszyńskiego rozpoczęty (WIDEO) 2026-02-28 14:00 Piękna pogoda i tłumy turystów w Zakopanem (WIDEO) 2026-02-28 13:00 Urodziny Teatru Witkacego uświetniła grupa Young Power New Edition (WIDEO) 1 2026-02-28 12:00 Przepiękny poranek w Dolinie Kościeliskiej. Coraz więcej turystów (WIDEO) 2026-02-28 10:58 Nowotarskie becikowe 2026-02-28 10:05 Holistyczne zdrowie - kompleksowe podejście do ciała, umysłu i emocji 2026-02-28 10:00 Niech nas kręci bezpieczeństwo, dzielnicowi uczyli najmłodszych najważniejszych zasad 2026-02-28 09:00 Nowe rozkłady jazdy Powiatowych Linii Autobusowych od 1 marca 1 2026-02-28 08:00 Marcowe zebrania wiejskie w Gminie Kościelisko 2026-02-27 21:00 Powiat Tatrzański z ponad 6,2 mln zł na drogi. Rząd zatwierdził dofinansowanie 9 2026-02-27 20:00 Gmina Poronin kupiła działkę na Stasikówce. Nowa przestrzeń dla mieszkańców i OSP 2 2026-02-27 19:18 W Zakopanem prawie +11 st. C. Sezon rowerowy czas zacząć (WIDEO) 1 2026-02-27 19:00 Budujecie siłę naszej społeczności, dziękujemy organizacjom pozarządowym. 2026-02-27 18:00 Konsul Węgier z wizytą w Zakopanem. Będzie wspólna promocja? 14 2026-02-27 17:30 Marcowy "Wieczór w Czerwonym Dworze" 2026-02-27 17:00 Będzie remont na Kasprusiach. Zniknie też budynek 9 2026-02-27 16:30 Seniorzy na start. Ogólnopolska Zimowa Senioriada w Rabce 1 2026-02-27 16:18 Po moście pozostało tylko wspomnienie 1 2026-02-27 15:30 Mistrz tańca. Warsztaty dla instruktorów tańca ludowego 2026-02-27 15:08 Przez cztery dni będzie Nowy Targ świętował swoje 680 urodziny 2 2026-02-27 14:00 Dzień otwarty w Szkoły Podstawowej 1 w Zakopanem 2026-02-27 13:00 Ukradł grubą kasę na stacji kolejowej w Rabce 4 2026-02-27 12:46 Całodobowa iluminacja Rynku w Nowym Targu to chyba przesada 1 2026-02-27 12:25 Zaginiona odnaleziona 2026-02-27 12:16 Zagubiony piesek na Szymoszkowej 2026-02-27 12:00 Co robić w weekend w Zakopanem? 2026-02-27 11:19 Słońce nad Tatrami, ale lawinowa trójka wciąż groźna 2026-02-27 11:00 Pusto i pięknie na Rusinowej Polanie o poranku (WIDEO) 2026-02-27 10:30 Pojedynek o honor i życie tysięcy Polaków. Mamy dla Was bilety 2026-02-27 10:00 Spór o przedłużenie Tetmajera. Mieszkańcy zaniepokojeni, miasto uspokaja 12 2026-02-27 09:00 Nowa Placówka Wsparcia Dziennego dla dzieci i młodzieży w Zakopanem 2026-02-27 08:00 Stare meble, materace i tekstylia będą odbierane z posesji w marcu 2026-02-26 22:00 Odliczanie rozpoczęte! Jaworzyna w rytmie Pucharu Świata FIS 25 lutego 2026 2026-02-26 21:00 Ostre starcie radnych. Biadolić każdy potrafi kontra skąd tyle nerwów? 9 2026-02-26 20:00 Miasteczko rowerowe w Zakopanem z opóźnieniem. Umowa rozwiązana 3 2026-02-26 19:30 Są jeszcze wolne miejsca w ŚDS w Poroninie. PSONI Koło Zakopane zachęca do składania wniosków 2026-02-26 19:25 Wiceburmistrz Bryjak: Dwie osoby z kierownictwa urzędu mają pozwolenie na broń 4 2026-02-26 18:50 Zaginęła Wioletta Madeja 2026-02-26 18:30 Sprawni Razem. Ogólnopolskie zawody 2026-02-26 18:00 Wzrost liczby pożarów o 30 procent. Zakopiańscy strażacy mieli pracowity rok 2026-02-26 17:30 Wyprzedzanie zakończyło się w rowie 2026-02-26 17:00 Drogą niepogodzeni 2026-02-26 16:18 Słowaccy ratownicy dystansują się od nagrań w sieci 2026-02-26 16:00 Romskie kapele uciekają w skarpetkach. Ostra zapowiedź komendanta 19 2026-02-26 15:02 Poszukiwany wpadł na Krupówkach na własne życzenie 1 2026-02-26 15:00 Środowisko narciarskie żegna tragicznie zmarłych w Tatrach Słowackich 5 2026-02-26 14:01 Policja zatrzymała mężczyznę, który zastrzelił w Ludźmierzu dwa jelenie 1 2026-02-26 13:34 Wszyscy Święci Wawrzyńcoka
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2026-02-28 16:53 1. @dzadeek ty już od dawna piszesz podobnie jak @roni czy @di du, zresztą nie zdziwiłoby mnie to gdyby to spod twojej ręki wychodziło! :) :) :) 2026-02-28 16:27 2. JA BYM ZROBIŁ 100 ROND TAKICH JAK PRZY ZŁOTYM ROGU. 2026-02-28 16:27 3. Budowa Zakopianki odc. Lubień - Rabka pożarła 2.55 mld. zł. Dofinansowanie z UE - 1.32 mld. zł. Pisiorki (fundusz drogowy) resztę. (1.23 mld) W tym był tunel. Haha! Zostały jakieś marne POpłuczyny po jachtach pływających po ulicach Łodzi i innowacji klubów GoGo i się lansują. Dołóżmy do tego że co dobę jesteśmy zadłużani na 288 mln. zł. Na jednego Polaka, niezależnie od wieku mamy 59 000 zł. długu. ( i wartko rośnie) @wde - zgadzam się z Tobą - "Jest to tak!! takie betony KałOwskie gdy ujrzą podobny tytuł artykułu to oczka robią im się takie malutkie i czerwone z nozdrzy kapie piana i w taki sposób powstają te cudne i okapujące mądrością posty!" 2026-02-28 16:21 4. Epitafiuszu ,epitafiuszu,epitafiuszu miech echo grzmi nie znajdując prawdy w twoich słowach 2026-02-28 16:07 5. Epitafiuszu jaką nowinę głosisz,z całym szacunkiem do nazwy i symboliki nie powinieneś używać tego pseudonimu,zato bardziej godnym określeniem powinieneś się zwać epitafiuszrm,Z grubsza rzecz ujmując,nie świadomy się urodził całe swoje dotychczasowe ziemskie życie pozostał nie świadomy i zmarł w nie świadomości 2026-02-28 15:48 6. A Raba plynie ... 2026-02-28 15:44 7. Przedluzyc ! Koniecznie przedluzyc, w koncu otworzy sie ta droga na Dalmacje ! 2026-02-28 15:39 8. Ach , te szusy na Maciejowej. 2026-02-28 15:37 9. jj-cos tam, mierne to a hej glupkowate. 2026-02-28 15:06 10. Udostępnić wypozyczalniom quadow. Będą mieli sie gdzie gzić.
2026-02-16 21:51 1. "Na spotkaniu zjawił się burmistrz Łukasz Filipowicz, radni Tymoteusz Mróz, Mateusz Łękawski i mieszkańcy. Ci ostatni niezbyt licznie." A kto miałby się tam pojawić jak spotkanie zorganizowane w godzinach gdzie normalni ludzie pracują a miejsca tam w tej "stacji kultura" było może jeszcze na jakieś 20 osób. Przecież to klita na poddaszu gdzie jest miejsce dla dzieci na zabawy a nie dla 100 czy więcej dorosłych. Przecież to była jawna kpina. Dlaczego spotkanie nie było bardziej komunikowane i nie zapewniono odpowiednio dużej sali? I przede wszystkim dlaczego w godzinach pracy a nie w weekend??? Wywalić miliona na sylwestra potrafią a zmobilizować mieszkańców "nie da się". Widać zależy im żeby przyszło jak najmniej mieszkańców. Boją się usłyszeć to i owo. 2026-02-08 13:18 2. Fajne eksponaty :) 2026-02-04 21:19 3. Nie moje klimaty ani dla uszu ani dla oczu 2026-01-29 15:43 4. Kasia Rysy 2026-01-03 13:15 5. Ładne góalki. 2025-12-29 19:33 6. Znakomity poMYSł panie @jarząbek 2025-12-03 15:38 7. Świetny POmysl, zwłaszcza że w Zakopanem mimo otwartej Gubałówka m.in. przez Pana Szwajcara i czwartego burmistrza G.J. to lepiej na desce windsurfingowej po równiach pojeździć 2025-12-01 17:12 8. Panowie dobra robota! A tak swoją drogą nie ma wojny, jest woda, ogólcie się do tej służby, a nie wyglądajcie jak krasnale... 2025-11-21 15:51 9. Brawo Agatko! Piękne, cudne, zachwycające prace! 2025-11-17 21:21 10. Teraz górale wprzedają swoją ojcowiznę żeby kupić nowe auto. Wszystkie te biznesy ze starym śmierdzącym sprzętem (mówiąc złomem) powinny być nakaz ogrodzenia blochą od ulicy. Podobnie ze składami budowlanymi. Tyle pięknych miejsć zostało oszpeconych przez lokalny interes.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy


REKLAMA


FILMY TP

Pożegnania


REKLAMA