Reklama

2025-03-23 19:00:26

Szaflary

Niezwykłe odkrycie podczas remontu remizy

OSP Szaflary od lat modernizuje swą siedzibę. Inwestuje w infrastrukturę i w wyposażenie, także to bojowe. To podczas tych prac dokonano przypadkowego odkrycia rzeźby św. Floriana, wykonanego przez słynnego Wojciecha "Wawrzyńcoka" Kułacha, zwanego Leonardem da Vinci z Gliczarowa.

Zanim jednak do tego doszło, przez lata strażacy remontowali swą siedzibę. Wsparcie otrzymali z wielu źródeł. Na początek w 2016 roku zmodernizowali kotłownię przy wsparciu Urzędu Gminy Szaflary i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, rok później został wymieniony komin, a w 2018 roku stolarka okienna i wykonano monitoring obiektu, wszystko w ramach finansowania z urzędu gminy. W 2020 została zmodernizowana kuchnia za środki z Podhalańskiej Lokalnej Grupy Działania, o które zabiegała gmina. W 2022 roku ruszyła modernizacja za środki z urzędu gminy i własne strażackie. Z kolei w ubiegłym roku udało się pozyskać fundusze na termomodernizację. Fundusze przekazała gmina, urząd marszałkowski, środki pochodziły też z programu „małopolskie remizy”.

- O remont naszej remizy zaczęliśmy zabiegać, gdy się okazało, że ze starej boazerii na sali do talerzy spadał nam taki piasek jak pieprz dosłownie - mówi Józef Szlembarski, długoletni naczelnik OSP Szaflary. Dodaje, że to wówczas zapadła decyzja, że remiza potrzebuje gruntownej modernizacji. - Dotacje na remont wnętrza dostawaliśmy z urzędu gminy. Także w termoizolacji samego obiektu bardzo finansowo pomógł nam wójt i urząd gminy - mówi Józef Szlembarski.

Pomogli też strażacy, którzy dzień w dzień po swej pracy zawodowej przychodzili, aby zdążyć w terminie wykonać zaplanowane roboty. W ramach podpisanej umowy mieli na wykonanie prac zaledwie… 90 dni. 

- Chłopaki pracowali do 23 godziny, kładąc np. kable elektryczne, ale nie tylko - mówi naczelnik OSP i wyjaśnia, że wśród strażaków są doskonali fachowcy, także właśnie elektrycy. Dodaje, że wykonawcą była firma Pattern Mularek, fundusze pochodziły natomiast m.in. z programu małopolskie remizy, z WFOŚiGW w Krakowie. 

Podczas prac zapadła decyzja, że trzeba wyjąć z wnęki kapliczki nad głównym wejściem do remizy rzeźbę św. Floriana. - Była bardzo zniszczona, ale pomyśleliśmy, że to przecież nasza historia, taki skarb wiejski, bo kiedyś tę rzeźbę fundowali nasi przodkowie, nasi strażacy, druhowie. To dlatego postanowiliśmy, że trzeba ją odnowić i z powrotem wstawić do wnęki. Zdecydowaliśmy więc, że nie będziemy kupować innej - mówi Józef Szlembarski.

Przypomina, że obok remizy strażacy mają też dwa inne ważne pamiątkowe obiekty. Jest to odzyskana najstarsza na Podhalu sikawka strażacka, ufundowana dla najstarszej na Podhalu straży ogniowej w Szaflarach w 1886 roku, teraz odremontowana i zabezpieczona. Stoi tu także pomnik św. Floriana wykonany przez artystę rzeźbiarza Marka Szalę z Szaflar, z wiązu górskiego, który był zasadzony po odzyskaniu przez Polskę niepodległości jako „drzewo wolności”. Wiąz niestety usechł, ale drewno wykorzystano jako materiał na rzeźbę patrona strażaków. 

- Figurkę wyjęliśmy i o renowację poprosiliśmy Marka Szalę, który nie tylko robił dla nas św. Floriana, ale i jest honorowym strażakiem. To wtedy on nam powiedział, że to rzeźba słynnego „Wawrzyńcoka” - wyjaśnia Józef Szlembarski.

-Z racji wieloletnich kontaktów i współpracy ze mną komendant Józef Szlembarski poprosił mnie o ocenę wartości estetycznej i opinię na temat konserwacji obiektu. Po wstępnej analizie porównawczej z jedyną zachowaną figurą św. Floriana w domu potomków Kułacha „Wawrzyńcoka”, którą konserwowałem 3 lata temu, okazało się, że rzeźba jest dziełem tego samego autora - mówi Marek Szala, artysta rzeźbiarz i konserwator zabytków.

Wyjaśnia, że opinię wydał na podstawie porównania układu kompozycyjnego, identycznie rozwiązanej atrybucji, takiej jak: strój, chorągiew cebrzyk, a także sposobu rzeźbiarskiego, opracowania detali twarzy, dłoni i draperii. - To z tego wszystkiego można było wnioskować o niewątpliwym autorstwie rzeźby.

Marek Szala podkreśla, że dodatkowe informacje przyniosła analiza tzw. „wydrążonych pleców”, które Wojciech Kulach standardowo wykonywał w swoich rzeźbach charakterystycznym profilem dłuta, identycznym w wielu oglądanych obiektach. Konserwator wyjaśnia, że cechą charakterystyczną technologii Wojciecha Kułacha było również wędzenie wydrążonego kloca, które było starożytną metodą zapobiegającą procesom gnilnym i insektom.  

- Po usunięciu 2 warstw farby olejnej udało się odsłonić częściowo zachowane warstwy pierwotnego gruntu oraz oryginalną kolorystykę daleko odbiegającą od wieloletnich przemalowań i złuszczeń. Po wykonaniu zabiegów wzmacniających strukturę, uzupełnieniu ubytków i pęknięć rzeźba odzyskała swój pierwotny wygląd i jest pokryta warstwami gruntu i nowej polichromii.

Poza niewątpliwą wartością estetyczną rzeźba posiada szczególnie cenne walory historyczne. Jest bowiem nierozerwalnie związana z historią najstarszej strażnicy ogniowej na Podhalu istniejącej już w 1886 roku. Wszystko, zdaniem konserwatora, świadczy o tym, że została ona wykonana pomiędzy rokiem 1886, a 1892, czyli rokiem śmierci Kułacha. Skąd takie datowanie? Otóż, jak wynika z dokumentów "straży ogniowej w Szaflarach", 12 lutego 1886 roku podczas posiedzenia rady gminy, w „przedmiocie obrad” - jak to sfomułowano - zapadła jednogłośna decyzja o zakupie sikawki strażackiej. Druga z uchwał z 9 września 1886 roku dotyczyła z kolei uzgodnień związanych z budową studni na rynku pomiędzy kościołem a spichlerzem gminnym. To w tej uchwale nakazano wykopać studnię, a do finansowania tych robót z funduszu gminnego upoważniono wójta  Wojciecha Kamińskiego, który miał wypłacić zapłatę robotnikom, murarzom, cieślom, a także sfinansować narzędzia i materiały do wykończenia studni.

Tak jak studnia, tak stojąca we wnęce kapliczki rzeźba św. Floriana, która początkowo zdobiła - jak podają przekazy - pierwszą drewnianą strażnicę, gdzie przechowywano sprzęt i konną sikawkę, są świadkami historii Szaflar. Co istotne jest to prawdopodobnie najstarsza zachowana figura św. Floriana na Podhalu.

- W ostatnich latach nasza remiza w Szaflarach zyskała nowy wygląd, zmieniła się zupełnie na miarę XXI wieku. Wszystkie prace ze wskazaniem zasad i sposobu ich realizacji były uzgadniane najpierw ze strażakami, a potem przez lata, krok po kroku realizowane. Środki pochodziły z gminy, ale też z urzędu marszałkowskiego, były też własne środki strażaków - mówi wójt Szaflar Rafał Szkaradziński.

Dodaje, że nie tylko remiza jest już teraz bardzo nowoczesna, ale udało się też pozyskać nowy sprzęt strażacki. W 2020 roku zakupiono ciężki samochód scania, fundusze pochodziły z kilku źródeł. Były to pieniądze z urzędu gminy, własne strażaków, a także UMWM, MSWIA i ZP. Rok później za fundusze gminny i UMWM zakupiono urządzenia hydrauliczne, a w 2022 -wyposażenie strażackie za środki z urzędu gminy i urzędu marszałkowskiego. W 2023 roku zakupiono nowy lekki samochód, wsparcia udzieliła gmina i KPRM, a w tym roku - średni samochód za fundusze z urzędu marszałkowskiego i urzędu gminy.   

Teraz OSP Szaflary będzie mieć kolejny powód do dumy. Już 29 marca decyzją władz OSP Szaflary odnowiona figura po uroczystym akcie poświęcenia zostanie ponownie umieszczona w odnowienie kapliczce. - Będziemy mieć wtedy zebranie sprawozdawcze z udziałem władz gminy na czele z wójtem i władz kościelnych na czele z proboszczem i naszym kapelanem, to podczas niego zostanie poświęcona figura - wyjaśnia Józef Szlembarski. To dzięki temu św. Florian w kapliczce przy wejściu do remizy, tym razem stosownie zabezpieczony, przez kolejne lata będzie patronować tym, którzy działają „Bogu na chwałę, a ludziom na pożytek”.
Beata Szkaradzińska

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
  • PRACA | dam
    PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI PIEKARZA. Na stałe, umowa. 602 759 709
  • ANTYKI
    Do sprzedania ZABYTKOWY PRZEDWOJENNY KREDENS GÓRALSKI ZAKOPIAŃSKIEJ SZKOŁY PRZEMYSŁU DRZEWNEGO w idealnym stanie, z lat trzydziestych, sprawdzony przez kustosza Muzeum Tatrzańskiego. Również CZĘŚĆ KOLEKCJI PRZEDWOJENNEGO MALARSTWA o tematyce góralskiej, znanych polskich malarzy aukcyjnych, takich jak Gąsienica Szostak, Augustynowicz, Jarocki, Moszyński, Gałek, Ćwikliński, Dzieliński, Skowroński. Tel. 601 51 35 33
  • PRACA | dam
    PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI DO KROJENIA I PAKOWANIA PIECZYWA. 602 759 709
  • USŁUGI | inne
    ODŚNIEŻANIE DACHÓW. TECHNIKI LINOWE. TEL: 695 092 678
  • PRACA | dam
    Polskie Koleje Linowe S.A. są liderem wśród operatorów kolei linowych w Polsce. Obecnie poszukujemy osób na stanowisko: KOORDYNATORKA/KOORDYNATOR DS. SPRZEDAŻY PRODUKTÓW MARKI WŁASNEJ. Miejsce pracy: Zakopane. CO BĘDZIE NALEŻEĆ DO TWOICH OBOWIĄZKÓW? Między innymi: - Rozwój sprzedaży produktów marki własnej PKL w sklepach stacjonarnych, - Udział w tworzeniu nowych kolekcji tematycznych marki własnej PKL, - Tworzenie harmonogramów dla pracowników sklepów, kontrola i rozliczenie czasu pracy, - Dbanie o wysokie standardy w obsłudze klienta, - Kontrola stanów magazynowych, - Rozliczanie sklepów, prowadzenie podstawowych dokumentów księgowych, Rozwój sprzedaży e-commerce, - Raportowanie i analizowanie prowadzonej sprzedaży, - Bieżąca analiza rynku, trendów sprzedażowych oraz nowości i dostępnego asortymentu, - Dbanie o spójność oferty towarowej i wizerunku Grupy PKL. DOŁĄCZ DO NAS! Więcej informacji i rekrutacja: https://www.pkl.pl/post/koordynatorka-koordynator-ds-sprzedazy-produktow-marki-wlasnej.html
    WWW: https://www.pkl.pl/post/koordynatorka-koordynator-ds-sprzedazy-produktow-marki-wlasnej.html
  • PRACA | dam
    Praca na krojeniu - pakowaniu pieczywa Piekarnia Łapsze N. 601-086-310
    Tel.: 601
  • PRACA | dam
    Restauracja Siwy Dym w Rabce-Zdrój zatrudni: KUCHARZA, KUCHARZA WYDAWKOWEGO, BARMANA, PRACOWNIKA GOSPODARCZEGO. Praca na stałe lub dorywczo, CV na: rabka@siwydym.pl, informacje pod numerem: 887 080 004
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Szukam do wynajęcia LOKAL UŻYTKOWY przy Krupówkach - parter z witryną. 602 441 440.
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    DESKI ŚWIERKOWE gr. 52mm, dł. 5m. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    REMONTY, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, ZABUDOWY GK, ADAPTACJA PODDASZY. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    WYKAŃCZANIE WNĘTRZ, ZABUDOWY GK, MALOWANIE. 660 079 941.
  • SPRZEDAŻ | różne
    OPAŁ BUK. 660 079 941.
  • ZDROWIE I URODA
    MOJA PRZESTRZEŃ ZDROWIA - mgr MONIKA ODRZYWOŁEK. Masaż terapeutyczny, powrót do sprawności po kontuzjach i operacjach, praca z napięciami mięśniowymi i przeciążeniami, terapia blizn. WIZYTY DOMOWE: 601 772 831.
  • PRACA | dam
    Piekarnia w Zakopanem zatrudni CUKIERNIKA. Praca stała, dobre warunki. 604 102 804, 602 285 793.
  • PRACA | dam
    Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Praca stała, dobre warunki. 604 102 804, 602 285 793.
  • BIZNES
    DO WYNAJĘCIA DZIAŁKA W ZAKOPANEM (w pobliżu "Szymonka") - 886 145 908.
  • PRACA | dam
    Willa Zarębek w Łopusznej poszukuje osoby do pracy w kuchni. 507549659 www.willazarebek.pl willazarebek@outlook.com
    Tel.: 507549659
  • SPRZEDAŻ | różne
    SPRZEDAM ODŚNIEŻARKĘ CRAFTSMAN. Stan bdb., cena 1000zł. 602 619 106
  • PRACA | dam
    PRACOWNIKA BIUROWEGO na hali sprzedaży (faktury, itp.), DO BUDKI GASTRONOMICZNEJ (sprzedaż). Praca stała. Zakopane. 602 74 31 38, gobo10@wp.pl
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHARZA/-KĘ, DOŚWIADCZONĄ POMOC KUCHENNĄ, OBSŁUGĘ BARU MLECZNEGO, KELNERA/-KĘ. Kontakt: 600 035 355, 600 035 080 lub osobiście: Zakopane, Droga na Bystre 2A (9-13).
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    KOŃ KARY 4-letni, 8.500 zł. 790 759 407.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    DZIAŁKA BUDOWLANA 10 arów, wraz z DOMEM do remontu, 250.000 zł. 790 759 407.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    DZIAŁKI ROLNE W SIDZINIE 1 HA oraz DZIAŁKA BUDOWLANA 4 ary i DZIAŁKA PRZEMYSŁOWA 7 arów. Cena za całość 280.000 zł. 790 759 407.
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    WIĘŹBY DACHOWE, DESKI SZALUNKOWE, ŁATY, PODBITKI, BOAZERIA, LEGARY, DESKI ELEWACYJNE. WYKONUJEMY WIATY, ZADASZENIA. 790 759 407.
  • PRACA | dam
    PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KIEROWCĘ. Mile widziane doświadczenie. Praca na stałe. 602 759 709
  • PRACA | dam
    Pracownia Projektowa SŁOWIK ARCHITEKTURA z siedzibą w Zakopanem, poszukuje ARCHITEKTA.. 668 309 058 https://slowikarchitektura.pl/ biuro@slowikarchitektura.pl
    Tel.: 668
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • PRACA | dam
    Zakopane - zatrudnimy KONSERWATORA. tel: 502 350 981, 602 484 233
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    SPRZEDAM MIESZKANIE KRAKÓW - KURDWANÓW - ŚWIETNA LOKALIZACJA. Oferujemy na sprzedaż jasne i przestronne mieszkanie położone w zadbanym budynku na osiedlu Kurdwanów. Powierzchnia 28,12 m kw. Budynek wyposażony jest w trzy windy, w tym jedną towarową. UKŁAD MIESZKANIA: - duży pokój z wnęką (nyżą), - jasna kuchnia z oknem, - duża, oszklona loggia, - piwnica przynależna do mieszkania. Mieszkanie jest słoneczne i ustawne, IDEALNE DLA SINGLA, PARY lub JAKO INWESTYCJA POD WYNAJEM. Lokalizacja zapewnia szybki dojazd do centrum oraz dostęp do pełnej infrastruktury - sklepy, przystanki komunikacji miejskiej, szkoły i tereny zielone w zasięgu kilku minut spacerem. SPRZEDAŻ BEZ POŚREDNIKÓW. Cena 450 tys zł - do negocjacji. Kontakt: 604 08 16 43
  • USŁUGI | budowlane
    "Tedy" Usługi budowlane: sprzedaż domów w stanie deweloperskim, budowa domów murowanych i drewnianych, wszelkie pokrycia dachowe, ocieplenia/termomodernizacja domów/budynków, sprzedaż materiałów budowlanych, nadzory budowlane, usługi transportowe. 608 729 122, +49 15 205 734 746, mail: tedy32@o2.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum Narciarstwa. 608 729 122.
  • BIZNES
    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy Targ-Czarny Dunajec lub przyjmę reklamę. 608 729 122.
  • PRACA | dam
    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122.
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DACHY, ELEWACJE. 608729122.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2026-01-18 22:47 Mała łania uratowana przez strażników miejskich na Drodze do Samków 2026-01-18 21:00 W Witkacy Atelier nie ma nudy 2026-01-18 20:30 Historia która wciąga, czyli nowe muzeum w sercu Zakopanego 2026-01-18 19:41 Ośmiolatek spadł z kolejki w Tatrach Słowackich 2026-01-18 19:29 Zimowa podróż ze śnieżynką 2026-01-18 19:00 My tu mamy metry na wagę złota, 35 tysięcy za metr kwadratowy apartamentu 3 2026-01-18 18:30 Narciarski powrót do tradycji. Mistrzostwa Świata Górali w Klikuszowej (ZDJĘCIA) 2026-01-18 18:01 Halowe Mistrzostwa zakończone 2026-01-18 17:28 Wypadek dziecka na stoku narciarskim w Kluszkowcach 2026-01-18 17:00 W Atmie przy fortepianie 2026-01-18 16:27 Wypadek na patelniach. Duże utrudnienia dla kierowców 2 2026-01-18 16:00 Krew ciągle płynie, dobrych ludzi nie brakuje 2 2026-01-18 15:00 Spotkanie przy kawie i nie tylko 2026-01-18 14:29 Piękne widoki ze szlaku na Kasprowy (WIDEO) 2026-01-18 14:00 Bokserski wieczór dla Filipa 2026-01-18 13:00 Tu rodzą się dzieci pod ziemią. I tu jest mój dom 4 2026-01-18 12:00 Owce dostaną mandat? Redyk pod paragrafem 11 2026-01-18 11:00 Kiermasz muzycznych rozmaitości 2026-01-18 09:59 Szadź i słoneczny poranek w Zakopanem (WIDEO) 1 2026-01-18 09:00 Po ukończonych kursach przybyło ratowników medycznych 4 2026-01-18 08:00 Oświadczenie w sprawie PKL po spotkaniu członków Konwentu Tatrzańskiego z wicemarszałkiem 14 2026-01-17 21:00 16 narodzin - Przegląd Jasełkowy w Czarnym Dunajcu. 2026-01-17 20:13 Czy ktoś znalazł kluczyki do samochodu, właścicielka prosi o kontakt 2026-01-17 20:00 XIII Bieg Podhalański Jana Pawła II przyciągnął blisko 600 zawodników 3 2026-01-17 19:00 Chodzenie po ściernisku już nie będzie tak bolało 2026-01-17 18:00 Dziś ruszyło Lawinowe Centrum Treningowe na Kalatówkach (WIDEO) 2026-01-17 17:38 Nowy Targ zagra z sercem. 34. Finał WOŚP już 25 stycznia w MCK 2026-01-17 17:15 10 minut od Kuźnic i ponad 100 lat historii. Niezwykła pustelnia w Tatrach 1 2026-01-17 16:55 Razem wysyłamy ciepło do Kijowa, ludzie nie mają ogrzewania, za to minus 17 stopni Celsjusza za oknem 24 2026-01-17 16:30 Na szczycie wieży widokowej spotykamy szefa Polskich Kolei Linowych 3 2026-01-17 16:18 Dziś w Krynicy-Zdroju podziwiamy Tatry z nowej wieży widokowej (WIDEO) 2026-01-17 16:00 Parlamentarny Zespół o przyszłości turystyki górskiej. Samorządowcy Podhala przeciwko giełdzie dla PKL 4 2026-01-17 15:29 Na Krupówkach coraz więcej turystów (WIDEO) 2026-01-17 15:24 XIV Dzień Górala w Maruszynie 2026-01-17 15:00 Nowa remiza OSP w Sromowcach Niżnych otwarta. Strażacy świętowali 95-lecie jednostki 1 2026-01-17 14:00 Przegląd Jasełkowy w Czarnym Dunajcu (ZDJĘCIA) 1 2026-01-17 13:00 RCB nie konsultowało treści sms w sprawie lawin. Jest oświadczenie naczelnika TOPR 5 2026-01-17 12:36 Królowa nart znów triumfuje. Justyna Kowalczyk-Tekieli najlepsza w Nowym Targu 2 2026-01-17 12:15 Basia Giewont jedzie do Wiednia walczyć o Eurowizję (WIDEO) 9 2026-01-17 11:55 World Snow Day, czyli Światowy Dzień Śniegu, bawimy się na Równi Krupowej (WIDEO) 1 2026-01-17 11:20 Ważny komunikat suskiej policji. Poszkodowanych kobiet może być więcej 2026-01-17 11:00 Ponad 600 tysięcy złotych na bezpieczeństwo mieszkańców. Podsumowanie ważnego projektu w Poroninie 1 2026-01-17 10:30 Na Nosalu pusto o poranku, a widoki cudowne (WIDEO) 1 2026-01-17 10:00 Pizza pod Tatrami, dziś jest jej wielkie święto! 4 2026-01-17 09:00 Lawinowy alert o poranku, w Tatrach panują trudne warunki do uprawiania turystyki 2 2026-01-17 08:00 Spotkanie Noworoczne u Starosty Nowotarskiego 2026-01-16 21:06 Atak botów na stronę Urzędu Miasta w Nowym Targu 2026-01-16 21:00 Ratownicy TOPR ogłosili trzeci stopień zagrożenia lawinowego 2026-01-16 20:00 Nowa zakopianka pęka 11 2026-01-16 19:00 Dwie poszukiwane osoby zatrzymane przez tatrzańskich policjantów
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2026-01-18 22:55 1. Melchior Mordechaj co się stało prawda w oczy kole lewacki obłoku kurzu 2026-01-18 22:19 2. A jakby tam jechała karetka pogotowia np.do wypadku? 2026-01-18 21:56 3. nagłówek artykułu jest zaprzeczeniem. Odbycie kursu nie czyni bycia ratownikiem medycznym. ratownik KPP, a ratownik medyczny to osoba z całkiem różnymi uprawnieniami. 2026-01-18 21:26 4. pisiory wykopały dwa tunele :) :) :) na zakopiance za tfu, tfu! UE 1,3 mld a całość kosztowała 1,55 mld ale to piś wybudował :) :) :) tunel pod Świną w 85% UE dofinansowała a 15% miasto ale to piś wbudował :) :) :) 2026-01-18 21:21 5. Araby zajmą miejsce zakopiańczyków a górale bedą w rezerwatach jak indianie 2026-01-18 21:17 6. No macie problem! Kto normalny będzie znosił najazdy dzikich hord? Korki, drożyżna, a nie dość że drożyzna to kolejki w sklepach jak za komuny! Porównajcie np. choćby ceny paliwa. Ogólnie Łoscypkowo to PATOLOGIA. 2026-01-18 20:13 7. taki sobie czytelnik ty sobie raczej doczep jakiś znaczek z napisem typowy kaczy obłok kurzu...... 2026-01-18 19:55 8. No tak, pisowcy za osiem lat wybudowali zaledwie dwa tunele. Pod Świną i na Zakopiance, co daje po jednym na cztery lata. Platfusom w jeden rok się udało jeden. Pod płotem na granicy białoruskiej. No i Dworzec Zachodni w Warszawie, choć dotąd tu nie było go. 2026-01-18 19:36 9. Ile by nie krzyknęli za metr to ceper zapłaci Będzie milion za m2 to zapłacą 2026-01-18 19:31 10. W strefie Gazy nie ma takich luksusów. Tam snajperzy strzelają do dzieci stojących w kolejce po pomoc humanitarną. A szacunki mówią że jak dotąd zginęło tam ponad 30 tysięcy dzieci. Nie słyszałem o podobnych przypadkach na wschodzie. To w strefie Gazy jest pełnoskalowa depopulacja.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama