Reklama

2025-04-13 21:18:00

Czytamy

Coś dla młodszych i starszych, na wesoło. Mamy dla Was książki

Dziś mamy dla Was figlarny przewodnik po wynalazkach Adama Kaya i powieść komediową Tej Jednej Ciotki czyli Mateusza Glena.

Po jednej z nich otrzymają osoby, które jako pierwsze wyślą do nas mail w poniedziałek 14.04 o godzinie 15 na adres: konkurs@24tp.pl. W treści prosimy podać imię, nazwisko i adres. Tytuł maila: Książka + numer wybranej książki.

Nr 1. „Megawystrzałowe wynalazki” Adam Kay /Wydawnictwo INSIGNIS
Adam Kay kiedyś był lekarzem. Na pewnym etapie życia pożegnał się jednak z medycyną, by poświęcić się byciu artystą komediowym i stand-uperem. Dziś w przezabawny sposób łączy wiedzę i talent, o czym mogliście się przekonać czytając "Twoją anatomię. Kompletny (i kompletnie obrzydliwy) przewodnik po ludzkim ciele" oraz „Bardzo niesamowitą medycynę. Przerażająco prawdziwą historię grzebania w ludzkim ciele”. Jeśli tamte lektury rozbawiły was do łez, a powinny, pewnie chętnie sięgniecie po kolejny tytuł spod pióra Kaya - „Megawystrzałowe wynalazki. Fascynujący i fenomenalnie figlarny przewodnik po wynalazkach, które zmieniły świat (albo i nie)”.

Zabierając was w świat wynalazków nasz zacny autor stawia fundamentalne pytanie: czy zastanawialiście się kiedyś, skąd wzięły się wszystkie rzeczy, które was otaczają? Ot, chociażby lampa nad głową, budzik na szafce, szczoteczka do zębów czy sedes w łazience? I nie chodzi tu o sklep, bo to będzie wasza pierwsza i jak najbardziej oczywista odpowiedź. Chodzi o to, kto to wszystko powymyślał. „Kto pierwszy wpadł na wspaniały pomysł skonstruowania telefonu komórkowego, a kto na beznadziejny pomysł wybudowania szkoły? Wszystko, co nas otacza, o ile nie wyrasta z ziemi, nie migocze na niebie, nie szczeka ani nie puszcza bąków, zostało przez kogoś wynalezione”. Ciekawe, prawda? Nie, nie łapcie od razu za komórkę, żeby sprawdzić w necie tych kilka wymienionych rzeczy! Złapcie lepiej książkę Adama Kaya. Z nią może nie będzie szybciej, chociaż kto wie, ale z pewnością zabawniej.

Przede wszystkim dlatego, że autor zebrał w niej mnóstwo interesujących ciekawostek. Jak zatem zapewnia, na kartach „Megawystrzałowych wynalazków” poznacie królową, która jako pierwsza zrobiła kupę do sedesu, przeczytacie o żarówce z włosów rosnących na brodzie i dowiecie się, dlaczego kiedyś w margarynie pełno było robaków. Kay zdradzi wam też „(…) czemu starożytni Grecy podcierali sobie tyłki talerzami, skąd wzięła się nazwa pewnej marki odkurzaczy, dlaczego pierwszy okręt podwodny zbudowano ze skóry i tłuszczu, jak to się stało, że pies wynalazł rzepy, z jakiego powodu mieszkańcom pewnego kraju zabroniono spożywania kiełbasy, żeby mogli się skupić na konstruowaniu statków powietrznych, oraz której gwieździe filmowej zawdzięczamy wi-fi (nie, to nie była Zendaya)”.

Jako iż wyjątkowo z tego Kaya skromny gość, w książce znajdziecie też informacje o najgenialniejszym wynalazcy wszech czasów, czyli o nim. W końcu to on jest tym mocarnym mózgiem, który wymyślił budyń z kolendrą, pianino do grania pod wodą oraz tysiące innych olśniewających gadżetów. No i skonstruował pierwszego na świecie robotycznego lokaja LOKAJTRONA-6000, który razem z suczką Pippin będzie wam towarzyszył w trakcie wyprawy przez gąszcz 48 762 851 208 (tak na oko) inspirujących faktów, które tradycyjnie zilustrował Henry Parker.

Nr 2. „Dejta spokój!” Mateusz Glen (Ta jedna Ciotka)/Wydawnictwo ZNAK JEDNYM SŁOWEM
Konia z rzędem temu, kto choć raz nie oglądał Tej Jednej Ciotki - ulubienicy każdego drzewa genealogicznego w Polsce, Królowej Ludzkich Serc 2.0, mistrzyni stylu i elegancji, arcymistrzyni wypieków, dziedziczki walizki z rodowymi srebrami, miss regionu, carycy osiedla, oponentki Maślakowej, czołowej przedstawicielki klubu wyszywania serwetek, nestorki chóru kościelnego i wyroczni pisarskiej, która o sobie mówi: "Złota, a skromna". Do tej pokaźnej kolekcji przybył jej właśnie nowy tytuł - medialnego medium, bo oto Ta Jedna Ciotka na kartach książki „Dejta spokój!” dołącza do zespołu „Kaszubskich Wieści”.

Oczywiście Beata, jak to Beata (ta, która mieszka z ciotką i raczej nigdy się nie ogarnie), nie załapała, jak ważna rola przypadła Ciotce w udziale. „- No i co ty tam masz niby robić? Rozwozić gazety po kioskach?” No trzymajcie Ciotkę, bo nie zdzierży. Przecież ona będzie tam ważna persona. Będzie prowadzić swoją rubrykę „Ciotkowy Zaułek Mądrości”. Bo Ciotka jest człowiekiem r e z o n a n s u, to przepis i na białe pranie poda, i na dobry jabłecznik.

Poza tym, jeśli czytaliście „Boże, Beata!”, to wiecie, że Ciotka, która przecież NIGDY się nie miesza, wybrała się onegdaj na wczasy do Ciechocinka, gdzie trafiła w sam środek uzdrowiskowej intrygi i rozbiła gang Rudej. Nawet proboszcz na ogłoszeniach jej wtedy gratulował, a mina Maślakowej była bezcenna! Kiedy więc Ciotka wróciła do Gdyni skąpana w blaskach sławy, udzieliła wywiadu właśnie „Kaszubskim Wieściom”, a dziś, po przejściu szybkiego kursu obsługi poczty mailowej, została autorytetem dla Kaszubów. No i zaczął się ambaras. „Myślałam, że na stare lata będę miała ciepłą posadkę w kąciku porad, a tu, proszę ja was, wyszedł z tego niezły kryminał. Napisał do mnie niejaki Jacek po poradę, jak zrobić wrażenie na swojej dziewczynie. Na szczęście, kto jak kto, ale ja łatwo weszłam w rolę wyroczni d e l f i ń s k i e j w sprawach sercowych! Odpisałam mu prosto z ciotkowego serca… a teraz Jacek leży w szpitalu pobity i bez pamięci! Niby nigdy się nie mieszam, ale teraz jestem zamieszana na sto procent.” I tak zmieszana Ciotka postanowiła dociec, czy pobity Jacek to TEN Jacek, zatem z drogi śledzie, bo Ciotka jedzie rozwiązać kolejną zagadkę!

Pod pseudonimem Ta Jedna Ciotka kryje się oczywiście znany i lubiany Mateusz Glen, artysta i influencer, w publikowanych filmach wykorzystujący panujące stereotypy i rodzinne historie, a parodiujący m.in. swoje ciotki i babcie. Jeszcze niedawno rozgrzewał palce przed pisaniem pierwszej książki, a tu proszę, tygodniami stukał w klawiaturę i oto jest - jego druga powieść. I uwierzcie, Ciotka i tym razem Was nie zawiedzie. Zrywanie boków gwarantowane.

an

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Reklama
  • PRACA | dam
    PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KIEROWCĘ. Mile widziane doświadczenie. Praca na stałe. 602 759 709
  • PRACA | dam
    Pracownia Projektowa SŁOWIK ARCHITEKTURA z siedzibą w Zakopanem, poszukuje ARCHITEKTA.. 668 309 058 https://slowikarchitektura.pl/ biuro@slowikarchitektura.pl
    Tel.: 668
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • PRACA | dam
    Zakopane - zatrudnimy KONSERWATORA. tel: 502 350 981, 602 484 233
  • PRACA | dam
    Jeśli lubisz kontakt z ludźmi, a kawa to Twoja pasja. Zadzwoń i dołącz do Samanty w Zakopanem. Zapraszamy! Tel. 666 387 888.
  • PRACA | dam
    PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI PIEKARZA. Na stałe, umowa. 602 759 709
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    SPRZEDAM MIESZKANIE KRAKÓW - KURDWANÓW - ŚWIETNA LOKALIZACJA. Oferujemy na sprzedaż jasne i przestronne mieszkanie położone w zadbanym budynku na osiedlu Kurdwanów. Powierzchnia 28,12 m kw. Budynek wyposażony jest w trzy windy, w tym jedną towarową. UKŁAD MIESZKANIA: - duży pokój z wnęką (nyżą), - jasna kuchnia z oknem, - duża, oszklona loggia, - piwnica przynależna do mieszkania. Mieszkanie jest słoneczne i ustawne, IDEALNE DLA SINGLA, PARY lub JAKO INWESTYCJA POD WYNAJEM. Lokalizacja zapewnia szybki dojazd do centrum oraz dostęp do pełnej infrastruktury - sklepy, przystanki komunikacji miejskiej, szkoły i tereny zielone w zasięgu kilku minut spacerem. SPRZEDAŻ BEZ POŚREDNIKÓW. Cena 450 tys zł - do negocjacji. Kontakt: 604 08 16 43
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    OWCZARKI PODHALAŃSKIE - szczenięta - 506 368 311.
  • USŁUGI | budowlane
    "Tedy" Usługi budowlane: sprzedaż domów w stanie deweloperskim, budowa domów murowanych i drewnianych, wszelkie pokrycia dachowe, ocieplenia/termomodernizacja domów/budynków, sprzedaż materiałów budowlanych, nadzory budowlane, usługi transportowe. 608 729 122, +49 15 205 734 746, mail: tedy32@o2.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum Narciarstwa. 608 729 122.
  • BIZNES
    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy Targ-Czarny Dunajec lub przyjmę reklamę. 608 729 122.
  • PRACA | dam
    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122.
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DACHY, ELEWACJE. 608729122.
  • PRACA | dam
    RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERA/-KĘ, POMOC KELNERSKĄ. PRACA STAŁA + świadczenia. 601 533 566, 18 20 64 305
  • PRACA | dam
    Restauracja w Zakopanem zatrudni POMOC KUCHENNĄ na sezon letni. 601 533 566, 18 20 64 305
  • PRACA | dam
    PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM DLA UCZNIÓW, STUDENTÓW na umowę zlecenie. 601 533 566, 18 20 64 305
  • PRACA | dam
    RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OSOBĘ NA STANOWISKO: ZMYWAK/OBIERAK. Praca stała lub sezonowa. 601 533 566, 18 20 64 305
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIĘ POMOC KUCHENNĄ - Zakopane Jaszczurówka/Chłabówka - 601 50 44 86
  • SPRZEDAŻ | różne
    OPAŁ BUK. 660 079 941.
  • SPRZEDAŻ | różne
    PIERZE I PUCH Z GĘSI. 536 88 77 35.
  • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
    Sprzedaż NIERUCHOMOŚCI na Podhalu. Zadzwoń 792 250 793 lub skorzystaj z formularza na www.dobrasprzedaz.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Kupię MIESZKANIE w Nowym Targu. Bezpośrednio od właściciela. Może być do remontu. Pomogę załatwić formalności. Tel. 603 607 360.
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2026-01-11 17:53 Na Wielkiej Krokwi wygrywa Anze Lanisek. Polacy poza pierwszą dziesiątką 2026-01-11 17:10 Ostatni skok Kamila Stocha na Wielkiej Krokwi (WIDEO) 2026-01-11 17:09 Prezydent Karol Nawrocki kibicuje polskim skoczkom (WIDEO) 2026-01-11 16:00 Kolędy z Bończyk, Wójcickim i Mijalem (ZDJĘCIA, WIDEO) 2026-01-11 15:34 Domen Prevc najlepszy w serii próbnej. Tomasiak czwarty, Kubacki piąty 2026-01-11 15:00 "Żywa okładka". Poznaj laureatów konkursu 2026-01-11 14:30 Piękna zima na Drodze pod Reglami. Wieje wiatr, który może utrudnić skoki (WIDEO) 1 2026-01-11 14:00 Deportują naszych z Ameryki 14 2026-01-11 13:45 Nocne akcje ratunkowe TOPR w Tatrach 2026-01-11 13:23 Takie warunki panują na zakopiance (WIDEO) 3 2026-01-11 13:00 XII Puchar Zakopanego Amatorów w Narciarstwie Alpejskim zainaugurowany na Harendzie! 2026-01-11 12:34 Zagubieni kibice. Jednemu groziło zamarznięcie. Było bezpiecznie, ale policjanci mieli sporo pracy 2 2026-01-11 12:31 Ratownicy podhalańscy GOPR żegnają swojego kolegę 2026-01-11 12:29 Od godz. 16 wielkie skakanie na Wielkiej Krokwi. Pożegnanie Kamila Stocha 1 2026-01-11 12:00 Rewolucja w najmie krótkoterminowym nadciąga, trwają konsultacje społeczne 4 2026-01-11 11:19 Dobre rady zawsze w cenie. Mamy dla Was książki 2026-01-11 11:00 Zima trzyma. Od rana w Zakopanem sypie śnieg (WIDEO) 2 2026-01-11 11:00 Zderzenie dwóch aut w Leśnicy 2026-01-11 10:00 Poszukujemy domu dla młodej rudej kotki 3 2026-01-11 09:59 Prezydent Andrzej Duda otworzył 12H Slalom Maraton (WIDEO, ZDJĘCIA) 1 2026-01-11 09:00 Mała cząstka wielkiej historii 2026-01-11 07:59 Siatkarskie zmagania (ZDJĘCIA) 2026-01-10 21:55 Wielkie święto na Wielkiej Krokwi (ZDJĘCIA) 2 2026-01-10 21:29 Świetny początek Paranarciarskich Mistrzostw Polski 2026. Zawodnicy HANDICAP Zakopane z dziewięcioma medalami 2026-01-10 20:39 Bardzo zła jakość powietrza w dolnej części Zakopanego 20 2026-01-10 20:10 Potężna lawina w Gruzji. Wiele osób pod śniegiem 2 2026-01-10 20:00 Przed wypadkiem uwielbiał góry 2026-01-10 19:10 Krupówki po Pucharze Świata wypełnione kibicami (WIDEO) 1 2026-01-10 19:00 Rusza remont dawnej szkoły muzycznej w Parku Miejskim. Powstanie filia Muzeum Tatrzańskiego 1 2026-01-10 18:00 Chcesz wiedzieć jak poprawić widoczność firmy w sieci, przyjdź na spotkanie 2026-01-10 17:46 Polacy na trzecim miejscu w Zakopanem! 1 2026-01-10 17:00 Nowa hala maszyn u artystów, głównie do obróbki drewna 2026-01-10 15:59 Klasycznym czy jodełką na Turbacz 2 2026-01-10 14:58 Słabe skoki Polaków. Fettner najlepszy w kwalifikacjach. Tomasiak i Kubacki w konkursie duetów 2026-01-10 14:20 Kibice zmierzają na Wielką Krokiew (WIDEO) 1 2026-01-10 13:59 Ostrzeżeni przed opadami śniegu. W Tatrach nawet 40 cm 2026-01-10 12:59 Pierwszy trening bez Polaków. Drugi wygrywa Prevc, Kubacki najlepszy z Polaków 2026-01-10 11:59 Jeden telefon może uratować przed zamarznięciem. Reagujmy! 2 2026-01-10 10:59 Wielka Krokiew przygotowana na Puchar Świata (WIDEO) 2 2026-01-10 10:18 Policja przekazuje ważne informacje przed Pucharem Świata 2026-01-10 10:00 Szczęśliwego Nowego Targu! Burmistrz wznosi toast! (ZDJĘCIA) 4 2026-01-10 09:00 Wygłodzony pies odebrany właścicielom. Zbiórka na jego leczenie i utrzymanie 13 2026-01-10 08:00 Trauma nasza codzienna, darmowe szkolenia jak radzić sobie w trudnych sytuacjach 2026-01-09 21:05 Tajny trening i skład kadry Polaków na Puchar Świata 1 2026-01-09 21:00 Prawie trzydzieści stopni na minusie, padł akumulator w stacji pomiarowej 6 2026-01-09 20:00 Uwaga kierowcy - w sobotę możliwe spore utrudnienia na zakopiance 2 2026-01-09 19:00 Kilkudziesięciu śmiałków wzięło udział w Próbie Prędkości (ZDJĘCIA) 2026-01-09 18:00 Czarny Dunajec potęgą sportów zimowych 3 2026-01-09 17:00 Noworoczny koncert zespołu Hamernik 2026-01-09 16:00 Święty Mikołaj skoczył ze skoczni i nie ustał, Akademia Lotnika pod Giewontem (WIDEO) 4
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2026-01-11 16:47 1. Szwedzi pozbywają się migrantów, w USA więcej to muszą grubszym butem. Niemcy kombinują. Zaskakujące jest to, że i w Szwecji i w USA idą na łatwiznę i deportują tych co ich najłatwiej znaleźć. Jak szwedzkie pracownice szpitali czy DPSów. Ciekawe jak się zmieni zdanie jak im usługi gminne padną co ma już miejsce w S. Bo za tę kasę to Sven nie będzie robił. Miało być pozbycie się niedodatnich netto, ale kto by się plątał po NGZ :):):) W końcu mieli być tani pracownicy czy jakoś tak mi tłumaczyli. 2026-01-11 16:41 2. Obama wysłał do polski znacznie więcej ludzi, tyle że po cichu. Ten artykuł to kompletna bzdura. 2026-01-11 16:23 3. w 2024 deportowali 68, w tym 130, a ile w 2025? - też by wypadało podać. 2026-01-11 16:20 4. Zrobcie osobna strone dla zwierzat i ich sympatykow. To juz zaczyna byc infantylne i odnosi odwrotny skutek. 2026-01-11 16:13 5. Jakoś mi ich nie żal. Nahapac się nie mogą w tej Ameryce. A zęby przyjeżdżają leczyć do Polski bo się opłaca, a gdy zachorują to też do Polski bo za darmo z NFZ. 2026-01-11 16:01 6. a wuj tam z tym, że jednemu groziło zamarznięcie. Ważne, że kotki i pieski...... 2026-01-11 16:01 7. Przewodnik Tatrzański to brzmi dumnie !!! 2026-01-11 15:59 8. i bardzo dobrze im! chcieli trampka i mają trampka :-) te, @zmainuplowany, pewnie jeszcze napiszesz, że na niego głosowali. Ty jesteś do wszystkiego zdolny 2026-01-11 15:46 9. Bardzo dobre zdanie - ,,Trudne warunki dla turystów" jeszcze powinno być na oponach wielosezonowych 2026-01-11 15:42 10. Tramp królem Polski! Niech żyje nam! A Nawrot nic nie może. Jak mielibyśmy ropę a nie wungiel to Nawrot już byłby uprowadzony wraz z małżonką i oskarżony o działanie w grupie przestępczej na rzecz prostytucji
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama