Dość dramatyczny apel rabczańskiego włodarza wygłoszony na końcu ostatniej sesji nawiązuje do narastającego w ostatnich miesiącach konfliktu w gronie rady, którego kulminacją była nieudana próba odwołania przewodniczącego rady Rafała Hajdyły.
Do zgrzytów pomiędzy burmistrzem a opozycją dochodziło niemal od samego początku. Jednak pod koniec ubiegłego roku konflikt wyraźnie przybrał na sile. Opozycja przeliczyła szable i okazało się, że posiada jednoosobową przewagę. W efekcie opozycjoniści nie przyjęli w pierwszy terminie budżetu miasta. Z tego powodu pod znakiem zapytania stanęła między innymi kontynuacja największej miejskiej inwestycji - budowy nowej siedziby Szpitala Miejskiego. Po serii wygranych głosowań opozycjoniści wyraźnie nabrali wiatru w żagle. Zupełnie nie trafiały do nich tłumaczenia, że dotację na szpital zabezpieczyła w budżecie jeszcze rada poprzedniej kadencji. Opozycjoniści domagali się wyjaśnień, kilkukrotnie odpytywali prezesa szpitala, żądali dostępu do dokumentów spółki. Ostatecznie - po wielu perturbacjach - budżet został przyjęty. Zgrzyty się jednak nie skończyły. O ile blokując kandydaturę do Euroregionu Tatry Bogusława Waksmundzkiego, sekretarza miasta, który przez wiele lat kierował Euroregionem - można nazwać zagraniem burmistrzowi na nosie, o tyle utrata dotacji na budowę wieży widokowej na Maciejowej już żartem nie była. Radni opozycji zażądali rezygnacji z inwestycji, tłumacząc, że obiekt powstanie na gruncie nienależącym do miasta. Propozycję burmistrza, że miasto wykupi działkę - opozycja zignorowała.
Wieża przepadła, ale opozycja ani myślała na tym poprzestawać. Podczas lutowej sesji, tuż przed posiedzeniem do przewodniczącego wpłynął wniosek radnych opozycji o wprowadzenie do porządku punktu dotyczącego… odwołania przewodniczącego i jego zastępcy. Rafał Hajdyła odmówił wprowadzenia punktu pod obrady, zarzucając opozycji że nie dotrzymała przewidzianych w przepisach terminów. Zapowiedział jednocześnie, że punkt dotyczący odwołania przewodniczącego zostanie umieszczony w porządku kolejnej, marcowej sesji. Tak też się stało. Jednak nieoczekiwanie, podczas tajnego głosowania, któryś z opozycjonistów wyłamał się i zagłosował przeciwko zastąpieniu Rafała Hajdyły opozycjonistką z nikłym samorządowym stażem - Ewą Świder.
Po tej, przypominającej jazdę kolejką górską batalii, burmistrz Leszek Świder (który ostatecznie okazał się jednym z wygranych w potyczce) dość nieoczekiwanie zaproponował swym przeciwnikom „nowe rozdanie”. - Mamy jeszcze 4 lata do końca kadencji. Nie haratajmy się. Pieniądze same nie przyjdą. Za pieniędzmi trzeba chodzić i je wyżebrać - zwrócił się dosadnie do opozycji. Zapewniał, że podobnie jak adwersarze, jest przeciwny zadłużaniu gminy. Zasugerował, że narosłe konflikty mogą być efektem złej komunikacji. - Nikt nas nie zapamięta z tego jak się różniliśmy. Nikt nie zapamięta, kto miał w tym sporze rację. Tylko to cośmy zrobili będzie się liczyło - podkreślał.
Opozycja do słów burmistrza nie odniosła się. Czy faktycznie jest możliwe „nowe rozdanie” - pewnie pokaże najbliższa sesja.
mk
Gg
2025-04-16 23:28:37
Panie Burmistrz, Od haratała w gałę to trzy kroki w bok.
KarczKaro
2025-04-16 12:31:58
Jest jedno proste rozwiązanie sytuacji. Pan Burmiszt powinien podać się do dymisji. Jaki Pan, taki Kram.
słonik
2025-04-16 09:31:31
#mirek. Wiesz kto był za wieżą? Taki jeden słynny radny,bo chciał być ajentem schroniska , ale mu nie wyszło. Dobrze, ze radni zablokowali ten durny pomysł.
mirek
2025-04-16 02:38:55
Unicestwienie tego chorego pomyslu z wieza,ktora niszczyc miala naturalny krajobraz to swietna wiadomosc.
prosto
2025-04-15 11:45:40
Niestety nowe porządki zaprowadzone przez ekipę odzwierciedlają trendy ze stolicy. Kiedyś importowano krynoliny i podwiązki dziś szczucie i hejt.
obserwator2
2025-04-15 01:18:19
do "obserwator"
To prawda. Takiego chamstwa jak za obecnego włodarza nigdy nie było, a bywało różnie. Wstyd, że brak kompetencji przykrywa się takim chamstwem.
obserwator
2025-04-14 15:40:20
Chamstwa, które już pojawiło się nikt nie cofnie. Przed wyborami szczucie prezesa na każdego kandydata na burmistrza, na radnego nie związanego z burmistrzem, potem grupa hejtująca każdego kto ma inne zdanie, rozpowszechnianie nieprawdy, piętnowanie radnych opozycji, anonimy, głuche telefony- tego już nikt nie zreseruje. Kartka już nigdy nie będzie biała!
-
PRACA | dam
Willa Zarębek w Łopusznej poszukuje osoby do pracy w kuchni. Zakres obowiązków: przygotowanie obiadów i pieczenie ciast. Tel. 507 549 659, e-mail: willazarebek@outlook.com
-
KOMUNIKATY
INFORMACJA: Wójt Gminy Poronin informuje o wywieszeniu na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Gminy Poronin oraz na stronie BIP w dniach od 08.12.2025 r. do 30.12.2025 r. Zarządzenia Nr 78/2025 Wójta Gminy Poronin z dnia 08.12.2025 r. w sprawie: wykazu nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy dot. części działki ewid. nr 15105/17 obręb 0502 Nowe Bystre.
-
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o powierzchni ok. 50 m2. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
-
PRACA | dam
Szukamy dziennikarza dziennikarki do publikowania treści na Pieknesny.pl Rozwijamy serwis Pieknesny.pl, poświęcony tematyce zdrowego snu, regeneracji i dobrego samopoczucia. Szukamy osoby, która potrafi pisać rzetelnie, lekko i z myślą o czytelniku. https://pieknesny.pl/ magda@pieknesny.pl
-
USŁUGI | budowlane
ELEKTRYK SZUKA ZLECEŃ - 602 317 519.
-
PRACA | dam
Produkcja pączków, piekarz Pączkarnia-ZAKOPANE przyjmie do pracy dziewczynę-kobietę z Zakopanego lub okolic,do produkcji pączków. Praca na stałe, zmianowa, w godzinach od 6.oo-18.00. Informacja tylko telefonicznie. 609097999
Tel.: 609097999
-
SPRZEDAŻ | różne
PIERZE I PUCH Z GĘSI. 536 88 77 35.
-
NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
Sprzedaż NIERUCHOMOŚCI na Podhalu. Zadzwoń 792 250 793 lub skorzystaj z formularza na www.dobrasprzedaz.pl
-
NIERUCHOMOŚCI | kupno
Kupię MIESZKANIE w Nowym Targu. Bezpośrednio od właściciela. Może być do remontu. Pomogę załatwić formalności. Tel. 603 607 360.
-
USŁUGI | inne
WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
-
PRACA | dam
Poszukujemy OSÓB DO OBSŁUGI KLIENTA w biurze Szkoły Narciarskiej na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem! Praca sezonowa: grudzień - marzec. ZAKRES OBOWIĄZKÓW. - Obsługa klientów bieżących w biurze szkoły, - Obsługa e-maila i przyjmowanie rezerwacji telefonicznych, - Sprzedaż usług szkoły narciarskiej, - Rozliczanie lekcji oraz współpraca z instruktorami. WYMAGANIA: - Komunikatywność i cierpliwość, - Dobra organizacja pracy i umiejętność samodzielnego działania, - Umiejętność obsługi komputera, - Łatwość w nawiązywaniu kontaktów, - Zdolność do pracy przy kilku zadaniach jednocześnie, - Komunikatywna znajomość języka angielskiego. OFERUJEMY: - Pracę w przyjaznej, sportowej atmosferze, - Możliwość nauki i rozwoju w branży turystyczno-narciarskiej, - Zimowy sezon pełen dobrej energii i górskiego klimatu! OSOBY ZAINTERESOWANE prosimy o przesyłanie aplikacji na e-mail: szkola@szymoszkowa.pl lub kontakt telefoniczny: 734 011 011. CZEKAMY WŁAŚNIE NA CIEBIE!
-
MOTORYZACJA | sprzedaż
CITROEN JUMPER, r.p. 2013, cen do uzgodnienia - 604 102 804.
-
MOTORYZACJA | sprzedaż
VW TRANSPORTER, r.p. 2013, cena do uzgodnienia, 604 102 804.
-
PRACA | dam
PAPI SERVICE SP. Z O.O. ZATRUDNI KIEROWCÓW. WYMAGANE KAT. C+E ORAZ UPRAWNIENIA ADR. MOŻLIWE PRZESZKOLENIE ADR/TDT Z ZAKRESU PRZEWOZU PALIW PŁYNNYCH . TEL.602290555
-
PRACA | dam
Stacja Narciarska Polana Szymoszkowa zatrudni na sezon zimowy do pracy w gastronomii: PIZZERÓW, BARMANKI, BUFETOWE, POMOCE KUCHENNE, OSOBY NA ZMYWAK, OSOBY DO SPRZĄTANIA SALI. Kontakt osobisty pod nr tel.: 693 319 707
-
NIERUCHOMOŚCI | kupno
Skupujemy nieruchomości za GOTÓWKĘ, PODHALE. 600404554
Tel.: 600404554
-
USŁUGI | budowlane
MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
-
SPRZEDAŻ | różne
DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
-
USŁUGI | budowlane
OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.