2025-04-15 10:00:56

Lipnica Wielka
Spotkanie z nowymi kulturami, tradycjami i spojrzeniem na świat
Młodzi lipniczanie wrócili z warsztatów w ramach programu Erasmus+ w Hiszpanii.
To był niezwykle intensywny, ale też piękny czas - pełen inspirujących rozmów, cennych refleksji i nowych przyjaźni. Poznaliśmy wielu fantastycznych ludzi z różnych krajów. Spotkanie z nowymi kulturami, tradycjami i zupełnie innym spojrzeniem na świat otworzyło nam oczy i poszerzyło horyzonty. Przez cały wyjazd porozumiewaliśmy się po angielsku - to dało nam ogromny zastrzyk pewności siebie i pomogło przełamać językową barierę.
Kluczowym elementem naszego projektu była praca metodą Dragon Dreaming - kreatywnego i zrównoważonego planowania projektów. Dzięki niej nauczyliśmy się, jak współpracować, brać odpowiedzialność, działać w zgodzie z naszymi wartościami i tworzyć inicjatywy, które mają realny, pozytywny wpływ na lokalną społeczność i środowisko.
W międzynarodowych grupach pracowaliśmy nad projektami dotyczącymi bezpieczeństwa, zawodów przyszłości, infrastruktury oraz promocji rowerów jako ekologicznego środka transportu. Sama praca w grupach była ogromnym doświadczeniem - każdy wnosił coś od siebie, z różnych perspektyw, kultur i środowisk. Uczyliśmy się, jak słuchać siebie nawzajem, jak dzielić się obowiązkami, jak rozwiązywać konflikty i szukać kompromisów. To nie była tylko praca nad konkretnymi tematami, ale też ćwiczenie komunikacji i cierpliwości. Nie każdy mówił płynnie po angielsku, więc zrozumienie projektu dla tych osób było wyzwaniem - ale także dla nas podczas pomocy i tłumaczenia. Dzięki temu naprawdę poczuliśmy, co znaczy współpraca. Każdy był inny, miał różne spostrzeżenia i pomysły.
Wzięliśmy też udział w warsztatach prowadzonych przez innych uczestników - między innymi poznaliśmy więcej możliwości, jakie daje Erasmus+, czy poznaliśmy tajniki jogi przy zachodzie słońca. Jeszcze lepiej zrozumieliśmy kulturę regionu, uczestnicząc w lokalnym festynie z muzyką, tańcem i tradycyjnymi strojami. Zwiedziliśmy wiele pięknych miejsc w północnej Hiszpanii - zarówno te bardziej znane, jak i totalnie lokalne, gdzie trudno trafić jako zwykły turysta. Widzieliśmy góry, ocean, zielone doliny, małe miasteczka z klimatem i niesamowitą architekturą. Podczas spacerów mijaliśmy mnóstwo pasących się krów i koni, które są tam bardzo powszechne i tworzą krajobraz tamtego miejsca. Podczas jednego ze spacerów spotkaliśmy starszego pana, który - ku naszemu zaskoczeniu, bo większość lokalnych ludzi potrafi tylko hiszpański - świetnie mówił po angielsku. Opowiedział nam o swoim spokojnym życiu w Sarón, pasji do koni i decyzji, by porzucić miejskie życie na rzecz bliskości z naturą i rodziną. To krótkie spotkanie przypomniało nam, jak ważne są proste wartości i życie w zgodzie ze sobą.
Wracamy więc z głowami pełnymi pomysłów i sercami gotowymi do działania. To, czego się nauczyliśmy, chcemy teraz przełożyć na działania lokalnie - w naszej społeczności. Planujemy wdrażać nowe inicjatywy, inspirować innych do działania i dzielić się tym, co sami wynieśliśmy z tego projektu. Jesteśmy niezwykle wdzięczne za wszystkie cenne doświadczenia i chcemy się nimi podzielić. To, czego się nauczyliśmy, będziemy wykorzystywać nie tylko podczas pracy na rzecz społeczności, ale także w życiu codziennym - i przykładem postaramy się inspirować innych. Bo to nie koniec a dopiero początek.
Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich uczestników za wspólnie spędzony czas i nowe doświadczenia, do organizatorów za świetnie przygotowany program i zdobytą wiedzę, do Creativity Works Europe za możliwość przeżycia tej przygody oraz do Permacultura Cantabria za cały ten wspaniały projekt i ogromną gościnność oraz Panu Szymonowi Bobrowskiemu i przedstawicielom Stowarzyszenia Lipnica Wielka na Orawie za zaufanie.
-
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
SPRZEDAM MIESZKANIE KRAKÓW - KURDWANÓW - ŚWIETNA LOKALIZACJA. Oferujemy na sprzedaż jasne i przestronne mieszkanie położone w zadbanym budynku na osiedlu Kurdwanów. Powierzchnia 28,12 m kw. Budynek wyposażony jest w trzy windy, w tym jedną towarową. UKŁAD MIESZKANIA: - duży pokój z wnęką (nyżą), - jasna kuchnia z oknem, - duża, oszklona loggia, - piwnica przynależna do mieszkania. Mieszkanie jest słoneczne i ustawne, IDEALNE DLA SINGLA, PARY lub JAKO INWESTYCJA POD WYNAJEM. Lokalizacja zapewnia szybki dojazd do centrum oraz dostęp do pełnej infrastruktury - sklepy, przystanki komunikacji miejskiej, szkoły i tereny zielone w zasięgu kilku minut spacerem. SPRZEDAŻ BEZ POŚREDNIKÓW. Cena 450 tys zł - do negocjacji. Kontakt: 604 08 16 43 -
SPRZEDAŻ | zwierzęta
OWCZARKI PODHALAŃSKIE - szczenięta - 506 368 311. -
USŁUGI | budowlane
"Tedy" Usługi budowlane: sprzedaż domów w stanie deweloperskim, budowa domów murowanych i drewnianych, wszelkie pokrycia dachowe, ocieplenia/termomodernizacja domów/budynków, sprzedaż materiałów budowlanych, nadzory budowlane, usługi transportowe. 608 729 122, +49 15 205 734 746, mail: tedy32@o2.pl -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum Narciarstwa. 608 729 122. -
BIZNES
Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy Targ-Czarny Dunajec lub przyjmę reklamę. 608 729 122. -
PRACA | dam
Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122. -
USŁUGI | budowlane
BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DACHY, ELEWACJE. 608729122. -
PRACA | dam
RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERA/-KĘ, POMOC KELNERSKĄ. PRACA STAŁA + świadczenia. 601 533 566, 18 20 64 305 -
PRACA | dam
Restauracja w Zakopanem zatrudni POMOC KUCHENNĄ na sezon letni. 601 533 566, 18 20 64 305 -
PRACA | dam
PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM DLA UCZNIÓW, STUDENTÓW na umowę zlecenie. 601 533 566, 18 20 64 305 -
PRACA | dam
RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OSOBĘ NA STANOWISKO: ZMYWAK/OBIERAK. Praca stała lub sezonowa. 601 533 566, 18 20 64 305 -
PRACA | dam
ZATRUDNIĘ POMOC KUCHENNĄ - Zakopane Jaszczurówka/Chłabówka - 601 50 44 86 -
USŁUGI | budowlane
REMONTY, WYKOŃCZENIA, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. OBRÓBKI BLACHARSKIE (balkony, tarasy, podbitki). 796 544 016. -
SPRZEDAŻ | różne
OPAŁ BUK. 660 079 941. -
USŁUGI | budowlane
ADAPTACJE PODDASZY, OCIEPLANIE WEŁNĄ MINERALNĄ. 660 079 941. -
USŁUGI | budowlane
WYKAŃCZANIE WNĘTRZ, ZABUDOWY GK, MALOWANIE. 660 079 941. -
USŁUGI | budowlane
REMONTY, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, ZABUDOWY GK, ADAPTACJA PODDASZY. 660 079 941. -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o powierzchni ok. 50 m2. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272. -
USŁUGI | budowlane
ELEKTRYK SZUKA ZLECEŃ - 602 317 519. -
SPRZEDAŻ | różne
PIERZE I PUCH Z GĘSI. 536 88 77 35. -
NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
Sprzedaż NIERUCHOMOŚCI na Podhalu. Zadzwoń 792 250 793 lub skorzystaj z formularza na www.dobrasprzedaz.pl -
NIERUCHOMOŚCI | kupno
Kupię MIESZKANIE w Nowym Targu. Bezpośrednio od właściciela. Może być do remontu. Pomogę załatwić formalności. Tel. 603 607 360. -
USŁUGI | inne
WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098. -
MOTORYZACJA | sprzedaż
CITROEN JUMPER, r.p. 2013, cen do uzgodnienia - 604 102 804. -
MOTORYZACJA | sprzedaż
VW TRANSPORTER, r.p. 2013, cena do uzgodnienia, 604 102 804. -
PRACA | dam
PAPI SERVICE SP. Z O.O. ZATRUDNI KIEROWCÓW. WYMAGANE KAT. C+E ORAZ UPRAWNIENIA ADR. MOŻLIWE PRZESZKOLENIE ADR/TDT Z ZAKRESU PRZEWOZU PALIW PŁYNNYCH . TEL.602290555 -
USŁUGI | budowlane
MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325. -
SPRZEDAŻ | różne
DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105. -
USŁUGI | budowlane
OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.














