Reklama

2025-04-27 15:00:22

Reklama

Listy do redakcji

Zakopiańskie budy

Reklama

Jestem turystą z Kalisza. Przyjechałem na Wielkanoc na pięć dni do Zakopanego. Cieszyłem się piękną pogodą, cudownymi widokami, wiosną, która dosłownie wybuchła w Tatrach.

Szkoda tylko, że owieczki nie wyszły jeszcze na łąki, ale na to poczekam do maja i wtedy przyjadę może znowu. Turystów trochę było, ale chyba jakiegoś katastrofalnego najazdu i stania w wielkich korkach nie doświadczyłem. No może jak ktoś z pensjonatu wychodził o godz. 11, to miał nieco gorzej, ale jak to mówią, "kto rano wstaje..."

Właściwie podobało mi się wszystko. Mojej małżonce i dzieciom również. Jak na dużą liczbę turystów macie czyste miasto, oczywiście nie byłoby ono wielką atrakcją bez Tatr. Na szczęście góry stały, stoją i stać będą, no i zawsze przyciągną turystów.

Jedna rzecz jest tylko dla mnie niepojęta. Odwiedziliśmy również Wielką Krokiew, wyjechaliśmy na Gubałówkę i przeraziły mnie te dziesiątki, może setki bud, budeczek, straganów. Każdy inny, jeden starszy, inny nowszy, jeden dziurawy, drugi załatany. Jeden mały, drugi ogromny. Gdy jeszcze chodniki zapełniają się turystami, a stragany są otwarte, jakoś to się wszystko trochę chowa. Tak jednak było, że pod Wielką Krokiew dotarliśmy dość wcześnie rano, gdy wszystkie stragany były zamknięte. I ten widok woła o pomstę do nieba. Słyszałem, że władze miasta zapowiadają jakieś uporządkowanie tego bałaganu, oby to się udało, chociaż pewnie będzie trudne.

Rozumiem polską smykałkę do handlu. Takie budy i stragany wyrastają w większości turystycznych miejsc w Polsce. W Zakopanem jednak ich nagromadzenie przeraża. Gdyby jeszcze były jakieś bardziej estetyczne, ogarnięte, jednakowe, tak jak ma to miejsce pod Gubałówką, to wyglądałoby to lepiej. Przy Wielkiej Krokwi i na szczycie Gubałówki jest po prostu fatalnie. Czasem myślę sobie, że jedyną siłą, która mogłaby sobie z tym całym rozgardiaszem poradzić, jest jakiś wyjątkowo silny wiatr halny.  

Jacek z Kalisza

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
jarek 2025-04-28 20:46:06
Rzetelne dziennikarstwo to m. in. powolanie jak i wiarygodnosc w oczach spolecznosci, ktorej sie sluzy.
Te wlasciwosci zycia publicznego sa dla sygnalisty niezrozumiale, stad tez znowu sie tego zebzdzil.
sygnalista 2025-04-28 12:21:16
jarus mózgu nie ma znaczenia czy to ustawka czy nie ustwaka JEST BANGLADESZ?tam powinien być rzad identycznych schludnych stoisk.TAK CZY NIE,czy dalej bedziesz puszczał baki z buzi i bełkotał?
kwestie formalne 2025-04-28 10:32:16
Psioczenie na estetykę tych profesjonalnych, regionalnych, góralskich przybytków dziadostwa wszelakiego odwraca uwagę od kwestii zasadniczej - czyli ICH LEGALNOŚCI !!! I to jest zapewne celem jakiejś ustawki która ma odwrócić uwagę od nieudolności, miałkości i niedasizmu lokalnych władz. Estetyka estetyką ale na litość boską te budy stoją tam nielegalnie i w ogóle NIE POWINNO ICH TAM BYĆ!!! Dywagowanie nad regulowaniem ich wyglądu jakimiś regulacjami "parku kulturowego" porównałbym do dyskusji nad przydatnością zgniłego oscypka do zastosowań kulinarnych. Tak jakby odpowiedni kształt zgniłej gołki miałby nas uratować przed biegunką.
No ale jeśli burmistrz nie potrafi powstrzymać nielegalnej wycinki to ciężko oczekiwać że przejedzie buldożerem po tych budach. To właściwie po co nam taki burmistrz. Lepiej byłoby wynająć kogoś z buldożerem za 20 tysięcy żeby przywrócił ład i porządek. To byłyby racjonalnie wydane pieniądze. Bo wynajmować manekiny po tysięcy sztuka miesięcznie to przerost formy nad treścią. I raczej nas nie stać na takie marnotrawstwo. Później trzeba park miejski wynajmować za plecami mieszkańców i kłamać że park nie używany i nieodśnieżany.

"Jak państwo wiedzą niewiele możemy zrobić"
raca 2025-04-28 09:48:03
To niech władza zrobi z 5 projektów ładnych góralskich budek różnej wielkości, i nakaże przerobić to paskudztwo, może faktycznie już najwyższy czas. Parki kulturowe można zrobić wszędzie tam, gdzie bardziej chodzą turyści, nie tylko na Krupówkach.
Esteta 2025-04-28 09:02:34
Po co o tym pisać? Budy były, są i będzie ich coraz więcej. Tak jak Bangladesz- był, jest i będzie. Nie grozi mu żadna zagłada, więc łoscypowy grajdoł też będzie się trzymał. Brzydota też ma swój urok. To koloryt tego grajdoła: diamentowo-złote góralskie księstwo i budy. Piękno odeszło wraz z Witkacym
goral4102 2025-04-28 08:44:09
Jest takie stare przysłowie pszczół; "Jaki pan, taki kram." Sygnalista ma absolutną rację. Człowiek może wyjść ze wsi, ale wieś z człowieka nigdy nie wyjdzie.
jarek 2025-04-28 07:56:53
Oczywiscie Jacek z Kalisza to ustawka,, nie tak dawno juz zreszta odgrywana.
Cieszy, ze kk/kaka odniosl sie do niej w owczym pedzie.
pasazer 2025-04-28 07:01:58
Radni którzy bronią tych bud to powinni złożyc mandat czym prędzej....
SlynnaPraczka 2025-04-27 21:28:34
Niedorozwinięty kapitalizm rządzi się swoimi prawami, które mówią że trzeba zacząć od pucybuta i odważnie zmierzać w kierunku San Francisco. Tu na razie jest ściernisko ale będzie Jackowo.
Swój 2025-04-27 20:58:49
Przyznać się który bumiś wysłał list do redakcji bo mito śmierdzi Bryjakiem
Mariola 2025-04-27 20:09:47
No niestety Pan z Kalisza napisał prawde - te stragany-budy wymagaja rozbiórki - paskudztwo w najwyższym stopniu-może władze Zakopanego zrobią z tym porządek--przykro sie spaceruje pod skocznia mając te ,,budy,, przed oczami.To miejsce gdzie sopaceruje masa ludzi także z zagranicy-nbie stwarza to pochlebnej opinii dla Zakopanego....najwyższy czas coś z tym zrobić-
sygnalista 2025-04-27 19:51:19
@teodrysz świniopas nigdy nie bedzie miał klasy choćby miał pieniądze i wykształcenie bo jest mentalnie świnipasem.
kk 2025-04-27 19:43:23
@ Teodorslysz, do Kalisza pisiorki nie przyjeżdżają, bo nazwa miasta im się źle kojarzy :))) wolą posłuchać np. tego, który zerwał kajdany i nazwał się więźniem politycznym :))))
vfffffvf 2025-04-27 19:25:47
Szkoda tylko, że nic się nie zmieni. Brzydota i samowola żądzą na Podhalu.
do Pana z Kalisza 2025-04-27 19:07:23
Jakk się nie podoba, to nich Pan już nie przyjeżdża! Znawca się znalazł.
Teodorslysz 2025-04-27 18:19:20
Sygnaliście żal d........ ściska
sygnalista 2025-04-27 17:57:44
bo to burale bogoce majom takie budy a bizsnesmeny zakopiańsko buralskie majom odrapane kamiecnice jak cyganeria jak się głowe podniesie idąc krupówkami i 30 koła czynszu.a u najwiekszego burala biznesmena galerie sprzata 1 ukrainka.......................................................
tomki 2025-04-27 17:49:26
Ma Pani 100 procent racji . Okropny widok.
kinia świnia 2025-04-27 17:37:08
Dziękujemy za tą budującą uwagę z Kielc. Kielce są prześliczne, czyściutkie, uporządkowane. Chcemy być jak Kielce. Ktoś jeszcze coś?
Teodorslysz 2025-04-27 16:48:16
Gdyby nie było bud to Pan z Kalisza by ,,jojcoł" że dzieci nie mają gdzie kupić chińskiej ciupagi. A w Kaliszu bud nie ma bo tam nikt nie przyjeżdża
Wacek Gróla 2025-04-27 16:21:01
Należy na to spojrzeć od pozytywnej strony - to prawdziwy folklor.
Polo 2025-04-27 15:55:00
Od lat takie władze niech handlują ale zrobić projekt na regionalne stoisko i nakazać ze tak mają wszystkie wyglądać i pod skocznia na Gubalowce a juz to badziewie w samym centrum kolo hotelu Gazda to o pomstę do Boga wyrzucić natychmiast bo to oni regionalne ani góralski
Iwona 2025-04-27 15:14:07
No cóż, bardzo przykre ale prawdziwe! Podhale budami stoi:(((

Reklama
  • PRACA | dam
    Willa Zarębek w Łopusznej poszukuje osoby do pracy w kuchni. Zakres obowiązków: przygotowanie obiadów i pieczenie ciast. Tel. 507 549 659, e-mail: willazarebek@outlook.com
  • KOMUNIKATY
    INFORMACJA: Wójt Gminy Poronin informuje o wywieszeniu na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Gminy Poronin oraz na stronie BIP w dniach od 08.12.2025 r. do 30.12.2025 r. Zarządzenia Nr 78/2025 Wójta Gminy Poronin z dnia 08.12.2025 r. w sprawie: wykazu nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy dot. części działki ewid. nr 15105/17 obręb 0502 Nowe Bystre.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o powierzchni ok. 50 m2. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
  • PRACA | dam
    Szukamy dziennikarza dziennikarki do publikowania treści na Pieknesny.pl Rozwijamy serwis Pieknesny.pl, poświęcony tematyce zdrowego snu, regeneracji i dobrego samopoczucia. Szukamy osoby, która potrafi pisać rzetelnie, lekko i z myślą o czytelniku. https://pieknesny.pl/ magda@pieknesny.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam bez pośredników ATRAKCYJNĄ NIERUCHOMOŚĆ zabudowaną BUDYNKIEM MIESZKALNYM 135 m2, działka 19 ar, widokowa, pełne uzbrojenie. Dojazd i lokalizacja idealne. Okolice Raby Wyżnej/Skawy na Łysej Górze. 510 386 494 do godz. 18-tej.
  • USŁUGI | budowlane
    ELEKTRYK SZUKA ZLECEŃ - 602 317 519.
  • PRACA | dam
    Produkcja pączków, piekarz Pączkarnia-ZAKOPANE przyjmie do pracy dziewczynę-kobietę z Zakopanego lub okolic,do produkcji pączków. Praca na stałe, zmianowa, w godzinach od 6.oo-18.00. Informacja tylko telefonicznie. 609097999
    Tel.: 609097999
  • SPRZEDAŻ | różne
    PIERZE I PUCH Z GĘSI. 536 88 77 35.
  • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
    Sprzedaż NIERUCHOMOŚCI na Podhalu. Zadzwoń 792 250 793 lub skorzystaj z formularza na www.dobrasprzedaz.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Kupię MIESZKANIE w Nowym Targu. Bezpośrednio od właściciela. Może być do remontu. Pomogę załatwić formalności. Tel. 603 607 360.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    Poszukujemy OSÓB DO OBSŁUGI KLIENTA w biurze Szkoły Narciarskiej na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem! Praca sezonowa: grudzień - marzec. ZAKRES OBOWIĄZKÓW. - Obsługa klientów bieżących w biurze szkoły, - Obsługa e-maila i przyjmowanie rezerwacji telefonicznych, - Sprzedaż usług szkoły narciarskiej, - Rozliczanie lekcji oraz współpraca z instruktorami. WYMAGANIA: - Komunikatywność i cierpliwość, - Dobra organizacja pracy i umiejętność samodzielnego działania, - Umiejętność obsługi komputera, - Łatwość w nawiązywaniu kontaktów, - Zdolność do pracy przy kilku zadaniach jednocześnie, - Komunikatywna znajomość języka angielskiego. OFERUJEMY: - Pracę w przyjaznej, sportowej atmosferze, - Możliwość nauki i rozwoju w branży turystyczno-narciarskiej, - Zimowy sezon pełen dobrej energii i górskiego klimatu! OSOBY ZAINTERESOWANE prosimy o przesyłanie aplikacji na e-mail: szkola@szymoszkowa.pl lub kontakt telefoniczny: 734 011 011. CZEKAMY WŁAŚNIE NA CIEBIE!
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    CITROEN JUMPER, r.p. 2013, cen do uzgodnienia - 604 102 804.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    VW TRANSPORTER, r.p. 2013, cena do uzgodnienia, 604 102 804.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    SPRZEDAM MIESZKANIE KRAKÓW - KURDWANÓW - ŚWIETNA LOKALIZACJA. Oferujemy na sprzedaż jasne i przestronne mieszkanie położone w zadbanym budynku na osiedlu Kurdwanów. Powierzchnia 28,12 m kw. Budynek wyposażony jest w trzy windy, w tym jedną towarową. UKŁAD MIESZKANIA: - duży pokój z wnęką (nyżą), - jasna kuchnia z oknem, - duża, oszklona loggia, - piwnica przynależna do mieszkania. Mieszkanie jest słoneczne i ustawne, IDEALNE DLA SINGLA, PARY lub JAKO INWESTYCJA POD WYNAJEM. Lokalizacja zapewnia szybki dojazd do centrum oraz dostęp do pełnej infrastruktury - sklepy, przystanki komunikacji miejskiej, szkoły i tereny zielone w zasięgu kilku minut spacerem. SPRZEDAŻ BEZ POŚREDNIKÓW. Cena 450 tys zł - do negocjacji. Kontakt: 604 08 16 43
  • PRACA | dam
    PAPI SERVICE SP. Z O.O. ZATRUDNI KIEROWCÓW. WYMAGANE KAT. C+E ORAZ UPRAWNIENIA ADR. MOŻLIWE PRZESZKOLENIE ADR/TDT Z ZAKRESU PRZEWOZU PALIW PŁYNNYCH . TEL.602290555
  • PRACA | dam
    Stacja Narciarska Polana Szymoszkowa zatrudni na sezon zimowy do pracy w gastronomii: PIZZERÓW, BARMANKI, BUFETOWE, POMOCE KUCHENNE, OSOBY NA ZMYWAK, OSOBY DO SPRZĄTANIA SALI. Kontakt osobisty pod nr tel.: 693 319 707
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Skupujemy nieruchomości za GOTÓWKĘ, PODHALE. 600404554
    Tel.: 600404554
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2025-12-25 21:00 Sprawiedliwi - owoc miłości i miłosierdzia 2025-12-25 20:36 Zaginiony mieszkaniec Rdzawki odnaleziony 2025-12-25 20:04 Znaleziony pies w Dolinie Kościeliskiej trafił do schroniska. Trwają poszukiwania właściciela 2025-12-25 20:01 Nocna prohibicja w Nowym Targu - przypominamy o zmianach od nowego roku 2025-12-25 19:00 Uskrzydlony dyrektor - Edward Nadarkiewicz 2025-12-25 18:00 Koncert Świąteczny zespołu Trebunie-Tutki 2025-12-25 17:00 Pastorałka dla Józefiny (WIDEO) 2025-12-25 16:30 Święta pełne magii 2025-12-25 16:00 W górach liczy się każda sekunda (WIDEO) 1 2025-12-25 15:26 Zderzenie dwóch aut w Poroninie 2025-12-25 15:01 Strażacy wezwani do Murzasichla i Kościeliska 2025-12-25 14:01 Pastorałki Emila Miki 2025-12-25 13:00 W przyszłym roku Nowy Targ świętuje swoje 680. urodziny 1 2025-12-25 11:59 Piękny i mroźny poranek w Witowie (WIDEO) 2025-12-25 11:06 Nad Tatrami pojawił się efekt halo 2 2025-12-25 11:00 Podhalański Inkubator Edukacyjny w Zakopanem. Nowe wsparcie dla uczniów SP nr 4 2025-12-25 09:59 Pasterka w Miętustwie. Przybliśmy jak pasterze (ZDJĘCIA, WIDEO) 2 2025-12-25 09:00 Orawskie szopki 2025-12-24 21:00 Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Blusa w nowotarskim MCK 2025-12-24 20:00 Polskie tradycje bożonarodzeniowe 2025-12-24 19:00 Podhalański Paganini o świętach, górach i nowej płycie 1 2025-12-24 17:59 Strzegą tradycji jak domowego ognia (WIDEO) 2025-12-24 17:00 Chłopska sztuka sakralna ze zbiorów Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju 2025-12-24 16:00 Poradnik bezpieczeństwa trafi do wszystkich domów. Poczta Polska rozpoczęła dystrybucję 14 2025-12-24 15:00 Świąteczno-noworoczny recital Mateusza Ziółki 1 2025-12-24 14:23 Wesołych, cudownych Świąt życzy Tygodnik i św. Mikołaj (WIDEO) 2025-12-24 13:45 Trzyletnie dziecko odnalezione na Krupówkach. Szybka akcja strażników miejskich i policjantów 3 2025-12-24 13:00 Ten most ma być wyremontowany w przyszłym roku 1 2025-12-24 11:59 Ostatnie roraty, choinki ubrane, śnieg wokoło 4 2025-12-24 11:00 Zakopane. Podróż w przeszłość 2 2025-12-24 09:59 Dolina Białego zasypana śniegiem (WIDEO) 2025-12-24 08:59 Mamy jednak białe Święta! (WIDEO) 4 2025-12-24 08:00 Świąteczna inicjatywa policjantów z Bukowiny Tatrzańskiej 2025-12-23 22:18 Zaginął Krzysztof Pyka z Rdzawki 2025-12-23 21:00 Nowe połączenia Małopolskich Linii Dowozowych na Podhalu od 2026 roku 1 2025-12-23 20:00 Rozbudowa drogi w Zaskalu 1 2025-12-23 19:46 Świąteczna niespodzianka dla Tatrogrodu. Mundurowi przekazali dzieciom choinki 2 2025-12-23 19:00 Świąteczny koncert na nutę rokoko 2025-12-23 18:00 81. rocznica katastrofy Liberatora w Gorcach 16 2025-12-23 17:00 Okołoświąteczne zamknięcie PSZOK-a w Poroninie 2025-12-23 16:38 Przedświąteczne Krupówki toną we mgle. Turystów nie brakuje (WIDEO) 2 2025-12-23 16:00 Przebudowa rabczańskiego Rynku się przedłuży 2025-12-23 15:00 Nowoczesna sala gimnastyczna powstaje przy Szkole Podstawowej nr 11 w Nowym Targu 2025-12-23 14:00 Turyści blokują miejsca parkingowe taksówkarzy 26 2025-12-23 13:30 Pozdrowienia od podziemia. Czarno-biała kartka, która poruszyła Zakopane 5 2025-12-23 13:00 Nie żyje Zdzisław Błachut, społecznik i regionalista z Ochotnicy Górnej 1 2025-12-23 11:59 Nad Zakopanem morze chmur, a wyżej piękne widoki (WIDEO) 2025-12-23 11:33 Jędrek na Krupówkach już gotowy na Święta 2025-12-23 11:30 Życzenia od beskidzkich ratowników GOPR (WIDEO) 2025-12-23 11:00 Dwie sesje jednego dnia, radni uchwalili zmiany w budżecie i podjęli uchwałę o planie zagospodarowania
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2025-12-25 21:12 1. te, @fallusie tzw, pięknusie, nie!! Nie uważamy tak. Uważamy, że godnym każdych świąt na pewno nie jest ten, który na każdym kroku neguje wiarę, religię, istnienie Boga, i cały rok się z tym obnosi, aby w Wigilię nagle..... 2025-12-25 21:00 2. dodaj komentarz: tylko zbyrcok! 2025-12-25 20:12 3. dobrze ze nie setne sekundy... 2025-12-25 19:36 4. @opętany polityką, uważasz, że godnym świętowania każdych świąt jest ten, który na każdym kroku mówi szczęść boże i nienawidzi ludzi o odmiennej seksualności czy koloru skóry? i przy okazji neguje holokaust, to ten jest prawdziwym polskim patriotą? 2025-12-25 19:08 5. Jedni z pocztą robili wybory a inni wojenkę. Na tym forum komentujący piszą wybiórczo. 2025-12-25 17:57 6. @Lolo, to nawet Święta Bożego Narodzenia teraz są "wasze", czyli lewactwa, ateistów i wrogów wiary. No no... 2025-12-25 17:52 7. A na Trzydniowiańskim i Giewoncie też będą? 2025-12-25 17:22 8. Psy szczekają ale karawana idzie dalej 2025-12-25 17:18 9. Co poniektorym przydałby się poradnik jak walczyć z wytworami chorych umysłów opętanych polityką i sączoną non stop przez prawackie media nienawiścią do innych oraz propagandowym kłamstwem. Mają za zadanie dzielić Polakow, wzbudzać niepokój i rozsiewać fake newsy. Ale my bądźmy spokojni przy świątecznych stołach, szanujmy się wzajemnie i nie dajmy sztucznym strachom. Wesołych świat! 2025-12-25 16:52 10. /@ Jachira na lotnisku, a co się dzieje temu rolnictwu czy górnictwu? masz na myśli umowę z Mercosur? to zobacz na YouTube są filmiki o tym, jak w 2019r. pis do podpisania umowy parł, a mówi o tym podobnie jak o zielonym ładzie! przecież ten zielony ład to pisowskie dziecko! wpisz sobie na YouTube hasło wojciechowski i zielony ład, to ci gały na wierzch wyjdą. A co do górnictwa to, co tu ratować przecież do wydobycia węgla trzeba dopłacać to, co ty chcesz ratować!
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama