Reklama

2025-04-29 21:30:07

Szczawnica-Jaworki

Redyk wiosenny w Szczawnicy - Jaworki. Komunikat organizacyjny

W Pieninach rozpoczyna się sezon pasterski.


Redyk wiosenny to symboliczny moment, kiedy owce po zimowej przerwie wyruszają na zielone łąki Pienin. Z tej też okazji wybierzcie się do Jaworek w czwartek 1.05, by celebrować to wydarzenie, poczuć góralską atmosferę i poznać tajniki pasterskiego życia.

Święto rozpocznie o godzinie 10.30 uroczysta msza w intencji szczęśliwego wypasu w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Jaworkach. Po niej odbędzie się przejście do kosoru, gdzie w samo południe zaplanowano "Góralski SMS spod Homoli". Rozbrzmią wówczas dźwięki trombit i pojawi się kierdel owiec, który poprowadzi baca Andrzej Staszel z Dzianisza wraz z juhasami, honielnikami, psami pasterskimi i góralską muzyką. Będzie to również okazja, by zobaczyć zwyczaje związane z rozpoczęciem wypasu - tradycyjne rytuały pasterskie.

Na scenie pod Homolami wystąpią tego dnia: Kapela Jaworcanie, Zespół Regionalny "Szlachtowianie", Zespół Jana Malinowskiego, Zespół Góralski Nasa Gròmada ze Scownic, Zespół Pieśni i Tańca "Pienińskie Wiyrchy z Krościenka nad Dunajcem oraz Zespół Regionalny "Małe Pieniny" z Krościenka nad Dunajcem. Usłyszymy "Odgłosy hali" – instrumenty pasterskie Andrzeja Budza, będą i Śpasy Góralskie (Tatrzańskie Zbóje). O godzinie 17.30 koncert zagra zespół FiśBanda, po nim zaś wystąpi Kapela Góralska Ciupaga.

Będą też m.in. wyroby owcze z bacówki bacy Majerskiego, baranina rodziny Bulisiów, zbójnickie jadło Etno Smaki, kuchnia regionalna (pienińska, spiska, gorczańska i podhalańska), kiermasz sztuki ludowej i animacje regionalne dla dzieci.

PROGRAM:


KOMUNIKAT OD ORGANIZATORóW REDYKU:

"Już niedługo w naszej pięknej gminie Szczawnica zagoszczą góralskie tradycje! Z radością informujemy, że 1 maja 2025 roku w malowniczych Jaworkach odbędzie się Redyk Wiosenny! W związku z tym w rejonie wydarzenia spodziewamy się możliwych utrudnień w ruchu drogowym oraz zwiększonego natężenia pojazdów.
Apelujemy do wszystkich o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

Najważniejsze informacje organizacyjne:
• Redyk Wiosenny odbywa się wyłącznie na terenie Jaworek- pod Homolami (w rejonie sceny plenerowej). https://maps.app.goo.gl/sATq138U1wR6h8gg9
• W godzinach 09:00 – 13:00 należy spodziewać się wzmożonego ruchu na drogach prowadzących do Jaworek, w szczególności na trasie Szczawnica – Jaworki.
• W godzinach 12:00–13:00 mogą wystąpić chwilowe zatrzymania ruchu na ulicy Pod Homolami związane z przejściem stada owiec i przemarszem do kosaru.
• Warunki drogowe w rejonie Jaworek mogą być trudne z uwagi na wąskie odcinki drogi oraz wzmożony ruch turystyczny. Prosimy o zachowanie ostrożności.
• Zabronione jest włączanie się w przepęd owiec.
• Zabrania się parkowania wzdłuż ulicy. Niezastosowanie się grozi odholowaniem pojazdu.
• Prosimy kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza w rejonie ulicy pod Homolami oraz miejsc zgromadzeń uczestników.
• Istnieje możliwość skorzystania z busów lokalnych, które w dniu wydarzenia będą kursowały, z przystanku Halka, od godz. 9:00, średnio co 20 min. Link do przystanku: https://maps.app.goo.gl/dEpdR9cSiMdptfKa6
• Możliwość z korzystania z busów w trakcie i po zakończeniu wydarzenia. Link do przystanku: https://maps.app.goo.gl/qfXnhYKYFJvxHK3DA
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc parkingowych, zachęcamy do wcześniejszego przyjazdu i korzystania z komunikacji zbiorowej.
• Możliwość skorzystania z usług TAXI tel. 664 112 700
• Na miejscu wydarzenia nie są przewidziane miejsca parkingowe dla autokarów i autobusów. Autokary i autobusy mogą wysadzić pasażerów najbliżej wydarzenia w miejscu przystanku Szlachtowa II https://maps.app.goo.gl/dqC6r4V3Q7HTE3ke6 i zawrócić na wyznaczone parkingi najbliżej w miejscowości Szlachtowa. Linki poniżej:
Parking (płatny)przy Kościele https://maps.app.goo.gl/YSwWRBjn9DubyzGG8
Parking (płatny) https://maps.app.goo.gl/5ra5BLznP4mVjBQ39
Parking przy Cmentarzu komunalnym https://maps.app.goo.gl/LsJheBKRDdo5UwnV9
• Na wjeździe do Szczawnicy (ul. Główna) trwa remont nawierzchni i przebudowa drogi powiatowej oraz ścieżki pieszo-rowerowej. Możliwe ewentualne utrudnienia w ruchu.
• Prosimy o stosowanie się do poleceń służb porządkowych oraz pracowników ochrony na terenie wydarzenia.
• Organizator zapewnia opiekę medyczną podczas wydarzenia. Punkt medyczny będzie zlokalizowany: https://maps.app.goo.gl/7ZjD5sqsiMo8Xk3w8
• Dla osób przyjeżdżających samochodami osobowymi przygotowane zostały wyznaczone miejsca parkingowe w Jaworkach:
Arena Narciarska Jaworki
https://maps.app.goo.gl/sTytJZ8B5gADCa1m6
https://maps.app.goo.gl/P7xN3gMGLHLiaxBV7
Parking Biała Woda
https://maps.app.goo.gl/apn8mvjzUUnMneyr9
Parking Homole
https://maps.app.goo.gl/qG5p6TsSBj3QqMhz8
https://maps.app.goo.gl/1ZM6jxrtL5UpF8zk7
Parking przy Homolach
https://maps.app.goo.gl/JsCY7AZiDixUvzW79
Parking Jaworki
https://maps.app.goo.gl/G4GJVCqCTxUnCrw8A
Parking pod Dębem
https://maps.app.goo.gl/sTiRCFu9XQa1Chy68
Parking
https://maps.app.goo.gl/nCNGkurU9vaUrmvo7
Parkingi na terenie Szczawnicy:
Parking Zdrojowa
https://maps.app.goo.gl/ghQjUXcXj45dnPru9
Parking PKL Palenica
https://maps.app.goo.gl/cgeuws2iriVLpZ7D7
Parking przy Zdrojowej
https://maps.app.goo.gl/HNMa1UVmsJKHRS3P6
Parking u Kuby
https://maps.app.goo.gl/FppiwrzC8xqbxoWd9
Parking przy Karczmie
https://maps.app.goo.gl/TBs6o8WcZ52R4Bnd6
Parking na Flisackiej
https://maps.app.goo.gl/GFUfLS3bLqcC8qLu9
Parking przy Pienińskiej
https://maps.app.goo.gl/kK3rrRjoC48dNYSKA
Parking przy Flisackiej
https://maps.app.goo.gl/AUcGneW7FN7grhYx6
Dziękujemy za zrozumienie, współpracę i poszanowanie tradycji pasterskiej.
Zapraszamy do wspólnego świętowania i życzymy niezapomnianych wrażeń podczas Redyku!"

MAPA TERENU WYDARZENIA:




an



Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Piter 2025-04-30 08:09:26
Niestety dojazd i wyjazd to tragedia. Ostatnio z Krościenka do Szczawnicy jechałem dwie godziny. Chyba najwyższy czas pomyśleć o alternatywnej drodze dojazdowej.
fgd 2025-04-29 21:48:12
Ej ludzie. Nie jedźcie na ten redyk. Koszmar transportowy jest teraz w Szczawnicy. Drogi praktycznie nie ma. Droga rozkopana podczas remontu. Niby zapowiadają przejazd bez wahadła, ale widząc dzisiejszy stan remontu, trudno oczekiwać, że będzie sensownie podczas weekendu majowego. Gorzej na pewno nie będzie, ale dobrze wcale.
  • PRACA | dam
    Przyjmę DO OPIEKI NAD STARSZĄ OSOBĄ. 665 602 766.
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DACHY, ELEWACJE. 608729122.
  • BIZNES
    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy Targ-Czarny Dunajec lub przyjmę reklamę. 608 729 122.
  • PRACA | dam
    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum Narciarstwa. 608 729 122.
  • USŁUGI | budowlane
    "Tedy" Usługi budowlane: sprzedaż domów w stanie deweloperskim, budowa domów murowanych i drewnianych, wszelkie pokrycia dachowe, ocieplenia/termomodernizacja domów/budynków, sprzedaż materiałów budowlanych, nadzory budowlane, usługi transportowe. 608 729 122, +49 15 205 734 746, mail: tedy32@o2.pl
  • PRACA | dam
    ZLECĘ PRACE PORZĄDKOWE, REMONTOWO-BUDOWLANE W KOŚCIELISKU, OD ZARAZ. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    ZAKOPANE - KOŚCIELISKO DO WYNAJĘCIA KOMFORTOWE, WYPOSAŻONE MIESZKANIA 35-38m2. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Emerytka szuka DOMU Z OGRODEM do wynajęcia - Nowy Targ i okolice. 575 450 977.
  • PRACA | dam
    Hotel **** w Zakopanem zatrudni KUCHARZA a la Carte tel. + 48 792 276 261
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE 38 m2 i 50 m2 W CENTRUM NOWEGO TARGU, UL. KRZYWA, STANDARD DO ZAMIESZKANIA, NOWE, ŚWIEŻE. 608 806 408
  • USŁUGI | budowlane
    REMONTY I WYKOŃCZENIA od A do Z. 572624414.
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW ORAZ WIĘŹBY DACHOWE WRAZ Z POKRYCIEM. 572624414.
  • PRACA | dam
    PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KIEROWCĘ. Mile widziane doświadczenie. Praca na stałe. 602 759 709
  • PRACA | dam
    Zatrudnię SPRZEDAWCZYNIĘ DO SKLEPU SPOŻYWCZEGO W ZAKOPANEM. 606 115 465.
  • PRACA | dam
    Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni do restauracji hotelowej: KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną, całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
  • PRACA | dam
    Górska Grupa Hotelowa zatrudni OSOBĘ DO KIEROWANIA DZIAŁEM HOUSEKEEPINGU w Białce Tatrzańskiej. Oferujemy stabilne zatrudnienie i atrakcyjne wynagrodzenie. Prosimy o przesłanie CV na adres a.rysula@gorskagrupa.pl oraz telefon 535-391-391
  • PRACA | dam
    Restauracja Siwy Dym w Rabce-Zdrój zatrudni: KUCHARZA KUCHNI ZIMNEJ ORAZ GORĄCEJ. Praca na stałe lub dorywczo. CV na: rabka@siwydym.pl Informacje pod numerem 887 080 004
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o powierzchni ok. 50 m2. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHARZA/-KĘ, DOŚWIADCZONĄ POMOC KUCHENNĄ, OBSŁUGĘ BARU MLECZNEGO, KELNERA/-KĘ. Kontakt: 600 035 355, 600 035 080 lub osobiście: Zakopane, Droga na Bystre 2A (9-13).
  • PRACA | dam
    DO PENSJONATU W ZAKOPANEM - OSOBĘ DO OBSŁUGI ŚNIADAŃ I SPRZĄTANIA POKOI - dyspozycyjną. Bez zamieszkania. 509 578 689.
    Tel.: 509 578 689
  • PRACA | dam
    KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę przesyłać na adres: kantorzakopanepraca@gmail.com
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    Biuro księgowe AUDITPLUS zatrudni: głównego księgowego, specjalistów ds. księgowości i referentów. Praca w Zakopanem, 8-16, pełen etat. Zapraszamy. Zgłoszenia: praca@auditplus.pl.
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • KUPNO
    KUPIĘ STARY POROZBIÓRKOWY SOSRĘB. Proszę wysłać zdjęcie na numer 605 306 244.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2026-03-01 20:58 Aleksandra Król Walas na piątym miejscu w Krynicy 1 2026-03-01 20:00 Dla chorych na szpiczaka 2026-03-01 19:18 Koszmarne walentynki, balowiczki traciły przytomność, trwa policyjne postępowanie 2026-03-01 19:00 Noc Sów w Rabce-Zdroju 2026-03-01 18:00 List do redakcji: Jaworki zamiast Alp 3 2026-03-01 17:19 Historyczny sukces 15-latka. Zawodnik AZS Zakopane wicemistrzem świata juniorów 2026-03-01 16:39 Pożar sadzy w drewnianym domu w Witowie 1 2026-03-01 16:32 Oaza spokoju pod kołami pojazdów 5 2026-03-01 16:00 Jazzowy odlot z Kapołka Quartet (ZDJĘCIA, WIDEO) 2026-03-01 14:01 Muzykanci z Czarnej Góry ruszają do Watykanu 2026-03-01 13:01 Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem samodzielną instytucją. Ogłoszono konkurs na dyrektora 4 2026-03-01 12:04 Nowy Targ wybrał Ewę 2 2026-03-01 11:33 Śladami ludzi gór. Zaproszenie na projekcję filmu 2026-03-01 11:00 Dwie poważne kolizje drogowe w Jordanowie 2026-03-01 10:00 Poczta przy Krupówkach zaprasza na frytki, kotleta i piwko. A na deser coś słodkiego 29 2026-03-01 09:00 Pierwszy dzień meteorologicznej wiosny 2026-03-01 07:43 Nocny wypadek w Suchem. Samochód uderzył w ogrodzenie, dwie osoby trafiły do szpitala 3 2026-02-28 21:08 Tak skakali następcy Kacpra Tomasiaka (ZDJĘCIA) 2026-02-28 21:00 Pod Giewontem startuje Klub Filmowy. Nowa inicjatywa Mediateki dla miłośników kina 2026-02-28 20:00 Pożegnanie Heleny Dojczewskiej. Była nauczycielką z powołaniem (ZDJĘCIA) 2026-02-28 19:00 Triumf młodych przedsiębiorczyń w prestiżowym konkursie startupowym 2026-02-28 19:00 Urodziny Teatru Witkacego uświetniła grupa Young Power New Edition. Był też tort (WIDEO) 3 2026-02-28 18:00 Pierwsze krokusy na Podhalu (WIDEO) 1 2026-02-28 17:00 Uczniowie Budowlanki z sercem do pomagania. 18 litrów krwi podczas akcji w Zakopanem 1 2026-02-28 16:00 Pomóż pogorzelcom z Białego Dunajca 1 2026-02-28 15:00 Dziś skoki i biegi. Memoriał Kornela Makuszyńskiego rozpoczęty (WIDEO) 2026-02-28 14:00 Piękna pogoda i tłumy turystów w Zakopanem (WIDEO) 2026-02-28 12:00 Przepiękny poranek w Dolinie Kościeliskiej. Coraz więcej turystów (WIDEO) 2026-02-28 10:58 Nowotarskie becikowe 2026-02-28 10:00 Niech nas kręci bezpieczeństwo, dzielnicowi uczyli najmłodszych najważniejszych zasad 2026-02-28 09:00 Nowe rozkłady jazdy Powiatowych Linii Autobusowych od 1 marca 1 2026-02-28 08:00 Marcowe zebrania wiejskie w Gminie Kościelisko 2026-02-27 21:00 Powiat Tatrzański z ponad 6,2 mln zł na drogi. Rząd zatwierdził dofinansowanie 20 2026-02-27 20:00 Gmina Poronin kupiła działkę na Stasikówce. Nowa przestrzeń dla mieszkańców i OSP 2 2026-02-27 19:18 W Zakopanem prawie +11 st. C. Sezon rowerowy czas zacząć (WIDEO) 1 2026-02-27 19:00 Budujecie siłę naszej społeczności, dziękujemy organizacjom pozarządowym. 2026-02-27 18:00 Konsul Węgier z wizytą w Zakopanem. Będzie wspólna promocja? 18 2026-02-27 17:30 Marcowy "Wieczór w Czerwonym Dworze" 2026-02-27 17:00 Będzie remont na Kasprusiach. Zniknie też budynek 9 2026-02-27 16:30 Seniorzy na start. Ogólnopolska Zimowa Senioriada w Rabce 1 2026-02-27 16:18 Po moście pozostało tylko wspomnienie 1 2026-02-27 15:30 Mistrz tańca. Warsztaty dla instruktorów tańca ludowego 2026-02-27 15:08 Przez cztery dni będzie Nowy Targ świętował swoje 680 urodziny 2 2026-02-27 14:00 Dzień otwarty w Szkoły Podstawowej 1 w Zakopanem 2026-02-27 13:00 Ukradł grubą kasę na stacji kolejowej w Rabce 5 2026-02-27 12:46 Całodobowa iluminacja Rynku w Nowym Targu to chyba przesada 1 2026-02-27 12:25 Zaginiona odnaleziona 2026-02-27 12:16 Zagubiony piesek na Szymoszkowej 2026-02-27 12:00 Co robić w weekend w Zakopanem? 2026-02-27 11:19 Słońce nad Tatrami, ale lawinowa trójka wciąż groźna
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2026-03-01 22:24 1. Chyba się wam dwa razy wkleiło. Jaworki dla emeryta spoko, choć moi znajomi narciarze po 60-ce i tak wolą Alpy. Co kto lubi, ważne że jest wybór. :) 2026-03-01 22:04 2. Filipowicz znalazł sposób na zatrzymanie młodych ludzi w Zakopanem. Żeby nie uciekali z grajdoła i nie robili mu czarnego pijaru każdy nowo narodzony Zakopiańczyk otrzyma "białego misia". Serio. Dla turystów milion na darmowego sylwestra a dla dzieciaków "biały miś" zamiast miejskich mikołajek i oblodzone chodniki dla matek z wózkami. https://www.facebook.com/photo?fbid=122291423594024066&set=a.122118684482024066 "To jednak nie jednorazowy gest. Od najbliższego poniedziałku każde nowo narodzone dziecko w Zakopanem będzie otrzymywało od Miasta pamiątkowego białego misia - symbol naszego miasta i serdecznego powitania. Chcemy, aby już od pierwszych dni życia nasze dzieci czuły, że są ważną częścią naszego miasta" 2026-03-01 22:01 3. Do zokopianin -nyj a jak nim mom baby? Jak nika nima, dejze swojom bedzie mozna posmigac. 2026-03-01 21:42 4. Długa głowa 2026-03-01 20:52 5. JnBKmbBWcvNTfluekP 2026-03-01 20:43 6. Bojownikom ROG u nie trzeba tego samego 2 razy powtarzać ale nie pozwolą z Ja worek zrobić zgniłego lewackiego zachodu. 2026-03-01 20:40 7. nyj a ka maja jezdzic? Jak nika nima, zrobcie jakies miejsce co bedzie mozna posmigac. 2026-03-01 20:40 8. Kto słyszał o sukcesie Michała w Szczawnicy. Cisza , czy nie ma kto tego nagłośnić. 2026-03-01 20:38 9. Szanowna @wiktorio! I to wszystko przekazał Ci antysemita, o semickim wyglądzie, o semickim nazwisku i o semickich genach? A Ty to wszystko łyknęłaś razem ze "szczęść Boże". A z programem Twojego idola się zapoznałaś? 2026-03-01 20:26 10. X. Teofil jesteś przykładem zarządzonego tefałenem zakutego łba...Mówisz że do upadku poczty przyczyniły się wybory kopertowe. Przecież to poczta zarobiła na czysto 50 baniek , bo taki wasz mały łysy niejaki Budka nazywany wnukiem Gomułkipowiedzial że wybory kopertowe trzeba odwołac bo pandemia zaraz się skończy. A skończyła po dwóch latach. I poczta za friko przytuliła kasę. Za pisu jakoś nie było problemu z przesyłkami na czas, a teraz tych nieudaczników wszystko przerasta. Nawet Ziobro im zwiał.
2026-02-16 21:51 1. "Na spotkaniu zjawił się burmistrz Łukasz Filipowicz, radni Tymoteusz Mróz, Mateusz Łękawski i mieszkańcy. Ci ostatni niezbyt licznie." A kto miałby się tam pojawić jak spotkanie zorganizowane w godzinach gdzie normalni ludzie pracują a miejsca tam w tej "stacji kultura" było może jeszcze na jakieś 20 osób. Przecież to klita na poddaszu gdzie jest miejsce dla dzieci na zabawy a nie dla 100 czy więcej dorosłych. Przecież to była jawna kpina. Dlaczego spotkanie nie było bardziej komunikowane i nie zapewniono odpowiednio dużej sali? I przede wszystkim dlaczego w godzinach pracy a nie w weekend??? Wywalić miliona na sylwestra potrafią a zmobilizować mieszkańców "nie da się". Widać zależy im żeby przyszło jak najmniej mieszkańców. Boją się usłyszeć to i owo. 2026-02-08 13:18 2. Fajne eksponaty :) 2026-02-04 21:19 3. Nie moje klimaty ani dla uszu ani dla oczu 2026-01-29 15:43 4. Kasia Rysy 2026-01-03 13:15 5. Ładne góalki. 2025-12-29 19:33 6. Znakomity poMYSł panie @jarząbek 2025-12-03 15:38 7. Świetny POmysl, zwłaszcza że w Zakopanem mimo otwartej Gubałówka m.in. przez Pana Szwajcara i czwartego burmistrza G.J. to lepiej na desce windsurfingowej po równiach pojeździć 2025-12-01 17:12 8. Panowie dobra robota! A tak swoją drogą nie ma wojny, jest woda, ogólcie się do tej służby, a nie wyglądajcie jak krasnale... 2025-11-21 15:51 9. Brawo Agatko! Piękne, cudne, zachwycające prace! 2025-11-17 21:21 10. Teraz górale wprzedają swoją ojcowiznę żeby kupić nowe auto. Wszystkie te biznesy ze starym śmierdzącym sprzętem (mówiąc złomem) powinny być nakaz ogrodzenia blochą od ulicy. Podobnie ze składami budowlanymi. Tyle pięknych miejsć zostało oszpeconych przez lokalny interes.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama