To jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń szachowych dla najmłodszych w Polsce, organizowane nieprzerwanie od 14 lat.
W tegorocznej edycji wzięli udział młodzi zawodnicy z całego kraju, rywalizując w kategoriach wiekowych od 6 do 12 lat.
Zakopane reprezentowała trójka utalentowanych szachistów: Karol Pyzik (12 lat), Klementyna Hyc (9 lat) oraz Franciszek Hyc (7 lat). W ciągu dziewięciu intensywnych dni, w Nowym Targu i Poroninie, rozegrali łącznie ponad 30 partii. Karol spędził przy szachownicy niemal 40 godzin, Klementyna – 15, a Franek – 12.
Najmłodszy z zawodników, Franciszek Hyc, zajął 3. miejsce w kategorii do lat 7, zdobywając tym samym normę na IV kategorię szachową. To wyjątkowy sukces, zwłaszcza że był to jego pierwszy ogólnopolski turniej tej rangi. Franek rozpoczął zmagania od przegranej partii, która trwała zaledwie osiem minut. Jednak z każdą kolejną grą uczył się, zdobywał doświadczenie i w ostatniej rundzie, grając przez ponad godzinę, pokonał niepokonanego dotąd przeciwnika.
Franciszek, o którym pisaliśmy już wcześniej w naszym tygodniku (link), ma na swoim koncie również podium w Mistrzostwach Małopolski do lat 6. Obecnie przygotowuje się do Mistrzostw Polski, które odbędą się w dniach 12–16 maja w Chotowej.
Jego starsza siostra, Klementyna Hyc, również z powodzeniem wzięła udział w zawodach, zdobywając punkty i pokazując ogromny entuzjazm. Oboje rodzeństwo wystąpiło też w turnieju Rapid, wspólnie z Karolem Pyzikiem, który należy do najbardziej doświadczonych szachistów młodego pokolenia w regionie.
Karol Pyzik w grupie Open walczył do samego końca o podium. Choć ostatecznie zajął 5. miejsce, uzyskał tyle samo punktów co zawodnik z 4. pozycji i znacząco podniósł swój ranking FIDE – aż o 30 punktów. W turniejach Rapid i Blitz zdobył solidne 6 punktów na 9 możliwych. O jego sukcesach pisaliśmy już kilkukrotnie (link). Karol niedawno wywalczył również 1. miejsce w Małopolsce i 5. w Polsce w rozwiązywaniu zadań szachowych.
Brakuje klubu szachowego w Zakopanem
Sukcesy młodych zakopiańskich szachistów zwracają uwagę na poważny problem – brak profesjonalnego klubu szachowego w Zakopanem. Obecnie dzieci trenują w Klubie Szachownica Kłaj, co wiąże się z uciążliwymi i kosztownymi dojazdami – nawet 130 kilometrów w jedną stronę. Rodzice i trenerzy podkreślają, że stworzenie lokalnego klubu znacznie ułatwiłoby rozwój młodych talentów, umożliwiając regularne treningi i integrację środowiska szachowego.
Pojawił się już pierwszy pomysł: Szkoła Narciarska HSKI z Harendy mogłaby utworzyć własną sekcję szachową. To mogłoby być przełomem nie tylko dla Zakopanego, ale i całego Podhala, gdzie nie brakuje utalentowanych dzieci.
– Koszty związane z udziałem w turniejach są ogromne – mówi mama Franciszka. – Trzeba liczyć się z opłatami za wpisowe, dojazdy, noclegi, wyżywienie, trenerów online. Czasem tysiąc złotych to za mało.
Podziękowania dla trenerów
Za sukcesami dzieci stoją również wspaniali trenerzy. Pani Aleksandra Ligęza, która wspiera rozwój szachowy i matematyczny Klementyny i Franka, była także mentorką Karola, który dzięki współpracy z nią szybko zdobył II kategorię szachową. Dzieci trenują również z arcymistrzem Danielem Sadzikowskim, który prowadzi zajęcia online i znacząco przyczynił się do ich rozwoju.
Czas na konkretne działania – lokalny klub szachowy w Zakopanem to nie fanaberia, a konieczność. Jak pokazują przykłady Karola, Franciszka i Klementyny – Podhale ma ogromny potencjał. Trzeba tylko stworzyć warunki, by młodzi szachiści mogli dalej się rozwijać.
Dorota Pradziad
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
-
PRACA | dam
KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę przesyłać na adres: kantorzakopanepraca@gmail.com
-
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Nowy Targ -sprzedam działkę usługowa 8235 m2 z uregulowanym dojazdem okolice stacji paliw przy drodze na Białkę Tatrzańska. 660797241 www.b12.pl
Tel.: 660797241
-
SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
PRZYCZEPKA JEDNOOSIOWA WYWROTKA. URSUS C-360. 692 180 309.
-
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
DO WYNAJĘCIA LOKALE USŁUGOWE/BIUROWE - ul. Kościeliska (I p.), obok przejścia podziemnego. 509 25 44 55.
-
USŁUGI | inne
WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
-
PRACA | dam
Biuro księgowe AUDITPLUS zatrudni: głównego księgowego, specjalistów ds. księgowości i referentów. Praca w Zakopanem, 8-16, pełen etat. Zapraszamy. Zgłoszenia: praca@auditplus.pl.
-
PRACA | dam
Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni do restauracji hotelowej: KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną, całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
-
SPRZEDAŻ | zwierzęta
ŚWINIE WŁASNEGO CHOWU. 788 679 465.
-
PRACA | dam
Potrzebna osoba na tłusty czwartek 11/12.02 do smażenia i zawijania pączków, dobrze płatne 694357379.
-
PRACA | dam
PRZYJMĘ W KOŚCIELISKU DO PRAC BIUROWO-RECEPCYJNYCH. 608 806 408
-
PRACA | dam
ZLECĘ PRACE PORZĄDKOWE, REMONTOWO-BUDOWLANE W KOŚCIELISKU, OD ZARAZ. 608 806 408
-
PRACA | dam
NAWIĄŻĘ WSPÓŁPRACĘ DO WYKOŃCZENIA TRZECH DOMÓW w ZAKOPANEM (MUROWANIE, INSTALACJE, SUCHE TYNKI, ŁAZIENKI). 608 806 408
-
PRACA | dam
Poszukuję osoby do sezonowego, prowadzenia gospodarstwa domowego w Zakopanem. Życiorys zawodowy proszę przesyłać na adres e-mail. rozanob@interia.pl
-
USŁUGI | budowlane
MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
-
KUPNO
KUPIĘ STARY POROZBIÓRKOWY SOSRĘB. Proszę wysłać zdjęcie na numer 605 306 244.
-
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
DO WYNAJĘCIA DOM W WITOWIE, w którym do roku 2025 znajdował się Ośrodek Zdrowia. 698 508 796.
-
ANTYKI
Do sprzedania ZABYTKOWY PRZEDWOJENNY KREDENS GÓRALSKI ZAKOPIAŃSKIEJ SZKOŁY PRZEMYSŁU DRZEWNEGO w idealnym stanie, z lat trzydziestych, sprawdzony przez kustosza Muzeum Tatrzańskiego. Również CZĘŚĆ KOLEKCJI PRZEDWOJENNEGO MALARSTWA o tematyce góralskiej, znanych polskich malarzy aukcyjnych, takich jak Gąsienica Szostak, Augustynowicz, Jarocki, Moszyński, Gałek, Ćwikliński, Dzieliński, Skowroński. Tel. 601 51 35 33
-
USŁUGI | inne
ODŚNIEŻANIE DACHÓW. TECHNIKI LINOWE. TEL: 695 092 678
-
PRACA | dam
Restauracja Siwy Dym w Rabce-Zdrój zatrudni: KUCHARZA, KUCHARZA WYDAWKOWEGO, BARMANA, PRACOWNIKA GOSPODARCZEGO. Praca na stałe lub dorywczo, CV na: rabka@siwydym.pl, informacje pod numerem: 887 080 004
-
USŁUGI | budowlane
OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
-
SPRZEDAŻ | różne
DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.