Kultura

Zamknij

Festiwal Muzyki Karola Szymanowskiego pod znakiem fugi (WIDEO)

Rafał Gratkowski 16:26, 24.07.2025
Treść artykułu pod wideo ↓
2 Festiwal Muzyki Karola Szymanowskiego pod znakiem fugi (WIDEO)

W piątek w Zakopanem rusza 48 już Międzynarodowy Festiwal Muzyki Karola Szymanowskiego

W piątek w Zakopanem startuje 48. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Karola Szymanowskiego. W tym roku pod hasłem "Fuga". Zapraszamy do Zakopanego od 25 lipca, melomanów czeka moc wydarzeń i doskonałej muzyki przez dziesięć festiwalowych dni. W imieniu organizatorów zaprasza Ewa Czamańska (wideo) oraz Piotr Sałajczyk,  dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Karola Szymanowskiego, prezes Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem (tekst).


Klucz symfonii 


"Szanowni Państwo, jakiś czas temu, zastanawiając się nad istotą naszego Festiwalu i nad tym, jaki mógłby być, zamyśliłem sobie wykonanie każdego roku jednej z czterech symfonii Karola Szymanowskiego. Postanowiłem wtedy również, że przez cztery edycje naszych zakopiańskich spotkań będą one stanowić klucz do ułożenia programu – każdego roku inna. Będąc wiernym temu pomysłowi, zaplanowałem, że w tym roku zakończymy Festiwal wykonaniem II Symfonii, której finałowym ogniwem jest Fuga. Formę tę można odnaleźć w wielu dziełach Szymanowskiego, od młodzieńczych po dojrzałe, jak choćby w III Sonacie fortepianowej. Wpadłem więc na szalony pomysł, aby cały Festiwal miał formę fugi. Łatwo rozszyfrujecie Państwo muzyczny temat festiwalowy, który został złożony z kompozycji Szymanowskiego i utworu polifonicznego lub takiego, który fugę zawiera. Kontrapunktami są koncerty południowe ze zmiennym programem – kontrapunkt w fudze może być bowiem swobodny. Pomiędzy przeprowadzeniami tematów pojawiają się łączniki, a cała fuga poprzedzona jest preludium, na wzór kanonicznych Preludiów i fug Johanna Sebastiana Bacha.


Jazzowe preludium


U nas będzie to preludium niezwykłe, bo jazzowe.

Idea przyświecająca tegorocznej edycji stworzyła niezwykłą sposobność, aby na Festiwalu mogli zaistnieć wykonawcy z nurtu wykonawstwa historycznie poinformowanego wraz ze stosownym repertuarem, fuga jest wszakże kunsztowną formą epoki baroku. Ona sama zawsze wydawała mi się uosobieniem matematycznego porządku w muzyce, tym bardziej zapraszam Państwa na wykład profesora Marcina Trzęsioka o tym, czy przypadkiem nie jest również chaosem.

W niezwykłych zakopiańskich wnętrzach będziemy gościć wybitnych muzyków polskich i zagranicznych, będziemy świadkiem prawykonań utworów skomponowanych specjalnie na nasz Festiwal, zaprezentujemy Państwu także wystawę malarstwa Beaty Zuba „Przenikanie góry”. W ostatni dzień, 3 sierpnia, spotkamy się wszyscy na finałowym koncercie – kodzie. Tak jak bowiem koniec wieńczy dzieło, tak fugę wieńczy koda.

Zapraszam Państwa na wszystkie festiwalowe wydarzenia w imieniu swoim i Zarządu Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem" - czytamy w zaproszeniu Piotra Sałajczyka, prezesa Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem, dyrektora artystycznego festiwalu. 


Program festiwalu 


25.07, Grand Hotel Stamary, godz. 19.00

PRELUDIUM: Hommage à Szymanowski. Improwizacjesz 25 plakat program3Dominik Wania – fortepian


26.07, Czerwony Dwór, godz. 12:00

KONCERT I: Temat

Francesca Boanita – skrzypce

Mariia Matsiievska – fortepian

K. Szymanowski, A. Schnittke, C. Franck


26.07, Galeria Hasiora, godz. 19:00

KONCERT II: Kontrapunkt

Arcadia Quartet

G. Enescu, J. Haydn, L. van Beethoven


27.07, Willa Atma, godz. 12:00

KONCERT III: Kontrapunkt

Magdalena Lucjan – śpiew

Grzegorz Biegas – fortepian

G.F. Händel, W. Lutosławski, K. Szymanowski


27.07, Hotel Belvedere, godz. 19:00

KONCERT IV: Temat

Słowacka Orkiestra Kameralna

Ewald Danel – kierownictwo artystyczne, skrzypce

K. Szymanowski, W. Lutosławski, I. Zeljenka, A. Dvořák, B. Bartók


28.07, Galeria Hasiora, godz. 19:00

KONCERT V: Łącznik

Arte dei Suonatori

Katarzyna Drogosz – fortepian historyczny

W.A. Mozart, F. Mendelssohn-Hensel, F. Chopin, J.S. Schröter


29.07, Grand Hotel Stamary, godz. 19:00

KONCERT VI: Temat

Piotr Sałajczyk – fortepian

K. Szymanowski, D. Szostakowicz, W. Kilar, J. Brahms


30.07, Dom pod Jedlami, godz. 16:00

Kontrapunkt: Muzyczna forma fugi. Między porządkiem a chaosem

Wykład prof. Marcina Trzęsioka

Rezerwacja telefoniczna pod numerem: 607-820-795


30.07, Galeria Orskiego, godz. 19:00

KONCERT VII: Temat

Clarinection Ensemble

F. Mendelssohn-Bartholdy, K. Szymanowski, J.S. Bach


31.07, Czerwony Dwór, godz. 19:00

KONCERT VIII: Łącznik

airborne extended

G. Pieniek, S. Gervasoni, B. Lang, T. Wally, A. Kwieciński, J. Purgina


1.08, Grand Hotel Stamary, godz. 19:00

KONCERT IX: Temat

Kwartet Śląski

K. Szymanowski, L. van Beethoven, S. Bromboszcz


2.08, Czerwony Dwór, godz. 12:00

KONCERT X: Kontrapunkt

Maria Sławek – skrzypce

J. S. Bach, A. Schnittke, E. Ysaÿe, M. Zdunik, L. Auerbach, N. Milstein


2.08, Galeria Orskiego, godz. 19:00

KONCERT XI: Temat

Sekstet wokalny proModern

Autorski projekt Europolifonie


3.08, Willa Atma, godz. 12:00

KONCERT XII: Koda

Mateusz Krzyżowski – fortepian

K. Szymanowski, J.S. Bach, F. Chopin


3.08, Hotel Belvedere, godz. 19:00

KONCERT XIII: Koda

Orkiestra Akademii Beethovenowskiej

Jean-Luc Tingaud – dyrygent

J.S. Bach / E. Elgar, K. Szymanowski, A. Webern, B. Britten


25.07–3.08.2025, Grand Hotel Stamary

Wystawa malarstwa Beaty Zuby „Przenikanie góry”


opr. rav



(Rafał Gratkowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (2)

przyjazne Zakopane bprzyjazne Zakopane b

0 0

Najbliższa sesja rady miasta Zakopane pod znakiem wodzirejów przyjaznych lokalnym bazarowiczom. W projekcie uchwały o sprzedaży działki 418/21 obręb 4 o powierzchni 0,0215ha czytamy:
"2) cel podjęcia uchwały
Niniejszą uchwałę przygotowano w związku ze złożeniem wniosku o nabycie przedmiotowej działki przez właściciela sąsiednich działek ewidencyjnych nr 374/1, 374/5, 374/6, 373/11, 373/12, 373/14 obręb 4.
Uzasadnionym jest zbycie nieruchomości, które nie są wykorzystywane przez gminę do zadań własnych, celem pozyskania środków finansowych na inwestycje realizowane lub mające być realizowane przez Gminę Miasto Zakopane. W związku z tym, przedmiotowa nieruchomość została przeznaczona do zbycia w drodze przetargu.
Komisja Ekonomiki po zapoznaniu się z pismem Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie z dnia 28.11.2024 r. pismem z dnia 26.02.2025 r. znak: BRM.0012.KE.11.2025 pozytywnie zaopiniowała sprzedaż przedmiotowej nieruchomości"

Ciekawe że pomocny radny karp od samowoli budowlanej pod wynajem tak beztrosko opiniuje by pozbywać się majątku miejskiego zaprzyjaźnionym biznesbacom. I o dziwo ten kawałek "niepotrzebny" nikomu został przeznaczony do sprzedaży w trybie przetargu gdy wiadomo że nikt inny nie będzie się o niego ubiegał niż wnioskodawca. Natomiast park miejski na 3 lata wynajęto za plecami mieszkańców bez przetargu by się upewnić że nikt nie zaproponuje wyższego czynszu. Totalny bezsens?!? Niekoniecznie, gdy w grę wchodzą korzyści majątkowe.
Dlaczego wspomniana działka miejska nie mogłaby być wykorzystana na miejsca postojowe dla mieszkańców w czasie funkcjonowania bazaru? Dlaczego nie można jej dzierżawić z wieloletnim pożytkiem dla mieszkańców a nie sprzedawać po znajomościach (przetarg to kpina)? Dlaczego w końcu miasto nie zaproponowało wymiany na inną nieruchomość którą być może wnioskujący posiada w interesującej nas lokalizacji? Pytania o powody tej niegospodarności można by mnożyć. Tylko kogo pytać? Radnego od samowoli budowlanej który mijał się z prawdą nie raz publicznie w tej sprawie na sesji rady miasta? Burmistrza pociąganego za sznurki z tylnego fotela przez sponsora kampanii, tegoż radnego? Rotacyjnego gwiazdora zachłyśniętego samozachwytem rozdającego na sesjach pozwy opozycyjnym radnym? No żywcem nie ma kogo. W dodatku na najbliższej sesji przyjazne karpie odwołają też przewodniczącego komisji rewizyjnej za czepianie się audytu. Jazda bez trzymanki.

https://www.zakopane.pl/assets/zakopane25/media/files/ebb9f0cb-6f62-43f4-b608-4663d78713aa/uchwala-projekt-2025-07-10-dot-zbycie-dzialki-nr-418-21-obr-4.pdf

23:30, 24.07.2025
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

TurystkaTurystka

0 0

Pani Ewo świetne okulary, piękne oprawki i doskonale Pani pasują. Pozdrawiam z Radomia.

23:45, 24.07.2025
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu 24tp.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OGŁOSZENIA PROMOWANE

  • budowlane

    22.12.2025

    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.

  • ogloszenie

    29.05.2026

    Austria! Praca dla MURARZY, CIEŚLI, STOLARZY, SPAW...

  • budowy

    02.06.2026

    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DAC...

  • praca

    02.06.2026

    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122....

  • ogloszenie

    27.05.2026

    Poszukujemy osoby na stanowisko SPRZEDAWCA / DORAD...

  • ogloszenie

    19.05.2026

    KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę prze...

  • biznes

    02.06.2026

    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy...

  • domy

    02.06.2026

    Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum...

  • 01.06.2026

    ZLECĘ WYKONANIE PRAC WYKOŃCZENIOWYCH: SUCHE TYNKI,...

  • 01.06.2026

    ZATRUDNIĘ DO KARCZMY i PENSJONATU W KOŚCIELISKU. 6...

  • 01.06.2026

    DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE 38m2 i 55m2 w CENTRUM NOWE...

  • ...

    01.06.2026

    DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o...

  • SZCZ

    01.06.2026

    SZCZENIAKI BORDER COLLIE RASOWE. 791 669 932.

  • ...

    29.05.2026

    RESTAURACJA CZERWONE KORALE Zakopane, ul. Zamoyski...

  • 26.05.2026

    RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERA/-KĘ, POMO...

  • 26.05.2026

    PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM: KELNER/-KA - DLA ...

  • 26.05.2026

    PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM DLA UCZNIÓW, STUDE...

  • 25.05.2026

    URZĄD GMINY KOŚCIELISKO zatrudni INSPEKTORA ds. po...

  • ...

    25.05.2026

    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHA...

  • ...

    22.05.2026

    RESTAURACJA REGIONALNA w Zakopanem zatrudni KUCHAR...

  • budynek

    12.05.2026

    Sprzedam lub wynajmę BUDYNEK HANDLOWO-USŁUGOWY 500...

  • ...

    28.04.2026

    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 69...

  • pożyczki

    23.04.2026

    PROVIDENT. 571 240 909.

  • usługi

    17.04.2026

    OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. ...

  • ...

    07.04.2026

    Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY...

  • ...

    07.04.2026

    NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: ...


POLECAMY

0%