Reklama

2012-02-19 11:51:54

Reklama

Lawina w Tatrach. Obie narciarki odkopane. Jedna przytomna, stan drugiej bardzo ciężki

Lawina w Dolinie Goryczkowej. Pod śniegiem znalazły się dwie narciarki. Pierwsza szybko odkopana przez ratownika z Kasprowego Wierchu trafiła do szpitala. Po kilkunastu minutach odkopano drugą. Nie dawała oznak życia. Później odzyskała tętno, lekarze cały czas walczą o jej życie.

Lawina zeszła w okolicach Dol. Goryczkowej, niedaleko Świńskiego Kotła, w rejonie Żlebu Marcinowskich. Szlakiem narciarskim łączącym Goryczkową z Kondratową na nartach ski-turowych szły trzy osoby - dwie kobiety i jeden mężczyzna. Kobiety znalazły się pod śniegiem.

Mężczyzna sam wydostał się spod śniegu i razem z ratownikiem TOPR z Kasprowego Wierchu odkopał  pierwszą z kobiet. Pod śniegiem straciła przytomność, ale później ją odzyskała. Śmigłowcem została przetransportowana do szpitala.

- Po kilkunastu minutach udało się odkopać drugą z zasypanych. Nie dawała oznak życia. Rozpoczęliśmy jej reanimację. W takim stanie została przetransportowana do szpitala i przekazana ekipie specjalistycznej karetki pogotowia - powiedział na lądowisku śmigłowca Marcin Firczyk, ratownik  TOPR. Lekarze cały czas walczą o jej życie. Kobieta odzyskała tętno, ale nie jest przytomna.

W akcji brało udział przeszło 20 ratowników TOPR. W Tatrach wieje dziś silny wiatr. Zatrzymał on kolejki w rejonie Kasprowego. Wzrosła temperatura. Nie kursuje kolejka linowa na Kasprowy. Obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

W rejonie Żlebu Marcinowskich przebiega nartostrada w stronę Hali Kondratowej. W 1956 r. żlebem zeszła lawina, która na Niżnej Goryczkowej Równi zabiła pięć osób, w tym gospodarzy znajdującego się tam wtedy schroniska.

p

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
uorcyk 2012-02-23 11:57:24
a co? wolałabys odwrotnie? bo nie rozumiempo co te szczególy?
zona toprowca 2012-02-23 01:01:03
Ktos pytal,czy byly z Z-nego,nie z W-wy,matka i corka,corka zyje niestety matka nie,a ksiaze w Austrii jezdzil poza trasami
uorcyk 2012-02-21 22:31:29
jak plecak to antylawinowy , zeby byc w temacie ;P
Jane 2012-02-21 22:27:29
Bez przesady, kulawy marianie ;)
kulawy marian 2012-02-20 23:14:39
Kazdy kto na tym forum kwestjonuje wykłady pani prof.Jane jest turystycznym głąbem i powinien nosić plecka za panią Jane wten sposób czegoś by się nauczył.......
Max 2012-02-20 20:47:21
Jane - w zasadzie masz rację, ale tylko w zasadzie. Miała byś rację gdyby to nieszczęście zdarzyło się w trudnym miejscu, przy podchodzeniu żlebem - ale nie na prostej nartostradzie (zakładam że nie pchali się w ten żleb) na której w zasadzie nic nie powinno się stać. Ja nawet nie dziwię się że nie mieli PIEPSów (choć już RECCO mogli mieć - nawet na Kasprowym nie zaszkodzi)
A swoją drogą wiecie którędy dokładnie szli - normalną nartostradą do góry czy tą FIS II ?
Max 2012-02-20 16:53:55
Jane - w zasadzie masz rację, ale tylko w zasadzie. Miała byś rację gdyby to nieszczęście zdarzyło się w trudnym miejscu, przy podchodzeniu żlebem - ale nie na prostej nartostradzie (zakładam że nie pchali się w ten żleb) na której w zasadzie nic nie powinno się stać. Ja nawet nie dziwię się że nie mieli PIEPSów (choć już RECCO mogli mieć - nawet na Kasprowym nie zaszkodzi)
A swoją drogą wiecie którędy dokładnie szli - normalną nartostradą do góry czy tą FIS II ?
gazda1 2012-02-20 12:51:58
Przykre, pozostaje modlitwa by wróciła do nas ...
uorcyk 2012-02-20 11:40:24
nie mieli nawet Recco, stad trudno bylo jedna odkopac ..i to z osobe z Zakopanego a nie znad morza, czyli powinna miec elementarna wiedzę, ot chocby sluchajac opoeiesci innych czy czytajac TP?
gazda1 2012-02-20 11:07:26
Ignorancja czy brak elementarnej wiedzy na temat zagrożeń ?
Jane 2012-02-20 11:00:15
Goryczkowa: 3SZL + ocieplenie + porywisty wiatr. Wnioski: oczywiste.
Rysy [1,5 tyg temu]: 8 osób w zwartej grupie sunące do góry \"ławą\" pomimo 2SZL. Nic nie zrobili sobie z uwag o konieczności zachowania odstępów. Tzn. zrobili - wyśmiali mnie. Komentarz: Może ktoś ma ambicję do odnalezienia się na wiosnę w stawie, ale ja nie.
Murowaniec [dwa tyg temu]: Zapytałam stacjonującego tam ratownika TOPR [ok 18:00] ile osób w ciągu dnia zapytało go o warunki śniegowe panujące na wielu popularnych w tamtym rejonie zimowych trasach podejściowych na okoliczne szczyty. Odpowiedź: \"ANI JEDNA\". Aż tylu mamy wysoko kwalifikowanych taterników w kraju? Dodam tylko, że tego dnia w tamtym rejonie były tłumy. Duża część była krótko mówiąc \"nieprzygotowana\" ani ubiorem, ani sprzętowo. Po co na siłę szukali guza? Kiedy skończy się myślenie: \"wypadek w górach? - mnie to nie dotyczy\".
Wnioski: góry są dla ludzi. TOPR jeszcze bardziej to uściślił na swoich plakatach: dla ludzi \"rozważnych\". W Alpach przy 3SZL za samo wywołanie lawiny, nawet takiej, w której nie ma poszkodowanych czy ofiar śmiertelnych, jest rachunek w wysokości do 1000E. Niestety, u nas góry zimą stały się \"zabawą\" i fanaberią wielu niedoświadczonych turystów z syndromem Supermana. Bo czego się nie zrobi dla zdjęć na FaceBooku czy zachwytu otoczenia? Cóż, czasami koszty wyjścia zimą w góry są wyższe niż tylko to, co trzeba zapłacić za raki i czekan.
Ja bym nie chciała zamykania Tatr na zimę. Chciałabym, żeby ludzie tam wychodzący umieli rozpoznać panujące warunki, wyciągać wnioski i podejmować wobec pewnych żelaznych faktów decyzje, które chybione mogą kosztować życie ich, innych ludzi oraz ratowników. Bo wypadki się zdarzają. Ale wypadki, a świadome pchanie się w ryzykowną sytuację [także z niewiedzy, ale w tym akurat przypadku niewiedza nie jest usprawiedliwieniem] to jednak dwie różne rzeczy. Bo najgorsza jest ignorancja i myślenie typu: \"jakoś to będzie\".
Dlatego życzę wszystkim rozwagi i brania udziału w szkoleniach zimowych, które bardzo poszerzają horyzonty myślowe ad poruszania się po górach w warunkach zimowych.
Wybaczcie, że tak uogólniłam w temacie ski-tourowców. Cieszę się bardzo, że są żywi.
górfanka 2012-02-20 09:55:26
\"czyli?\" - Jeśli to były narciarki skitourowe, to niepotrzebna im kolejka, bo weszły tam bez jej pomocy, na nartach (na fokach). A ratownik TOPR dyżuruje na Kasprowym niezależnie od kursowania kolejki, nic więc dziwnego, że był w pobliżu.
czyli? 2012-02-19 21:54:10
\"dwie kobiety i jeden mężczyzna. Kobiety znalazły się pod śniegiem.\"
\"Mężczyzna sam wydostał się spod śniegu i razem z ratownikiem TOPR z Kasprowego Wierchu odkopał pierwszą z kobiet.\"
\"Po kilkunastu minutach udało się odkopać drugą z zasypanych.\"
to z powyższego tekstu.
ale gdzie indziej piszą:
\"Odkopane spod lawiny kobiety to narciarski skiturowe. Towarzyszył im mężczyzna, który uniknął porwania przez lawinę i powiadomił ratowników o wypadku.\"
ale dalej:
\"Na miejscu wypadku znajdował się ratownik TOPR, który szybko podjął akcję ratunkową.\"
czy ratownik topr, który znajdował się na miejscu i mężczyzna towarzyszący kobietom to ta sama osoba? jeśli nie to skąd \"znajdował się na miejscu\"?
\"Drugą kobietę wydobyto spod śniegu dopiero po niemal godzinie.\"
czyli nie po kilkunastu minutach?
czemu tyle różnic?
no i skąd oni tam skoro nie kursował kolejka na Kasprowy?
czyli - jak to było?
Masło 2012-02-19 20:18:39
No cóż, jak to mówią:
\"Jest ryzyko, jest zabawa, raz jest gleba, raz jest sława\"
Maciejek 2012-02-19 19:32:11
Z załączonego zdjęcia wynika, że skiturowcy poruszali się po dawnej trasie FIS II, a z tego żlebu, w latach pięćdziesiątych, zeszła potężna lawina (smoistnie), która zniszczyła schronisko na Goryczkowej, grzebiąc pod zwałami śniegu gospodarzy schroniska i odpoczywający tam patrol Wojsk Ochrony Pogranicza. Według ówczesnych opinii schronisko stało w miejscu całkowicie bezpiecznym.
uorcyk 2012-02-19 19:02:49
akurat nie z potworami ...ale mialam inne wazne zajecia :P
Yo 2012-02-19 19:00:06
Oooo,uorcyk już powróciła z wycieczki ze swoimi potworami.Witamy,witamy...:-)
uorcyk 2012-02-19 18:57:54
do komendatora: owszem, nie da sie w 100% zagrozen ale mozna je minimalizowac ...zatem budowac czy nie zabezpieczenia jest kwestia odpowiedzialnosci organizatora ...a co do warunkow, sami wiecie, było lodowato , snieg sie zsiadł a na to posypało swiezym, niezwiazanym sniegiem. Dzisiaj jest pierwszy dzien z temperatura powyzej zera zatem lawina była kwestia czasu ....i miejsca ...
mozna było o takim zagrozeniu mysleć, ale ludzie maja rozne motywacje czy uzaleznienia od gór i jesli cos postanowią to ciezko im z czegos zrezygnowac ...
KasiaK 2012-02-19 17:34:37
Skitouring to raczej nie koniecznie po trasach ogólnie turystycznych....
zyntyca 2012-02-19 17:33:42
A na ulicę na której zginęło multum ludzi wychodzi się jak krowa na pastwisko ....góry sa niebezpieczne dla tych, którzy je lekcewarzą, z niewidzy lub z rutyny..na jedno wychodzi na bambusie
komendator 2012-02-19 17:07:13
A holenderski następca tronu to miał wypadek z lawiną chyba w Austrii? Na zabezpieczonej trasie?
To tyle, bo mnie pierwszy komentarz wszechwiedzącej, wszechkomentatorki, wszechpolki zdenerwował :)
komendator 2012-02-19 16:46:01
Mimo wszystko zawsze jak tam przechodziłem to się bałem, a w grupie robiliśmy odstępy. A w takich warunkach jak dzisiaj nie poszedłbym za żadne skarby...ale to się łatwo sprzed komputera pisze.
P.S.pod Małym Kościelcem też się boję i uważam, mimo tego, że w ciągu 100 lat zginęło tam \'tylko\" dwoje ludzi.
zyntyca 2012-02-19 16:38:15
komentator, sam sobie odpowiedziałeś, 1956 i dzisiaj to 56 lat. Chciałbym zobaczyć ulicę na której od 56 lat nie było wypadku !!! Nie przesadzajcie z potępieniami.
komendator 2012-02-19 15:59:34
Wszystkie szlaki są ogólnie dostępne bo po polskiej stronie nikt ich nie zaamyka. Akurat ten szlak narciarski chociaż przebiega blisko utrzymywanych tras narciarskich nie jest najbezpieczniejszy - vide rok 56 i teraz a kto tam był to wie jakie tam są nachylenia i ekspozycje. W Alpach mimo zachwytów uorcyka też giną ludzie w lawinach i to nawet na tych bezpiecznych, zabezpieczonych trasach a wbrew pozorom takie zabezpieczenia zwalniają różnych łorcyków z myślenia!
abdul 2012-02-19 15:55:38
Szły szlakiem, a szlaków się nawet na Słowacji nie zabezpiecza przed lawinami, bo trzeba by całe góry obstawić takimi ślicznymi zaporami jak pod Łomnicą, lub zbombardować, jak na Zverovce. Takie harce wyczynia się tylko na niektórych tłumnie odwiedzanych trasach przy kolejkach. Jeszcze parę lat temu TPN zamykał ten szlak przy 3 st. lawinowym, dziś każdy sam wybiera, czy chce żyć....
uorcyk 2012-02-19 15:46:39
czy to zakopianki??
uorcyk 2012-02-19 15:41:43
tam myslalam ze na skitourach szły ...
kulawy marian 2012-02-19 15:26:56
Moze lawina zeszła samoistnie ale ryzykanctwo narciaży było skrajne......żadne komunikaty lawinowe nie zwalnią ze zdrowego rozsądku.....RIP
etam 2012-02-19 14:34:01
Turysta! Czy ty wiesz co znaczy 3 st. zagrożenia lawinowego? Wzrost temperatury, porywisty wiatr? Właśnie dlatego grupka powinna najpierw rozeznać bezpieczeństwo! Tam już był wypadek w latach 50\'tych pamiętam, że zmiotło schronisko całe!
beztthug 2012-02-19 13:54:39
zgadzam się z komentarzem Turysty. Stado sensatów bez wrażliwości. Góry są dla ludzi. A że są niebezpieczne- o tym chyba każdy wie!!
Trzymam kciuki, żeby tym dziewczynom nic się nie stało!!!
turysta13 2012-02-19 13:41:37
ale podobno narciarki szły szlakiem narciarskim ogólnodostępny i wcale nie zbaczały poza trasę i po prostu miały pecha, że akurat zeszła lawina. A że trasa była zamknięta, to pewnie z powodu silnego wiatru który uniemożliwia uruchomienie wyciągów, wiec gdyby nie wiało to pewnie trasy byłyby otwarte. turystki pewnie szły na fokach, po popularnej trasie, nie pchały się gdzieś wysoko. więc gdzie tu mowa o nieodpowiedzialności, Ludziom którzy tylko siedzą przed komputerem łatwo się wypowiadać i krytykować i pewnie nawet nie mieli nic wspólnego z górami. bo oczywiście trzeba rozsądnie chodzić ale w tym przypadku nie można powiedzieć o braku rozsądku turystek.
KasiaK 2012-02-19 12:45:18
Ponoc kolejki były zamkniete......Ja nie wiem po co ludzie tak ryzykuja bo jak dla adrenaliny to w końcu ją poczuły....
Mini 2012-02-19 12:43:30
Nie zwalajcie znowu winy na kogos innego. Wystarczylo nie jechac poza nartostrade. Tatry to nie Alpy. To raz. A Tatry w okolicach Zverovki sa akurat bardzo lawiniaste. Co nie znaczy ze nalezy ingerowac w nature akurat tam, gdzie szlaki sa zamkniete zima. W slowackich tatrach panuja jednak jeszcze komunistyczne przyzwyczajenia.
franio 2012-02-19 12:42:35
jeżdzić tam gdzie bezpiecznie , przecież ten nasz Kasprowy to relikt z epoki Gierkowskiej , żadnych zbezpieczń,dwie marne kolejki krzesełkowe , aże komuś trzeba extremy to już niema co żałować
uorcyk 2012-02-19 12:35:36
u nas jest na plusie, na moim czujniku +1.1 i snieg sie topi ...
pikus 2012-02-19 12:34:24
na Słowacji też, ostatnio pod zverowka nawet wywolywali lawine by bylo bezpieczniej na stokach narciarskich...ale w Polsce.... po cooo....przeciez to tak zburzy ekologie, że wszystkie zwierzęta przecież uciekną
antoniszpak 2012-02-19 12:34:16
W Tatrach wieje naprawdę mocno, dzis byłem na Kalatówkach. W taką pogodę nie ma sensu pchać się wyżej
uorcyk 2012-02-19 12:24:29
w Austrii to buduja takie \"instalacje\" w miejscach potencjalnie zagrozonych lawinami..u nas jest park i narciarze sa złem koniecznym...

Reklama
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni CUKIERNIKA, MAGAZYNIER, EKSPEDIENTKA. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię pomoc kuchenną w restauracji w Murzasichlu Praca z możliwością zakwaterowania. Szczegóły pod numerem telefonu 504154570 Pozdrawiam Wojciech. 504154570 Ka.lukaszczyk@gmail.com
  Tel.: 504154570
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  POKÓJ - FERIE - ZAKOPANE - 607826896
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • PRACA | dam
  Przyjmę komunikatywną ekspedientkę do sklepu odzieżowego w Zakopanem. Więcej informacji pod numerem telefonu +48 537 165 165 lub mailem: kontakt@lagattini.pl
 • PRACA | dam
  Zatrudnię pracowników budowlanych ZBROJARZ, MURARZ. tel. 601508736
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  BORDER COLLIE szczenięta. 791 669 932.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam BUDKĘ DLA PARKINGOWEGO - TANIO - 602 378 614.
 • PRACA | dam
  ZLECĘ SZYCIE NARZUT Z KAWAŁKÓW SKÓR WŁOSKICH. Wymagane doświadczenie. 504 636 921.
 • PRACA | dam
  Posiadasz doświadczenie w obsłudze kadrowo-płacowej? Chcesz pracować z najlepszymi specjalistami w branży? POZNAJ NAS: Polskie Koleje Linowe S.A. są liderem wśród operatorów kolei linowych w Polsce. DOŁĄCZ DO NAS! Obecnie poszukujemy osób na stanowisko: MŁODSZY SPECJALISTA DS. KADR I PŁAC. Miejsce pracy: Zakopane. CO BĘDZIE NALEŻEĆ DO TWOICH OBOWIĄZKÓW? - Obsługa kadrowo-płacowa pracowników, - Sporządzanie umów o pracę i prowadzenie dokumentacji pracowniczej związanej ze stosunkiem pracy (m.in. prowadzenie akt osobowych, tworzenie dokumentacji związanej z nawiązywaniem, zmianą warunków zatrudnienia oraz rozwiązywaniem stosunku pracy), - Sporządzanie umów cywilnoprawnych (umowy zlecenia, umowy o dzieło), - Sporządzanie list płac, - Sporządzanie deklaracji ZUS, PIT, PFRON, - Rozliczanie ZFŚS, Rozliczanie czasu pracy, - Kompleksowe prowadzenie bieżącej ewidencji i dokumentacji kadrowo-płacowej, - Przygotowywanie zaświadczeń o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, - Przygotowywanie zestawień, analiz i raportów dotyczących danych kadrowo-płacowych. NASZE WYMAGANIA: - Wykształcenie co najmniej średnie, - Minimum 2 lata doświadczenia w pracy na podobnym stanowisku, - Mile widziane doświadczenie w kompleksowej obsłudze kadrowo-płacowej, - Dobra znajomość prawa pracy, ubezpieczeń społecznych i podatku dochodowego od osób fizycznych, - Praktyczna znajomość programów Płatnik, pakietu MS Office (w szczególności MS Excel), - Mile widziane doświadczenie w obsłudze programu Comarch ERP, - Proaktywne podejście do powierzanych zadań, - Sumienność i dobra organizacja pracy, - Umiejętność współpracy, - Wysokie umiejętności interpersonalne. OFERUJEMY: - Zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, - Możliwość zdobywania doświadczenia w dynamicznie rozwijającej się Firmie, - Ciekawą i kreatywną pracę, - Atrakcyjne wynagrodzenie, - Odzież identyfikacyjną, - Szeroki pakiet benefitów: - ubezpieczenie na życie finansowane przez pracodawcę, - Karty Rodzinne uprawniające do zniżek na produkty i usługi w ośrodkach PKL, - Dodatkowe świadczenia socjalne. APLIKACJE prosimy przesyłać na adres rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem: "PKL Młodszy Specjalista ds. Kadr i Płac". Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami. Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • PRACA | dam
  Restauracja na Krupówkach zatrudni DOSTAWCĘ, PIZZERA i KELNERKĘ - 668 404 790.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  MASSEY FERGUSON 590, 80-lata, stan bdb, (z powodu wyjazdu za granicę), 53.000 zł. 518 413 809 po 18-tej.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię pracownika do wypozyczalni sprzętu narciarskiego w Bukowinie Tatrzańskiej. 601529290 biuro@juswik.pl
  Tel.: 601529290
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem zatrudni KUCHARZA i POMOC KUCHENNĄ. Oferujemy stabilne, całoroczne zatrudnienie. Tel. 725 300 095.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupie dom , działke ,pensjonat w Zakopanym lub Białce Tatrzańskiej b12.pl. 660797241
  Tel.: 660797241
 • PRACA | dam
  Regionalna karczma w Zakopanem przyjmie do pracy: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, KELNER/-KA. 602 366 750.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY. 534 428 571, 889 388 484..
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ LUB ROLNĄ ZAKOPANE lub KOŚCIELISKO. tel. 507 360 911
 • PRACA | dam
  Przyjmę PIEKARZA. 607 44 55 66.
 • PRACA | dam
  Firma Vero Nowy Targ zatrudni KRAWCÓW, KRAWCOWE. 501 67 25 98.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DWA DOMY W JEDNYM - GRONKÓW. 510 80 75 74.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Zakopiańskie TBS TKGK Sp. z o.o zaprasza do składania ofert w postępowaniu na sprzedaż Peugeot Boxer/Gefco Y/G Boxer 335 skrzyniowy/paka; Dostawczy do 3,5 T; 2008 r; silnik pojemność 2,2 VIN - VF3YCBMHC11603889. Szczegóły www.ztbs-zakopane.pl. www.ztbs-zakopane.pl 509 628 992 firma@ztbs-zakopane.pl
  Tel.: 509 628 992
  E-mail: firma@ztbs-zakopane.pl
  WWW: www.ztbs-zakopane.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  NOWY TARG RYNEK - LOKAL do wynajęcia ok. 60 m2. 517 600 205.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia powierzchnie BIUROWO - USŁUGOWE od 100 do 600 m2 na II piętrze. Park Handlowy STOPIAK w Nowym Targu. Tel. 606 123 437.
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • USŁUGI | budowlane
  KOMLEKSOWE ŁAZIENKI, HYDRAULIKA, SZPACHLOWANIE, MALOWANIE. 667 746 033, 783 913 580.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • BIZNES
  Profesjonalnie i kompleksowo poprowadzę: willę, pensjonat, apartamentowiec. Dzierżawa lub prowizja. Możliwe referencje. 0048 788 63 36 33
  Tel.: 48
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - TYNKARZ, MALARZ, BLACHARZ, STOLARZ. Norwegia (Oslo). Zatrudnimy tynkarzy, malarzy, blacharzy, stolarzy. Języki obce NIE wymagane. Praca z pracownikami z Podhala. Zjazd do kraju (samolot) co 1-3 tygodni wg. własnego uznania - pełna elastyczność i swoboda co do wyjazdów. Zarobki w przeliczeniu 20-27 Euro/godz. ZAPRASZAMY. Tel. 667 602 602.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  SKUPUJEMY NIERUCHOMOŚCI ZA GOTÓWKĘ, PODHALE; DOMY, DZIAŁKI MIESZKANIA . 600 404 554.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
2023-01-31 10:44 Samochód wylądował w rowie 2023-01-31 10:17 Lampa sufitowa plafon - czy warto ją wybrać do swojego wnętrza? 2023-01-31 09:59 Zakopianka odśnieżona, ale śliska. Rano tiry utrudniały przyjazd 2023-01-31 08:59 W Zakopanem dosypało śniegu. Silny wiatr (WIDEO) 2023-01-31 08:00 W Krempachach też grała! (ZDJĘCIA) 1 2023-01-30 22:35 Od dziś nocne utrudnienia na wlocie do Doliny Chochołowskiej, nocą lepiej nie jeździć 1 2023-01-30 21:45 Kolęda dla hospicjum (WIDEO) 2023-01-30 21:15 Pele zaginął w Nowym Targu 2023-01-30 21:04 Aukcje na WOŚP tatrzańskich przewodników wciąż trwają! 1 2023-01-30 20:33 Młodzi zakopiańczycy twórcami kampanii dla amerykańskiego oddziału Polskiej Organizacji Turystycznej (WIDEO) 3 2023-01-30 20:00 Na tym stoku na nartach uczyło się jeździć kilka pokoleń zakopiańczyków 1 2023-01-30 19:00 W sobotę koncertowała Sinfonia Carpathia pod batutą Wojciecha Zwierniaka 2023-01-30 18:30 Davy Spencer, wschodząca gwiazda YouTube`a, na tropie skarbu piratów. Konkurs dla czytelników 2023-01-30 18:00 Walizka pełna tajemnic - otwiera rodzicom oczy na problemy dzieci 1 2023-01-30 17:41 Im częściej się badasz, tym większe masz szanse 2023-01-30 17:30 Ostatnie kolędy w Jatkach 2023-01-30 17:26 Babiogórscy turyści i skiturowcy hojnie wsparli WOŚP. Ponad 12 tysięcy złotych zostawili na licytacji 2023-01-30 17:13 Jakie są najważniejsze parametry pralek do zabudowy, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie? 2023-01-30 17:08 Czy ktoś widział zagubionego szczeniaka w Szaflarach lub Bańskiej Wyżnej? 2023-01-30 17:01 Ząb - rekordowa liczba startujących w wyścigach kumoterek, skiringu i ski-skiringu 2023-01-30 16:21 Bieg Podhalański przeniesiony. Nowy termin jeszcze nieznany 2023-01-30 16:17 Czym jest nowoczesna logistyka? 2023-01-30 15:59 Ostrzeżenie przed silnymi opadami śniegu. Jakie warunki panują na drogach w Zakopanem? (WIDEO) 2 2023-01-30 15:44 Hania Zbyryt i Trebunie-Tutki na zakończenie festiwalu 2023-01-30 15:30 Powalone drzewa blokowały drogę 2023-01-30 15:00 Co Lenina, Stalina i Bieruta łączy z Trzema Królami? 2023-01-30 14:09 Dlaczego warto odwiedzić hurtownię BHP? 2023-01-30 14:00 Ach, co to był za dźwięk! Orkiestra zagrała z kapelą (WIDEO) 2023-01-30 14:00 Za nami pierwsze dwa tygodnie ferii zimowych 2023-01-30 13:35 Ferie na lodzie z darmową nauką jazdy dla dzieci i młodzieży 2023-01-30 12:00 Brawo Kościelisko, tu do puszek na walkę z sepsą zebrano ponad 41 tysięcy złotych 10 2023-01-30 12:00 Margośka byłaby dumna z Odrowąża 1 2023-01-30 11:57 Naprawa i konserwacja wind samochodowych 2023-01-30 11:30 Jest już ponad 50 tys. zł 2023-01-30 11:21 E-recepta. Wygoda i stały dostęp do leków 2023-01-30 11:00 Historyczny moment, w górach rekordowe 22 stopnie na minusie 1 2023-01-30 10:00 W Ostrowsku strażaczki nie tylko potrafią gasić, ale także pięknie śpiewać (WIDEO) 1 2023-01-30 08:54 Tragedia w Tatrach Słowackich. Dwóch Polaków zginęło pod lawiną 6 2023-01-30 08:00 Artysta nie może być obojętny (WIDEO) 2023-01-29 22:30 Wziął zakopianinę i stworzył film. Pełna sala na pokazie Niebezpiecznych dżentelmenów (WIDEO, ZDJĘCIA) 1 2023-01-29 22:15 Zagrali na Babiej Górze 2023-01-29 21:30 W następnym tygodniu w Zakopanem może spaść ponad pół metra śniegu 2023-01-29 20:45 Z zamku na narty 2 2023-01-29 20:06 Spektakularne światełko do nieba (WIDEO) 2 2023-01-29 20:00 Krew się leje w Nowym Targu 2023-01-29 19:45 Finał WOŚP w Białce Tatrzańskiej 2023-01-29 19:14 Wielkie małe granie. Liczy się serce (WIDEO) 2023-01-29 18:40 Mieszkańcy protestują przeciwko biogazowni. Zebrali 400 podpisów. Co na to inwestor? 4 2023-01-29 18:14 Ponad 60 tysięcy złotych zebranych przez wolontariuszy WOŚP w Zakopanem (WIDEO) 2023-01-29 17:40 Kto dał ciała w Nowym Targu? 8
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2023-01-31 09:36 1. Fajny pomysł, dobrze i nowocześnie zrealizowany. Brawo! To może teraz spot dla Zakopanego? 2023-01-31 09:35 2. Ludzie, opamietajcie się!!! We własne gniazdo s...cie?! Całe Spa (haha) w gryzącym dymie , każdy kolor, cała tablica Mendelejewa i więcej. NIE TRUJCIE TYCH CO DUDTKI PRZYWOZA, ja am dość juz po jednym dniu, opuszczam 2023-01-31 09:18 3. Byłem kiedyś na takim spotkaniu. Opowiadali takie bzdury, że musiałem się powstrzymywać, żeby się nie roześmiać. Nie udało się, jak pani ekspert zaczęła wmawiać ludziom, że "medyczna marychuana to zupełnie inna roślina". 2023-01-31 09:10 4. drogi cyklisto ! nie zmienia to faktu, że między innymi o takich jak ty jest mój poprzedni post :) 2023-01-31 08:32 5. Wszystko fajnie, tylko po co nawet tu wplątani są ukraińcy?... 2023-01-31 08:17 6. Polska? Bardziej Małopolska. Ale filmik super. Gratulować. 2023-01-31 08:00 7. Środek zimy, środek sezonu - bingo! Ręce opadają... 2023-01-31 07:37 8. Drogi Jarusiu, może sprawię Ci zawód, ale tym razem nic nie pisałem pod tym artykułem. W ogóle bardzo mało ostatnio tutaj piszę, ale zaobserwowałem, że na forum pojawili się wcale nie gorsi, nowi komentatorzy. Miłego dnia życzę, nie przemęczaj się zbytnio. 2023-01-31 01:46 9. @oszczypek Pudło - ja nie wynajmuję pokoi ani "apartamentów". Pisałem po prostu o zjawisku. 2023-01-30 22:41 10. Ja uważam, ze polska służba zdrowia jest chora. I żadne pieniądze świata ją nie uleczą. Jak by p. Owsiak zainicjował jakieś rozsądne reformy, jakieś leczenie tego niedomagającego organizmu, to bym się też do tego dołączył. Ale mamy co mamy. Składkę zdrowotną musimy płacić co miesiąc, jak by jakieś choróbsko nas dopadło to ..... mamy co mamy! Niestety są tacy co to się przyzwyczaili do "Polskiej Normy." I ani PełO, ani Prawi i Sprawiedliwi, ani Orkiestry Świąteczne tego ropnego strupa nie chcą leczyć. Zainteresowałem się jak to - ubezpieczenia zdrowotne i usługi medyczne są zorganizowane w innych krajach. Rozmawiałem z Polakami zamieszkałymi w innych krajach. I chociaż, a może dzięki temu że nie gra tam Świąteczna Orkiestra, nie słyszałem tyle narzekań na medyków. Uderzyło mnie w tych rozmowach to, że padały tam określenie o jasnych i przejrzystych zasadach w tym temacie i ścisłym ich przestrzeganiu. Nie znam na tyle tematu żeby jakieś konkrety tu pisać. Ale wiem że jak by n.p. mój wnuk zachorował i była by potrzeba skorzystania z jakiegoś aparatu z naklejonym serduszkiem, to droga do tego zabiegu raczej będzie hohohoho. Chyba że się pójdzie na skróty. Reasumując - Świąteczna Orkiestra gra 30 roków PO swojemu, a doktory tańcują PO swojemu. Niestety są tacy co się przyzwyczaili do "Polskiej Normy", baa - nawet ją wspierają.
2023-01-27 00:11 1. tak, TOPR miał cały zestaw do akcji lawinowej, ale i prostą i treściwą pogadankę o śniegu i zagrożeniach z nim związanymi. I to wszystko co ta akcja miała wspólnego ze śniegiem. Myślę że rzucanie śnieżkami do celu było by lepsze od tej całej reszty "atrakcji". 2023-01-23 11:54 2. Z tego co widziałem, TOPR miał cały zestaw lawinowy 2023-01-23 09:22 3. Rośnie Ci to dziecko. 2023-01-17 00:14 4. Basia śpiewa przeeeeślicznie! Kolędy chwytają za serce. 2023-01-16 21:25 5. Z nazwą, czyli śniegiem tan dzień miał mało wspólnego. Chyba liczyli na to że śniegu nie będzie. A był. Atrakcje typu wawel bus - kolejka może 30metrow ale odstać trzeba było 2,5 godziny. Strzelnica z elektronicznej wiatrówki - kolejka około 45minut. Samba, rysowanie, i to chyba koniec tych atrakcji. Jedynie TOPR miał sondę lawinowa, i to chyba jedyne co ze śniegiem ta cała akcja miała wspólnego. 2023-01-11 12:16 6. A ta szkoła to gdzie? 2022-12-31 15:39 7. same partyjnioki. ja dziekuje 2022-12-30 18:58 8. Tłumów na widowni nie widać. 2022-12-09 14:20 9. Przeglądam te artykuły i zdjęcia od kilku lat i widzę, że towarzystwo wzajemnej adoracji się nie zmienia. Co chwila to samo: wernisaż. wystawa, poezja, śpiewy, tańce, i te same osoby na zdjęciach ...! No nic dziwnego że młodzi ludzie spierdniczają z zakopanego skoro większość "imprez" jest dla uniwersytetu średniego wieku a młodym kultura już bokiem wychodzi. 2022-12-07 20:12 10. Policzyłem - 369 zdjęć
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Album TP

Bojcorka

Pożegnania