Reklama

2014-01-28 12:05:23

Reklama

Opiekunka potrzebna od zaraz!

Jest niedziela, godzina 22.. Po powrocie z Zakopanego do Krakowa muszę pójść do sklepu, bo nie mam absolutnie nic do jedzenia, a co najgorsze - skończyło się mleko do kawy! Ostatni pobliski sklep zamykają o 23, więc zbieram się czym prędzej by zmieścić się w czasie. Wychodząc z bloku, w drzwiach spotykam miłą panią, która na mój widok blednie i dostając "mdłości, spazmów, serca palpitacji" z troską pyta: "A gdzie Pani z tym wózeczkiem o tej porze wychodzi?". Jasny gwint, mam 21 lat- korci mnie żeby wrzasnąć, ale, że mamusia dobrze mnie wychowała, uprzejmie odpowiadam coś zdawkowo.

Sytuacja niby komiczna i niestety nie  należąca do rzadkości. Kolejny przykład. Stoję, a raczej siedzę, na przystanku i czekam
na tramwaj. Jest początek listopada, całkiem przyjemnego. Nie ma  przejmującego chłodu, nie pada deszcz wyszłam więc w samym swetrze. Oczywiście żadnego szalika, żadnych rękawiczek a już broń Boże,  żadnej czapki. Spokojnie wypatruję tramwaju, aż nagle czuję,
że ktoś mi "majstruje" coś przy karku.A gdzie szaliczek?- pyta z troską w głosie starsza pani, osłaniając dłonią mój kark. Natychmiast nasunęły mi się dwie odpowiedzi, od razu powiem, że obie niecenzuralne. Gdzie szaliczek? Tam gdzie słonce nie dochodzi i jeszcze jedno: "NIE DOTYKAJ MNIE KOBIETO!!!". Żadnej z tych myśli, oczywiście, nie wyartykułowałam, choć Bóg mi świadkiem, że byłam tego bliska.  Ja przecież, jak każdy inny człowiek, mam swoją barierę intymną i nie bardzo podoba mi się, że ktoś obcy ją narusza! Wózek inwalidzki nikomu nie daje prawa by to zmieniać. To że nie chodzę, tylko jeżdżę, nie znaczy że nie mam rozumu. Dość często zdarza się też, że ludzie mijając mnie na ulicy pytają, czy nie jest mi zimno? Oczywiście, doceniam to, że nie przechodzą obok mnie obojętnie, ale jak zakwalifikować tego typu troskę? Przecież nie pytali po to, by w razie czego oddać mi swoje ubranie, a skoro tak, to ich zainteresowanie jest niestosowne, bo robi ze mnie niedorozwiniętego dzieciaka, którego trzeba trzymać za rączkę. Zjadłaś? Wypiłaś? Ząbki umyłaś? Ludzie! Osoba niepełnosprawna ruchowo nie równa się chora umysłowo. Poza tym, wózek inwalidzki nikogo nie ubezwłasnowolnia! Tak się składa,  że mam już skończone magiczne 20 lat, a więc mogę sama wyjść z domu, nawet kiedy jest po wieczorynce, i potrafię o siebie zadbać. W ciągu tych 20 lat mamusia zdążyła mnie też nauczyć, jak się ubiera szalik, czapkę, rękawiczki i inne niezbędne akcesoria. Jeśli nie mam ich na sobie, to znaczy, że albo ich nie potrzebuję, albo jestemnieodpowiedzialna i najwyżej  się rozchoruję. A jak się rozchoruję, to będę się kurować. I sama za to poniosę odpowiedzialność. Uroki dorosłości.

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
uorcyk 2014-01-30 19:46:58
a pierwszego zdziel Szymszela :P
fijakierrrrr 2014-01-30 18:42:21
Osobistosc dorosla , ale artykul marny. My momy lepszy jezyk.
Szymszel 2014-01-30 16:06:33
Z całym szacuneczkiem panno Aleksandro ale jak to chyba wszyscy zauważyli okropnie waśćka narzeka. Ludzie się martwią z dobrego serca a ta tylko grymasi i grymasi. Kupże se następnym razem jak po zimie będziesz w zako ciupaske na krupówkach i jak ktoś ci będzie spieszył na ratunek to walnij nią mu w łeb - skutecznie odduczy się pomagać inwalidom.
grabie 2014-01-29 19:15:24
Oooo, to pewne novum. Dla pani DorothyK ciemnoskorzy, Azjaci itd. to disabled, czyt. niepełnosprawni. No, no, to efekt uboczny wielokulturowości? To my wolimy jednak pozostać przy monokulturowości, i ciemnoskórych, Azjatów itd jednak traktować able-bodied person bez poprawności politycznej.
@uorcyk, w tym sęk, że ci którzy ewidentnie sobie nie radzą, to zazwyczaj disabled. /Nie mylić z ciemnoskórymi, Azjatami itd/

"To że piję z byle powodu nie oznacza, że jestem alkoholikiem. To tylko przyzwyczajenie."
dorotkaK 2014-01-29 16:24:14
Pani Olu ja widzę że pani wzorem innych obywateli jest wiecznie niezadowolona.
Czytałam wcześniej że dopraszanie się z pomocą Pani przeszkadza.
Czytałam też ze śnieg.
Ale w sumie ma Pani rację u nas w Kanadzie disabled traktowani są normalnie, bez sensacji. Podobnie jak ciemnoskorzy, Azjaci itd. Ponieważ jest u nas wielokulturowość. Zawsze byłam zdania że monokultura jest niedobra nie tylko w rolnictwie. Pozdrawiam ze śnieżnej Kanady.
uorcyk 2014-01-29 15:51:24
pomoc mozna proponowac ewentualnie tym, ktorzy ewidentnie sobie nie radzą.
grabie 2014-01-29 10:50:35
@Klara, mimo wszystko grabie od teraz pozostaną powściągliwe w niesieniu jakiejkolwiek pomocy osobom niepełnosprawnym. Przecież Pani Zielińska co prawda w podtekście, ale jednak wyraźnie dała do zrozumienia, że nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu.

"To że piję z byle powodu nie oznacza, że jestem alkoholikiem. To tylko przyzwyczajenie."
Sceptyk 2014-01-29 09:34:09
Olu,
w aktualnym zapisie przypominasz księdza, który w czasie kazania opieprza tych, co do kościoła przyszli za tych, których nie ma. I pewnie podobnie jak ten ksiądz masz poczucie, że obowiązek kazania wykonany, ale czy naprawdę - pomyśl nad tym.
uorcyk 2014-01-29 08:27:03
A czy zamiast rzeczonej "opiekunki" nie byłoby lepiej miec służącą tudziez przyslowiowego "chłopca na posyłki"? To by czesciowo rozwiazało problemy :D
Klara 2014-01-28 22:35:46
@grabie - zacofani, "ograniczeni"... nie dlatego że pomagają drugiemu człowiekowi, że się interesuje, martwią tu nie o to chodzi.
Rzecz w ty że "wkładają" wszystkich niepełnosprawnych do "jednego worka"
Owszem można pomóc, nawet należy, ale w jakim stopniu, no i czy wszyscy niepełnosprawni/i ci w pełni sprawni tej pomocy naprawdę czasem potrzebują??
Klara 2014-01-28 22:25:46
@uorcyk - Klara to po prostu Klara, nikt inny.
uorcyk 2014-01-28 22:20:02
@koni- a moze to celowy zabieg kogos , kto sie podszywa pode mnie??
grabie 2014-01-28 22:08:26
Od dzisiaj grabie będą omijały szerokim łukiem osoby kalekie, nie udzielając im absolutnie żadnej pomocy, nawet kiedy będą tego potrzebowały, aby nie były posądzone o zacofanie, "ograniczenie" jeśli chodzi o myślenie i w ogóle o wtrącanie się do nie swoich spraw. Przede wszystkim o to, że są natrętne.
Na prośbę zdrowych inaczej

"To że piję z byle powodu nie oznacza, że jestem alkoholikiem. To tylko przyzwyczajenie."
koniczyna 2014-01-28 21:44:28
Pani Olu,
Deklaruje Pani jako blogerka, że będzie Pani pisać o niepełnosprawnych.
Z tego, co Pani pisze, wnioskuję, że mimo ograniczeń ruchowych, jest Pani osobą w dużej mierze samodzielną.
Z pewnością może Pani "popełnić" wpis, w którym poruszy Pani sprawy niezwiązane z niepełnosprawnością. Proszę spróbować :)
Inaczej cała wymiana komentarzy będzie skazana na krążenie wokół niesprawości. No, chyba, że o to właśnie chodzi... A i Pani będzie postrzegana wyłącznie przez ten pryzmat.
A ma Pani z pewnością wiele ciekawych obserwacji i przemyśleń do podzielenia się z czytelnikami :)

W temacie wpisu - juz kiedyś wyraziłam swoje przypuszczenie, że być może ludzie "pełnosprawni" zachowują się czasem niezręcznie wobec "niepełnosprawnych" bo są zakłopotani, bo nie wiedzą jak się zachować, bo przecież "trzeba pomóc", albo okazać "serdeczność" - a nie wiadomo jak... I jak już coś wymyślą (niektórzy) to tylko siąść i płakać :) I paradoksalnie - w takich sytuacjach to raczej Wy, "niepełnosprawni", możecie wznieść się ponad nasze niezręczne i prymitywne zachowania...

Jeszcze słówko do Uorcyka Holmesa. (naszej gołębicy Strossmajera :D:D:D )
Kim jest Klara - nie wiem, ale Tobie dziękuję za pamięć o mnie :)
I jeno jeszcze tylko tyle powiem: najlepsi analitycy kryptograficzni dokonali analizy Twoich wpisów i wpisów przynajmniej jeszcze jednego komentatora. Każda/y z Was ma indywidualny styl interpunkcji, z założenia konsekwentny. Ale pojawiające się tu i ówdzie "krzyżowe" niekonsekwencje, zwłaszcza w ostrej wymianie zdań, jasno wskazują, które teksty wychodzą z tej samej klawiatury :D:D:D

wszakże pozdrawiam

kontowa moherowa troleja (Uorcyku, Ty wiesz ...) :D:D:D
ena 2014-01-28 21:40:07
Szaliczka się nie ubiera ;). No chyba, że Ty go ubierasz..., ale w co? W czapeczkę;)?
Szaliczek się zakłada :)
Mysląca 2014-01-28 20:27:48
Powinnaś się odezwać, nie pozwoliłabym się macać obcym ludziom n przystanku. Ludzie starsi nie są upośledzeni tylko zwyczajnie niewychowani czasami, nie nalezą im sie także z tego tytułu specjalne względy, przecież nie każdy na ulicy ma demencję... litości. Edukuje sie młodych, starszych juz nie, im wolno wszystko.
Klara 2014-01-28 19:05:02
@uorcyk - ??
uorcyk 2014-01-28 18:56:06
@klara to nowa odsłona koniczyny?
qaz 2014-01-28 17:22:55
@uorcyk - nie sądź dnia przed zachodem słońca. Nie znasz starszych ludzi ? Sama nie wiesz jaka będziesz. Z jednej strony to trochę upierdliwe, ale z drugiej o tyle dobre, że w czasach ogólnej znieczulicy ktoś się drugim interesuje. Zwłaszcza jeśli jest to robione z troską. Bo "interesowania się" stanem konta, posiadania czegoś w domu mamy aż nadto. A uwaga o rozporku ? Oboje przyjęli jako żart i to jest dobre. Tu akurat nikogo nie uraziło. Tobie się nie podobało, ale z drugiej strony - wolisz chodzić z rozpiętym ?
@szymszel - o tyle jej irytacja jest zrozumiała, że ponoć ludzie niepełnosprawni nienawidzą litości.
Klara 2014-01-28 16:57:11
Młody wiek, wózek inwalidzki, zmęczenie po podróży, zły humor (chociażby z powodu że trzeba o tej porze, za przeproszeniem zapieprzać po mleko) to wszystko na raz... Olu, szacunek że powstrzymałaś swoje emocje, fakt mama Cię dobrze wychowała.
Ale myślę że taki "niemy krzyk" niszczy nas tam w środku.
Fibi 2014-01-28 16:22:33
Mnie się wydaje,że spojrzenie w ogóle na Olę to już jest wścibstwo,czytając jej tekst z tym swoim dążeniem do niezależności nie uznaje w ogóle krytyki > Tylko Ona wszystko wiedząca i nic poza tym . Ale to minie z czasem :D
uorcyk 2014-01-28 16:11:06
@helka-belka ale to jest zwyczajne wscibstwo !
Fibi 2014-01-28 16:00:18
@Uorcyk
To jest tak "na złość mamie nie ubiorę szaliczka" wiem o co chodzi młodym się wydaje że wszystkie rozumy pozjadali, i starszy człowiek, mama i tata do niczego nie są im potrzebni. tu nie chodzi czy ktoś jest sprawny czy niepełnosprawny tylko o podejście. do tematu. Jestem na topie i użeram się z młodym i takim jak Ola :D
Tak jak moja mama mówi "takaś mądra a du pa cie srać wodzi"
PS
Może i chamskie ale facet nie chciał źle, co miałam mu zrobić. Tylko udać,ze mnie to bawi, a wychodząc z domu mogłam spojrzeć w lustro :):) a ja się spieszyłam.
Widać czuł się pewnie, chociaż był na wózku skoro tak powiedział
uorcyk 2014-01-28 15:44:02
@Fibi- moim zdaniem uwaga o rozporku była chamska
uorcyk 2014-01-28 15:41:02
ja po kawie - szatanie spie jak suseł :)
@Fibi: ja uwazam, ze pani Ola chce miec prawo do szalestwa przynaleznego jej wiekowi a nie byc na kazdym razem traktowana jako niespełna rozumu, ktora nie wie co robi , czyz nie?
helka-belka 2014-01-28 15:24:52
Klaro, myślę że autorka jest nieco przeczulona na punkcie swojej niepełnosprawności i wszystkie te reakcje obcych ludzi ocenia pod tym kątem. A tak naprawdę to, że jeździ na wózku ma niewiele wspólnego z "dobrymi radami". Starsi ludzie tacy bywają, patrzą na młodych przez pryzmat swoich dzieci, wnuków. Starsza pani upomina nastolatka w rozwiązanych butach, że zaraz się potknie, panienkę z gołym brzuchem, że przeziębi nerki, kogoś na mrozie bez czapki, że będzie miał problem z zatokami itp, itd Nie ma tym złośliwości, złych intencji, co najwyżej przekonanie, że z racji wieku mają prawo do robienia takich uwag. Bywa to irytujące ale... chyba lepsze niż milcząca obojętność i poczucie całkowitej samotności w tłumie. Ale żeby to poczuć i zrozumieć nie wystarczy "magiczna" i harda 20tka. Pokory i wyrozumiałości uczy po prostu życie.
Szymszel 2014-01-28 15:15:08
poza tym co to za fanaberia kawa z mlekiem na noc. Nie zasniesz potem
Fibi 2014-01-28 15:14:45
Wiesz Ola . a teraz odwróćmy sytuację . Jedziesz gdzieś i widzisz coś zupełnie innego niż np cię mama uczyła :) lub sama czujesz, że tak nie powinno być . To co robisz ? czy cały czas masz słuchawki na uszach i klapki na oczach nic cię nie obchodzi,? szalik czy czapka to drobnostka. Ale młodzież to tylko ze słuchawkami na uszach chodzi i nic ich nie interesuje co się w koło dzieje
PS
Kiedyś idę ulicą widzę jedzie facet na wózku.Wali prosto na mnie ja się odsuwam a On "To się myje a nie wietrzy":D pokazując mi na rozpięty rozporek w spodenkach. Mogłam go opieprzyć ale obydwoje zaczęliśmy się śmiać,ale " buraka szczeliłam"Może to humorystyczne ale to się zdarza, bo zamek słabo trzymał. Gościu miał poczucie humoru, ale oszczędził mi wstydu, gdybym weszła np do sklepu nieświadoma tego.
Szymszel 2014-01-28 15:12:13
To już nie pierwszy z kiedy blogerka wylewa swe żale tylko dlatego że ludzie widząc ja na wózku po prostu się martwią.
Podobno pani studiuje psychologię więc powinna Pani wiedzieć że to naturalny odruch. Tak ludzie reagują widząc kogoś z dysfunkcją.
zakopl 2014-01-28 15:07:18
Mam wrażenie, że inne osoby niepełnosprawne mają poważne problemy z akceptowaniem własnej niepełnosprawności. Z powodu braku nogi ciągle ktoś mnie zagaduje i chce być pomocny. Traktuję to bardzo delikatnie. Zagryzając zęby tylko bym uczył pełnosprawnych znieczulicy. Trzeba mieć dystans koleżanko.
Klara 2014-01-28 14:48:39
A osobna kwestia to szacunek... do starszego człowieka - zawsze!
Klara 2014-01-28 14:22:49
@helka-belka - dokładnie się z Tobą zgadzam. Obecność drugiego człowieka, bezpośredni kontakt z nim, jest nam niezbędna do życia, do "normalnego" funkcjonowania w społeczeństwie.
Ja w poniższej wypowiedzi nawiązałam do wizerunku osoby na wózku inwalidzkim, niejednokrotnie odbieranej jako - osoba nie radząca sobie w życiu, taka nieporadna, etc.
Fibi 2014-01-28 13:45:14
Witaj Olu :D
Mnie się wydaje, że za bardzo demonizujesz. Bo jeżeli ktoś Cię pyta o takie rzeczy to mi się wydaje, że tylko w trosce o Twoje dobro. Nie żeby się wier dalał w Twoje życie. Wychodząc w nocy sama, to już jest wyzwanie przecież świrów nie brakuje i dla osoby sprawnej może to być problem.Dobrze,że ludzie jeszcze reagują i nie ma znieczulicy.:)
To o czym piszesz doskonale Cię rozumiem ja też nie lubię jak ktoś się mi wier dala bez pytania :D Ale ja sama też tak robię i znam te odzywki "Kobieto opanuj się " "Mamuś kocham Cie, ale wiem co robię" :D to tak delikatnie.:D Od wieczny konflikt pokoleń :D
Zrozumiesz to za parę lat.Teraz to faza buntu może masz te 20 lat, ale to nie wszystko, Życie uczy pokory, czasem czyjaś pomoc może Ci się jeszcze
przydać .?
helka-belka 2014-01-28 13:36:04
Kiedy przekroczysz magiczną 60-tkę będziesz marzyć żeby ktoś się do Ciebie odezwał - nawet w najgłupszy sposób - byle okazał cień zaintersowania. Tyle, że te dzisiejsze wścibskie babcie już wymrą, a Twoje pokolenie będzie miało głęboko zakodowane, że obcego człowieka należy traktować obojętnie i mijać milcząco. Tyle.
Klara 2014-01-28 13:35:55
Ja kawy nie pijam, w ogóle, ale mleko owszem zawsze mam w lodówce :)
Klara 2014-01-28 13:03:59
Tak bywa... niestety szczególnie w Polsce takie zachowania większości społeczeństwa to norma. Żyją obok nas ludzie, nie bójmy się użyć tego słowa - zacofani, bardzo "ograniczeni" jeśli chodzi o myślenie i ich nie zmienimy, nawet nie próbujmy.
Najlepiej ich ignorować, bo tłumaczenie im, że jest tak, czy inaczej nie ma sensu.
Także trzymaj się cieplutko :)
uorcyk 2014-01-28 12:34:24
wydaje mi sie, ze oni sie chcieliby zapytac o ciepłe gacie a nie o szaliczek, ale sie wstydzą :P
uorcyk 2014-01-28 12:32:12
ja cale zycie pijam kawe czarną( bez mleka ) wiec dylemat ze sie skonczyło owo mleczko mnie omija ... Btw Tesko pracuje 24h/dobe wiec nie ma pospiechu :) a i na stacjach benzynowych mozna kupic mleczko nie tylko od wscieklej krowy ...
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem zatrudni Kasjera. 725300144 https://bip.cos.pl/1509/zakopane praca.zakopane@cos.pl
  Tel.: 725300144
 • USŁUGI | budowlane
  WYKONCZENIA I REMONTY. 602839607
  Tel.: 602839607
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  ŁAZIENKI KUCHNIE PLYTKI INSTALACJE MONTAZ MEBLI ARMATURY. 602839607
  Tel.: 602839607
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE tanio i solidnie, zacieranie mechaniczne, technika silosowa. Realizujemy małe i duże obiekty 18 26 550 39, 503 532 680.
 • PRACA | szukam
  KUCHARKA, POMOC KUCHENNA, SPRZĄTANIE. 796 358 958.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  SZCZENIAKI SHIH TZU. 730 519 594.
 • PRACA | dam
  Przyjmę Cieślę - budowa w Kluszkowcach Stawka do uzgodnienia Proszę dzwonić - 788 624 940. 788 624 940 aleksandra@tatrastyle.pl
  Tel.: 788
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL NA PIZZERIĘ W ZAKOPANEM. 502 658 638
 • SPRZEDAŻ | różne
  SPRZEDAM SIANO W BALACH. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA PLAC POD MAGAZYN. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA HALE NA WARSZTAT SAMOCHODOWY, LAKIERNIĘ, PRALNIE, HURTOWNIĘ, MAGAZYN. 502 658 638
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE, ŁAZIENKI, ZABUDOWY, ADAPTACJA PODDASZY, REMONTY, DOCIEPLENIA BUDYNKÓW, FASADY. 693 206 403.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE, DOMY OD PODSTAW, POKRYCIA DACHOWE, SZALUNKI STROPOWE. 693 206 403.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA. 660 079 941.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, gr. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
 • USŁUGI | budowlane
  ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 660 079 941.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI MINIKOPARKĄ 2.5 TONY - 722 307 227.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI, GONTY i OPAŁ - 788 344 233.
 • PRACA | dam
  PENSJONAT "Willa Park" W CENTRUM ZAKOPANEGO ZATRUDNI OSOBĘ DO SPRZĄTANIA I RZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ. 509 578 689.
 • PRACA | dam
  Kucharz al'a carte- Restauracja Górska w Białce Tatrzańskiej Do uzupełnienia zespołu poszukujemy osoby na stanowisko: KUCHARZ. Oferta pracy dla kucharza z doświadczeniem zawodowym. Praca na stałe, bardzo dobre warunki pracy. Więcej informacji pod nr. 518 259 536 www.restauracjagorska.pl rest.gorska@gmail.com
  Tel.: 518 259 536
  E-mail: rest.gorska@gmail.com
  WWW: www.restauracjagorska.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Działka pow. 41ar do zabudowy położona w Lipnicy Wielkiej pod Babią Górą. 603071487, 609325040.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Las z drzewostanem pow. 41ar w Lipnicy Wielkiej 603071487, 609325040.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  APARTAMENT Za Strugiem, Zakopane - 607 506 428.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię TYNKARZA I POMOCNIKA przy tynkach maszynowych. 730 39 73 01.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy osób do pomalowania drewnianych balkonów w obiekcie turystycznym w Zakopanem. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 693 692 100. 693692100
  Tel.: 693692100
 • KUPNO
  SKUP STARYCH SPAWAREK. 536269912.
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • USŁUGI | inne
  PROFESJONALNA WYCINKA DRZEW, GAŁĘZI Z PODNOŚNIKA I Z UŻYCIEM LINY. 889 105 476
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  POLE - 1.6 HA i 42 AR. 505 429 375.
 • NAUKA
  NATIVE SPEAKER - JĘZYK ANGIELSKI - nauka face to face lub online, PRZYGOTOWANIE DO MATURY - Zakopane, okolice - 605 069 173
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE. 604 857 880.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-04-22 15:00 Nowy burmistrz Szczawnicy Bogdan Szewczyk w ogniu pytań Jurka Jureckiego (WIDEO) 2024-04-22 14:05 Jak powinno wyglądać oświadczenie sprawcy kolizji? 2024-04-22 13:59 Ratownik GOPR zginął pod lawiną w Tatrach 2024-04-22 13:32 Tych przystanków nie obsługujemy, na razie do połowy maja 2024-04-22 12:54 Korek: wszechstronność i trwałość zastosowań 2024-04-22 12:25 Nie żyje twórca Blachotrapezu 2024-04-22 12:15 Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie? 2024-04-22 12:11 Nowa definicja podróży globalnych dzięki World Tourism Portal 2024-04-22 11:33 Miał za szafą plantację marihuany 2024-04-22 11:30 Szokująca historia dwudziestowiecznych sierocińców. Mamy dla Was książki 2024-04-22 11:30 Do czego wykorzystać wodę ze zbiornika na deszczówkę? 2024-04-22 11:01 Znamy szczegóły akcji TOPR, nocą ruszyli na lawinisko po ciało turysty 2024-04-22 10:00 Roman Giertych kpi z wyników wyborczych PiS na Podhalu i puszcza Jarosławowi przebój Sławomira 19 2024-04-22 09:35 Kto pospieszył się z wymianą zimówek na letnie opony, ten może mieć problem 2 2024-04-22 08:59 Od rana w sercu Zakopanego wielki korek, znamy dobrze jego powód 2 2024-04-22 08:00 Wiosna dla zdrowia w nowotarskiej uczelni 2024-04-22 05:55 Grzegorz Watycha burmistrzem Nowego Targu - to już oficjalne wyniki! 2 2024-04-22 05:47 Tadeusz Królczyk wygrywa wybory w Ochotnicy Dolnej 2 2024-04-21 23:45 Oficjalne wyniki w Krościenku. Wójt Dyda przegrywa 6 2024-04-21 23:35 Andrzej Dziwisz odchodzi 1 2024-04-21 23:27 Łukasz Filipowicz burmistrzem Zakopanego. Wyniki ze wszystkich komisji 24 2024-04-21 23:00 Zacięta walka w Ochotnicy Dolnej. Jurkowski już bez przewagi AKTUALIZACJA 2024-04-21 22:48 W Jabłonce wygrywa Stanisław Kasprzak 2024-04-21 22:40 W Krościenku prowadzi Stanisław Tkaczyk 1 2024-04-21 22:32 Ratułowski pozostaje burmistrzem 7 2024-04-21 22:14 Tak w sztabie Łukasza Filipowicza cieszą się z wygranej (WIDEO) 18 2024-04-21 22:12 Leszek Świder pozostaje na stanowisku burmistrza Rabki 11 2024-04-21 22:10 Agnieszka Nowak-Gąsienica pogratulowała nowemu burmistrzowi Zakopanego 15 2024-04-21 22:10 Bartosz Leksander nowym wójtem Spytkowic 2 2024-04-21 22:09 Szewczyk, burmistrzem Szczawnicy 2 2024-04-21 22:05 Nowy Targ z niską frekwencją i słabym parciem na zmianę. Grzegorz Watycha wygrał 1 2024-04-21 21:45 Pierwsze wyniki: Wygrana Dziubka, wygrana Ratułowskiego 1 2024-04-21 21:20 Łukasz Filipowicz burmistrzem Zakopanego (WIDEO, ZDJĘCIA) 10 2024-04-21 21:15 Parlamentarzyści na Podhalu 2 2024-04-21 20:15 W mieście jest jeszcze szansa na poprawę fatalnej frekwencji 2024-04-21 19:14 W dwóch gminach o godz. 17 zdecydowanie najwyższa frekwencja. Nowy Targ zadziwia 9 2024-04-21 18:15 Kolejny wielkokubaturowy obiekt wyrośnie pod Giewontem, tym razem tuż przy kościele 5 2024-04-21 17:30 Co w tej urnie widać? 1 2024-04-21 17:00 Wokół szaleje wojna, a kobiety zamknięte w obozie koncentracyjnym piszą wiersze o miłości 2024-04-21 16:15 Nowotarscy policjanci o włos od awansu 2 2024-04-21 15:31 W Rabce także nie widać wyborczego szturmu na głosowanie 2024-04-21 15:00 Kierdel pokropiony i okadzony, czyli Święto Bacowskie 2024 (ZDJĘCIA i WIDEO) 2024-04-21 14:30 Frekwencja w centrum Zakopanego także dość marna, czy poprawi się do końca głosowania? 8 2024-04-21 14:00 Znamy frekwencję na Podhalu. Bardzo wielu wyborców głosuje w tej gminie 2 2024-04-21 13:00 Uwaga kierowcy, noga z gazu! Fotoradar znów namierza w mieście! 3 2024-04-21 12:28 W Zakopanem na razie niezbyt wielu głosujących. Idźcie na wybory! 6 2024-04-21 12:00 Dolina Olczyska i Nosal w zimowej szacie (ZDJĘCIA, WIDEO) 2024-04-21 10:59 Tragedia w Tatrach. Śmiertelny wypadek w rejonie Świnickiej Przełęczy (AKTUALIZACJA) 1 2024-04-21 10:03 Tak głosują w Cichem (WIDEO) 2 2024-04-21 09:12 Powrót zimy daje się we znaki drzewom
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-04-22 12:53 1. Fajna sprawa że tyle ludzi zaangażowalo się w te wybory dużo ludzi do samego końca walczyło o ta wygrana .fajnie miejmy nadzieję że będą to dobre owocne 5 lat.i następne wybory będzie lepsza frefecja .każdy głos jest ważny 2024-04-22 12:19 2. @ Swój, ty już całkiem odleciałeś :) myślałeś, że jak ktoś oddał wcześniej głos na pana Koperskiego, to teraz będzie głosował na panią Nowak :) 2024-04-22 12:13 3. E tam, znam takich co autem na letnich oponach wjechali do garażu, a tym na zimówkach wyjechali, to jest wymiana letnich na zimowe ! 2024-04-22 12:11 4. Pan Giertych i reszta nie powinni wogóle zabierać głosu. To jest miasto, w którym żyją zwykli mieszkańcy a nie politycy z Warszawki. Wyborcy wybrali. Mądrze wybrali. Niezależność. BRAWO. 2024-04-22 12:06 5. Curuś nareszcie kupi sobie nowe buty, trzeba jakoś wyglądać na mównicy 2024-04-22 12:05 6. Myśle że starostwo architekci też przewietrzą ... niebawem . 2024-04-22 12:02 7. Opony sie wymienia na majówkę dopiero , bo jak widać może auto zarzucić jak zarzuci go to powyginać moze ... jak te tory kolejowe łokszczone za wcasu prze PiS... bo termin chwolby PiS wyprzedził zakońcenie robót ... wtedy im pasowało się pochwolić ... a podsypki jesce robotniki nie zrobili ... 2024-04-22 12:01 8. Wybory przeciw PiS "Nie założę czapki, na złość babci odmrożenie sobie uszy " Naiwni jesteście bardzo, teraz to dopiero ruszy deweloperka w myśl hasła "mieszkańcy gospodarzami miasta" Filipowicz za słaby aby zapanować nad tym. Rządzić będzie kto inny a on będzie tylko długopisem. Brak mu yay i charyzmy a jakby czasem tupnął nogą, koledzy skoczą mu do gardła. Oj będzie się działo. Łukasz , niby wygrałeś a jesteś Wielkim przegranym w układach. 2024-04-22 11:59 9. @świniarz to kasiniok, więc nie dziwne, że tylko w taki sposób prymityw potrafi pisać. 2024-04-22 11:51 10. Obojętnie kto by rządził w Zakopanem to nic nie powstrzyma degradacji tego miasta. Za duży pieniądz z Polski i z zagranicy tu się lokuje, POwskie władze sprzed 10 lat jak i ostatnio PiSowskie pozwalały na najazd developerów. Ci co żyli z małego wynajmu mają pozamiatane. Miasto się degraduje. Patologia na Krupówkach, patologia na Równiach. Ale życzę przyszłemu Burmistrzowi żeby chociaż w jakimś stopniu uporządkował to miasto.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

FILMY TP


REKLAMA