Reklama

2018-02-06 21:19:55

Blog

SENDLEROWA. W CIENIU USTAWY

Życie i działalność Ireny Sendlerowej obrosły w ostatnich latach szeregiem opowieści, legend i półprawd. Postać tej kobiety zasłużonej dla ratowania żydowskich dzieci w czasie wojny, zaczęła być używana jako zasłona dla haniebnych wydarzeń, których symbolem stało się Jedwabne. Anna Bikont napisała książkę, która w pełni naświetla postać Ireny Sendlerowej, jej chwalebne dokonania i kontekst w jakim postać ta funkcjonuje dziś w przestrzeni publicznej. A polityczne i medialne zamieszanie wokół ustawy o IPN dodają tej książce nieprzewidziane, dodatkowe tło. W piątek 9 lutego Anna Bikont spotka się w Zakopanem ze swoimi czytelnikami.

     Autorka wykonała gigantyczną pracę. Przejrzała tysiące stron archiwaliów, przeprowadziła dziesiątki wywiadów ze świadkami historii, przede wszystkim z ocalonymi z Zagłady. Jej opowieść rozwija się powoli i na początek buduje tło wydarzeń. Z urywków wspomnień, dokumentów, listów, świadectw powstaje dramatyczna scena wydarzeń. Okupowana Warszawa, w niej utworzone przez Niemców żydowskie getto. Dramatyczne warunki życia, głód, choroby, prześladowania, czająca się za każdym rogiem śmierć. 
     Próby ratunku – przeprowadzania ludzi poza getto, szukania dla nich kryjówek, odłączania dzieci od rodziców, skrytki w szafach, komórkach, na strychach i pod podłogą. Kąt u Polaków, zazwyczaj drogo opłacany. Wyjazd na wieś. Miejsce w klasztornym przytułku – zazwyczaj najbezpieczniejsze. Łańcuch ludzi dobrej woli – tych co przeprowadzali, szukali miejsca, organizowali, rozdzielali pieniądze. Żeby uratować jedno dziecko trzeba było połączyć wysiłki kilku lub kilkunastu osób.
     Wbrew głośnej dziś narracji, niewielu było tych, którzy zaangażowali się w tę działalność. Irena Sendlerowa w jakiejś mierze uosabia ich wszystkich. Ale poza nią było to grono zacnych ludzi, w większości odważnych kobiet, które dla ratowania bliźnich ryzykowały własnym życiem. Poza Sendlerową w gronie „Żegoty” i innych struktur działały także osoby powszechnie znane ze swojej późniejszej działalności: Władysław Bartoszewski, Zofia Kossak-Szczucka, Jan Dobraczyński. I wielu, których nazwiska niewiele nam mówią.
     Ale w tle tej bohaterskiej opowieści czają się cały czas ci, którzy bez skrupułów wykorzystywali sytuację. Brali wielkie pieniądze za przechowanie dzieci, grozili wydaniem ich Niemcom lub granatowej policji. Szmalcownicy szantażujący ukrywających się Żydów, bandy wyrostków czatujące przez bramami getta, ludzkie szumowiny.
     Anna Bikont starannie rekonstruuje życiorys i działalność Ireny Sendlerowej. Burzy narosły latami mit o dwóch i pół tysiącu uratowanych dzieci. Ale podkreśla, że mniejsza, bardziej prawdopodobna liczba i tak jest godna uznania, szacunku i wiecznej pamięci. 
     Nie sposób wreszcie uniknąć bieżącego kontekstu i trwającej od dwóch tygodni burzy wokół nowelizacji ustawy o IPN. Czy po podpisaniu tej ustawy przez prezydenta i wejściu jej w życie coś się zmieni? Czy książka Anny Bikont i nasze wokół niej spotkanie nie będzie stało w sprzeczności z ową ustawą? Czy uśpione demony antysemityzmu znowu budzą się w Polsce? Spróbujemy porozmawiać także o tym. 

Burmistrz miasta Zakopanego, Wydawnictwo Czarne, Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum Tatrzańskie oraz Fundacja „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości” zapraszają na spotkanie z cyklu „Czarne na białym” z udziałem Anny Bikont autorki książki Sendlerowa. W ukryciu, które odbędzie się 9 lutego 2018 roku, w piątek, o godzinie 18:00 w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zakopanem, osiedle Łukaszówki 4a. Wstęp wolny. Zapraszamy. 

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
basior 2018-02-11 09:44:20
Tutaj mówi ŚWIADEK MEDIALNEGO KŁAMSTWA O JEDWABNEM. https://www.youtube.com/watch?v=hxGj9Tw4RVs
konicz 2018-02-11 07:20:00
i jeszcze przyczynek do Zagłądy Polaków
niepo prawni.pl/blog/obser wujacy-malkont ent/nolite-iudi care-ut-non-iudice mini-nie-sadzcie-ab yscie-sami-nie-byli

jakiś problem z określeniem "Zagłada"?
koniczyna 2018-02-09 08:32:40
i znów Witold Gadowski
you tube.com/wa tch?v=c69w 8fj599U
koniczyna 2018-02-08 13:00:13
bardzo symptomatyczne jest to , że Pani Beata K. Słama (wpis na fb) nazywa brak zgody na ANTYPOLONIZM - "demonami antysemityzmu"
basior 2018-02-07 16:32:24
Szanowny Panie. Wyrok do którego mnie pan odsyła, nie jest dla mnie, jak i pewno dla większości Polaków, ostatecznym. Powtarzam, powinno się wykonać następne badania, ekshumacje itp. Wyrok został wydany przez prok J.Ignatiuka w imieniu IPN, którym ówcześnie "rządził" Żyd z pochodzenia L. Kieres. Należy dodać, że był też pracownikiem naukowym w Ludwigsburgu. O Panu Ignatiuku, ani słowa. To jest dalszy ciąg nagonki na Polskę, która rozpoczęła się w latach 50-tych. Później, jak napisałem, sam Kwaśniewski (Stolzman) przyczynił się do rozdmuchania tej tragedii. Co za tym stoi? Szukanie prawdy? Nie. Pieniądze? Raczej tak. Myślę, że chodzi tu o wyłudzenie reparacji w wys. 65 mld $ na rzecz Izraela, za mienie pozostawione w Polsce. Mieliśmy orędowników takiego rozwiązania sprawy, ale się nie udało. Pamięta Pan próbę zmiany Konstytucji, która miała za zadanie ułatwienia "sprywatyzowanie" Lasów Państwowych? Gdzie te pieniądze miały iść? Jak Pan widzi, w tym jest cały interes. Atak jest jak mówią, nie na Polskę, ale na rząd. Za to, że w tym przeszkodził? Pytanie pozostawiam bez odpowiedzi. Za to, pozwoli Pan, umieszczę tu cytat jednego z naszych największych wieszczy, aby mogli porównać sobie to z przed 100 lat, z obecna sytuacją. "?Przyjdą takie czasy, że będzie się popierać zepsucie obyczajów. Ze świętej religii uczyni się straszaka, aby obrzydzić ją wszystkim szlachetnym sercom. Podłość będzie nagradzana orderami lub zaszczytami. Lud ogłupiać będą wódką lub innymi elementami, elity szlifami i stanowiskami, a za głowę tych, co będą stawiać opór, wystawi się watahy, cenę, aby się rozprawić z nimi w stosownej chwili?. Dziękuję i nie zamierzam podejmować polemiki w tym temacie.
Maciej Krupa 2018-02-07 14:07:06
Szanowny panie Basiorze.
W ogóle się nie bawię i piszę to, co piszę z wielką przykrością. Ale sprawa ta została zbadana przez pion śledczy IPN. A opieram się na obszernym dokumencie przygotowanym przez IPN i opublikowanym na stronach internetowych Instytutu Pamięci Narodowej.
W postanowieniu z dnia 30 czerwca 2003 roku, o umorzeniu śledztwa w sprawie wzięcia udziału w dokonaniu masowego zabójstwa nie mniej niż 340 obywateli polskich narodowości żydowskiej, w Jedwabnem dnia 10 lipca 1941 roku, prokurator IPN Radosław J. Ignatiew, Naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku, pisze, że zbrodnia została dokonana z niemieckiej inspiracji, przy biernej obecności niemieckich żandarmów i innych umundurowanych Niemców.
Prokurator IPN pisze w tym obszernym tekście między innymi: ?Co do udziału polskich cywili w dokonaniu zbrodni, należy przyjąć, iż była to rola decydująca o zrealizowaniu zbrodniczego planu [?] Wykonawcami zbrodni, jako sprawcy sensu stricto, byli polscy mieszkańcy Jedwabnego i okolic ? mężczyźni, w liczbie co najmniej około 40 [?] aktywnie uczestniczyli oni w dokonaniu zbrodni, uzbrojeni w kije, orczyki i inne narzędzia. Przypisane im w wyniku niniejszego śledztwa czyny wypełniają znamiona nie ulegającej przedawnieniu zbrodni opisanej w treści art. 1 pkt 1 dekretu sierpniowego.? To bardzo przykre, ale tak własnie było i fakt ten potwierdziło śledztwo prowadzone przez pion śledczy IPN. Ustalenia te nie zostały podważone, ani uchylone. Całość dokumentu tutaj: https://www.ipn.gov.pl/ftp/pdf/jedwabne_postanowienie.pdf
basior 2018-02-07 10:39:30
Szanowny Panie Macieju. "....została wykorzystana jako zasłona dla haniebnych wydarzeń....." Panie Macieju, skąd Pan ma takie wiadomości. Przecież ta sprawa nie została zbadana przez historyków Izraela, jak i polskich. Myślę, że jedyną "wiadomością " o tej tragedii, na jakiej się Pan podpiera, są przeprosiny byłego prezydenta A. Kwaśniewskiego (nazwisko ojca Izaak Stolzman - radziecki NKWD-zista) za ten "haniebny czyn". Badania na temat Jedwabnego rozpoczęły się za prezydentury L. Kaczyńskiego i nie zostały dokończone z powodu VETA strony Izraelskiej. Dlaczego pisze Pan o czymś, o czym nie ma Pan pełnego pojęcia, a tym samym OSKARŻA Pan TYLKO Polaków za te "niechlubne " wydarzenia? Czy słyszał Pan o tym, że Armia Radziecka po słynnym układzie Ribbentrop - Mołotow, posunęła się "za bardzo" na zachód po podziale Polski? Wtedy to właśnie zajęte było Jedwabne. W tej miejscowości natychmiast zorganizowano pełną administrację SOWIECKĄ rekrutującą się wyłącznie ze starszyzny żydowskiej, która miała za zadanie wysiedlenie wszystkich Polaków z okupowanego terenu. Podstawiono bydlęce wagony i "zapakowano" do nich Tyle, ile się zmieściło. Pozostało przy torach niewiele rodzin polskich wraz z dobytkiem. Proszę mi powiedzieć, kto to zrobił i z jakiego powodu. Czy pod widokiem lufy karabinu, czy jakichś innych pobudek? Myślał Pan o tym? Następnie Niemcy upomnieli się o te terytoria i Armia radziecka wycofała się, zabierając ze sobą wspomnianą administrację, a resztę Żydów pozostawiając w strefie okupacji niemieckiej. I jedni, jak i drudzy okupanci mieli za ZADANIE wyniszczyć tak Żydów, jak i Polaków. Pozostały więc dwie grupy pośród niemiecko - rosyjskich morderców. I jak Pan myśli. Co mogło się stać, kiedy Niemcy wydali rozkaz, aby zabijać wszystkich, którzy pomagają żydom? Zwłaszcza po pierwszej fazie okupacji rosyjskiej i wywózce Polaków? Resztę pozostawiam Panu do myślenia. Nie neguję również tego, że mogło tam dojść do tragedii, którą pan próbuje wykorzystać, jako "miękkie" oskarżenie tylko i wyłącznie Polaków. Według mnie, źle się Pan bawi.
koniczyna 2018-02-07 09:50:32
ojojojoj, Panie Macieju...
"...dla haniebnych wydarzeń, których symbolem stało się Jedwabne"

słabiutkie i rozczarowujące, Panie Macieju.
Naprawdę, nie trzeba dużego zachodu, by znaleźć, choćby w necie, bliższe opracowania dotyczące mordu w Jedwabnem.

z kręgu tej samej kultury mamy np stodołę w Gardelegen
niezl omni.com/niemi eckie-jedw abne-o-ktorym-mo wi-nikt-stodole/

a pan redaktor Witold Gadowski jak zwykle w punkt:
yout ube.com/wa tch?v=uBF0aL MHJEY
do obowiązkowego wysłuchania.
Nieobecny 2018-02-07 08:48:01
Tak, spotkanie stoi w sprzeczności z ustawą - dostanie Pan od razu dożywocie. Gratuluję fantazji (a może obsesji? W takim przypadku współczuję), podobnie jak z "uśpionymi demonami antysemityzmu". A sama książka bardzo wartościowa, więc proszę jej nie wykorzystywać do prywatnych wojenek.

Reklama
  • USŁUGI | budowlane
    REMONTY, WYKOŃCZENIA, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. OBRÓBKI BLACHARSKIE (balkony, tarasy, podbitki). 796 544 016.
  • PRACA | dam
    Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Praca stała, dobre warunki. 604 102 804, 602 285 793.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam POŁOWĘ DOMU W SPYTKOWICACH (piętro z tarasem). 608 35 83 95.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • USŁUGI | budowlane
    WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, REMONTY, ZABUDOWY GK, ADAPTACJA PODDASZY. 660 079 941.
  • SPRZEDAŻ | różne
    OPAŁ BUK. 660 079 941.
  • PRACA | dam
    Sprzątanie apartamentów, pokojowa, Zatrudnie do sprzątania apartamentów w okolicy ul. Strążyskiej w Zakopanem (wskazane auto w celu dojechania do apartamentów). Praca na stałe, 3-4 dni w tygodniu (gdy są wyjazdy w weekendy również) w godzinach 9-15.. 609097999
    Tel.: 609097999
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Zakopane centrum - MAŁY POKÓJ Z BALKONEM NA DŁUŻEJ - TANIO - 502 879 648.
  • PRACA | dam
    Jeśli lubisz kontakt z ludźmi, a kawa to Twoja pasja. Zadzwoń i dołącz do Samanty w Zakopanem. Zapraszamy! Tel. 666 387 888.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    SKUTER ŚNIEŻNY POLARIS. 515 503 494.
  • PRACA | dam
    Poszukujemy OSÓB DO OBSŁUGI KLIENTA w biurze Szkoły Narciarskiej na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem! Praca sezonowa: grudzień - marzec. ZAKRES OBOWIĄZKÓW. - Obsługa klientów bieżących w biurze szkoły, - Obsługa e-maila i przyjmowanie rezerwacji telefonicznych, - Sprzedaż usług szkoły narciarskiej, - Rozliczanie lekcji oraz współpraca z instruktorami. WYMAGANIA: - Komunikatywność i cierpliwość, - Dobra organizacja pracy i umiejętność samodzielnego działania, - Umiejętność obsługi komputera, - Łatwość w nawiązywaniu kontaktów, - Zdolność do pracy przy kilku zadaniach jednocześnie, - Komunikatywna znajomość języka angielskiego. OFERUJEMY: - Pracę w przyjaznej, sportowej atmosferze, - Możliwość nauki i rozwoju w branży turystyczno-narciarskiej, - Zimowy sezon pełen dobrej energii i górskiego klimatu! OSOBY ZAINTERESOWANE prosimy o przesyłanie aplikacji na e-mail: szkola@szymoszkowa.pl lub kontakt telefoniczny: 734 011 011. CZEKAMY WŁAŚNIE NA CIEBIE!
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    CITROEN JUMPER, r.p. 2013, cen do uzgodnienia - 604 102 804.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    VW TRANSPORTER, r.p. 2013, cena do uzgodnienia, 604 102 804.
  • USŁUGI | budowlane
    FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO. 882080371.
  • PRACA | dam
    Restauracja do uzupełnienia zespołu zatrudni osobę na stanowisko kelnerki/kelnera - a la carte. Oferujemy pracę z doświadczonym zespole, szansę rozwoju zawodowego, atrakcyjne wynagrodzenie. Prosimy o przesyłanie CV na adres email: 888 213 215 www.restauracjagorska.pl rest.gorska@gmail.com
    Tel.: 888
  • PRACA | dam
    Przyjmiemy PRACOWNIKÓW NA WYCIĄG NARCIARSKI I SNOWTUBING. Gubałówka. 692 624 359.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA BUDA HANDLOWA, ZAKOPANE, UL. PODHALAŃSKA. 502 658 638
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA HALA NA: MAGAZYN, HURTOWNIĘ, LAKIERNIĘ, PRALNIĘ WODNĄ, itp. 502 658 638
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA HALE NA WARSZTAT SAMOCHODOWY, LAKIERNIĘ, PRALNIĘ, HURTOWNIĘ, MAGAZYN. 502 658 638
  • MOTORYZACJA | inne
    PELLET!!! W sprzedaży posiadamy pellet olczyk i barlinek w najlepszej cenie na Podhalu!!!. 607695394 romar.zakopane@wp.pl
    Tel.: 607695394
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    SPRZEDAM MIESZKANIE KRAKÓW - KURDWANÓW - ŚWIETNA LOKALIZACJA. Oferujemy na sprzedaż jasne i przestronne mieszkanie położone w zadbanym budynku na osiedlu Kurdwanów. Powierzchnia 28,12 m kw. Budynek wyposażony jest w trzy windy, w tym jedną towarową. UKŁAD MIESZKANIA: - duży pokój z wnęką (nyżą), - jasna kuchnia z oknem, - duża, oszklona loggia, - piwnica przynależna do mieszkania. Mieszkanie jest słoneczne i ustawne, IDEALNE DLA SINGLA, PARY lub JAKO INWESTYCJA POD WYNAJEM. Lokalizacja zapewnia szybki dojazd do centrum oraz dostęp do pełnej infrastruktury - sklepy, przystanki komunikacji miejskiej, szkoły i tereny zielone w zasięgu kilku minut spacerem. SPRZEDAŻ BEZ POŚREDNIKÓW. Cena 450 tys zł - do negocjacji. Kontakt: 604 08 16 43
  • PRACA | dam
    PAPI SERVICE SP. Z O.O. ZATRUDNI KIEROWCÓW. WYMAGANE KAT. C+E ORAZ UPRAWNIENIA ADR. MOŻLIWE PRZESZKOLENIE ADR/TDT Z ZAKRESU PRZEWOZU PALIW PŁYNNYCH . TEL.602290555
  • PRACA | dam
    Karczma "Czarci Jar" poszukuje osoby na stanowisko POMOC KUCHENNA. Tel. 602 366 750.
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHARZA, DOŚWIADCZONĄ POMOC KUCHENNĄ, OBSŁUGĘ BARU MLECZNEGO. Zakopane, bez zakwaterowania - 600 035 355.
  • PRACA | dam
    Stacja Narciarska Polana Szymoszkowa zatrudni na sezon zimowy do pracy w gastronomii: PIZZERÓW, BARMANKI, BUFETOWE, POMOCE KUCHENNE, OSOBY NA ZMYWAK, OSOBY DO SPRZĄTANIA SALI. Kontakt osobisty pod nr tel.: 693 319 707
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Skupujemy nieruchomości za GOTÓWKĘ, PODHALE. 600404554
    Tel.: 600404554
  • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
    Zarządzanie domkami i apartamentami na wynajem krótkoterminowy. 788 63 36 33 www.zarzadzanieapartamentami.info
    Tel.: 788 63 36 33
    WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2025-12-13 12:00 Turysta spadł ze zboczy Małego Giewontu 2025-12-13 11:01 Drzewo inspiracji - rok twórczych spotkań w Fundacji Pod Jasieniami 2025-12-13 10:00 Złoty Odys dla Szczawnicy 1 2025-12-13 09:00 Nocny pożar w Zubrzycy Górnej 2025-12-13 08:00 44. rocznica wprowadzenia stanu wojennego 13 2025-12-12 22:20 Zakopane - oddam za darmo MEBLOŚCIANKĘ, SZAFKĘ i BIEŻNIĘ TC-140 2025-12-12 21:07 Pożar budynku gospodarczego na Gubałówce opanowany przez strażaków 2 2025-12-12 21:03 Nie zamykajcie Długiej 1 2025-12-12 20:00 Ostatnia formalność potrzebna, by ruszył remont willi Krzywoń dopełniona 2025-12-12 19:00 Nowy przejazd kolejowy na Ustupie. Będzie bezpieczniej (WIDEO) 2 2025-12-12 17:59 Więcej straganów, atrakcji i turystów. Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty (WIDEO) 3 2025-12-12 17:30 Nie żyje Józef Królczyk "Spod Magurki" - regionalista z Ochotnicy Górnej 2025-12-12 17:22 Świąteczne światła rozbłysły w Czarnym Dunajcu 2 2025-12-12 17:00 Kontrola państwa zostaje? PFR uspokaja po rozmowach w Zakopanem 2 2025-12-12 16:30 Przymusowa deportacja Ukraińca, który wielokrotnie łamał prawo 3 2025-12-12 16:00 Odnowione witacze w Krościenku 2025-12-12 15:46 Policja publikuje nagranie z ataku nożownika na policjanta (WIDEO) 7 2025-12-12 15:30 W niedzielę zajrzycie do pracowni Nikoli Tesli 2025-12-12 15:00 Miejskie Igrzyska Szkół Podstawowych w Pływaniu (ZDJĘCIA) 2025-12-12 14:29 Awantura w pociągu Gdynia-Zakopane. Interweniowali policjanci 1 2025-12-12 14:00 Rabczańska gmina planuje wybudowanie kolejnego bloku mieszkalnego 2 2025-12-12 13:00 Na Hali Gąsienicowej niewielu turystów i cudowne widoki (WIDEO) 2025-12-12 12:30 Sukces piwowarów spod Gubałówki - ich Mnich dostał srebrny medal 3 2025-12-12 12:00 Co robić w weekend w Zakopanem? 2025-12-12 11:00 Drewniany kościółek w Maniowach po renowacji 1 2025-12-12 10:40 W Tatrach piękna pogoda, w Kuźniach niewielka kolejka 2025-12-12 10:00 Spod Giewontu szybko znikają stare kopciuchy, a o czarnym złocie nikt tu nie chce słyszeć 7 2025-12-12 09:30 Przed nami piękny, słoneczny weekend 2025-12-12 09:00 Powstanie kolejne skrzyżowanie w ciągu starej zakopianki w Nowym Targu 3 2025-12-12 08:00 GOPR zabezpieczy trasy narciarskie 2 2025-12-12 07:30 Co nowego w Zwierzogrodzie? Mamy dla Was bilety 2025-12-11 21:39 Bezpłatny kurs narciarstwa biegowego dla dzieci w Nowym Targu 2025-12-11 21:30 "Orawiacy" na Węgrzech 1 2025-12-11 21:00 Kiermasz w Krościenku rozpoczęty 2025-12-11 20:30 Tak rodziła się zakopiańska Straż Miejska 8 2025-12-11 20:00 Niedźwiedź gawruje w rejonie Mięguszy. TPN zamknął teren dla taternictwa 2025-12-11 19:29 Podpaliła drzwi, odcięła ludziom ucieczkę. Śledczy: była niepoczytalna 2025-12-11 18:34 Coraz więcej świątecznych ozdób w Zakopanem. Otwarcie Jarmarku Bożonarodzeniowego (WIDEO) 3 2025-12-11 17:51 Charytatywny Turniej Piłki Nożnej w Maniowach 2025-12-11 17:30 Policjant po służbie zatrzymał poszukiwanego mężczyznę 2025-12-11 16:30 Zakopane przeciwko karuzeli przed sanktuarium. Urząd Miasta wydał stanowisko 25 2025-12-11 15:45 Zakopane chce konkretów od PFR. Burmistrz: Pytań jest mnóstwo, odpowiedzi mało 5 2025-12-11 15:00 Władza ma plan 1 2025-12-11 14:23 Skażona woda w rejonie Nowy i Buflaku w Nowym Targu 2025-12-11 14:00 Tatry widziane z satelity 2025-12-11 13:04 Wciąż na wolności: najbardziej poszukiwani przestępcy w Europie 12 2025-12-11 12:30 Godni Kiermas pod Babiom Górom 2025-12-11 12:00 Właściciel miał prawo wykonać zjazd, ale urzędnicy badają sprawę 5 2025-12-11 11:30 Charytatywnie dla Jasia Kułacha 2025-12-11 11:00 20-latek ukrywający się przed wymiarem sprawiedliwości zatrzymany w Zakopanem
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2025-12-13 11:27 1. 13 grudnia skończyło się panowanie pisowskich złodziei. 2025-12-13 11:26 2. Trzeba być d... zeby porow ywac stan wojenny z wyborem nowego rządu ale pisior co sie dziwić albo go nie było na świecie albo tak jak jego guru Jarek siedział u mamy pod spódnica i trząsł sie ze strachu 2025-12-13 10:46 3. Wielu z tamtejszych oprawców do dziś pałęta się w szeregach pis ,tak samo chamscy ,wulgarni i bezczelni ,tylko " pochowali" medale za wybitne osiągnięcia w budowie socjalistycznej ojczyzny......piotrowicze, kujdy , kryze i inni , a teraz wypłynęli jak g.... na wierzch ,wróć do władzy.. 2025-12-13 10:36 4. Nie wiem czemu porównujesz sprawność państwa prawa w ściganiu ukrywających się przestępców w celu osądzenia ich i ukarania z traktowaniem ludzi jak bydło w czasach nieprawości. To są metody stosowane przez skuteczne w swej sprawczości państwa jak USA I Izrael, którymi skądinąd się zachwycasz. Zaraz za granicą państw sprzyjających obecnie Putinowi, czyli u Orbana i Ficy, te osobniki mogły by się przesiąść z odpowiednimi honorami do kartki więziennej. I zostali poddani procesom demokratycznym. 2025-12-13 10:36 5. W historii Polski były dwa przypadki siłowego wyłączenia sygnału TVP, pierwszy raz w 1981 roku i drugi w 2023 roku dokonany przez kałolicję nomen, omen 13 grudnia. BRAWO! 2025-12-13 10:28 6. Tragedią Narodu Polskiego jest GŁUPOTA jego części i wybranych przez nich decydentów - tzw. "Prawdziwych Patriotów Polskich" . Obłudnych, nadętych, bezczelnych i zakłamanych. 2025-12-13 10:25 7. A za około 2 godziny wielka, 44-ta rocznica przebudzenia wielkiego wodzą narodu. Prezesa Polski. "13-go grudnia, spałeś do południa" Teraz też przespał trochę i wyhodował na swojej piersi jednookiego, brodatego "mędrca syjonu". 2025-12-13 10:25 8. Wszystkie odznaczenia i nagrody w krajach demokratycznych są bez sensu. Widać, że to nie rywalizacja tylko kumoterstwo i lobbing. Oczywiście nie mam na myśli tylko tego wydarzenia bo zależności jest wiele. 2025-12-13 10:24 9. To była niedziela,więc większość ludzi nie przerywała pracy,nie wracała z uczelni i nie stała w kolejkach.Obudziliśmy się zdezorientowani,bo po włączeniu radia czy telewizora nie było żadnych programów.Co pewien czas pojawiał się jedynie sygnał,a w telewizji ukazywał się dziennikarz ubrany w mundur wojskowy,który odczytywał komunikat o wprowadzeniu stanu wojennego.Pierwszą myślą jaka się pojawiła,było przerażenie i utrata nadziei,-w tamtej chwili wydawało się,że bezpowrotna.Później, ak co niedzielę przed południem,poszedłem do kościoła.Tam ksiądz powtórzył to,co wcześniej usłyszeliśmy w telewizji:wprowadzono stan wojenny.Myślę,że właśnie w taki sposób większość społeczeństwa przeżyła tamten dzień. A do TW Oskar:to nie tak zwana koalicja 13 grudnia jest zagrożeniem dla Polski-zagrożeniem są monopol władzy,propaganda oraz deptanie prawa. 2025-12-13 10:19 10. Tak na prawdę, to ani 15 października, ani 13 grudnia, tylko 10 listopada. Bo to wtedy ta koalicja została zawarta i ta data jest prawidłowa. To jest data podpisania oficjalnej umowy koalicyjnej, dzięki której, a w zasadzie Dojczlandowi Tuskowi po 44 latach marszałkiem sejmu został KOMUNISTA, członek Zbrojnej Organizacji Przestępczej, jaką była PZPR.

WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama