Polecamy
Jeśli masz bar, restaurację i uruchamiasz sprzedaż na wynos, zadzwoń do nas. Przygotujemy ogłoszenie w Tygodniku, na portalu 24tp.pl i na facebooku TP. Kasia +48 508 380 383 Magda +48 608 377 217

Reklama

Materiał sponsorowany, 2018-11-05 20:00:00

Zdrowie

Zobaczyć JUTRO

Reklama

O tym jak odzyskać dobre widzenie, o pasji do medycyny i do ludzi oraz o tym dlaczego jakość jest ważna - rozmowa z dr n. med. Violettą Tomczyk-Dorożyńską, dyrektorem medycznym NZOZ "OKO-TEST" Diagnostyka i Chirurgia Oka, członkiem m.in. Polskiego Towarzystwa Okulistycznego oraz Amerykańskiej Akademii Okulistycznej.

 Pani doktor, od 11 lat jest pani dyrektorem medycznym i współwłaścicielem Kliniki Okulistycznej OKO-TEST w Nowym Targu. Dlaczego postanowiła pani pracować na Podhalu oraz jaka jest filozofia pani działalności? 

- Decyzja o otwarciu ośrodka okulistycznego na Podhalu nie zapadła nagle. Sam pomysł powstał już wiele lat temu, jeszcze kiedy byłam Ordynatorem Oddziału Okulistyki Dorosłych w "Klinice na Ceglanej" w Katowicach. Pomagaliśmy tam wielu bardzo potrzebującym pacjentom m.in. z terenu Podhala. To właśnie ludzie stąd, moi pacjenci, którzy już wtedy szukali u mnie pomocy, sprawili, że zapragnęłam otworzyć tu Klinikę Okulistyczną. Kiedy pojawiła się taka możliwość, nie zastanawiałam się ani chwili. A moja filozofia? W całym moim życiu zawodowym kieruję się dwoma zasadami, które muszą iść ze sobą w parze – pierwsza to ogromny szacunek i zrozumienie dla ludzi, druga to najwyższa jakość, którą bez wyjątku oferuję w swojej placówce.

- Pani doktor, skupmy się chwilę na jakości. Jakie standardy obowiązują w OKO-TEST?

- Standardy jakościowe to bardzo szeroki temat, który jest dla mnie niezmiernie ważny. Moglibyśmy poświęcić temu osobną rozmowę. Od samego początku działalności ogromną uwagę zwracam na dobór mojego personelu, zarówno lekarskiego, pielęgniarskiego jak i pomocniczego. Wszystkich współpracujących ze mną lekarzy zapraszam do współpracy osobiście. W większości przyjeżdżają do naszych pacjentów ze Śląska oraz Krakowa. To wyjątkowi specjaliści z pasją do medycyny oraz do pacjentów. Jakość wiedzy medycznej oraz jakość obsługi to obszar, który stanowi jeden z filarów OKO-TEST. Nasi pacjenci otrzymują kompleksową diagnostykę, a jeśli wymaga tego leczenie, pomagamy im, wykonując procedury zabiegowe na w pełni wyposażonym bloku operacyjnym. Przygotowanie do zabiegów oraz odpoczynek po ich wykonaniu odbywa się na komfortowym Oddziale Chirurgii Jednego Dnia. We współczesnej okulistyce nie ma miejsca na kompromisy, ludzki wzrok jest bezcenną wartością. Jego utrata powoduje, że człowiek zdrowy i wciąż sprawny fizycznie, zaczyna mieć olbrzymie problemy z wykonywaniem zwykłych, codziennych czynności, a często też popada w depresję z powodu zależności od innych. 

- W takim razie jaki jest zakres schorzeń okulistycznych, które można u państwa wyleczyć? Kto może szukać u państwa pomocy?

- Oferujemy bardzo szerokie spektrum pomocy pacjentom okulistycznym. Od doboru okularów po skomplikowaną chirurgię ciała szklistego, tzw. witrektomię. Naszą specjalizacją są chirurgia zaćmy, leczenie AMD, czyli zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem czy leczenie jaskry. Obecnie ogromną ilość pracy wkładamy w pomoc pacjentom cierpiącym z powodu zmętnienia soczewki własnej, czyli z powodu zaćmy.

- Z czego to wynika? czy ludzi cierpiących na zaćmę jest teraz więcej?

- Zaćma to najczęstsza przyczyna ślepoty na świecie, a zabieg jej usunięcia jest najczęściej wykonywaną procedurą chirurgiczną. Co roku diagnozowanych jest, tylko w Polsce, ponad ćwierć miliona nowych przypadków. Kolejka osób oczekujących jest bardzo duża, jednak dzięki dodatkowym środkom na zabiegi z Narodowego Funduszu Zdrowia, możemy pomóc bardzo dużej liczbie cierpiących na zaćmę ludzi. Im szybciej pacjenci się do nas zgłoszą, tym szansa na zabieg jeszcze w tym roku jest większa. Dokładamy wszelkich starań, aby pomóc jak największej liczbie osób. W ostatnich tygodniach trafia do nas także coraz więcej pacjentów oczekujących w kolejce do zabiegu w innych szpitalach, gdzie czas oczekiwania wynosi nawet ponad dwa lata. Ludzie nie chcą czekać, chcą widzieć i ja to w pełni rozumiem.

- Pani doktor, na czym polega taki zabieg? Czy jest się czego obawiać?

- Zaćma to bardzo powszechny problem zdrowotny. Ma ogromny wpływ na jakość życia. Jest to stan postępujący i nie ma innej metody leczenia niż kilkunastominutowy zabieg, podczas którego zastępujemy zmętniałą soczewkę w oku, soczewką sztuczną (implantem). Wszczepia się ją raz na całe życie, nie ma potrzeby jej cyklicznej wymiany. Gorąco zachęcam moich pacjentów do tego, aby nie zwlekali z zabiegiem usunięcia zaćmy. Ludzie często mają obawy związane z bólem czy okresem powrotu do pełnej sprawności po zabiegu, a także boją się kosztów. W ramach NFZ zarówno kwalifikacja, zabieg jak i dwie kontrole po zabiegu są bezpłatne. Pacjenci nie ponoszą żadnych kosztów. Zapewniam, że zabieg jest całkowicie bezbolesny, a znieczulenie podajemy w formie kropli do oczu. Pełne widzenie odzyskuje się w ciągu kilku dni, a znaczna poprawa widzenia jest już w pierwszym dniu po wymianie soczewki. Zawsze cieszy mnie, kiedy w kolejce przed naszymi gabinetami pacjenci, którzy przeszli już zabieg, zachęcają do niego innych, oczekujących dopiero na wizytę kwalifikacyjną. Mówią, że niepotrzebnie tyle czekali, że nie było się czego bać. W dniu zabiegu pacjent zgłasza się do nas z osobą bliską, której obecność zawsze zwiększa poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Pobyt na oddziale trwa kilka godzin. Wszystko odbywa się w obecności lekarza anestezjologa, a dodatkowo w pełnym zabezpieczeniu medycznym - nasz blok operacyjny i oddział okulistyczny znajduje się w Nowym Targu, na terenie Powiatowego Szpitala Specjalistycznego. To bardzo ważne dla bezpieczeństwa i zdrowia pacjentów. Zawsze należy zwracać uwagę na zabezpieczenie naszego zdrowia i życia przy wyborze miejsca wykonania zabiegu. Pacjent zawsze ma prawo zapytać o zabezpieczenie medyczne jego pobytu, o postępowanie w razie jakichkolwiek komplikacji, konieczności transportu do szpitala itp. Ja jestem zdania, że trzeba dmuchać na zimne. Pewnie dlatego wykonaliśmy do dziś kilkanaście tysięcy zabiegów bez powikłań.

- Wspominała pani o implancie zamiast soczewki ludzkiej. Czy w ramach zabiegu, finansowanego z NFZ, soczewki są wszędzie takie same?

- To bardzo dobre pytanie, a odpowiedź na nie wymaga pewnych wyjaśnień. W Polsce refundowany jest zabieg usunięcia zaćmy z wszczepem soczewki jednoogniskowej albo jednoogniskowej torycznej (dla pacjentów z astygmatyzmem tylko powyżej 2.00 D). Jednoogniskowość oznacza, że po zabiegu pacjent będzie widział ostro wyłącznie na jedną odległość np. do dali, a do bliży będzie potrzebował już okularów. Niemal 100% pacjentów widzi w ten właśnie sposób po zabiegu usunięcia zaćmy w ramach NFZ. Umożliwia to codzienne, bezpieczne funkcjonowanie, jednak już bez komfortu czytania, pracy na komputerze czy obsługi telefonu bez okularów. Wszczepiamy pacjentom także soczewki sztuczne, umożliwiające widzenie na wszystkie odległości i w znacznym stopniu uniezależniające ich od okularów, jednak te rozwiązania nie są w Polsce refundowanei dostępne są wyłącznie w ramach zabiegu w trybie prywatnym. Mówimy w tym przypadku o najwyższym możliwym komforcie po wymianie soczewki, pamiętajmy jednak, że pacjent z zaćmą, który długo czeka w kolejce do zabiegu, widzi coraz gorzej, a jego bezpieczeństwo w codziennym życiu, zdolność do czerpania radości z czasu spędzanego z bliskimi, do wykonywania prostych czynności diametralnie spada. Ludzie stają się w końcu zależni od pomocy rodziny, sąsiadów. Nierzadko trafiają do nas pacjenci, którzy są w stanie jedynie policzyć palce przybliżone do ich oczu i funkcjonują tak na co dzień! Jeżdżą autobusami, przechodzą przez ulicę, odbierają wnuki z przedszkola itp. Nieświadomie narażają siebie i innych na niebezpieczeństwo. Dlaczego nieświadomie? Jeśli traci się wzrok powoli, to człowiek nie pamięta już jak powinien widzieć i wydaje mu się, że nie jest jeszcze tak źle. Niestety, nie wiedzą, że mogą odzyskać dobre widzenie i poprawić ogromnie jakość swojego życia w ciągu bezbolesnego, krótkiego zabiegu. 

Pytała pani o jakość wszczepianych soczewek. Oczywiście, jest różna. Wszystkie produkty dostępne na rynku, również medycznym, są różnej jakości. Pacjent nie ma wiedzy ani doświadczenia, aby to zweryfikować. W mojej ocenie, najważniejszy jest wybór człowieka, któremu chcemy powierzyć swoje zdrowie. Jeśli ufamy naszemu lekarzowi, to nie musimy martwić się o resztę. Pacjenci OKO-TEST od zawsze wiedzą, że podejmujemy decyzje o ich leczeniu tak, jak leczylibyśmy naszych bliskich albo samych siebie. Wspominałam już o kompleksowości - nie tylko zespół, sprzęt diagnostyczny, wyśrubowane standardy bezpieczeństwa, ale także finalnie materiały wykorzystywane do zabiegów muszą być na najwyższym światowym poziomie. Nie wstydzę się podzielić informacją, jakie implanty wszczepiamy do oczu naszych pacjentów, a nasze wyniki świadczą o tym same. Opieramy się na doświadczeniu globalnych liderów produktów dla okulistyki, jak m.in. Alcon, Zeiss czy Rayner. Implanty (soczewki) tych firm zapewniają naszym pacjentom dobre widzenie po zabiegu usunięcia zaćmy. Od zawsze bardzo dbamy o wybór wysokiej jakości produktów medycznych, to nieodłączny element naszej filozofii.

- Pani doktor, z rozmowy wynika, że walka z zaćmą jest obecnie wiodącym wyzwaniem w państwa Klinice. Co może pani poradzić pacjentom? 

- Faktycznie, to dziś największe wyzwanie, ale także największa szansa dla ludzi obarczonych tym problemem. Jesteśmy gotowi państwu szybko pomóc. Proszę do nas dzwonić i pytać o szczegóły, terminy. Ja zapewniam, że spotkają się państwo z miłym przyjęciem, oraz że zadbamy o szeroko rozumianą jakość i bezpieczeństwo państwa pobytu i zabiegu. Dołożymy starań, aby miło wspominali państwo wizytę w OKO-TEST. Proszę nie czekać, teraz jest okazja, aby szybko odzyskać radość z widzenia!


Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Dodaj komentarz
Komentowanie tego artukułu zostało zablokowane. Przepraszamy
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
 • PRACA | dam
  Hotel Eco Tatry*** zatrudni POKOJOWĄ, tel. 608 088 017
 • PRACA | dam
  Hotel Eco Tatry*** zatrudni OSOBĘ DO KUCHNI, tel. 608 088 017
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo-wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • PRACA | dam
  ZAKOPIAŃSKIE CENTRUM KULTURY PROWADZI REKRUTACJĘ OSÓB NA WOLNE STANOWISKO SPECJALISTA DS. NIERUCHOMOŚCI. Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby do składania ofert na w/w stanowisko w terminie od 21 października do 5 listopada 2020 r. w godz. od 9.00 do 17.00 - w siedzibie Zakopiańskiego Centrum Kultury przy ul. Kościeliskiej 7 lub na adres e-mail: finanse2@promocja.zakopane.pl. Szczegółowe informacje pod linkiem https://bip.zakopane.eu/praca#cnt
  WWW: https://bip.zakopane.eu/praca#cnt
 • SPRZEDAŻ | różne
  TANIO - MIAŁ - 691 509 754.
 • PRACA | dam
  Firma DREWNEX Spytkowice przyjmie do montażu i budowy domów drewnianych. 692 193 449.
 • PRACA | dam
  FIRMA DREWNEX DOMY DREWNIANE SPYTKOWICE PRZYJMIE DO PRACY KOSZTORYSANTA,PROJEKTANTA. 692 193 449.
 • POŻYCZKI
  PROMOCJA!!! GOLD CENT FINANSE W OFERCIE POŻYCZKI POZABANKOWE NA OŚWIADCZENIE DLA OSOBY O UMOWĘ PRACĘ, UMOWA ZLECENIE, EMERYTURA, RENTA, ROLNIK, DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA. ZADZWOŃ DO DORADCY T- 694 567 002.
 • ZDROWIE I URODA
  TRENER PERSONALNY (SIŁOWNIA) - WIZYTY DOMOWE, WŁASNY SPRZĘT - 506 57 62 17.
 • PRACA | dam
  GABINET W ZAKOPANEM ZATRUDNI HIGIENISTKĘ STOMATOLOGICZNĄ. Tel. po 19.00: 793 333 072.
 • PRACA | dam
  Restauracja Górska zatrudni osobę na stanowisko kucharz oferujemy prace stałą oraz sezonową. Oferujemy wysokie wynagrodzie, prace w doświadocznym zespole. Restauracja ala carte mieści się w Aparthotel Góralskim w Białce Tatrzańskiej.. 518-259-536 rest.gorska@gmail.com www.restauracjagorska.pl
  Tel.: 518-259-536
  E-mail: rest.gorska@gmail.com
  WWW: www.restauracjagorska.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Zdecydowanie DOM lub PENSJONAT W ZAKOPANEM. 666 535 535.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KUCHARZA / KUCHARKĘ do restauracji w Zakopanem na stałe. Praca co drugi dzień, umowa o pracę. 601846659
  Tel.: 601846659
 • USŁUGI | budowlane
  DOMY OD PODSTAW, DACHY, WIATY, ALTANY, TARASY, REMONTY "WOLF BAU". 886 837 594.
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe. 500290144
  Tel.: 500290144
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam OSCYPKI wędzone i białe. 531 357 698.
 • USŁUGI | budowlane
  IZOPIANY-Ocieplenia budynków pianą PUR. Szybkie terminy realizacji. 732921706
  Tel.: 732921706
 • PRACA | dam
  Zatrudnię ASYSTENTKĘ STOMATOLOGICZNĄ/HIGIENISTKĘ - Zakopane - 604 232 488.
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OD ZARAZ: KELNERA/-KĘ z doświadczeniem, ATRAKCYJNE WYNAGRODZENIE. 533 226 109.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  MIESZKANIE W BLOKU w Zakopanem kupię bez pośredników, za gotówkę, może być do remontu, spółdzielcze itp. Tel. 519170500
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
2020-10-25 21:00 Ograniczenie tonażu tylko na części parkingu 1 2020-10-25 20:30 Orawianie w sieci 2020-10-25 19:37 Protest ciszy 14 2020-10-25 19:00 Witkacy i Malinowski 2020-10-25 18:00 Nuty podhalańskie z zespołem „Zakopower” (WIDEO) 2020-10-25 17:00 Trochę senne, trochę smutne Zakopane 2020-10-25 16:00 Fake news w dobie pandemii 5 2020-10-25 15:00 Czas podgrzybków 1 2020-10-25 13:48 Pogrzeb Stanisława Koguta, wśród żałobników Antoni Macierewicz (WIDEO) 2020-10-25 13:00 Seria fałszywych alarmów bombowych. Ich autorowi grożą wysokie kary 5 2020-10-25 12:00 Zamglona niedziela pod Giewontem 2020-10-25 11:00 Niedzielna liturgia z samego serca Tatr (WIDEO) 2020-10-25 10:47 Koronawirus: bieżące informacje 4 2020-10-25 10:41 11 742 nowych przypadków covid-19 w Polsce 2 2020-10-25 10:32 Ruch na Rusinowej Polanie 2020-10-25 10:00 Życie po raz drugi 2020-10-25 09:00 To największy staw po słowackiej stronie gór 2020-10-25 08:00 Kolejna impreza na Wierszykach. Takie są jej skutki 5 2020-10-24 21:29 Remont szlaku na Halę Gąsienicową 6 2020-10-24 20:48 Anna Maria zniszczoną ma twarz. Co dzieje się we wnętrzach ruiny? 3 2020-10-24 20:00 Dramatyczny apel dyrektora DPS w Zaskalu. Zgłaszajcie się do pomocy! 17 2020-10-24 18:41 Pół tysiąca ludzi protestowało pod Giewontem (WIDEO, ZDJĘCIA) 36 2020-10-24 18:30 Sezon zimowy w lotnictwie 3 2020-10-24 18:02 Zakopiańczycy protestują przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej (WIDEO) 24 2020-10-24 17:33 Znika MOK będzie centrum 6 2020-10-24 16:45 Covidowa zgroza w parku miejskim 10 2020-10-24 15:59 Ratownicy górscy się szkolą 2020-10-24 15:59 Nigdy nie zadzieraj z góralką czyli Zakopane nie śpi 17 2020-10-24 15:16 Wraca okienkowa sprzedaż posiłków 2 2020-10-24 15:15 Strażak w nowej bryczce 1 2020-10-24 14:31 Pieśni papieskie i maryjne śpiewa zespół Bachledówka (WIDEO) 1 2020-10-24 13:45 Na Krupówkach kropi. Deptak wcale nie jest pusty 3 2020-10-24 13:15 Młodzi mistrzowie budowy instrumentów z Chabówki 1 2020-10-24 12:28 Pogrzeb Ryszarda Wadowskiego we wtorek 1 2020-10-24 11:59 W Kościelisku koń wpadł w grzęzawisko. Wyciągali go strażacy (ZDJĘCIA) 4 2020-10-24 11:30 Szybkie testy dla wjeżdżających na Słowację 5 2020-10-24 11:03 Rekordowa liczba zakażeń koronawirusem na Podhalu 3 2020-10-24 10:37 Znowu ponad 13 tys. zakażeń. Rekord liczby zgonów 1 2020-10-24 10:22 Jarmark w Nowym Targu pusty. Handlowcy załamani 4 2020-10-24 10:00 Góralka i Indianin 2020-10-24 09:16 Prezydent Andrzej Duda ma koronawirusa 22 2020-10-24 08:57 Zakopane nie śpi - antyrządowy protest pod Tatrami 15 2020-10-24 08:30 Jedno schronisko nieczynne reszta w reżimie sanitarnym 2 2020-10-24 08:00 Dziś zmieniamy czas. Będziemy spać godzinę dłużej 1 2020-10-23 23:32 Zmarł Ryszard Wadowski "Ricardo". Jego głos znało wielu zakopiańczyków i turystów 10 2020-10-23 22:45 Powiedli owce przez zakopiankę 2 2020-10-23 22:25 W schronisku na Markowych Szczawinach ograniczenia 2020-10-23 21:48 Poszukiwania trwają od wtorku 1 2020-10-23 21:44 Od soboty podróżne obostrzenia na Słowacji 4 2020-10-23 21:01 Złota polska jesień w górach 3
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-10-25 23:14 1. Antykancelisto z kąd wniosek że ,,klęczę'' może jestem ateistą. Z kąd możesz dupo lewacka to wiedzieć. Kiss- no widzisz okupacja watykańska fakt jakaś tam jest ale wolę taką. A czy wiesz że za okupacji niemieckiej wprowadzono właśnie na naszych terenach aborcję na życzenie. Tak to socjalista A.H. pierwszy w Polsce ,,wyzwolił kobiety" dobrze spuszczajcie w kiblach te swoje dzieciaczki dziadule głupie. Nie ma co polemizować z ludźmi którzy dorastali na popcornie, brawo, hollywoodzkich gniotach i niemiecko żydowskich mediach. 2020-10-25 23:04 2. @wiara to biznes. Powiem to waszym językiem: wypier....ć. 2020-10-25 23:01 3. Te tłumy porażają, głupotą. 2020-10-25 22:52 4. No i Jaruś zjednoczył naród. Czas zburzyć bastylię. Czesi pokazali Wojtyle gdzie jego miejsce. 2020-10-25 22:26 5. Stanley jest ateistą, lecz krew się w nim gotuje widząc dewastację kościołów i wulgaryzację przekazu. Stanley jest za kompromisem aborcyjnym, który powstrzymywał naród od wojny domowej. Za obranie takiej formy protestu, jak i wypowiedziane słowa szacunek od zgreda Staywsioka. 2020-10-25 22:25 6. do sie to to nabyć na jarmaku? 2020-10-25 22:22 7. @Wkurzony. Kogo masz na myśli, kler czy rząd. 2020-10-25 22:16 8. @zorro, ty masz macicę. Jak nie to zamknij paszczę i na klęczki. 2020-10-25 22:10 9. największymi fake newsami są wszystkie informacje na temat tej choroby. Nikt w tym kraju nie umiera już na raka, zawał serca, nie ginie w wypadkach samochodowych, itd. Wszyscy mają "wirusa".... Szkoda, że społeczeństwo jest na tyle otumanione przez "propagandę" i nie widzi o co w tym wszystkim naprawdę chodzi. Obudzicie się wszyscy niedługo z rękami w nocnikach, zaczipowani jak psy.... 2020-10-25 21:59 10. To dla wszystkich protestujących bo pewnie 99% nie wie co pisze na tych kartkach :Mefedron to organiczny związek chemiczny (pochodny katynonu), a dokładniej 2-(metyloamino)-1-(4-metylofenylo)propan-1-on o wzorze sumarycznym C11H1SNO. Katynon jest alkaloidem występującym naturalnie w afrykańskiej roślinie o nazwie czuwaliczka jadalna (Catha edulis), słynącej z właściwości stymulujących
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

FILMY TP

Album TP

Bojcorka